PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تست سلامت پردازنده

V i r u s e r
27-01-2014, 18:17
سلام
دوستان بنده یک سیستمی دارم با این مشخصات
i7 860
p55a-ud3
amd 5850
green 680

این سیستم حدودا ۶ ۷ ماه پیش بود که دچار مشکل شد و هر چند مدت یه بار (مدت نامعلوم) کامل هنگ می کرد یعنی نه موس تکون می خورد نه ریست میشد و تنها راهش قطع کردن برق سیستم بود.
نکته ی عجیب اینکه این مشکل در لینوکس بیشتر شایع بود یعنی مثلا ۱۰ دقیقه کار می کرد هنگ میکرد ولی در ویندوز هر چند ساعت یبار هنگ میکرد. البته به سیستم عامل ربطی نداره چون دیدم که توی Post هم همینجوری بشه
توی این مدت دیگه لپتاپ گرفتم و با سیستم کار نکردم. ولی الان می خوام زندش کنم. تنها بحثی که هست اینه که الان باید بفهمم مشکل از کدوم قطعه هست تا عوضش کنم.
ممکنه مشکل از پردازنده باشه؟ ایا وقتی سیستم روشن بشه نشونه این نیست سی پی یو سالمه؟ به هر حال چجوری می تونم مطمئن شم مشکل از پردازنده هست یا نه؟
اگر از پردازنده نباشه ممکنه از کارت گرافیک باشه؟ اون رو چجوری مطمئن بشم؟
از رم هم نیست با Memmory Test کامل تست گرفتم مشکلی نداشت. رم ها رو هم جدا جدا گذاشتم روشن شد

خودم احتمال میدم از مین بورد باشه. می خوام مطمئن شم بقیه قطعات سالم باشن مخصوصا پردازنده چون اگر مین بورد سوکت ۱۱۵۶ بگیرم مشکل حل نشه خیلی ضایع هست :n02:
البته چون توی بازار نیست باید دسته ۲ بگیرم...

ess_1362
27-01-2014, 20:55
پردازنده که خراب نمیشه به این شکل!
این مشکل می تونه از دمای پردازنده باشه
شما درون ویندوز hw monitor را نصب کنید و وضعیت حرارتی پردازنده را چک کنید باید در حالت عادی زیر 50 باشه
اگر شرایط فوق پابرجا بود یک تست 20 دقیقه ای با prime95 از مود blending از پردازنده بگیرید
در زیر تست هم دماش نباید از 78 درجه بیشتر بشه
با این تست ها میشه مطمئن شد که پردازنده تنش حرارتی نداره
بعدش یک تست 8 دقیقه ای هم از کارت گرافیک با furmark بگیرید
در این تست دمای گرافیک نباید از 90 درجه بیشتر بشه
اگر این دو مورد مشکلی نداشت میشه رفت سراغ تست هارد و مادربرد

پ.ن : من بیشترین احتمال را به مشکل حرارتی پردازنده میدم

V i r u s e r
27-01-2014, 21:37
مشکل حرارتی مربوط به 1 سال پیش میشد که فن سی پی یو درست جا نخورده بود و من متوجه نبودم. بخاطر همین موضوع سی پی یو یه چند هفته ای با دمای 99 درجه کار می کرد تا این که متوجه شدم و دوباره خمیر زدم و فن رو درست نصب کردم.
پردازنده وقتی به دمای TJ Max میزسه خودش رو Underclock می کنه و اگر مشکل پا برجا موند خاموش میشه
اتفاقا یه عکس یادگاری هم دارم از اون زمان :n02:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

قبل از این که تاپیک بزنم با prime95 و furmark هم تست گرفته بودم.
در کل مشکل دما وجود نداره این هم عکسی که الان گرفتم:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از هارد هم می دونم که نیست چون با USB هم بوت کردم همین مشکل وجود داشت. S.M.A.R.T هم چیزی برای گفتن نداره.
کلا همونطوری که گفتم حدسم اینه که مشکل از مادربورده ولی به خاطر مشکل دمایی که بالا گفتم می خواستم مطمئن بشم پردازنده خراب نشده باشه :n02: