PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل در زبان برنامه نوسی فرترن

ّfarzad543
24-03-2014, 15:54
سلام دوستان

من یه کدی در مورد خواندن داده ها از یک فایل رو نوشتم که دچار مشکل و سرددرگمی شدم...اصلا من برای نوشتن این کد باید از قبل یه فایل داده رو مشخص کنم؟مثلا یه سری ارقامو داخل یه فایل txt وارد کنم و سپس کد را اجرا کنم؟؟؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ...با فرترن 95 نوشتم.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

rahnema1
24-03-2014, 22:59
سلام
یک فایل متنی ایجاد کنید و پسوند اون را بردارید. توی اون فایل در هر خط یک عدد قرار داشته باشه

ّfarzad543
26-03-2014, 12:18
ممنون دوست عزیز

من فایل رو درست کردم و اجرا شد و وقتی میخوام رایت بگیرم به درستی خروجی میدهد.ولی خروجی برای نمایش برهم خوردگی داره به تصویر زیر توجه کنین .ممنون میشم با توضیح منو راهنمایی کنین.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

فایل فرترن هم گذاشتم.فقط باید ترانهاده ماتریس اصلی رو وارد فایل داده ها کنیم که داخل فایل مشخص شده.major مربوط به فایل اصلی هست ولی initial مربوط به فایل داده ها هست اینطور به درستی خروجی میده.

rahnema1
28-03-2014, 14:38
ببخشید کمی دیر شد
واسه پرینت این را امتحان کنید

یک سری سایت در خصوص آموزش پرینت در فرترن دیدم

ّfarzad543
02-04-2014, 12:31
سلام دوست عزیز ممنونم

یه کد دیگه نوشتم که تو خط 112 ارور میده...خودت کامپایل کنی و ران بگیری میفهمی....دلیلش چیه؟اصلا تو خط 112 هیچی مشکلی نمیبینم!!!

rahnema1
02-04-2014, 13:43
من با gfortran کامپایل کردم اجرا شد برای ورودی هم 2 3 4 5 دادم این هم خروجی:

ّfarzad543
02-04-2014, 15:17
من با gfortran کامپایل کردم اجرا شد برای ورودی هم 2 3 4 5 دادم این هم خروجی:

سلام دوست خوبم.

من با ورودی هایی که دادی ران گرفتم ولی تو خط 112 ارور میداد...من با plato که همه برنامه رو میشه توش نوشت(جاوا و سی پلاس پلاس و فرترن و....) ران گرفتم که ارور میده.الان gfortran که گفتی منظورت چی هست؟ممنون میشم توضیح بدین.به نظرت به خاطر این ارور میده که حافظه این نرم افزاری که باهاش کد می نویسم حافظه کمی داره؟ممنون میشم این تاپیکو تنها نزاری چون واقعا لنگم و کسی رو ندارم.بابت پروژه سی اف دی هست.هر هفته هم پروژه های سنگین میده استادم.این کدی که دادم تازه بخشی ازش هست.و بقیه رو باید بنویسم.اگه خواستی کل پروژه رو برات توضیح میدم که با هم لینک بشیم.شما رشتتون چی هست؟

rahnema1
02-04-2014, 15:33
سلام
فایل gfortran را از اینجا بگیر و نصب کن

فکر کنم برنامه خودس را در مسیر میذاره
فقط کافیه با cmd توی اون فولدری که برنامه ات مثلا myfile.f90 هست بری واین دستور را بزنی
gfortran myfile.f90

ّfarzad543
02-04-2014, 16:26
سلام دوست خوبم

این نرم افزار با ویندوز سون و 64 بیتی کار میکنه؟در هر حال دارم دانلودش میکنم.

کاش روش آموزش کاملشو رو اینجا میزاشتی.....سرچ کردم چیزخاصی از این نرم افزار نبود....خودم تازه به گوشم خورده...این نرم افزار حافظه خوبی داره؟ در مورد مزایای این نرم افزار نسبت به نرم افزارای دیگه چیه؟

بازم ممنون دوست خوبم.

rahnema1
02-04-2014, 16:56
میشه گفت معروفترین کامپایلر اپن سورس هست که در ویندوز و لینوکس و osx هم کار می کنه. برای 64 بیتی فکر کنم این را دنلود کنی بهتر باشه البته به همراه اون کامپایلر ++c هم هست
ftp://ftp.equation.com/gcc/gcc-4.8.2-64.exe

که از این سایت گرفتم:
که البته یه سری نسخه های دیگه هم هست.

-محدودیت سایز و غیره نداره
از طریق خط فرمان می تونید کامپایل کنید دستور کامپایل و گزینه های اون شبیه دستور gcc یعنی کامپایلر سی پلاس پلاس هست
مثلا در خط فرمان بزنید
gfortran --help
گزینه های option اون را لیست می کنه که شبیه gcc هست شما توی اینترنت gcc را سرچ کنید به طور کامل گزینه های اون را شرح داده
یک نکته فکر کنم اگه این را نصب کنید لازم باشه متغیر محیطی path را تغییر بدید و در اون مسیر فولدر bin را اضافه کنید

rahnema1
02-04-2014, 17:02
این هم آدرس یک IDE واسه gfortran فکر کنم باید داخلش یه سری تنظیمات انجام بدید

rahnema1
02-04-2014, 17:07
تولد شما مبارک!!!!

rahnema1
02-04-2014, 17:41
IDE را که دانلود کردی وقتی فایل CbLauncher.exe را اجرا کردی فکر کنم کامپایلر gfortran را بشناسه در غیر این صورت از منوی settings گزینه compiler را انتخاب کنید و در بالای پنجره به عنوان selected compiler گزینه gnu fortran compiler را انتخاب کنید و روی دکمه set as default کلیک کنید
بعد هم در قسمت Toolchan executablea و در قسمت compiler installation directory مسیر نصب کامپایلر را معرفی کنید یعنی همون مسیری که داخل اون فولدر bin قرار داره فقط به جای سه گزینه اول یعنی c compile و c++ compilerو اون سومی این را بذارید :
x86_64-w64-mingw32-gfortran.exe
دیگه فکر کنم بتونید فایل فرترن را باز کنید با زدن Ctrl+f9 و بعد از اون با زدن f9 برنامه را اجرا کنید

ّfarzad543
02-04-2014, 17:57
میشه گفت معروفترین کامپایلر اپن سورس هست که در ویندوز و لینوکس و osx هم کار می کنه. برای 64 بیتی فکر کنم این را دنلود کنی بهتر باشه البته به همراه اون کامپایلر ++c هم هست
ftp://ftp.equation.com/gcc/gcc-4.8.2-64.exe

که از این سایت گرفتم:
که البته یه سری نسخه های دیگه هم هست.

-محدودیت سایز و غیره نداره
از طریق خط فرمان می تونید کامپایل کنید دستور کامپایل و گزینه های اون شبیه دستور gcc یعنی کامپایلر سی پلاس پلاس هست
مثلا در خط فرمان بزنید
gfortran --help
گزینه های option اون را لیست می کنه که شبیه gcc هست شما توی اینترنت gcc را سرچ کنید به طور کامل گزینه های اون را شرح داده
یک نکته فکر کنم اگه این را نصب کنید لازم باشه متغیر محیطی path را تغییر بدید و در اون مسیر فولدر bin را اضافه کنید

ممنون دوست خوبم.ببین من الان هم فرترن 95(plato) و هم میکروساقت دولوپر استودیو(microsoft developer studio)(فک کنم فرترن 90 هستش) رو لپ تاپم نصبه.الان باید اینا رو حذف کنم و بعد این نرم افزار رو نصب کنم؟.نرم افزار میکروسافت دولوپر استودیو واسه ویندوز ایکس پی هست ولی تو سون هم نصب میشه و کمتر ارور میده.ولی فقط یه بار میتونی بازش کنی و بار دوم هنگ میکنه که باید از دوباره اجرا بگیری تا کار کنه.همچنین پلاتو خیلی هوشمند و زیاد ارور میده.حالا چون من با سی پلا پلاس کار نکردم درک حرفاتون برام سخته.ممنون میشم با عکس مختصر و مفید توضیح بدین.اینم یه سایت آپلود:

به نظرم بلد باشین که عکس رو تو فروم بزارین ....اگه بلد نیستین که فقط کافیه عکسی که گرفتین رو داخل سایت مورد نظر آپلود کنین و سپس عکس مورد نظر را از داخل همون سایت به داخل پستتون کپی نمایید.

این هم آدرس یک IDE واسه gfortran فکر کنم باید داخلش یه سری تنظیمات انجام بدید

یکیش همین که من نفهمیدم منظورتون چی هست...IDE چی هست؟فایلایی که گفتین رو دارم دانلود میکنم......ممنون بازم

ّfarzad543
02-04-2014, 18:06
دوست خوبم منظورت از خط فرمان اینه که کد داخل برنامه نوشته میشه و سپس با استفاده از یه دستور که داخل یه باکس می نویسیم،کد نوشته شده کامپایل وران میشه دیگه؟

ّfarzad543
02-04-2014, 18:10
IDE را که دانلود کردی وقتی فایل CbLauncher.exe را اجرا کردی فکر کنم کامپایلر gfortran را بشناسه در غیر این صورت از منوی settings گزینه compiler را انتخاب کنید و در بالای پنجره به عنوان selected compiler گزینه gnu fortran compiler را انتخاب کنید و روی دکمه set as default کلیک کنید
بعد هم در قسمت Toolchan executablea و در قسمت compiler installation directory مسیر نصب کامپایلر را معرفی کنید یعنی همون مسیری که داخل اون فولدر bin قرار داره فقط به جای سه گزینه اول یعنی c compile و c++ compilerو اون سومی این را بذارید :
x86_64-w64-mingw32-gfortran.exe
دیگه فکر کنم بتونید فایل فرترن را باز کنید با زدن Ctrl+f9 و بعد از اون با زدن f9 برنامه را اجرا کنید

ممنون دوست خوبم ..من الان کلی سوال تو ذهنم هست.نرم افزاری داشتم اگه ارور میداد میتونستم با یک کلیک بر روی ارور مشخص شده، ارور مورد نظر رو بر روی کد نوشته شده پیدا کنم.خواستم بدونم این نرم افزار که معرفی کردین هم این خاصیت رو داره؟
باتشکر

rahnema1
02-04-2014, 18:18
IDE یعنی محیطی که در اون کد را ویرایش می کنید و برنامه را کامپایل می کنید و خط فرمان یعنی cmd یعنی اون صفحه سیاه رنگ
من فکر می کنم برنامه تونسته gfortran را پیدا کنه در غیر این صورت از این تصاویر استفاده کنید

برای امتحان هم فایل فرترن خودتون را با ایت برنامه باز کنید
ابتدا بزنید ctrl+f9
بعد هم بزنید f9
ببینید برنامه اجرا میشه

rahnema1
02-04-2014, 18:19
ممنون دوست خوبم ..من الان کلی سوال تو ذهنم هست.نرم افزاری داشتم اگه ارور میداد میتونستم با یک کلیک بر روی ارور مشخص شده، ارور مورد نظر رو بر روی کد نوشته شده پیدا کنم.خواستم بدونم این نرم افزار که معرفی کردین هم این خاصیت رو داره؟
باتشکر

یکی از کارهایی که IDE می کنه همینه

ّfarzad543
02-04-2014, 18:37
دوست خوبم.بزار ببینم درست فهمیدم:

یعنی الان نرم افزار gfortran با برنامه IDE کاراییشو نشون میده .یعنی باید این دو نرم افزار بهم لینک شن تا بتونیم کد داخلش بنویسیم یا بتونیم داخلش فایل فرترن ایمپورت کنیم.درسته؟

الان این نرم افزار رو در کنار نرم افزارایی که گفتم به نظرتون نصب میشه؟یا باید حذفشون کنم بعد اینو نصب کنم؟

rahnema1
02-04-2014, 18:39
codeblocks ide و gfortran با هم باشن کارایی بالاتر میره
اونها را لازم نیست uninstall کنید

ّfarzad543
02-04-2014, 18:46
codeblocks ide و gfortran با هم باشن کارایی بالاتر میره
اونها را لازم نیست uninstall کنید

ممنون دوست خوبم.من رفتم که کارایی که گفتی رو انجام بدم.اگه تونستی امشب این تاپیک رو تنها نزار.یا این که تا آخر این ترم،این تاپیکو تنها نزار.این ترم دو ارشد بدجور منو داره اذیت میکنه ولی باز توکل به خدا.
راستشو بخوای من هیچکی رو ندارم.خیلی حرفا رو نمیشه اینجا گفت.یا حق

ّfarzad543
02-04-2014, 19:00
دوست خوبم جی فرترن رو نصب کردم و رفتم CbLauncher اجرا کنم شکل زیر ظاهر شد.کدوم گزینه رو بزنم؟

ّfarzad543
02-04-2014, 19:03
فک کنم گزینه دومی رو بزنم بهتر باشه.....

ّfarzad543
02-04-2014, 19:15
الان من از کجا بفهم پیدا کرده یا نکرده......همینطوری برم همون مراحلی که گفتی رو انجام بدم؟

مشکلی پیش نیاد...

ctrl+f9 رو زدم ولی چیزی نیومد....اصلا کنترل+اف نه برای چی هست؟برای این هست که فایل فرترن رو ایمپورت کنم؟بعد از این که CbLauncher رو اجرا کردم ctrl+f9 رو بزنم؟

ممنون

ّfarzad543
02-04-2014, 19:24
ممنونم درست کردم ......واقعا ممنون.....

ایمپورت کردم و کامپایل کردم و ران گرفتم.ببینم حالا کاراییش چطوره....به نظر خوب میاد.محیطش که جذابه.

بازم به این تاپیک سر بزنین من فردا رو هستم ...پس فردا میرم دانشگاه.و ار تو دانشگاه با نت دانشگاه باز اینجا میام.....خیلی ممنون خیلی ممنون

ّfarzad543
02-04-2014, 19:35
دوست خوبم .امیدورارم برگردی و جواب بدی.

در مورد عیب زدایی با ین نرم افزار هم کمی توضیح بدین ممنون میشم.الان این خط سبزا نشان دهنده جایی هستن که مشکل ایجاد میکنن؟

الان فایل خودمو ران کردم سه تا وارنینگ داد ولی ارور نداشت.وارنینگ معمولا چیز خاصی نیست.ارور مشکل زاست.

ّfarzad543
02-04-2014, 19:54
دوست خوبم

به نظرم این نرم افزار یه روزنه های امیدی به من میده ....چون یه خروجی تونستم ازش بگیرم...پدرم در آمد این کدو نوشتم...حداقل یه خروجی ازش دارم میرم به استادم نشون میدم اینطور ی شد.
حالا اینا به کنار.من الان کامپایلر فرترن رو پیش فرض این برنامه کردم....با توجه به شکل پست های قبل من تونستم یه بار کامپایل کنم و ران بگیرم و خروجی بگیرم ولی نمیدونم چرا برای بار دوم وقتی build رو میزنم کامپایل نمیشه و چیزی رو نشون نمیده....در حالی که تو قسمت تنظیماتش میرم همه چی درسته ...برام مهمه راهنمایی کینن.دارم امید پیدا میکنم که این نرم افزار کارش نسبت به نرم افزارای دیگه خیلی بهتره..بازم ممنون.
به شکلها توجه کنین

rahnema1
02-04-2014, 20:25
گفتم که selected compiler را روی GNU Fortran compiler قرار بدید و حتما روی دکمه set as default کلیک کنید
در ضمن فکر کنم برنامه ای که نوشتید به صورت غیر عادی تموم میشه و یه اشکالی داره به exit code توجه کنید که یک عدد منفیه.
Process returned -1073741819
اگه برنامه به صورت عادی تموم بشه exit code برابر صفر میشه ببین کجای برنامه اشکال داره

ّfarzad543
02-04-2014, 20:25
دوست خوبم.....خدایی بد موقعی رفتی:n03:

این مشکلو حل میکردینو میرفتین خیلی خوب بود....میخوام الان کد بنویسم...وقت ندارم:n27:

ّfarzad543
02-04-2014, 20:35
گفتم که selected compiler را روی GNU Fortran compiler قرار بدید و حتما روی دکمه set as default کلیک کنید
در ضمن فکر کنم برنامه ای که نوشتید به صورت غیر عادی تموم میشه و یه اشکالی داره به exit code توجه کنید که یک عدد منفیه.
Process returned -1073741819
اگه برنامه به صورت عادی تموم بشه exit code برابر صفر میشه ببین کجای برنامه اشکال داره

دوست خوبم،ببخشید حواسم نبود.ولی من الان این کارم کردم ولی باز کامپایل نمیشه گرفت....

ّfarzad543
02-04-2014, 20:39
گزینه های دیگه نباید تغییر کنه به نظرت:

ّfarzad543
02-04-2014, 20:40
آخخخخ دایرکتوریشششششششششش

ّfarzad543
02-04-2014, 20:44
درست شد ممنون

واقعا ممنون.....اعصابم خورد بود سر یه چیزی....تمرکز نداشتم .....معذرت....ایشالله تو سال جدید به آرزوهات برسی....

یاعلی

rahnema1
02-04-2014, 20:45
توی همون عکسی که گذاشتید به جای mingw-make32.exe بذارید make.exe

ّfarzad543
02-04-2014, 20:49
توی همون عکسی که گذاشتید به جای mingw-make32.exe بذارید make.exe

چرا؟دلیلش چیه؟

rahnema1
02-04-2014, 20:56
ازمنوی settings گزینه debugger را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده و در قسمت سمت چپ روی default کلیک کنید و ببینید در قسمت executable path برنامه gdb.exe به درستی معرفی شده ؟ اگه نشده این برنامه در فلدر bin قرار داره و مسیر درست را بدهید.

برای ایجاد یک پروژه جدید از منوی file گزینه new و بعد روی project کلیک کنید
از بین آیکون ها گزینه fortran application را انتخاب کنید
روی دکمه go کلیک کنید و روی next کلیک کنید
عنوان پروژه و مسیری که می خواهید پروژه در اون ایجاد بشه را معرفی کنید و next بزنید
و نهایتا روی finish کلیک کنید
در محیط برنامه در سمت چپ در زیر project فایل main.f90 قرار داره که یک نمونه برنامه برای اجرا هست
از منوی debug روی فلش قرمز کلیک کنید تا debug اجرا بشه
همچنین اگه روی فلش سبز کلیک کنید برنامه اجرا میشه

حالا با این مثال کمی با برنامه آشنا شدید
حالا در فایل main.f90 کد خودتون را کپی کنید و روی دکمه قرمز کلیک کنید
یک پنجره ظاهر میشه که دقیقا همون خطی که گفته بودید را خطا نشون میده

rahnema1
02-04-2014, 20:58
چرا؟دلیلش چیه؟

توی فولدر bin نگاه کنید فقط فایل make.exe هست و اون فایلی که گفتم نیست

ّfarzad543
02-04-2014, 21:18
ازمنوی settings گزینه debugger را انتخاب کنید. در پنجره ظاهر شده و در قسمت سمت چپ روی default کلیک کنید و ببینید در قسمت executable path برنامه gdb.exe به درستی معرفی شده ؟ اگه نشده این برنامه در فلدر bin قرار داره و مسیر درست را بدهید.

برای ایجاد یک پروژه جدید از منوی file گزینه new و بعد روی project کلیک کنید
از بین آیکون ها گزینه fortran application را انتخاب کنید
روی دکمه go کلیک کنید و روی next کلیک کنید
عنوان پروژه و مسیری که می خواهید پروژه در اون ایجاد بشه را معرفی کنید و next بزنید
و نهایتا روی finish کلیک کنید
در محیط برنامه در سمت چپ در زیر project فایل main.f90 قرار داره که یک نمونه برنامه برای اجرا هست
از منوی debug روی فلش قرمز کلیک کنید تا debug اجرا بشه
همچنین اگه روی فلش سبز کلیک کنید برنامه اجرا میشه

حالا با این مثال کمی با برنامه آشنا شدید
حالا در فایل main.f90 کد خودتون را کپی کنید و روی دکمه قرمز کلیک کنید
یک پنجره ظاهر میشه که دقیقا همون خطی که گفته بودید را خطا نشون میده

ممنون دوست خوبم.واقعا ممنون.
الان دکمه قرمز درواقع عمل ران رو فقط انجام میده؟ممنون میشم هنوز باشین.چون دارم با نرم افزار کار میکنم ...میخوام سر در بیارم و ببینم آن چیزایی که میخوام هست یا نه.واقعا ببخشید.شما خیلی خوبین.با تشکر

ّfarzad543
02-04-2014, 21:19
توی فولدر bin نگاه کنید فقط فایل make.exe هست و اون فایلی که گفتم نیست

درسته...ممنون

rahnema1
02-04-2014, 21:27
ممنون دوست خوبم.واقعا ممنون.
الان دکمه قرمز درواقع عمل ران رو فقط انجام میده؟ممنون میشم هنوز باشین.چون دارم با نرم افزار کار میکنم ...میخوام سر در بیارم و ببینم آن چیزایی که میخوام هست یا نه.واقعا ببخشید.شما خیلی خوبین.با تشکر

دکمه قرمز واسه debug کردن و دکمه سبز برای اجرا کردنه
فکر کنم اندکس آرایه را درست نمی دهی
در آخرین مرحله T(i,j+1,n+1 وقتی می خواهد اجرا بشه j برابر با 50 هست که بعلاوه 1 میشه 51 که از سایز بعد دوم T که برابر 50 باشه یکی بیشتر میشه و خطا ایجاد میشه

ّfarzad543
02-04-2014, 21:29
الان از الکی یه قسمت برنامه رو حذف کردم وقتی build رو زدم...ارور ها رو نشون داد ولی با آن دکمه قرمزی که گفتین فقط ران گرفت و در یه لحظه متوقف شد و یه پیغام داد که کامپایل با شکست مواجه شد و ....خودتون تو شکل ببینین:

الان میخوام بدونم این دو عمل چه فرقی با هم دارند.
در مورد آن چیزی هم که خطا رو پیدا میکنه:منظورم این بود که وقتی اروری پیدا میشد با کلیک بر روی آن ارور، در روی کد نوشته شده یک فلش ایجاد میشد و جایگاه ارور رو برام پیدا میکرد...

ّfarzad543
02-04-2014, 21:37
دکمه قرمز واسه debug کردن و دکمه سبز برای اجرا کردنه
فکر کنم اندکس آرایه را درست نمی دهی
در آخرین مرحله T(i,j+1,n+1 وقتی می خواهد اجرا بشه j برابر با 50 هست که بعلاوه 1 میشه 51 که از سایز بعد دوم T که برابر 50 باشه یکی بیشتر میشه و خطا ایجاد میشه

درست میگی دوست خوبم.خودم هم به اینو فهمیده بودم ولی این کد به نظرم بیشتر از اینها مشکل داره.چون تغییرش داده بودم و لی بازم درست نشد.ولی بازم ممنونم که اشکالات کارمو بگیرین.در ضمن این کد دو تا سابروتین هم دارد.که استادم فقط بهمون اینو داد.کد اصلی یه کد دیگس.من امروز بعد از ظهر کاملش کردم.حالا خروجی صفر رو میده باز خدا رو شکر:n26:باید بیشتر روش کار کنم.فعلا کار با این نرم افزار رو مسلط شم.بیشتر کار میکنم بعد کدو میزارم همین جا با هم لینک میشیم.من پروژه اول استادم رو انجام دادم که مربوط به بررسی دمای مرکز کره و استوانه و اسلب بود.این که سخت تره.پروژه بعدی یه لوله سه بعدی هست که بعد عید باید روش کار کنیم.باید بیشتر کار کنم.خوب توضیحات رو بدین آقای.....اسمتونو نمیدونم!!

ّfarzad543
02-04-2014, 21:39
حالا این دکمه قرمز( Debug) ،یعنی اشکال زدایی میکنه واقعا؟چطوری؟یعنی چی؟

rahnema1
02-04-2014, 21:40
در مورد debug کردن و همچنین راهنمای codeblock می تونید این pdf ها را مطالعه کنید یه دید کلی به شما میده
faculties.sbu.ac.ir/~a_mahmoudi/ITP_91_1/Debug.pdf

البته ممکنه این کدبلاکس موقع اجرا دچار اشکال بشه

ّfarzad543
02-04-2014, 21:43
یه سوال دیگه هر خط کد که مینویسیم باید بعد از 8 تا Space نوشته باشه؟

rahnema1
02-04-2014, 21:45
نه فرترن 90 مثل 77نیست که اسپیس بخواد

rahnema1
02-04-2014, 21:48
این سایت هم در مورد دیباگ کردن چند تا مطلب داره

ّfarzad543
02-04-2014, 21:56
در مورد debug کردن و همچنین راهنمای codeblock می تونید این pdf ها را مطالعه کنید یه دید کلی به شما میده
faculties.sbu.ac.ir/~a_mahmoudi/ITP_91_1/Debug.pdf

البته ممکنه این کدبلاکس موقع اجرا دچار اشکال بشه

الان این پی دی اف روش کار این کامپایلر رو داره یاد میده دیگه؟
منظورتون چیه که دچار مشکل بشه؟؟؟نتایج اشتباه زیاد میده؟

rahnema1
02-04-2014, 22:00
پی دی اف اولی یک دید کلی به شما میده ولی دومی طرز کار با codeblocks هست. منظورم از اشکال اینه که ممکنه ( البته به ندرت) یکهو برنامه بسته بشه نه اینکه نتایج اشتباه بده

ّfarzad543
02-04-2014, 22:03
این سایت هم در مورد دیباگ کردن چند تا مطلب داره

به نظر میاد شما دانشجوی کارشناسی نباشین....

راستشو بخواین من میخوام کدنوسیم خیلی خوب بشه....ممنون میشم راهنماییم کنین.کد نوسی اصلیم(پایان نامه ارشد) بیشتر با سی پلاس پلاس هست.

rahnema1
02-04-2014, 22:05
راهش در درجه اول مطالعه منابع آموزشی و بعدش هم تکرار و تمرینه

ّfarzad543
02-04-2014, 22:07
تمامی فایلا مطالعه میکنم....به نظرم به دردم میخوره خیلی. با تشکر دوست خوبم

ّfarzad543
02-04-2014, 22:14
الان از الکی یه قسمت برنامه رو حذف کردم وقتی build رو زدم...ارور ها رو نشون داد ولی با آن دکمه قرمزی که گفتین فقط ران گرفت و در یه لحظه متوقف شد و یه پیغام داد که کامپایل با شکست مواجه شد و ....خودتون تو شکل ببینین:

الان میخوام بدونم این دو عمل چه فرقی با هم دارند.
در مورد آن چیزی هم که خطا رو پیدا میکنه:منظورم این بود که وقتی اروری پیدا میشد با کلیک بر روی آن ارور، در روی کد نوشته شده یک فلش ایجاد میشد و جایگاه ارور رو برام پیدا میکرد...

در این مورد خوب توجیح نشدم....نتونستم همونطوری که میخواستم باشه....مثلا آن پایین صفحه اگه اررو بده با کلیک روی ارور ،توسط یه فلش جایگاه ارور تو کد نوشته شده مشخص میشد....پلاتو اینطوری بود.کدبلاکس اینطوری میشه؟

ّfarzad543
02-04-2014, 22:18
باید از یه طریقی جایگاه ارور رو مشخص کنم..این خیلی مهمه برای عیب زدایی..ممنون

ّfarzad543
02-04-2014, 22:24
ببینید کلا همه کد رو آن خط سبز در بر گرفته...منظورتون از این خط چی بود؟این خط چکار میکنه؟

ّfarzad543
02-04-2014, 22:33
همین یکی رو بگو امشب دیگه مزاحمت نمیشم:n27:

ّfarzad543
02-04-2014, 22:35
خودمونی هم که شدیم:n29:

ّfarzad543
02-04-2014, 22:56
ببین دوست عزیز...الان مثلا یه فایل فرترن رو داخل میکروسافت دولوپر هم ران گرفتم ولی عدد اجراییش 1 زده....یعنی درست اجرا نشده؟اینو تو یه پست گفته بودی تا حالا نشنیده بودم.نکته جالبی بود.

rahnema1
03-04-2014, 04:27
در این مورد خوب توجیح نشدم....نتونستم همونطوری که میخواستم باشه....مثلا آن پایین صفحه اگه اررو بده با کلیک روی ارور ،توسط یه فلش جایگاه ارور تو کد نوشته شده مشخص میشد....پلاتو اینطوری بود.کدبلاکس اینطوری میشه؟

اگه ارور ایجاد بشه اون پایین لیست می کنه بعد با دابل کلیک روی لیست به همون جایی که ارور هست منتقل می شوید.

ّfarzad543
03-04-2014, 11:16
اگه ارور ایجاد بشه اون پایین لیست می کنه بعد با دابل کلیک روی لیست به همون جایی که ارور هست منتقل می شوید.

سلام....امروز اصلا کامپایل نمیشه ولی ران میشه گرفت!

rahnema1
03-04-2014, 11:22
سلام
تا کامپایل نشه که run نمیشه
ببین تنظیماتش بهم نریخته

ّfarzad543
03-04-2014, 11:31
سلام دوست خوبم...

ببین ما که نتونستیم کامپایل کنیم ولی خوب این کامپایلر حداقل خوب خورجی میده و زیاد اذیت نمیکنه.من کلا دارم با همه کامپایلرها کد رو مینوسیم و روی همه دارم امتحان میکنم و کارمو پیش میبرم.این گزارش کارم بود!
حالا یه سوال این خط زرد که در شکل زیر هست واسه چی هست؟من یه حرف از آن خط رو ویرایش کردم و آن ط زرد ایجاد شد.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

ّfarzad543
03-04-2014, 11:32
سلام
تا کامپایل نشه که run نمیشه
ببین تنظیماتش بهم نریخته

ولی به خدا ران شد:n28:باشه بازم چک میکنم ولی چک کردم

ّfarzad543
03-04-2014, 11:40
دوست خوبم.هر وقت میخوام کدبلاکس رو اجرا کنم کادر زیر میاد...که نباید باشه...تنظیمات همه رو چک کردم....ببینین:

rahnema1
03-04-2014, 11:41
خیلی به رنگها حساس نباش. به خدا من مخترع codeblocks نیستم

rahnema1
03-04-2014, 11:43
شما چند تا فرترن نصب کردید . ببینید دقیقا اون فرترن 64 بیتی را بهش معرفی کنید فکر کنم توی فولدر c:\mingw باشه
یک بار تنظیماتش را انجام بدید و بعد برنامه را ببندید و اگه پیغام داد تنظیمات ذخیره بشه OK بزنید تا هر وقت برنامه را باز می کنید تنظیمات سرجاش باشه

ّfarzad543
03-04-2014, 11:44
خیلی به رنگها حساس نباش. به خدا من مخترع codeblocks نیستم

اوکی:n01:بازم ممنون:biggrin:

خیلی آقایی

ّfarzad543
03-04-2014, 11:52
شما چند تا فرترن نصب کردید . ببینید دقیقا اون فرترن 64 بیتی را بهش معرفی کنید فکر کنم توی فولدر c:\mingw باشه
یک بار تنظیماتش را انجام بدید و بعد برنامه را ببندید و اگه پیغام داد تنظیمات ذخیره بشه OK بزنید تا هر وقت برنامه را باز می کنید تنظیمات سرجاش باشه

دوست خوبم....واقعا کارت درسته.....درست شد و درست هم گفتی.من خیلی گیجم تو عکس مشخص بود 32 بیتی رو انتخاب کرده بودم....ولی فبلا رو 64 بود...نمیدونم چرا تنظیماتش فک کنم عوض میشه و هی باید چک کنم:n29:

ّfarzad543
03-04-2014, 12:08
همین الان علامت مشخص کننده ارور هم متوجه شدم چطوری هست.دیگه همه چی آرومه و من الان خوشحالم:n02:

ّfarzad543
03-04-2014, 12:13
دوست خوبم،واقعا ممنون.میرم کار میکنم و منابعی که دادی رو امروز سعی میکنم بخونم.اگه به مشکلی برخوردم میام باهات در میون میزارم.دیگه مشکلات نرم افزاری رو فهمیدم حالا نوشتن کد مونده و عیب زدایی.فردا هم باید برم دانشگاه و خوابگاه دانشجویی

یاعلی

ّfarzad543
20-06-2014, 22:36
سلام....بازم برگشتم...
دوستان ،،استادم گفته از طریق کدهای نوشته شده در درس سی اف دی،،،،یه مقاله بدم!!!!
حالا من پروژه های زیر ر انجام دادم:
1.انتقال حرارت هدایت یک بعدی بر روی اسلب و کره و استوانه
2.انتقال حرارت هدایت دو بعدی بر روی استوانه
3.انتقال حرارت در داخل رگ(استوانه)
4.انتقال حرارت جریان خزشی بر روی یک کره
حالا از بین کد های نوشته شده،باید مقاله مرتبط پیدا کنم و مقاله رو توسعه بدم و بشه یه مقاله جدید.
واقعا دیگه نمیدونم چی بگم...پروژه درس دیگه هم دارم و واقعا وقتم کم هست.من سرچ هم کردم و نتونستم مقاله عددی(فارسی یا خارجی) مناسب پیدا کنم....نمیدونم باید چکار کنم...
من این ترم در آستانه مشروطی هستم:n03:جبران میکنم.کمکم کنین.
یاعلی

ّfarzad543
23-06-2014, 18:49
سلام دوستان

من به یه مشکلی در کدنویسی با فرترن برخورردم،،یه اروری در حین کامپایل کردن بهم میده و ارورش شماره داره،مثلا اینطوری: error FOR3598

خواستم بدونم راهی وجود داره که من بتونم بفهمم این ارور منظورش چیه و بیشتر راجع بهش بدونم؟

واقعا ممنون میشم که کمکم کنین باتشکر

yarima1
11-07-2014, 12:41
سلام

من یک کد فرترن 90 دارم که با visual fortran 6.6 ران می کنم. من متغیرها رو با دقت مضاعف (double precision) تعریف کردم اما الان نیاز به دقت بالاتر دارم اما زمانیکه اونا رو با real*16 تعریف می کنم میگه این کامپایلر اون رو ساپورت نمیکنه. چه کامپایلری این متغیر رو ساپورت می کنه؟ من ویندوز xp 32 بیت دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

rahnema1
11-07-2014, 13:31
سلام

من یک کد فرترن 90 دارم که با visual fortran 6.6 ران می کنم. من متغیرها رو با دقت مضاعف (double precision) تعریف کردم اما الان نیاز به دقت بالاتر دارم اما زمانیکه اونا رو با real*16 تعریف می کنم میگه این کامپایلر اون رو ساپورت نمیکنه. چه کامپایلری این متغیر رو ساپورت می کنه؟ من ویندوز xp 32 بیت دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

سلام
شما می تونید از این کتابخانه جهت محاسبات با دقت دلخواه استفاده کنید
کامپایلر gfortran هم کامپایلر خوبیه

yarima1
12-07-2014, 09:36
ممنون از راهنمایی تون.

من درست متوجه منظورتون نشدم یعنی می تونم با نصب این کتابخونه با همون compaq visual fortran کدم رو با دقت بالاتر ران کنم یا اینکه باید علاوه بر این کتابخونه، کامپایلری مثل gfortran هم نصب کنم؟

من به این پیج رفتم ولی از روش نصب کتابخونه چیزی سر در نیاوردم. میشه بیشتر راهنماییم کنین. پس از نصب کتابخونه باید همونطور که یک تابع رو صدا می زنیم از این کتابخونه استفاده کنم؟

ممنونتون میشم کمکم کنین.

yarima1
12-07-2014, 09:36
سلام
شما می تونید از این کتابخانه جهت محاسبات با دقت دلخواه استفاده کنید
کامپایلر gfortran هم کامپایلر خوبیه

ممنون از راهنمایی تون.

من درست متوجه منظورتون نشدم یعنی می تونم با نصب این کتابخونه با همون compaq visual fortran کدم رو با دقت بالاتر ران کنم یا اینکه باید علاوه بر این کتابخونه، کامپایلری مثل gfortran هم نصب کنم؟

من به این پیج رفتم ولی از روش نصب کتابخونه چیزی سر در نیاوردم. میشه بیشتر راهنماییم کنین. پس از نصب کتابخونه باید همونطور که یک تابع رو صدا می زنیم از این کتابخونه استفاده کنم؟

ممنونتون میشم کمکم کنین.

rahnema1
12-07-2014, 11:21
لازمه که gfortran را نصب کنید. اگه نحوه نصبش را نمیدونید توی یکی از همین تاپیک ها توضیح دادم کافیه فایلش را دانلود و نصب کنید
این کتابخانه را برای محاسبات دانلود کنید:
بعد از اینکه از زیپ خارج شد با cmd وارد فولدر f90 بشید و دستور make را بزنید تا کتابخانه به همراه برنامه های تست ایجاد بشه

یک نمونه سورس استفاده از کتابخانه در فایل readme قرار داره که به این ترتیب هست یک فایل مثلا به نام my.f90 درست کنید و کد زیر را در اون بذارید و داخل فولدر f90 ذخیره کنید

که یک محاسبه ساده را با دقت 500 رقم اعشار انجام میده
برای کامپایل این برنامه این دستور را بزنید

یک برنامه به نام a.exe ایجاد میشه

yarima1
12-07-2014, 13:39
لازمه که gfortran را نصب کنید. اگه نحوه نصبش را نمیدونید توی یکی از همین تاپیک ها توضیح دادم کافیه فایلش را دانلود و نصب کنید
بعد از اینکه از زیپ خارج شد با cmd وارد فولدر f90 بشید و دستور make را بزنید تا کتابخانه به همراه برنامه های تست ایجاد بشه

یک نمونه سورس استفاده از کتابخانه در فایل readme قرار داره که به این ترتیب هست یک فایل مثلا به نام my.f90 درست کنید و کد زیر را در اون بذارید و داخل فولدر f90 ذخیره کنید

یلی خیلی ممنون :n01:
من gfortran رو نصب کردم بعد کتابخونه mpfun90 رو دانلود کردم و کارایی که گفته بودین انجام دادم بعداز تایپ make دو تا ارور داد.
بعد یه فایل با اون سورسی که داده بودین ساختم و اجرا کردم.
الان چند تا سوال برام پیش اومده:
1. برای هر بار اجرای کدم باید یک فایل به شیوه بالا در فلدر f90 بسازم بعد فایل exe که میسازه رو ران کنم؟
2. این دستوراتی که در این نمونه کد فرستادین باید توی برنامه خودم وارد بشه؟
3. در این نمونه کد، زیربرنامه mpwrite چکار میکنه؟
4. چرا gfortran بعد از نصب توی لیست all programs من اضافه نشده و اینکه چجوری می تونم همون کد خودم رو با دقت معمولی و بدون استفاده از کتابخونه بالا با gfortran ران کنم؟
من شرمنده ام که این قدر وقت تون رو گرفتم و این همه سوال پرسیدم . ممنون میشم اگه جواب سوالای من رو بدین البته تا هر جا که وقت تون اجازه میده.

rahnema1
12-07-2014, 14:55
یلی خیلی ممنون :n01:
من gfortran رو نصب کردم بعد کتابخونه mpfun90 رو دانلود کردم و کارایی که گفته بودین انجام دادم بعداز تایپ make دو تا ارور داد.
بعد یه فایل با اون سورسی که داده بودین ساختم و اجرا کردم.
الان چند تا سوال برام پیش اومده:
1. برای هر بار اجرای کدم باید یک فایل به شیوه بالا در فلدر f90 بسازم بعد فایل exe که میسازه رو ران کنم؟
2. این دستوراتی که در این نمونه کد فرستادین باید توی برنامه خودم وارد بشه؟
3. در این نمونه کد، زیربرنامه mpwrite چکار میکنه؟
4. چرا gfortran بعد از نصب توی لیست all programs من اضافه نشده و اینکه چجوری می تونم همون کد خودم رو با دقت معمولی و بدون استفاده از کتابخونه بالا با gfortran ران کنم؟
من شرمنده ام که این قدر وقت تون رو گرفتم و این همه سوال پرسیدم . ممنون میشم اگه جواب سوالای من رو بدین البته تا هر جا که وقت تون اجازه میده.

در ابتدا یک نکته بگم که این خط از برنامه را پاک کنید که خودم همین جور اضافه کردم:
write (*,* )b
ببینید این برنامه در فایل readme در همون فایل زیپ قرار داره و من دقیقا همون را کپی کردم و این یک نمونه برنامه هست که روند استفاده از این کتابخانه را به شما نشون میده

@1. برای هر بار اجرای کدم باید یک فایل به شیوه بالا در فلدر f90 بسازم بعد فایل exe که میسازه رو ران کنم؟

یا این کار را بکنید یا برنامهتون را در یک فولدر دیگه بذارید و فایلهای :
mpfun90.o mpmod90.o mpmodm90.o mpmodx90.o
را داخل اون فولدر کپی کنید و طبق اون دستور که گفتم برنامه را کامپایل کنید

این دسوترات باید وارد بشه ساختارش روشنه
فقط mpwrite برای چاپ عدد مذکور هست و لازم نیست بذارید

gfortran آیکن نداره که توی لیست برنامه اضافه بشه این برنامه در یک فولدر کپی شده و مسیر خودش را به سیستم معرفی کرده که هر وقت در cmd بزنید gfortran کامپیوتر بتونه اسم اون راتشخیص بده
برای کامپایل یک برنامه ساده مثلا به نام myfile.f کافیه با cmd به فئلدر برنامه برید و بزنید gfortran myfile.f
توی این تاپیک:
در باره یک محیط گرافیکی به نام codeblocks برای gfortran نحوه نصبش توضیح دادم توی سایت جستجو کنید تا دیگه لازم نباشه از طریق cmd این کار را انجام بدید

yarima1
12-07-2014, 17:07
در ابتدا یک نکته بگم که این خط از برنامه را پاک کنید که خودم همین جور اضافه کردم:
write (*,* )b
ببینید این برنامه در فایل readme در همون فایل زیپ قرار داره و من دقیقا همون را کپی کردم و این یک نمونه برنامه هست که روند استفاده از این کتابخانه را به شما نشون میده

@1. برای هر بار اجرای کدم باید یک فایل به شیوه بالا در فلدر f90 بسازم بعد فایل exe که میسازه رو ران کنم؟

یا این کار را بکنید یا برنامهتون را در یک فولدر دیگه بذارید و فایلهای :
mpfun90.o mpmod90.o mpmodm90.o mpmodx90.o
را داخل اون فولدر کپی کنید و طبق اون دستور که گفتم برنامه را کامپایل کنید

این دسوترات باید وارد بشه ساختارش روشنه
فقط mpwrite برای چاپ عدد مذکور هست و لازم نیست بذارید

gfortran آیکن نداره که توی لیست برنامه اضافه بشه این برنامه در یک فولدر کپی شده و مسیر خودش را به سیستم معرفی کرده که هر وقت در cmd بزنید gfortran کامپیوتر بتونه اسم اون راتشخیص بده
برای کامپایل یک برنامه ساده مثلا به نام myfile.f کافیه با cmd به فئلدر برنامه برید و بزنید gfortran myfile.f
توی این تاپیک:
در باره یک محیط گرافیکی به نام codeblocks برای gfortran نحوه نصبش توضیح دادم توی سایت جستجو کنید تا دیگه لازم نباشه از طریق cmd این کار را انجام بدید

خیلییییییییییییی ممنونم. نمیدونم چجوری ازتون تشکر کنم. خیلی کمکم کردین.
امیدوارم هر چی از خدا میخواین بهتون بده.
بازم ممنون:n01:

momi133
27-07-2014, 08:16
با سلام
برنامه زیر به زبان فورترن 77 نوشته شده! در این برنامه ابتدا اسم فایل ورودی از کاربر خواسته شده و سپس اسم دو فایل خروجی دلخواه نیز در خواسته می شود(اسم فایل ها باید همراه با پسوند فایل به برنامه داده شود.پسوند فایل ها .dat می باشد). برنامه اطلاعات را از فایل ورودی می خواند و خروجی ها رو در فایل های خروجی write می کند. من می خوام ای برنامه طوری اصلاح شود که نیاز نباشد برنامه چیزی از کاربر بپرسد و خود برنامه اسم فایل های ورودی و خروجی را بداند. بعد از این اصلاح لطفا فایل اجرایی را بسازید و لینکش برایم قرار دهید. با تشکر.

فایل ورودی

rahnema1
27-07-2014, 10:45

momi133
27-07-2014, 12:03

خدا خیرت بده عالی بود!!! دمت گرم!!!

فقط یه سوال! با چه برنامه ای فایل اجرایی رو ساختی؟

یه خواهش! اگه میشه به بررسی کن ببین چرا عمل WRITE توی فایل PLT انجام نمیشه؟

بازم تشکر! به حق حضرت زهرا سلام ا.. علیها، خدا هر چی می خوای بهت بده!

momi133
08-08-2014, 12:15
سلام
پست های قبلی رو خوندم و برنامهCode::Blocksو gfortran رو نصب کردم و تنظیمات رو انجام دادم.
در هنگام اجرا خطای زیر رو میده! لطفا کمکم کن.

||=== Build: Debug in co23 (compiler: GNU Fortran Compiler) ===|
||warning: C:\CodeBlocks_Fortran_v1.2_Win\project\co23\CO2.f7 7: linker input file unused because linking not done|
||gfortran.exe: error: obj\Debug\CO2.o : No such file or directory|
||=== Build failed: 1 error(s), 1 warning(s) (0 minute(s), 0 second(s)) ===|

rahnema1
09-08-2014, 07:07
اول در فولدر های gfortran نگاه کنید ببینید فایل make.exe دقیقا در کدام فولدر قرا داره
در قسمت additional path باید مسیر همون جایی که فایل make.exe قرار داره را معرفی کنید

momi133
11-08-2014, 07:34
تشکرات فراوان! مشکل حل شد.

sarasari206
12-09-2014, 06:02
سلام دوستان
من با یه نرم افزار مهندسی دارم کار میکنم که کدهاش به زبان فرترن ۹۰ هست. مشکلی که دارم اینه که این عددهای قرمز رو نمیفهمم چی هستند. این متغیرها خروجیهای من هستن که میخوام سری زمانی ازشون بگیرم. که با همون tsrvars نشون داده شده.
ممنون میشم اگه کسی میدونه کمکم کنه.
! ---fortran name
tsrvars(1)%f90_name = 'tmld'
tsrvars(2)%f90_name = 'usur'
tsrvars(3)%f90_name = 'dr0'
tsrvars(4)%f90_name = 'veddyd'
tsrvars(6)%f90_name = 'drho'
tsrvars(11)%f90_name = 'rich'

rezazzi
04-07-2015, 15:50
سلام دوست عزیز،
من هم دقیقا همین مشکلو دارم! کامنت های شما و rahnema1 [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو خوندم ولی متوجه نشدم باید چیکار کنم! یعنی چی از تو cmd فایل رو بخونیم! من بلد نیستم. میشه بگید دقیقا چیکار باید کرد؟
ضمن اینکه من برای حل این مشگل خیلی تو اینترنت سرچ کردم و دیدم برنامه ویژوال فرترن نسخه 6.6B امکان تعریف real(16) رو میده، اما نتونستم برنامشو پیدا و دانلود کنم!
میتونید تو این صفحه ببینید که توضیح داده راجع به اجارزه دقت تا 16 رو میده: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

rezazzi
04-07-2015, 15:55
سلام

سلام دوست عزیز،
من هم دقیقا همین مشکلو دارم! کامنت های شما و rahnema1 [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو خوندم ولی متوجه نشدم باید چیکار کنم! یعنی چی از تو cmd فایل رو بخونیم! من بلد نیستم. میشه بگید دقیقا چیکار باید کرد؟
ضمن اینکه من برای حل این مشگل خیلی تو اینترنت سرچ کردم و دیدم برنامه ویژوال فرترن نسخه 6.6B امکان تعریف real(16) رو میده، اما نتونستم برنامشو پیدا و دانلود کنم!
میتونید تو این صفحه ببینید که توضیح داده راجع به اجارزه دقت تا 16 رو میده: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

rezazzi
04-07-2015, 15:57

سلام دوست عزیز،
من هم دقیقا همین مشکلو دارم! کامنت های شما رو خوندم ولی متوجه نشدم باید چیکار کنم! یعنی چی از تو cmd فایل رو بخونیم! من بلد نیستم. میشه بگید دقیقا چیکار باید کرد؟ من ویژوال فرترن 6.5 و 6.6 استفاده میکنم.

rezazzi
04-07-2015, 16:01
سلام دوستان

من یک کد فرترن 90 دارم که با visual fortran 6.6 رو سیستم 64 بیتی ران (6.5 هم دارم رو سیستم 32 بیتی) می کنم. من متغیرها رو با دقت مضاعف (double precision) real 8 تعریف کردم اما الان نیاز به دقت بالاتر دارم اما زمانیکه اونا رو با real*16 تعریف می کنم میگه این کامپایلر اون رو ساپورت نمیکنه. چه کامپایلری این متغیر رو ساپورت می کنه؟ من هم ویندوز vista 32 و هم سون 64 بیتی دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید. من نمیدونم چجوری باید gfortran رو از cmd خوند! تشکر

behnam.proeng
18-08-2015, 18:06
سلام به همه ی دوستان عزیز

بنده با PLATO FORTRAN 95 یک پروژه نوشتم که شامل چندین SUbroutine هست. استادم از بنده میخواد که این subroutine ها در فایل های جداگانه ای نباشن. یعنی ایشان در نهایت از بنده فقط یک فایل می خواهند. حال آنکه الان بنده هر کدام از subroutine ها را در فایلی جداگانه ذخیره کرده ام و درون یک Project به هم متصل هستند.
چگونه می توانم تمامی suroutine ها را درون یک فایل بگذارم و یک project بسازم؟؟؟

ممنون میشم اگر بنده را راهنمایی کنید،
با تشکر

behnam.proeng
23-08-2015, 20:30
سلام به همه ی دوستان عزیز

بنده با PLATO FORTRAN 95 یک پروژه نوشتم که شامل چندین SUbroutine هست. استادم از بنده میخواد که این subroutine ها در فایل های جداگانه ای نباشن. یعنی ایشان در نهایت از بنده فقط یک فایل می خواهند. حال آنکه الان بنده هر کدام از subroutine ها را در فایلی جداگانه ذخیره کرده ام و درون یک Project به هم متصل هستند.
چگونه می توانم تمامی suroutine ها را درون یک فایل بگذارم و یک project بسازم؟؟؟

ممنون میشم اگر بنده را راهنمایی کنید،
با تشکر

سلام
کد زیر نمونه ای از روش قرار دادن تمامی subroutine ها زیر همدیگر و به صورت یکجاست:

PROGRAM EXAMPLE
IMPLICIT NONE
REAL X, Y
REAL RADIUS
EXTERNAL DISTANCE
PRINT *, ' Input X, Y'
READ *, X, Y
CALL DISTANCE( X, Y, RADIUS )
PRINT *, ' Distance = ' , RADIUS
END PROGRAM EXAMPLE
! =========================
SUBROUTINE DISTANCE( A, B, R )
IMPLICIT NONE
REAL A, B, R
R = SQRT( A ** 2 + B ** 2 )
END SUBROUTINE DISTANCE

saeed.abdoli70
29-07-2017, 15:03
سلام دوستان. بنده یک کد فرترن با INTEL FORTRAN 2013 نوشتم ولی موقع ران گرفتن خطای زیر رو میگیره:
ERROR 5082:SYNTAX ERROR.FOUND(WHEN EXPENDING ONE OF),END - OF - STATEMENT
ممنون میشم اگر منو راهنمایی کنید

k_gha
22-12-2017, 15:06
سلام من یه سوالی داشتم من برناممو در نسخه visual stadioدر fortranنوشتم ولی موقع ران شدن میزنهbuild error داره مشکل چیه؟

Matlab1
25-01-2018, 08:44
دوست عزیز مشکل از عدم تعریف درست کتابخانه ها در نرم افزار فرترن 95 می باشد فرترن مثل پایتون باید کتابخونه هاش فراخوانی بشه تا کدها بصورت مستقیم توسط سیستم اجرا شود که نمیتونه این فایل ها رو از کتابخونه اصلی فراخوانی کنه این خط از برنامه رو حذف کنید و بعد دوباره در نرم افزار فرترن آپلود کنید برنامه اجرا میشود یک سری اطلاعات مفید هم تو سایت matlabprozhe.com درباره برنامه نویسی هست که میتونید آموزش گام به گام آن را مشاهده گرده و کتابخونه ها رو درست کنید درباره برنامه نویسی هست که میتونید آموزش گام به گام آن را مشاهده گرده و کتابخونه ها رو درست کنید