PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آداب میزبانی

ملا نصرالدین
10-12-2013, 10:30
مهمان دارم چکار کنم؟

از انجایی که ما ایرانی ها بسیار مهمان نواز هستیم این سوال معمولا برای ما پیش می اید.در این تاپیک قصد داریم با کمک هم به این سوال و سوالاتی از این قبیل پاسخ دهیم
مهمان دارم چگونه با او رفتار کنم؟
برای اسایش و خوشحالی بیشتر او چه کار کنم؟
چه غذایی بهتر و مجلسی تر هست بپزم؟

ساشاشذ22
16-12-2013, 16:02
سلام به نظر من بهترین کار برای میزبانی از مهمان اینه که بیشتر وقتمون را با مهمونمون بگذرونیم نه اینکه کلا خودمونو تو آشپزخونه زندانی کنیمو هی براش میوه و چایی بیارم

Йeda
19-12-2013, 11:23
سلام

نکته ای که به نظرم خیلی اهمیت داره:
--»وقتی مهمون داریم، همه ی فرزندان خانواده برای خوشامدگویی باید حاضر باشند و به استقبال برند.

شاید گاهی پیش بیاد مهمونی داشته باشیم که با وجود اینکه فامیل نزدیک هست ولی رابطه ی نزدیکی باهاشون نداریم،
با این حساب هیچ اشتیاقی برای رفتن و نشستن و گپ زدن نیست، به نظر من حتی با در نظر گرفتن همه این ها لااقل برای خوشامدگویی
باید همه حاضر باشیم و فوقش با یه حال و احوال مختصر و یه عذرخواهی کوچیک از حضورشون مرخص بشیم.

خیلی دور از آداب و احترامه وقتی خونه ی یه فامیل نزدیک میرید و هیچکدوم از بچه هاشون به استقبالتون نیان.

Demon King
23-05-2014, 21:31
یه نکته هست خیلی مهمه خودم حس میکنم چقدر به مهمون بر میخوره:

" وقتی کسی تو خونه ی شماست, ( هر کی میخواد باشه از دایی و عمو گرفته تا غریبه ) تمام وقت و فرصت خودتون رو برای مهمون بذارید, مگر اینکه کار مهم تری داشته باشید ( مثل درس خوندن ). خیلی بدم میاد میبینم مهمون اومده با گوشی, تبلت یا لبتاپ ور میره, یعنی یه نوع توهین به مهمون."

راحت بتون بگم, اگه قراره موقعی که مهمون بیاد, با گوشی اس بدی و با تبلت بازی کنی جلوی چشم مهمون نباش, این کمتر به مهمون بر میخوره, حداقل فکر میکنه داری درس میخونی . .

مرسی . . / :n16:

Йeda
24-07-2014, 09:43
سلام دوستان

گاهی پیش میاد یه عده ای از دوستان یا نزدیکان رو برای صرف نهار، چای یا ... دعوت میکنیم
بعدا فکر میکنیم چقدر خوبه که یه گروه دیگه رو هم اضافه کنیم.

ولی ممکنه با اتفاق خوشایندی روبرو نشیم.
یعنی گاهی اوقات میبینید دو گروهی که شما بدون هماهنگی دعوت کردین، متاسفانه کدورتی داشتن
و مثلا اگر گروه 1 میدونستند گروه 2 هم قراره تو مهمونی باشن، ترجیح میدادن که تو مهمونی شرکت نکنند.

پس حتما همه مهمون هایی رو که برای روز مشخصی دعوت میکنیم رو از وجود تمام افردای که قراره تو مهمونی
شرکت داشته باشن با خبر کنیم.

حتی اگر قراره نقش واسطه برای آشتی باشیم سعی کنیم لااقل با یکی از افراد خانواده طرفین هماهنگ کنیم.
وگرنه ممکنه باعث سوء تفاهم و یا حتی کدورت بشه.

Mehran
25-07-2014, 00:04
دوستان سلام

یه سوال فنی !

وقتی کسی میاد خونه ی شما یا شما مهمونی میرید معمولا بعد از حال و احوال پرسی های معمول اولیه
چه سوالاتی میپرسید؟ راجع به چی صحبت میکنید؟ یه وقت هست شما با کسی در مورد خاصی اشتراک
خاصی دارید که خب راجع به اون موضوع مشترک صحبت میکند، ولی خیلی از وقت ها پیش میاد طرف توی
یه حال و هوای و کلاس کاری هست و شما هم کلا توی یه فاز دیگه ! و کـــلا جز چند فامیل و قوم و خویش
مشترک، هیچ اشتراک دیگه ای با اون افراد ندارید ! در اینجور مواقع معمولا راجع به چی صحبت میکنید که
هم یه چیزی گفته باشید هم به نوعی دخالتی، فضولی، چیزی محسوب نشه. / یکی از بهترین موضوعات
بحث های سیاسی که الان دیگه اینقدر همه چی قاطی شده که آدم ترجیح میده وقتی قراره سالی یه بار
کسی رو مبینه کلا وارد این مقوله نشه که کدورتی، حرفی، چیزی پیش نیاد...

با تشکر مهران...

ملا نصرالدین
25-07-2014, 13:22
دوستان سلام

یه سوال فنی !

وقتی کسی میاد خونه ی شما یا شما مهمونی میرید معمولا بعد از حال و احوال پرسی های معمول اولیه
چه سوالاتی میپرسید؟ راجع به چی صحبت میکنید؟ یه وقت هست شما با کسی در مورد خاصی اشتراک
خاصی دارید که خب راجع به اون موضوع مشترک صحبت میکند، ولی خیلی از وقت ها پیش میاد طرف توی
یه حال و هوای و کلاس کاری هست و شما هم کلا توی یه فاز دیگه ! و کـــلا جز چند فامیل و قوم و خویش
مشترک، هیچ اشتراک دیگه ای با اون افراد ندارید ! در اینجور مواقع معمولا راجع به چی صحبت میکنید که
هم یه چیزی گفته باشید هم به نوعی دخالتی، فضولی، چیزی محسوب نشه. / یکی از بهترین موضوعات
بحث های سیاسی که الان دیگه اینقدر همه چی قاطی شده که آدم ترجیح میده وقتی قراره سالی یه بار
کسی رو ببینه کلا وارد این مقوله نشه که کدورتی، حرفی، چیزی پیش نیاد...

با تشکر مهران...

در این مورد معمولا خانم ها یه صحبتی پیدا میکنند از صحبت در مورد سیاست و اب و هوا تا رنگ اتاق و مارک کیف دختر عمه

برای اقایان که به نسبت خانم ها کم حرف تر هستند بهتر هست یه ذره درک مشترک پیدا کنند...هرچند به هیچ کدام از طرفین شغل طرف مقابل ربط ندارد ولی به عنوان مثال میشه صحبت رو اینگونه شروع کرد

مثلا شما چکار میکنی؟البته قصد جسارت یا فضولی ندارم ولی خوبه ادم در مورد هر شغلی یه اطلاعات مختصری داشته باشه
و برای اینکه حمل بر فضولی نشه در بین صحبت های طرف سوال نپرسیم

Йeda
25-07-2014, 23:42
دوستان سلام

یه سوال فنی !

کسی رو مبینه کلا وارد این مقوله نشه که کدورتی، حرفی، چیزی پیش نیاد...

با تشکر مهران...

سلام

ضمن تایید صحبت های ملانصرالدین عزیز

اصولا آقایون بیشترین صحبتی که با مهمون دارند درباره ی وضع هوا و ترافیک ـه :دي
در درجه دوم درباره تیم محبوب ـه. مثلا اینکه دیشب فلان تیم چه بازی خوبی داشت.

بعد وقتی صحبتی به میون میاد اصولا سلیقه فامیل دستتون میاد و بحث خودش به سمتی که باید میره
در درجه بعد اصولا وقتی یکم سکوت میشه TV رو روشن میکنن، بعد دیگه در این مرحله همه خودبه خود
یه وجه مشترک برای بحث پیدا میکنن.

B.Russell
26-07-2014, 00:02
درود.

از بچه های کم عقل و بی تربیت میهمان، چگونه باید میزبانی کرد؟

مثلا یکی از بچه های آشنایان با خودکار به سمت صفحه تلویزیون ما حمله ور شد، یکی یک بار پارچ آب رو خالی کرد رو سرم.
یک بار هم نشسته بودم از ارتفاع چند متری انگار میخواد رو اسب بپره پرید روی گردنم و مدت ها گردن درد داشتم.

تنبیه یا ترساندن این بچه ها در اتاق دور از چشم میهمان، توسط میزبان مناسبه؟
(شک نکنید راه های منطقی بارها امتحان شده و به طور کامل به بن بست رسیدن که این رو گفتم)

به میهمان چی بگیم که بدش نیاد بچه های بیش فعال و روان پریششون رو کنترل کنن؟

بعضی وقت ها این قضیه جدا منو کلافه میکنه، چون میهمان هیچی به بچه میهمان نمیگه و ....

Demon King
26-07-2014, 00:47
درود.

مثلا یکی از بچه های آشنایان با خودکار به سمت صفحه تلویزیون ما حمله ور شد، یکی یک بار پارچ آب رو خالی کرد رو سرم.
یک بار هم نشسته بودم از ارتفاع چند متری انگار میخواد رو اسب بپره پرید روی گردنم و مدت ها گردن درد داشتم.

(شک نکنید راه های منطقی بارها امتحان شده و به طور کامل به بن بست رسیدن که این رو گفتم)

بعضی وقت ها این قضیه جدا منو کلافه میکنه، چون میهمان هیچی به بچه میهمان نمیگه و ....

خوب من این راه رو که بچه ببری اتاقو و دور از چشم مامانش یه تبیهی کنی، امتحان کردم، جواب نداده. چون میره به مامانش میگه آبرو آدم میره، من از اون موقع به بعد سعی کردم برای چند ساعت هم که شده بچه رو تحمل کنم تا تموم شه بره، چون حس کردم تنبیهش میکنی و مامانش میفهمه چقدر ناراحت میشه، خودم چندین بار تجربه کردم که حتی مامان اون بچه سر یه قضیه باهام جر و بحث هم کرد.

Iloveu-ALL
26-07-2014, 01:04
درود.

باید سرش رو گرم کرد ... مثلا یه اسباب بازی براش بیاریم
یا باهاش بازی کنیم ! البته این دومیه حوصله میخواد و انرژی گیر هم هست!
این راه حل تحت بعضی شرایط ممکنه جواب نده. مثلا لج کنه

Mr.Pooya
26-07-2014, 01:38
درود.

راستش من هم تجربه کردم همچین چیز هایی رو اون هم به مقدار فراووان ! :confused:

اوایل می گفتم بچه ست هنوز اون درک و شعور رو نداره که بفهمه نباید این کار رو بکنه ولی بعدش به این نتیجه رسیدم که هر چی رو بدی پر رو تر میشه بچه ! به خاطر همین من خودم از اون به بعد اگر ببینم بچه ای میره رو اعصابم جلوی پدرش یا مادرش هم باشه باهاش دعوا می کنم. نمیگم کتک چون مخالف هم با کتک زدن ولی جلوی پدر و مادرش با بچه دعوا می کنم اصلا هم برام مهم نیست کسی ناراحت بشه حتی اگر پیش بیاد که پدر و مادرش بخوان با من جر و بحث کنند که چرا به بچه چیزی گفتی ناراحت بشه حتی با اون ها هم دعوا می کنم !
راستش به نظر من بهترین راهش اینه که همون لحظه و مستقیم با بچه دعوا کنید

ملا نصرالدین
26-07-2014, 10:11
درود.

بهترین راه سرگرم کردن بچه ها با بازی هست
مخصوصا اگر تعدادشون زیاده بازی های گروهی خیلی خوبه
اگر هم خیلی ناراحتتون میکنند یه بازی طراحی کنید که توش جریمه داشته باشه هی همدیگرو جریمه کنند:n25: شما کیف کنید:n10:

A/|\IR
27-07-2014, 00:50
درود.

منم چند بار به این جور بچه برخوردم تو یه مراسم در خونه بودیم که یک بچه اومده بود تمام شیرینی ها رو خورده بود (تصور کنید 3 جعبه شیرینی:|)

این ضعف پدر و مادرش در تربیت فرزندشون رو میرسونه
بهتره جلوی همون پدر و مادرش به بچه تذکر داده بشه (همراه با اخم) و در مواقع ضروری فقط ضدحال اساسی به بچه
وقتی پدر مادر بچه بهش چیزی نمیگن و ناراحتی میزبان براشون مهم نیست لزومی نداره نگران این باشیم که نارحت میشن یا نه

JJSIMON
28-07-2014, 04:26
با سلام
دوتا سوال داشتم:
1_وقتی مهمونی برامون میاد وداریم تلوزیون یا برنامه مورد علاقمون رونگاه میکنیم باید چی کار کرد؟
مثلا موقعی که فوتبال نشون میده وهیچ کدوم از مهمونا فوتبالی نیستن باید چی کار کرد؟
یعنی چی کار کنیم که هم بتونیم فوتبال ببینیم هم مهمونا ناراحت نشن؟

2_یا در مواقعی که همه محو تماشای برنامه میشن چی کار باید کرد؟
یه بارمهمون داشتیم داشت یه سریال نشون میداد مهمونا اومدن گفتن الان اینو میده؟خلاصه نشستن سریالو دیدن بعدشم یه برنامه دیگه بود اونم نگاه کردنو رفتن اصلا هیچکدوم از طرفین نفهمیدن چی شد!البته یکم صحبت بین فیلم انجام شد ولی موضوع اصلی فیلم بود!

Demon King
28-07-2014, 10:10
با سلام
دوتا سوال داشتم:
1_وقتی مهمونی برامون میاد وداریم تلوزیون یا برنامه مورد علاقمون رونگاه میکنیم باید چی کار کرد؟
مثلا موقعی که فوتبال نشون میده وهیچ کدوم از مهمونا فوتبالی نیستن باید چی کار کرد؟
یعنی چی کار کنیم که هم بتونیم فوتبال ببینیم هم مهمونا ناراحت نشن؟

2_یا در مواقعی که همه محو تماشای برنامه میشن چی کار باید کرد؟
یه بارمهمون داشتیم داشت یه سریال نشون میداد مهمونا اومدن گفتن الان اینو میده؟خلاصه نشستن سریالو دیدن بعدشم یه برنامه دیگه بود اونم نگاه کردنو رفتن اصلا هیچکدوم از طرفین نفهمیدن چی شد!البته یکم صحبت بین فیلم انجام شد ولی موضوع اصلی فیلم بود!

جواب سوال اولتون :

خوب نگاه کردن به برنامه ی مورد علاقه ، اشکالی نداره به شرط اینکه پذیرایی مهمان انجام شده باشه، شما به این نکته توجه داشته باشید که موقعی که مهمون هست، کار اشتباهی محو یه برنامه شد. باید پذیرایی از مهمون رو انجام داد و در اوقات بیکاری یه گوشه ای نشست و برنامه رو یه مقدارش رو دید. و شاید یه مورد دیگه هم پیش بیاد و اینکه مهمون بخواد یه برنامه دیگه رو نگاه کنه که اینجا گرچه تمایلی به عوض کردن کانال نداشته باشید اما وظیفه ی اول شما، راحتی مهمانه حتی اگه قرار باشه خودتون ناراحت باشید.
من عادت دارم یا روی تخت میخوابم یا تشک میندازم زیرم، اما وقتی مهمون از راه دور برام میاد بر خلاف خواسته ام مجبور میشم روی جای خشک بخوابم.

جواب سوال ۲ :

همونطور که در بالا هم گفتم، اگه مهمان راحت باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد. مثلا اگه مهمونتون کل اوقات رو در حال دیدن برنامه در تی وی بود، هیچ انتقادی نمیشه بهش صورت گرفت، البته بستگی داره در یه مواقع مهمون محو برنامه میشه و یه جا تنها یه مقدار نگاه میکنه و بیشتر حواسش به ما است، مورد اول خیلی کم پیش بیاد اما مورد دوم رو میشه با بازکردن سر صحبت و احوال پرسی حواس مهمون رو از تلویزیون پرت کرد.

Demon King
12-10-2014, 19:16
هیچوقت برای آوردن چای یا ... برای مهمون, از اون نپرسید که فلان چیز رو میل داره یا نه.
چون تجربه ثابت کرده که مهمون به خاطر تعارفی که با صاحب خونه داشته گفته چای میل ندارم. درحالی که تشنه ی چای بوده.

شما معمولا وقتی اطلاع ندارید که مهمونتون چای میل داره یا نه ( مثلا دوبار چای دادید بار سومه که میخواید چای بریزید. ) معمولا 3 تا 5 لیوان, ( بستگی به تعدا مهمون ) چای بریزید. تعداد زیادی از مهمون ها مطمئنا بر نیمدارن و اگه کم اومد باز هم اضافه کنید.
مهمان وقتی سینی چای جلوش باشه. اگه دلش بخواد زود بر میداره اما وقتی ازش بپرسید, امکانش هست از روی تعارف و خجالت بگه : نه ممنون.

hossein blak
13-10-2014, 10:23
سلام...../.

.1 دوستان اگر کسی از فامیلتون هروقت خونه شما میاد میشینه یه دله سیر همین طور با کنترول تلویزیون ور میره و هی میزنه این شبکه اون شبکه آخرش هم نه می زاره بقیه تماشا کنند و نه خودش با چیکار کرد....../؟

2. آقا وقتی فامیلاتون میان خونه شما و هر کار و سرصدایی میکنن شما هم رو حساب اینکه مهمون هستند هیچی بهشون نمیگید , ولی وقتی شما میرید خونشون حتی نباید جیکتون دراد و به هیچی دست نباید بزنید باید چیکار کرد....../؟

Atghia
13-10-2014, 11:26
سلام...../.

.1 دوستان اگر کسی از فامیلتون هروقت خونه شما میاد میشینه یه دله سیر همین طور با کنترول تلویزیون ور میره و هی میزنه این شبکه اون شبکه آخرش هم نه می زاره بقیه تماشا کنند و نه خودش با چیکار کرد....../؟

2. آقا وقتی فامیلاتون میان خونه شما و هر کار و سرصدایی میکنن شما هم رو حساب اینکه مهمون هستند هیچی بهشون نمیگید , ولی وقتی شما میرید خونشون حتی نباید جیکتون دراد و به هیچی دست نباید بزنید باید چیکار کرد....../؟

1- بستگی داره بچه باشه یا بزرگسال اگر بچه بود باید بزرگتر خانواده شما بگه : (اسم بچه)جان لطفا کنترل رو بده به من یک برنامه خاصی داره الان که میخوام ببینم
اگر هم بزرگسال هستند که خب نمیشه چیزی بهشون گفت مگر اینکه مثلا اگر اقا هست، پدر شما در خلال شوخی و جدی بهشون بگن خانمها هم که سریال میبینن این ساعت لطفا بزن فلان کانال باشه یا
بگن دلمون گرفت بزن یه برنامه شاد ببینیم
ولی اصولا وقتی مهمون میاد درستتر اینه که بیخیال تی وی و برنامه هایی بشه که میبینیم چون اینقدر صحبت میشه که نمیشه انتظار داشت همه ساکت باشن و مثلا اخبار یا فیلم دید:n01:

2-رفتید خونشون اگر همسن و سالتون هستند بگو : فلانی داشتیم؟بزار اینبار اومدی خونمون جبران میکنم برات:n02:
یا فلانی این رسمشه؟ مهمون نوازی رو از من یاد بگیر:n18:

hossein blak
13-10-2014, 13:59
1- بستگی داره بچه باشه یا بزرگسال اگر بچه بود باید بزرگتر خانواده شما بگه : (اسم بچه)جان لطفا کنترل رو بده به من یک برنامه خاصی داره الان که میخوام ببینم
اگر هم بزرگسال هستند که خب نمیشه چیزی بهشون گفت مگر اینکه مثلا اگر اقا هست، پدر شما در خلال شوخی و جدی بهشون بگن خانمها هم که سریال میبینن این ساعت لطفا بزن فلان کانال باشه یا
بگن دلمون گرفت بزن یه برنامه شاد ببینیم
ولی اصولا وقتی مهمون میاد درستتر اینه که بیخیال تی وی و برنامه هایی بشه که میبینیم چون اینقدر صحبت میشه که نمیشه انتظار داشت همه ساکت باشن و مثلا اخبار یا فیلم دید:n01:

2-رفتید خونشون اگر همسن و سالتون هستند بگو : فلانی داشتیم؟بزار اینبار اومدی خونمون جبران میکنم برات:n02:
یا فلانی این رسمشه؟ مهمون نوازی رو از من یاد بگیر:n18:

در مورد جواب اولتون :باید بگم که ایشون بزرگسال هستند و وقتی هم بهشون میگی که فلانی بزن فلان شبکه اصلا بهتون گوش نمیده و کار خودش رو میکنه......./.

در مورد جواب دومتون:ایشون از من بزرگتر هستند و میترسم اگه اینجوری بهشون بگم از دستم ناراحت بشن....../.

ممنون از پاسخگوییتون....../.

Demon King
12-12-2014, 17:01
برای بردن پارچ آب و لیوان توی سینی برای مهمان, اگر لیوان هاتون باریک هست, اونها رو به صورت برعکس نگذارید.

یک بار از شهرستان مهمون هایی برای ما اومده بودن و من بردم که پارچ آب رو بگیرم آب بریزن. دو لیوان توی سینی گذاشته بودم; لیوان ها باریک بودن و من اونها رو به صورت برعکس قرار داده بودم. وقتی یکی از مهمون ها خواست لیوان برداره ضربه ی ظریفی به اون یکی لیوان خورد و سریعا افتاد و شکست. بیچاره خود مهمان کلی خجالت شد و معذرت خواهی کرد اما در واقع تقصیر بنده بود.
چون بیشتر وزن لیوان های باریک در ته اونها هست و وقتی که برعکس گذاشته بشن دچار عدم تعادل میشن و به اشاره ای روی زمین میافتند.

ali gamma
12-12-2014, 17:56
قبل از بردن غذا روی سفره چک کنید مو توش نباشه ک بعدا شرمنده ی میهمان بشید

B.Russell
17-01-2015, 21:04
درود دوستان.

اگر شما میزبان یکی از اقوام نزدیکتان باشین، از طرفی همسر فامیل نزدیکتان علاقه زیادی به تخریب شوهرش و تکرار پیوسته کاستی های او داشته باشه، چه عکس العملی نشان میدهید:

در حالیکه میزبان هستین، بهش تذکر میدین اینقدر شوهرش رو تخریب نکنه؟
میرین به شوهرش میگین که همسرت پشت سرت حرف میزنه؟
یا چون میزبانین سکوت میکنین و میگین زندگی خصوصی مردم به من چه؟

(هم آقا و هم خانم را مدت هاست میشناسید)

Atghia
17-01-2015, 21:35
درود دوستان.

اگر شما میزبان یکی از اقوام نزدیکتان باشین، از طرفی همسر فامیل نزدیکتان علاقه زیادی به تخریب شوهرش و تکرار پیوسته کاستی های او داشته باشه، چه عکس العملی نشان میدهید:

من فکر میکنم که خوبی های اقا رو یاداوری کنید اگر مجدد اقدام کرد بازهم به همین ترتیب تا اصطلاحا از رو برود:n33:

ملا نصرالدین
18-01-2015, 23:31
درود دوستان.

به نظر من این جور مواقع بهتر هست بحث رو عوض کرد.مثلا خانم از اقا بدگویی میکند شما یه جوری با شوخی خنده حرف رو عوض کنید.به هر حال انها امده اند منزل شما که خوش باشند(درسته که خودشان اینجوری شادی رو از خودشان دریغ میکنند)ولی شما به عنوان میزبان باید جمع و جو را مدیریت کنید