PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بررسی دفن شهدا در دانشگاه ها از نظر فرهنگی؟

Motaharri
28-09-2014, 11:47
ایثار و شهادت در شمار عالی ترین مفاهیم انسانی و حاصل متعالی ترین ارزشهایی است که می تواند جامعه انسانی را به تکامل و تعالی برساند و والاترین برکات را به آن ببخشد.

شهدا، فرزندگان و برگزیدگان نسل خود بوده اند و اصلی ترین پیام آنها برای نسل امروز پیموندن طریق عزت، آزادی و سعادت و سربلندی دنیا و آخرت است.

از نظر بسیاری از مسئولین کشور ما ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از راههای متعددی امکان پذیر است که یکی از مؤثرترین آنها حضور ابدان مطهر شهدا در مراکز آموزش عالی و دانشگاه های کشور می باشد.

شما با طرح تدفین شهدا در دانشگاه ها موافقید؟
چه فواید و مضراتی برای این اقدام میشه متصور شد؟

B.Russell
28-09-2014, 18:28
استفاده ابزاری به معنای واقعی کلمه هست.
انسان هایی که برای دفاع از کشور و هموطنانشون جانشون رو کف دست میگیرن مسلما انسان های بزرگی هستن.
اما اگر بررسی کنیم تعداد افراد دانش اموز، بازاری و کارگر به مراتب بیشتر از شهید دانشجو هست.
اما هیچ تلاشی برای دفن شهید تو مدرسه و بازار و زمین کشاورزی و... نشده و نمیشه.

اما دانشگاه چون مبدا رشد و شکل گیری تفکراتی خلاف تفکرات عوام جامعه بوده و هست، با این حرکت ها سعی میکنن این فضا رو هم کنترل کنن.
به موافقان اینگونه طرح ها هم توصیه میکنم همه چیو با هم قاطی نکنن، اجازه بدن هر چیزی جای خودش باشه.
چون در یک مخلوط، دو ماده کاملا بی خطر که در هم می امیزند ممکنه یک چیز دیگه رو تشکیل بدن که خطرناک باشه.

New Ray
28-09-2014, 19:38
قبل از ادامه توضیح به چیزی اشاره کنم : ما کلا برای کلمه شهید قداست خاصی در نظر گرفتیم که منشا مذهبی داره ، اما حقیقت این رفتار هنوز به مردم معرفی نشده. حقیقتش فقط مذهبی و احساس تکلیف و قرب الهی نیست ، کما اینکه سایر کشورها هم چنین شهدایی دارن. حتی گروهای تروریستی هم چنین رفتارهایی دارن که باید وجه تمایزشون مشخص بشه. مثلا یکی از این تمایزها مسئله دفاع از سرزمین هست.

من مخالف جدی نیستم ولی خیلی موافق هم نیستم. قبلا هم اشاره کردم که ما خیلی چیزا رو قاطی میکنیم ؛
وقتی صحبت از دانشگاه میشه یعنی محل کسب دانش که چارچوب مشخصی داره. درست نیست با قرار دادن پیکر شهدا جلوی چشم دانشجویان ، تحریک عواطف بکنیم که مثل دوران سربازی تاثیر کوتاه مدتی در افراد داشته باشه.
ابراهیم حاتمی کیا در آسیب شناسی سینمای جنگ صحبتهای جالبی کرد. به نظر منم نباید از شهید یک تابو درست کنیم و اغراق آمیز و تخیلی به مردم بقبولانیم اونها حتما فرشته بودند . خیلی جاهای دنیا مردم به کشته شدگان و جانبازان جنگ احترام خاصی میذارند که بخاطر انعکاس درست و واقع بینانه جنگ هست. به قول فیلم آقای ده نمکی : ما بجای اینکه جنگ رو درست بنویسیم ، درشت نوشتیم.

با اینکار میخوایم با سپر قرار دادن جنازه شهدا دانشجویان رو تحریک کنیم که چه چیزی یاد بگیرن ؟ ایثار و فداکاری ؟ کاری که با این همه امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در این سالها انجام نشد ، چندتا سنگ قبر میتونه انجام بده ؟ چه کسی به همون افراد یاد داد ؟ سنگ قبر ؟ اینا رو میذاریم جلوی چشم مردم ، بعد هر چندوقت یه گروه موزیک بیاریم و تابلوهای اعلانات و پر کنیم و باعث انزجار برخی از دانشجویان بشیم کار جالبیه ؟ اونهایی که قداست خاصی برای این قبور قائل هستن باید اینم در نظر بگیرن که مثلا ممکنه یه دانشجوی مشروط شده روش مطلب بنویسه ، بپر بپر کنه و مسائل دیگه ...

در مورد خیلیها که در جنگ شرکت کردند میدونیم که کاملا انسانهای عادی بودند و بخاطر کشور و مردمشون این فداکاری رو کردند ، بعضیها از روی اجبار ، بعضیها از روی تکلیف دینی ، بعضیها از روی بیکاری و فرار از درس ، بعضیها داوطلبانه و .... بدون تعارف میگم تقریبا اکثر زندگینامه شهدایی که در رسانه ها می بینیم مربوط به یک نهاد هستن که روز بروز در حال قدرتمندتر شدن هست. بجای تقدیس بیایم واقعیت های جنگ رو درست معرفی کنیم.

میخوام بگم صرفا کشته شدن افتخار نیست و اصلا قرار نیست مردم از روی جَوگیری نظر مثبتی به فداکاری پیدا کنن و موقع عمل تازه به فکر بیفتن و جا بزنن ! ضمن اینکه جوگیری باعث ایجاد زمینه سواستفاده از این باور مردم هم میشه. یه مسئله مهم هم که نباید فراموش کرد اینکه در همه فرهنگسازی ها مسئولین باید پیشقدم بشن ، کاملا جدی و نه نمادی و جلوی دوربین نقش بازی نکنن ( کاری که خیلی از فرماندهان بزرگ تاریخ کردن ). همین دیروز ( در سخنرانی سال 87 ) آقای رحیم پور به یکی از همسنگری هاش که همه وجهه مذهبیش رو قبول داشتن ، اشاره میکرد که بعد از اتمام جنگ دنبال پست و مقام و پول بود و میگفت : ما که رفتیم جنگ عقب موندیم پس حالا باید جبران کنیم !

بنظرم باید در جای خودش و از راه خودش واقعیات جنگ رو شفاف بگیم حتی واقعیات تلخ رو تا باعث افزایش آگاهی و تصمیم گیری درست جامعه بشه.

askdin
29-09-2014, 08:58
سلام. اشکالی در این امر نمی بینم. تقدیر از پاسدارانی که جان خود برای در مرز و بوم و دین و عقیده در همه جای دنیا رخ میدهد، این امر هم مختص به ما تنها نیست.
دانشگاه ها همین الان هم مزین هستند به مساجد، دفاتر فرهنگی، انجمن های اسلامی، دفاتر نمایندگی مراجع عظام....چطور فقط به شهدا که رسید اعتراض میکنیم؟
در پاسخ به دوستی که گفت چطور فقط دانشگاه...مزار سرباز گمنام در بسیاری از کشورها وجود داره، در کشور خودمون هم در جاهای بغیر از دانشگاه هم این شهیدان به خاک سپرده شدند.

B.Russell
29-09-2014, 09:17
در پاسخ به دوستی که گفت چطور فقط دانشگاه...مزار سرباز گمنام در بسیاری از کشورها وجود داره، در کشور خودمون هم در جاهای بغیر از دانشگاه هم این شهیدان به خاک سپرده شدند.

خودتون دارین میگین مزار سربازان گمنام!
مثل کشته شدگان جنگ جهانی از انگلستان که یادبودهای مختلفی در مکان هایی مشخص و مخصوص همین امر براشون در نظر گرفته شده.
نیومدن یکی رو تو آکسفورد دفن کنن یکی رو تو استادیوم منچستر یونایتد !!

این شیوه صرفا برای بهره برداری های سیاسـی هست و دلایلش هم مشخصه.
اتفاقا شهدای دانش آموز به مراتب بیشتر از شهدای دانشجو هستن، اما چون بچه مدرسه ای ها به دلیل صغر سن، اتوماتیک وار توسط معلم شستشوی مغزی میشن، نیاز به ابزارهای دیگه نیست و همینطور بازار و ... که بیشتر شهید به جامعه دادن ولی در محل کار و زندگیشون شهید دفن نمیکنند.

اما دانشگاه به عنوان تنها نقطه ای که توش شستشوی مغزی سخت تر انجام میشه، چنین اقداماتی هم صورت گرفته.
این کار رو هم در دانشگاه هایی که توش تفکرات متنوع دیده میشه، بیشتر انجام میدن.

askdin
29-09-2014, 09:33
خودتون دارین میگین مزار سربازان گمنام!
مثل کشته شدگان جنگ جهانی از انگلستان که یادبودهای مختلفی در مکان هایی مشخص و مخصوص همین امر براشون در نظر گرفته شده.
نیومدن یکی رو تو آکسفورد دفن کنن یکی رو تو استادیوم منچستر یونایتد !!

این شیوه صرفا برای بهره برداری های سیاسـی هست و دلایلش هم مشخصه.
اتفاقا شهدای دانش آموز به مراتب بیشتر از شهدای دانشجو هستن، اما چون بچه مدرسه ای ها به دلیل صغر سن، اتوماتیک وار توسط معلم شستشوی مغزی میشن، نیاز به ابزارهای دیگه نیست و همینطور بازار و ... که بیشتر شهید به جامعه دادن ولی در محل کار و زندگیشون شهید دفن نمیکنند.

اما دانشگاه به عنوان تنها نقطه ای که توش شستشوی مغزی سخت تر انجام میشه، چنین اقداماتی هم صورت گرفته.
این کار رو هم در دانشگاه هایی که توش تفکرات متنوع دیده میشه، بیشتر انجام میدن.

در اکثر کشورهایی که من راجه بهشون سرچ کردم در میادین اصلی و بسیار مهم مثل میدان شارل دوگل پاریس دفن شده اند، اگر به این سیستم قرار باشه اعتراض کنیم خوب اونجوری همه مردم شهر ماتم زده میشن و شستشوی مغزی. الان نمیدونم برخوردها با اینکه در میدان انقلاب یا آزادی شهدایی بطور نمادین دفن بشن چی میتونه باشه.
مگر اینکه بطور کلی بگیم نباید در شهر دفن بشن!!...

B3HZ@D
29-09-2014, 14:17
در اکثر کشورهایی که من راجه بهشون سرچ کردم در میادین اصلی و بسیار مهم مثل میدان شارل دوگل پاریس دفن شده اند، اگر به این سیستم قرار باشه اعتراض کنیم خوب اونجوری همه مردم شهر ماتم زده میشن و شستشوی مغزی. الان نمیدونم برخوردها با اینکه در میدان انقلاب یا آزادی شهدایی بطور نمادین دفن بشن چی میتونه باشه.
مگر اینکه بطور کلی بگیم نباید در شهر دفن بشن!!...

چیزی که مشخصه اینه که ما همه چیزمون رو با همدیگه قاطی کردیم و هیچ چیزی سر جای خودش نیست . ولی به جای این که سعی در حل این مشکل بی نظمی داشته باشیم , اصرار به تکرار و انجام بیش از حد اون داریم .

خوب این مسئله ای که عنوان کردین دلیلی بر اثبات و درستی این قضیه است ؟! این حرکت فرانسه رو هم میتونین بذارین به حساب ضد فرهنگ غربی که همیشه از اون دم زده میشه . هر موقع منافعمون گیر باشه الگو برداری از غرب و استکبار مشکلی نداره ولی هر موقع در مخالفت با ما باشه , غرب و فرهنگش چیز خوبی نیست .

پس در یک کلام باید گفت که نباید از این حرکت الگو برداری کرد .

اگر خیلی به فکر جانبازان و افرادی هستیم که در جنگ 8 ساله برای ایران فداکاری کردن بهتره به سراغ خانواده ها و بازماندگان اونا بریم و در حد توانمون کمک حال اونا بشیم . شما برو ببین چند تا جانباز شیمیایی داریم که از خرج و مخارج دارو و دکترش بر نمیاد . خرج های زندگی که بماند .

ولی از اون طرف به خاطر سو استفاده از اسم شهدا و وضعیت فعلی منطقه که شاهدش هستیم میایم و مدعی میشیم که برای حفظ ارزش ها و یادآوری خدمات گذشتگان میخوایم در دانشگاه ها شهدا رو دفن کنیم !

در ضمن اونجا محل تحصیل و رفت و آمد دانشجویانه و میتونن خیلی راحت از دانشجویان در این زمینه نظرخواهی و همه پرسی بشه که آیا راضی به این کار هستن یا نه . نه این که با ضرب و زور و چماق و قمه بخوایم شهدا رو در جایی که مناسبش نیست دفن کنیم .

اگر این مسئله خیلی مهمه بهتره مسئولین پیشرو در این مقوله باشن و میتونیم از ساختمان مجلس - ادارات دولتی و کلن قسمت های مهم دولتی برای یادآوری هر چه بیشتر این ارزش ها شروع کنیم و کم کم به سمت دانشگاه ها و دیگر قسمت ها بریم .

اگر با این رویه موافق هستین اون موقع هم میشه به دفن شهدا در دانشگاه فکر کرد .

کلن استفاده ایدوئولوژیک برای حفظ منافع در جای جای ایران دیده میشه . اون از دبستان که روی مغز تک تک بچه ها کار میکنن و خیلی از اونا رو شست و شوی مغزی میدن . اینم از وضعیت فعلی که برای تاثیرگذاری احساسی و ایدوئولوژیک با توسل زور و اجبار میخوایم یک سری شهید رو استفاده ابزاری از اونا بکنیم تا راه خودمون رو هموار کنیم .

شرایط فعلی خیلی واضع داره به ما میگه که اقدام فعلی برای پاسداشت زحمات این عزیزان نبوده و نیست و تنها ابزاری است برای پیشبرد اهداف و مقاصد بعضی ها .

Motaharri
29-09-2014, 15:49
کلن استفاده ایدوئولوژیک برای حفظ منافع در جای جای ایران دیده میشه . اون از دبستان که روی مغز تک تک بچه ها کار میکنن و خیلی از اونا رو شست و شوی مغزی میدن . اینم از وضعیت فعلی که برای تاثیرگذاری احساسی و ایدوئولوژیک با توسل زور و اجبار میخوایم یک سری شهید رو استفاده ابزاری از اونا بکنیم تا راه خودمون رو هموار کنیم .

شرایط فعلی خیلی واضع داره به ما میگه که اقدام فعلی برای پاسداشت زحمات این عزیزان نبوده و نیست و تنها ابزاری است برای پیشبرد اهداف و مقاصد بعضی ها .

فرض کنیم، هدف استفاده ایدئولوژیک باشه، چه مشکلی داره؟
گسترش فرهنگ شهادت و ایثار بده؟
مگه این استفاده ایدئولوژیک داره دانشجوهارو به سمت کارهای خلاف و یا رفتار غیر اخلاقی تشویق میکنه.
این کار یکجور تشویق به انسانیت هست که نماد انسانیت تو کشور ما شهیدان بودن.
برای مکان های دیگر هم بسته به نوع مکانش میتونه این تشویق ها صورت بگیره.

reza.1370
29-09-2014, 16:03
دست از سر خانواده شهدا بردارید شما دست روی هر چیزی که گذاشتید به لجن کشیده شد ....اینو به عنوان کسی میگم که تو خانواده هم شهید دادیم هم جانباز...

B3HZ@D
29-09-2014, 18:52
مگه این استفاده ایدئولوژیک داره دانشجوهارو به سمت کارهای خلاف و یا رفتار غیر اخلاقی تشویق میکنه.

خیلی جالبه . اون موقع که تجمعات برای بزرگداشت شخصیت های تاریخی و فرهنگی ایران صورت میگیره با مردم و افراد حاضر در صحنه برخورد سفت و سخت میشه . با این که این بزرگداشت ها نه خلافه و نه ضد فرهنگ و برعکس جزئی از تاریخ و فرهنگ این مملکته !

مگه این فرهنگ مردم و دانشجویان ما رو به سمت خلاف میبرده که مخالفت میشده ؟!

خوب این میشه استفاده ابزاری . این فرهنگ شهادت و ایثار اگه خیلی خوبه از مقامات بالاتر شروع بشه تا الگویی زنده باشن برای نسل جوان . میتونن این فرهنگ رو از ساختمان مجلس و قوه قضاییه شروع کنن و کم کم به سمت ادارات دولتی برن تا ما ببینیم آیا مقامات بالاتر اینقدری که دم از ایثار و شهادت میزنن خودشون تا چه حد پیشرو در این زمینه هستن .

به یاد گذشتگان و شهدا بودن رو میشه با حضور در سر آرامگاه اونا در بهشت زهرا و معصومه و ... مورد قدردانی و ستایش قرار داد . نه این که بخوایم برای جا انداختن نوعی فرهنگ و ایدوئولوژی به زور از اسم و خدمات اونا سو استفاده کنیم و شان و اعتبار اون مرحومان رو با این کارها و ایجاد تنش و جبهه های متفاوت زیر سوال ببریم .

با این فیلم بازی کردن ها و سیاه بازی ها هم هیچ کسی نه ایثارگر میشه و نه عرق ملی اون گل میکنه ! اگر چیزی قراره این وسط اتفاق بیافته و راهی رفته بشه و احساسی درک بشه باید تمامن بر حسب خواسته افراد باشه . چیزی باشه که خودشون بخوان و درکش کرده باشن .

با ضرب و زور نه کسی ایثارگر شده و نه کسی شهادت طلب . با این کارهای نخ نما به غیر از کم کردن ارزش کار شهدا از طرف دیگه باعث میشه تبعات بدتری هم داشته باشه .

تعریف انسانیت از نظر شما خیلی کلی مطرح شده و نوع دیدگاهتون باعث نتیجه گیری کلی شده .

همون عراقی هایی که در جنگ با ایران شرکت داشتن و کشته شدن هم به عنوان شهید به حساب میان و در نظر مردم عراق نماد انسانیت محسوب میشن ! اون کسی هم که بمب میبنده به خودش و میره وسط جمعیت و نظامی و غیر نظامی رو با هم منفجر میکنه هم شهید به حساب میاد پس نماد انسانیته !؟

انسانیت در تعریفش میشه جزئیات زیادی رو جدا و مطرح کرد . صرف این که کسی شهید شده پس نماد انسانیته یک صحبت به شدت کلی است .

این عزیزان که در راه مملکت و حفظ اون کشته شدن و یادشون باقی مونده ولی حالا به جای این کارها و درگیری های بی مورد بهتره حالا به فکر جانبازانی باشیم که وضعیت مناسبی ندارن . [خودم نمونه های مختلفشون رو دیدم و از وضعیتشون مطلعم]

J@viD
29-09-2014, 20:14

مشکلش اینه که این کار استفاده ایدئولوژیک نیست سوء استفاده ایدئولوژیکه.
خوشبختانه ما کور نیستیم داریم میبینیم کم نیست شهید زنده(جانباز) چه برخوردی باهاشون میشه؟
الان یه معلول تو سطح شهر با چه مشکلاتی رفت و آمد میکنه.
زنده هاش مشکل دارو و نون شب دارن.
از نظر من اینجور کارا دروغه شعاره.
تازه همین کارم اگر صادقانه بود باهاش مخالفتی نبود.
من آدم دارم میبینم (فامیلمه)طرف سر جنگ موجی شده خونه زندگیش پاشیده.هیچکس نیومده بهش بگه حالت چطوره.
تشویق به انسانیتو در عمل باید دید.وقتی کار فرهنگی شعار بدون عمل باشه نتیجه برعکس میده.

Demon King
29-09-2014, 23:45
ایثار و شهادت در شمار عالی ترین مفاهیم انسانی و حاصل متعالی ترین ارزشهایی است که می تواند جامعه انسانی را به تکامل و تعالی برساند و والاترین برکات را به آن ببخشد.

شهدا، فرزندگان و برگزیدگان نسل خود بوده اند و اصلی ترین پیام آنها برای نسل امروز پیموندن طریق عزت، آزادی و سعادت و سربلندی دنیا و آخرت است.

از نظر بسیاری از مسئولین کشور ما ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از راههای متعددی امکان پذیر است که یکی از مؤثرترین آنها حضور ابدان مطهر شهدا در مراکز آموزش عالی و دانشگاه های کشور می باشد.

شما با طرح تدفین شهدا در دانشگاه ها موافقید؟
چه فواید و مضراتی برای این اقدام میشه متصور شد؟

شهدا انسان های بسیار بزرگی بودن، خونشون رو دادند تا این کشور هم اکنون سر بلند باشه اما با دفن کردن اونها در دانشگاه نه میشه فرهنگ شهادت و ایثار رو ترویج داد که هیچ، باعث زدگی برخی هم میشه. بلاخره همه ی انسان های کشور ایران اگر مسلمان هم نباشن، بخاطر ایرانی بودنشون برای شهدا احترام زیادی قایلن اما جای شهید، ( انسان مرده ) توی قبرستانه.
شهید یا هرکس دیگه ای هم که باشه، وقتی جانی دربدنش نیست چه ارزشی داره تو دانشگاه دفن بشه یا تو مزار؟
شاید از هر ۱۰۰ نفر ۲۰ نفر مخالف دفن اون عزیزان در دانشگاه باشن، نمیشه که با اینکار بدتر بین دانشجو ها جنگ انداخت. اصلا دفن مرده ( حالا یا شهید یا هلاک ) درجایی مثل دانشگاه چون مکانی برای تحقیق و پژوهشه اصلا کار مناسبی نیست ( از نظر من )

ممکن نتیجه عکس هم بده یه جورایی تکراری بشه،
برای خود من که اینطوره. هرچیزی همش جلوی چشم باشه، همش ازش حرف بزنن، عکسش، تصویرش و ... تو جمع نمایش داده بشه نتیجه ای جز زدگی مردم از اون چیز نداره.

PLAΨMID
29-09-2014, 23:58
به نظر منم این همه هزینه و تبلیغات و جار و جنجال بهتره صرف رفاه کسانی بشه از جنگ، مصدوم و زخمی بازگشته اند و بسیاری از اونا از تهیه مایحتاج خود عاجز هستند !!!!
اتفاقا ، دیدن اوضاع و احوال این عزیزان ، باعث تخریب اون روحیه و فرهنگی میشه که الان صحبتش بود !!!
مردم شاید از شهدا صحبت کنند و داستانشون رو بشنوند ، ولی دارن جانبازان رو از نزدیک میبینن . چینی ها میگن : یک تصویر به هزار تا کلمه می ارزد !!!

askdin
30-09-2014, 08:18
چیزی که مشخصه اینه که ما همه چیزمون رو با همدیگه قاطی کردیم و هیچ چیزی سر جای خودش نیست . ولی به جای این که سعی در حل این مشکل بی نظمی داشته باشیم , اصرار به تکرار و انجام بیش از حد اون داریم .

خوب این مسئله ای که عنوان کردین دلیلی بر اثبات و درستی این قضیه است ؟! این حرکت فرانسه رو هم میتونین بذارین به حساب ضد فرهنگ غربی که همیشه از اون دم زده میشه . هر موقع منافعمون گیر باشه الگو برداری از غرب و استکبار مشکلی نداره ولی هر موقع در مخالفت با ما باشه , غرب و فرهنگش چیز خوبی نیست .

اگر خیلی به فکر جانبازان و افرادی هستیم که در جنگ 8 ساله برای ایران فداکاری کردن بهتره به سراغ خانواده ها و بازماندگان اونا بریم و در حد توانمون کمک حال اونا بشیم . شما برو ببین چند تا جانباز شیمیایی داریم که از خرج و مخارج دارو و دکترش بر نمیاد . خرج های زندگی که بماند .

ولی از اون طرف به خاطر سو استفاده از اسم شهدا و وضعیت فعلی منطقه که شاهدش هستیم میایم و مدعی میشیم که برای حفظ ارزش ها و یادآوری خدمات گذشتگان میخوایم در دانشگاه ها شهدا رو دفن کنیم !

در ضمن اونجا محل تحصیل و رفت و آمد دانشجویانه و میتونن خیلی راحت از دانشجویان در این زمینه نظرخواهی و همه پرسی بشه که آیا راضی به این کار هستن یا نه . نه این که با ضرب و زور و چماق و قمه بخوایم شهدا رو در جایی که مناسبش نیست دفن کنیم .

اگر این مسئله خیلی مهمه بهتره مسئولین پیشرو در این مقوله باشن و میتونیم از ساختمان مجلس - ادارات دولتی و کلن قسمت های مهم دولتی برای یادآوری هر چه بیشتر این ارزش ها شروع کنیم و کم کم به سمت دانشگاه ها و دیگر قسمت ها بریم .

اگر با این رویه موافق هستین اون موقع هم میشه به دفن شهدا در دانشگاه فکر کرد .

اول اینکه نه تنها فرانسه بلکه بسیاری از کشورهای جهان، چه شرق عالم و چه غرب
دوم اینکه من این موضوع رو در برابر این مطرح کردم که چرا داخل دانشگاه و در جاهای دیگر دنیا چه میکنند(این یک رواله که در این امور تجربیات باقی جهان بررسی میشه) و نیامدم بگم این دلیل اثبات این قضیه است و شما میخاید با درهم کردن بحث این رو به من نسبت بدید.
بحث واضه من این رو برای چی مطرح کردم.

گرچه دانشگاه محل گذره و این نظر بخشی از دانشویان میشه ولی منم با این نظر موافقم، البته این دوستمون:

شاید از هر ۱۰۰ نفر ۲۰ نفر مخالف دفن اون عزیزان در دانشگاه باشن، نمیشه که با اینکار بدتر بین دانشجو ها جنگ انداخت. اصلا دفن مرده ( حالا یا شهید یا هلاک ) درجایی مثل دانشگاه چون مکانی برای تحقیق و پژوهشه اصلا کار مناسبی نیست ( از نظر من )
با فرض رای آوردنم مخالفه. ولی خوب من به خاطر اینکه در جایی که مزار مطهرشون ممکنه مورد استقبال نباشه موافق این هستم که برند و بپرسند، شاید خیلی از چیزها هم ثابت شد.

حالا من عرض میکنم شما همه چی رو قاطی کردید با هم، اینکه شاید به امور برخی جانبازان رسیدگی نشده، اینکه در جایی چماق کشیده شده و...اینها ربطی به این مبحث نداره. اینها در جای خودشون قابل بررسی است.
البته اینکه در کل شهدا رو به عنوان هرنوع نمادی قبول ندارید مبحث دیگری است(در پست شماره ده). شهید تعریفی مشخص داره، کسی که در راه عقیده ای کشته شده، شهدای عراق برای خودشون شهیدن ، شهدای داعش هم، و حتی شهدای کمونیست هم، شهدای ما هم برای دین و مذهب و مرز و بوم ما رفتند و ما (کساتی که به آرمانهاشون باور دارند) شهید میدونیمشون. کسی که نخواسته در موصل خاکشون کنه که شما بحث بمب گذراران انتحاری داعش رو پیش میکشید.

Demon King
30-09-2014, 09:28
خیلی ممنون که تعریف شهید رو برام گفتید، من قبلش فکر میکردم شهیدان کسانی هستند که در راه نابودی جهان میجنگند ! کسی نگفت شهید محترم نیست، کسی نگفت باید بهشون بی احترامی بشه و کسی نیست که تعریف انسان شهید رو بلد نباشه.
سوال تاپیک این بود از نظر فرهنگی دفن شهدا در دانشگاه درسته یا نه، منم نظرم رو گفتم خیر. همه چی رو قاطی کردم؟! من دقیقا چی رو قاطی کردم ؟

فرض کنید خدای ناکرده یکی از نزدیکانتون از دنیا بره، خیلی هم انسان بزرگواری باشه، چون بزرگواره میارید توی خونتون دفنش میکنید؟
حرف من اینه جای انسان بی جان در مکانی خاصه که بهش میگن مزار، حالا شهدا بخاطر مقامی که دارن بهتره در مکانی مخصوص به خودش در مزار دفن بشن اما نه اینکه وارد دانشگاه بشن.

حالا چون مخالف دفن شهدا در دانشگاه هستم، یعنی قبولشون ندارم؟! عجب قضاوت بجایی !

pcforlife
30-09-2014, 15:03
ابتدا: عنوان تاپیک یه خورده گنگه، منظور از دیده چه فرهنگیه؟
..
.
من فکر نکنم وجود آرامگاه شهدا در دانشگاه ها خیلی به نوع تفکر دانشجو ها تاثیر بذاره.
در مورد هدف این کار مشخصا منم تا حد زیادی موافقم که نیت وجود آرامگاه های شهدا، برای تاثیر گذاشتن بر روی دیدگاه اعتقادی و فرهنگی و البته سیاسی دانشجو هستش. فرضا ممکنه دانشجویی با وجود این آرامگاه ها، مسائل اعتقادیش (مرتبط با دین اسلام) قوی تر بشه. ممکنه دانشجویی احساس دین کنه به شهدا و فعالیتش رو جدی بگیره و غیره...

اینکه این تاثیر گذاشتن از نظر ماها درست باشه یا غلط بر میگرده به اینکه دید هر کدوم از ما نسبت به مذهب و حاکمیتش چیه که این خودش یه بحث مفصله و خارج از ظرفیت انجمن. [نقل قول نشه از این جمله لطفا:n16:]
اما نکته اصلی در این بین اینه که میزان این تاثیر گذاشتن چقدره؟
به نظر مناین تاثیرگذاری خیلی ناچیزه و من واقعا بعید میدونم منه نوعی و کسانی مثل من که جنگ رو درک نکردن، با دیدن مزار شهدا و شنیدن صدای آهنگران، جنگ رو که چه عرض کنم، شهدا و هدف جنگیدنشون رو درک کنن.

قاعدتا اگر قرار باشه شست شویی ذهنی این وسط رخ بده، صرفا با دفن اجساد شهدا در دانشگاه ها محقق نمیشه.
اگر قشر تحصیل کرده این اجتماع رو هم ببینیم متوجه میشیم همه جور افرادی با تفکرات مختلف وجود دارند و تماما خروجی همین دانشگاه ها بودند.
باز تاکید میکنم، سوای از شعاری و سمبلیک بودن این موضوع (که شهدا مدافعین مراکز علمی بودند و...)، منم موافقم که نیت این کار تاثیر گذاری بر نوع تفکر قشر دانشجوی اجتماع است. اما این تاثیر چقدره من فکر میکنم کمه و طبیعتا بزرگ کردن این قضیه یه جورایی تبدیل میشه به افراط و توهم توطئه.
+
خارج از بحث:
احترام و عزت به شهدا و خانواده هاشون موضوع جدایی نسبت به احترام و عزت به جانبازان و خانواده هاشون هست و دلیل نمیشه هر کدوم از این دو موضوع در جایگاه توجیه دیگری قرار بگیرن. من فکر میکنم به هر دو موضوع باید به صورت جداگانه و در حد لیاقت از لحاظ مادی و معنوی ارج داده بشه.
و
در رابطه با مسائل فرهنگی دانشگاه ها، پیش کشیدن جمله ی "دانشگاه های جای دیگه جهان ندارند ما هم باید نداشته باشیم، یا ما داریم، اونها هم باید داشته باشند" قیاس اشتباهیه.
هر کشور شرایط فرهنگی غالب خودش رو داره. مقایسه در شرایط یکسان انجام نمیشه. حتی اگر هدف مقایسه، قیاس با درستی باشه، این درستی نسبیه و فرهنگ غالب هر جامعه تعیینش میکنه. برای مثال در دانشگاه های ما مسجد یا در ضعیف ترین حالت نمازخانه وجود داره. اما ممکنه همچین موضوعی در دانشگاه های کشور های خارجی نباشه، پس ما باید نتیجه بگیریم که حتما باید این وسط مشابه سازی انجام بشه؟
شاید اگر مقایسه بیشتری در زمینه های سخت افزاری، نرم افزاری، تحقیقاتی و آموزش انجام بشه، وضع نظام آموزش و تحقیقات ما پیشرفت بیشتری داشته باشه./

SAEED 120
30-09-2014, 15:40
به نظر من کار بسیار درستی تا خودمون رو باور کنیم. الان ما دهه 60 کدوممون میریم جنگ بجنگیم؟ دهه 70 که بدتر ..همه عشق آمریکا و سرگرمی و بزن بکوب ...هممون فرار میکنیم از جنگ قبول دارید؟( به غیر از استثنا که همیشه هست ) همه دوست داریم زنده بمونیم. تا همه زیبایی های دنیا رو حس کنیم.
به نظرمن دفن شهدا باعث میشه بفهمیم که برای زندگیمون بیشتر ارزش قائل بشیم . و مثل جوونای دهه 20-30 دل دریا واری داشته باشیم و در شرایط بحرانی از وطنمون دفاع کنیم.

askdin
30-09-2014, 15:42
خیلی ممنون که تعریف شهید رو برام گفتید، من قبلش فکر میکردم شهیدان کسانی هستند که در راه نابودی جهان میجنگند ! کسی نگفت شهید محترم نیست، کسی نگفت باید بهشون بی احترامی بشه و کسی نیست که تعریف انسان شهید رو بلد نباشه.
سوال تاپیک این بود از نظر فرهنگی دفن شهدا در دانشگاه درسته یا نه، منم نظرم رو گفتم خیر. همه چی رو قاطی کردم؟! من دقیقا چی رو قاطی کردم ؟

فرض کنید خدای ناکرده یکی از نزدیکانتون از دنیا بره، خیلی هم انسان بزرگواری باشه، چون بزرگواره میارید توی خونتون دفنش میکنید؟
حرف من اینه جای انسان بی جان در مکانی خاصه که بهش میگن مزار، حالا شهدا بخاطر مقامی که دارن بهتره در مکانی مخصوص به خودش در مزار دفن بشن اما نه اینکه وارد دانشگاه بشن.

حالا چون مخالف دفن شهدا در دانشگاه هستم، یعنی قبولشون ندارم؟! عجب قضاوت بجایی !

شما هیجان زده مطلب رو خوندید، اصلاً اون پست در مورد مطالب شما نبود، تنها همین یک جمله در مورد پست شما بود:

با فرض رای آوردنم مخالفه.
گرچه در رابطه با شما نبود و در مورد اون دوستمون هم که من نقل قول کردم نبود(که من بخواهیم ایشون یا شخص دیگری رو خدای نکرده رو مورد تمسخر واقع کنم،) بلکه ما در زوایای معنی شهید کند و کاو میکنیم ولی این جمله شما در مورد بحث:

خیلی ممنون که تعریف شهید رو برام گفتید، من قبلش فکر میکردم شهیدان کسانی هستند که در راه نابودی جهان میجنگند !
خیلی ...نمیدونم چی بگم...ساده انگارانه بود...بهترین عبارتی که میتونم بکار ببرم.

N I G H T P E A C E
30-09-2014, 16:16
با تمام احترامی که برای شهدا قائلم بنظرم این کار درست نیست. چرا داریم با این کار شهدا رو هم وارد دعوایی اسلامیت و ایرانیت میکنیم؟ شهدا برای همه ایرانی ها، حتی اونایی که هیچ اعتقادی به اسلام ندارن، عزیز هستن، ولی داریم با این کار، و اصرار بر اون، و توسل به زور کاری میکنیم که دانشجوهای که مخالف این کار هستن از شهدا هم بدشون بیاد.

یادمون باشه همین شهدایی که برخی به زور میخوان تو دانشگاه دفنشون کنن خودشون تو دانشگاه قبر شهید نداشتن! این حقیقت کافی نیست تا بفهمیم میشه فرهنگ شهادات و ایثار رو بدون توسل به چنین شیوه های پرورش بدیم؟

بهترین ضربه رو همیشه اونایی میزنن که ناشیانه دفاع میکنن! چرا فکر میکنیم با این کار ارزش شهدا رو بالاتر میبریم؟ چرا فکر میکنیم این کار باعث گسترش فرهنگ شهادت طلبی و ایثار میشه؟ بر اساس کدوم تحقیق؟ کدوم نظر سنجی؟ مگر قران نمیگه " لا اکراه فی الدین"، پس چرا میخوایم به زور و با وجود مخالفت برخی، شهدا رو تو دانشگاه دفن کنیم؟ آیا این کار واجبه، که حتما باید انجام بشه؟ مستحب هم نیست! پس چرا بعضی اصرار دارن این کار انجام بشه؟ مگر قبل از دفن شهدا در دانشگاه چه انحرافاتی داشتیم، که الان به بخاطر وجود قبر شهدا دیگه اونا رو نداریم؟ فرهنگ دانشگاه بد بود الان خوب شد؟

علامه شهید مرتضی مطهری در کتاب "علل گرایش به مادی گری" یکی از عوامل اصلی گریز مردم از دین رو شیوه های تبلیغ اشتباه وناشیانه دین میدونن. بنظرم این کار مصداق بارز تبلیغ نادرست ارزش های دینی هست، که تنها ثمرش دلزدگی و تنفر بعضی از دین و شهدا هست، اونم کسایی که قبلا شهدا براشون محترم بودن
با این کارا شهدا رو وارد دعواهایی خودمون نکنیم، هر چی رو برای منافع خودمون وارد این دعوا کردیم خراب شد، بی ارزش شد، بذاریم شهدا ارزش و احترامشون حفظ بشه، کاری نکنیم بعضیا بیان جلوی خودمون به شهدا بی احترامی کنن ...

Demon King
30-09-2014, 18:35
شما هیجان زده مطلب رو خوندید، اصلاً اون پست در مورد مطالب شما نبود، تنها همین یک جمله در مورد پست شما بود:

گرچه در رابطه با شما نبود و در مورد اون دوستمون هم که من نقل قول کردم نبود(که من بخواهیم ایشون یا شخص دیگری رو خدای نکرده رو مورد تمسخر واقع کنم،) بلکه ما در زوایای معنی شهید کند و کاو میکنیم ولی این جمله شما در مورد بحث:

خیلی ...نمیدونم چی بگم...ساده انگارانه بود...بهترین عبارتی که میتونم بکار ببرم.

دوست عزیز وقتی پستی از من نقل میکنید یعنی مخاطبتون منم. من دیگه کف دستم رو بو نکردم که فقط اون جمله درباره ی منه.
من جواب کلی دادم.

*Batman*
30-09-2014, 21:58
سلام
نظر من اینه که بهتره روی خود شهدا و آشنایی هر چه بیشتر با اونا تمرکز کنیم و نسل جدید رو با اونا اشنا کنیم.
خیلی از ما فکر میکنیم اونا افرادی بودن بیکار و بیسواد که همینجوری راه افتادن و رفتن جنگ.
ولی چند نفر میدونیم که شهید زین الدین دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه تهران بود و پا شد رفت جبهه؟!
یا چند نفر از ما اون نوجوان 14 ساله اصفهانی رو میشناسیم که وقتی فرمانده بهش میگه برگرد پشت جبهه ، بهش میگه : باشه فقط این نامه رو امضا کن تا من برگردم: "شهادت میدهم در روز عاشورا حضرت قاسم بن الحسن(ع) در کربلا حضور نداشت" .
بعضی هامون فکر میکنیم اونا برای پول و مقام رفتن جبهه. دلیلش اینه که حرفهای شهید همت رو گوش نکردیم یا برامون پخش نکردن.
ما باید اول این آدما رو بشناسیم و بدونیم کی بودن و از کجا اومدن.
بله ؛ اگر همینجوری بی مقدمه شهدا رو ببریم تو دانشگاه ، خیلی ها جبهه میگیرن و خوششون نمیاد.البته نمیشه بهشون هم ایرادی گرفت چون اطلاعات با ارزشی از این افراد بزرگ ندارن و کسی رو نمیشناسن.

Demon King
30-09-2014, 22:08
سلام
نظر من اینه که بهتره روی خود شهدا و آشنایی هر چه بیشتر با اونا تمرکز کنیم و نسل جدید رو با اونا اشنا کنیم.
خیلی از ما فکر میکنیم اونا افرادی بودن بیکار و بیسواد که همینجوری راه افتادن و رفتن جنگ.
ولی چند نفر میدونیم که شهید زین الدین دانشجوی مقطع دکترا در دانشگاه تهران بود و پا شد رفت جبهه؟!
یا چند نفر از ما اون نوجوان 14 ساله اصفهانی رو میشناسیم که وقتی فرمانده بهش میگه برگرد پشت جبهه ، بهش میگه : باشه فقط این نامه رو امضا کن تا من برگردم: "شهادت میدهم در روز عاشورا حضرت قاسم بن الحسن(ع) در کربلا حضور نداشت" .
بعضی هامون فکر میکنیم اونا برای پول و مقام رفتن جبهه. دلیلش اینه که حرفهای شهید همت رو گوش نکردیم و برامون پخش نکردن.
ما باید اول این آدما رو بشناسیم و بدونیم کی بودن و از کجا اومدن.
بله ؛ اگر همینجوری بی مقدمه شهدا رو ببریم تو دانشگاه ، خیلی ها جبهه میگیرن و خوششون نمیاد.البته نمیشه بهشون هم ایرادی گرفت چون اطلاعات با ارزشی از این افراد بزرگ ندارن و کسی رو نمیشناسن.

بر فرض اینکه شهدا رو تمام و کمال بشناسیم و براشون احترام زیادی قائل باشیم. بودن قبر این بزرگواران توی دانشگاه به نظر شما واقعا تاثیری در ترویج فرهنگ ایثار داره یا نه؟
این یعنی قاطی کردن همه چیز با هم و ظاهر گرایی. من یه فردی هستم که عاشق شهدا هستم چون معتقدم که این عزیزان باعث شدند ایران هم اکنون سربلند باشه.
نه اینکه مخالف دفنشون در دانشگاه باشم نه! ولی معتقدم تاثیری در ترویج فرهنگ ایثار نره. اون که قبر عادیه با این تفاوت که یه عکس شهید بالاش زدن و یه شهید توش خوابیده. اصل اون عکسه است که باشه درسته؟ والا قبر که تاثیر معنوی تو انسان نداره.

پس میشه با بنر و عکس عادی این فرهنگ رو ترویج داد. نمیشه؟ حتما باید قبر ایشون در دانشگاه باشه ؟

تقاضا دارم توضیح کاملی بهم بدید ...

Motaharri
07-10-2014, 10:45
شهدا انسان های بسیار بزرگی بودن، خونشون رو دادند تا این کشور هم اکنون سر بلند باشه اما با دفن کردن اونها در دانشگاه نه میشه فرهنگ شهادت و ایثار رو ترویج داد که هیچ، باعث زدگی برخی هم میشه. بلاخره همه ی انسان های کشور ایران اگر مسلمان هم نباشن، بخاطر ایرانی بودنشون برای شهدا احترام زیادی قایلن اما جای شهید، ( انسان مرده ) توی قبرستانه.
شهید یا هرکس دیگه ای هم که باشه، وقتی جانی دربدنش نیست چه ارزشی داره تو دانشگاه دفن بشه یا تو مزار؟

ممکن نتیجه عکس هم بده یه جورایی تکراری بشه،
برای خود من که اینطوره. هرچیزی همش جلوی چشم باشه، همش ازش حرف بزنن، عکسش، تصویرش و ... تو جمع نمایش داده بشه نتیجه ای جز زدگی مردم از اون چیز نداره.

اشتباه شما اینجاست که شهیدان رو مرده مینامین.
در حالیکه در قرآن هم تاکید شده شهدا زنده اند، اگر بنا بود مرگ شهید مثل مرگ انسان های عادی باشه، برای انسان های عادی هم میگفت زنده اند !

دانشگاه هم صرفا مکانی برای تحقیق علوم تجربی نیست.
مکانی برای تهذیب نفس و گسترش اخلاق هم هست و این اقدامات بیشتر اقدامات فرهنگی محسوب میشه.
یعنی چی هر چیزی جلوی چشمتون باشه، ازش زده میشین؟!!!!
پس اینکه فردی پدر و مادر و همسرش همیشه جلوی چشمش هستن باید ازشون زده بشه؟
اگر نیازمون به درک اقدامات شهدا رو نیازی اساسی میدونستیم هیچ وقت ازشون زده نمیشدیم.

Motaharri
07-10-2014, 10:48
مشکلش اینه که این کار استفاده ایدئولوژیک نیست سوء استفاده ایدئولوژیکه.
خوشبختانه ما کور نیستیم داریم میبینیم کم نیست شهید زنده(جانباز) چه برخوردی باهاشون میشه؟
الان یه معلول تو سطح شهر با چه مشکلاتی رفت و آمد میکنه.
زنده هاش مشکل دارو و نون شب دارن.
از نظر من اینجور کارا دروغه شعاره.
تازه همین کارم اگر صادقانه بود باهاش مخالفتی نبود.
من آدم دارم میبینم (فامیلمه)طرف سر جنگ موجی شده خونه زندگیش پاشیده.هیچکس نیومده بهش بگه حالت چطوره.
تشویق به انسانیتو در عمل باید دید.وقتی کار فرهنگی شعار بدون عمل باشه نتیجه برعکس میده.

چه برخوردی با جانباز میشه؟
به فرزند شهید سهمیه میدن، همه اعتراض میکنن.
به جانباز حقوق بیشتر میدن، بازم اعتراض میکنن مگه خونش از ما رنگی تره.
اونوقت درست همونایی که معترض دادن امکانات بیشتر به شهدا وجانبازها و خانواده هاشون هستن، اعتراض میکنن که باهاشون بد برخورد میشه !!!!

این کارها صادقانه هست.
غیرصادقانه جلوه اش دادن.
در کنار عمل، شعار هم مهمه، عملی که نشانه هاش دیده نشه چه ارزشی داره !

Demon King
07-10-2014, 10:57
اشتباه شما اینجاست که شهیدان رو مرده مینامین.
در حالیکه در قرآن هم تاکید شده شهدا زنده اند، اگر بنا بود مرگ شهید مثل مرگ انسان های عادی باشه، برای انسان های عادی هم میگفت زنده اند !

دانشگاه هم صرفا مکانی برای تحقیق علوم تجربی نیست.
مکانی برای تهذیب نفس و گسترش اخلاق هم هست و این اقدامات بیشتر اقدامات فرهنگی محسوب میشه.
یعنی چی هر چیزی جلوی چشمتون باشه، ازش زده میشین؟!!!!
پس اینکه فردی پدر و مادر و همسرش همیشه جلوی چشمش هستن باید ازشون زده بشه؟
اگر نیازمون به درک اقدامات شهدا رو نیازی اساسی میدونستیم هیچ وقت ازشون زده نمیشدیم.

گرامی، شهیدان پیش خدا زنده هستند یا نه، مربوط به این بحث نیست، چون بحث اعتقادی نمیکنیم. شهیدان آیا از دنیا رفته اند یا نه؟ کسی از دنیا رفته رو بهش باید چی بگیم؟ مرده یا زنده؟!

کسی که نفس نمیکشه، انسان مرده است، هر کس میخواد باشه. بحث ما درباره ی این دنیاست.

+

یه موضوع مذهبی، یه توصیه، یه فرهنگ ، یه عمل، وقتی همش شما رو سفارش به انجام دادنش بکنن، ازش زده خواهید شد. پدر و مادر و همسر که یه مثال بی ربط هستش چون منظور من از زده شدن این نیست.
برای مثال شما رو صبح و شب به خوندن نماز توصیه کنن، آیا براتون تکراری نمیشه، یا به انجام دادن یه عمل صالح به طور دایم سفارش کنن.
حتما ارزشش رو از دست میده.

+

اشتباه شما هم اینجاست که فکر میکنید، با بودن قبور این عزیزان در دانشگاه باعث میشه راه اونها رو ادامه بدیم و افرادی که مخالف این عمل هستند رو مخالف راه شهدا میدونید.

+

من سوالی از کاربر * Batman * کردم. اگه به این سوالات جواب بدید. بهتر میتونیم بحث رو ادامه بدیم.

Motaharri
07-10-2014, 11:09
گرامی، شهیدان پیش خدا زنده هستند یا نه، مربوط به این بحث نیست، چون بحث اعتقادی نمیکنیم. شهیدان آیا از دنیا رفته اند یا نه؟ کسی از دنیا رفته رو بهش باید چی بگیم؟ مرده یا زنده؟!

کسی که نفس نمیکشه، انسان مرده است، هر کس میخواد باشه. بحث ما درباره ی این دنیاست.

+

یه موضوع مذهبی، یه توصیه، یه فرهنگ ، یه عمل، وقتی همش شما رو سفارش به انجام دادنش بکنن، ازش زده خواهید شد. پدر و مادر و همسر که یه مثال بی ربط هستش چون منظور من از زده شدن این نیست.
برای مثال شما رو صبح و شب به خوندن نماز توصیه کنن، آیا براتون تکراری نمیشه، یا به انجام دادن یه عمل صالح به طور دایم سفارش کنن.
حتما ارزشش رو از دست میده.

+

اشتباه شما هم اینجاست که فکر میکنید، با بودن قبور این عزیزان در دانشگاه باعث میشه راه اونها رو ادامه بدیم و افرادی که مخالف این عمل هستند رو مخالف راه شهدا میدونید.

+

من سوالی از کاربر * Batman * کردم. اگه به این سوالات جواب بدید. بهتر میتونیم بحث رو ادامه بدیم.

یعنی چی شهیدان پیش خدا زنده هستند یا نه بحث اعتقادیه؟ مگه سایر انسان ها نزد خدا مرده هستند؟
پس وقتی گفته میشه شهیدان رو مُرده نپندارید اشاره به این دنیا داره.
از نظر جسمی میشه گفت حرکتی نداره و تعبیر مرده صحیح نیست.

جدا توصیه فرهنگی سبب زدگی میشه؟
شما همه جا میبینی لطفا آشغال نریزین از این توصیه زده میشین و میگین بذار آشغال بریزم؟!!
فقط سرکوب و تحقیر میتونه سبب زدگی بشه که کسی اینجا موافق تحقیر کردن دیگران جلوی شهدا نیست.

بودن قبر این عزیزان در دانشگاه هم صرفا برای ادامه دادن راه نیست.
مکانی هست برای راز و نیاز، مکانی هست که بهش مراجعه کنی و بدونی هه چیز دنیا نیست و گاهی باید از خیلی چیزا بگذری.
نمادهایی هست که شمارو هر از چندگاهی به خودتون بیاره.

Demon King
07-10-2014, 11:17
یعنی چی شهیدان پیش خدا زنده هستند یا نه بحث اعتقادیه؟ مگه سایر انسان ها نزد خدا مرده هستند؟

شما همه جا میبینی لطفا آشغال نریزین از این توصیه زده میشین و میگین بذار آشغال بریزم؟!!
فقط سرکوب و تحقیر میتونه سبب زدگی بشه که کسی اینجا موافق تحقیر کردن دیگران جلوی شهدا نیست.

مکانی هست برای راز و نیاز، مکانی هست که بهش مراجعه کنی و بدونی هه چیز دنیا نیست و گاهی باید از خیلی چیزا بگذری.

دوست عزیز شما انگار اصلا متوجه منظور من نمیشید. ما از نظر فرهنگی بحث میکنیم. چرا بحث رو میبرید به اون دنیا؟! شهیدان پیش خدا زنده هستند، دلیل بر اینه که در دانشگاه دفنشون کنیم؟

جایی مینویسند « لطفا آشغال نریزید. » که مخصوص به خودش باشه. شما میاید تو خونتون مینویسید آشغال نریزید؟ این جمله مال کوچه و خیابون و یا آپارتمانه، مثل لطفا سیگار نکشید. گرچه هیچوقت هم بهش توجهی نمیشه.

اون مکانی که باید بهش مراجعه کنی تا بفهمی همه چیز دنیا نیست، قبرستانه و نه دانشگاه. این نماد ها هم میتونه به جای قبر عکس و بنر باشه ولی شما هنوز نمیخواید جواب سوال منو بدید:

چرا به جای دفن کردن شهید در دانشگاه، از بنر و عکس های ایشون استفاده نشه؟

Motaharri
07-10-2014, 11:21
دوست عزیز شما انگار اصلا متوجه منظور من نمیشید. ما از نظر فرهنگی بحث میکنیم. چرا بحث رو میبرید به اون دنیا؟! شهیدان پیش خدا زنده هستند، دلیل بر اینه که در دانشگاه دفنشون کنیم؟
جایی مینویسند « لطفا آشغال نریزید. » که مخصوص به خودش باشه. شما میاید تو خونتون مینویسید آشغال نریزید؟ این جمله مال کوچه و خیابون و یا آپارتمانه، مثل لطفا سیگار نکشید. گرچه هیچوقت هم بهش توجهی نمیشه.

اون مکانی که باید بهش مراجعه کنی تا بفهمی همه چیز دنیا نیست، قبرستانه و نه دانشگاه. این نماد ها هم میتونه به جای قبر عکس و بنر باشه ولی شما هنوز نمیخواید جواب سوال منو بدید:

چرا به جای دفن کردن شهید در دانشگاه، از بنر و عکس های ایشون استفاده نشه؟

اتفاقا شما اصلا نوشته هارو نمیخونی و باز حرفتون رو تکرار میکنین !!
گفتم زنده موندن شهدا مربوط به این دنیا است وگرنه در قرآن میگفت کسانی را که مرده اند، مرده نپندارید، شما بهتره به متخصص دین رجوع کنین چون اطلاعاتتون در مورد دین ضعیفه و بهش ضربه میزنین.
ربطی به زنده موندن در آخرت نداره،اونجا همه زنده اند.

نمیتونه بنر و عکس باشه، چون حضور شهید به دلیل همون زنده بودنی که گفتم، تاثیر معنوی خودش رو میذاره.
بهتره یک بار تشریف ببرین تا فرقش رو با یک عکس متوجه بشین !

N I G H T P E A C E
07-10-2014, 11:28

جناب مطهری دلیل شما برای اینکار چیه؟ دینی؟ یا عقلی؟
اگر دینی هست، در کجای قران و منابع روایی ما امده که این کار واجب یا مستحب هست؟
اگر دلیلتون عقلی هست، چرا فکر میکنید مخافان بر حق نیستن و شما در این مورد بر حقید؟ بر اساس چه معیاری خودتون رو بر حق میدونید و دیگران رو بر باطل؟

جناب مطهری اگر با این کار احساس و اعتقاد عده از دانشجوها (مخالفین) نسبت به دین و شهدا عوض بشه و متنفر بشن، شما فردای قیامت چه جوابی دارید به خدا و شهدا بدید؟ آیا اینکه برخی یه حال روحانی پیدا کنن به چنین خسرانی می ارزه؟

اگر حکومت اسلامی نبود و برخی میخواستن به دلایل خودشون مثلا یه خواننده رو تو دانشگاه دفن کنن، شما مخالفت نمیکردین؟ نمیگفتین دانشگاه محل درس هست نه قبرستان؟

Stream
08-10-2014, 07:55
از دو جهت میشه قضیه رو بررسی کرد:

1. آیا این کار واقعا ما رو به اهدافی که دنبالشیم (شهید پروری، آشنا کردن دانشجویان با شهیدان و ...) می کنه یا خیر ؟ پاسخ بر اساس شواهد بطور قطع منفی است. این کار هم جنجال بوجود میاره، هم اعتراضات که در نهایت باعث میشه کل قضیه با دید منفی بهش نگاه بشه که نمونه اش رو دیدیم. دلیل منطقی خاصی هم آورده نشد که چرا فکر می کنیم این کار تاثیر مثبت خواهد داشت، تنها دلیلی که آورده شد این بود که شهیدان "قدرت جادویی" دارند که دفن کردنشون در دانشگاه باعث میشه این "قدرت جادویی" روی دانشجوها تاثیر بگذاره. اونهایی که به این معتقد هستن، خیلی هم خوب، لطفا وقتی از این کار دفاع می کنند (در مطبوعات و تلویزیون و ...) توضیح بدن دلیلشون برای دفاع از دفن شهدا اینه و قطعا اگه این حرف اونها رو قانع کرده، دانشجوها رو هم باید قانع کنه.

2. آیا کلا این کار بطور فرهنگی (دفن افراد در دانشگاه) کاری جالب هست یا خیر؟ به نظر من موردی نداره به شرط اینکه :

(a) اون شخص ارتباط خاصی با دانشگه داشته باشه (موسس دانشگاه یا دانشکده، استاد برجسته، پشتیبان قوی، شهیدی که فارغ التحصیل دانشگاه باشه و ...).
(b) دانشجوها با این کار موافق باشند.

اگه به جای شهید های گمنام، میومدن با رضایت خانواده شهید هایی که خودشون فارغ التحصیل اون دانشگاه بودند اونها رو در دانشگاه دفن می کردند و کار فرهنگی هم می کردند درباره فعالیت هاشون در دوران تحصیل و ... به نظرم نه اینقدر مخالفت در بر می داشت و قطعا تاثیر مثبت بیشتری هم در راستای همون اهداف اولیه می داشت.

New Ray
08-10-2014, 11:24
یه مشکل دیگه هم هست :

معمولا این افراد در مسجدِ دانشگاه دفن میشن ؛ اما تا جایی که من میدونم نهادهایی مثل دانشگاه فقط میتونن نمازخونه داشته باشن نه مسجد ! خوده مسجد نباید زیر مجموعه وابسته به موسسه دیگری باشه و باید استقلال داشته باشه ، در حالی که این تصمیم گیری ها زیر نظر مسئولین دانشگاه انجام میشه و حتی اسمش هست: مسجدِ دانشگاهِ فلان ...

اگه فقط یکی دو مورد مربوط به همون دانشگاه ، یا تندیس و مجسمه باشه باز بهتره ، ولی الان اگه چندتا شهید دفن کنیم راه باز میشه و شاید سالهای بعد همچنان تعدادش بیشتر بشه و بعد میشه : دانشگاهِ مسجدِ فلان ...

Saeed Dz
08-10-2014, 20:15
تنفر از جنگ و موضوعات پیرامون با این قبیل اقدامات از بین نخواهد رفت! و بهترین کار نصب تندیس ها هستش در سطح شهر و ارائه یک تصویر درست از زندگی و شخصیت افرادی که در جنگ عراق علیه ما و در ادامه البته ما علیه عراق (و نه فقط دفاع) حضور داشتند و پرهیز ز بزرگنمایی و مقدس-مذهبی نمایی بی مورد. بنده که در مورد چند تن از شهدای ما تحقیق میکردم با چهره ای واقعا متفاوت از اونچه جمهوری اسلامی سعی در ارائه اون از این افراد به جامعه داره مشاهده کردم و احساس کردم چقدر ما هم شبیه به این افراد هستیم و بنابراین فکر میکنم ارائه تصویر درست و نه تخیلی میتونه به جذب جوانان ما به مطالعه یا الگو گیری از اونها کمک کنه.

در نهایت اینکه به نظرم اگر قرار باشه اینکار انجام بشه در دانشگاه ها و مراکز آموزشی بهتره اون طیف از شهدا تندیس سازی بشند که برای مثال دانش اموز یا دانشجو بودند و به جای مسجد بهتره اینکار در فضای سبز دانشگاه یا محیط های اینچنینی انجام بشه. مصادره شهدا که قهرمانان ملی ما هستند به اسم مسجد، دین و موارد اینچنینی فقط و فقط جوانان ما رو از شهدا دور میکنه. بهتره به جای تفکرات سیاسی و حزبی و سواستفاده از این موارد حداقل به شهدا رحم بشه و واقعیت ها در این رابطه گفته بشه.

Motaharri
11-10-2014, 14:05
جناب مطهری دلیل شما برای اینکار چیه؟ دینی؟ یا عقلی؟
اگر دینی هست، در کجای قران و منابع روایی ما امده که این کار واجب یا مستحب هست؟
اگر دلیلتون عقلی هست، چرا فکر میکنید مخافان بر حق نیستن و شما در این مورد بر حقید؟ بر اساس چه معیاری خودتون رو بر حق میدونید و دیگران رو بر باطل؟

جناب مطهری اگر با این کار احساس و اعتقاد عده از دانشجوها (مخالفین) نسبت به دین و شهدا عوض بشه و متنفر بشن، شما فردای قیامت چه جوابی دارید به خدا و شهدا بدید؟ آیا اینکه برخی یه حال روحانی پیدا کنن به چنین خسرانی می ارزه؟

اگر حکومت اسلامی نبود و برخی میخواستن به دلایل خودشون مثلا یه خواننده رو تو دانشگاه دفن کنن، شما مخالفت نمیکردین؟ نمیگفتین دانشگاه محل درس هست نه قبرستان؟

شما چه تعارضاتی بین عقل و دین میبینید که اینارو جدا میکنین و میگین دلایلتون عقلی هست یا دینی؟!
اینکه در کجای قرآن رابطه شهید و دانشگاه آمده یا نه هم یک حرف عجیبیه.
اگر بنا باشه دین رو غیرقابل توسعه با گذر زمان بدونیم که خیلی از کارا توجیه ندارن.
برای مثال هیچ جای قرآن و روایات نیامده که مصرف شیشه و مواد مخدر حرام است، پس استعمالشون ایرادی نداره و صرفا استعمال شراب ایراد داره !!

در ضمن دقت کنین من تو این تاپیک سر به زور دفن کردن شهدا در دانشگاه و سرکوب مخالفین این حرکت بحثی ندارم و به هیچ وجه هم تایید نمیکنم.
صرفا یک بحث عقیدتی و اجتماعی رو داریم انجام میدیم.
این که میگین دید دانشجوها نسبت به شهدا عوض میشه، خیلیا ممکنه دیدشون نسبت به دین با یکسری احکام عوض بشه.
باید سکوت کرد؟ خیلیا ممکنه به خاطر ممنوعیت نوشیدن شراب در مغازه ها از اسلام زده بشن، این خیلی ها میشه دلیل برای چشم پوشی از این حکم؟

من قصد قیاس بین اینارو ندارم، ولی دلایلی که شما میارین رو میشه با این جنس از قیاس ها رد کرد و دلایلتون صحیح نیست.

سئوال اصلی میتونه اینطوری مطرح بشه که چرا دانشجویان احساس میکنن نزدیکی به شهدا در دانشگاه میتونه اونارو از هدف اصلی علم آموزی دور کنه؟
چون 24 ساعت غرق علم میشن و یادشون میره سرای دیگری هم هست؟

مهندس مسعود
13-10-2014, 23:43
دفن شهدای گرامی در هر جایی کاری بسیار نیکو و پسندیده است که باعث می شود نسل جوان همه روزه فداکاری و ایثار آنان را بیاد بیاورند.

N I G H T P E A C E
14-10-2014, 11:39
شما چه تعارضاتی بین عقل و دین میبینید که اینارو جدا میکنین و میگین دلایلتون عقلی هست یا دینی؟!
اینکه در کجای قرآن رابطه شهید و دانشگاه آمده یا نه هم یک حرف عجیبیه.
اگر بنا باشه دین رو غیرقابل توسعه با گذر زمان بدونیم که خیلی از کارا توجیه ندارن.
برای مثال هیچ جای قرآن و روایات نیامده که مصرف شیشه و مواد مخدر حرام است، پس استعمالشون ایرادی نداره و صرفا استعمال شراب ایراد داره !!

در ضمن دقت کنین من تو این تاپیک سر به زور دفن کردن شهدا در دانشگاه و سرکوب مخالفین این حرکت بحثی ندارم و به هیچ وجه هم تایید نمیکنم.
صرفا یک بحث عقیدتی و اجتماعی رو داریم انجام میدیم.
این که میگین دید دانشجوها نسبت به شهدا عوض میشه، خیلیا ممکنه دیدشون نسبت به دین با یکسری احکام عوض بشه.
باید سکوت کرد؟ خیلیا ممکنه به خاطر ممنوعیت نوشیدن شراب در مغازه ها از اسلام زده بشن، این خیلی ها میشه دلیل برای چشم پوشی از این حکم؟

من قصد قیاس بین اینارو ندارم، ولی دلایلی که شما میارین رو میشه با این جنس از قیاس ها رد کرد و دلایلتون صحیح نیست.

سئوال اصلی میتونه اینطوری مطرح بشه که چرا دانشجویان احساس میکنن نزدیکی به شهدا در دانشگاه میتونه اونارو از هدف اصلی علم آموزی دور کنه؟
چون 24 ساعت غرق علم میشن و یادشون میره سرای دیگری هم هست؟
ممکنه من و شما بین دین و عقل هیچ تفاوتی احساس نکنیم، اما کسانی که به اسلام یا ادیان دیگه اعتقاد ندارن نه تنها بین اینها تفاوت بسیار میبینن، بلکه اونها رو در خیلی جاها در تعارض با هم میبینن.

درسته که دین قابلیت توسعه، هماهنگ با زمان رو داره، اما نمیتونیم این رو در مورد این قضیه هم بگیم، احتمالا کتاب "اسلام و مقتضیات زمان" شهید مطهری رو خوندین، همونطور که از اسم کتاب پیدا است بحث بر سر مقتضیات و نیازهای زمان هست (مثل حکم کالبد شکافی برای مقاصد علمی، یا مصرف شیشه و مواد مخدر) نه اینجور مسایل. اگر بخوایم بگیم مثلا مساله دفن شهدا در دانشگاه هم میشه از قران استخراج کرد، به نظرتون چیزی میمونه که نشه از قران استخراج کرد؟ میدونید که مسائلی مانند کالبد شکافی، مصرف مواد مخدر و ... رو از طریق اجتهاد از قران و روایات استخراج میکنن، بنظرتون مساله حکم دفن شهدا در دانشگاه رو از طریق اجتهاد بدست اوردن که برخی اصرار دارن مثل یک کار واجب انجام بشه؟ اگر کسی از شما بپرسه شما این مساله رو کجای قران دیدین، شما نظرات خودت رو میگی یا نظر علما رو؟ حتما نظر خودتون رو خواهید گفت چون تا جایی که اطلاع دارم علما چنین حکمی رو اجتهاد نکردن، خب من از شما میپرسم چرا فکر میکنید نظرتون درست هست؟ منظور اینکه نمیتونیم هر چیزی رو به حکم اینکه دین هماهنگ با زمان پیش میره به دین نسبت بدیم، بلکه این کار اصولی داره که همون اجتهاد هست

شما بحث دفن شهدا رو نباید با مسائلی مانند حرمت فروش شراب و ... یکسان فرض کنید. بله در مورد واجبات و محرمات ما نمیتونیم برای رضایت دیگران دین رو تعطیل کنیم، اما ایا مساله دفن شهدا جز واجبات هست که حتی اگر بدونیم باعث میشه برخی از دین و شهدا بدشون بیاد باز انجامش بدیم؟ خیر، حتی جز مستحبات هم نیست. به همین دلیل اول پستم نوشتم دلیلتون برای این کار دینی هست یا عقلی.

اما سوال اصلی شما، با وجود اینکه برای شهدا احترام خاصی قایل هستم، اما بنظرم این کار درست نیست، نه اینکه چون باعث میشه دانشجوها از درس دور شن، نه، دلیلش رفتار ماست! اگر فقط بحث سر دفن شهدا بود مطمئن باشید خیلی از دانشجوها مخالفتی نداشتن، اما مساله مساله بعد از دفن شهداست که باعث میشه دانشجو مخالفت کنه، مشکل رفتاری هست که ما بعد از دفن شهدا انجام میدیم که دانشجوها رو اذیت میکنه، چرا؟ چون بعد از دفن شهدا حتما در روزهای خاصی مراسمی در اونجا گرفته خواهد شد، معمولا دعا همراه با گریه و صدای بلند بلند گوها. و این یعنی مزاحمت برای دیگران (که در اسلام حرامه). از طرف دیگه بشخصه دیدم در دانشگاه ما چون شهید دفن شده بود اجازه داده نشد یک کنسرت موسیقی برگزار بشه، چون اهانت به ساحت شهدا بود و ... خب دانشجو میبینه دفن شهید یعنی محدودیت و ... مخالفت میکنه

خود دفن شهدا در دانشگاه هیچ اشکالی نداره، اما دانشگاه ملک یک گروه خاص نیست، متعلق به همه دانشجوها هست، از نظر شرعی تصرف در ملک دیگران بدون اجازه اونها حرام هست، اگر همه دانشجوها موافق باشن هیچ اشکالی نداره، اما تا زمانی که مخالف هست باید به حقوقشون احترام گذاشته بشه

مهندس مسعود
14-10-2014, 12:15
ممکنه من و شما بین دین و عقل هیچ تفاوتی احساس نکنیم، اما کسانی که به اسلام یا ادیان دیگه اعتقاد ندارن نه تنها بین اینها تفاوت بسیار میبینن، بلکه اونها رو در خیلی جاها در تعارض با هم میبینن.

درسته که دین قابلیت توسعه، هماهنگ با زمان رو داره، اما نمیتونیم این رو در مورد این قضیه هم بگیم، احتمالا کتاب "اسلام و مقتضیات زمان" شهید مطهری رو خوندین، همونطور که از اسم کتاب پیدا است بحث بر سر مقتضیات و نیازهای زمان هست (مثل حکم کالبد شکافی برای مقاصد علمی، یا مصرف شیشه و مواد مخدر) نه اینجور مسایل. اگر بخوایم بگیم مثلا مساله دفن شهدا در دانشگاه هم میشه از قران استخراج کرد، به نظرتون چیزی میمونه که نشه از قران استخراج کرد؟ میدونید که مسائلی مانند کالبد شکافی، مصرف مواد مخدر و ... رو از طریق اجتهاد از قران و روایات استخراج میکنن، بنظرتون مساله حکم دفن شهدا در دانشگاه رو از طریق اجتهاد بدست اوردن که برخی اصرار دارن مثل یک کار واجب انجام بشه؟ اگر کسی از شما بپرسه شما این مساله رو کجای قران دیدین، شما نظرات خودت رو میگی یا نظر علما رو؟ حتما نظر خودتون رو خواهید گفت چون تا جایی که اطلاع دارم علما چنین حکمی رو اجتهاد نکردن، خب من از شما میپرسم چرا فکر میکنید نظرتون درست هست؟ منظور اینکه نمیتونیم هر چیزی رو به حکم اینکه دین هماهنگ با زمان پیش میره به دین نسبت بدیم، بلکه این کار اصولی داره که همون اجتهاد هست

شما بحث دفن شهدا رو نباید با مسائلی مانند حرمت فروش شراب و ... یکسان فرض کنید. بله در مورد واجبات و محرمات ما نمیتونیم برای رضایت دیگران دین رو تعطیل کنیم، اما ایا مساله دفن شهدا جز واجبات هست که حتی اگر بدونیم باعث میشه برخی از دین و شهدا بدشون بیاد باز انجامش بدیم؟ خیر، حتی جز مستحبات هم نیست. به همین دلیل اول پستم نوشتم دلیلتون برای این کار دینی هست یا عقلی.

اما سوال اصلی شما، با وجود اینکه برای شهدا احترام خاصی قایل هستم، اما بنظرم این کار درست نیست، نه اینکه چون باعث میشه دانشجوها از درس دور شن، نه، دلیلش رفتار ماست! اگر فقط بحث سر دفن شهدا بود مطمئن باشید خیلی از دانشجوها مخالفتی نداشتن، اما مساله مساله بعد از دفن شهداست که باعث میشه دانشجو مخالفت کنه، مشکل رفتاری هست که ما بعد از دفن شهدا انجام میدیم که دانشجوها رو اذیت میکنه، چرا؟ چون بعد از دفن شهدا حتما در روزهای خاصی مراسمی در اونجا گرفته خواهد شد، معمولا دعا همراه با گریه و صدای بلند بلند گوها. و این یعنی مزاحمت برای دیگران (که در اسلام حرامه). از طرف دیگه بشخصه دیدم در دانشگاه ما چون شهید دفن شده بود اجازه داده نشد یک کنسرت موسیقی برگزار بشه، چون اهانت به ساحت شهدا بود و ... خب دانشجو میبینه دفن شهید یعنی محدودیت و ... مخالفت میکنه

خود دفن شهدا در دانشگاه هیچ اشکالی نداره، اما دانشگاه ملک یک گروه خاص نیست، متعلق به همه دانشجوها هست، از نظر شرعی تصرف در ملک دیگران بدون اجازه اونها حرام هست، اگر همه دانشجوها موافق باشن هیچ اشکالی نداره، اما تا زمانی که مخالف هست باید به حقوقشون احترام گذاشته بشه

در جمهوری اسلامی ایران که 98 درصد مردم به آن رای آری دادند چرا نظر کسانی که به اسلام اعتقاد ندارند برای ما مهم باشد؟

N I G H T P E A C E
14-10-2014, 12:18
در جمهوری اسلامی ایران که 98 درصد مردم به آن رای آری دادند چرا نظر کسانی که به اسلام اعتقاد ندارند برای ما مهم باشد؟
این کار جزو قوانین نیست، دقت کنید که قبل از کلمه اسلامی، جمهوری قرار گرفته، یعنی دموکراسی و نظر خواهی در مسائلی که جزو احکام یا قوانین نیستن

مهندس مسعود
14-10-2014, 12:24
این کار جزو قوانین نیست، دقت کنید که قبل از کلمه اسلامی، جمهوری قرار گرفته، یعنی دموکراسی و نظر خواهی در مسائلی که جزو احکام یا قوانین نیستن

دلیل زودتر آمدن جمهوری زیبایی است و در انگلیسی میگوییم Islamic republic پس ربطی ندارد. جمهوریت کشور در زیر سایه اسلامیت آن است در غیر این صورت باید رهبر نمی داشتیم و اجازه میدادیم هر شخصی رای می آورد به حکومت بیاید بدون دخالت شورای نگهبان.

N I G H T P E A C E
14-10-2014, 12:30
دلیل زودتر آمدن جمهوری زیبایی است و در انگلیسی میگوییم Islamic republic پس ربطی ندارد. جمهوریت کشور در زیر سایه اسلامیت آن است در غیر این صورت باید رهبر نمی داشتیم و اجازه میدادیم هر شخصی رای می آورد به حکومت بیاید بدون دخالت شورای نگهبان.
منظور اینه که نظام ما نظامی هست که دموکراسی و نظرخواهی هم درش هست، در مقایسه با نظام پادشاهی یا دیکتاتوری که در اون نظر مردم هیچ نقشی نداره
دقت کنید که مساله دفن شهدا فرق میکنه، چون این کار جزو احکام اسلامی نیست که بگیم حتما باید انجام بشه، بله اگر مثلا یک حکم اسلامی مثه نماز و روزه یا ... بود حرف شما درست بود. شما یه جا از قران یا روایات یا مراجع تقلید رفرنس بدید که دفن شهدا در دانشگاه واجب هست تا من هم مثل شما بگم نظر دیگران برای خودشون،

Motaharri
26-04-2015, 10:16

ارتباط دادن این مسئله به حق دانشجوها و اینکه دانشگاه ملک شرعی دانشجوهاست و تصرف در اون حرام است، از فردی مثل شما بعید بود و انتظار میره در حرام و حلال کردن دقت بیشتری کنیم.
برای مثال همه دانشجوها ممکنه بخوان امتحانات دانشگاه کنسل بشه، این براشون حق شرعی ایجاد میکنه و ما اگر امتحان بر خلاف میل همه بگیریم فعل حرام انجام دادیم؟

در بسیاری از کشورهای مدرن در صنعت هم برای دانشجو لباس فرم اجباری طراحی میکنن و نظر دانشجو حتی در لباس هم اهمیت نداره.
اما چرا اونجا اعتراض کمتر هست؟

چون در گوش دانشجویان اونجا همواره نمیخونن که شما تحت فشارین و این مغایر آزادی پوشش و ... هست.
ولی متاسفانه در دانشگاه های ما تحریک کردن زیاد هست که دفن شهید یعنی زیر سئوال بردن آزادی شما و توهین به عقایدتتون و ...
موافقم که کارهای افراطی انجام شده، ولی نباید جلوی اصل قضیه رو گرفت و اصلاحی انجام نداد و فقط بدترین حالت افراطی رو ببینیم.

Khan gholi
26-04-2015, 13:32
اینکه شهیدان مایه افتخار مردم بودند هیچ بحثی در اون نیست
ولی طبق مرسوم اخیر این کشور هیچ چیزی سر جای خودش قرار نمی گیره چون با سیاست قاطی میشه(فوتبال,استخدام,و....) و خیلی چیز رو با هم قاطی کردیم.
هر مکانی کاربرد خاص خودش رو داره و باید در راستا اون ازش استفاده بشه. غذاخوری محل اشامیدن, حمام محل استحمام, دانشگاه محل تحصیلو تحقیق و در اخر ارامگاه که محل فوت شدگان هست.اگر فردا در سر کلاس درس قطعه ایی فرش کنند برای استراحت کردن بعضی داشنجو ها این کار باعث تعجب نمیشه؟با فرض اینکه بعضی از دانشجو ها شاغل هستند و نشستند بروی صندلی نمی توانند خستگی را بر طرف کنند؟!
هر چیز باید در مکان خودش قرار بگیر بخاطر اینکه در اونجا دارای حرمت بیشتری هست و اون مکان کاربرد خاص خودش رو داره
به نظرم هم بهترین مکان برای به خاک سپاری این عزیزان همون مناطق خاصی از ارامگاه هست که از قدیم براشون در نظر گرفته شده

arisa
26-04-2015, 14:42
بیشتر این خاکسپاری ها دو ویژگی مهم دارند که نباید با دفن معمولی اشتباه گرفته بشند. یک اینکه بیشترین چیز باقی مونده از این پیکرها تنها چند نماد هست پس از همه این سالها و دوم اینکه اینان شهدای گمنام هستند که متعلق به هیچ کس نیستند و متعلق به همه هستند.( یقینا هیچ کس موافق دفن شهدایی که نام و نشان دارند و یا مثلا مثل برخی شهدای این روزها در مرزها به شهادت میرسند در چنین محیط هایی نیستند ) نشانه گذاری این نمادهای بی نام و نشان به نظر در همه محیط های مرتبط از جمله دانشگاه، مجلس، ادارات دولتی و موزه های مرتبط که محوطه ای برای این منظور دارند که مناسب هست و دارای فضای کافی به نظرم آزاری برای کسی نخواهد بود که اتفاقا شاید کمی اون بی نام و نشانیشون را هم تخفیف بده. حفظ حرمت هم وظیفه ما و متولیان این امر هست و نمیشه به بهانه ی های مختلف شونه از زیر بارش خالی کرد.

بعد هم حوادث و اعتراضات گذشته انصافا بیشترشون منشاء سیاسی داشتند. حتی اگر هم برخیشون نداشتند باز شیوه اعتراضات مناسب نبوده قطعا.

N I G H T P E A C E
27-04-2015, 21:37
ارتباط دادن این مسئله به حق دانشجوها و اینکه دانشگاه ملک شرعی دانشجوهاست و تصرف در اون حرام است، از فردی مثل شما بعید بود و انتظار میره در حرام و حلال کردن دقت بیشتری کنیم.
برای مثال همه دانشجوها ممکنه بخوان امتحانات دانشگاه کنسل بشه، این براشون حق شرعی ایجاد میکنه و ما اگر امتحان بر خلاف میل همه بگیریم فعل حرام انجام دادیم؟

در بسیاری از کشورهای مدرن در صنعت هم برای دانشجو لباس فرم اجباری طراحی میکنن و نظر دانشجو حتی در لباس هم اهمیت نداره.
اما چرا اونجا اعتراض کمتر هست؟

چون در گوش دانشجویان اونجا همواره نمیخونن که شما تحت فشارین و این مغایر آزادی پوشش و ... هست.
ولی متاسفانه در دانشگاه های ما تحریک کردن زیاد هست که دفن شهید یعنی زیر سئوال بردن آزادی شما و توهین به عقایدتتون و ...
موافقم که کارهای افراطی انجام شده، ولی نباید جلوی اصل قضیه رو گرفت و اصلاحی انجام نداد و فقط بدترین حالت افراطی رو ببینیم.

مثال هایی که شما زدید (امتحانات و لباس فرم) جز قوانین هستن و برای هر کدوم مجموعه از قوانین ... تعریف شده، به همین دلیل خواست/نخواست دانشجویان در این موارد مهم نیست، مگه اینکه قوانین تغییر کنه، اما در مورد دفن شهدا اینطور نیست، من تا الان نشنیدم که قانونی تعریف شده باشه ...

کارکرد اصلی دانشگاه تعلیم و تعلم هست، و دانشجو ها حق دارن در محیطی آرام و بدون مزاحمت به این امر بپردازن، طبیعتا هر چیزی که برای دانشجوها مزاحمت ایجاد کنه (مثلا مراسم و دعا با صدای بلند) ضایع کردن حق دانشجو هاست و حرام ... مثالی میزنم، میدونید که پخش دعا/قران قبل از اذان اگر باعث مزاحمت برای همسایگان بشه شرعا اشکال داره، و ما مجازیم فقط اذان رو پخش کنیم، چرا؟ چون مزاحمت برای دیگران رو دین به هیچ وجه نمی پذیره ... در دانشگاه که محیط درس و تحقیق هست مسلما آرامش و سکوت ضروری تر هست، و مزاحمت مذموم تر ...

ببینید همونطور که گفتم بشخصه با دفن شهدا در دانشگاه مشکلی ندارم، اما بحث اینه که وقتی نه شرع و نه قانون چنین چیزی رو الزامی نکرده (بر خلاف موارد بالا)، چرا ما باید فکر کنیم نظر ما باید اجرا بشه، و نظر دیگران مهم نیست؟ شما به این سوال من جواب بدید، مساله روشن تر میشه ...

Motaharri
28-04-2015, 07:52
مثال هایی که شما زدید (امتحانات و لباس فرم) جز قوانین هستن و برای هر کدوم مجموعه از قوانین ... تعریف شده، به همین دلیل خواست/نخواست دانشجویان در این موارد مهم نیست، مگه اینکه قوانین تغییر کنه، اما در مورد دفن شهدا اینطور نیست، من تا الان نشنیدم که قانونی تعریف شده باشه ...

کارکرد اصلی دانشگاه تعلیم و تعلم هست، و دانشجو ها حق دارن در محیطی آرام و بدون مزاحمت به این امر بپردازن، طبیعتا هر چیزی که برای دانشجوها مزاحمت ایجاد کنه (مثلا مراسم و دعا با صدای بلند) ضایع کردن حق دانشجو هاست و حرام ... مثالی میزنم، میدونید که پخش دعا/قران قبل از اذان اگر باعث مزاحمت برای همسایگان بشه شرعا اشکال داره، و ما مجازیم فقط اذان رو پخش کنیم، چرا؟ چون مزاحمت برای دیگران رو دین به هیچ وجه نمی پذیره ... در دانشگاه که محیط درس و تحقیق هست مسلما آرامش و سکوت ضروری تر هست، و مزاحمت مذموم تر ...

ببینید همونطور که گفتم بشخصه با دفن شهدا در دانشگاه مشکلی ندارم، اما بحث اینه که وقتی نه شرع و نه قانون چنین چیزی رو الزامی نکرده (بر خلاف موارد بالا)، چرا ما باید فکر کنیم نظر ما باید اجرا بشه، و نظر دیگران مهم نیست؟ شما به این سوال من جواب بدید، مساله روشن تر میشه ...

من نگفتم امتحانات و لباس فرم جز قوانین نیستند!
منظورم این بود که میتوان قانونی را تصویب کرد که اکثریت دانشجوها هم مخالفش باشن چون سیاست دانشگاه قانون مد نظر خودش رو داره و خواست دانشجو تکلیف شرعی ایجاد نمیکنه.
در مورد دفن شهدا قانون مستقیم نداریم، پس اگر قانون بشه شما مشکلی باهاش ندارید؟

اتفاقا من تنها چیزی که در اطراف این مزار شهدای گمنام ندیدم سر و صدا و اذیت و آزار بوده، همیشه عده ای در سکوت کنار این افراد نشستن و درد و دل کردن.
البته یکسری افراط تندرو در مواقع خاص سیاسی وارد دانشگاه شدن و به قول شما سر و صدا راه انداختن و سر و صدای این افراد هم ربطی با بودن یا نبودن شهدا ندارد و متاسفانه خودسر هستند.

دوست گرامی نفرمایید دانشجویان دنبال سکوتند !
مراسم های کنسرت موسیقی و تئاتر و... که برگزار میشه صداش تا چندین دانشکده میره، مزاحمت برای کسی نیست؟
نظر دیگران مهم هست ولی باید توازنی در همه عرصه های علمی و فرهنگی برقرار باشه.

hamid315
28-04-2015, 08:16
صدرصد مخالفم با اینکار
متاستفانه این کار در جاهای مختلف انجام شده و یه جورایی بیشتر برای بهره برداری سیاسی بوده

N I G H T P E A C E
28-04-2015, 09:18
من نگفتم امتحانات و لباس فرم جز قوانین نیستند!
منظورم این بود که میتوان قانونی را تصویب کرد که اکثریت دانشجوها هم مخالفش باشن چون سیاست دانشگاه قانون مد نظر خودش رو داره و خواست دانشجو تکلیف شرعی ایجاد نمیکنه.
در مورد دفن شهدا قانون مستقیم نداریم، پس اگر قانون بشه شما مشکلی باهاش ندارید؟

اتفاقا من تنها چیزی که در اطراف این مزار شهدای گمنام ندیدم سر و صدا و اذیت و آزار بوده، همیشه عده ای در سکوت کنار این افراد نشستن و درد و دل کردن.
البته یکسری افراط تندرو در مواقع خاص سیاسی وارد دانشگاه شدن و به قول شما سر و صدا راه انداختن و سر و صدای این افراد هم ربطی با بودن یا نبودن شهدا ندارد و متاسفانه خودسر هستند.

مراسم های کنسرت موسیقی و تئاتر و... که برگزار میشه صداش تا چندین دانشکده میره، مزاحمت برای کسی نیست؟

جناب مطهری جواب سوال من رو نداید؟ فرض کنیم واقعا هیچ سر و صدایی هم نباشه، چرا باید حق رو به خودمون بدیم وقتی نه قانونی هست و نه شرع چیزی گفته؟ چرا باید نظر دیگران رو به هیچ بگیریم؟ چون نظام فعلا دست ماست؟ چون زور داریم؟ دلیل شما چیه؟

بله اگر این کار قانونی شد، دیگه اونوقت حرفی برای ما باقی نمی مونه، میشه حرف حرف قانون ... اما فعلا که چنین چیزی نیست و مطمئن باشید نظام هیچ وقت چنین قانونی رو نخواهد گذاشت، شک نکنید ...

فرض رو بر این میذاریم که حرف شما صحیح هست و کنسرت ها و تئاتر ها و ... هم برای دانشجوها مزاحمت ایجاد میکنن، آیا ایندفن شهدا در دانشگاه رو توجیه میکنه؟ خیر، چرا؟ چون کسایی که میخوان شهدا رو دانشگاه دفن کنن ادعایی اسلام و معنویت و اخلاق اسلامی و حق الناس و ... رو دارن، اما کسایی که کنسرت و ... برگزار میکنن چنین ادعایی ندارن، برای اونها حق الناس اشکال شرعی بوجود نمیاره، یعنی همینکه از دانشگاه مجوز بگیرن کافیه، دیگه با خدا و حق الناس و ... کاری ندارن، اما ما که ادعای اسلام و اخلاق اسلامی و حق الناس داریم، حتی هم اگر دانشگاه مجوز بده، اما دانشجوها راضی نباشن و این رو نوعی مزاحمت برای خودشون بدونن از نظر شرعی حق نداریم این کار رو بکنیم مگر اینکه رضایت دانشجوها رو کسب کنیم ...

ببینید دوست من امامان ما به ما گفتن اگر دید انجام مستحبات شما رو از دین زده میکنه انجام ندید، فقط واجبات رو انجام بدید کافیه، وقتی چنین دستوری به ما رسیده، و حتی خود ما منع شدیم از انجام مستحبات اگر ما رو زده کنن، چرا و به چه دلیل باید این مستحبات رو به زور و سلیقه خودمون و بدون هیچ پشتوانه قانونی یا شرعی به دیگران تحمیل کنیم؟ بله نماز واجب هست به همین دلیل باید در دانشگاه نماز خونه داشته باشیم، اما دفن شهدا هیچ وجوبی نداره، پس چرا باید با این کارا باعث تخریب وجه دین بشیم؟

اسلام به حق الناس بی نهایت اهمیت میده، دانشگاه ملک شخصی ما نیست، متعلق به همه دانشجویان هست، اگر بتونیم رضایت دانشجوها رو کسب کنیم هیچ اشکالی نداره شهدا رو دفن کنیم، اما تا زمانی که بعضی ها به هر دلیل مخالف هستن باید به حقشون احترام بذاریم و بی دلیل خودمون و نظرمون رو بهتر ندونیم ...

Motaharri
28-04-2015, 09:48
جناب مطهری جواب سوال من رو نداید؟ فرض کنیم واقعا هیچ سر و صدایی هم نباشه، چرا باید حق رو به خودمون بدیم وقتی نه قانونی هست و نه شرع چیزی گفته؟ چرا باید نظر دیگران رو به هیچ بگیریم؟ چون نظام فعلا دست ماست؟ چون زور داریم؟ دلیل شما چیه؟

بله اگر این کار قانونی شد، دیگه اونوقت حرفی برای ما باقی نمی مونه، میشه حرف حرف قانون ... اما فعلا که چنین چیزی نیست و مطمئن باشید نظام هیچ وقت چنین قانونی رو نخواهد گذاشت، شک نکنید ...

من کچا گفتم نظر دیگران رو به هیچ بگیریم؟
شما از کجا مطمئن هستین که اکثریت دانشجوها مخالف این پدیده در دانشگاه هستند؟
اگر حتی یک درصد هم موافق نبود و یک عده غیر دانشجو اینکارو میکردن و از بیرون دانشگاه میومدن مراسم میگرفتن، بله یک اقدام زوری میشه.
ولی در مورد دفن شهدا یکی از بانی های اصلیش خود دانشجوها هستن ولی زیاد مثل دانشجوهای به اصطلاح روشنفکر اهل سر و صدا کردن نیستن شما فکر میکنی با یک اقلیت 1 درصدی روبرو هستیم!

فرض رو بر این میذاریم که حرف شما صحیح هست و کنسرت ها و تئاتر ها و ... هم برای دانشجوها مزاحمت ایجاد میکنن، آیا ایندفن شهدا در دانشگاه رو توجیه میکنه؟ خیر، چرا؟ چون کسایی که میخوان شهدا رو دانشگاه دفن کنن ادعایی اسلام و معنویت و اخلاق اسلامی و حق الناس و ... رو دارن، اما کسایی که کنسرت و ... برگزار میکنن چنین ادعایی ندارن، برای اونها حق الناس اشکال شرعی بوجود نمیاره، یعنی همینکه از دانشگاه مجوز بگیرن کافیه، دیگه با خدا و حق الناس و ... کاری ندارن، اما ما که ادعای اسلام و اخلاق اسلامی و حق الناس داریم، حتی هم اگر دانشگاه مجوز بده، اما دانشجوها راضی نباشن و این رو نوعی مزاحمت برای خودشون بدونن از نظر شرعی حق نداریم این کار رو بکنیم مگر اینکه رضایت دانشجوها رو کسب کنیم ...

ببینید دوست من امامان ما به ما گفتن اگر دید انجام مستحبات شما رو از دین زده میکنه انجام ندید، فقط واجبات رو انجام بدید کافیه، وقتی چنین دستوری به ما رسیده، و حتی خود ما منع شدیم از انجام مستحبات اگر ما رو زده کنن، چرا و به چه دلیل باید این مستحبات رو به زور و سلیقه خودمون و بدون هیچ پشتوانه قانونی یا شرعی به دیگران تحمیل کنیم؟ بله نماز واجب هست به همین دلیل باید در دانشگاه نماز خونه داشته باشیم، اما دفن شهدا هیچ وجوبی نداره، پس چرا باید با این کارا باعث تخریب وجه دین بشیم؟

اسلام به حق الناس بی نهایت اهمیت میده، دانشگاه ملک شخصی ما نیست، متعلق به همه دانشجویان هست، اگر بتونیم رضایت دانشجوها رو کسب کنیم هیچ اشکالی نداره شهدا رو دفن کنیم، اما تا زمانی که بعضی ها به هر دلیل مخالف هستن باید به حقشون احترام بذاریم و بی دلیل خودمون و نظرمون رو بهتر ندونیم ...

باور کن متوجه نمیشم چرا همش میگین مزاحمت ایجاد میشه و حق الناس رعایت نمیشه.
با این روند کوتاه اومدن شما چند وقت دیگه واجبات رو هم نمیتونی انجام بدی، چون یک عده ممکنه بگن بهتره نمازخونه به سالن ورزشی تبدیل بشه.

بازم تاکید دارم، زور و اجباری در کار نیست، یک سلیقه فکری داره کاری که ازش لذت میبره رو انجام میده همانطور که به موازاتش سلیقه فکری دیگری کنسرت برگزار میکنه و مراسم های مختلط و... برگزار میکنه.

N I G H T P E A C E
28-04-2015, 13:54
من کچا گفتم نظر دیگران رو به هیچ بگیریم؟
شما از کجا مطمئن هستین که اکثریت دانشجوها مخالف این پدیده در دانشگاه هستند؟
اگر حتی یک درصد هم موافق نبود و یک عده غیر دانشجو اینکارو میکردن و از بیرون دانشگاه میومدن مراسم میگرفتن، بله یک اقدام زوری میشه.
ولی در مورد دفن شهدا یکی از بانی های اصلیش خود دانشجوها هستن ولی زیاد مثل دانشجوهای به اصطلاح روشنفکر اهل سر و صدا کردن نیستن شما فکر میکنی با یک اقلیت 1 درصدی روبرو هستیم!

البته من جایی نگفتم اکثریت مخالف هستن، فقط گفتم مخالفین ...
فرض میکنیم 90 درصد موافق هستن و 10 درصد مخالف، باز هم از نظر شرعی دلیل نمیشه که ما نظر خودمون رو ترجیح بدیم و اون 10 درصد رو نادیده بگیریم ...

شما به سوالی که در پست های قبل مطرح کردم جواب بدید، بهتر میشه بحث کرد ...

باور کن متوجه نمیشم چرا همش میگین مزاحمت ایجاد میشه و حق الناس رعایت نمیشه.
با این روند کوتاه اومدن شما چند وقت دیگه واجبات رو هم نمیتونی انجام بدی، چون یک عده ممکنه بگن بهتره نمازخونه به سالن ورزشی تبدیل بشه.

بازم تاکید دارم، زور و اجباری در کار نیست، یک سلیقه فکری داره کاری که ازش لذت میبره رو انجام میده همانطور که به موازاتش سلیقه فکری دیگری کنسرت برگزار میکنه و مراسم های مختلط و... برگزار میکنه.

هیچ جایی در دین نیومده که مستحب رو حتی با وجود مخالت دیگران باید انجام داد، بحث کوتاه امدن از واجبات نیست ... آیا من دارم چیزی خلاف دین میگم که شما میگید تا مدتی دیگه باید از واجبات هم کوتاه بیایم؟

فرق شما با جریان فکری مقابل اینه که شما میخواید یک کار دینی و معنوی انجام بدید که پیش فرضش احترام به حقوق دیگران هست، و یکی از حقوق همین دیگران اینه که میتونن در مورد دانشگاهشون نظر بدن، اما جریان فکری مقابل چنین پیش فرضی رو برای خودش الزامی نمیدونه ... به قول معروف دین دست شما رو بسته ...

Ahmad
28-04-2015, 14:35
مشکل اینه که تا وقتی از دایره‌ی دین خارج نشیم و تنها و تنها با همون پیامبر باطنی که خودشون تو کلمون کردن به مسائل نگاه نکنیم اوضاع مملکت همین بوده و خواهد بود.
موضوع به‌نظرم خیلی سادست
جای هر چیزی در مکان مشخص‌شده‌ی آن است
و جای شهیدان نیز در قطعه‌ی شهدای آرامستان‌ها.
روزی برای بزرگداشت آن‌ها و احترام همیشگی به آن‌ها.

تمام

(حال یک روز دانشگاه روز دیگر میدان و ... روزی رو می‌بینم که در کنار هر کوچه‌ای چنین چیزی باشه و مکانی و بهانه‌ای برای شستشوی مغز و جیب‌ها.)

.............

هر روز یه سوژه‌ی تازه دربیار و گِرد محورهای مختلف تابوی منتسب به دین بچرخان تا کسی هم جرأت اظهارنظر نداشته باشه.

New Ray
28-04-2015, 18:49
استدلال موافقان این طرح چی بوده ؟
من هرچه فکر میکنم متوجه نمیشم که آیا قراره روی دانشجوها تاثیری بگذاره ؟ اگه آره چه تاثیری ؟ یا احترام به خوده اون شهداست ؟ یا جا کم آوردن یا ... ؟ و نتیجش بررسی شده که مثلا باعث افزایش کیفیت تحصیل دانشگاه خاصی شده ؟

طبق معمول قرار نیست که مخالفانش ارائه استدلال کنن ؟!

Motaharri
03-05-2015, 10:21
استدلال موافقان این طرح چی بوده ؟
من هرچه فکر میکنم متوجه نمیشم که آیا قراره روی دانشجوها تاثیری بگذاره ؟ اگه آره چه تاثیری ؟ یا احترام به خوده اون شهداست ؟ یا جا کم آوردن یا ... ؟ و نتیجش بررسی شده که مثلا باعث افزایش کیفیت تحصیل دانشگاه خاصی شده ؟

طبق معمول قرار نیست که مخالفانش ارائه استدلال کنن ؟!

مسئله فرهنگ رو نمیشه تو همه ابعاد به علم و تکنولوژی ارتباط داد.
استدلال موافقان این طرح همون استدلال هایی بوده که موافقین برگزاری تورهای دانشجویی، سفر دانشجویی، نمایشگاه هنر و برگزاری کنسرت و... داخل دانشگاه هم برای خودشون داشتن.
اگر مثل شما بخواهیم تحلیل کنیم جلوی همه چیو باید بگیریم تا مثلا بررسی کنیم تاثیر رفتن تورهای مختلط بر کیفیت تحصیل چی بوده !

یکی از استدلال ها رو میشه غافل شدن برخی جوانان از هدف انسان و بعدش درگیری بیش از حد در مادیات و بیماری های روحی روانی ناشی از اون دونست.
مثلا دانشجویی به خاطر نمره یا مردود شدن خودکشی میکنه، چرا؟
ریشه این افسردگی در میان دانشجوهایی که همه چیو در این دنیا میبینن و چون بهش نمیرسن ناامید میشن کجاس؟
چون دنیا رو زیادی جدی گرفتن و کل آمال و آروزهاشو تو دنیا چیدن.

زنده نگاه داشتن یاد شهدا در محفل علم، پیام آور این هست که برای دنیا تلاش کردن خوبه ولی اینکه اسیرش بشی تورو به جایی نمیرسه.
گهگاهی لازمه از این دنیا رها بشی و بری کنار آدمایی بشینی که راحت از دنیا گذشتن.
هیچ جمله ای به اندازه این جمله ای که شهید آوینی رو مزارش نوشته برای من دارای مفهوم نیست:

بمیرید پیش از آنکه بمیرانندتان.

New Ray
04-05-2015, 15:18
1-
مسئله فرهنگ رو نمیشه تو همه ابعاد به علم و تکنولوژی ارتباط داد.
استدلال موافقان این طرح همون استدلال هایی بوده که موافقین برگزاری تورهای دانشجویی، سفر دانشجویی، نمایشگاه هنر و برگزاری کنسرت و... داخل دانشگاه هم برای خودشون داشتن.
اگر مثل شما بخواهیم تحلیل کنیم جلوی همه چیو باید بگیریم تا مثلا بررسی کنیم تاثیر رفتن تورهای مختلط بر کیفیت تحصیل چی بوده !

بنظرتون جواب من « همون استدلال ها! » هست ؟ برگزاری تور دانشجویی و کنسرت و هنر و غیره هرکدوم دلایل خودشو داره که جدا از اون نوعی تفریح سالم اجتماعی و فرهنگی هم شمرده میشن و موضوع گفتگوی این بحث هم نیستن.
من گفتم در شرایط فعلی دلایل این طرحها باید کاملا روشن بشه تا هم بررسی بشه ، و هم جلوی سواستفاده گرفته بشه. ( شخصا دیدم که مثلا دفن یک سرباز شهید در یک مسجد باعث کسب قدرت و سواستفاده پدرش شده ). ممکنه من هم روزی قدرت داشته باشم و بگم در دانشگاه باید ماکت تانک نصب شود یا هر دانشجو موظف است با سربند جبهه وارد کلاس شود و .....
همه اینها باعث ترویج فرهنگ جهاد میشه و با استدلال شما ( یعنی بدون استدلال ) در آینده دور از ذهن نیست. در جواب هم میگید ماکت تانک به کسی کار نداره که!

2-
یکی از استدلال ها رو میشه غافل شدن برخی جوانان از هدف انسان و بعدش درگیری بیش از حد در مادیات و بیماری های روحی روانی ناشی از اون دونست.
مثلا دانشجویی به خاطر نمره یا مردود شدن خودکشی میکنه، چرا؟
ریشه این افسردگی در میان دانشجوهایی که همه چیو در این دنیا میبینن و چون بهش نمیرسن ناامید میشن کجاس؟
چون دنیا رو زیادی جدی گرفتن و کل آمال و آروزهاشو تو دنیا چیدن.

زنده نگاه داشتن یاد شهدا در محفل علم، پیام آور این هست که برای دنیا تلاش کردن خوبه ولی اینکه اسیرش بشی تورو به جایی نمیرسه.
گهگاهی لازمه از این دنیا رها بشی و بری کنار آدمایی بشینی که راحت از دنیا گذشتن.

من نمی فهمم این همه راه حل آسون و کم هزینه چطور فقط به فکر ما ایرانیها میرسه! خیلی کنجکاو شدم که اگر در جامعه ای مسئولین مردم رو به کم توجهی به زندگی و مادیات تشویق کنند، چه نتیجه منطقی میشه گرفت از حضور همون افراد در پستهای مهم جامعه! :n13:

دانشگاه : محل تحصیل دانش یا محل آرامش روح ؟ اگر نگران ناامیدی مردم هستیم بجای نسخه پیچیدن برای همه بهتر نیست اول از خود این افراد سوال کنیم؟
ریشه افسردگی این قشر هر چیز باشه دلیلی بر ارائه اطلاعات بی اساس به اونها نیست. راه درست تر اینه که دنیا رو بهتر به مردم بشناسونیم با همه خوبیها و بدیهاش. قطعا همون خوبیها ارزش زندگی رو بالا میبرن.

3-
هیچ جمله ای به اندازه این جمله ای که شهید آوینی رو مزارش نوشته برای من دارای مفهوم نیست:

بمیرید پیش از آنکه بمیرانندتان.

برای من هم هیچ جمله ای با مفهوم تر از نوشته ای روی یک مزار نیست :

«
کودک که بودم مي خواستم دنيا را تغيير بدهم.
وقتي بزرگتر شدم متوجه شدم که دنيا خيلي بزرگ است من بايد کشورم را تغيير بدهم.
بعد ها کشورم را هم بزرگ ديدم و تصميم گرفتم شهرم را تغيير دهم.
در سالخوردگي تصميم گرفتم فقط خانواده ام را متحول کنم.
اينک که در آستانه مرگ هستم مي فهمم که اگر روز اول خودم را تغيير داده بودم شايد مي توانستم دنيا را هم تغيير دهم ...
»

راه حل خودفریبی و پاک کردن صورت مسئله نیست ، باید یاد بگیریم چطور با واقعیتها کنار بیایم و یا تغییرشون بدیم.

Captain_America
25-06-2015, 22:41
نظر من اینه که همیشه بهتره از هر کار حساسیت برانگیزی جلوگیری بشه.

banii
26-07-2015, 23:46
بُعد مذهبی و ایدئولوژیک ِش هم که نباشه، باید ضوابط مربوط به دفن رو در نظر گرفت که باید دور از مناطق شهری/مسکونی و در جهت مخالف وزش باد به شهر باشه .