PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : گرفتن پروژه از صدا و سیما یا اماکن دولتی و خصوصی

anti-military
11-12-2014, 00:06
آتیش زدم به مالم به خاطر ...
آقا خدمت ما که تموم شد و آزاد شدیم . قبلا گفتم ماهی 4-5 میلیون میخوام واسه کار هزینه کنم اما الان میگم ماهیانه 6 میلیون + 70 میلیون پول رهن یه دخمه
اما الان نیومده اینجا در مورد شرکت و هزینه و اینا صحبت کنم الان اومدم یه راهکار جدید بدم و شما دوستان هم تا جایی اطلاع دارید راهنمایی کنید

میخوام در کنار کار بلند مدتی که رو پروژه خودم انجام میده به صورت پاره وقت رو پروژه های دیگه ای واسه صدا سیما و ... هم کار کنم و کسب درآمد داشته باشم اما
به نظر شما میشه از صدا و سیما به راحتی پروژه گرفت که پول خوب بدن ؟

هزینه شرکت ماهیانه + پول رهن و ... میشه ماهی 8 تا 9 میلیون تومن. اگه بشه ماهی 5 میلیون تومنش رو از طریق کار واسه صدا و سیما و شرکت های دیگه درآورد من راضیم
اما میشه آیا؟ کسی میدونه چطوری میشه از صدا و سیما و شرکت های دیگه کار گرفت ؟ (من هیچ اطلاعی تو این زمینه ندارم)

Hotsun
11-12-2014, 01:55
همونطور که احتمالاً اطلاع داری من و دوستام جلوه های ویژه سریال "خط" رو کار کردیم, بعد از اون هم کارای مشابه یه تعدادی انجام دادیم ولی خیلی نموندیم توی اون قضیه , اما چرا؟!؟
بذار اینجوری بریم جلو:
اولاً که با خود صدا سیما عمراً بتونی به این راحتیا کار کنی, ما کلی واسطه پیدا کردیم( از افراد معتبری که براشون کار زده بودیم) تازه یه انیمیشن تلویزیونی برای شبکه قرآن جور شد با قیمت مناسب, طرف که قرار بود طرح رو امضا بزنه قرارداد آورد اسمش این بود که دقیقه ای 3 تومن میدن و 100 دقیقه کار میزنیم میشه 300 تومن ولی میخواست 150 تاش رو برداره(حالا اینکه طرف کی بود خود منم نفهمیدم و نمیتونم ثابت کنم ولی اینجوری بوده دیگه), از بقیه اش واسطه ها هم میخواستن و آخرش به خود ما چیز خاصی نمیرسید,تازه هزینه دوبله و این چیزا هم با همین 300 تومنه باید حساب میشد.

یه مورد دیگه اینکه بخوای برای سازنده های سریال ,مستند ,فیلم , کلیپ , تبلیغ و غیره کار بزنی اولاً که کشک نیست و باید کار Movie Quality باشه, برای مثال اون هلیکوپتری که توی سریال خط رندر گرفتیم تکسچراش Multiple 4K بودن که با دوربین DSLR D5200 که 24 مگاپیکسلیه تکسچراش رو از نزدیک تصویر برداری کرده بودم و خود مدلش هم به طرز وحشتناکی جزئیات داشت که تازه شد اون :n02: یعنی مدل Game Quality بزنی پرتت میکنن بیرون. از اینا بگذریم میرسیم به بحث کولی و بیگاری که میخوان بکشن , میگن تو بزن رزومه میشه برات(یعنی پول بی پول), خود من یه انیمیشن که راحت چند تومن میارزید رو به عنوان اولین کارم تقریباً مفتی برای خیریه موعود به کارگردانی "محمد حسین لطیفی"(انصافاً کارگردانش هم خفنه ) زدم که رزومه شد برام تا رام بدن تو تیم سریال سازی :n04:
همین الانش هم که با چند تا کارگردان کار کردم دهنمکی خورد به پستم,اولاً که میخواستیم جلوه های ویژه سریال معراجی رو بزنیم کم پول میدادن کنسل کردیم( طرف گفته تو 3 روز هواپیما بیار بالای تهران قدیم از تو ابرهای سه بعدی رد بشه 500 هزار تومن) :n21: الان هم برای کار جدیدش (Secret هست ولی من لو میدم) دارن زلزله و این چیزا در میارن که استادیوم آزادی میپوکه و زمین دهن باز میکنه, دو تا تیم خفن دارن مفتی تست میزنن که یکیشون کار رو بگیره :n13:
یعنی خدای رزومه هم باشی آخرش میگن تو یه تست بزن من ببینم اگه خوب بود میگم نهایی کنی :n38: معمولاً هم کارگردانای با سابقه چون سنشون بالائه سواد کافی از اینجور چیزای مدرن ندارن برای همین نمیدونن با چی طرفن, یکیشون میگفت یه تست تصادف ماشین بزن, یه سمند طراحی کردیم رفت خورد به دیوار داغون شد به خیلیا نشون دادم اول فکر کردن واقعیه, حالا این طرف میگفت منظور من اینه که از بالای پل بیوفته پایین بخوره روی 7-8 تا ماشین و همه اونا با هم تصادف کنن داغون بشن :n31: منم گفتم ممنون و خدانگهدار :n02:

یه بی قانونی جالبی هم وجود داره به خاطر مدرن نبودن صنعت فیلم سازی تو ایران هست, از قدیم بوده دیگه به روز نشده, باز بازیسازی تو این چیزا بهتره.
مثلاً با یه کارگردانی که داشت برای سیاسی عقیدتی ناجا کلیپ میزد همکاری کردیم , بهش میگم خب یه Deadline تعیین کن بیارم کار رو, میگه هر چی زودتر بهتر, قرارداد هم که نمیبندن و فقط برای اینکه طرف خراب نشه آخرش چند تومن میده که صدات در نیاد( معمولاً خیلی کمتر از حقت).
اعصاب خوردی هم زیاد داره, مثلاً طرف یه گندی زده موقع فیلم برداری اومده میگه هزینه لوکیشن بالائه دوباره نمیتونم فیلم بگیرم, منم گفتم با کامپیوتر در نمیاد 3 هفته وقت بدی شاید بشه یه کارایی کرد, بهم میگه تا فردا ظهر میاری میریزی روی سیستم من, اگر نمیتونی اینا وسایل دکوری هستن که تو این صحنه استفاده شده برو بازیگر پیدا کن بگیر این صحنه رو :n04: یکی نیست بگه بی شعور تو جلوه ویژه میخوای یا یکی که خراب کاریات رو جمع کنه :n24:
کلاً بیخیال شی بهتره( به جاش پیشنهاد بهتر دادم پایین تر).

البته این رو بگما, اگر همین الان کار پیشنهاد بشه به من میرم چون یه حداقل هایی رو گذروندم ولی برای شروع فکر چند ملیون گرفتن رو کلاً از سرت به در کن.

به نظر من دنبال یه کاری باش,اونم اینه که به جای فکر به کارای دولتی به فکر خارج باش, با نصف قیمت خارج میتونی کار بزنی هم اونا راضی هم تو چند برابر داخل گرفتی.
الان خود من از اسپانیا انیمیشن گرفتم برای کارخونه تولید PCM که تبلیغ محصولش رو میخواد به کمپانی زیمنس نشون بده, اونجا انیمیشن میزنن 2 برابر بهتر از ما ولی قیمت 10 برابر ما , من قیمت خیلی پایین تر میدم اونا هم با یه ذره کیفیت کمتر مشکل ندارن, اینجوری هم اونا خوشحالن که به صرفه تموم شده کار و هم ما از خوشحال اونورتریم برای اینکه یک ماهه به اندازه یک سالمون در میاریم.

تجربیات خودم رو گفتم , امیدوارم به درد بخوره و کسی سوء برداشت نکنه, بعداً نگید میخواد پز بده ( اصلاً در حد پز نیستن اینایی که گفتم) اتفاقاً منتظر یه موقع مناسب بودم این اطلاعات رو در اختیار بچه ها بذارم که خوشبختانه شما فراهم کردی
باز هم اگه خواستی تجربیات صدا سیمایی بیشتری داشتم ,مورد خاصی بود میتونم توضیح بدم.

Reza Azimy_RW
11-12-2014, 02:53
یه دفه با یکی تو اینترنت با هم اشنا شدیم از شبکه اهواز گفت یه مسابقه تلوزیونی میخوایم بسازیم یعنی چند قسمت داشت . طی کردیم 6 تومن 4 تومنشو دادن بقیشم دعوا راه انداختن دیگه خبری ازشون نشد !
البته دو روز رفتم صدا سیما اهواز واسه راه اندازی و ... همین پولم اونجا گرفتم وگرنه فکر نمیکنم همینم میدادن

البته بلیط رفت و برگشت رو هم خودشون گرفتن خداییش خدمات خوبی بود :دی

ویرایش :

البته موضوع چند سال پیشه کم تجربه بودم (زمان کوئیست 3D که خیلیا هنوز مود سازی میکردن یا 3DGameStudio) بعد با احسان در میون گذاشتم گفت من بودم کمتر از 22 نمیگرفتم ولی دیگه طی کرده بودیم همه چیو نمیشد دوباره تغیر بدی گذاشتم واسه پروژه های بعد طلافی کنم که ...

lord arthas
11-12-2014, 11:53
در ادامه صحبت های پیام بگم که سایت Frreelancer.ca یکی از بهتین سایت ها برای ما Indie ها هست ، دلار پی پل میده بهتون ! که ارزشش بیشتر از دلار امریکاست و شما میتونین زیره پروژه هایی که همه 1000$ بید دادن شما 800$ بید بدین که درصد قبول شدنتون خیلی میشه ، بعد 800$ پی پل میشه خدا تومن که کلی سوده برا شما !

پ.ن : پروژه های اولو ترجیحا خیلی کم در حده مفت بزنین ! که یک چیزی داره درصد رضایت کارفرما عه ، تو پروژه های اصلی که پول میگیرین برای اینکه انتخابتون کنن خیلی به اون توجه میشه ! سعی کنید امتحاناشم بدین که بهتون مدال بدن ، اونم خیلی تاثیر داره !