PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تغییر جنسیت | یک تابو یا واقعیتی زیستی؟

laxer
29-08-2014, 18:55
درود,

تغییر جنسیت , تبدیل مرد به زن و بلعکس!

یک تابوی بزرگ اجتماعی , یک بیماری روحی و روانی و یک کار غیر انسانی! این کلمات تنها بخش کوچکی از تعاریف جامعه به اصطلاح روشنفکر ما برای تغییر جنسیت است. ( حتی از آن مستند نیز ساختند)

اما در آن طرف ماجرا مردان و زنانی وجود دارند که کل عمرشان را در یک جسمی اشتباه زندگی کرده اند و از هر نظر عذاب میکشند. ( فقط کافی است که خود را جای آنها تصور کنید! تصور کنید الان با همین جنسیتی که در مغز شما شکل گرفته در بدن جنس مخالف باشید دردناک است نه؟)
توجه کنید که این افراد ( که تراجنسی خوانده میشوند) کاملا" عذر پزشکی دارند و اینطور نیست که از سر شهوت و ... تغییر جنسیت بدهند.
این افراد از همان کودکی به جای شخصیت متناسب با جنسیت خود شخصیتی مخالف جنسیت فعلیشان شکل میگیرد. ( به زبان عامیانه فرد مذکر است ولی روح و خون یک زن در بدن او جریان دارد و بلعکس)
این مشکل برای تراجنسی ها انقدر شدید است که مجبور اند تغییر جنسیت بدهند.

از نظر شرعی نیز تقریبا میتوان گفت قریب به 99% ادیان و مذاهب این عمل را حرام دانستند! ولی مذهب شیعه با فتوای امام خمینی این عمل را در صورت تایید پزشک حلال دانسته و از این جهت در ایران میتوان به صورت قانونی این جراحی را انجام داد و شناسنامه را نیز تعویض کرد.

من به طور کاملا" اتفاقی وارد یکی از انجمن های حمایتی ترنس ( همان تراجنسی) شدم و از سر کنجکاوی خاطرات تلخ بعضی هاشون رو خوندم.
مشکلات فراوان خانوادگی و درد های بسیار شدید تغییر جنسیت و قید بچه دار شدن به کنار نگرش خصمانه مردم و تراجنس ستیزی که بسیار دردناک تر از تیغ جراحی هست شاید بزرگترین درد این افراد باشد.

حال شما به عنوان یک عضو از جامعه پارسی زبان چه موضعی در مورد تغییر جنسیت میگیرید؟ نظر شما در این باره چیه؟ آیا حقوقی برای اونها قائلید؟ آیا اون ها رو همون طور که هستند قبول دارید؟

sadegh571
29-08-2014, 19:06
حال شما به عنوان یک عضو از جامعه پارسی زبان چه موضعی در مورد تغییر جنسیت میگیرید؟ نظر شما در این باره چیه؟ آیا حقوقی برای اونها قائلید؟ آیا اون ها رو همون طور که هستند قبول دارید؟

اینا دیگه چه سوالاییه دوست عزیز :blink:
معلومه که قبول داریم. اونها هم مثل من و شما انسان هستند و حق زندگی دارند.

کجا داریم میریم؟ :n03:

laxer
29-08-2014, 19:50
اینا دیگه چه سوالاییه دوست عزیز :blink:

معلومه که قبول داریم. اونها هم مثل من و شما انسان هستند و حق زندگی دارند.

کجا داریم میریم؟

منظور من حق تغییر جنسیت بود.

چون الان در جامعه ما تغییر جنسیت شده تابو و یک کار آخر الزمانی.

Erfan.
29-08-2014, 21:41
موافق. هر گونه تصمیم راجع به نوع زندگی تا جایی که به خود فرد مریوط باشه باید در اختیار افراد باشه.
چنین کار هایی آسیبی به کسی نمی زنن و کسی چه عذر پزشکی داشته باشه چه نداشته باشه باید آزادی گرفتن چنین تصمیمی رو داشته باشه.

New Ray
30-08-2014, 01:23
گزینه 2 موافق => از بُعد حقوق انسانی و آزادی فردی بله.

موافق. هر گونه تصمیم راجع به نوع زندگی تا جایی که به خود فرد مریوط باشه باید در اختیار افراد باشه.
چنین کار هایی آسیبی به کسی نمی زنن و کسی چه عذر پزشکی داشته باشه چه نداشته باشه باید آزادی گرفتن چنین تصمیمی رو داشته باشه.
سلام
یه سوال داشتم : با شما موافقم اما اگه هدف سوال به قانونگذاری مربوط باشه ، با قوانین فعلی فکر میکنم یکم شروط و توافقنامه های اجتماعی نیاز داشته باشه چون هنوز دید جنسیتی داریم.
مثلا اگه حمید تراجنسی نباشه و بعد بشه حمیده :

یه خانمی که حمید رو قبلا میشناخت در اتوبوس می بینه حمیده همیشه کنارش می شینه یا در مکانهای اختصاصی بانوان هم همینطور، بهش ضرر نمیرسونه ولی امنیت روانی خانم از بین میره. میاد به قانونگذار میگه چرا به حمیده اجازه دادین اینکارو بکنه ؟ مگه واقعا تراجنسی هست ؟
قانونگذار میگه نه ولی دلش میخواست و حقوق انسانیش بود و به کسی هم ضرر نزده.
بعد خانم میگه پس منم از فردا با خودم سلاح حمل میکنم ولی به کسی ضرر نمیزنم ! اینطوری قانونگذار چه حقی در دفاع از قانون منع حمل سلاح داره ؟
( باتوجه اینکه امنیت جانی و امنیت روانی ، هردو مهم هستن )

Stream
30-08-2014, 10:00
گزینه 2 موافق => از بُعد حقوق انسانی و آزادی فردی بله.

سلام
یه سوال داشتم : با شما موافقم اما اگه هدف سوال به قانونگذاری مربوط باشه ، با قوانین فعلی فکر میکنم یکم شروط و توافقنامه های اجتماعی نیاز داشته باشه چون هنوز دید جنسیتی داریم.

یه خانمی که حمید رو قبلا میشناخت در اتوبوس می بینه حمیده همیشه کنارش می شینه یا در مکانهای اختصاصی بانوان هم همینطور، بهش ضرر نمیرسونه ولی امنیت روانی خانم از بین میره. میاد به قانونگذار میگه چرا به حمیده اجازه دادین اینکارو بکنه ؟ مگه واقعا تراجنسی هست ؟
بعد خانم میگه پس منم از فردا با خودم سلاح حمل میکنم ولی به کسی ضرر نمیزنم ! اینطوری قانونگذار چه حقی در دفاع از قانون منع حمل سلاح داره ؟

میشه همین حرف رو برای خیلی موارد دیگه زد:

در کشور یا شهری که عموما افراد سفیدپوست داشته، یک سری افراد سیاه پوست وارد میشن و یک عده مدعی میشن حضور این افراد در محل های ما امنیت روانی ما رو از بین می بره. این افراد به قانونگذار اعتراض می کنند که چرا اجازه میدید این افراد آزادانه در جامعه بچرخند؟ قانونگذار همون حرف رو می زنه و افراد سفیدپوست هم میگن پس ما هم از بین به بعد همراه خودمون مسلسل کلاشینکوف حمل می کنیم چون به کسی ضرر نمی رسونیم. مسئله مهم اینه که "امنیت" واقعا با حضور افرادی که تغییر جنسیت دادن به خطر نمی افته (یک انسان به واسطه بودنش تهدید بیشتر یا کمتری نسبت به امنیت افراد نداره)، ولی حمل اسلحه صرفا به واسطه بودنش امنیت خود شخص و سایرین رو به خطر می اندازه. مهم شواهد و مدارک هست که آیا این اتفاق ها واقعا امنیت رو به خطر می اندازند یا خیر.

پاسخ قانونگذار به چنین شخصی همون پاسخی است که به شخصی میده که تحمل دیدن سیاه پوست ها رو در جامعه نداره -> شواهد و مدارک نشون میدن این افراد ریسکی برای سایرین ندارند. حالا اگه کسی قبول کرد که کرد، اگه قبول نکرد، صرفا به خاطر اینکه آزادی یک شخص باعث میشه یک "احساس بد" در ذهن یک شخص دیگه پدید بیاد، نمی تونیم بگیم شخص اول حق آزادی نداره چون "احساس بد" شخص دوم مهمتر از قدرت آزادی شخص اول روی بدن خودش است.

laxer
30-08-2014, 12:32
سلام

در ایران برای تغییر جنسیت و تعویض شناسنامه یک پروسه طولانی مدت وجود داره و هر کسی طرفش نمیره.

ابتدا باید به روانپزشک مراجعه کرد و طی چند جلسه محدود باید کاملا" خودتون رو به عنوان یک تراجنسی به اون روان پزشک ثابت کنید. ( مطمئن باشید که آدم سالم از این مرحله فراتر نمیره و نمیتونه روانپزشک رو فریب بده)
روانپزشک طی یک نامه شما رو به عنوان تراجنسی به داد سرا معرفی میکنه , در داد سرا هم حدود چند ماه معطلی و سپس معرفی شدن به پزشک قانونی برای تشخیص قطعی تراجنسی بودن شما.
اگه تایید شد باید برای جراحی چند مرحله ای آماده بشید که خودش چند ماه تا چند سال طول میکشه. ( بهبودی کامل)
باز پروسه دادسرا و پزشک قانونی و مراجعه به سازمان ثبت احوال و ...... تکرار میشه.

حالا بعدش شناسنامه براتون صادر میشه!

حالا بر میگردیم به مثال شما:

حمید که این همه سختی کشیده و چه از نظر جنسی چه از نظر روحی و چه از نظر قانونی "حمیده" است آیا واقعا" اون خانوم حق اعتراض داره؟

اینطوری قانونگذار چه حقی در دفاع از قانون منع حمل سلاح داره ؟[/B]]

قانون گذار میتونه با نشون دادن شناسنامه و مطلع کردن ایشون که در حال حاظر "حمیده" یک زن کامله به طرف اطمینان خاطر بده. ( باز تکرار میکنم: چه از نظر جنسی چه از نظر روحی و چه از نظر قانونی حمیده یک خانومه)

New Ray
30-08-2014, 13:50
........
حمید که این همه سختی کشیده و چه از نظر جنسی چه از نظر روحی و چه از نظر قانونی "حمیده" است آیا واقعا" اون خانوم حق اعتراض داره؟

قانون گذار میتونه با نشون دادن شناسنامه و مطلع کردن ایشون که در حال حاظر "حمیده" یک زن کامله به طرف اطمینان خاطر بده. ( باز تکرار میکنم: چه از نظر جنسی چه از نظر روحی و چه از نظر قانونی حمیده یک خانومه)

براساس اصل 34 همه حق اعتراض ( دادخواهی ) دارند ، اما منظورم همون نکته ای بود که جناب Stream اشاره کرد :

نمی تونیم بگیم شخص اول حق آزادی نداره چون "احساس بد" شخص دوم مهمتر از قدرت آزادی شخص اول روی بدن خودش است.
اون خانوم میتونه اعتراض کنه ، ولی حمیده هم میتونه اعتراض کنه ولی در دادسرا حمیده حق بیشتری داره.
یعنی اولویت بین اعتراض نفر اول و نفر دوم . که در مثال من اینطور شده :
1- امنیت جانی
2- آزادی
3- امنیت روانی

* سختی های حمیده ربطی به حق اعتراض خانوم نداره ، و از نظر روحی هم ممکنه حمیده همچنان مذکر باشه چون سوال فرقی بین تراجنسی و انواع تراجنسیتی ( مثل هم جنس گرا و ... ) قائل نیست *
اطمینان خاطر ، شخصی و تجربی هست ؛ قانونگذار مثلا بگه هر کس لباس مامور پوشید تفنگ و کارت داشت امینه . اما اگه یکبار مامور با لباس مبدل ببینیم دیگه نمیتونیم اطمینان کنیم :n06:

A/|\IR
30-08-2014, 13:52
من گذینه سوم رو انتخاب کردم

گذینه ی دوم به خاطر این انتخاب نکردم که دقیقا نمیدونستم سوال فقط در مورد ترنس ها هست یا نه؟ اگه منظور برای ترنس ها باشه نظر من گذینه ی دوم ـه ، اما اگه در مورد هر شخصی مثلا همو ها باشه نه - همو ها با شرایط فیزیک خودشون این گرایش رو دارن و تمایل قلبی و به عمل ندارن و ممکنه بعد عمل شرایط براشون عوض شه میخوام بگم عمل برای همو ها یه مثل یه جور افراط میمونه که نتیجش زیاد براشون مطلوب نیست خیلی از همو ها که تمایل دارن عمل کنن قبل از عمل پشیمان میشن و ...
ولی بحث ترنس ها متفاوته ، ترنس ها آرزوی قلبی شونه که عمل کنند و از فیزیک فعلی خودشون اصلا راضی نیستن به گفته ی متخصص حدود 30% ترنس ها هم اگه عمل نکنند دست به خودکشی میزنند و هیچ موردی هم نبوده که از فیزیک خودشون راضی باشند یا بعد از عمل ناراضی ، خب این حق ترنس هاست که بتونند عمل کنند و کسی حقی نداره جلوشونو بگیره چون طبیعت به بدن و جسم اشتباهی بهشون داده

در مورد جامعه اون بعضی از فیلتر ها شاید لازم باشه (فیلتر های پزشکی منظورمه) ، چون بدون اینها خود شخص هست که آسیب میبینه -
در مورد جامعه بنظرم اطرافیان هیچ حق اعتراضی ندارن چون شخص بعد از عمل هوییت خودشو پس گرفته و مشکلات دیگران برمیگرده به تعصبات و شرایط روانی شون
جامعه ما از طرفی راه قانونی رو برای این دوستان باز کرده ولی از لحاظ فرهنگ سازی بسیار ضعیف عمل کرده (اکثر ترنس ها بعد از عمل از خانواده و اشنایانشون هم طرد میشند چه برسه به دیگران این نشون میده که اینجا تابوئه)

نخواستم پستم رو ویرایش کنم ، گذینه دو (انسان ها در شرایطی برای تصمیم باید آزاد باشن) --> ولی فیلتر پزشکی رو لازم میدونم

اون خانوم میتونه اعتراض کنه ، ولی حمیده هم میتونه اعتراض کنه ولی در دادسرا حمیده حق بیشتری داره.
یعنی اولویت بین اعتراض نفر اول و نفر دوم . که در مثال من اینطور شده :
1- امنیت جانی
2- آزادی
3- امنیت روانی

* سختی های حمیده ربطی به حق اعتراض خانوم نداره ، و از نظر روحی هم ممکنه حمیده همچنان مذکر باشه چون سوال فرقی بین تراجنسی و انواع تراجنسیتی ( مثل هم جنس گرا و ... ) قائل نیست *
اطمینان خاطر ، شخصی و تجربی هست ؛ قانونگذار مثلا بگه هر کس لباس مامور پوشید تفنگ و کارت داشت امینه . اما اگه یکبار مامور با لباس مبدل ببینیم دیگه نمیتونیم اطمینان کنیم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

(اگه بحث توانستن یا نتوانستن هست که من حرفی ندارم)
آیا خانوم حق اعتراض داره واقعا؟

laxer
30-08-2014, 14:24

در مورد اعتراض حق با شماست. ( هر کسی حق اعتراض داره)
-
-
-
-
در روند تغییر جنسیت در ایران 100% طرف باید تراجنسی باشه در غیر اینصورت کاری از پیش نمیبره.

به قول دوست خوبمون فیلتر های پزشکی در حال حاظر وجود دارند که خیلی سخت میشه ازشون گذشت. ( بررسی چندگانه پزشک قانونی و آزمون های روانپزشکی ( که طرف رو از نظر روحی به چالش میکشن))

بدلیل عدم اطلاع مردم خیلی ها فکر میکنند که فقط منحرفین جنسی ( مثل هم جنس گرا ها و ...) تغییر جنسیت میدن به همین دلیل حتی اگر طرف شناسنامه هم داشته باشه بهش مشکوک اند و پیشش امنیت روانی ندارند. ( فکر میکنن طرف از نظر روحی و مغزی هنوز مرده ولی باید بدونن که این افراد تراجنسی هستند و از نظر روانپزشکی مرد نیستند)

در صورت اطلاع رسانی درست و آشنا کردن مردم با تراجنسی ها و روند بسیار سخت تغییر جنیست ( که هر کسی با هر اختلال هویت جنسی نمی تونه تغییر جنسیت بده ) به احتمال بسیار زیاد دید بهتری نسبت به این افراد پیدا میکنند و از شمار این اعتراضات کم میشه.

Malware
30-08-2014, 14:49
درود

موافق. فقط با تجویز پزشک برای افراد تراجنسی

مطمینا برای افراد تراجنسی حقوق قائل هستم و فکر میکنم باید این فرهنگ بیشتر جا بیوفته که عیبی نداره و یا کاری غیرانسانی نیست . چون خیلی از افراد تراجنسی حتی خودشون هم فکر میکنن نباید عمل کنن و یا اصلا خیلیاشون اطلاعی ندارن که تو ایران این کار مجاز هست و منعی وجود نداره برای این کار .

اما در مورد کسایی که هیچ مشکل جنسی ای ندارند ولی میخوان تغییر جنسیت بدن والا نمی دونم چی بگم اگه بخوام با عقلم به قضیه نگاه کنم میگم عیبی نداره و هر کس مسئول بدن و کار های خودش هست و تغییر جنسیت هر کس هیچ ضرری به من و بقیه نمیزنه .
ولی با قلبم به این قضیه هر جوری که نگاه میکنم به نظرم کار درستی نیست اینکه یه موجول الکی از جنسی که هست خودشو به یه جنس دیگه تغییر بده . در کل این نظر منه و ممکنه که اشتباه باشه . :n16:

Arash4484
31-08-2014, 00:49
در مورد حق اعتراض ....این اعتراض میتونه به یک شخص غیر تراجنسی هم باشه،
فکر میکنم مثالهای خوبی باشه:
اون خانم میتونه معترض باشه: سمیرا یک شخص با هویت جنسیِ از روز اول معلوم، به من داره ناجور نگاه میکنه و سنگینی نگاه یک انسان مذکر رو بر من در استخر داره.

یا بنوعی برعکس برای یک تی اس: سمیه شخصی تی اس متمایل به مذکر، اگر با عمل جراحی به هویت مذکر روانیش برگرده، همین خانم میتونه احساس آرامش بیشتری بکنه.

بطور کلی قانون زیاد وارد حوزۀ حساسیت بشه هزاران تناقض میشه ازش بیرون کشید.

زمانی در جریان یکی از فستیوالهای معروف فیمینیستی، اوایل دهه نود، نانسی، یک تی اس ، از اون کنسرت و جشن بانوان به بیرون انداخته شد، موضوع این بود: او از ما نیست ، او از اول سختی ها و شادی های زن بودن رو درک نکرده. اون نمیتونه اینجا باشه، متعلق به اینجا نیست. * ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C#.D8.AA.D8.B1.D8.A7.D8.AC .D9.86.D8.B3.DB.8C.E2.80.8C.D9.87.D8.B1.D8.A7.D8.B 3.DB.8C_.D8.AF.D8.B1_.DA.AF.D8.B1.D9.88.D9.87.E2.8 0.8C.D9.87.D8.A7.DB.8C_.D8.A7.D8.AC.D8.AA.D9.85.D8 .A7.D8.B9.DB.8C)
در بحثهای دامنه داری که راجع به این جریانات پیش رفته، چندین تناقض در این قبیل دیدگاه ها نشون داده شده.

ضمن اینکه اگر جامعه سعی در هضم افرادِ در این وضعیت جنسیتی نکنه، رک و بی پرده و فاش باید گفت که چنین جامعه ای بسیاری از اونها رو سوق میده به روسپی گری و موجودی میسازه که از کودکی تا میانسالی تحت آزار جنسی قرار داره.

Saeed Dz
01-09-2014, 21:55
خطاب به دوستانی که گزینه زیر رو انتخاب کردند و بهش معتقد هستند.

مخالف. این کاری اشتباه و غیرطبیعی است.

موجودات Gynandromorph
این دسته از حیوانات که به Gynandromorph معروف هستند نیمی نر و نیمی ماده هستند. از مشهورترین این گونه جانوران می‌توان به پروانه‌های Gynandromorph اشاره کرد که دی یک نیمه نر و در نیمه دیگر ماده هستند. این اتفاق اکثر اوقات به خاطر یک اتفاق در تقسیم اولیه میتوز رخ می‌دهد (شاید اکنون بدانید چرا در محتا از پروانه استفاده می‌کنیم).

کرم‌های پهن
کرم‌های پهن موجودات هرمافرودیت یا دوجنسه هستند که هر دو اندام جنسی زنانه و مردانه را همزمان دارند. زمان جفت گیری دو کرم پهن با هم پیکاری را آغاز می‌کنند که برنده تبدیل به مرد می‌شود و کرم پهن بازنده را که تبدیل به یک زن شده باردار کرده و کرم پهن بازنده باید زن و حامل فرزندان باشد.

پرنده بلبرد
این پرنده تازه به جمع هرمافرودیت‌ها پیوسته است این پرنده که به تازگی در یک پارک طبیعی در ویلینگتون در نیوزلند پیدا شده می‌تواند آواز هر دو جنس نر و ماده را بخواند. این پرنده با وجود اینکه DNA جنس ماده را دارد اما برخی رفتارهای جنس نر مانند آواز، رنگ پر و پروازهای نمایشی را انجام می‌دهد. البته همه دوستان این پرنده زیبا اینچنین نیستند و ممکن است این پرنده حاصل یک اختلال هورمونی باشد.

دلقک ماهی
دلقک ماهی یک تغییر جنسیت دهنده حرفه‌ای است. دلقک ماهی از ابتدا به صورت یک جفت مرد و زن بزرگ می‌شوند اما در شرایطی که دلقک ماهی ماده بمیرد یا اسیر شود دلقک ماهی نر توانایی تغییر جنسیت به زن را دارد و به دنبال نر جدید می‌رود و جفت جدیدی را تشکیل می‌دهد.

گاوماهی
گاوماهیان ریز چشم بسته به محیط خود جنس متفاوتی دارند. رمانی که یک ماده بزرگ و یک ماده کوچک در یک جا باشند، ماده کوچک تبدیل به مرد می‌شود و گاوماهی بزرگتر ماده می‌ماند.

کک‌های آبی
تمام کک‌های آبی در زمان تولد ماده هستند اما می‌توانند به منظور بقای نسل خویش تغییر جنسیت دهند.

بسیاری از موجودات زیر اب به منظور بالا رفتن شانس بقای نسلشان دوجنسه تکامل یافته‌اند به عنان مثال یک نوع حلزون دریا وجود دارد که در جلو آلت تناسلی نر و در پشت آلت تناسلی ماده دارد. یکی دیگر از ساکنان اقیانوس به نام Calyptraeidae زمانی که در آب شما می‌کند نر و زمانی که بر روی صخره باشد ماده است. دلیل این امر راحت پیدا کردن ماده توسط نر است. ماهی دیگری به نام هملت در مناطق استوایی وجود دارد که در زمان جفت گیری هم نقش نر را بازی می‌کند و هم ماده. تغییر جنسیت در این ماهی تنها ۳۰ ثانیه طول می‌کشد.

ویکیپدیا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
huffingtonpost ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
howstuffworks ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ehow ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

A.M.D.D.E.V.I.L
01-09-2014, 22:56
چرا این سوال پرسیده شده ؟
حالا فرض کنیم بده ، ( برخلاف نظر من) و مثلا به طور علمی هم ثابت شد که بده . (مثلا)
چی میشه ؟ چه اتفاقی میفته ؟ چه فرقی میکنه ؟
یه چیزی هست که هممون میدونیم بده ، و علم هم ثابتش کرده که بده ، پر خوری .
تاحالا برای هممون حد اقل یک بار پیش اومده که یه چیزیو با اینکه بدونیم نباید بخوریم ، می خوریمش
یا زمانی که میدونیم امشب باید زود بخوابیم ، دیر میخوابیم . هیچ اتفاق خاصی هم نمیفته !

قوانین ساخته میشن که بشکنن .پس یه لطفی به خودتون بکنید و بذارید طبیعت کارخودشو بکنه .

AshkeMahtab
01-09-2014, 23:11
اصل وجودتم تغییرمیکنه اگه تغییرجنسیت بدیم؟؟مثلن من عمل کنم زن شم چکارمیشه ؟؟ فقط چندتا

از اعضای بدنم کم و چندتا دیگه اضاف میشه ولی فک نکنم که روحم احساسم خاطراتم و....تغییرپیداکنه

تغییرجنسیت یه فکر که هرچی بری طرفش و بهش بیشترفک کنی بیشتر طرفش کشیده میشی واز

خودت دورتر میشی و میشی یه آدم دروغی

Sara
02-09-2014, 13:26
موافق. فقط با تجویز پزشک برای افراد تراجنسی.

چرا موافق تغییر جنسیت بدون تجویز پزشک نیستم؟ ببینید یک فرد در شرایط احساسی و حتی به دنبال یک اتفاق می تونه تصمیم بگیره جنسیت خودش رو تغییر بده چون فکر کنه اگر جنسیت دیگه ای داشته باشه مشکلات و مسائل فعلی رو نخواهد داشت، به عنوان مثال یک دختر در جامعه ای که پسرها حق زندگی آزادانه تری رو دارند تصمیم بگیره حنسیت خودش رو تغییر بده، نمی تونیم بگیم هر فردی که این تصمیم رو می گیره در شرایطی که این تصمیم رو گرفته شرایطی نرمال و عادی بوده و یا اون فرد آگاهی و علم لازم رو برای این تصمیم داشته، راحت می شه گفت تغییر جنسیت بزرگترین تصمیم زندگی یک فرد می تونه باشه.
در این موارد شاید جلسه های مستمر با یک روانپزشک کمک بسیار زیادی به فرد بکنه و مشکلی که قرار بوده با راه حل تغییر جنسیت حل بشه ریشه ای و پایه ای تر حل شه. شما فکر کنید هر فرد بتونه آزادانه به پزشک مراجعه کنه و به عنوان مثال ظرف یک ماه تمام این پروسه رو انجام بده، بعد به این نتیجه برسه که "اون چیزی که فکر می کردم نبود، اشتباه کردم!"
در مورد افراد تراجنسی، اول باید فرهنگ برخورد با این افراد در جامعه جا بیافته که متاسفانه در این زمینه به شدت فقر فرهنگی داریم و با تایید پزشک این پروسه در زمانی کوتاه و با حمایت کامل به ویژه از نظر روانی برای فرد انجام بشه.
ما حق نداریم به دلیل تفکرات خودمون موجب ناامنی و آزار برای هیچ انسان دیگری باشیم. یک اتفاق ساده هست که من تراجنسی نیستم، سرطان ندارم، معلولیت جسمی ندارم و ... و با این حال تمام این ها برای من هم می تونست وجود داشته باشه یا پیش بیاد.

مهندس مسعود
14-10-2014, 12:49
بنده مخالفم. جنسیت هر شخص را پروردگار برای وی معین کرده است و با تغییر آن می گوییم ما بهتر از پروردگار می دانیم. تغییر جنسیت انسان بوسیله علم غرب کاری غیرطبیعی و در تضاد با انسانیت است. آیا جنسیت روح انسان را نیز می توان تغییر داد؟

Atghia
14-10-2014, 13:14
من گزینه سوم رو انتخاب کردم
بنظرم فقط این کار برای اون دسته از کسانی باید مجاز باشه که واقعا از لحاظ پزشکی تایید شده هستند و با جنسیت کنونی دچار ناراحتی های روحی روانی و جسمی زیاد هستند
کسی که از همه لحاظ (روحی روانی جنسی...)یک جنسیت خاص رو داره ولی تنها جسمش فرق داره باید این حق رو داشته باشه که تغییر جنیست بده چون واقعا عذاب عظیمی خواهد بود:n13:
ولی گزینه دوم رو قبول ندارم:n15:شاید کسی به دلیل عقده های روانی (مثلا دختری از پسرها بدی دیده باشه)بخواد به نوعی کمبودش رو جبران کنه بخواد تغییر جنیست بده! آیا مجازه؟ من فکر میکنم واقعا نه! و احتمالات دیگری از این دست...

گزینه اول هم که خیلی افراطی و بی دلیل هست( از دید من)

Masoud-2014
14-10-2014, 15:30
بنده مخالفم. جنسیت هر شخص را پروردگار برای وی معین کرده است و با تغییر آن می گوییم ما بهتر از پروردگار می دانیم. تغییر جنسیت انسان بوسیله علم غرب کاری غیرطبیعی و در تضاد با انسانیت است. آیا جنسیت روح انسان را نیز می توان تغییر داد؟

اتفاقا چند وقت پیش مستندی رو دیدم در این مورد که چند پسر خودشون و تغییر جنسیت داده بودن و یکسری ادا اطفار دخترانه در می آوردن که تو اون فیلم مستند حتی با مادر اون طرف که مصاحبه می کردن خجالت رو در چهره بنده خدا مشد دید و جالب اینکه یکی شون عاشق یک پسری شده بود که اتفاقا اونم این طرف و محل نمی ذاشت و در یکی از قسمت ها از یکی شون پرسیدن حالا که عمل کردی کارت چیه ؟ گفت بیزینس! چه بیزینسی؟ گفت خود فروشی!
خجالت رو تو چهره پدر مادراشون میشد دید ... بهزیستی هم ازشون حمایت میکرد و حتی هزینه درمانشون و هم تقبل کرده بود.
اوج خجالت و شرمساری و ذلالت رو در اون ویدئو دیدیم :n04:

*Batman*
14-10-2014, 20:02

اینم از نشانه های قادر بودن ذات اقدس الهی هست که میتواند هر موجودی را در هر وضعیتی بیافریند.
اما به نظر من در صورت تایید پزشک و بعد از یک سری آزمایشات علمی و پزشکی اشکالی نداره نسبت به تغییر جنسیت فرد اقدام کرد.
بنده و شما به این آیه یقین داریم :"وَإِذَا قَضَى أَمْراً فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُونُ "
اما علم هم باید راهش رو ادامه بده و در مقابل بیماری ها راهکاری ارائه بده. برخی از این مشکلات جنسی رو میشه یک بیماری استنباط کرد و نسبت به درمان آن اقدام نمود.

مهندس مسعود
14-10-2014, 22:07
اینم از نشانه های قادر بودن ذات اقدس الهی هست که میتواند هر موجودی را در هر وضعیتی بیافریند.
اما به نظر من در صورت تایید پزشک و بعد از یک سری آزمایشات علمی و پزشکی اشکالی نداره نسبت به تغییر جنسیت فرد اقدام کرد.
بنده و شما به این آیه یقین داریم :"وَإِذَا قَضَى أَمْراً فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُونُ "
اما علم هم باید راهش رو ادامه بده و در مقابل بیماری ها راهکاری ارائه بده. برخی از این مشکلات جنسی رو میشه یک بیماری استنباط کرد و نسبت به درمان آن اقدام نمود.

آیا به نظر شما مرد یا زن بودن بیماری است که با تغییر جنسیت آن را درمان کنیم؟ بنده معتقدم چیزی که بیماری است برای همه بیماری است و بوسیله طبابت می توان آن را درمان نمود.

Saeed Dz
14-10-2014, 22:36
اینم */&^%!@$#$#%؟/*^$#@/(-|*$!^ هست که میتواند هر موجودی را در هر وضعیتی بیافریند.
بنده و شما به این آیه یقین داریم :" */&^%!@$#$#%؟/*^$#@ "

ببنید واقعیت اینکه، این موضوع مسئله ای نیست که یک پزشک تاییدش کنه و انتخابی کاملا سلیقه ای و مربوط به خود شخص هست و نه اینکه اختلال به حساب باید که یک پزشک بیاد و دستور به تغییر جنسیت بده!
در مورد اینکه تغییر جنسیت مشکلاتی برای فرد بوجود نمیاره یا اینکه علم بخواد تاییدش کنه به این صورت که این عمل هیچ مشکلی برای فرد بوجود نمیاره باید گفت همچین تاییدی وجود نداره و اتفاقا تغییر جنسیت برای فرد مشکلاتی بوجود خواهد آورد اما باز هم مسئله آزادی در انتخاب بوجود میاد و فرد حق داره با آگاه از مشکلات اگر باز هم رای به این تغییر داد به رایش احترام گذاشته بشه.

وظیفه علم ارائه راهکار در مقابل بیماریها نیست بلکه نظریه پردازی هست، البته علم خیر ها و برکات فراوانی داره اما وظیفه اصلیش این نیست. بنده منظور شما از "برخی از این مشکلات جنسی" رو متوجه نشدم اما از اونجایی که موضوع بحث تغییر جنسیت هست فکر میکنم اشاره داره به این حیطه که باز هم باید بگم که این یک اختلال نیست بلکه وجود تمایلات غیر مشابه با ما هست که باید یاد بگیریم بهش احترام بذاریم.

فرض کنید شما از آنتی ویروس Bitdefender خوشتون میاد و استفاده میکنید و در مقابل فردی هم هست که برعکس شما از COMODO خوشش میاد و استفاده میکنه. آیا شما این فرد رو دیوانه یا بیمار فرض می کنید و از علم تقاضای درمان براش می کنید؟!!!

*Ali*
15-10-2014, 17:14
سلام
به نظر من تصمیم درباره جنسیت چیزی نیست که بتونیم به خود شخص واگذارش کنیم. چون جنسیت علاوه بر داشتن بعد فردی بعد اجتماعی هم داره و اگه بخوایم بدون قید هر کسی رو در انتخاب جنسیتش آزاد بگذاریم دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه. مثل همون اسلحه که دوستان مثال زدند.

Masoud-2014
15-10-2014, 18:42
سلام
به نظر من تصمیم درباره جنسیت چیزی نیست که بتونیم به خود شخص واگذارش کنیم. چون جنسیت علاوه بر داشتن بعد فردی بعد اجتماعی هم داره و اگه بخوایم بدون قید هر کسی رو در انتخاب جنسیتش آزاد بگذاریم دیگه سنگ روی سنگ بند نمیشه. مثل همون اسلحه که دوستان مثال زدند.

پس اینطور میشه گفت اگرچه انسان دارای قدرت اختیار و تصمیم گیریه ولی این قدرت باید تحت یک چارچوبی باشه و خود این اراده زیر مجموعه اراده بزرگتر،اراده اجتماعی و در نهایت اراده الهی قزار میگیره وگرنه حتما سنگ رو سنگ بند نمیشه.

مهندس مسعود
18-10-2014, 17:10
سلام

به نظر حقیر جنسیت شخص را نمی شود به هیچ کس واگذار کرد و تصمیم پروردگار است که بهتر از همه می داند. جراحی تغییر جنسیت هم فایده ندارد چون مردی که جنسیتش را به زن تغییر می دهد نمی تواند باردار شود و زنی که به مرد تبدیل می شود نیز نمی تواند زن دیگر را باردار کند.

askdin
19-10-2014, 18:29
برادرای من، افراط و تفریط در این مسائل تا این حد کار جالبی نیست. تغییر جنسیبت اقسام گوناگون دارد و باید به اقتضای شرایط تصمیم صحیح اتخاذ کرد.
برای مثال دوجنسیتی امروزه نوعی اختلال محسوب میشود که مستلزم درمان است و تغییر جنسیت برای این دسته بلامانع است.
قسم دیگر، تغییر جنسیت افراد تراجنسیتی میباشد که آن هم بر حسب تضارب آرا فتوای فقها (نظیر حضرت ایت الله خمینی (رضی الله عنه) ) بدون مشکل شرعی است.

سلطان مسعود
19-10-2014, 23:54
برادرای من، افراط و تفریط در این مسائل تا این حد کار جالبی نیست. تغییر جنسیبت اقسام گوناگون دارد و باید به اقتضای شرایط تصمیم صحیح اتخاذ کرد.
برای مثال دوجنسیتی امروزه نوعی اختلال محسوب میشود که مستلزم درمان است و تغییر جنسیت برای این دسته بلامانع است.
قسم دیگر، تغییر جنسیت افراد تراجنسیتی میباشد که آن هم بر حسب تضارب آرا فتوای فقها (نظیر حضرت ایت الله خمینی (رضی الله عنه) ) بدون مشکل شرعی است.

آیا جنسیت افراد ربطی به اقتضای زمانه دارد؟

askdin
20-10-2014, 00:29
آیا جنسیت افراد ربطی به اقتضای زمانه دارد؟

متوجه منظورتان نمیشم؟