PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دلیل فرمول سازی بر حسب نیروی جاذبه

mahdi rahimi
22-10-2014, 11:30
با سلام به همگی.
دوستان دلیل اینکه در فیزیک به جای دافعه از جاذبه بین دوجسم سخن میگوییم مثلا در فرمولها مثل همین فرمول نیروی گرانش( جاذبه ) برای چی فرمولی به عنوان فرمول دافعه ابداع نشده و همش دم از جاذبه زده می شود . امیدوارم تونسته باشم منظورمو منتقل کنم.
با تشکر

Stream
22-10-2014, 12:06
چون اجسام بر اساس جرمشون همدیگه رو جذب می کنند، نه دفع.

mahdi rahimi
22-10-2014, 12:18
چون اجسام بر اساس جرمشون همدیگه رو جذب می کنند، نه دفع.
با تشکر از شما. میشه منبعی در این مورد معرفی کنید که بیشتر بدونم.

Stream
22-10-2014, 12:21
با تشکر از شما. میشه منبعی در این مورد معرفی کنید که بیشتر بدونم.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کتاب های علوم دوره ابتدایی این پدیده رو با زبان ساده توضیح میدن. احتمالا PDF هاش رو بتونید پیدا کنید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-11-2014, 10:44
سلام .
دافعه هم داریم مثل دافعه ی قطبهای هم نام و یقیناً مثل جاذبه از قوانینی پیروی میکنه . همون قوانینِ ثابت و تغییر ناپذیری که همه چیز در جهان هستی بر اساسش بوجود اومده و بر اساسش هم رفتار میکنه

mahdi rahimi
08-11-2014, 12:14
سلام .
دافعه هم داریم مثل دافعه ی قطبهای هم نام و یقیناً مثل جاذبه از قوانینی پیروی میکنه . همون قوانینِ ثابت و تغییر ناپذیری که همه چیز در جهان هستی بر اساسش بوجود اومده و بر اساسش هم رفتار میکنه
با تشکر از شما.
فرمایش شما درست.
سوال من اینه که چرا فرمول سازیها بر اساس جاذبه انجام شدن؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-11-2014, 14:16
با تشکر از شما.فرمایش شما درست.سوال من اینه که چرا فرمول سازیها بر اساس جاذبه انجام شدن؟
شاید علتش اینه که فرمولهای مربوط به دافعه کاربردِ چندانی نداره
وگرنه هر جا کاربرد داشته باشه حتماً از فرمولهاش استفاده میشه .

New Ray
08-11-2014, 14:58
اگه منظورتون دلیل استفاده از جاذبه بجای دافعه هست، فکر کنم بیشتر بخاطر ساده تر کردن و قابل فهمتر کردن فرمولها باشه و اینکه پدیده ای که مشاهده میشه جاذبه هست نه دافعه. برای مثال در الکتریسیته در مقابل مقاومت ( R ) ، هدایت یا رسانایی ( G ) هست ؛ ولی در صورت استفاده فرمولهاش برعکس میشه و کمی پیچیده تر میشه ( 1 تقسیم بر R ). در آزمایشات علمی هم معمولا نمونه ای که مشاهده میشه در فرمولها استفاده میشه.