PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چرا 1 بیت 8 بایت است؟

omidparkour
10-04-2014, 12:06
سلام
امروز تو دانشگاه استاد یه تحقیق گفت بیاید راجع به این که چرا 1بیت 8 بایت هست
کسی میدونه چرا؟؟

smss.exe
10-04-2014, 12:29
سلام

اولا 1 بایت 8بیت میشه (شما برعکس نوشتی)
ثانیا این به خاطر اینه که همه ی این اعداد توانی از 2 هستند؛ به همین دلیله که 8 میشه. (البته این یه استاندارد شده که همیشه 8 بشه، وگرنه در حقیقت میتونه کمتر و یا بیشتر از 8 باشه)
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ثالثا ISO این قضیه رو که همیشه 8 بشه، ثبت کرده و براش استاندارد درست کرده:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

omidparkour
10-04-2014, 12:33
ترجمه فارسی کسی نداره

Sh-Meteor
10-04-2014, 12:46
سلام
خسته نباشید...
.
شما مطمئنید که استاد تون گفت: " چرا 1 بیت، 8 بایت است؟"
.
آخه چون تا اونجایی که سواد من می کشه و خودم درس خوندم 1 بایت برابره 8 بیت هستش نه 1 بیت برابره 8 بایت... (پیشنهاد می کنم عنوان تاپیک رو عوض کنی!)
.
در حالت کلی
همون طور که میدونی، کامپیوتر زبان انسان ها را نمی فهمد و تنها زبانی که می فهمد زبان باینری (Binary) یا همون دودویی هستش که شامل دو عدد 0 و 1 است.
یعنی بازه اعدادش یا یک است یا صفر...
خوب پس با این توضیح:
کوچک ترین واحد اندازه گیری داده ها در رایانه بیت هستش که فقط دو مقدار میگیره یا صفر و یا یک یعنی داخل یک بیت یا صفر می گذاریم یا یک.
.
هر 8 بیت برابره 1 بایت هستش یعنی هر هشت تا عدد صفر یا یک داخل یک بایت قرار می گیره...
هر کاراکتری که شما از روی کیبورد فشار می دین ابتدا تبدیل به کدی به نام کد اسکی ( ASCII ) تبدیل می شه و سپس اون کد به یک کد 8 بیتی یا همون 1 بایتی میشه...
.
مثال: زمانی که شما حرف A رو از روی کیبورد فشار میدین و انتظار دارین که حرف A تایپ بشه، این حرف به یک کد اسکی تبدیل میشه ( کد اسکی حرف A برابر با 65 است)
و سپس این کد اسکی تبدیل به یک کد 8 بیتی یا 1 بایتی میشه ( کد 1 بایتی حرف A برابره است با 01000001 ).
.
همون طور که میبینی برای نمایش حرف A از هشت عدد صفر یا یک استفاده شده است که هر کدام از صفر یا یک ها داخل یک بیت و مجموع این هشت بیت داخل یک بایت قرار میگیره!
.
نکته: ترتیب قرار گرفتن این صفر یا یک ها مهم است و همین طوری الکی چیده نشده و قانون خاصی داره...

نکته: من گفتم که کد اسکی حرف A برابر 65 هستش ولی باید بدونی که کد اسکی حرف a کوچک با حرف A بزرگ فرق داره. ( کد اسکی حرف a کوچک برابره 97 است.)

در حالت کلی:
هر 1 بایت برابره 8 بیت
هر 1024 بایت برابره 1 کیلوبایت
هر 1024 کیلوبایت برابره 1 مگابایت
هر 1024 مگابایت برابره 1 گیگابایت
و ...(همین طور ادامه داره)
معادل انگلیسی این کلمات هم اگه بدونی بد نیست:

بیت = bit
بایت = byte
کیلوبایت = Kilobyte
مگا بایت = Megabyte
گیگا بایت = Gigabyte
و
...
(( در حالت کلی پیشنهاد می کنم، برای این که بیشتر بدونی، یه pdf از اینترنت دانلود کنی و کامل بخونیش ))