PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اینجا ماشین اسباب بازی کنترلی با تکنولوژی اینفرارد وجود داره ؟

FJava
23-08-2014, 13:28
سلام دوستان

کلا ماشین اسباب بازی کنترلی با استفاده از اینفرارد مورد استفاده تو کنترل تلویزیون و ... وجود داره ؟ البته اگه باشه میخوام بخرم برای همین مهمه که تو ایران هم باشه

اگر هست چه قیمته و اگه نیست پیشنهادتون چیه ؟ میشه راحت روی مدل های امواج رادیویی تبدیل گذاشت ؟

ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-08-2014, 19:56
سلام . کنترل با امواج مادونِ قرمز کلی مشکلات داره چون باید ماشین حتماً در دیدِ مستقیم کنترل باشه تا جواب بده . الان حتی ریموت کنترلهای بعضی از دستگاهها مثل رسیورها داره رادیوئی میشه که حتی از پشت اسباب اثاث و گاهی از اتاق دیگه هم دستگاه رو کنترل میکنه . شما چه مزیتی از کنترل مادون قرمز نظرتون رو جلب کرده ؟

FJava
25-08-2014, 08:51
سلام . کنترل با امواج مادونِ قرمز کلی مشکلات داره چون باید ماشین حتماً در دیدِ مستقیم کنترل باشه تا جواب بده . الان حتی ریموت کنترلهای بعضی از دستگاهها مثل رسیورها داره رادیوئی میشه که حتی از پشت اسباب اثاث و گاهی از اتاق دیگه هم دستگاه رو کنترل میکنه . شما چه مزیتی از کنترل مادون قرمز نظرتون رو جلب کرده ؟

درسته من میخوام با گوشی اینفرارد دار یه چیزی ( یه چهار چرخ ) را به حرکت در بیارم که نخوام خودم مدار طراحی کنم و اینا ... مگه این که تبدیل ساده ای برای این کار وجود داشته باشه. پیشنهاد شما چیه ؟

soroosh_cz
25-08-2014, 08:59
من یه ویدیو دارم که شخصی خودش با بلوتوث یک کیت(البته کیت کوچیک) رو میسازه و یه برنامه هم براش می نویسه، و یه ماشین کنترلی رو با جوی استیک روی گوشی های قدیمی(مثل سونی اریکسون) کنترل میکنه.

FJava
26-08-2014, 00:08
من یه ویدیو دارم که شخصی خودش با بلوتوث یک کیت(البته کیت کوچیک) رو میسازه و یه برنامه هم براش می نویسه، و یه ماشین کنترلی رو با جوی استیک روی گوشی های قدیمی(مثل سونی اریکسون) کنترل میکنه.

میشه منو در مورد این فیلم راهنمایی کنید ؟ اینکه چجوری میتونم ببینمش

New Ray
26-08-2014, 00:51
فکر بلوتوث درست تره و مادون قرمز رو کلا فراموش کن بردش هم خیلی کمه و عملی نیست.

در مورد بلوتوث معمولا ماژول هایی هست ولی اینکه مدار کنترل از راه دور با بلوتوث موبایل درست کنیم کاره خیلی تخصصی هست هم در الکترونیک و هم در برنامه نویسی موبایل ، مگر اینکه مدار آمادش رو پیدا کنید.

soroosh_cz
26-08-2014, 02:40
میشه منو در مورد این فیلم راهنمایی کنید ؟ اینکه چجوری میتونم ببینمش
اسم ویدیو اینه:
Bluetooth CAR on AVR ATMega16
تو یو تی یوب سرچ بزنی پیدا میشه.
حرف نمیزنه ولی شخصی که کار رو انجام میده، روسی هست و چند جا از نرم افزارهای روسی استفاده میکنه، فقط تا این حد که یه دید از مراحلی که باید انجام داد، داشته باشید خوبه.

تو این ویدیو از طراحی مدار(که فقط یک میکروکنترلر و یه ماژول بلوتوث) هست تا برنامه نویسی جاوا رو کامل نشون میده.

اگر بسپارید به کسایی که پروژه دانشجویی انجام میدن، فکر کنم بتونن انجامش بدن، چون کار خیلی خاصی نداره.
هزینه سخت افزاری(اگر از گوشی استفاده بشه و نه کنترل جدا) شاید به 35 تومن هم نرسه ولی فکر میکنم برای انجام پروژه حدود 100 تومن بگیرن.
ماژول بلوتوث HC05 ارزان هست که معمولا برای پروژه های کوچک استفاده میکنن تو بازار نزدیکای 19-20 تومن پیدا میشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-08-2014, 14:45
سلام
این سایتها رو ببینید

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

FJava
26-08-2014, 16:43
راستش میخوام تا جایی که ممکنه مدار چیزی را مجبور تغییر دادم نشم، من خودم رشته ام نرم افزار هست و اینم پروژه دانشگاهیمه

برای همین میخوام تا حد امکان مجبور به دستکاری خود ماشین هم نشم. اگر مداری باشه که مثلا من با اینفرارد یا بلوتوث با اون ارتباط برقرار کنم و اون امواج رادیویی مناسب برای کنترل ماشین را تولید کنه خیلی خوب میشه، داریم چنین دستگاهی ؟

یه سوال جنبی ، اگر این درگاه مادون قرمز ( همون چراغ ) را به صورت گرد بسازند اشعه مادون قرمز در همه جهت پخش میشه ؟ مثل این دوربین ها مخفی که هستند یه شیشه دودی نیم دایره دارند، اگر اون را سر فرمان کنترل بگیریم اشعه را به همه نقاط پخش می کنند ؟

New Ray
26-08-2014, 17:23
یه سوال جنبی ، اگر این درگاه مادون قرمز ( همون چراغ ) را به صورت گرد بسازند اشعه مادون قرمز در همه جهت پخش میشه ؟ مثل این دوربین ها مخفی که هستند یه شیشه دودی نیم دایره دارند، اگر اون را سر فرمان کنترل بگیریم اشعه را به همه نقاط پخش می کنند ؟

براساس قوانین نور اینکار شدنیه ولی به شدت از مقدار نور کاسته میکنه مثلا اگر زاویه تابش LED مادون قرمز موبایل 30 درجه باشه با 100 میلی وات قدرت ، وقتی با لنز این زاویه رو به 360 برسونیم (یعنی تمام جهات) قدرت تا 12 برابر کاهش پیدا میکنه و میشه حدود 8.3 میلی وات.
اما اینکار فقط برای گیرنده که مثلا در ماشین نصب میشه پیشنهاد میشه ، نه برای فرستنده !

در عمل اینفرارد موبایل بسیار ضعیف هست و برد کمتری از نیم متر داره. تنها نکته مثبتش نسبت به بلوتوث راحتی کار با دیودهای مادون هست تا تنظیم امواج رادیویی. اما خب گفته شد که برای اینکار از ماژول بلوتوث آماده استفاده میشه که خیلی بدربخور تره. و روی بلوتوث فکر میکنم بیشتر پروژه کار شده باشه تا مادون قرمز !!

FJava
27-08-2014, 21:26
اسم ویدیو اینه:
Bluetooth CAR on AVR ATMega16
تو یو تی یوب سرچ بزنی پیدا میشه.
حرف نمیزنه ولی شخصی که کار رو انجام میده، روسی هست و چند جا از نرم افزارهای روسی استفاده میکنه، فقط تا این حد که یه دید از مراحلی که باید انجام داد، داشته باشید خوبه.

تو این ویدیو از طراحی مدار(که فقط یک میکروکنترلر و یه ماژول بلوتوث) هست تا برنامه نویسی جاوا رو کامل نشون میده.

اگر بسپارید به کسایی که پروژه دانشجویی انجام میدن، فکر کنم بتونن انجامش بدن، چون کار خیلی خاصی نداره.
هزینه سخت افزاری(اگر از گوشی استفاده بشه و نه کنترل جدا) شاید به 35 تومن هم نرسه ولی فکر میکنم برای انجام پروژه حدود 100 تومن بگیرن.
ماژول بلوتوث HC05 ارزان هست که معمولا برای پروژه های کوچک استفاده میکنن تو بازار نزدیکای 19-20 تومن پیدا میشه.

من این فیلم را یه نگاهی انداختم، ظاهرا طرف هم مدار را طراحی و وارد کار می کنه و هم براش برنامه مینویسه. و این همونیه که من میخوام واردش نشم :n02:

کلا با برنامه نویسی خیلی اوکی ام ولی برنامه نویسی سطح بالا مثل جاوا و اندروید مثلا تو بحث شبیه سازی ولی واقعا در تلاشم تو مدار وارد نشم. اصلا یکی از دلایلی که اینفرارد را در نظر گرفتم و ماشین های کنترلی این بود که اگه میشد دیگه نیازی به مدار نداشتم و حتی نیاز به برنامه نویسی سطح پایینم نبود.

دوستان اگر من بگم که بی شک فاصله ام از ماشین بیشتر از 1 متر یا حتی نیم مترم نمیشه، بازم نمیشه کاریش کرد ؟
من از ماشین کنترلی فقط نیروی محرکه اش را میخوام ( حرکت چرخ ها ) حالا میشه کیتی را پیدا کرد که آماده تر از این حرفا باشه، مثلا یک کیت ماشین کنترلی با بلوتوث که لااقل فقط دستورات را با بلوتوث بهش بدم و اونم حرکت کنه

واقعا در شرایط فعلی فکر نمی کنم مداری بلوتوثی ای را هم براش برنامه بنویسم که حرفام را بفهمه هم اونطرف برنامه بنویسم یا سیم کشی کنم که ماشین را به حرکت دربیاره، نظر شما چیه ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-08-2014, 14:29
سلام . اگر بتونین مدار رو خودتون بسازین , در این سایت نقشه ی دو نوع مدار برای دانلود هست ( رادیوئی و مادون قرمز )
سایتهای دیگه ای هم هست

diy یعنی do it yourself

از این سه حرف میتونین برای جستجو در گوگل برای چیزهائی که خودتون میتونین بسازین یا کارهائی که خودتون میتونین انجام بدین استفاده کنین
مثال :
diy replace drive shaft boot
خودتان انجام دهید , تعویض گردگیر پلوس
اگر هم یه چیز آماده میخواین , میتونین یه اسباب بازی 2 کاناله بخرین

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-08-2014, 14:39
میتونین از مدار و کنترل یک تلوزیون اوراقیِ کنترل دار یا یا هر دستگاه اوراقی کنترول دار دیگه هم استفاده کنین

FJava
28-08-2014, 16:21
میتونین از مدار و کنترل یک تلوزیون اوراقیِ کنترل دار یا یا هر دستگاه اوراقی کنترول دار دیگه هم استفاده کنین

این درست، ولی برای اتصالش به یه ماشین کنترلی چه باید بکنم ؟

حقیقت این موردی که به دنبالشم بخشی از کار بزرگتریه که میخوام انجام بدم، اگر این مورد باشه کار برام خیلی ساده میشه و بقیه اش میشه برنامه نویسی ساده و شاخ و برگ دادن به کار،

یه مزیت دیگه ای که گوشی های اینفرارد دار دارند اینه که خودشون موج دستور را تشخیص می دهند و میتونند عینا همون را اجرا کنند. نمیدونم نهایت اگر من موفق به تولید امواج رادیویی هم بشم بتونم دقیقا فرکانس و دامنه مناسب برای به حرکت درآوردن را تشخیص بدم ...

نمیشه من مادون قرمز را به جسم مکانیکی بدم اون دکمه های کنترلی ماشین را فشار بده :n02:

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-08-2014, 14:28
این درست، ولی برای اتصالش به یه ماشین کنترلی چه باید بکنم ؟

حقیقت این موردی که به دنبالشم بخشی از کار بزرگتریه که میخوام انجام بدم، اگر این مورد باشه کار برام خیلی ساده میشه و بقیه اش میشه برنامه نویسی ساده و شاخ و برگ دادن به کار،

یه مزیت دیگه ای که گوشی های اینفرارد دار دارند اینه که خودشون موج دستور را تشخیص می دهند و میتونند عینا همون را اجرا کنند. نمیدونم نهایت اگر من موفق به تولید امواج رادیویی هم بشم بتونم دقیقا فرکانس و دامنه مناسب برای به حرکت درآوردن را تشخیص بدم ...

نمیشه من مادون قرمز را به جسم مکانیکی بدم اون دکمه های کنترلی ماشین را فشار بده :n02:

سلام .

وصل کردن مدار کنترلی به ماشین خیلی ساده هست .
وقتی یکی از دکمه های ریموت رو میزنین , از یکی از خروجیهای مدارِ کنترل یک جریان الکتریکی ارسال میشه .
شما میتونین یه آهنربای ساده ی الکتریکی درست کنین ( شبیه به رله ای که در ماشینها استفاده میشه مثل رله ی فن یا رله ی چراغ یا کولر ) برق مدار کنترل میره به آهنربای الکتریکی و آهنربا هم دو تا دهنه ی یک پلاتین رو به هم میچسبونه و برقی که پشت پلاتین هست رو میفرسته برای آرمیچر ماشین و ماشین راه میافته .
به این ترتیب میتونین چندین کانال درست کنین که چیزهای مختلف رو کنترل کنه مثل بوق , چراغ دنده جلو , دنده عقب و فرمان و غیره .
اگر حوصله ی ساخت اون آهنرباهای الکتریکی رو ندارین میتونین برید چند تا رله ی خراب از مکانیکیها بگیرین و از اونها راحت استفاده کنین .
برای ساخت فرمان به چپ و راست هم باز میشه از رله استفاده کرد البته به این ترتیب فرمان فقط سه حالته میشه
1- فرمان مستقیم ( وقتی که فرمانی نمیگیره )
2- فرمان کامل به چپ ( وقتی که آهنربای سمت چپ کار میافته)
3- فرمان به راست ( عکس فرمان به چپ )
اینها عکس رله ی ماشین هست که چیزی نیست جر یک آهنربای الکتریکی که وقتی بهش برق بدیم دهنه ی پلاتینش قطع و وصل میشه ( مثل یک کلید ) و مسیر عبور برق رو قطع و وصل میکنه

New Ray
29-08-2014, 23:43
دوست عزیز گفتیم که برای شما چون وقت و تجربه کافی ندارید پیشنهاد میشه به سمت مدلها و ماژولها یا مدارهای آماده برید.
اینفرارد یا بلوتوث بالاخره کد و دیکد میخوان و باید اول خودتون معنی اینها رو پیدا کنید بعلاوه کلیت و طرز کار پروتکل مربوطه. مگر اینکه از ماژول یا آموزشهای آماده استفاده کنید.
اتصال به ماشین سخت نیست اما مدار گیرنده تون برای مثال باید حداقل چهار خروجی داشته باشه تا بشه به ماشین وصل کرد. ( بعلاوه سیم مشترک منفی )

FJava
30-08-2014, 20:15
پس یه کیت فرستنده گیرنده مادون قرمز بگیرم بعد خروجی های کیت مادون قرمز را متناسب با حرکت مورد نظر به ورودی مدار ماشین کنترلی وصل کنم . درسته ؟ امیدوارم کار راحتی باشه.

ببخشید من کلا همه کار را سپردم به شما :n02: اگه زحمتی نیست میشه عکس این ورودی خروجی ها مربوط به یه نمونه را هم قرار بدید . مثلا بگه این خروجی های کنترل هست باید با سیم وصل شه به ورودی های این قسمت ماشین ... . شرمندم واقعا : )

ممنون