PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مـغــــزهــای پــــــوک !

V E S T A
05-10-2014, 23:58
همیشـه سـر زدن به کتـابفروشـی‌های انقـلاب برایـم غـم‌انگیـز اسـت، مغـازه‌هـای بی‌رونـق و مشتـریـان بی‌رمـق .کسـانی کـه بـه توصیـه یا اجبـار استـاد خـود، راهـی انقـلاب شـده‌اند تا کتـابـی را تهیـه کنند و بخـوانند. کسـانی که «کتـاب خـوانـدن» برایشـان، یک شغـل است. چهـار سـال یا شـش یا ده سـال ایـن کـار را انجـام می‌دهنـد تا «فـارغ التـحصیـل» شونـد.

در زبـان انگلیـسی، برای پـایـان مقطـع تحصیـلی، از واژه Graduate استفـاده می‌کننـد؛ از ریشه‌ی Grad به معنـای «پلـه» و «گـام». پـایـان مقطـع تحصیـلی به معنـای یـک گـام به پیـش یا حـرکـت به یک پلـه‌ی بـالاتـر اسـت. ولـی مـا از «فـارغ» شـدن استفـاده می‌کنیـم. تـو گویـی که زایمـانی سخـت در کـار بـوده و اکنـون می‌خواهیـم به رونـد عـادی زنـدگی بازگردیـم…

بگذریـم . .

در خیـابـان انقـلاب با ایـن آگهـی‌ها مواجـه شـدم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با قیـمت بسیـار ارزان، برایـت پـایـان‌نـامـه می‌نویسنـد: تاریـخ و علـوم سیـاسی، مدیـریـت و اقتصـاد، زبـان و ادبیـات فارسـی، مقـالـه‌ی ISI !

با قیـمتـی بـاورنکـردنـی برایـت برنـامـه‌نویسـی می‌کننـد، با هر زبـان که بخواهـی!

آری. خوشبختـانه امکانـات در حـدی زیـاد شـده، که می‌تـوانـی بی‌آنـکه چیـزی از مدیـریـت بفهـمـی، مـدرکـش را دریـافت کنـی!

بی‌آنکـه زبـان بدانـی، ترجـمه کنـی. بی‌آنکـه سیـاست و اقتصـاد بفهمـی، مقالـه‌هایی در آن حـوزه داشتـه باشـی، آنهـم در سطـح ژورنـال‌هـای بیـن‌الملـلی و آی اس آی. کافـی اسـت پـول داشتـه باشـی، آنهـم نـه زیـاد؛ بلـکه به نـرخ دانشجـویی!

از امـروز وقتـی میـوه فـروش همسـایـه به هر کـس که کـت و شلـوار پوشیـده «دکتـر» و آنهـا را که اسپـورت می‌پوشنـد، «مهنـدس» صـدا می‌زنـد، نمی‌خنـدم! او جامعـه را بهتـر می‌شنـاسـد. حتمـاً او هم می‌دانـد که هزینـه‌ی دکتـر و مهنـدس شـدن، گرفتـن یک تاکسـی به مقصـد میـدان انقـلاب اسـت.

از امـروز دیگـر، به حسابـدار شرکتمـان نمی‌خنـدم که همیشـه می‌گویـد: " درستـه مـن دیپلـم دارم، امـا دیپلـم قدیـم اسـت! " او فـرق دیپلـم جدیـد و قدیـم را خـوب فهمیـده اسـت.

از امـروز دیگـر تعجـب نمی‌کنـم که چـرا دوستـم که کارشنـاس سخـت افـزار اسـت – به قـول خـودش – سـوراخ‌هـای اطـراف لـپ تـاپ را با یکدیـگـر اشتبـاه می‌گیـرد!

از امـروز دیگر می‌دانم که چـرا، یکـی از آشنـایـانـم که سمـت بـالای اقتصـادی در یـک سازمـان دارد، نمی‌تـوانـد «اصـل» و «بهـره»ی وامـی را که پـرداخـت می‌کند، جـداگانـه محاسبـه کنـد.

از امـروز دیگـر می‌دانـم که چـرا می‌گوییـم «فـارغ التحصیـل!»

مـا مردمـی شده‌ایم که تقلب می‌کنیـم. دانـش معاملـه می‌کنیـم. عنـوان می‌خریـم!

اقتـصـاد ایـرانـی، صنعـت ایـرانـی، فرهنـگ ایـرانـی، تاریـخ ایـرانـی، ادبیـات ایـرانـی. همـه و همـه را می‌تـوانـم صفحـه‌ای ۱۵۰۰ تومـان بخـرم و خوشحـال باشـم که مدرکـم را با کمتـریـن وقـت و هزینـه گرفتـه‌ام. امـا فـرامـوش می‌کنـم که در جـامعـه‌ای زنـدگـی می‌کنـم که سایـر کـالاهـا و خـدمـات نیـز، به احتمـال زیـاد توسـط کسـانی به مـن ارائـه می‌شـود که دانـش خـود را از همیـن میـدان، شـایـد کمـی بـالاتـر یـا پاییـن‌تـر، خریـده‌انـد!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

لابـد می‌گـوییـد: "اگـر اوضـاع چنیـن اسفنـاک اسـت، چـرا مـردم بـی‌درد و دغـدغـه این وضعیـت را پذیرفتـه انـد و کسـی نگـران نیـست؟"

دلیـلـش ایـن اســت کــه «هـمـه چیــزمـان» با «هـمـه چیــزمـان» جــور اسـت.

چنیـن است که جامعـه‌ی‌مـان سرشـار می‌شـود از "روح‌هـای پـاک و مغـزهـای پـوک."

بـه راسـتـی مـا ایرانیـان، به لقـمه های آمـاده چه مشتـاقیـم !

به نقل از سـایـت محمدرضـاشعبانعـلی: روزنوشـته هـا "روح هـای پـاک! جیـب های پـوچ! مغـزهای پـوک! "

به نظـر شمـا چـرا ایـن مسئـله در نظـر بعضـی از افـراد بی اهمیــت اسـت ؟ دلیـل اشتیـاق به انجـام ایـن تقلــب چیسـت ؟

چـه راهـکاری بـرای مقـابلـه بـا ایـن معضـل وجــود دارد ؟

ریشـه ی این معضـل از کجـا ایـجاد شـده و بـرای ریشـه کنـی آن چـه راهـکارهایی مفیــد هســتند ؟

*Ali*
06-10-2014, 00:21
سلام

امـا فـرامـوش می‌کنـم که در جـامعـه‌ای زنـدگـی می‌کنـم که سایـر کـالاهـا و خـدمـات نیـز، به احتمـال زیـاد توسـط کسـانی به مـن ارائـه می‌شـود که دانـش خـود را از همیـن میـدان، شـایـد کمـی بـالاتـر یـا پاییـن‌تـر، خریـده‌انـد!متلک سـیاسی جالبی بود. ظاهراً تمام هدف از نگارش این مطلب رسیدن به همین جمله بوده. اول مقدمه چینی و بعد به زیر سوال بردن کلهم اجمعین هرچی که هست.
فارغ از اینکه اینو در نظر داشته باشه که دانشگاه های معتبر زیادی تو کشور هستن که هنوز به این اوضاع گرفتار نشدن و هنوز دانشجوهایی هستن به سختی دانش آموخته بشن. یا اینکه یکی از علل آشفته شدن این وضع خود ما مردمیم که اینقدر افراطی و بیجا به مدرک های دانشگاهی بها میدیم. مدرک هایی که گاه هیچ ربطی به شغلمون ندارند.
اما انتظار زیادی نمیشه داشت. طبق معمول همه چیز سیاه است و برای همه باید به یک چوب قضاوت کرد.

Arash4484
06-10-2014, 01:09
کافیه دور وبرمون نگاه کنیم یا یکم وجدانی به خودمون نگاه کن، نمیگم خودمون که کسی بخودش بگیره، الان اگر به خیلی از کسانی که دارند ارشد یا دکترا میگیرند نگاه کنیم همه به دنبال همین سرچ ها و همین فروشگاه ها برای پروپوزالها و پایان نامه ها هستند.

اینکه چهارتا دانشگاه خوب هستند، در مقابل صدها دانشگاه که مثل قارچ سبز شدن تا جوونای بیکار و ازدواج نکرده سرشون گرم باشه و پول پرداخت کنن، به هیچ وجه دوای درد نیست...کافیه یک نظر سنجی در سطح موسسات معتبر انجام بشه که مشخص بشه چند نفر دارند به خاطر کسب دانش و یا حتا کسب درجات بالاتر کاری ادامه تحصیل میدهند؟

امـا فـرامـوش می‌کنـم که در جـامعـه‌ای زنـدگـی می‌کنـم که سایـر کـالاهـا و خـدمـات نیـز، به احتمـال زیـاد توسـط کسـانی به مـن ارائـه می‌شـود که دانـش خـود را از همیـن میـدان، شـایـد کمـی بـالاتـر یـا پاییـن‌تـر، خریـده‌انـد!

پیشنهاد میکنم در همین رابطه:
صنایع غذایی ایران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7% D9%86)
یا داستان کردان رو همه یادمون هست...یا وزیر علوم رفته معترض به بورسیه های ناحق رو هم یادمون هست...
یا...

PLAΨMID
06-10-2014, 01:21
امـا فـرامـوش می‌کنـم که در جـامعـه‌ای زنـدگـی می‌کنـم که سایـر کـالاهـا و خـدمـات نیـز، به احتمـال زیـاد توسـط کسـانی به مـن ارائـه می‌شـود که دانـش خـود را از همیـن میـدان، شـایـد کمـی بـالاتـر یـا پاییـن‌تـر، خریـده‌انـد!

دقیقا" . . . .

همیشه می ترسیدم به پزشکی مراجعه کنم که به همین ترتیب مدرک گرفته است !!!! فکرشو بکنید ، میخواد خودکارشو برداره و واسم دارو تجویز کنه !!! یـــــــــــا خدا !!!

انتظار زیادی نمیشه داشت. طبق معمول همه چیز سیاه است و برای همه باید به یک چوب قضاوت کرد.

حق با شماست . ولی متاسفانه اینقدر زیاد و شایع شده این داستان که رنگ سیاه بقیه رنگ ها رو محو کرده !!!

*Ali*
06-10-2014, 02:11
سلام

پیشنهاد میکنم در همین رابطه:
صنایع غذایی ایران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %D8%B0%D8%A7%DB%8C%DB%8C+%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7% D9%86)

یا داستان کردان رو همه یادمون هست...یا وزیر علوم رفته معترض به بورسیه های ناحق رو هم یادمون هست...
یا...
شما هم مثل نویسنده به جریان نگاه میکنید.
همین که افرادی مثل کردان به این سرعت از گردونه مدیریت حذف میشن یا وزیر علوم مسئله دار بعد از چند اولتیماتوم استیضاح و کنار گذاشته میشه خیلی از حقایق رو نشون میده.
فقط کافیه عینک رو عوض کنیم و کمی نگاه رو به قسمت های پر لیوان هم بندازیم.

V E S T A
06-10-2014, 02:44
متلک سیاسی جالبی بود. ظاهراً تمام هدف از نگارش این مطلب رسیدن به همین جمله بوده. اول مقدمه چینی و بعد به زیر سوال بردن کلهم اجمعین هرچی که هست.

اما انتظار زیادی نمیشه داشت. طبق معمول همه چیز سیاه است و برای همه باید به یک چوب قضاوت کرد.

همـه چیز سیاه نیست متن تاپیک برای محو کردن سیاهی ها به اندازه کافی رنگین شده : دی

مثل این میمونه که گفته بشه به جای صحبت درباره آلودگی هوا بیایم درباره زیبایی رنگین کمونی که در این هوا تشکیل شده یا پاکی هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم ه خب ؟ دردی درمان شد؟!! من میتونم به مدت 72 ساعت برای شما از زیبایی های رنگین کمون و پاکی هوا تو بعضی قسمت ها صحبت کنم رنگین کمون پدیده جالبیه ولی بحث ما درباره علت آلودگیه و نمیشه در بحثی که مروبط به آلودگیه از زیبایی هایی رنگین کمان یا پاک بودن هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم !

Demon King
06-10-2014, 07:30
وقتی مهندس کارخونه ای وسیله ی از کارخونه خراب میشه و هیچی ازش سر در نمیاره و کارگر کارخونه بیاد اون رو تعمیر میکنه عاقبت این جامعه چطور میخواد بشه!

حالا میفهمم چرا زمان قدیم اینقدر لیسانس و دکتری کم بود و اکثرا یا دیپلم بودن یا سیکل. چرا که اونقدر سخت گیری های به جایی انجام میشد که کسی که دکتری را میگذرونه، واقعا دکتر باشه و کسی هم که لیسانس میگیره به طور حقیقی یه خبره در رشته ی خودش باشه. اما حالا دیگه کم تر جوونی هست که لیسانس رو نداشته باشه اما ! همشون بدون حرفه، بیسواد ، بیکار.

سراغ داشتم کسانی رو که درسشون رو بعد از مدتی دوباره ادامه دادن تا لیسانش بگیرن و بعد علتش رو پرسیدم فهمیدم که دوستش لیسانس بوده و نخواسته اونم کم بیاره.

من ترجیح میدم برای جامعه ام مفید باشم، به دنبال پژوهش باشم، به این مردم خدمت کنم ولی هیچوقت اون دکترایی رو نگیرم که با یه آمپول اشتباه مریض رو به کشتن بده، و السلام.

B.Russell
06-10-2014, 08:41
اگـر اوضـاع چنیـن اسفنـاک اسـت، چـرا مـردم بـی‌درد و دغـدغـه این وضعیـت را پذیرفتـه انـد و کسـی نگـران نیـست؟

من فکر نمیکنم مردم از این وضعیت راضی هستند و نگران هم نیستند !

در این تاپیک به این سئوال پرداخته بشه، نتایج بهتری حاصل میشه.
من ریشه اصلی این اقدامات رو از سوی ایرانی ها و بسیاری از مردم کشورهای جهان سوم، کمال گرایی کاذب میدونم !

یعنی چه در حوزه های مذهبی، چه مادی همواره به دنبال رسیدن به اون قله ای هستند که خودشون هم نمیدونن نوک قله چه خبره، ولی دوست دارن نوک اون قله باشن.

کاری ندارن قراره به صورت جاودان تو بهشت چکار کنن، فقط میخوان تو بهشت باشن.
کاری ندارن جایگزین سلطنت چیه، فقط میخوان سلطنت نباشه !!
کاری ندارن قراره با مدرک تقلبی ارشد چکار کنن، فقط میخوان ارشد رو داشته باشن.
کاری ندارن قراره وقتی از ایران خارج میشن میخوان چکار کنن، فقط میخوان از ایران برن.
و ....

این حرص به کمال گرایی های کاذب هم ریشه های فرهنگی، تاریخی، مذهبی، استعماری و ... داره که همه دست به دست هم دادن و امروز به اینجا رسیدیم.

من بر عکس نویسنده مطلب که دلیل را اینگونه می پندارد :

دلیـلـش ایـن اســت کــه «هـمـه چیــزمـان» با «هـمـه چیــزمـان» جــور اسـت.

فکر میکنم که :

دلیلش این است که ما هیچ چیزمان با هیچ چیزمان جور نیست، پس ناگزیز یک چیز آرمانی جور میکنیم تا حداقل با لذت بردن از خیالات آن چیز آرمانی، زندگی بر ما کمی سخت تر بگذرد.

همانطور که مرحوم مارکس گفت دین افیون ملت هاست، اکثر این پدیده های مدرک گرایی و تقلب و... هم افیون ملت ما شدن، تا حداقل لحظاتی خوش باشن.

و اینکه ما چقدر موظفیم همین افیون هارو هم از این ملت بگیریم وقتی جایگزینی با توجه به ضعف قدرت منطق و نیرومندی قدرت تعبد و تقلید در آنها نداریم، خودش جای سئواله.

Arash4484
06-10-2014, 09:32
سلام

شما هم مثل نویسنده به جریان نگاه میکنید.

سلام،
خوب بله مثل ایشون نگاه میکنم. اینجوری که شما میگید مثل نویسنده به جریان نگاه میکنید، انگار چون خودتون به یقین رسیدید که ایشون غلط نگاه میکنه پس من هم دارم با زاویه غلطی نگاه میکنم، در حالی که من این اعتقاد رو ندارم و دلایلش رو برشمردم.
و کل این جمله میشه یک جمله احساسی و واکنشی و جوساز.

همین که افرادی مثل کردان به این سرعت از گردونه مدیریت حذف میشن یا وزیر علوم مسئله دار بعد از چند اولتیماتوم استیضاح و کنار گذاشته میشه خیلی از حقایق رو نشون میده.
تعریفتون از سرعت چیه؟ جریان کردان سریع بود؟ یک دولت سرش درگیر شد...یا وزیر علوم شد مساله دار چون به نمایندگانی اشاره کرد؟
من سر بحث مصادیق رو ندارم، انقدر این موارد مبرهنه..
شما انگار در این هوا نفس نمیکشید، انگار از میدون انقلاب رد نشدید و بهتون آگهی "ساختن" ISI ندادن ، من ده ها بار شاهد شخم زدن اینترنت توسط رفقا و همشاگردی ها و... برای "دودر" کردن پایان نامه بوده ام...این حتا در اون حد نیست که پایان نامه خارجی ترجمه بشه، در این حد که یک پایان نامه ایرانی در یک حدودی تغییر کنه و دوباره نویسی بشه...خوب این به چه درد میخوره؟ هدف این مدارک و پایان نامه ها چیه؟ آخرین مورد یکی از دوستان که ارشد متالوژی میخونه برای اینکه هزینه آزمایشگاه رو نده....نتایج رو ساخت...نمیدونم چطوری ...در مورد رشته اش اطلاعاتی ندارم فقط چند میلیون تومنی صرفه جویی کرد در این رابطه.

هر کسی در دانشگاه رفت و آمد داشته باشه میدونه این ها یعنی چی.... موضوع سـیاسی نیست، که شما اینطور نگران قسمتهای پر و خالی لیوان شدید.
موضوع اینه: همین ما که به این شکل فارغ التحصیل شدیم پس فردا ممکنه عهده دار مسئولیت جایی بشیم بعد گند بزنیم در گلخانه ای که داریم، در کارخونه تولید پلاستیک که داریم، در نهادی که توش کار میکنیم، در ... چون سوادش رو نداریم.
اوکی...من به قسمت پر لیوان نگاه میکنم، شما هم یک مقدار قسمت خالی رو مد نظر بگیرید: )

*Ali*
06-10-2014, 13:59

عینکی از این واقع بین تر برای قضاوت در مورد متن پیدا نکردم.

همـه چیز سیاه نیست متن تاپیک برای محو کردن سیاهی ها به اندازه کافی رنگین شده : دی

با این حساب انتظار عوض کردن عینک نداشته باشید.

مثل این میمونه که گفته بشه به جای صحبت درباره آلودگی هوا بیایم درباره زیبایی رنگین کمونی که در این هوا تشکیل شده یا پاکی هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم ه خب ؟ دردی درمان شد؟!! من میتونم به مدت 72 ساعت برای شما از زیبایی های رنگین کمون و پاکی هوا تو بعضی قسمت ها صحبت کنم رنگین کمون پدیده جالبیه ولی بحث ما درباره علت آلودگیه و نمیشه در بحثی که مروبط به آلودگیه از زیبایی هایی رنگین کمان یا پاک بودن هوای بقیه قسمت ها صحبت کنیم !

اگر بدونیم از مدتها قبل این هوا مدام در حال آلوده شدن بوده و تازه وقتی که میخواسته روی پای خودش بایسته و آلودگیهاش رو اصلاح کنه از هر طرف ممکن هم از داخل و هم از داخل تحت فشار و مشکلات قرار گرفته و با این وجود باز هم دست از تلاش برای حذف آلودگی ها بر نداشته٬ اون موقع صحبتهای امیدوارانه بی معنی نخواهد بود. البته بستگی داره نگاهمون چی باشه و چی رو آلودگی و چی رو تمیزی به حساب بیاریم.

*Ali*
06-10-2014, 14:08
شما انگار در این هوا نفس نمیکشید،

بله متأسفانه باز هم مشکل همیشگی نگاه صفر و صدی که دوستان عزیز اهتمام ویژه ای بهش دارند.
انگار این همه صحبت در مورد مشکلات سیستم آموزشی در پستهام یا تکرار کردن مدام این جمله که منکر نواقص و مشکلات سیستم نیستم کافی نبوده تا شما گمان کنید چشم بنده به قسمتهای خالی لیوان هم می افته.

N I G H T P E A C E
06-10-2014, 14:26
این پدیده اینقدر خطرناک و شوم هست که بنظرم سعی در کمرنگ کردن اون با گفتن اینکه مثلا باید به نیمه پر نگاه کنیم نوعی خیانت به مردم هست. وقتی علی فهمید که در حکومتش در یکی از شهرها از پای یه زن یهودی زیورالاتش رو بزور دزیدن، بشدت ناراحت شد و گفت این اتفاق اونقد عظیمه که اگر انسان از این ناراحتی بمیره عجیب نیست. علی هم میتونست بگه به نیمه پر لیوان نگاه کنید! ببینید جاهای دیگه امنیت برقراره و ...، نمیتونست بگه؟ چرا نگفت؟ چون بعضی مسائل اونقد شوم هستن که به هیچ وجه نباید کمرنگ بشن.

برای یه دزدی اونم از یه یهودی نه مسلمون، علی اینجور دگرگون میشه و این حرف رو میزنه، اونوقت ما بگبم در این مورد باید به نیمه پر نگاه کنیم، خب که چی؟ چند نفر باید به دست این دکترای قلابی بمیرن تا به خودمون بیایم؟ چند نفر باید تو خونه های ساخته شده توسط اینجور مهندس ها از بین برن؟ پول ها و سپرده های چند نفر باید توسط اینجور وزیرا یکشبه آب بشن تا بفهمیم نگاه به نیمه پر دار و ندارشون رو برنمیگردونه؟ چند دکتر، مهندس، مکانیک، معلم، اقتصاددان، مدیر، نخبه سیاسی و ... واقعی باید توسط اینجور افرادی که پارتی هم دارن خونه نشین شن تا بفهمیم این مساله چقدر جدیه؟

همه میدونیم که در کنار اینها متخصص واقعی هم داریم، قابل انکار نیست، اما اگر همین وضع ادامه پیدا کنه میشه تضمین کرد در اینده مملکت دست قلابی ها نخواهد افتاد! قلابی های که اتفاقا پولدار هم هستن، و در مملکت ما هم فعلا پول حرف اول یا دوم رو میزنه. امروز رو نبینیم، فکر کنیم اگر این روند ادمه پیدا کنه در همین حد خواهد موند یا مثه ویروس همه جا رو میگیره ...

نمیدونم چرا این جور کارا غیر قانونی نیست! یعنی مسولا نمیدونن با این کارا داره چه خیانتی به مردم میشه، یا میدونن و چون به نفعشون هست حقیقت رو فدای مصلحت میکنن ...

*Ali*
06-10-2014, 14:37
من باز هم تکرار میکنم که تکیه من به نگاه کردن به قسمت پر لیوان به این معنی نیست که منکر نواقص و مشکلات فراوان سیستم بشیم و یا در صدد رفع اونها بر نیایم.
باید با نگاه کردن به قسمت پر لیوان نگاه امیدوارانه به آینده رو حفظ کنیم. دوستان خدا رو شکر خوب نواقص رو دارن می بینن و یکی یکی براش مصداق میارن٬ اما هیچکس نه راه حلی میده و نه یک نقطه روشنی رو نشون میده. آیا این واقعاً میتونه باعث حل مشکل بشه؟

N I G H T P E A C E
06-10-2014, 14:49
من باز هم تکرار میکنم که تکیه من به نگاه کردن به قسمت پر لیوان به این معنی نیست که منکر نواقص و مشکلات فراوان سیستم بشیم و یا در صدد رفع اونها بر نیایم.
باید با نگاه کردن به قسمت پر لیوان نگاه امیدوارانه به آینده رو حفظ کنیم. دوستان خدا رو شکر خوب نواقص رو دارن می بینن و یکی یکی براش مصداق میارن٬ اما هیچکس نه راه حلی میده و نه یک نقطه روشنی رو نشون میده. آیا این واقعاً میتونه باعث حل مشکل بشه؟
بنظرم بعضی مسائل رو نباید اینجور دید، یعنی با وجود اینکه میدونیم نیمه پر هم هست، اما چون مشکل بسیار خطرناک و سمی هست فقط باید انتقاد بشه تا مشکل از اون چیزی هم که هست بزرگتر و خطرناک تر بنظر بیاد تا ما اقدام به رفعش کنیم، چون خوا نا خواه اکثر انسانها طوری هستن که مشکل رو تا زمانی که خیلی جدی نشه بش نمیپردازن.

پ.ن.
چون اهل دین هستید (فکر میکنم) میتونید این نوع نگاه رو به وفور در دستورات اسلامی هم ببینید

Arash4484
06-10-2014, 15:05
نقد چطوریه؟ نقد از نظر بسیاری از نقادان اینه که به شدیدترین شکل به حساسترین جا زده بشه تا صاحب قدرت(مدیر موسسه، مسئول فلان، وزیر بهمان) به خودش بیاد...تا وقتی تعارف رو کنار نزاریم چیزی حل نمیشه.
نظام آموزشی و یا وضع دانشگاه ها موجود مقدس و یا حتا سـیاسی نیست که نگران باشیم کجای کار به جایی برنخوره.

یکی از منشا های سوتفاهم ما راجع به کشورهای دموکراتیک همینه ، میام و تی وی رو روشن میکنیم و میبینم بله...گزارشگر "خودشون" داره به شدیدترین شکل آقای رییس فلان رو زیر و رو میکنه..
در ژاپن انقدر مسئولیت پذیرن که طرف یک دفعه میبینی هاراگیری کرد بخاطر اشتباهاتش...اما در ایران زل میزنیم به دوربین و با صراحت دروغ میگیم.(این ها مطلق نیست و منظور من واضحه)
چند جا یادمونه که آقای مسئول بیاد بگه:
من اشتباه خود را میپذیرم، در این امر(ساخت سد، سقوط هواپیما و...) اشتباه از من و مدیریت تیم من بود، من بخاطر این امر قبول مسئولیت کرده و صمن تقدیم استعفای خودم آماده هر گونه شفاف سازی و جبران خسارات در حد توانم هستم.

راه حل اینه که قدرت پاسخگو باشه، و نقد پذیر...بعد باقی مسایل حل میشه...نهادهای دموکراتیک خودشون رو اصلاح میکنن...وقتی میبینیم مسئول فلان دستگاه مدرکش رو دزدیده باید این مساله براش فرهنگ سازی بشه و قبیح باشه. نه انقدر ساده که کم کم در افواه بقول عزیز نسین: هر کی از مال دولت نخوره خوکه. ....عزیزنسین در اون جمله میخاد به فرهنگ عمومی غالب در ترکیه اون روز اشاره کنه که فساد و خوردن از بیت مال انقدر جا افتاد تا مردم کسی رو که نخوره احمق میدونند. اصلا اجازه بدید شمایی از این داستان عزیز نسین رو به نقل از حافظه بگم: ( حالا دیگه هر جاش یادم نبود رو دوستان ببخشن)

طرف میره زندان...آزاد میشه، میاد پیش دوستش ...دوستش بهش میگه چه خبر از پایین...چی شد رفتی؟ ما آخرش نفهمیدیم جرمت چی بود...اگر دزدی کردی خیالی نیست خیلی هم خوبه، زرنگی ها...طرف میگه نه از اون بدتر،
میگه آدم کشتی؟ مرد باید انتقامش رو بگیره ایول، طرف میگه نه از اونم بدتر.
میگه پس بگو اختلاس کردی خوب کاری کردی، هر کی از مال دولت نخوره خوکه، طرف میگه نه از اونم بدتر.
میگه پس حتمن بچه دزدی کردی و... خوبه بچه هم...، طرف میگه نه از اونم بدتر:|
میگه چی پس...طرف میگه جرمم سـیاسی بود....دوستش میگه عزت زیاد ما رفتیم:n02:

من چی بگم که عزیز نگفته توی این داستان؟ این داستان یعنی ترس از نقد... اینکه نقد قدرت از آدم کشی و بچه دزدی و مدرک دزدی و... ترسناکتره و غیر طبیعی تر. و خود این عدم نقد باعث میشه که سواستفاده گران بیش از پیش قدرت پیدا کنند و خود این باز به عدم نقد دامن میزنه و این سیکل معیوب ادامه پیدا میکنه ...و هرجا عملکردی و قدرتی نقد میشه یک برچسب ناجور سیـاسی - عقدیتی میخوره و دیگه...در حالی که موضوع نه سـیاسیه نه عقیدتیه...آب میزنه فقط در خوابگه مورچگان.

این هم چندتایی راه حل...

New Ray
06-10-2014, 20:56

حرفتون درسته ، ولی اینجا ما که برای عوام ، گزارشِ کار نمیدیم . خیالتون راحت بچه های بالا به اندازه کافی تریبون دارن و از خودشون دفاع میکنن. تجربه تبلیغات سالهای اخیر هم نسبت به امیدواری و نیمه پر لیوان نشون داده فقط کتمان حقایق و فریب افکار عمومی هست و بعدها به عمق فاجعه پی میبریم.
امیدواری مردم از مشاهده مستقیم یا بررسی آماری صحیح باید بدست بیاد نه با تلقین یا فریب توسط مجری کار ! این نیمه پر لیوان هم از قبل همیشه وجود داشته و در بعضی مواقع بیشتر هم بوده ...
حرفم اینه که با نگاه به نیمه خالی میشه فهمید چقدر دیگه جا داره.

راه حلها معمولن کلی و شعاری هست . علاوه بر بررسیهای آماری بهتره از دانش نخبگان و تجربیات دیگر کشورها هم استفاده بشه. اما چیزی که مسلمه ارتباط مدرک با شان اجتماعی و اشتغال کتمان ناپذیره.
چندتا راه حل : تغییر قانونِ تعیین میزان کف و سقف حقوق ، ایجاد سامانه ملی اطلاعات اشتغال ، خصوصا واگذاری اقتصاد دولتی ( چه مستقیم و چه غیر مستقیم از طریق روابط با بچه های بالا ) ، تصحیح و ثبتالکترونیکی شرایط استخدامی ، بهبود فضای کسب و کار در زمینه های تولیدی ( استثنائن کاهشش و سختگیری در زمینه خودروسازی و ساختمان سازی ) ، مدیریت میزان مصرف منابع و ....

برای مثال میگن توی آلمان حقوق رفتگر خیلی بالاست و دلیلش جبران کسر شأن دارندگان این شغل در اجتماع هست. عدم توجه به این موارد باعث تشکیل مثلثی میشه که همه میخوان به نوکش برسن ولی مثلث که نمیتونه مربع باشه ، در نتیجه شاهد رقابت تحصیلی هستیم که به نظر مردم تنها راه حل رسیدن به این شأن هست.

همه اینها اول نیاز به سیستمهای دقیق آماری دارن. تاثیرات فرهنگیش فکر میکنم خود بخود بعد از تصحیح موارد بالا خیلی کمتر میشه. در کل نحوه اجرا و مدیریت و چارتهای سازمانی بیشتر ضعف داره تا خوده راه حلها.

wichidika
06-10-2014, 22:46
بسیار عالی بود.
با این وضعیت احمقانه و رو به زوال انتظار داریم پیشرفت هم بکنیم .

احمق هایی که دنبال مدرک هستند فکر می کنند با گرفتن مقوا و کاغذ پاره مدرک به جایی می رسند :n05:

PLAΨMID
06-10-2014, 23:12
بسیار عالی بود.
با این وضعیت احمقانه و رو به زوال انتظار داریم پیشرفت هم بکنیم .

احمق هایی که دنبال مدرک هستند فکر می کنند با گرفتن مقوا و کاغذ پاره مدرک به جایی می رسند :n05:

راستش فلسفه ای هست که بین مردم ما جا افتاده و درش صحبت از پیشرفت من هست نه پیشرفت ما !!!!
اتفاقا خیلی از دوستانی که پیرو این فرهنگ هستن ، به جاهای خیلی خوبی هم رسیده اند !!
مورد داشتیم طرف پارتی دار بوده و فقط مدرک میخواسته ، با دکترای زیست شناسی شده رئیس سازمان صنایع دستی ! اتفاقا من با نویسنده موافقم که میگفت همه چیزمان با همه چیزمان جور است !! این مسئله کاملا با ناهنجاری های دیگه ای هم در جامعه ما مرتبطه و از اونا تغذیه میکنه . من چند تاشو میتونم نام ببرم :
مقدم بودن تعهد بر تخصص( ریشه ی اصلی این داستان) - فرهنگ زرنگ بازی( گرگ باش وگرنه گرگها میخورنت) - فرهنگ پارتی بازی - راحت طلبی و . . . .
حتی مشکلات شخصیتی افراد ( حس کاذب رضایت از خود) . . . .

V E S T A
13-10-2014, 00:58
به نظرم اولین راه حل برای چنین معضلی اینه که این نوع فعالیت موسسات یا این نوع دریافت مدرک غیرقانونی اعلام بشه با متخلف برخورد قانونی بشه.

در درجه دوم فارغ التحصیلان برای اشتغال باید دقیق تر ارزیابی بشن ، توانایی های واقعی هر شخص به صورت عملی و تئوری ازموده بشه و صرف داشتن مدرک تحصیلی فارغ اتحصیلان جذب بازار کاری نشن.

لازمه در دوران تحصیل به خصوص دانشگاه، دانشجویان یشتر سمت تحقیقات و پروژه های عملی ترغیب بشن و برای افزایش رغبت به انجام پروژه ها و حمایت بیشتر از فعالیت های پژوهشی، دانشگاه امکانات تحقیقی و پژوهشی بیشتری در اختیار دانشجو قرار بده . ( وقتی امکان تحقیق و پژوهش راحت تر برای دانشجو محیا نیست دانشجو بیشتر سمت انجام یه پروژه تحقیقاتی آماده رغبت پیدا میکنه )

لازمه دانشجویان در دوره های خاص به صورتی عملی و تئوری آزموده بشن و ادامه تحصیل منوط به موفقیت در آزمون های تخصصی هر دوره باشه ..

B.Russell
12-12-2014, 17:57
سونامی دکتری در ایران در راه است ...

دانشگاه هاروارد در سال 2013 بالغ بر 4.1 میلیارد دلار بودجه داشته، 20 هزار نفر متقاضی ورود به این دانشگاه بوده اند، و جمعاً حدود 1700 نفر را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش کرده است.

و دانشگاه آزاد به عنوان یگانه پرچم دار اعطای مدرک دکتری ظرفیت خود را از 4000 نفر در سال 92 به 12000 نفر دانشجوی دکتری در سال 93 افزایش داده است !!!!!!!!

اما چرا از این فاجعه علمی، در محافل تخصصی به عنوان سونامی دکتری نام برده می شود؟

1- بی اعتبار شدن مدارک آکادمیک.

جامعه به سمتی خواهد رفت که غیردکتر کم می شود و بعد باید دنبال مراتب دیگر بگردیم که نشان اعتبار باشند.

2- در همین مدت کوتاه که ظرفیت به یکباره بالا رفته و کسانی قبول شده اند که هرگز تصور نمی کرده اند دانشجوی دکتری شوند، دادگاه های خانواده اختلافات خانوادگی فراوانی را ثبت کرده اند. تأمین هزینه دوره دکتری در حدود 70 میلیون تومان کار دشواری است. این هزینه برای پدران، و همسرانی که می خواهند آن را تأمین کنند، دشوار است و اختلافاتی را در خانواده ها ایجاد کرده است.

3- بخش مهمی از این افراد کارکنان دولت هستند و هم ساعاتی که راهی دانشگاه می شوند خسارت به بهره وری می زند، هم در رشته هایی درس می خوانند که اغلب کارآیی شان را ارتقا نمی دهد، و هم در نهایت با ارتقای مدرک خواهان حقوق و دستمزد بیشتر می شوند.

4- بیشتر از 90 درصد این افراد با دریافت مدرک دکتری هیچ افزوده ای در توان تحلیلی، خلاقیت و بازدهی کاری خود نخواهند داشت، و فقط توقعات آن ها افزوده می شود. مدیران با این افراد مشکلات زیادی خواهند داشت بدون آن که بتوانند کار خاصی از آن ها بخواهند.

5- صنعت «مرده های علمی» رونق بیشتری خواهد یافت. بخش مهمی از این افراد در به در دنبال پایان نامه حاضر و آماده، و مقالات سفارشی می گردند. ضمن آن که، این میزان فارغ التحصیل دوره دکتری بحران توقعات فزاینده ایجاد خواهد کرد.

6- تولید نیروی انسانی، تولید کالای بادوام است. وقتی یک نفر لیسانس یا دکتری بدون کیفیت می گیرد، اسباب بازی چینی نیست که به زودی از چرخه اقتصاد و جامعه خارج شود. سی سال در دنیای کار، و 35 سال در دنیای حقوق بازنشستگی بر جامعه فشار می آورد و هزینه های جامعه را بالا می برد. بی توجهی به این واقعیت، فاجعه به بار می آورد.

A.M.D.D.E.V.I.L
12-12-2014, 22:37
مشکل در همان اولین اعتقاداتی که به ایرانی ها یاد داده میشه هست ...
وقتی چهره ی "متفکر" در یک مملکت بین عموم علی شریعتی باشه دیگه نباید انتظار بیشتری از "مغز های پوک" داشت .
این اتفاقات اکثرا برای متولدین دهه ی 60 رخ میده ، نسل سوخته نسل دهه 60 هست .
نسلی که اثبات خواهد کرد غلط بودن تفکرات ایرانی - اسلامی رو همین نسل دهه 60 هست .

bijandarbari
12-12-2014, 23:01
این وسط داره حق امثال من که همه کارامون رو خودمون کردیم ضایع میشه.
زحمت می کشیم و صادقانه درس می خونیم.
اونوقت میبینم از دانشگاه ازاد و پیام نور و بین الملل داره همینطور مدرک میریزه بیرون.اونم با معدل های بالا.

تازه انتظار دارن بتونیم در کنار درس مهارتی رو به صورت عملی کسب کنیم می گن چرا دانشجو فقط تئوری بلده.خوب اگه بخوام عملی یاد بگیرم که باید صبح تا شب برم سر کار.

A M ! N
13-12-2014, 00:19
اونوقت میبینم از دانشگاه ازاد و پیام نور و بین الملل داره همینطور مدرک میریزه بیرون.اونم با معدل های بالا.

تازه انتظار دارن بتونیم در کنار درس مهارتی رو به صورت عملی کسب کنیم می گن چرا دانشجو فقط تئوری بلده.خوب اگه بخوام عملی یاد بگیرم که باید صبح تا شب برم سر کار.

دوست گرامی به جرات میگم اینو که اتفاقن در بین سیستمهای دانشگاهی نظام آموزشی ایران ، دانشگاه پیام نور سخت ترین سیستم هستش. کمی در موردش مطالعه کنید و بعد بگذاریدش در کنار دانشگاه آزاد!! در دانشگاه پیام نور چیزی تحت عنوان مدرک کیلویی و یا معدل بالا و کشکی نداریم و هرکس که ازین دانشگاه فارغ التحصیل میشه معنیش این هست که با تموم وجود تلاش کرده.

قضیه تئوری هم تا حدود زیادی صحت داره، مشاهده کردم که الان فارغ التحصیل رشته های فنی میرن سر کار با مدرک مهندسی و میشن یکی از ارکان QC ، و میخان روی کار یک فردی که سالها به صورت عملی در اون خصوص تجربه کسب کرده نظارت داشته باشند درحالیکه خودشون توان عملی ناچیزی در اون زمینه دارند.

bijandarbari
13-12-2014, 10:48
دوست گرامی به جرات میگم اینو که اتفاقن در بین سیستمهای دانشگاهی نظام آموزشی ایران ، دانشگاه پیام نور سخت ترین سیستم هستش. کمی در موردش مطالعه کنید و بعد بگذاریدش در کنار دانشگاه آزاد!! در دانشگاه پیام نور چیزی تحت عنوان مدرک کیلویی و یا معدل بالا و کشکی نداریم و هرکس که ازین دانشگاه فارغ التحصیل میشه معنیش این هست که با تموم وجود تلاش کرده.

قضیه تئوری هم تا حدود زیادی صحت داره، مشاهده کردم که الان فارغ التحصیل رشته های فنی میرن سر کار با مدرک مهندسی و میشن یکی از ارکان QC ، و میخان روی کار یک فردی که سالها به صورت عملی در اون خصوص تجربه کسب کرده نظارت داشته باشند درحالیکه خودشون توان عملی ناچیزی در اون زمینه دارند.

سلام

شاید حق با شما باشه و باید از پیام نور فاکتور گرفت.
چون اطلاعی از این قضیه ندارم.

قضیه تئوری رو منم قبول دارم.ولی خوب می گم با این سیستم تحصیلی نباید از دانشجو انتظار نابجا داشت.
تو رشته های فنی تا وقتی که دانشجو مدتی زیادی رو تو محیط صنعتی نگذرونه هیچ چیز عملی یاد نمیگیره.که طبیعتا از یک دانشجو نمیشه انتظار داشت تو محیط صنعتی انچنان فعال باشه.

ولی کسی که تو دانشگاه های متفرقه درس میخونه فرصت این رو داره که در کنار درس ، کار بکنه( چون فشار درس رو خیلی کمتر حس میکنه ) و هم با معدل بالا فارغ التحصیل میشه و هم تجربه کار مرتبط با رشته اش رو میتونه همزمان کسب کنه و همین باعث میشه خیلی راحت تر سر کار بره.

منظورم این بود ما از دو جنبه داریم لطمه می خوریم.

ArashMiniStar
13-12-2014, 10:57

حق امثال شما ضایع نمیشه
تازه داره حق بقیه احیا میشه
حالا چرا
اینکه 4 تا دانشگاه باشن به سختی و به مجبور بری رشته ای که دوست نداری خیلی خیلی بده
نمونش تو اروپا
اقا هر رشته ای دوست داری برو
اینکه کار نیست مشکل از دانشگاه ازاد و پیام نور نیست
مشکل از دولته که اشتغال زایی نمیتونه بکنه

Sent from my Xperia Z1 - THE BEST OF SONY

hamed29
13-12-2014, 18:02
سلام؛
مسئله فقط مدارک دانشگاهی نیست؛ یک خصلت نادرست هست که در خیلی زمینه‌ها داره خودش رو نشون می‌ده: مدارک دانشگاهی، مدل گوشی، ماشین، مهریه و...
خودم از جمله کسانی هستم که دانشگاه رو رها کردم. رُ‌ک بگم، اگه جسارتش رو داشتم خیلی زودتر این کار رو می‌کردم. نمیگم در کُل کار درستی کردم ولی لااقل از این نظر اشتباه نکردم.
ضمن اینکه در بین نسل جدید کسانی که مدارک بالا ندارن، گاهی به چشم بی‌سواد به اونها نگاه میشه!
بعضی تصور میکنن کف سواد الان لیسانسه؛ یعنی کسی که مدرک پایینتری داشته باشه بی‌سواد محسوب میشه :n13:

با حرف راسل موافقم؛ جامعه به دنبال هدفی برای افتخار کردن و احساس رضایت هست.
ضمناً تمایل شدیدی برای گذر از راه میانبر به منظور رسیدن به اون هدف وجود داره!
یک شبه پولدار شدن، یک شبه باسواد شدن، باکلاس شدن و...
قبلاً که بیشتر تلویزیون نگاه می‌کردم، چپ و راست قرعه‌کشی می‌گذاشتن که با یک SMS صاحب ماشین، خونه و... بشید. خیلی وقته دیگه چنین مواردی مشاهده نمی‌شه!
دقیقاً یادَمه یک‌بار در برنامه‌ی زنده، نماینده‌ی یه شرکت‌ گفت اصلاً لازم نیست محصولات‌ ما رو خریده باشید؛ فقط کافیه یه SMS بفرستید تا در قرعه‌کشی شرکت کنید و برنده یک دستگاه ماشین بشید! درجا همه‌ی کسانی که جلوی دوربین بودن، گوشی‌ها رو در‌آوردن و Sms فرستادن.

نمیشه آب رو گل‌آلود نگه داریم و در مقابل توقع داشته باشیم کسی از این آب گل‌آلود ماهی نگیره. مسلماً وقتی راه میانبر و یا سوء‌استفاده باز باشه، کسانی خواهند بود که از این راه‌ها عبور کنن.
علاوه بر این مردم عادی هم برای اینکه از قافله عقب نمونن به دنبال برچسب‌هایی جهت افتخار می‌دوند. اینکه چه اتفاقی می‌اُفته چندان مشخص نیست؛ انگار وقتی می‌بینن بقیه در حال دویدن هستن، اون‌ها هم همین کار رو انجام میدن و دنبالشون می‌دوند. ظاهراً کسی نمیدونه که در خط پایان چه خبره. اصلاً آیا خط پایانی وجود داره یا نه؟!

از یک طرف راه مناسبی برای ارزیابی شایستگی افراد وجود نداره و از طرف دیگه اکثراً به دنبال این هستند که در این مسابقه عقب نمونن.
به هر حال وقتی جریان آب بخواد به سمت پرتگاه بره، آدم به دو راهی می‌خوره. اینکه خلاف جریان آب شنا کنه و فرسوده بشه؛ یا اینکه فعلاً در جهت آب حرکت کنه تا شاید یه معجزه‌ای اتفاق بیفته.
هر انتخابی بکنیم باز هم اذیت می‌شیم. اگه مدرک هم بگیریم، مطابق نظر راسل نهایتاً با وضعیتی مواجه می‌شیم که همه مدرک دارن و باید به دنبال راه دیگری برای افتخار کردن باشیم!
اینکه آخرش چی میشه، مشخصه که سر ملت به سنگ می‌خوره. اما کی نِفله میشه؟ قطعاً فقط مردم عادی خُرد می‌شن. مثال پایین یک نمونه‌:
در مورد معافیت‌هایی که قبلاً برای سربازی صادر شده، الان کم کم دارن بعضی‌ها رو احضار می‌کنن برای بررسی مجدد پرونده. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-12-2014, 10:10
من فکر نمیکنم مردم از این وضعیت راضی هستند و نگران هم نیستند !در این تاپیک به این سئوال پرداخته بشه، نتایج بهتری حاصل میشه.
من ریشه اصلی این اقدامات رو از سوی ایرانی ها و بسیاری از مردم کشورهای جهان سوم، کمال گرایی کاذب میدونم !
یعنی چه در حوزه های مذهبی، چه مادی همواره به دنبال رسیدن به اون قله ای هستند که خودشون هم نمیدونن نوک قله چه خبره، ولی دوست دارن نوک اون قله باشن.
کاری ندارن قراره به صورت جاودان تو بهشت چکار کنن، فقط میخوان تو بهشت باشن.کاری ندارن جایگزین سلطنت چیه، فقط میخوان سلطنت نباشه !!
کاری ندارن قراره با مدرک تقلبی ارشد چکار کنن، فقط میخوان ارشد رو داشته باشن.
کاری ندارن قراره وقتی از ایران خارج میشن میخوان چکار کنن، فقط میخوان از ایران برن.و ....
سلام
شکی نیست که عده ای چنین هستند
اما این یک قانون عمومی نیست و همه اینطوری نیستند

Motaharri
15-12-2014, 16:46
تاسیس دانشگاه آزاد بدترین ضربه ای بود که به علم زده شد. اکثر واحدهاش هم الان دارن تعطیل میشن، فکر کنین اینهمه استادهایی که گرفتن و شغل های کاذب براشون درست کردن چی میشن. فامیل ما فقط رفت سر کنکور دکتری آزاد آبمیوه خورد و تو تکمیل ظرفیت دکتری قبول شد !!!

Erfan.
16-12-2014, 22:36
"""حل تکلیف های درسی شما با کمترین زمان وکمترین قیمت ممکن""" ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ArashMiniStar
16-12-2014, 22:47
"""حل تکلیف های درسی شما با کمترین زمان وکمترین قیمت ممکن""" ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

مدیر انجمنم دیگه تبلیغ میکنه به چشممون روشن:n38::n31: از بچه های پی تی هم هستی که پس هیچی صداشو در نیارین که با خودم طرفین:n40::n34:

Erfan.
16-12-2014, 23:27
مدیر انجمنم دیگه تبلیغ میکنه به چشممون روشن:n38::n31: از بچه های پی تی هم هستی که پس هیچی صداشو در نیارین که با خودم طرفین:n40::n34:

تبلیغ نیست. آشکار سازیِ در راستای موضوع تاپیک هست. ربطی هم به عضو بودن و نبودن نداره، کارِ اشتباه، اشتباهه.

ArashMiniStar
17-12-2014, 17:52
تبلیغ نیست. آشکار سازیِ در راستای موضوع تاپیک هست. ربطی هم به عضو بودن و نبودن نداره، کارِ اشتباه، اشتباهه.
خوب کاش یه توضیح میدادین چجور اشکار سازی هست چون بنده برداشت دیگری کردم

A M ! N
17-12-2014, 22:18
خوب کاش یه توضیح میدادین چجور اشکار سازی هست چون بنده برداشت دیگری کردم

مشخصه دیگه، نیازی به توضیح نداشت؛ :n13: کل این تاپیک حول چگونگی تحصیل افراد میچرخه. و خودداری از حل تمارین و اینکه تحصیل بیشتر جنبه ی پولی پیدا کرده و مث سابق تلاش و کوششی در این راه صورت نمیگیره و نتیجتن افراد غیرمتخصص و صرفن دارای مدارج دانشگاهی تعدادشون در حال افزایش هست.

hamed29
18-12-2014, 01:35
در مقطع کارشناسی نمره پروژه ی هر درس معمولاً کمه و تئوری نمره ش زیاده.
برای همین دانشجو خودش رو درگیر پروژه نمیکنه وگرنه کلی از وقتش میره، از درس اصلی هم عقب میفته!
اینجا دانشجو برای اینکه هم نمره پروژه یا تحقیق رو از دست نده و هم از امتحان تئوری نمره خوب بیاره، ناچار میشه تحقیق، تمرین و... رو از بقیه و یا از اینترنت کپی کنی و یا اینکه بخره.

در مورد بعضی دروس اصلی و حتی تخصصی، اساتید سعی میکنن زیاد دانشجو رو درگیر پروژه و تحقیق نکنن!
معمولاً اینطوریه که وقتی پروژه در نظر گرفته میشه، دانشجو کلی از وقت و ذهنش رو درگیر پروژه میکنه و عملاً از تئوری غافل میشه!

ضمن اینکه تمرین و کوییز برای اینه که دانشجو از درس عقب نمونه و درس اصلی رو خوب متوجه بشه :n02:

ArashMiniStar
24-01-2015, 19:21
مشخصه دیگه، نیازی به توضیح نداشت؛ :n13: کل این تاپیک حول چگونگی تحصیل افراد میچرخه. و خودداری از حل تمارین و اینکه تحصیل بیشتر جنبه ی پولی پیدا کرده و مث سابق تلاش و کوششی در این راه صورت نمیگیره و نتیجتن افراد غیرمتخصص و صرفن دارای مدارج دانشگاهی تعدادشون در حال افزایش هست.
اینکه ما مهندس درست حسابی از دانشگاهامون نمیدیم بیرون فقط به دانشجو نیس
بلکه ایراد از درس هایی که باید فرضا مثلا یه دانشجو مهندسی باید پاس کند! مثل وصایای امام! با این واحدا خوب معلومه طرف از رشته اصلی چیزی یاد نمیگیره مثلا رشته کامپیوتر جز چند واحد بقیه عملا چرت و پرتن و ربطی به مهندسی کامپیوتر ندارن
دقیقا بر عکس دانشگاه های خارج از کشور که تمرکز رو رشته تحصیلیه نه سخنان فلانی! تاریخ فلان جا!

sise
25-01-2015, 20:02
خب مشکل که از مردم نیست. ملت دنبال راه افتادن کارشون هستن. که اینطوری راه میفته.

مثلا بنده میخواهم مدرکی بگیرم و با اون مدرک شغل بهتری گیرم بیاد. صرف همون مدرک - نه مهارتهای اون رشته - برای راه افتادن کار من کافیه. خب معلومه که فقط به سمت و سویی کشیده بشوم که مدرک را بگیرم. حالا اینجا مشکل از من نوعی نیست. بلکه مشکل اون ارگانهایی است که اجازه این کارو میده، یکی سیستم استخدامی که و یکی هم سیستم دانشگاه که از من مهارت اصلی تو اون رشته را نمیطلبن. حتی اگر یک طرف قضیه درست باشه باز مشکل تا حد زیادی حل میشه.

مثلا اگه جایی که بناست استخدام کنه صددرصد مهارت بخواد، خب من نوعی مجبورم دانش کافی داشته باشم و خود بخود باعث میشه من مدرکم را الکی نگیرم. یا اگه هم الکی بگیرم هرطور شده یه جای دیگه مهارت کافی بدست بیارم.

یادمه یکی از دوستان که تو یه کشور خارجی میخواست استخدام بشه به بقیه توصیه میکرد که کمترین مدرکتونو برای کاریابی ارایه کنید!!(برعکس اینجا)، چون مثلا اگه بگی دکترای مدیریت دارم یهو کل یه دپارتمان بهت میدن مدیریت کنی!!! و البته مهارت و دانش میخواد که ما ندارییییییم!! پس همون دیپلم بهتره.

در آنجا چون مدرک خود نماینده دانش هست ، این مشکلات مقاله نویسی و نمره دهی و ... وجود ندارن.

اما باز کاش مشکل به همینجا ختم میشد!!

ما یه عامل فرهنگی هم داریم و اون به دست آوردن احترام و اعتبار بوسیله ارایه مدرک است!! یعنی خیلی ها شاید اصلا برای امور شغلی نیاز به مدرک ندارن
خیل بجه مایه دارهایی که به زور پول دارن دکترا و ارشد میگیرن نشون دهنده همین رونده.

پس با این حساب همه و با هرتونای میفتن دنبال مدرک به هرقیمتی. شغل، احترام، رضایت درونی و ...

رضایتی که باید براساس احترام به سلیقه و علاقه خودمون باشه، تبدیل شده به جلب رضایت از محیط!!

و نتیجه؟ همه مثل هم میشن

همه درس میخونن، حتی اگه نه علمی فرا بگیرن و اگه هم بگیرن اصولا علاقه ای به آن ندارن.

همه تلویریون ال ای دی میگیرن حتی اگه اصلی ترین استفادشون دیدن 20:30 باشه
و همه های دیگه...

خب الان هم همه دارن مدرک میگیرن، به همین راحتی!

مهـندس مسعود
26-01-2015, 20:59
بنده معتقدم پایین بودن سطح دانشگاه های کشور به دلیل تحصیل بی رویه مردم و شلوغی بیش از حد است که باعث می شود امکانات مناسب و توجه کافی به کیفیت آموزش امکان پذیر نباشد.

V E S T A
09-01-2017, 21:17
به نظرم بهتره بیشتر درباره علت پوک شدن مغز بحث بشه

مثلا چراا مغز ها به سمت پوک شدن میل میکنند ؟

دلیل پوک شدن مغز ها غیر از تقلب در تحصیل چه چیزی می تونه باشه ؟ (مغز پوکی فقط بین قشر تحصیل کرده نیست)

آیا پوک مغزی مفید است ؟

آیا پوک مغزی می تواند به یک منبع درامد تبدیل شود ؟!

آیا اساسا یک انسان می تواند پوک مغز باشد ؟ یا منافع خاصی پوک مغزی را ایجاب میکند ؟

آیا پوک مغزی قابل سرایت است ؟

پوک مغزی بهتر است یا پر مغزی ؟