PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چگونه به شغل مناسب برسیم؟!

Atghia
13-11-2014, 23:21
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

سلام خدمت همه دوستان گرامی

همونطوری که میدونید بهرحال هرکدوم از ما در زندگی به دنبال یافتن یک شغل و کسب منبع درآمد هستیم. حالا بعضی زودتر و بعضی دیرتر. یکسری از افراد با مدرک دانشگاهی و یکسری دیگر بدون اون!
بگذریم از اینکه چقدر امروزه مدرک هامون با کارهایی که داریم مرتبط هست((که در اکثر موارد متاسفانه نیست)) و یا اینکه محل کارمون خصوصی هست یا دولتی و مسائلی از این دست...

این تاپیک رو ایجاد میکنم جهت اینکه هرکدام از دوستان که شاغل هستند به نوعی تجاربشون در این رابطه رو در اختیار دیگران بگذارند تا شاید کمک حال بقیه باشه...

در این تاپیک مطالبی مثل اینکه:

چطور شد که به شغل کنونی رسیدید؟
عوامل موفقیت در محیط کار رو در چه چیزهایی میدونید؟
علاوه بر داشتن مدرک چه مهارتهایی داشته باشیم تا بتونیم نسبت به بقیه متمایز باشیم؟
چطور میشه رزومه کاری خوبی داشت؟
چطور میشه بدون داشتنه آشنا :دی در محل خوبی مشغول به کار شد((لطفا نگید معجزه :دی))
اگر شغلتون آزاد هست چطور میشه در بازار موفق بود؟

و هر مطلب دیگه ای از این دست با یاری شاغلین عزیز مطرح خواهد شد.:n16:

PLAΨMID
14-11-2014, 02:17
من توی شرکت اسنوا کارشناس فروش بودم .
حدود 2 سال تا اینکه همین هفته کارم رو رسما ول کردم . تصمیم گرفتم دوباره برم دانشگاه و اینبار توی رشته ای که علاقه دارم کار کنم .
سال 89 مهندسی صنایع رو تموم کردم . راستش اصلا دوست نداشتم این رشته رو . . . ولی هی به خودم میگفتم بیخیالش ، مگه همه توی زندگی به هرچی میخواستن رسیدن ؟ علاقه بوجود میاد . ولی نیومد !!
متوجه شدم یک عمر باید با کارم زندگی کنم . باید ازش پول دربیارم . باید توش پیشرفت کنم . وقتی علاقه نباشه ، پیشرفتی در کار نخواهد بود و حقیقتا این با روحیه من سازگار نیست . امسال ارشد همین رشته رو قبول شدم ولی دیدم نمیتونم برم . قیدشو زدم و از صفر شروع کردم . درسته الان خیلی چیزا رو دارم فدا میکنم ، ولی اگه این کار رو نمیکردم کل آینده ام فدا میشد .
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
کارم بدک نبود . پشت میزی ، زیر کولر و با کامپیوتر و تلفن . . . درآمدش هم بد نبود . راستش پارتی ای به اون صورت نداشتم ولی اگه بگم معجزه رخ داد ، دروغ نگفتم . خیلی اتفاقی یکی از همکلاسی های سابقم رو توی خیابون دیدم که مدت ها بود ازش خبری نداشتم . با هم گپی زدیم و بهش گفتم که تازه از خدمت برگشتم و کاری هم به اون صورت نیست .
خودش توی گروه صنعتی انتخاب چند سالی سابقه کار داشت . گفت میخوای برات یه مصاحبه جور کنم ؟ گفتم آره . خلاصه مصاحبه دادم و فورا استخدام شدم .

هیچ رزومه ای نداشتم ( دقیقا صـــــــفر!) ولی به جز رشته خودم اطلاعات جامع و خوبی از بازاریابی ، امور مالی ، حسابداری و زبان انگلیسی داشتم ( صرفا از روی علاقه مطالعه کرده بودم و یه باری هم کنکور ارشد مدیریت شرکت کرده بودم). چند سال هم تفریحی برنامه نویس کامپیوتر بودم . خلاصه همینا رو گفتم . یه چند تایی سوال تخصصی ازم پرسید و بهم گفت یک هفته آزمایشی کار کن . بعدشم که قراردادم رو نوشتند و کارمند اونجا شدم .
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اولین چیزی که به ذهنم میرسه اینه که " واقعا رشته تحصیلی خودتون رو با دقت و با توجه به استعداد و علاقه انتخاب کنید" . علاقه توی معدل و پیشرفت شما خیلی تاثیرگذار خواهد بود . به اسم رشته نگاه نکنید . بهترین رشته ، وقتی معدلتون پایین باشه و چیزی ازش بلد نباشید بدردتون نمی خوره و باید مدرک رو ترشی بندازید .

دومین مورد چیزی هست که خیلی از دانشجویان توی دوره دانشجویی بهش توجه نمی کنند ، شرکت در دوره های آموزشی و کلاس های جنبی : واقعا بدرد میخوره . بخصوص اگه در حواشی رشته تحصیلی خودتون باشه .
دوره ای که ما درس میخوندیم کلی کارگاه آموزشی و دوره های بازرسی جوش ، دوره های حرفه ای کنترل پروژه ، دوره های مدیریت کیفیت و حتی روباتیک و غیره وجود داشت که خیلی از دوستان توش شرکت می کردند ولی من چون علاقه نداشتم نمیرفتم . این امر بعد ها به ضررم تمام شد . اگه دانشجوی رشته برق هستید ، دلیلی نداره که مثلا توی کلاس های "بازار بورس" شرکت نکنید !! سعی کنید مثل درخت ، به دانشتون شاخ و برگ های متنوعی بدید .

سوم اینکه سعی کنید از کار های کوچک شروع کنید . حتی مدتی مجانی کار کنید . محیط کار ، محیطی متفاوت با آدم ها و رویداد های متفاوته . پس تجربه خوبی براتون خواهد بود و میتونه کمک کنه دید بهتری نسبت به انتخاب شغل دائمی و مسیر آتی داشته باشید . بخصوص فرصتی خواهد بود که اعتماد به نفس پیدا کنید و قدر و قیمت خودتون رو ثابت کنید .

چهارم اینکه همیشه آپدیت باشید . سعی کنید اطلاعات روز و مدرن رو در مورد کارتون داشته باشید .

پنجم داشتن مهارت زبان انگلیسی و کامپیوتر در حد عالی هستش( به متوسط و خوب قانع نباشید) . تقریبا میتونم بگم در هر مورد کاری ، داشتن زبان انگلیسی قوی لازم خواهد بود . سعی کنید اطلاعاتی از رشته مدیریت داشته باشید . دونستنشون بد نخواهد بود . بخصوص مباحثی مثل رفتار سازمانی و برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی و مدیریت زمان . توی محیط کار به درد می خوره .
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
موفق باشین .

ملا نصرالدین
20-11-2014, 10:35
منم توی یک شرکت کامپیوتری معروف استخدام بودم.
من با پارتی رفتم توش ولی اینجوری نبود که حتما نیاز به پارتی داشته باشه
به نظر من بیشترین عاملی که توی موفقیت من تاثیر گذار بود علاقه من به کار و احترام متقابل بود. قبل از نمایشگاه الکامپ من در بخش شبکه انجا استخدام شدم انقدر انجا کار ریخته بود سر من که از همون روزهای اول اضافه کاری هم میماندم.بعد تازه باید می امدم خانه و تند تند کارهای خانه را انجام میدادم.خلاصه به دلیل اینکه من تنها خانم اون بخش بودم من رو به اجبار به بخش دیگه ای منتقل کردند .انجا به من کار بازاریابی دادند که اصلا مناسب روحیه من نبود.هر چه رئیس بخش قبلی! تلاش کرد و با مدیریت صحبت کرد مدیریت نپذیرفت و من از ان شرکت امدم بیرون

یکی دیگه از عوامل موفقیت من این بود که هر کاری رو که به من میسپردند نه نمیگفتم.مثلا یکی از کارهایی که به من گفتند طراحی سایت بود.من اصلا نمیدونستم چی هست.ولی نگفتم نه.گفتم یک روز به من وقت بدهید ببینم چکار میتوانم انجام دهم.و با این نرم افزارهایی که طرح های اماده دارند برایشان سایت درست کردم.
همچنین طراحی مهر.طراحی فاکتور فروش.طراحی بروشور. رو هم با اینکه هیچی ازش نمیدانستم انجام دادم

به نظر من علاوه بر داشتن مدرک داشتن اعتماد به نفس خیلی مهمه.
یک مورد دیگه ای هم که مهمه برای کسانی که با پارتی وارد یه جایی میشوند اینه که ظرفیت خودشون رو باید بالا ببرند.مسلما کسانی که با پارتی وارد میشوند دشمن پیدا میکنند و دشمنان....

این از شغل کارمندی من.
در مورد شغل ازاد در پست بعد مینویسم:n16:

aghazadeh_hastam
20-11-2014, 10:48
بله ديگه كار رو ميدن به اوني كه اصلا تخصصش يه چيز ديگس بعد افراد ديگه كه تخصصشون اون كاره بيكار ميمونن

hosseinf722
23-04-2015, 11:27
سلام
به نظرتون تو دوران دانشجویی چه کارایی میشه انجام داد؟

Atghia
23-04-2015, 11:49
سلام

سلام
به نظرم اگر زبانتون خوب هست یا حتی در سطح متوسط میتونید به کافی نت های نزدیک دانشگاه مراجعه کنید و اعلام همکاری کنید باهاشون چون خیلی زیاد موارد تحقیق و ترجمه پیش میاد
همچنین ساخت پاورپوینت و تایپ و کلا موارد این شکلی
درآمدش ممکنه خیلی به چشم نیاد اما بهرحال هم کمی به شما هست و هم اینکه اطلاعات خودتون رو بالا میبرید

MVGroup
23-04-2015, 12:56
سلام

سلام.
پشتیبان قلم‌چی هم می‌تونید بشید که شنیدم تا حدّاکثر 200 تومن ماهیانه درامد داره. می‌تونید بچّه‌هایی که پشتیبانشون هستید رو یه جوری به کلاس خصوصی بکشید و از طریق تدریس بهشون هم کسب درامد کنید.
اگه نرم‌افزار مهندسی بلدید می‌تونید تدریسش کنید یا این‌که پروژه‌هاش رو انجام بدید.
هم‌چنین می‌تونید کلاس‌های «حلّ تمرین» اساتید رو بردارید.
این‌ها کارهایی هستند که معمولاً دانشجوها انجام می‌دن.
اگه این‌ها نشد یه سری کارها هستن که به‌صورت پاره‌وقت تو رستوران‌ها می‌تونید انجام بدید. مثلاً تو قسمت آشپزخونه (آماده کردن موادّ اوّلیه‌ی غذا و یا شستن ظروف).

tajrobenik
23-05-2015, 02:47
........... عاقا ما چی کار کنیم .....

یه چند وقتی تو یک شرکت خصوصی کار کردم ... (شبکه کامیپوتر: مشهد)
الان بی کارم.
دنبال کارم.؟

دوباره برم یک شرکت خصوصی مثل همون شرکت قبلی؟

شرکت خصوصی پول بده هم هستن اصن/ پولش بماند باز دوباره مثل این شرکت قبلی ه نشه؟

ملا نصرالدین
23-05-2015, 10:43
........... عاقا ما چی کار کنیم .....

یه چند وقتی تو یک شرکت خصوصی کار کردم ... (شبکه کامیپوتر: مشهد)
الان بی کارم.
دنبال کارم.؟

دوباره برم یک شرکت خصوصی مثل همون شرکت قبلی؟

شرکت خصوصی پول بده هم هستن اصن/ پولش بماند باز دوباره مثل این شرکت قبلی ه نشه؟

اگر دنبال یک شرکت خصوصی دیگه نروید چکار کنید.مگه چاره ی دیگه ای هم هست؟
شرکت های دولتی که برای ورود بهشون یا باید از هفت خوان رستم رد بشین یا باید پارتی داشته باشید
پس میمونه همون شرکت های خصوصی.که تازه اگر زود توی یکی از انها مشغول به کار بشید خیلی شانس اوردید

tajrobenik
23-05-2015, 23:56
اگر دنبال یک شرکت خصوصی دیگه نروید چکار کنید.مگه چاره ی دیگه ای هم هست؟
شرکت های دولتی که برای ورود بهشون یا باید از هفت خوان رستم رد بشین یا باید پارتی داشته باشید
پس میمونه همون شرکت های خصوصی.که تازه اگر زود توی یکی از انها مشغول به کار بشید خیلی شانس اوردید

مثلا یک کسب و کاری که بلدم و خودم انجام بدم!
که خوب البته نه مکانی و نه سرمایه ای ...
مثلا ثبت شرکت بزنم ... تبلیغات کنم؟

دور و اطرافیان این طور که من دنبال کار می گردم اونا نمی گردن.
خیلی هاشون سر کار هستن ...
داداشم که مغازه زده در حد بنز ... هم سن و سال من بود ... دو تا مغازه تغییر داده بود ... دیگه اوج پیشرفت کاریش بود.

چرا واسه من این جوری شده. ....
الان دوباره برم شرکت خصوصی طبیعی هست ... اما این روال تا چه زمانی قرار ادامه داشته باشه...
شرکت خصوصی و جزو افراد کار های سطح پایین و حقوق مکفی و ... بعد از این هم که سابقه کارت بالا می ره خدا حافظ... چون سابقه کار ادعا داره ...

ملا نصرالدین
24-05-2015, 12:39
مثلا یک کسب و کاری که بلدم و خودم انجام بدم!
که خوب البته نه مکانی و نه سرمایه ای ...
مثلا ثبت شرکت بزنم ... تبلیغات کنم؟

دور و اطرافیان این طور که من دنبال کار می گردم اونا نمی گردن.
خیلی هاشون سر کار هستن ...
داداشم که مغازه زده در حد بنز ... هم سن و سال من بود ... دو تا مغازه تغییر داده بود ... دیگه اوج پیشرفت کاریش بود.

چرا واسه من این جوری شده. ....
الان دوباره برم شرکت خصوصی طبیعی هست ... اما این روال تا چه زمانی قرار ادامه داشته باشه...
شرکت خصوصی و جزو افراد کار های سطح پایین و حقوق مکفی و ... بعد از این هم که سابقه کارت بالا می ره خدا حافظ... چون سابقه کار ادعا داره ...

ببینید شما یا میخواهید توی رشته ی خودتون کار کنید یا میخواهید کسب و کاری راه بیندازید

اگر میخواهید توی رشته ی خودتون کار کنید باید سعی کنید علاوه بر تجربه و سابقه ی کار سوادتون رو هم بالا ببرید.وقت های ازاد مطالعه کنید.مقالات مختلف ایرانی و خارجی رو بخونید.اگر به موضوعی علاقه مند شدید حتما پیگیرش بشید
برادر من رشته اش متالوژی هست و توی یک شرکت دولتی استخدام رسمی.اون تا جایی که توانست مقاله های مختلف رو خواند.به کتاب های مختلف رجوع کرد و حالا علاوه بر اون شرکت دولتی برای 3 شرکت دیگه هم کار میکنه که حقوق هر کدام 2 برابر حقوق شرکت دولتی هست.

اگر میخواهید کسب و کاری راه بیندازید بهترین مشاور رو شما در کنار خودتان دارید.برادرتان بهترین فردی هست که میشه به شما کمک کنه.فقط باید غرور خودتان را کنار بذارید.فکر کنید هیچ وقت دانشگاه نرفتید.بروید و در مغازه ی برادرتان شاگرد بشوید.کاسبی بر خلاف ظاهرش شغل خیلی سختی هست.نحوه ی برخورد با مردم رو یاد بگیرید.ببینید چه جنسی فروشش بهتر هست.از کجا جنس تهیه میکنه.با چه شرایطی جنس میخره.در ضمن پول جمع کنید تا بتوانید سرمایه اولیه برای کسب و کار را بدست اورید.

در ضمن خودتان را با هیچ کسی مقایسه نکنید.اگر دیگران کمتر به دنبال کار گشتند و زودتر کار پیدا کردند شاید موقعیتشان بهتر هست.شاید توقعشان پایین تر هست.شاید پارتی داشتند.و....

Captain_America
12-06-2015, 08:45
ببینید مردم به چه کالا و خدماتی احتیاج دارند همون رو بهشون بفروشید.
من رشته ام رو تا کارشناسی ارشد هم ادامه دادم ولی 1 ريال هم ازش پول نساختم.
کارهای مختلف زیاد امتحان کردم و همچنان هم امتحان میکنم ولی کار اصلیم لوازم آرایشی و بهداشتی هستش اولش خرده فروشی بود ولی الان خودم وارد میکنم و عمده فروشی دارم.
دنبال کار اداری و دفتری اگه هستید باید بدونید یه حد خاصی از پیشرفت بیشتر توش نیست یعنی سی سال هم که کار کنید تغیر مثبت خاصی تو وضع مالی زندگی تون رخ نمیده، ولی کار آزاد یا تولید یا خدمات از صفر هم وارد بشید تا هرجائی که فکر کنید جای پیشرفت براتون وجود داره.

sirerfankarimian
02-07-2015, 23:37
من توی یک شرکت کامپیوتری معروف استخدام بودم در اصفهان کارهای اجرایی شبکه میکرد برای استانداری ها و شهرداری ها.
من با پارتی رفتم توش ولی اینجوری نبود که حتما نیاز به پارتی داشته باشه ولی بعد از 5 ماه که خوب از من کار کشیدند گفتند ما قسمت نرم افزاری نداریم و بدون بیمه و هیچی 5 ماه خودم و گذروندم
به نظر من بیشترین عاملی که توی موفقیت من تاثیر گذار بود علاقه من به کار بود هرچند این شرکتی که من توش بودم خیلی خاله زنک بازی بود
یکی دیگه از عوامل موفقیت من این بود که هر کاری رو که به من میسپردند نه نمیگفتم.مثلا یکی از کارهایی که به من گفتند کانفیگ مودم های سیتی سنتر بود .

به نظر من علاوه بر داشتن مدرک داشتن اعتماد به نفس خیلی مهمه و رابطه اجتماعی و خنده رویی
یک مورد دیگه ای هم که مهمه برای کسانی که با پارتی وارد یه جایی میشوند اینه که ظرفیت خودشون رو باید بالا ببرند.مسلما کسانی که با پارتی وارد میشوند دشمن پیدا میکنند و دشمنان....

این از شغل شبکه ای من
الان هم در حال ثبت یک شرکتم که بتونم تجهیزات شبکه بفروشم مثل میکروتیک و سیسکو و... اما خیلی استرس گرفتم
کسی هست کمکم کنه برای ثبت شرکت خوب چه کارها و تجهیزاتی لازمه؟

sirerfankarimian
13-07-2015, 14:32
سلام دوستان من یک مشاوره میخواستم
من حدود ۱۵ روز پیش یک شرکت ثبت کردم و \ایه یا سقف شرکت را ۱۰ میلیون تومان گذاشتم که خود وکیل هم گفت از ۱۰۰ هزار تومان میتونی بزاری تا ۱ میلیارد تومان
اما به هر حال من سقف را ۱۰ میلیون نوشتم
حالا الان در حال حاضر میخواستم بدونم میشه این ۱۰ میلیون تومان را در آینده کمترش کرد و آیا مالیات رو این ۱۰ میلیون تومان سقفی که تایی کردیمم میاد یا اصلا ربطی به اداره مالیات نداره ؟؟