PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چگونه تشخیص دهیم ک ویندوز32 بیتی نصب کنیم یا 64 بیتی؟

fariborz.j
25-05-2014, 17:25
با سلام

من ک نگاه میکردم تقریبا همه سایت ها برای تشخیص 64 و 32 بیتی بودن ب نوع ویندوز اشاره کردند

در حالی ک من می خوام بدونم چگونه و به چه چیز باید دقت کرد تا خود ویندوز رو انتحاب کنیم ک 32 بیتی باشه یا 64 بیتی و بعد خود ویندوز رو نصب کنیم

ایا کارت گرافیکی در اون دخیل هست و اگه هست از کجا باید تشخیص بدیم ک 64 بیتیه یا 32 بیتی

لطفا کامل و جزیی وار بگید

ممنون از دوستان گلم

:n18:

sansa
25-05-2014, 17:53
ساده ترین راه :
ویندوز های 32 بیت 2 گیگ رم دارند و سیستم هایی که 64 بیتی هستند بالای 2 گیگ رم دارن . مثلا 4 گیگ رم یا 8 گیگ رم .

یا میتونی بر روی my computer دکلیک راست کنی و پروپرتی رو انتخاب کنی . این راه فقط در ویندوز 7 جواب میده .:n16:

amin_947
25-05-2014, 18:12
گفته دوست بالایی رو تصحیح می کنم که ویندوز 32 بیت تا 4 گیگ رم ساپورت می کنه
بالای اون مقدار رم، باید ویندوز 64 بیتی نصب کنید.

soroosh_cz
25-05-2014, 18:24
ویندوزهای 32 بیتی تا 2 به توان 32 آدرس در حافظه رو پشتیبانی میکنن. یعنی چیزی حدود 4 گیگ(آدرس حافظه عددی 32 بیتی خواهد بود) در عمل با توجه به حافظه رزرو شده و ... میشه حدود 3.2 گیگ. ولی ویندوزهای 64 بیتی، تا 2 به توان 64 آدرس رو پشتیبانی میکنن فکر میکنم میشه حدود 16000 اگزابایت :n09: یا تقریبا 17000000 ترابایت حافظه.

اصلش باید CPU شما ساپورت کنه، چون CPU هست که با حافظه در ارتباطه (تقریبا تمام CPUهای جدید پشتیبانی میکنن) مثلا تو عکس زیر نوشته x64 Based Processor. بعد سیستم عامل هم باید پشتیبانی کنه که بتونه از قابلیت آدرس دهی 64بیتی CPU استفاده کنه.
بقیه ی سخت افزارها تقریبا تابع هستن. مثلا کارت گرافیک چون از طریق چیپ شمالی با سی پی یو و رم در ارتباطه، بازم باید تابع نوع آدرس دهی CPU باشه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای نصب هم فقط باید ببینی اسمش چی هست موقع نصب یا نوشته x64 یا x86...

fariborz.j
26-05-2014, 21:17
ویندوزهای 32 بیتی تا 2 به توان 32 آدرس در حافظه رو پشتیبانی میکنن. یعنی چیزی حدود 4 گیگ(آدرس حافظه عددی 32 بیتی خواهد بود) در عمل با توجه به حافظه رزرو شده و ... میشه حدود 3.2 گیگ. ولی ویندوزهای 64 بیتی، تا 2 به توان 64 آدرس رو پشتیبانی میکنن فکر میکنم میشه حدود 16000 اگزابایت :n09: یا تقریبا 17000000 ترابایت حافظه.

اصلش باید CPU شما ساپورت کنه، چون CPU هست که با حافظه در ارتباطه (تقریبا تمام CPUهای جدید پشتیبانی میکنن) مثلا تو عکس زیر نوشته x64 Based Processor. بعد سیستم عامل هم باید پشتیبانی کنه که بتونه از قابلیت آدرس دهی 64بیتی CPU استفاده کنه.
بقیه ی سخت افزارها تقریبا تابع هستن. مثلا کارت گرافیک چون از طریق چیپ شمالی با سی پی یو و رم در ارتباطه، بازم باید تابع نوع آدرس دهی CPU باشه.

برای نصب هم فقط باید ببینی اسمش چی هست موقع نصب یا نوشته x64 یا x86...

با احترام به جواب همه دوستانم ولی

منظور من این نبود
منظورم اینک اگ من بخوام ویندوز۶۴ بیتی نصب کنم رو هر سیستمی میشه یا نه
واز نظر سخت افزار ب کدوم سیستم میشه نرم افزار های ۶۴ بیتی نصب کرد؟ مثل ویندوز یا انتی ویروس64 بیتی یا غیره

منظورم فهمیدن اینکه کلا چه سیستمی میتونه نرم افزار های 64 بیتی رو ساپورت کنه

و ایا به کارت گرافیک هم این موضوع بستگی داره یا نه چون روی کارت گرافیک من نوشته 64 بیتی

اینم عکس ویندوز من

لطفا راهنمایی کنید ک میشه 64 بیت هم نصب کنم یا ن (میدونم ک این ویندوزم 32 بیتی هس ، تابلویه !!!)

soroosh_cz
26-05-2014, 22:20
با احترام به جواب همه دوستانم ولی

منظور من این نبود
منظورم اینک اگ من بخوام ویندوز۶۴ بیتی نصب کنم رو هر سیستمی میشه یا نه
واز نظر سخت افزار ب کدوم سیستم میشه نرم افزار های ۶۴ بیتی نصب کرد؟ مثل ویندوز یا انتی ویروس64 بیتی یا غیره

منظورم فهمیدن اینکه کلا چه سیستمی میتونه نرم افزار های 64 بیتی رو ساپورت کنه

و ایا به کارت گرافیک هم این موضوع بستگی داره یا نه چون روی کارت گرافیک من نوشته 64 بیتی

اینم عکس ویندوز من

لطفا راهنمایی کنید ک میشه 64 بیت هم نصب کنم یا ن (میدونم ک این ویندوزم 32 بیتی هس ، تابلویه !!!)

من که نوشتم قبل از عکسم، باید پردازنده ساپورت کنه، که الان تقریبا همه ساپورت میکنن...
شما برای مشخصات CPUـتون به صفحه زیر برید:

تو بخش Advanced Technology نوشته Intel64 جلوش نوشته Yes... پس ساپورت میکنه.
ولی در مورد شما، چون رمتون 2گیگ هست، فعلا نیازی نیست، یعنی عملا هیچ فرقی نمیکنه 32 یا 64بیت. فقط باید کلی درایور 64بیت هم بگیرید...

fariborz.j
26-05-2014, 23:48
من که نوشتم قبل از عکسم، باید پردازنده ساپورت کنه، که الان تقریبا همه ساپورت میکنن...
شما برای مشخصات CPUـتون به صفحه زیر برید:

تو بخش Advanced Technology نوشته Intel64 جلوش نوشته Yes... پس ساپورت میکنه.
ولی در مورد شما، چون رمتون 2گیگ هست، فعلا نیازی نیست، یعنی عملا هیچ فرقی نمیکنه 32 یا 64بیت. فقط باید کلی درایور 64بیت هم بگیرید...

به سایتی ک گفتین رفتم اینم عکسش

حالا یعنی سا÷ورت مینه؟

یعنی اگه 64 بیت بزنم هیچ فرقی با این ویندوز نداره واس من؟

soroosh_cz
27-05-2014, 00:47
به سایتی ک گفتین رفتم اینم عکسش

حالا یعنی سا÷ورت مینه؟

یعنی اگه 64 بیت بزنم هیچ فرقی با این ویندوز نداره واس من؟

نه اون یکی از سری رجیسترهای CPU هست، اینه:

یعنی ساپورت میکنه.
خیر، سیستم عاملهای 64بیتی به CPU قابلیت دسترسی به آدرسهای 64 بیتی(عددی باینری متشکل از 64 عدد صفر یا 1) رو میده ولی الان شما آدرس حافظه تون 31بیت هست حداکثر(32بیت براش زیاده)، یعنی در کل، هیچ فرقی نمیکنه، اگر رمتون از 4گیگ بیشتر بود، لازم میشد.

fariborz.j
27-05-2014, 10:06
مرسی دوست عزیز واس راهنمایی هات

این64 بیت به کارت گرافیکی هیچ ربطی نداره؟چون واس کارت گرافیکی من زده 64 بیت

ی سوال دیگه هم داشتم و اون اینک واسه سایر برنامه های 64 بیتی مانند انتی ویروس ها و... چی؟ واسه اونام فرق نمیکنه،واسم؟

همم اینکه لطفا میشه بگی تو عکس بالا اون گزینه هایی که no زده واسه سی پی یوم چی هستن؟؟

nastaran239
27-05-2014, 14:16
ممنون از راهنمایی تون به درد کار من هم خورد

soroosh_cz
27-05-2014, 19:32
مرسی دوست عزیز واس راهنمایی هات

این64 بیت به کارت گرافیکی هیچ ربطی نداره؟چون واس کارت گرافیکی من زده 64 بیت

ی سوال دیگه هم داشتم و اون اینک واسه سایر برنامه های 64 بیتی مانند انتی ویروس ها و... چی؟ واسه اونام فرق نمیکنه،واسم؟

همم اینکه لطفا میشه بگی تو عکس بالا اون گزینه هایی که no زده واسه سی پی یوم چی هستن؟؟

ببینید سیستم کاری کارت گرافیک با CPU متفاوته کمی، زیاد در مورد چگونگی سیستم کاری حافظه گرافیکی اطلاع ندارم، ولی، تقریبا تمام سخت افزارهایی که درایور دارن(کارت گرافیک، کارت صدا و ...) در نوع درایور تابع سیستم عامل هستن، یعنی اگر شما ویندوز 64بیتی نصب کردی، تمام درایورهایی که نصب میکنی هم باید 64بیتی باشن.

سیستم عاملهای 64بیتی، مخصوصا از ویندوز 7 به این طرف، یه واسط دارن به اسم WOW64 که برنامه های 32 بیتی رو اجرا میکنن، خیلی از نرم افزارها هنوز 32 بیتی هستن ولی به کمک این واسط، روی ویندوزهای 64بیتی نصب میشن، مثلا شما عکس پروسس های ویندوز 64بیتی من رو ببین:

شما میبنی که یه نرم افزار با پلتفورم 32بیتی، کنار برنامه های 64بیتی دیگه در حال اجراست.

اون موارد قابلیتهایی هستن که بیشتر به بهینگی CPU مرتبط میشن، مثلا Intel Turbo Boost Technology اگر داشت، در مواقع بیکاری، فرکانس CPU رو به حدود 1گیگاهرتز بصورت سخت افزاری، کاهش میداد تا مصرف برق و حرارت پردازنده کم بشه و در مواقع نیاز فرکانس کاری پردازنده رو زیاد میکرد تا کارایی بالاتر بره. روی اسم قابلیت ها که بری، یه علامت سوال میاد، کلیک کنی، یه توضیح مختصری میده به شما، ولی نبودشون مشکلی حادی ایجاد نمیکنه. :n16:

ممنون از راهنمایی تون به درد کار من هم خورد
خوشحال شدم که شما هم استفاده کردید :n16: