PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل در ریستور کردن ایمیج ویندوزی که توسط خود کمپانی سازنده گرفته شده است

hadisheytone1
28-03-2014, 21:39
سلام دوستان ، خسته نباشید ببخشید بنده لپ تاپ n550 ایسوس دارم و ویندوز اورجینال روش نصب بود و ویندوزش رو بنا به دلایلی یکبار عوض کردم ، خود شرکت 20 گیگ آخر پارتیشن مخفی رو به اسم restore اختصاص داده به بکاپ ویندوز که 15 گیگش پره ، میخوام این بکاپ رو برگردونم ولی نمیدونم چجوری باید اینکارو بکنم ، سی دی همراه لپ تاپ نبود ، قبلا این مورد رو در کامپیوترهایی که مادربرد گیگابایت دارن دیده بودم که توسط سی دی مادربرد قابل فراخوانی بود(همون قابلیت xpress recovery) ولی نمیدونم برای برگردوندن این بکاپ باید چیکار کنم ، از طریق بوت UEFI و گرینه system image recovery و گزینه های دیگه اقدام کردم ولی ایمیجی اونجا شناسایی نمیشه ، لطفا از دوستان اگر کسی راه حل رو میدونه ممنون میشم راهنمایی کنه

hadisheytone1
28-03-2014, 22:58
آقا یکی کمک کنه ، لطفا :n22:

Public Enemy
29-03-2014, 02:07
آقا یکی کمک کنه ، لطفا :n22:

دوست عزیز لطفا صبور باشید !

در صورتی که عجله دارید لپ تاپ خود را به نزدیک ترین نمایندگی تحویل دهید در غیر این صورت منتظر پاسخ سایر کاربرا بمانید .

در ارتباط با مشکل شما : نرم افزار Asus al recovery را نصب کنید و با این نرم افزار ، ریکاوری را به DVD منتقل و مراجل ریکاوری را از روی DVD انجام دهید با تشکر

hadisheytone1
29-03-2014, 11:07
این نرم افزارو نصب کردم ولی میگه recovery partitiom does not exist ، در صورتی که پارتیشن ریکاوری دارم ، البته این نرم افزار برای ویندوز 7 هست در صورتی که ویندوز من 8.1 هست ، اینم عکس از پارتیشنی که ریکاوری داخلش موجوده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Public Enemy
29-03-2014, 21:25
در این گونه موارد معمولا برای تعمیر لپ تاپ باید به شرکت گارانتی بازگردانی شود .

و یا از DVD های ریکاوری که از لپ تاپ مشابه دیگر گرفته شده استفاده کرد.

با کمی جستجو در اینترنت روشی را معرفی کرده که در صورتی که از طریق F9 نتونستین ایمیج رو در لپ تاپ Asus خود برگردونین ، می شه هنوز Recovery کرد .

پیش نیاز ها : نرم افزار Easus Partition master
وجود درایو ریکاوری
حداقل 20 گیگابایت فضای خالی
فلش مموری و یا DVD .

در این روش یه کپی از درایو ریکاوری گرفته تا ویندوز کپی درایو ریکاوری را برای انجام فرآیند ریکاوری شناسایی و استفاده کند .

البته بنده تست نکردم چون دسترسی به لپ تاپ Asus ندارم .

توضیحات در آخر کمی گنگ است و مراحل پایانی ریکاوری توضیح داده نشده است . در صورتی که متوجه شدید و جواب گرفتین همین جا اعلام نمایید /

فایل ویدیو آموزشی رو از یوتیوب دانلود و براتون در آپارات آپلود نموده ام .

لینک :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

hadisheytone1
31-03-2014, 14:01
این مورد رو تست کردم و تونستم از پارتیشن مربوط به ریکاوری کپی تهیه کنم ولی از داخل کنترل پانل نمیشه رو فلش یا dvd قرارش بدم و با ارور مواجه میشم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Public Enemy
31-03-2014, 17:20
دوست عزیز فکر کنم بلاخره باید یه نفر پا پیش بزاره و این روش رو امتحان کنه ! متاسفانه اینترنت رو زیر و رو کردم چیزی پیدا نکردم .

شانس جواب گرفتن این روش 40 % است .

سلب مسئولیت : این روش رو با مسئولیت خودتون تست کنین . بنده هیچ گونه مسئولیتی رو در قبال از دست رفتن اطلاعاتتون قبول نمی کنم .

توضیح روش : حدود 6 ماه پیش برای بنده مشکلی پیش اومد که به طور اشتباهی درایوهای EFI را پاک کردم و سیستم به طور کلی بوت نشد . با 1000بدبختی بلاخره تونستم یه بلایی سرش بیارم . به این صورت که یه ویندوز کمکی نصب کردم و از فایل های بوت ویندوز کمکی برای تعمیر بوت ویندوز فعلی استفاده کردم .

حال ما یکم گسترشش می دیم . با توجه به وجود فایل Wim ، فکر کنم بشه با Dism مشکل رو حل کرد .

البته این روش طولانی هست ولی ارزش تست کردن رو داره

[ آپدیت : قبل از هر چیز چک کنین فایل Wim شما کاملا سالم و فقط حاوی فایل های نصب ویندوز است و فایل های اضافی در آن وجود ندارد . روش تست در آخر ضمیمه شد . ]

موارد مورد نیاز :

ایمیج نصب ویندوز 8/8.1 .
پارتیشن خالی برای نصب ویندوز کمکی ( حداقل 20 گیگ )
( اختیاری ) برای افزایش سرعت کار ، بنده ایمیج Wim رو توی درایو دیگری کپی می کنم .

اطلاعات :

برخی Letter ها که برای پارتیشن بندی ها استفاده کردم ، اعلام می کنم . شما نیز می تونین از این Letter ها برای پارتیشن هاتون استفاده کنین . ولی در صورتی که از Letter دیگری استفاده کردین ، حواستون به دستورات باشه .
نکته بسیار مهم : در ضمن حواستون باشه کدوم ویندوز داره از کدوم Letter استفاده می کنه . ممکنه در ویندوز فعلی Letter یه پارتیشن با Letter همین پارتیشن در ویندوز کمکی فرق کنه . لذا با دقت عمل کنین
در ضمن بنده فرض کردم ویندوز فعلی شما در حالت UEFI و پارتیشن بندی GPT نصب شده است ( البته برای شما که اینطوره از توی عکس مشخصه . برای اونایی می گم که احتمالا ویندوز رو در حالت Legacy با پارتیشن بندی MBR انجام دادند . البته این افراد 98 % درایو ریکاوری رو هم فرمت کردند ! اون 2 % که MBR کردن و هنوز یه کپی از فایل Wim در هارد اکسترنال دارند ، ابتدا باید پارتیشن بندی رو به GPT تبدیل کنند .)

C : پارتیشنی که الان ویندوز توش نصبه و من می خوام روش ویندوز اورجینال رو بریزم .
D : پارتیشن کمکی که ویندوز کمکی توش نصب می شه
E : پارتیشن کمکی که فایل Wim رو برای راحتی کار توش کپی کردم
W : پارتیشن حاوی تنظیمات بوت ( در همه مراحل W همون پارتیشن حاوی تنظیمات بوت است )

مرحله اول : آماده نمودن پیش نیاز ها .

در مرحله اول پیش نیاز ها را آماده می کنیم .

ابتدا یه کپی از فایل Wim در محل دلخواه ( در مثال ما درایو E ) گرفته . در مثال بنده فایل Install.wim را در مسیر E:\recovery کپی کردم .

سپس یه درایو را به عنوان درایو کمکی انتخاب کرده ( حداقل 20 گیگابایت . توصیه بنده اینه که از فضای خالی موجود یه درایو 30 گیگ از Disk management ویندوز ایجاد کنین )

سپس چک کنین وسیله ای که با اون می خواین ویندوز 8/8.1 رو نصب کنین قابلیت بوت از طریق UEFI رو داره . این مرحله بسیار مهم است . در حال حاظر در لپ تاپ ها قابلیت بوت UEFI فقط از طریق فلش مموری و هارد دیسک ممکن است و از طریق DVD ممکن نیست . می تونین از DVD نصب ویندوز 8/8.1 یه ایمیج بگیرین و با Poweriso یا Ultraiso روی فلش رایت و اونو بوتیبل کنین .
سپس تست کنین ببینین آیا فلشتون از طریق UEFI بوت می شه یا خیر . راه تست هم راحته . شما وارد محیط نصب ویندوز شوید . اونجایی که می خواید پارتیشن محل نصب رو انتخاب کنین ، اگر ارور داد که نمی شه توی هیچ درایوی نصب کرد ، پس هنوز legacy بوت شده . اگر ارور نداد پس UEFI نصب شده ( در وضعیت فعلی )

مرحله دوم : حذف درایو ویندوز فعلی ، نصب ویندوز کمکی .

در این مرحله ابتدا ویندوز کمکی را در درایو کمکی ( درایو E ) نصب ، سپس پارتیشن ویندوز فعلی ( درایو C ) رو فرمت می کنیم .
در مرحله اول شما ویندوز کمکی را نصب می کنید . سپس چک می کنیم که در هنگام بوت ، منوی OS Selection موجود باشد ( منویی که انتخاب می کنیم به کدام ویندوز بوت بشیم )

پس از اینکه ویندوز رو نصب کردین ، می تونین مراحل زیر رو طی کنید .

نکته بسیار مهم : حواستون باشه اشتباهی فرمت نکنین !

فلش مموری رو که بوتیبل کردیم . به سیستم وصل می کنیم . سپس از طریق فلش مموری بوت می کنیم . پس از انتخاب زبان ، به جای گزینه ی Install now ، گزینه ی Repair your computer رو انتخاب می کنیم .
سپس Troubleshoot >>>> Advanced options >>> Command Prompt
عکس ها :

حال به فرمت درایو حاوی ویندوز فعلی با Command Prompt و Diskpart می پردازیم .

در Command Prompt دستور زیر را وارد می کنیم :

سپس دستور زیر :

لیستی از هارد دیسک ها با شماره گذاری از 0 به بعد مشخص شدند . شماره هارد خودتون رو پیدا کنین ( معمولا 0 است . اگر عدد دیگری بود به جای 0 در دستور زیر عدد دیگری رو قرار بدید . )

پارتیشن درایو C تونو پیدا کنین و عددش رو به یاد داشته باشین . دقت کنید که درست انتخاب کنین . فرض کردیم شمارش N است یعنی پس از اجرای دستور ، توی لیست نوشته Volume N و مقادیرش جلوش نوشته .

ادامه دستورات :

خوب درایو C رو فرمت کردین . حال شما سیستم رو ری استارت کنین .

مرحله 3 : تعمیر بوت

مراحل زیر رو طی کنید :

باز از طریق فلش مموری بوتیبل شده ، وارد Command prompt شوید و دستورات زیر رو تایپ کنید .
همانند دستورات قبل :

به دنبال درایو حاوی ویندوز کمکی بگردین و اونو D بنامید . من فرض کردم شمارش M هست ( برای اینکه با پایینی اشتباه نشه ) دستور :

این دفعه به دنبال درایو حاوی تنظیمات بوت باشین . مشخصه این درایو اینه که فرمت اون FAT32 هست . مانند عکس :

پس از پیدا کردن شماره آن ، ( در مثال N ) به ادامه دستورات می پردازیم :

ادامه دستورات :

نکته : در صورتی که آخرین دستور کار نکرد و ارور bootrec is not recognised ... داد ، سیستم رو ری استارت کنین ، از فلش مموری بوت کنید و به Command prompt برین ، سپس دستورات سبز رو اجرا نکنین و سایر دستورات رو اجرا کنین

در آخر دستور زیر :

پس از مراحل بالا دیگه بوت تعمیر شده و نباید به منوی OS Selection برید .

مرحله 4 : Extract کردن فایل wim .

در این مرحله فایل Wim رو در درایو ریکاوری Extract می کنیم .

در این مرحله باز هم نیاز به فلش مموری حاوی ویندوز 8/8.1 هست :

طبق معمول دوباره از طریق فلش بوت شوید . به قسمت Command Prompt برید . سپس دستورات زیر :

این دفعه به دنبال درایو C قدیم بگردین . فرض کردم شماره اش N است . سپس با C نام گذاری کنید درایو حاوی ویندوز کمکی را D نام گذاری کنید . من فرض کردم شمارش N2 هست . . درایو حاوی فایل Wim رو هم پیدا کنید و اونو E بنامید و با شماره ی N3 مشخص شده است .

ادامه :

اکسترکت کردن ایمیج :

دستور بالا بسیار زمان بر است . صبر کنین تا پیغام مبنی بر موفقیت آمیز بودن مراحل ظاهر شود .
تنظیم مجدد بوت :

سیستم را ری استارت کنین . شما حال باید در OS Selection دو گزینه ی بوت داشته باشید .

مرحله آخر : مراحل پس از نصب ، تنظیم مجدد بوت .

خوب اگر دستورات بالا به خوبی کار کرد و فایل wim درست کار کرده باشه ، شما می تونین وارد مراحل پس از نصب ویندوزتون بشین . پس از طی مراحل ، شما دوباره طبق مرحله ی 3 ، این دفعه درایو حاوی ویندوز کمکی رو فرمت ، سپس بوت رو دوباره تنظیم کنید .

فاکتور می گیرم چون دستوراتش دقیقا همون دستورات مرحله سه هست . فقط به جای درایو D ، درایو حاوی ویندوز نصب شده فعلی ( C ) رو وارد کنید .

امیدوارم جوابگو باشد

################################################## ########

آپدیت :

برای تست فایل Wim می تونین از نرم افزار زیر استفاده کنین .

نرم افزار رو دانلود کنین . سپس بر روی آن کلیک راست >>>>> run as administrator .

از سربرگ mount control ، گزینه ی Choose WIM و سپس گزینه ی Display WIM Info رو بزنین . از کادر DISM Output تمامی اطلاعات رو بررسی کنید . فایل WIM نباید حاوی فایل ها با سرتیتر محیط پیش از نصب ویندوز یا Windows PE باشد ( یعنی توی index ها نباید شما به مورد windows PE برخورد کنین )

نمونه فایل Wim قابل قبول :

نمونه WIM غیر قابل قبول :

ممکنه فایل ایمیجتون بیش از یک Index داشته باشه . در هر جا که به Windows PE برخورد کردین ، اون فایل ایمیج قابل استفاده نیست

hadisheytone1
31-03-2014, 17:55
:n04::n04: اینهمه نوشتی؟:n20:
من میتونم رو سیستمم ویندوز نصب کنم و مشکلی باهاش ندارم ، قبلا هم یه بار ویندوزش رو با کمک بچه ها عوض کردم (با dvd قابلیت بوت UEFI) ، فقط مسخوام ویندوز اورجینال رو رستور کنم رو سیستمم ، چون ویندوز 8.1 یکمی مشکل داره و ریپ میزنه و نرم افزارهای ایسوس لپ تاپم رو شناسایی نمیکنن ، یه سری نرم افزارها شبیه KM Pplayer یا crome و ... بی دلیل خیلی دیر باز مشن ،عادیه این مشکلات بعد 2 ماه؟

Public Enemy
31-03-2014, 18:11
:n04::n04: اینهمه نوشتی؟:n20:
من میتونم رو سیستمم ویندوز نصب کنم و مشکلی باهاش ندارم ، قبلا هم یه بار ویندوزش رو با کمک بچه ها عوض کردم (با dvd قابلیت بوت UEFI) ، فقط مسخوام ویندوز اورجینال رو رستور کنم رو سیستمم ، چون ویندوز 8.1 یکمی مشکل داره و ریپ میزنه و نرم افزارهای ایسوس لپ تاپم رو شناسایی نمیکنن ، یه سری نرم افزارها شبیه KM Pplayer یا crome و ... بی دلیل خیلی دیر باز مشن ،عادیه این مشکلات بعد 2 ماه؟

خوب شانس شما بایوس لپ تاپتون قابلیت بوت از طریق UEFI رو داره .
معمولا این قابلیت در PC دیده می شه چون دست سازندگان در بایوس های PC بازه . در لپ تاپ این مورد رو محدود می کنند و عموما قابلیت بوت UEFI از طریق DVD رو ندارند ( مگر در موارد خاص )

در ارتباط با دیر بالا اومدن نرم افزار هاتون : معمولا مشکل نرم افزاریه . معمولا هم پس از حذف کامل نرم افزار و نصب مجدد اون درست می شه .
در ارتباط با نرم افزار های Asus : تا اونجا که دیدم نرم افزار های Asus برای ویندوز 8.1 هم تو سایتش هست . مشکل عدم شناسایی نرم افزار های مخصوص Asus هم بر می گشت به درایور ATKACPI که نصب نشده بود . یعنی باید این درایور نصب می شد .

البته عجیبه Asus چرا این درایور رو برای ویندوز 8.1 نزده ! شما این درایور رو از سایت asus دانلود و نصب کنین سپس ببینین باز هم مشکل نصب درایوری دارین ؟