PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : قدمت قانون Moore در چيپ ها به 40 سال رسي

Saeed_TnT
22-04-2005, 17:33
قانون Moore ،يك اصل راهنما كه صنعت چيپ هاي كامپيوتري را متحول كرد اين هفته تولد 40 سالگي خود را جشن مي گيرد.

به گزارش سايت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ،اين قانون زماني پذيرفته شد كه گوردون مور،موسس شركت اينتل در سال 1965 مقاله اي درباره دو برابر شدن تعداد ترانزيستورهاي روي چيپ در هر 24 ماه نوشت.
چيپ هايي كه سريع و سريعتر كار مي كنند تاكنون باعث ايجاد انقلاب فناوري و ديجيتال شده اند.
دكتر مور گفت كه 40 سال آينده مي تواند بسيار شگفت انگيز و تكان دهنده باشد و وي اميدوار است بتواند اين لحظه را ببيند.
وي در مصاحبه اي با BBC گفت:«من يك يا دو سال قبل دوباره مقاله سال 1965 خود را مطالعه كردم و با صراحت مي گويم از اينكه پيش بيني كرده بودم زماني مي رسد كه از كامپيوترهاي خانگي به عنوان وسايل الكترونيكي ارزان قيمت استفاده مي شود اما هيچ نظري درباره شكل ظاهري آنها نداده بودم بسيار متعجب شدم.»
وي اين موضوع را فراموش كرده بود تا زمانيكه مهندس جواني با نظريه ساخت يك كامپيوتر خانگي پيش وي آمده ،وي در آن زمان رئيس اينتل بود.
دكتر مور در مصاحبه تلفني با خبرنگاران گفت كه بدليل رقابت شديد ميان سازندگان چيپ ها هم اكنون بسيار توانا شده اند اما استفاده از رابط ها و نرم افزارهاي كامپيوتري و دستگاه نيز بايد همزمان با رشد قابليت ها ي فناوري آسانتر شود.
اين قانون يك قانون فيزيكي نيست بلكه فقط يك پيش گويي درباره چگونگي ايجاد مدارات مجتمع پيچيده است كه در مجله Electronics ،19 آوريل 1965 نيز منتشر شد.
كپي اصلي اين مجله كه اكنون از بين رفته پيدا نمي شود.اينتل ظاهرا”ده هزار دلار جايزه در eBay براي كپي اين مجله پيشنهاد كرده است.
پيش بيني دكتر مور اين بود كه سيستم ها بتدريج پيچيده تر مي شوند و مدارات مجتمع نيز هزينه هاي الكترونيكي را پايين مي آورند.ٍ.