PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مهار کننده های آنزیم منواکسیداز

روانپریش
24-01-2014, 01:00
دوستان از خانواده مهار کننده های آنزیم منواکسیداز این داروها تو ایران گیر میاد؟:n13:

DrH.motasami
13-04-2014, 23:06
بله Selegilineرایجترینه اما اصلا بهش هم فکر نکنید چون بشدت مشکل سازه و حسابی بیمارتون میکنه.تداخلات غذایی و د ارویی خیلی زیادی داره!

روانپریش
14-04-2014, 13:19
بله سلژلین رایجترینه اما اصلا بهش هم فکر نکنید چون بشدت مشکل سازه و حسابی بیمارتون میکنه.تداخلات غذایی و د ارویی خیلی زیادی داره!

ولی من شنیدم خیلی روی افسردگی تاثیر مثبت داره
اگه کسی تداخلات دارویی و غذایی رو دقیقا رعایت کنه بازم براش خطرسازه؟

DrH.motasami
14-04-2014, 19:11
ولی من شنیدم خیلی روی افسردگی تاثیر مثبت داره
اگه کسی تداخلات دارویی و غذایی رو دقیقا رعایت کنه بازم براش خطرسازه؟

بله بیشترین اثر رو داره اما داروهای جدیدتری هستند که به همان میزان موثر و البته بسیار ایمنتر و کم عارضه تر اند.در صورت رعایت میشه مصرف کرد اما بازم توصیه نمیشه بجز در موارد پارکینسون.duloxetine و venlafaxine قابل قیاس اند.

DrH.motasami
14-04-2014, 19:14
این داروها اصولاً به علت خطر تداخل با سایر داروها وغذاها مانند پنیر پرعارضه اند. سلژیلین در مغز به آمفتامین تبدیل می شود که می تواند موجب اختلال خواب شود. سایر عوارض مانند سرگیجه، حشکی دهان، دردهای عضلانی ، تهوع واستفراغ .درصورت مصرف همزمان داروهای وقفه‌دهنده مونوآمینو اکسیداز با غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر، کالباس، سوسیس ، کنسرو ماهی، لوبیا، انگور، موز، نوشابه های حاوی کولا، کاکائو و آبجو فشار خون بیمار به‌طور خطرناکی افزایش می‌یابد زیرا تیرامین باعث آزاد شدن ذخایر مونوآمینی مانند دوپامین، نوراپی نفرین و اپی نفرین می‌شود.

روانپریش
14-04-2014, 20:49
.duloxetine

این دارو نوع ایرانیش اسمش چیه؟اسم خارجیش سیمبالتا هستش

DrH.motasami
14-04-2014, 22:15
این دارو نوع ایرانیش اسمش چیه؟اسم خارجیش سیمبالتا هستش
دلوکستین-موثرترین ضدافسردگی-البته گرانترین وجدید ترین
فقط قطع حتما باید به تدریج باشد
دوز شروع20میلی گرم میباشد.

روانپریش
14-04-2014, 22:35
دلوکستین-موثرترین ضدافسردگی-البته گرانترین وجدید ترین
فقط قطع حتما باید به تدریج باشد
دوز شروع20میلی گرم میباشد.

خواهرم نوع خارجیش رو مصرف میکنه که خیلی گرونه
نوع ایرانیش هم هست؟

DrH.motasami
14-04-2014, 22:37
خواهرم نوع خارجیش رو مصرف میکنه که خیلی گرونه
نوع ایرانیش هم هست؟

بله کپسول 30میلی هزار تومنه خیلی هم موثر و برابری با سیمبالتا.ایرونیش عالیه .

روانپریش
14-04-2014, 22:44
بله کپسول 30میلی هزار تومنه خیلی هم موثر و برابری با سیمبالتا.ایرونیش عالیه .

اسم شرکت چی هست؟
ورقی 1000 تومن؟

DrH.motasami
14-04-2014, 23:15
اسم شرکت چی هست؟
ورقی 1000 تومن؟

2 شرکت تولید میکنن
تدبیر کالای جم بانام duloxi cap که خیلی رضایت بخشه تجویز میکنم
ورقی 10تومن

روانپریش
14-04-2014, 23:20
2 شرکت تولید میکنن
تدبیر کالای جم بانام duloxi cap که خیلی رضایت بخشه تجویز میکنم
ورقی 10تومن

فک کنم اینا هم وارد کنن چون قیمتش نزدیک قیمت خارجیش هست
خارجیش ورقی 15 تومن

DrH.motasami
14-04-2014, 23:28
فک کنم اینا هم وارد کنن چون قیمتش نزدیک قیمت خارجیش هست
خارجیش ورقی 15 تومن

بله مواد اصلی active ingredientوارداتیه-بابت قیمت اطلاع دقیق ندارم
دارو کاملا جدیده اما خب برای خیلی ها 5 تومنم 5 قرونه!
تنها نکته مهم اینه که نباید ناگهان قطع بشه بازم تاکید میکنم.

روانپریش
10-05-2014, 12:44
سلژلین

اگه کسی تداخلات دارویی و غذایی رو رعایت کنه بازم مصرفش خطرناکه؟

DrH.motasami
10-05-2014, 20:52
اگه کسی تداخلات دارویی و غذایی رو رعایت کنه بازم مصرفش خطرناکه؟

اگه خطرناک هم نباشه بازم عوارض جانبی مشکل ساز خواهد بود.
به طور کلی این گروه از داروها امروزه استفاده نمیشوند،به جز در پارکینسون اونم خیلی محدود،با توجه به خطرات احتمالی مصرف به صلاح نیست.

روانپریش
13-05-2014, 20:59
اگه خطرناک هم نباشه بازم عوارض جانبی مشکل ساز خواهد بود.
به طور کلی این گروه از داروها امروزه استفاده نمیشوند،به جز در پارکینسون اونم خیلی محدود،با توجه به خطرات احتمالی مصرف به صلاح نیست.

درسته ولی تحقیق کردم فهمیدم خیلی داروهای قوی هستن برای افسردگی

روانپریش
19-05-2014, 14:09
بله مواد اصلی active ingredientوارداتیه-بابت قیمت اطلاع دقیق ندارم
دارو کاملا جدیده اما خب برای خیلی ها 5 تومنم 5 قرونه!
تنها نکته مهم اینه که نباید ناگهان قطع بشه بازم تاکید میکنم.

این خانواده داروها به دوسته برگشت پذیر و برگشت ناپذیر تقسیم میشن
جریان این برگشت پذیر و برگشت ناپذیر بودنشون چیه؟

MAOIها را بر اساس برگشت پذیر بودن مهار آنزیم یا غیرقابل برگشت بودن مهار میتوان تقسیم کرد یا بر اساس اختصاصی یا غیراختصاصی بودن و مهار MAO-A یا مهار MAO-B تقسیم کرد. مهارکننده غیرقابل برگشت غیراختصاصی مانند فنلزین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 86&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF&withJS=MediaWiki:Intro-Welcome-NewUsers.js) و ایزوکاربوکسازید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 9%88%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C%D8%AF)، مهارکننده قابل برگشت اختصاصی MAO-A مانند موکلوبومید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] B%8C%D8%AF)، قابل برگشت اختصاصی MAO-B مانند سلژیلین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

laxer
19-05-2014, 19:32

MAO-A برای افسردگی و MAO-B برای بیماری پارکینسون تجویز میشن.
MAO-A رو سرتونین , تیرامین , اپی نفرین و MAO-B رو دوپامین اثر میکنه.

تداخل زیادی با غذا های حاوی تیرامین مثل پنیر دارند و در صورت افزایش تیرامین سرم خون باعث افزایش فشار خون میشه. ( MAO-A)

روانپریش
19-05-2014, 19:35
MAO-A برای افسردگی و MAO-B برای بیماری پارکینسون تجویز میشن.
MAO-A رو سرتونین , تیرامین , اپی نفرین و MAO-B رو دوپامین اثر میکنه.

تداخل زیادی با غذا های حاوی تیرامین مثل پنیر دارند و در صورت افزایش تیرامین سرم خون باعث افزایش فشار خون میشه. ( MAO-A)
پس هنوز هم هستند کسایی که به خاطر افسردگی mao.a مصرف میکنن درسته؟

laxer
19-05-2014, 19:41
پس هنوز هم هستند کسایی که به خاطر افسردگی mao.a مصرف میکنن درسته؟

به عنوان آخرین گزینه.
به هر حال مصرفش کمه و روانپزشک فقط در موارد بسیار محدود تجویز میکنه.

DrH.motasami
19-05-2014, 21:29

با اثر دائمی-با اثر موقت

روانپریش
19-05-2014, 21:47
با اثر دائمی-با اثر موقت

یعنی اگه شخصی که افسردگی داره نوع دایمی رو مصرف کنه(البته تحت نظر پزشک)برای همیشه افسردگیش از بین میره؟

DrH.motasami
19-05-2014, 21:55
یعنی اگه شخصی که افسردگی داره نوع دایمی رو مصرف کنه(البته تحت نظر پزشک)برای همیشه افسردگیش از بین میره؟

دوست عزیز اون فرد خودش نمیتونه انتخاب کنه چی مصرف کنه.
شما گویا خیلی مثبت به MAOها نگاه میکنید اما اینطور نیست.

روانپریش
19-05-2014, 22:04
دوست عزیز اون فرد خودش نمیتونه انتخاب کنه چی مصرف کنه.
شما گویا خیلی مثبت به MAOها نگاه میکنید اما اینطور نیست.
من که تو پرانتز نوشتم تحت نظر پزشک و بعد از دادن حق ویزیت دکتر:n02:
کلا مثبت یا منفی گرایی نکردم درباره این دارو فقط سوال کردم

DrH.motasami
19-05-2014, 22:21
من که تو پرانتز نوشتم تحت نظر پزشک و بعد از دادن حق ویزیت دکتر:n02:
کلا مثبت یا منفی گرایی نکردم درباره این دارو فقط سوال کردم

عزیز بنده هم چنین چیزی نگفتم،انتخاب دارو رو به عهده پزشک بگزارید چون همین کنجکاویتان باعث تردید پزشک در ارائه دارو میشه.
صرفا با ویزیت پزشک و دادن علائم خاص نمیتوانید داروی مورد نظرتان رو دریافت کنید،خصوصا روانپزشکان.یعنی یک درصد هم امکان نداره شخصی بتونه روانپزشکی رو اغفال یا فریب بده،

laxer
20-05-2014, 15:30
یعنی یک درصد هم امکان نداره شخصی بتونه روانپزشکی رو اغفال یا فریب بده،

وقتی به روانپزشک مراجعه بشه , پزشک بیشتر بر گفته های خود فرد تکیه میکنه یا بر آزمون هایی که بین حرف ها از بیمار میگیره؟

COD MW3
21-05-2014, 14:22
من روانپزشک زیاد رفتم...یه قانونی دارن که اگه بخوان میتونن راحت شما رو بفرستن تیمارستان..

یعنی اینجوری فکر نکنید که برید روانپزشک بهش بگید این دارو رو بده بخورم اونم سریع بنویسه بگه بفرما ...بای بای...

روانپزشک هر سری که بهش مراجعه میکنی میپرسه چه خبر...با داروهات تحت کنترلی یا نه و معمولا اگر بهشون بگی تو اینترنت یا فلان کتاب یا سایت مرجع نوشته این دارو خوبه...یا ناراحت میشند یا میخندند....خلاصش اینه که به حرف شما نخسه نمیدند..

چون با روزی 100 نفر آدم اظطرابی استرسی وسواسی فوبیایی افسرده... افسرده در گذشته مونده ..افسرده در فکر آینده ..و هزاران نوع آدم سروکار دارند ...اون خندشون واسه همینه که به حرف شما دارو نمینویسند...

روانپریش
21-05-2014, 19:40
من روانپزشک زیاد رفتم...یه قانونی دارن که اگه بخوان میتونن راحت شما رو بفرستن تیمارستان..

یعنی اینجوری فکر نکنید که برید روانپزشک بهش بگید این دارو رو بده بخورم اونم سریع بنویسه بگه بفرما ...بای بای...

روانپزشک هر سری که بهش مراجعه میکنی میپرسه چه خبر...با داروهات تحت کنترلی یا نه و معمولا اگر بهشون بگی تو اینترنت یا فلان کتاب یا سایت مرجع نوشته این دارو خوبه...یا ناراحت میشند یا میخندند....خلاصش اینه که به حرف شما نخسه نمیدند..

چون با روزی 100 نفر آدم اظطرابی استرسی وسواسی فوبیایی افسرده... افسرده در گذشته مونده ..افسرده در فکر آینده ..و هزاران نوع آدم سروکار دارند ...اون خندشون واسه همینه که به حرف شما دارو نمینویسند...

روانپزشکها آدم های مهربونی هستند
من با خیلیاشون برخورد داشتم اکثرا خوب بودن

COD MW3
21-05-2014, 21:09
روانپزشکها آدم های مهربونی هستند
من با خیلیاشون برخورد داشتم اکثرا خوب بودن

درسته...من فکر کنم سوئ تفاهم شده....من منظورم این نبود که آدمهای بدی هستند...اتفاقا روانپزشکا حداقل اونهایی که من پیششون تا حالا مراجعه کردم...خیلی آدم رو درک میکنند...یعنی وقتی بهش میگی از آسانسور میترسم یا فکرمیکنم گاز منفجر میشه یا فکر میکنم بابام میمیره....قشنگ دردت رو میدونه چیه..برات یه دارو مناسب مینویسه که هم اون وسواس فکریت از بین بره و هم به زندگی عادی و عاری از فکر اضافه برگردی...

ببین من یه بیماری داشتم...دقیقا این بود..مثلا پیاله با چاقو و میوه پرتغال برام میاوردند...بعد ا زچاقو میترسیدم ..میگفتم نکنه بزنم بکشم بابام رو...بعد روانپزشک برای این بیماری اومد 2 نوع قرص رو ترکیب کرد گفتش هم افسردگی و وسواس فکری شدید داری همش به همه چی فک مکینی و هم اظطراب داری ..یعنی من با گریه رفتم روانپزشکی..

الان که 4 ماه شده حالم کلا داره خوب مبشه ...خیلی وضعم وخیم بود...هر رو زگریه یمیکردم..هر روز میترسیدم بابام رو بکشم ..بعدش آخه من یه خلافی کرده بودم رو مغزم فشار آورده بود اینجوری شده بودم..

کلا مواد شیمایی مغزم بهم ریخته بود...

ببین وقتی مواد شیمایی مغزت بهم بریزه..یا گریه میکنی یا مثلا تو خیابون راه میری فک رمیکنی الان این ساختمون فرو میریزه...اصلا حالت خیلی بد میشه...خلاصش کنم ...روانپزشکا 30 سال درس خوندن به حرف من و شما دارو نمینویسن خیلی تجربه دارن

و مثلا اینکه روزی 10-15 تا مریض معاینه میکنن که همه مشکل روانی دارن..و روانپزشکا خیلی آدمهای مهربون و خوبی هستند و دوست دارن سریعتر مشکل ما حل بشه...و خوشحا لمیشن حا لما خحوب بشه...

و اون جا که گفتم میفرسته تیمارستان...به من گفتش تو اگر داروت رو نخوری مجبور میشم برات بستری بنویسم...حتی به بابام هم گفت...پسرتون اگر داروش رو نخوری حالش به شدت بد میشه...باید بستری بشه..

خلاصش اینه که روانپزشکا آدمهای خوبی هستند..

بیایین خلاف نکنیم ..قرصهای روانگردان و.. که روی مغز اثر میگذارند نخوریم تا همیشه سالم و سلامت باشیم..:11:

DrH.motasami
23-05-2014, 22:59
وقتی به روانپزشک مراجعه بشه , پزشک بیشتر بر گفته های خود فرد تکیه میکنه یا بر آزمون هایی که بین حرف ها از بیمار میگیره؟

سلام
اگه فردی مراجعه کنه و فرضا بگه من افسرده ام ،این برای پزشک اصلا کافی نیست و حتما سوالات تخصصی میکنه،تناقض و خودبیمار پنداری و هیستریک کاملا مشهود خواهد بود-اصل تشخیص در روانپزشکی مصاحبه است اما ازمایشها و تست های هم وجود داره-حتی تصویر نگاری های مغزی.
البته شکایات فرد حتما در راس بررسی ها قرار میگره-فرد ممکنه فقط از افسردگی شکایت کنه اما اختلالات و حتی عامل مهمتری ممکنه تشخیص داده بشه.

DrH.motasami
23-05-2014, 23:10
درسته...من فکر کنم سوئ تفاهم شده....من منظورم این نبود که آدمهای بدی هستند...اتفاقا روانپزشکا حداقل اونهایی که من پیششون تا حالا مراجعه کردم...خیلی آدم رو درک میکنند...یعنی وقتی بهش میگی از آسانسور میترسم یا فکرمیکنم گاز منفجر میشه یا فکر میکنم بابام میمیره....قشنگ دردت رو میدونه چیه..برات یه دارو مناسب مینویسه که هم اون وسواس فکریت از بین بره و هم به زندگی عادی و عاری از فکر اضافه برگردی...

ببین من یه بیماری داشتم...دقیقا این بود..مثلا پیاله با چاقو و میوه پرتغال برام میاوردند...بعد ا زچاقو میترسیدم ..میگفتم نکنه بزنم بکشم بابام رو...بعد روانپزشک برای این بیماری اومد 2 نوع قرص رو ترکیب کرد گفتش هم افسردگی و وسواس فکری شدید داری همش به همه چی فک مکینی و هم اظطراب داری ..یعنی من با گریه رفتم روانپزشکی..

الان که 4 ماه شده حالم کلا داره خوب مبشه ...خیلی وضعم وخیم بود...هر رو زگریه یمیکردم..هر روز میترسیدم بابام رو بکشم ..بعدش آخه من یه خلافی کرده بودم رو مغزم فشار آورده بود اینجوری شده بودم..

کلا مواد شیمایی مغزم بهم ریخته بود...

ببین وقتی مواد شیمایی مغزت بهم بریزه..یا گریه میکنی یا مثلا تو خیابون راه میری فک رمیکنی الان این ساختمون فرو میریزه...اصلا حالت خیلی بد میشه...خلاصش کنم ...روانپزشکا 30 سال درس خوندن به حرف من و شما دارو نمینویسن خیلی تجربه دارن

و مثلا اینکه روزی 10-15 تا مریض معاینه میکنن که همه مشکل روانی دارن..و روانپزشکا خیلی آدمهای مهربون و خوبی هستند و دوست دارن سریعتر مشکل ما حل بشه...و خوشحا لمیشن حا لما خحوب بشه...

و اون جا که گفتم میفرسته تیمارستان...به من گفتش تو اگر داروت رو نخوری مجبور میشم برات بستری بنویسم...حتی به بابام هم گفت...پسرتون اگر داروش رو نخوری حالش به شدت بد میشه...باید بستری بشه..

خلاصش اینه که روانپزشکا آدمهای خوبی هستند..

بیایین خلاف نکنیم ..قرصهای روانگردان و.. که روی مغز اثر میگذارند نخوریم تا همیشه سالم و سلامت باشیم..:11:

سلام
همه رفتارهای انسان دلیل داره و حتی ممکنه فرد از دلیلش آگاه نباشه.
روانپزشکها افرادی اند که به منظور تشخصی و درمان مشکلات سلامتی اعصاب و روان آموزش دیدن و اگه فردی رفتاری حتی به باور عامیانه زشت داشته باشه اونها این طرز تفکر رو ندارن و هرگز به خاطر تفکرات یا اقدامات فرد اونها رو سرزنش نمیکنن بله تلاش میکنن حلش بکنند.(حتی واقعا فکر منفی هم به فرد پیدا نمیکنن)
به مثال جالبی اشاره کردی منم یه نمونه برات میرام:
هستند افرادی که از تفکرات بسیار آزار دهنده ای رنج میبرند،فردی که دائما به صورت ناخواسته فکر رابطه ج*ن*س*ی با محارم وارد ذهنش میشه و بشدت احساس گناه میکنه-حتی افرادی بودن که مثلا ار تفکر درباره برخی مسائل نسبت به خدا دائما احساس اضطراب و گناه میکردن.(مسلا فرد از اینکه در توالت خدا اونو میبنه احساس گناه و نگرانی شدید میکرده،بقیه موارد هم احتمالا متوجه شده اید).
امروزه علم روانپزشکی خیلی پیشرفت کرده و سعی میکنه با کمترین تداخل در زندگی روزمره شخص به اون کمک کنه.
موفق و تندرست بمانید!

روانپریش
26-05-2014, 22:00
فرادی که از تفکرات بسیار آزار دهنده ای رنج میبرند،فردی که دائما به صورت ناخواسته فکر رابطه ج*ن*س*ی با محارم وارد ذهنش میشه و بشدت احساس گناه میکنه-حتی افرادی بودن که مثلا ار تفکر درباره برخی مسائل نسبت به خدا دائما احساس اضطراب و گناه میکردن.(مسلا فرد از اینکه در توالت خدا اونو میبنه احساس گناه و نگرانی شدید میکرده،بقیه موارد هم احتمالا متوجه شده اید).

مهارکننده های منواکسیداز روی وسواس هم تاثیر مثبت دارن؟

DrH.motasami
15-06-2014, 20:18
مهارکننده های منواکسیداز روی وسواس هم تاثیر مثبت دارن؟

تا بحال چنین مصرفی نشده.