PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد سلولهای عصبی

MAHY@R
13-01-2014, 16:33
سلام

دوستان میخواستم بدونم عمر سلوهای عصبی انسان چقدر هست؟

با تشکر

V E S T A
13-01-2014, 16:43
سلام

دوستان میخواستم بدونم عمر سلوهای عصبی انسان چقدر هست؟

با تشکر

نورون ها (سلول های عصبی) بازسازی نمیشن و عمری برابر با عمر انسان رو دارن.

MAHY@R
13-01-2014, 17:41
نورون ها (سلول های عصبی) بازسازی نمیشن و عمری برابر با عمر انسان رو دارن.

پس روند پیری در این سلولها وجود نداره یعنی اگه شرایط مناسب باشه میتونند تا هر زمان پایدار باشند؟

V E S T A
13-01-2014, 23:53
پس روند پیری در این سلولها وجود نداره یعنی اگه شرایط مناسب باشه میتونند تا هر زمان پایدار باشند؟

نه چنین چیزی نیست سلول های عصبی قادر به بازسازی یا ترمیم خودشون نیستن و با گذشت زمان پیر میشن و عمری برابر با عمر انسان دارن. درست مثل سلول های پوست که پیر میشن با این تفاوت که سلول پوست قدرت ترمیم و بازسازی دارند ولی سلول های عصبی چنین توانایی ندارن .

hesam_a_r
30-01-2014, 22:14
ولی در بیماریهای خود ایمن مثل ms هم روند تخریب کاهش میابد هم غلاف میلین بازسازی میشود البته با داروهای حاوی مونو امین های مورد نیاز

V E S T A
30-01-2014, 22:35
سلول های عصبی خودشون توانایی ترمیم و بازسازی ندارن. در بیماری Ms که غلاف میلین آسیب میبینه با رشد دادن مجدد غلاف میلین و ترمیم اون میشه بیماری ام اس رو درمـان کـرد .

درمان از طریق دارو هم به وسیله کنترل عوامل مهارکننده بازسـازی سلول های عصبی صورت میگیره و یا از طریق سلول های بنیادی، سلول های آسیب دیده جایگزین یا ترمیم میشن. بدون این شرایط خود سلول های عصبی چنین توانایی رو ندارن ..

hajoo
05-02-2014, 13:37
در بیماری MS غلاف میلین درگیر میشه نه خود عصب.

در ضمن عصب هم ترمیم میشود !

V E S T A
05-02-2014, 13:47

دوست عزیز
اول یه بار دیگه پست قبلی من رو با دقت مطالعه کنید تو پست قبلی توضیح دادم بیماری ام اس بر اثر اسیب کدوم قسمت از سلول عصبی ایجاد میشه! غلاف میلین قسمتی از سلول عصبی هست که روی بخش های دندریت و اکسون رو پوشونده بازسازی و ترمیم این قسمت ها هم از طریق روش هایی که توضیح دادم امکان داره ..

و درباره توانایی ترمیم و بازسازی سلول های عصبی منبع موثق علمی بیارین !

hajoo
05-02-2014, 14:05
نمیدونم برای شما که فیزیوپاتولوژی نمیدونید چی بگم. ولی اینو ببینید: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

(ویکی پدیا منبع نیست ولی اگه قانع نشدید از کتاب های رفرنس مطلب میزارم)

V E S T A
05-02-2014, 14:54
نمیدونم برای شما که فیزیوپاتولوژی نمیدونید چی بگم. ولی اینو ببینید: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

(ویکی پدیا منبع نیست ولی اگه قانع نشدید از کتاب های رفرنس مطلب میزارم)

من برای شما که فیزیوپاتولوژی میدونید میگم :

حداقل متن منبعی که گذاشتین رو به بار مطالعه میکردین!

While the peripheral nervous system has an intrinsic ability for repair and regeneration, the central nervous system is, for the most part, incapable of self-repair and regeneration. There is currently no treatment for recovering human nerve function after injury to the central nervous system

لطفا توضیح بدین در صورتی که یه سلول عصبی قادر به ترمیم و بازسازی خودش هستن چرا آسیب ها یی که به مغز و نخاع وارد شده خود به خود درمان نمیشه ؟

با این اوصاف رفرنس های دیگه رو هم استقبال میکنم اینجا قرار بدین!

hajoo
05-02-2014, 15:42
شما لطف کن این متن ویکی پدیا که گذاشتی جمله اولشو ترجمه کن .
اینم حرف شما :

سلول های عصبی خودشون توانایی ترمیم و بازسازی ندارن. در بیماری Ms که غلاف میلین آسیب میبینه با رشد دادن مجدد غلاف میلین و ترمیم اون میشه بیماری ام اس رو درمـان کـرد .

درمان از طریق دارو هم به وسیله کنترل عوامل مهارکننده بازسـازی سلول های عصبی صورت میگیره و یا از طریق سلول های بنیادی، سلول های آسیب دیده جایگزین یا ترمیم میشن. بدون این شرایط خود سلول های عصبی چنین توانایی رو ندارن ..

Sent from my iPhone 5s using Tapatalk

V E S T A
05-02-2014, 16:02
درباره peripheral nervous هم فقط Neuropraxia درو Axonotmesis خودترمیمی وجود داره ( بر اساس شدت اسیب) و Neurotmesis در امکان خودترمیمی (بدون جراحی) وجود نداره.
central nervous هم قادر به خودترمیمی نیست ...

V E S T A
05-02-2014, 16:12
شما لطف کن این متن ویکی پدیا که گذاشتی جمله اولشو ترجمه کن .
اینم حرف شما :

دوست عزیز نمیدونم چرا علاقه به بحث بی مورد دارین ! شما منبعی رو گذاشتین که داره ادعای خودتون رو نقض میکنه! منبع شما داره توضیح من رو تایید میکنه! لطفا منبع میذارین مطالعه هم کنید!

متن منبعی که شما مطالعه نکردین و برای رد توضیحات من گذاشتین! داره اشاره میکنه دستگاه عصبی محیطی (بخشی از دستکاه عصبی که خارج از مغز و نخاع است) با توضیحاتی که تو این پست #12 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دادم خودترمیمی داره ولی دستگاه عصبی مرکزی شامل مغز و نخاع فاقد چنین توانایی هست. امیدوارم فرق دستگاه عصبی محیطی و مرکزی رو بدونن

hajoo
05-02-2014, 16:23
دوست عزیز شما گفتی :

من گفتم:

تا اینجا بگید کی درست گفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

V E S T A
05-02-2014, 16:26
دوست عزیز شما گفتی :

من گفتم:

تا اینجا بگید کی درست گفته ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اول اینکه خونسرد باشین تو یه بحث علمی!

اگر این توضیحاتی که گذاشتم رو در نظر بگیریم:

درباره peripheral nervous هم فقط Neuropraxia درو Axonotmesis خودترمیمی وجود داره ( بر اساس شدت اسیب) و Neurotmesis در امکان خودترمیمی (بدون جراحی) وجود نداره.
central nervous هم قادر به خودترمیمی نیست ...

شما درست نگفتین منم قسمت Neuropraxia و Axonotmesis رو در دستگاه عصبی محیطی نادیده گرفتم! سلول عصبی قابلیت ترمیم نداره مگر تو این دو مورد که گذاشتم که اگر لازمه تعاریف رو بذارم

hajoo
05-02-2014, 16:29
عزیزم، شما گفتی اعصاب ترمیم نمیشن. من گفتم میشن. حالا من اشتباه کردم و شما نادیده گرفتی؟ :n08:

V E S T A
05-02-2014, 16:36
عزیزم، شما گفتی اعصاب ترمیم نمیشن. من گفتم میشن. حالا من اشتباه کردم و شما نادیده گرفتی؟ :n08:

اگر پست ها و حتی منابع که خودتون میفرستین رو با دقت مطالعه کنید بحث ادامه پیدا نمیکنه!

دستگاه عصبی مرکزی که شامل مغز و نخاع هست قابلیت خود ترمیمی نداره :(منبع : لینکی که خودتون به من معرفی کردین و مطالعه نکردین)
دستگاه عصبی محیطی که شامل (عصاب محیطی حاوی رشته‌های عصبی مختلف جهت عضلات، پوست، عروق، مفاصل، استخوان‌ها و غدد) تنها در شرایطی قابلیت خود ترمیمی دارند:

شرایط:

Neuropraxia:

هرگاه فشار وارده به عصب محیطی منجربه اختلال موقتی در هدایت جریان عصبی گردد، نوروپراکسی اطلاق می‌شود.در این حالت به دلیل خفیف بودن آسیب، برگشت رشته‌های عصبی عصب محیطی، خود به خود و به طور کامل خواهد بود.مدت زمان برگشت با توجه به میزان فشار وارده به عصب محیطی، متغیر بوده و در حدود چندین ساعت الی چند ماه خواهد بود.مدت زمان برگشت خود به خودی و کامل فیبرهای عصبی، به طور متوسط طی 6 الی 8 هفته صورت می‌گیرد.

Axonotmesis:

اگر آکسون‌ها و پوشش میلین آنها دچار ضایعه گردند، ولی بافت‌های پیوندی(غلاف‌ها) و سلول‌های شوان سالم باقی بمانند، آسیب عصب محیطی از نوع آکسونوتمزیس است.چون پیوستگی آکسونی ازبین می‌رود، دژنرسانس والرین(Wallerian degeneration) اتفاق می‌افتد.به هنگام آسیب آکسونی، قسمت انتهایی(دیستال) آکسون به مرور ازبین می‌رود و اگر آکسون حاوی میلین نیز باشد، تخریب آن را هم به همراه دارد، اما سلول‌های شوان باقی‌مانده و تکثیر می‌گردند.به تدریج ماکروفاژها محل را ترک می‌کنند و غلاف آندونوریوم، بسیاری از سلول‌های شوان را در خود جای می‌دهد.

قسمت فوقانی(پروگزیمال) آکسون آسیب دیده با ایجاد جوانه‌ای به رشد خود در مسیر غلاف ادامه می‌دهد.سرعت رشد آکسون در تنه اعصاب محیطی، سریع تر از شاخه‌های کوچکتر همان عصب محیطی به هنگام آسیب است.در انسان، ترمیم با سرعت 5 میلی متر در روز در تنه‌های عصبی بزرگتر و با سرعت 2 میلی متر در روز در شاخه‌های ظریفتر ادامه می‌یابد.در آکسونوتمزیس، بهبودی عصبی خود به خودی بوده و معمولاً نیازی به عمل جراحی ندارد.

در سایر موارد دستگاه عصبی محیطی و دستگاه عصبی مرکزی توانایی خودترمیمی و بازسازی ندارند!

+ اینکه

توضیح ندادین در صورت داشتن توانایی خودترمیمی و بازسازی در سلول های عصبی چرا اسیب های مغزی نخاعی خود به خود ترمیم نمیشن؟

hajoo
05-02-2014, 16:46
دوست عزيز شما گفتي اعصاب نميتونن ترميم بشن. يادم نمياد قبلش گفته باشين مركزي يا محيطي. پس هر كس ببينه فكر ميكنه منظور شما همه اعصابه .منم يه لينك دادم كه اعصاب ميتونن ترميم بشن. نمونه اش: اعصاب محيطي
تازه من الان ميخواستم در مورد ترميم اعصاب cns صحبت كنم !
ولي با اين منطقي كه شما داري ادامه ندم بهتره/ موفق باشيد

hossienmoein
05-02-2014, 16:55
بچه ها ما دو نوع دستگاه عصبی داریم
1-pns
2-cns

سلول های عصبی دستگاه cns قابلیت ترمیم خود عصب به دلیل وجود یک ماده خاص ندارند (تحقیقات انجام شده نشان میده که با قرار گرفتن عصب در یک محیط اری از اون ماده توانیاایی باز سازی هم پیدا میکنند)
اما سلول های نوروگلیا که در cnsوجود دارند قابلیت ترمیم و باز سازی خود رو دارند .
سلول های عصبی. دستگاه pns قابلیت ترمیم و باز سازی خودشون رو دارند..

V E S T A
05-02-2014, 16:56
دوست عزيز شما گفتي اعصاب نميتونن ترميم بشن. يادم نمياد قبلش گفته باشين مركزي يا محيطي. پس هر كس ببينه فكر ميكنه منظور شما همه اعصابه .منم يه لينك دادم كه اعصاب ميتونن ترميم بشن. نمونه اش: اعصاب محيطي
تازه من الان ميخواستم در مورد ترميم اعصاب cns صحبت كنم !
ولي با اين منطقي كه شما داري ادامه ندم بهتره/ موفق باشيد

اگر با منطق میخواین بحث کنید منم استقبال میکنم ولی اگر مثل پست های قبلی فقط بحث و جدل بی مورد موافقم بحث تموم بشه.. همه توضیحات من واضح و شفاف هست که با سرچ بیشتر میتونید از صحت توضیحاتم اطمینان پیدا کنید.

اگر منطق رو در این میدونید که کسی توضیحات ناقض و یا اشتباه رو بدون هیچ چون و چرایی قبول کنه ، نه من چنین منطقی رو قبول ندارم و توضیحاتم هم تو همه پست ها سعی کردم کامل و واضح باشه ..

کسی که ادعای فیزیوپاتولوژیست بودن میکنه باید بدونه مهمترین قسمت دستگاه عصبی دستگاه عصبی مرکزی هست که مربوط به مغز و نخاعه این فرد باید با توضیحاتی که من تو پست های بعدی اوردم و توضیحات قبلی خودمو کامل کردم متوجه توضیحات علمی بشه ..

من تو متنی که از ویکی پدیا (منبعی که خودنون معرفی کردین) توضیحات مربوط به دستگاه عصبی محیطی رو هم گذاشتم و قسمت دستگاه عصبی مرکزی رو bold کردم باز هم تو پست های بعدی قسمت های مرتبط با دستگاه عصبی محیطی به همراه شرایط رو توضیح دادم ولی شما تو تمام پست هاتون اصرار داشتین که اعصاب قابل ترمیم هستن!

برای شما شرایطی که یه عصب ممکنه ترمیم بشه (بر حسب شدت اسیب) رو هم گذاشتم ولی مطمئن هستم باز هم مطالعه نکردین.

V E S T A
05-02-2014, 17:06
بچه ها ما دو نوع دستگاه عصبی داریم
1-pns
2-cns

سلول های عصبی دستگاه cns قابلیت ترمیم خود عصب به دلیل وجود یک ماده خاص ندارند (تحقیقات انجام شده نشان میده که با قرار گرفتن عصب در یک محیط اری از اون ماده توانیاایی باز سازی هم پیدا میکنند)
اما سلول های نوروگلیا که در cnsوجود دارند قابلیت ترمیم و باز سازی خود رو دارند .
سلول های عصبی. دستگاه pns قابلیت ترمیم و باز سازی خودشون رو دارند..

در cns که قابلیت ترمیم وجود نداره و تنها با درمان های خاص و تزریق پروتئینی که محرک رشد سلول های عصبی باشه ترمیم امکان پذیره و بدون این امکان پذیر نیست.

نوروگلیا ها سلول های پشتیبان سلول های عصبی هستن (سلول های غیر عصبی هستن) که وظیفه حمایت از سلول های عصبی رو دارند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلول های عصبی دستگاه pns هم در شرایطی بسته به شدت اسیب قابلیت ترمیم دارن.

hesam_a_r
06-02-2014, 01:33
در قطع نخاع به نظرتون حرکت دیسک موجب قطع نمیشه؟

hossienmoein
07-02-2014, 00:36
در قطع نخاع به نظرتون حرکت دیسک موجب قطع نمیشه؟باعث فشار رو بروی عصب و درد میشه اما باعث قطع عصب نمیشه