PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : در دسترس نبودن تمام رم نصب شده در ویندوز سون 64بیتی

romantic
01-05-2014, 21:31
بر روی یک PC قدیمی ویندوز سون 64بیتی دارم. مادربرد سیستم مدل abit IL9Pro هست که دفترچه راهنماش گفته میتونه در چهار اسلات حافظه خودش در مجموع 8گیگابایت رم رو شناسایی کنه. در حال حاضر دوتا رم 2گیگابایتی یکسان روش نصبه و موقع بالا اومدن در بایوس هم این 4096مگابایت مموری شناخته میشه اما در ویندوز تنها 2.87گیگابایت قابل استفاده یا Usable هست و مقدار 1153مگابایت توسط مادربرد Hardware Reserved شده. در عکس زیر که از Device Manager ویندوز برداشتم مشخصه که این مقدار مموری به چه چیزهایی اختصاص داده شده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همونطور که در عکس می بینید چندتا از مقادیر بزرگتر رو محاسبه کردم و جلوش نوشتم. جالب اینجاست که بیشترین حافظه رو به درگاه PCI Exprerss ـی اختصاص داده که کارت گرافیک روش نصبه. کارت نصب شده هم ATI Radeon HD 4670 1GB DDR3 هست که اصلا نباید نیازی به حافظه سیستم داشته باشه.
راستش من اولین بار با این مشکل حدود 3سال پیش که از این PC خیلی استفاده میکردم روبرو شده بودم و خیلی دنبال راه حل گشتم اما هیچکدوم از راه حل هایی که تو نت پیدا کردم کارساز نبود. از جمله:
1) رفتن به بایوس و تغییر تنظیمات مربوط به Remapping مادربرد (نتونستم چنین تنظیماتی در بایوس پیدا کنم)
2) آپدیت بایوس (مادربرد قدیمیه و آخرین آپدیت مربوط به 2007 میشه که الان روش نصبه)
3) در ویندوز رفتن به msconfig و بعد در قسمت Boot برداشتن تیک Maximum Memory (این کار هم بی فایده بود)
4) عوض کردن جای رم ها (بی فایده بود)

در نهایت یکی هم بهم گفت که این مادربرد همینجوریه و چاره ای نیست. اما الان دوباره بعد از دیدن این وضعیتی که در عکس می بینید کنجکاو شدم که آیا راهی هست بشه این اختصاص حافظه به اتصال PCI کارت گرافیک رو متوقف کرد؟ اگر چنین چیزی امکان نداره چرا در دفترچه راهنما ادعا میکنه میتونه در هر اسلات تا 2گیگ و مجموعا 8گیگ رم ساپورت کنه؟
اگر دوستان راه حلی بتونن برای این مشکل ارایه بدن ممنون میشم

absineh
05-05-2014, 12:52
توی تنظیمات بایوس گرافیک خود را انتخاب کنید روی اتوماتیک نباشه و درقسمت گرافیک pci express را انتخاب کنید ببیند باز هم رم به پی سی آی اختصاص میده یا خیر .

EXTREME
05-05-2014, 13:20
گرافیک آنبورد و توربو کش هم باعث این مشکل میشه

علت بعدی میتونه از قدیمی بودن بایوس که مال 2007 هست باشه

رم ها تکی رو همه اسلات ها تست شده ؟

چینش رم ها رو هم بررسی کنید در حالت غیر دوال هم تست بشه