PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : روشن نشدن مادربورد

mahdi7777777
25-06-2014, 09:33
با سلام خدمت اساتید محترم...
مادربورد من مدل Asus P5GZ-MX هست و روشن نمیشه . البته ال ای دی مادربورد که به نشانه ی برق توی مادربورد هست ، بعد از اتصال پاور روشن می شه .
اقداماتی که انجام دادم :
Clear Cmos
جدا کردن برق 4 پین برق سی پی یو
تمامی قطعات رو از برد خارج کردم و تست کردم
تعویض باطری
اتصال پاور سوییچ مادربورد با یک رسانا از Fpanel
به صورت ظاهری هیچ کدوم از قطعات مخصوصا خازن ها مشکلی ندارند
پاور هم صحیح و سالم هست
ممنون میشم راهنمایی کنید

EXTREME
25-06-2014, 10:51
با سلام خدمت اساتید محترم...
مادربورد من مدل Asus P5GZ-MX هست و روشن نمیشه . البته ال ای دی مادربورد که به نشانه ی برق توی مادربورد هست ، بعد از اتصال پاور روشن می شه .
اقداماتی که انجام دادم :
Clear Cmos
جدا کردن برق 4 پین برق سی پی یو
تمامی قطعات رو از برد خارج کردم و تست کردم
تعویض باطری
اتصال پاور سوییچ مادربورد با یک رسانا از Fpanel
به صورت ظاهری هیچ کدوم از قطعات مخصوصا خازن ها مشکلی ندارند
پاور هم صحیح و سالم هست
ممنون میشم راهنمایی کنید

اگه با یک پاور دیگه تست شده و با خارج کردن گرافیک رم و هارد و باتری مین بازم سیستم روشن نمیشه و fpanel هم جواب نمیده مشکل به هرحال از مین است یا مدار تغذیه مین ایراد داره که با جدا کردن کابل atx معلوم میشه با اینکار باید سیستم روشن بشه یا ایراد از قسمت دیگری از مین است مثل i/o یا چیپ جنوبی یا یک قطعه سوخته است روی مین

mahdi7777777
25-06-2014, 10:55
اگه با یک پاور دیگه تست شده و با خارج کردن گرافیک رم و هارد و باتری مین بازم سیستم روشن نمیشه و fpanel هم جواب نمیده مشکل به هرحال از مین است یا مدار تغذیه مین ایراد داره که با جدا کردن کابل atx معلوم میشه با اینکار باید سیستم روشن بشه یا ایراد از قسمت دیگری از مین است مثل i/o یا چیپ جنوبی یا یک قطعه سوخته است روی مین

نمامی این کارا انجام شده ، برق هم توی مادربورد هست .. اما روشن نمیشه ... از لحاظ فیزیکی قعاط روی بورد سالم هستند .. اقدامی دیگه باید انجام بدم ؟

EXTREME
25-06-2014, 14:48
نمامی این کارا انجام شده ، برق هم توی مادربورد هست .. اما روشن نمیشه ... از لحاظ فیزیکی قعاط روی بورد سالم هستند .. اقدامی دیگه باید انجام بدم ؟

از کجا میدونید که قطعات روی برد همه سالم هستند؟ چیپ جنوبی و i/o رو چطوری تست کردین؟ ولتاژ گیری کردین برد رو ؟

mahdi7777777
25-06-2014, 15:54
از کجا میدونید که قطعات روی برد همه سالم هستند؟ چیپ جنوبی و i/o رو چطوری تست کردین؟ ولتاژ گیری کردین برد رو ؟

فقط از لحاظ فیزیکی عرض کردم سالم هستند ... چیپ جنوبی و i/o حقیقتش کار من نیست ... بدون ابزار میشه تست کرد ؟ ولتاژگیریش چه طوری انجام میشه ؟

EXTREME
25-06-2014, 19:41
فقط از لحاظ فیزیکی عرض کردم سالم هستند ... چیپ جنوبی و i/o حقیقتش کار من نیست ... بدون ابزار میشه تست کرد ؟ ولتاژگیریش چه طوری انجام میشه ؟

قطعاتی مثل رم و گرافیک و ... که باید تست میشد من منظورم خود مین بود اگه از همه چی مطمئن هستید و چیزی نمونده باید مین ولتاژ گیری شه با مولتی متر در زمانی که سوئیچ کنید قبلش زمانی که کابل atx کنده شده کابل برق را از پشت پاور بکنید و دو سر پشت پاور رو در حالتی که دکمه پاور 1 است به هم دو سرشو با پیچ گوشتی اتصال بدید تا با اینکار برق چیپ جنوبی تخلیه بشه و تست کنید ببینید سیستم روشن
میشه یا نه

mahdi7777777
26-06-2014, 16:52
قطعاتی مثل رم و گرافیک و ... که باید تست میشد من منظورم خود مین بود اگه از همه چی مطمئن هستید و چیزی نمونده باید مین ولتاژ گیری شه با مولتی متر در زمانی که سوئیچ کنید قبلش زمانی که کابل atx کنده شده کابل برق را از پشت پاور بکنید و دو سر پشت پاور رو در حالتی که دکمه پاور 1 است به هم دو سرشو با پیچ گوشتی اتصال بدید تا با اینکار برق چیپ جنوبی تخلیه بشه و تست کنید ببینید سیستم روشن
میشه یا نه

ممنون از پاسخ های شما ... ولی دقیقا متوجه نشدم چی کار کنم !!
یه مسئله ای .... تمامی قطعات رو وصل می کنم ، از پشت مادربورد رنگ سبز و مشکی برق 24پین پاور رو به نشانه روشن شدن پاور با پیچ گوشتی اتصال می دم ، مادربورد روشن میشه و یه لحظه هم تصویر میاد .. ولی تصویر قطع می شه ...

EXTREME
27-06-2014, 09:38
ممنون از پاسخ های شما ... ولی دقیقا متوجه نشدم چی کار کنم !!
یه مسئله ای .... تمامی قطعات رو وصل می کنم ، از پشت مادربورد رنگ سبز و مشکی برق 24پین پاور رو به نشانه روشن شدن پاور با پیچ گوشتی اتصال می دم ، مادربورد روشن میشه و یه لحظه هم تصویر میاد .. ولی تصویر قطع می شه ...

اینکارتون اشتباه است اگه مینتون ایراد داشته باشه و شما خودتون دستی سبز و مشکی پاور رو اتصال بدید ممکنه به قسمت های دیگر برد آسیب برسه اگه همه چی یعنی همه قطعات و پاور بررسی شده و مشکل هنوز است باید مین رو به یک تعمیر کار خوب نشون بدید معمولا اینکارو به مدت 20 ثانیه یا کمتر انجام میدن که ببینن کدوم چیپ بیش از حد داغ میکنه و سریع سیستم رو خاموش میکنن

mahdi7777777
27-06-2014, 10:21
اینکارتون اشتباه است اگه مینتون ایراد داشته باشه و شما خودتون دستی سبز و مشکی پاور رو اتصال بدید ممکنه به قسمت های دیگر برد آسیب برسه اگه همه چی یعنی همه قطعات و پاور بررسی شده و مشکل هنوز است باید مین رو به یک تعمیر کار خوب نشون بدید معمولا اینکارو به مدت 20 ثانیه یا کمتر انجام میدن که ببینن کدوم چیپ بیش از حد داغ میکنه و سریع سیستم رو خاموش میکنن
ممنون از پاسخ هایی که می دید.میشه به سه تا سوال من کامل جواب بدید ؟
1. ولتاژگیری که فرمودید برای چه کار و دقیقا چه جوری انجام میشه ؟
2. این مشکل مادربورد قطعا از چیپ هستش ؟
3. این کاری که من انجام دادم یعنی سبز و مشکی پاور . تا 20 ثانیه که فرمودید درست هست ؟از این طریق میشه چیپ رو تست کرد ؟

akpa
27-06-2014, 10:46
تازگی ها روی مادربورد کار خاصی نکردید؟
یه بار خمیر سی پیو فاسد(البته کارمغازه بود نه من:دی) رفته بود زیر چیپ سی پی یو و نمیزاشت مادر بورد روشن شه بعد از 3 روز فهمیدیم مشکل چیه و با شستشونی چیپ سیستم روشن شد الانم داره کار میکنه شاید مشکل اتصالی داشته باشد به هر حال شستشو با اسپری خشک ضرری نداره

mahdi7777777
27-06-2014, 12:42
تازگی ها روی مادربورد کار خاصی نکردید؟
یه بار خمیر سی پیو فاسد(البته کارمغازه بود نه من:دی) رفته بود زیر چیپ سی پی یو و نمیزاشت مادر بورد روشن شه بعد از 3 روز فهمیدیم مشکل چیه و با شستشونی چیپ سیستم روشن شد الانم داره کار میکنه شاید مشکل اتصالی داشته باشد به هر حال شستشو با اسپری خشک ضرری نداره
کار خاصی که نه. یه مدت تو انبار بوده و روشن نشده.با اسپری هم شستم. فرقی نکرد[emoji17]

EXTREME
27-06-2014, 12:57
ممنون از پاسخ هایی که می دید.میشه به سه تا سوال من کامل جواب بدید ؟
1. ولتاژگیری که فرمودید برای چه کار و دقیقا چه جوری انجام میشه ؟
2. این مشکل مادربورد قطعا از چیپ هستش ؟
3. این کاری که من انجام دادم یعنی سبز و مشکی پاور . تا 20 ثانیه که فرمودید درست هست ؟از این طریق میشه چیپ رو تست کرد ؟

ولتاژگیری برای این است که ببینید ولتاژ اطراف چیپ ها پقدر است با مولتی متر اطراف چیپ ها معمولا ولتاژ 1.7 یا 2.5 یا 5 ولت رو دارن که باید ولتاژ گیری بشه
باید اول fpanel رو ولتاژ گیری مکنید روی پاور سوئیچ ببینید 5 ولت داره یا نه اگه داشت که تا اون قسمت برد ایرادی نداره باید قسمت های دیگر رو ولتاژ گیری کنید برای اینکه بفهمید کدام قسمت ها با هم ارتباط دارند میتونید از تست بازر استفاده کنید

قطعی نمیشه نظر دارد ممکنه حتی کریستال هم ایراد داشته باشه
شما وقتی اونطوری سو.ئیچ میکنید دستتون رو روی تک تک چیپ ها بزارید چیپی که بیش از حد داغ است و دست رو میسوزونه اون مشکل پیدا کرده

یک بار با دست کریستالی که بالای fpanel است رو لمس کنید ببینید مین روشن میشه یا نه