PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چگونه طراحی مدار یاد بگیرم ؟؟

abbas_habibi
02-09-2014, 17:54
سلام دوستان خسته نباشید من دیپلم الکترونیک دارم اما خیلی وقت بود از این رشته دور بودم و دنبال رشته کامپیوتر بودم و ... الان دوباره میخوام برگردم به وادیه الکترونیک میخواستم بپرسم که من اگر بخواهم مدار طراحی بکنم به چه چیز هایی نیاز دارم باید چه مطالب و مراجعی رو بخونم تا یاد بگیرم اون مداری رو که خودم میخوام طراحی کنم ؟؟؟؟ مثلا کتاب پروژه های الکترونیک رو می خوندم نوشته بود مدار طراحی شده توسط دانش آموز فلان ارسالی از فلان شهر این چه طور تونسته یه مدار بسازه که مثلا رطوبت رو بسنجه ؟؟؟ ممنون میشم کمکم کنید .... :n16:

الان من یه جورایی گیج شدم خواهشا دوستان کمک کنید .....:n03:

New Ray
02-09-2014, 22:47
اونهایی که گفتین همه خودشون طراحی نمیکنن. تو ایران طراحی خیلی انجام نمیشه مگر برای شرکتهای خاص یا افراد دانشجو و ... ( که الان همه پروژهای آماده سفارش میدن ! :n02: )
در حالت کلی علم و تجربه با هم نیاز هست. مثلا در دروس مدار مجتمع و طراحی آنالوگ و دیجیتال و غیره به زمینه های مختلف طراحی مدار پرداخته میشه. اما بیس طراحی با آشنایی با عملکرد عناصر شروع میشه.

اینکه دیود چه کاری انجام میده ؟ ترانزیستور ، مقاومت ، خازن و غیره و در آخر که این ساده ها رو یاد گرفتین میتونین با نگاه به مدارهای خیلی ساده تحلیلشون کنید.
بعدش مثلا با کپی کردن و ایجاد تغییرات در اون مدارهای ساده میتونید خودتون هم طراحی کنید.

بعد از این مرحله میتونین به مرحله بعد و حرفه ای تر برین یعنی استفاده از آیسی های مختلف با توجه به کاتالوگ ( datasheet ) موجود در اینترنت. مثلا طراحی تایمر با آیسی 555 .

این پروسه کلی بود. همیشه نکات و ریزه کاریهایی هست که در کتابها وجود ندارن . یک طراحی حرفه ای بیشتر بر استفاده از هوش و تجربه انجام میشه.
برای نمونه اکثرا مدارهایی که نقشه هاشون تو اینترنت هست کمبودهایی دارن که بعد از ساخت متوجه میشید ؛ ولی زمانی که مثلا یک دستگاه خارجی رو حاوی همون نقشه باز کنید می بینید بله اصلا همچین قسمتی در نقشه قبل وجود نداشت !! یا مقدار اون قطعه فرق کرده ...

یعنی دو نوع منبع نیاز داریم :
کتابهای آشنایی با قطعات و طراحی الکترونیک
و کتابهای مدارات و پروژه های الکترونیک

وقتی راه افتادین بهترین توصیه من برای آزمایش و طراحی نرم افزار Proteus هست که رسم ، چاپ برد ، شبیه سازی ، تحلیل و اجرای همزمان رو به شما میده و اکثر طراحان ازش استفاده میکنن. ولی بعضی قطعات خیلی دقیق توش تعریف نمیشن و نتیجه دقیق نهایی فقط در عمل مشخص میشه.
میتونید تو نت پیداش کنید حجمش دور و بر 200 مگ یا کمتر باید باشه ( ورژن 8 ) ولی ورژنهای 7.8 و 7.9 و 7.10 هم هستن که حجم پایین تری دارن. پایین ترش توصیه نمیشه.

البته طراحی های فوق حرفه ای مثلا طراحی مدارات داخلی CPU و امثالش با نرم افزارهای دیگری انجام میشه که تخصصی مربوط به شرکت خاصش هست ( مثلا اینتل ) که ما به این کاری نداریم.