PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تورم غدد لنفاوی بدون درد

amdradeon
19-02-2014, 11:12
با عرض سلام
حدود دو ماه پیش یک غده لنفاوی متورم زیر بغلم پیدا کردم که درد نداشت و اندازش حدود 0.5 تا 0.6 سانتی متره.بد از یه مدت به طور اتفاقی دو غده متورم سفت بدون درد دیگه سمت راست گردنم (پشت گوش نزدیک به ناحیه رویش مو) به اندازه 0.5 سانتی متر پیدا کردم.بعد به پزشک عمومی مراجعه کردم و آزمایش های CBC diff و Crp نوشتن.جواب آزمایش Crp منفی بود.ولی در آزمایش CBC میزان نوتروفیل هام 46٪،میزان لنفوسیت هام 46.5٪ و میزان WBC برابر با 5.9 بود.بعد به hiv شک کردم به دکتر گفتم برام نوشت بعد آزمایش دادم جواب تست Elisa Ag/Ab+P24 برابر با 0.2 شد که خداروشکر جواب منفی شد.حالا واقعا موندم دلیلش چی میتونه باشه با توجه به این که میزان لنفوسیت هام 6 درصد بیش از حداکثر مجاز هست.

از راهنمایی شما سپاس گزارم.

hajoo
19-02-2014, 12:19
غدد لنفاوی زیر بغل عمدتا تخلیه لنفاوی اندام فوقانی و همینطور پستان رو انجام میدن.
یک سری بیماری های عفونی مثل عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، فارنژیت (گلودرد) ، بروسلوز و ... ممکنه لنفادنوپاتی بدن.
بیماری های روماتولوژیکی مثل روماتیسم مفصلی هم میتونه لنفادنوپاتی بدن.
و نهایتا یک سری سرطان ها مثل لنفوم و سرطان سینه که البته نگران نباشید چون احتمالش خیلی کمه.

این 6 درصد بالا پایین شدن لنفوسیت ها ایقدرا هم نگران کننده نیست.
- چند سالتونه ؟
- جنسیت ؟
- سابقه عفونت تبدار ، گلودرد، سرفه ، خلط از داشتید ؟
- تماس با دام داشتید ؟
- التهاب یا درد مفصل یا تورم.

amdradeon
19-02-2014, 14:21
غدد لنفاوی زیر بغل عمدتا تخلیه لنفاوی اندام فوقانی و همینطور پستان رو انجام میدن.
یک سری بیماری های عفونی مثل عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، فارنژیت (گلودرد) ، بروسلوز و ... ممکنه لنفادنوپاتی بدن.
بیماری های روماتولوژیکی مثل روماتیسم مفصلی هم میتونه لنفادنوپاتی بدن.
و نهایتا یک سری سرطان ها مثل لنفوم و سرطان سینه که البته نگران نباشید چون احتمالش خیلی کمه.

این 6 درصد بالا پایین شدن لنفوسیت ها ایقدرا هم نگران کننده نیست.
- چند سالتونه ؟
- جنسیت ؟
- سابقه عفونت تبدار ، گلودرد، سرفه ، خلط از داشتید ؟
- تماس با دام داشتید ؟
- التهاب یا درد مفصل یا تورم.

ممنون از پاسختون
بنده 18 ساله و پسر هستم.
تماس با دام نداشتم
درد مفاصل هم ندارم همون طور که گفتم آزمایش Crp هم که مربوط به وجود این طور عفونت ها مثل روماتیسم هست هم منفی بود.
سابقه هیچ عفونت خاصی نداشتم.
امسال هم بر عکس تمام سال ها خیلی کمتر سرما خوردم که هیچ کدومشون به عفونت نرسید و خیلی زودتر از همیشه خوب شدن با خوردن ویتامین C و بدون مصرف هیچ دارویی.

نکات دیگه ای هم که نمی دونم میتونه کمک بکنه به تشخیص یا نه اینا هستن:
از حدود 8-9 اخیر ماه من میزان تغذیه خودم رو به نصف کاهش دادم چون 10 کیلو تقریبا اضافه وزن داشتم و میزان پیاده روی خودم رو خیلی افزایش دادم و الان حدود 10-15 کیلو تونستم با این برامه غذایی کاهش وزن داشته باشم.
برای جبران کاهش شدید تغذیه که برای کاهش وزن خودم انجام دادم از ویتامین B Complex تقریبا به طور مداوم روزی یک عدد استفاده کردم که البته حدود 2 هفتست دیگه نمخورم.
همچنین یک ماه هم قرص زینک(روی) روزی یک عدد خوردم.
قرص آهن هم چند ماه روزی یک عدد مصرف کردم.الان حدود دو هفتست که مصرف تمام این مکمل هارو قطع کردم گفتم شاید به اونا مربوط باشه.
امسال هم آنتی بیوتیک مصرف نکردم برای چندباری که سرما خوردم و بجاش از قرص ویتامین C استفاده کردم که خیلی زودتر از همیشه خوب میشم در ضمن هیچ کدم از سرماخوردگی هام منجر به عفونت نشدند.

روانپریش
19-02-2014, 14:24
بزرگ شدن غدد لنفاوی میتونه نشانه آلودگی با ویروس اچ آی وی باشه؟:n13:

amdradeon
19-02-2014, 14:41
بزرگ شدن غدد لنفاوی میتونه نشانه آلودگی با ویروس اچ آی وی باشه؟:n13:

بله در مرحله سوم عفونت Hiv غدد لنفاوی بدن اغلب به صورت عمومی و پایدار متورم میشوند که این غدد سفت و بدون درد هستند.
بنده هم به این مورد شک کرده بودم البته تورم غدد لنفاوی من عمومی نبود ولی خوب آزمایش Elisa Ag/Ab+p24 دادم که خداروشکر منفی بود.
دوستان خواهشا اگه میشه جواب بنده رو هم بدید.
ممنون

hajoo
19-02-2014, 15:45
به نظر من به یک متخصص داخلی یا هماتولوژیست مراجعه کنید. شاید نیاز بشه ازش بیوپسی بگیرن.

amdradeon
19-02-2014, 16:14
به نظر من به یک متخصص داخلی یا هماتولوژیست مراجعه کنید. شاید نیاز بشه ازش بیوپسی بگیرن.
یعنی ممکنه لنفوم باشه؟
ما تو خانواده مون اصلا نداشتیم لنفوم.
بعد اگه سرطان باشه باید میزان نوتروفیل ها افزایش پیدا کنند که برای من میزان نوتروفیل هام حتی کم هم بود.به نظر شما افزایش میزان لنفوسیتها و تورم دو سه تا از غدد لنفاوی بدون درد چه علتی میتونه داشته باشه؟

hajoo
19-02-2014, 16:34
دوست عزيز من فقط تشخيص هاي افتراقي رو گفتم. نيازي به نگراني نيست.
لنفوم از رده لنفوييدي هست درحالي كه نوتروفيل از رده ميلوييدي هست.
در لنفوم تعداد گلبول سفيد بالا ميره.ولي مال شما پايينه.
از طرفي لنفادنوپاتي هاي عفوني معمولا دردناكه.
شايد يه pbs و بيوپسي بتونه كمك كنه.
به هر حال توصيه ميكنم به متخصص مربوطه مراجعه كنيد.

Sent from my iPhone 5s using Tapatalk

amdradeon
21-02-2014, 19:25
دوستان یه سوال داشتم
فرق آزمایش Hiv ag/ab با Hiv ab چی هست و کدومشون دقیق تر هستند؟