PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرق بین hub,switch , router

angel7animation
27-12-2013, 16:51
سلام
فرق بین router, switch , hub چیه؟
:n01::n28::n30:

shamsin
30-12-2013, 12:48
...زیادفکرنکن راجع به این موضوع جوابشوپیدانمی کنی خودم تلاش کردم...

جناب مهندس
31-12-2013, 03:34
سلام
فرق بین router, switch , hub چیه؟
:n01::n28::n30:
سلام دوست عزیز

1- اگر انگلیسی در حد متوسط متوجه میشی، این صفحه رو بخون:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2- اگر نه، بده Google Translate برات ترجمه کنه؛ به صورت دست و پا شکسته متوجه خواهی شد.

3- ولی کلی بگم چی نوشته:

روتر ها امروزه مثل چاقوی سوئیسی (همه کاره) شده اند و همه کارها رو انجام میدن.

هاب:
- داخل یک شبکه استفاده میشه (مثلاً شبکه محلی یا LAN). یعنی اجزای یکی شبکه رو به هم متصل میکنه.
- اطلاعات به صورت همه پخشی (broadcast) توزیع میکنه. یعنی اگر کامپیوتر A یک واحد frame ارسال کنه و مثلاً بگه "حسن بیا!" این پیام (frame) رو همه ی کامپیوترهای اون شبکه میگیرن. ولی فقط کامپیوتر "حسن" جواب خواهد داد.
- به دلیل مسئله همه پخشی که بالا گفتم، معلومه که ارسال frame به تمام کامپیوترهای متصل به شبکه، باعث فشار به شبکه میشه و کارآیی پایین میاد. و همه نمیتونن در یک لحظه اطلاعات ارسال کنن.

سوئیچ:
- مثل هاب، در داخل یک شبکه (مثلاً شبکه محلی یا LAN) استفاده میشه.
- فرقش با هاب اینه که آدرس سخت افزاری (MAC) هر کامپیوتر متصل به شبکه رو در خودش نگه میداره. خوبیش اینه که وقتی کامپیوتر A یه پیام (frame) میفرسته که مثلاً "حسن بیا!" این پیام میرسه به سوئیچ و چون آدرس کامپیوتر حسن در سوئیچ موجوده، دیگه لازه نیست پیام رو همه پخشی کنه. و مستقیم برای کامپیوتر حسن میفرسته.
- به دلیل مسئله بالا، باز زیادی به شبکه وارد نمیشه و در یک لحظه، تعداد زیادی کامپیوتر میتونن با هم پیام رد و بدل کنن.

روتر:
- برخلاف هاب و سوئیچ، روتر بین دو یا چند شبکه قرار میگیره.
- جایی که روتر قرار میگیره و در اون مکان، یک کابل از شبکه های مختلف میاد و به روتر وصل میشه رو میگن gateway.
- در اینجا (یعنی بین شبکه ها)، دیگه frame رد و بدل نمیشه. به جاش packet ارسال میشه. packet یعنی data+header . توی header آدرس کاپیوتر مقصد نوشته میشه.