PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اموزش ساختن زیرنویس سه بعدی

3dsaz
05-10-2014, 14:30
برای تبدیل زیرنویس فارسی معمولی با فرمت srt به زیرنویس سه بعدی بدون هیچ ایرادی تمام راه ها رو امتحان کردم و بالاخره جواب گرفتم ( توصیه میکنم این اموزش رو تا انتها بخونین . چون مرحله ی اول این اموزش تو همه ی سایت ها گذاشته شده و احتمالا شما هم مرحله اول رو رفتین و جواب نگرفتین.. یک نکته بعد از اموزش مرحله ی اول بهتون میگم که مشکل رو حل میکنه )

این اموزش رو با توضیحات کامل براتون میذارم تا استفاده کنین

برای تبدیل به چند تا نرم افزار نیاز دارین

اسم نرم افزار ها :

java.exe ( نرم افزاری برای اجرای فایل های جاوا روی ویندوز . این نرم افزار فقط برای اجرا شدن 3DSubtitler الزامیست )
3Dsubtitler.exe ( نرم افزاری برای تبدیل زیرنویس معمولی با پسوند srt به زیرنویس سه بعدی )
BDSup2Sub.jar ( نرم افزار 3Dsubtitler رو که دانلود کنید این نرم افزار هم همراهش هست )
mkvtoolnix.exe ( این نرم افزار به اسم mkv merge هم گفته میشه . برای چسباندن زیرنویس به فیلم )

اموزش مرحله به مرحله :

مرحله ی اول :

اول از همه نرم افزار java.exe رو روی کامپیوترتون نصب کنید
برنامه ی 3Dsubtitler.exe رو اجرا کنید ( طبق شماره گذاری عکس براتون توضیح میدم )

1 - فایل زیرنویس فارسی فیلمتون رو که با پسوند srt هست رو انتخاب کنید
2 - محل فایل خروجی رو انخاب کنید ( توصیه میکنم یک پوشه بسازید و اون پوشه رو از اینجا انتخاب کنید )
3 - همراه نرم افزار 3Dsubtitler یک فایل به اسم BDSup2Sub.jar هست اونو از اینجا انتخاب کنید
4 - فونت خروجی رو به Arial تغییر بدین
5 - ( Arabic ( 1256 رو انتخاب کنید
6 - نوع فیلم سه بعدیتون رو انتخاب کنید ( اینکه پهلو به پهلو هستش یا بالا و پایین )
7- ( persian ( fa/fas رو انتخاب کنید
8 - تنظیمات مربوط به رنگ زیرنویس. توصیه میکنم این قسمت رو دست نزنید (ولی اگه رنگ دیگه ای دوست داشتین این قسمت رو به سلیقه ی خودتون تغییر بدین )
9 - Vob Sub idx/sub رو تیک بزنید
10 - یادم رفته شماره ی 10 رو توی عکس بذارم :n02:
11 - check input رو بزنین ( اگه تا اینجا مراحل رو درست رفته باشین توی عکس نرم افزار اولین زیرنویس فایلتون نمایش داده میشه )
12 - اگه تا اینجا مراحل رو درست رفته باشین اولین زیرنویس فایلتون نمایش داده میشه
13 - convert رو بزنین
14 - براتون مینویسه که تبدیل زیرنویستون تو چه مرحله ایه ( صبر کنید تا تبدیل زیرنویستون تموم شه )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

-------------------------------------------

تا اینجا زیرنویستون رو به زیرنویس سه بعدی تبدیل کردین ( سه تا فایل با پسوند های idx و sub و xml )
ولی این زیرنویس سه بعدی توی دستگاه های بلو ری و تلویزیون های سه بعدی نمایش داده نمیشه ( یا به صورت چند تا خط به هم ریخته نمایش داده میشه )

نکته همینجاست
نکته ای که مدت ها به دنبالش بودم
اینکه زیرنویسی که تا اینجا درست کردین با سیستم ntsc و برای دستگاه های امریکایی ساخته شده و دستگاه بلو ری و تلویزیون سه بعدی شما با سیستم pal که برای اسیا ساخته شده کار میکنه

اینجاست که باید زیرنویس سه بعدی ای که تا اینجا ساختید از ntsc به pal تبدیل کنید

برای این کار به نرم افزار BDSup2Sub.jar نیاز دارید ( همون فایلی که همراه نرم افزار 3Dsubtitler بود و توی این نرم افزار انتخابش کردین )

با دو بار کلیک روی فایل BDSup2Sub.jar فایل رو اجرا کنید

مرجله ی دوم توضیح با عکس :

از قسمت File گزینه ی Load رو انتخاب کنید ( فلش قرمز رنگ ) و از همون سه تا فایل زیرنویس سه بعدی ای که ساختین اونی رو که با پسوند idx هست رو انتخاب کنید

بعد از انتخاب یک پنجره باز میشه . تیک Convert resolution رو بزنید ( فلش بنفش رنگ )
و گزینه ی ( PAL (720x576 رو انتخاب کنید ( فلش آبی رنگ )
و بعد ok رو بزنید
اگه تا اینجا درست رفته باشین زیرنویس فارسی توی کادر های ابی رنگ به نماش در میاد
بعد دوباره از قسمت نوار بالا گزینه ی File رو زده و گزینه ی Save / export رو انخاب کنید
یک پنجره باز میشه که کلید Browse رو بزنید و یک پوشه ی خالی برای فایل خروجی انتخاب کنید . گزینه ی save رو بزنین و صبر کنید نرم افزار فایلتون رو به Pal تبدیل کنه
در این مرحله نرم افزار 2 تا فایل خروجی بهتون میده . یکی با پسوند idx و یکی با پسوند sub

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

-----------------------------

و مرحله ی اخر که باید این زیرنویس سه بعدی رو به فیلمتون بچسبونید
برای این کار نرم افزار mkvtoolnix رو بعد از نصب اجرا کنید

کلید add رو که با فش آبی رنگ مشخص شده رو بزنید
فایل فیلمتون رو انتخاب کنید
دوباره همون کلید add رو بزنید و از پوشه ی زیرنویس سه بعدی pal فایلی که با پسوند idx هستش رو انتخاب کنید
تا اینجا دو تا فایل در کادری ابی رنگی که مشخص کردم دیده میشه
در کادر قرمز رنگ زیر شاخه های فیلم و زیرنویستونه
کادر سبز رنگ همون زیرنویس سه بعدیتونه که داخلش نوشته شده subtitles که باید این گزینه تیک دار باشه . اگه بالای این کادر باز هم گزینه ی subtitles داشت تیک اونارو بردارین تا فیلمتون فقط یک زیرنویس سه بعدی داشته باشه و فایل نهاییتون چند زیرنویسه نشه

کلید Browse رو بزنید و محل خروجی فایل نهایی رو مشخص کنید ( فلش قرمز رنگ )
و در اخر کلید Start muxing رو بزنید تا زیرنویس رو به فیلمتون بچسبونه ( فلش صورتی رنگ )
مرحله ی چسبوندن زیرنویس به فیلم زیاد طول نمیکشه و بین 1 دقیقه تا 15 دقیقه طول میکشه ( بستگی به حجم فیلمتون داره )

و در نهایت فیلم که همون فایل نهایی باشه رو بریزید روی فلش و از دیدن فیلم سه بعدیتون با زیرنویس فارسی لذت ببرین:n12::n16:

E.N.A.Y.A.T
05-10-2014, 14:43
درود

@ 3dsaz

روش کاملـا صحیح و درست کار میکنه . مشکل از ساب بود . خیلی ممنون از شما دوست عزیز :11:

با تشکر فراوان

و من الله توفیق /

E.N.A.Y.A.T
05-10-2014, 15:14
درود

تست کردم . تا Mkvmerge همه چی خوب پیش میره اما وقتی میخوام ساب رو به فیلم بچسبونم این وارنینگـ رو میده و فایل نهایی بدون زیرنویس میشه : (

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مشکل از کجاست ؟

البته این رو هم بگم که ساب واسه فیلم نیست ... شاید همین رو داره میگه !:n02:

و من الله توفیق /

saeid_saeid
05-10-2014, 15:49
به نظر میاد این ارور واسه خاطر اینه که زمان زیرنویست بیشتر از زمان فیلمه. :-?

3dsaz
05-10-2014, 17:27
درود

تست کردم . تا Mkvmerge همه چی خوب پیش میره اما وقتی میخوام ساب رو به فیلم بچسبونم این وارنینگـ رو میده و فایل نهایی بدون زیرنویس میشه : (

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مشکل از کجاست ؟

البته این رو هم بگم که ساب واسه فیلم نیست ... شاید همین رو داره میگه !:n02:

و من الله توفیق /

دوست عزیز نرم افزار Mkvmerge فایل ساب رو قبول نمیکنه . و همونطور که بالا گفتم باید فایل idx رو به فیلم بچسبونید
در ضمن برای چسبوندن فایل idx حتما باید فایل sub مکمل داخل پوشه ی idx باشه ( یعنی دو تا فایل هم اسم یکی با پسوند idx و یکی با پسوند sub )
و اینکه فایل sub و idx رو باید با روشی که تو پست یک گفتم بسازید و اینکه یک فایل sub رو به تنهایی دانلود کنید و بخواین به یک فیلم دیگه بچسبونید امکان اینطور خطا ها هست

hamedtojar
23-03-2015, 19:38
خیلی ممنون از آموزش کاملتون چن من هیچ جا پیدا نکردم ...
فقط مشکلی که من دارم اینه که د تا زیرنویس بغل هم نشون میده!!
اونجایی هم که گفتین تیک اضافی رو بردارم درسته

amir_t6262
23-03-2015, 22:36
خیلی ممنون از آموزش کاملتون چن من هیچ جا پیدا نکردم ...
فقط مشکلی که من دارم اینه که د تا زیرنویس بغل هم نشون میده!!
اونجایی هم که گفتین تیک اضافی رو بردارم درسته

در بسیاری از تلویزیونها اصلا نیازی به سه بعدی کردن زیرنویس نیست و خودش زیرنویس معمولی را با فیلم سه بعدی تطبیق میدهد و به صورت سه بعدی نمایش میدهد.

در این موارد نیازی نیست که زیرنویس را هم سه بعدی کنید، چون متن زیرنویس دو تایی نشان داده میشود.