PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد راه اندازی شبکه وایرلس مدرسه

kortol
17-02-2014, 02:32
اول از همه و مدیران این بخش معذرت می خوام اگه سوال تکراری هستش .
وقت نکردم صفحات رو یه سرچ بزنم ببینم مورد مشابه ای پرسیده شده یا نه .
.
اما سوال ها :
یکی از آشنایان یه کاری رو به ما پیشنهاد کرده :
کار از این قرار هستش که باید توی یه مدرسه دبیرستان یه شبکه وایرلس راه اندازی کنیم ، بحث اصلی از اونجا شروع میشه که این مسئولین مدرسه می خوان که برای سال آینده که دانش اموز ها لپ تا و تبلت میارن مدرسه بتونن از شبکه و اینترنت اون استفاده کنن
.
حالا سوال ها از اینجا شروع میشه :
1. برای ارسال اینترنت از طریق تجیزات وایرلس چه قطعاتی نیاز هستش .. بجز سرور اصلی مدرسه .. ( اون بخش ورود اینترنت به سرور و تنظیمات سرور مشکلی نیست ) مشکل اونجاست که من دقیقا نمی دنم باید از چه تجیزات و سخت افزار هایی استفاده کنم تا بتونم هم فایل ها و هم اینترنت رو برای مدرسه به اشتراک بزارم و از لحاظ پهنای باند مشکلی نداشته باشه که هگه هم زمان 255 نفر هم وصل شدن شبکه تعطیل نشه و بتونه کار کنه .. البته این در حد ماکزیمم هستش وگرنه که کمتر از این ها وصل میشن هم زمان .

(( از دوستان نزدیک پرسیدم یه سری اکسس پوینت و تجهیزات وایرلس میکروتیک معرفی کردند اما من دقیق با این ابزار ها کار نکردم برای همین آشنایی انچنانی با اونها ندارم .))
.
سوال بعدی این هستش :
2. این تجهیزات فقط برای انتقال اینترنت استفاده میشن یا نه می تونیم دسترسی به فایل های Share رو هم براشون تعریف کنیم ؟ به عنوان مثال یه دانش اموز با تبلت با سیستم عامل اندروید متصل بشه به شبکه وایرلس مدرسه مثلا با زدن یه IP یا یه ادرس توی مرور گرش می تونه به یه سری فایل که از طریق سرور Share شدن دسترسی داشته باشه و فقط بتونه اون فایل یا مطلب رو دانلود کنه روی تبلتش ؟ سرعت دانلودش داخل شبکه ای هستش یا نه مثل سرعت دانلود اینترنتی می مونه ؟ اصلا میشه FTP سرور های داخل شبکه راه اندازی کرد که همه به فایل ها فقط دسترسی داشته باشن ولی با سرعت دریافت مناسب ؟

((در واقع فقط مشکل من روی تبلت ها هستش چون اصلا کار نکردم وگرنه شبکه های بی سیم ویندوزی که دسترسی دادن بهشون برای فایل ها مشکلی نیست .))
.
سوال بعدی :
3. تنظیمان اکتیو دایرکتوری دیگر تنظیمان شبکه های دامین بر روی تبلت ها اندرویید هم جواب میده یا نه اونها تنظیمات جدا گانه ای می خواهند اصلا نمیشه مچ بشن با شبکه های ویندوزی برای انتقال فایل ها ؟
.
4.میشه از طریق این تجهیزات براشون محدودیت دسترسی به سایت ها و اینترنت رو هم فراهم کردم یا نه ( فقط محدودیت برای اینترنت ) ؟ خودنم فکر می کنم بهترین کار اینه که از مبدا یعنی سرور مدرسه که اینترنت داخلش میاد محدودیت ها اعلام بشه و برای کل شبکه انجام بشه . یعنی از همون ابتدا توی سرور با یه برنامه مثل ISA یا برنامه های فایر والی دیگه که نیازی به نصب نسخه های کلاینت روی سیستم های کلاینتی نداشته باشن محدودیت ها اعلام بشه و بعد اینترنت پخش بشه ..
.................................................
در مورد مدرسه و ظاهر فیزیکی محل نصب هم باید بگم که :
تقریبا نو ساز هستش .
سقف تیرچه بلوک و بتنی هستش و دیوار ها با اجر های سفال کار شده و تقریبا ضخامت های 20 سانتی یا بیشتر دارن .
داخلش هر کلاس یه لپ تاپ قرار داده شده تا به این شبکه وایرلس متصل بشه + تبلت ها و لپ تاپ های دانش اموزان
مدرسه کلا سه طبقه هستش ولی کلاسها و بخش اموزش در طبقات دوم و سوم هستش و طبقه اول یا همکف اصلا استفاده اموزشی نداره .
میشه داخل حیاط مدرسه هم پوشش داد با تجهیزات یا نه باید اکس پوینت هایی جداگانه در داخل حیات قرار بشه ؟
زیر بنای مدرسه به این صورته :
اتاق های مدیر و معاونان و مشاوره و بخش فنی که میشه حدود 5 تا اتاق در طبقه دوم + 5 تا کلاس در همون طبقه دوم
حدود 8 الی 10 کلاس هم در طبقه سوم .
دور تا دور مدرسه هم تقریبا دکل BTS نیست و سازمان یا ارگان خاصی هم حضور نداره که بخواد از نجهیزات بی سیم دیگه ای استفاده کنه و ترافیک و تداخل بی سیم ایجاد کنه . اطراف مدرسه خیابان و کوچه هستش هر چهار طرف و بعدش هم منازل مسکونی .

.................................................. .............
دوستان راه حل تنظیمات شبکه و مدل و نوع تجهیزات سخت افزار های وایرلس رو بگن ممنون میشم .( داخل ایران قابل خرید باشه )
مرسی از همه

smss.exe
17-02-2014, 06:23
سلام

1. شمامیتونید هم از سخت افزار مثل میکروتیک استفاده کنید و هم از نرم افزار مثل TMG برای مدیریت اینترنت کاربران. برای باقی سخت افزارها هم میتونید از Access Pointهای Cisco و یا Linksys استفاده کنید. با توجه به نوع ساختمان و متراژ شما باید تست کنید و ببینید که چندتا Access Point نیاز هست. اگر هم حیاط بزرگی داره باید برای تقویت آنتن اون یه تجهیزات دیگه ای بخری.

2. میشه برای فایل ها هم استفاده کرد ولی با توجه به اینکه کاربران از هر وسیله ای ممکنه استفاده کنند مثل تبلت و موبایل و... بهترین راه برای انتقال فایل FTP هستش. پس یه FTP بساز و دسترسی رو هم توی همونجا اعمال کن. البته دسترسی FTP خیلی قابل تنظیم نیست مثل File Permissionها ولی خب کار راه اندازه. میشه Read و Write رو بدی.البته اگر نوع دسترسی مطرح باشه باید برای 255 نفر Username هم تعریف کنی تا سطح دسترسی رو نسبت به کاربر محدود کنی.
در این حالت هم بستگی داره که از چه روشی اینترنت رو مدیریت بکنی. اگر خروجی شبکه ی اینترنت رو با شبکه ی داخلی جدا قرار بدی میشه با سرعت شبکه ی داخلی از فایل ها استفاده کنند.
در ضمن این رو هم درنظر بگیر که اگر به قول شما 255 نفر همزمان استفاده کنند و بخوان فایل جابجا کنند هیچ چیز از Wireless نمیمونه. توی حالت عادی N به شما سرعت زیر 10 مگابایت رو برای کپی از میده. پس باید از تجهیزات خوب استفاده کنی و تا جایی که ممکنه وسایل ثابت رو از طریق کابل وصل کنی تا از این حجم استفاده از Wireless کم بشه.
3. در مورد Active Directory که هیچ کدوم از تبلت های اندروید و IOS نمیتونند وصل بشن. برای انتقال فایل ها هم از همون FTP استفاده کن.

4. در این مورد هم میشه. بستگی به نوع مدیریت اینترنت داره. اگر از طریق TMG باشه که میتونی Rule تعریف کنی. از طریق میکروتیک هم میشه.

به صورت کلی برای این کار شما باید چندتا چیز رو مورد نظر قرار بدید مثل مدیریت اینترنت، تعداد کاربران استفاده کننده در لحظه و.... اینجوریه که تجهیزات مشخص میشه. مثلا شما میتونید همه ی تجهیزات رو از رنج AC بگیرید و یا از نوع N . اینها در سرعت و نوع تکنولوژی متفاوتند ولی هنوز لپ تاپ ها و موبایل هایی که AC . اگر یه رو پشتیبانی کنند خیلی کم هستند. اگر یه شبکه ی عادی بخوای ببندی باید از N استفاده کنی.
و در نهایت در مورد تعداد این ها برای اینکه در تمام فضای اون مدرسه بتونی آنتن داشته باشی چندتا کار میشه کرد یکی اینه که این Access Point ها رو در حالت Repeater قرار بدی و یکی اینه که این ها رو با کابل شبکه به هم وصل کنید. معمولا برای جاهای بزرگ میگن از کابل استفاده کنی بهتره. چون حجم ورودی اطلاعات از طریق کابل خیلی بیشتر از Wireless میتونه باشه.

لینک های مرتبط:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]~Featured
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

kortol
17-02-2014, 19:43
ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز ..
دیگه باید ببینم بودجه مدرسه چقدر راه میده برای خرید تجهیزات .
فکر کنم حد اقل باید 20 تا از سیستم ها که دایمی هستند یا سیستم های کلاس ها رو کابلی کنم تا بتونم پهنای باند مورد نیاز رو برای همه کاربرا فراهم کنم .
اون حالت FTP هم خودم بهش فکر کرده بودم و بهترین راه حل می تونه باشه با توجه به این شرایط .
فقط با این تجهیزات میشه پهنای باند شبکه رو از اینترنت جدا کرد . اینترنت که محدود میشه به چند تا سایت اموزشی و فکر نکنم که زیاد دانش اموز ها بخوان استفاده کنن ولی اون بخش استفاده از FTP سرور و استفاده کاربرا ها از شبکه اونم با این سیستم های وایرلس می ترسم کمبود پهنای باند بیاره ... باید به فکر هزینه هم بود هی مدرسه نمی تونه میلیونی خرج تجهیزات شبکه بکنه . باید مشورت کنیم باهاشون ببینیم چی بهتر انجام میشه
باز هم ممنون از شما به خاطر راهنمایی

smss.exe
18-02-2014, 04:08
سلام

در مورد بودجه درست فکر کردید. با توجه به تجربه ی کاری که با مدرسه ها دارم حتما پیشنهاد میکنم روی این قضیه ی بودجه باز هم فکر کنید و بعدا اقدام به خرید کنید.
اون سیستم های ثابت رو که بهترین کار همینه و باید از طریق کابل وصل بکنید.
در مورد جدا کردن پهنای باند: خیلی نیاز نیست. در بدترین شرایط شما باید Access Pointهای شبکه ی داخلی رو از اینترنت جدا کنید که خیلی هزینه میبره. و چون گفتید که در بعضی از ساعات از اینترنت استفاده میشه و بعضی از کلاس ها هستند پس مشکلی از این بابت نداره.
فقط چون برای شروع همه ی وسایل قرار تازه خریداری بشه باید به این هم فکر کنید که همیشه بهترین چیزها خریداری بشه که برای سال های بعدی هم به درستی مورد استفاده قرار بگیره.