PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بیماری(ITP)

MƐΛИĪИƓĿƐSS
29-08-2014, 11:45
با سلام.چند وقته که سراسر بدن من دونه های قرمز ریز زده.رفتم دکتر اول گفت زیاد توجه نکن اگه روی مچ پات زد اونوقت بده و بیا پیشم.
2روز پیش دیدم یه دونه روی مچ پام زده رفتم پیش دکتره و بهش گفتم و اونم یه آزمایش خون برام نوشت.
میخواستم بدونم راه های درمان این بیماری چیه و اصلا این بیماری خطرناکه یا نه؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بیماری من به این شدت نیست.دون ها کم رنگ تر هستند و تراکم دونه ها اینقدر نیست.

بیماری ITP ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ممنون میشم اگه پاسخ بدید:n16:

hajoo
29-08-2014, 12:29
بيماري itp يك بيماري خوني هست كه بدن بر عليه پلاكت آنتي بادي ميسازه و در نتيجه تعداد پلاكت ها كم ميشه. پلاكت در فرآيند هموستاز (بند آمدن خون) نقش داره پس كمبود اون باعث خونريزي ميشه كه معمولا بصورت خونريزي هاي كوچك سطحي هست (همون دونه هايي كه شما داريد) البته در موارد شديد ميتونه باعث خونريزي وسيع بشه.
علت معمولا ناشناخته هست ولي ميتونه بدنبال يك سري بيماري ها يا مصرف دارو اتفاق بيوفته.

آيا بيماري خطرناكه ؟ بستگي داره علت بيماري چي باشه و چه شدتي داشته باشه. پلاكت اگه به زير ٢٠ هزار برسه خونريزي خودبه خوديرو اگر زير ١٠هزار برسه ممكنه خونريزي شديد ايجاد بكنه

درمان ؟ معمولا اگه علايم شديد ايجاد نكنه (پلاكت خيلي پايين نياد)به درمان نيازي نداره.در غير اينصورت بايد درمان انجام بشه كه بسته به شدت بيماري و شرايط بيمار داروهايي مثل كورتون ، تعديل كننده سيستم ايمني و ... استفاده ميشه. و در موارد شديدتر كه به دارو جواب نميده نياز به جراحي (برداشتن طحال) پيدا ميكنه

Sent from my iPhone using Tapatalk