PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشخصات برق ایران و سازگاری با وسایل الکتریکی

peynam
30-10-2014, 12:02
سلام به همه دوستان
من میخاستم چندتا وسیله الکتریکی از یه کشور دیگه بخرم
خاستم راهنماییم کنید که چه چیزایی باید بررسی بشه که آیا این وسیله تو ایران (برق ایران) درست عمل و کار میکنه یا نه؟

این وسایلم در واقع محافظهای الکتریکی هستن
مثل محافظ برق برای PC یا TV یا ...
که یه جا هم واسه USB روش تعبیه شده که مستقیمن گوشیو یا تبلتو یا... به اون وصل کنیم واسه شارژ شدن

ممنون

New Ray
30-10-2014, 12:39
معمولا یا 110 ولته 60 هرتزه مثل ژاپن و آمریکا و ... یا 220 ولت 50 هرتز مثل ایران و اکثر کشورها. این رنج ولتاژ و فرکانس رو پشت وسایل مینویسن .
معمولا وسایلی مثل برخی شارژرها که توش فقط مدار الکترونیکی هست از 100 تا 240 هم کار میکنه. اما محافظ چون رله داره ممکنه ولتاژ ثابتی داشته باشه ، حتما مشخصات پشت دستگاه رو بخونید.

peynam
30-10-2014, 13:53
ممنون.
جنس ساخت مالزیه.
به آمپر برقمون ربطی نداره؟
حالا اگه فرض کنیم با برق ایران سازگاری نداشته باشه ، میشه با تغییرات کوچیک تو مدارش برای برق خودمون سازگارش کنیم؟

New Ray
30-10-2014, 21:10
ممنون.
جنس ساخت مالزیه.
به آمپر برقمون ربطی نداره؟
حالا اگه فرض کنیم با برق ایران سازگاری نداشته باشه ، میشه با تغییرات کوچیک تو مدارش برای برق خودمون سازگارش کنیم؟

برق مالزی هم مثل برق ایرانه فقط سوکتهای سه شاخه داره که در اینصورت باید تبدیلش رو بگیرین که همه جا دارن.
آمپر نه مشکلی نیست.
با تغییرات کوچک در مدارش نمیشه تغییر داد. البته وسایل قدیمی تر که از ترانس استفاده میکردند میشد ولی جدیدا مدار سوئیچینگ داره که نمیتونید دستکاریش کنید. ( البته شاید راههای خاصی باشه ولی نمیدونم درست جواب میده یا نه - من که خبر ندارم )

peynam
31-10-2014, 09:23
برق مالزی هم مثل برق ایرانه فقط سوکتهای سه شاخه داره که در اینصورت باید تبدیلش رو بگیرین که همه جا دارن.
آمپر نه مشکلی نیست.
با تغییرات کوچک در مدارش نمیشه تغییر داد. البته وسایل قدیمی تر که از ترانس استفاده میکردند میشد ولی جدیدا مدار سوئیچینگ داره که نمیتونید دستکاریش کنید. ( البته شاید راههای خاصی باشه ولی نمیدونم درست جواب میده یا نه - من که خبر ندارم )

خيلي ممنون از كمكتون، مرسي
سوال آخر: ميشه از رو چنين مداري كه محافظ لوازم برقيه مهندسي معكوس كرد و نمونشو ساخت؟
منظورم اينه كه قطعاتي كه تو مدارش بكار رفته به راحتي تو كشورمون هست؟م

New Ray
31-10-2014, 13:18
خيلي ممنون از كمكتون، مرسي
سوال آخر: ميشه از رو چنين مداري كه محافظ لوازم برقيه مهندسي معكوس كرد و نمونشو ساخت؟
منظورم اينه كه قطعاتي كه تو مدارش بكار رفته به راحتي تو كشورمون هست؟م

بله معمولا قطعات و یا حداقل مشابهشون هستند اما بعضیها رو مخصوصا چوک (ترانس فریت) باید مجزا پیچیده بشه و همینطور ممکنه سایز بعضیها کمی فرق کنه. بنظر من معمولا شرکتهای داخلی همین کار و میکنند و خیلی وقت و هزینه برای طراحی نمیذارند.
کلا مهندسی معکوس تو کشور ما زیاد انجام میشه چون تو بخش طراحی زیاد سرمایه گذاری آموزشی نمیکنیم. فقط مونتاژ ! :n09: