PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : منظور از cpu

manli7
01-12-2013, 21:37
سلام دوستان خسته نباشید یه سوال داشتم در مورد این گزینه های پایین

پردازنده: 1.3-GHz Intel Core i5-4250U
پردازنده: 2.6GHz Intel Core i5-3320M
پردازنده: 2.5-GHz Intel Core i5-3210M
پردازنده: 2.9-GHz Intel Core i7-3520M
پردازنده: 1.7-GHz 4th Generation Intel Core i3-4010U processor

این ها چی هستن ؟

منظور از این کلمات چی هستن ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید مرسی

_666_
01-12-2013, 22:57
intel شرکت سازنده قطعه ، core i به تعداد هسته ها گفته میشه مثلا 5 یا 5 هسته ، به قسمت بعدی آن مدل یا شناسه یه پردازنده می گن از هم جدا میکنه مدلهارو ،GHz به مقدار فرکانس هر پردازنده بر حسب نانو محسوب میشه دریچه دهنه پردازندرو برای سرعت کامپیوتر ، Central Proccesing Unit

absineh
01-12-2013, 23:05
اینهاپردازنده کامپیوتر به نام سی پی هستندکه سازنده آن شرکت اینتل با فرکانس های مختلف وحافظه های مختلف وشامل دوهسنه ای وسه هسته ای وچهار هسته ای میباشند.

EXTREME
01-12-2013, 23:12
intel شرکت سازنده قطعه ، core i به تعداد هسته ها گفته میشه مثلا 5 یا 5 هسته ، به قسمت بعدی آن مدل یا شناسه یه پردازنده می گن از هم جدا میکنه مدلهارو ،GHz به مقدار فرکانس هر پردازنده بر حسب نانو محسوب میشه دریچه دهنه پردازندرو برای سرعت کامپیوتر ، Central Proccesing Unit

corei5 اون 5 به معنای تعداد هسته نیست مدل است که هم دوهسته ای داره و هم 4هسته ای

amir200812
02-12-2013, 02:40

:n24::n24::n24: اینارو خودتون اختراع کردید یا از استاد دیگه ای شنیدید؟

1:INTEL اسم یکی از کمپانی های سازنده CPU یا "واحد پردازش مرکزی" هست!

2:Core i سری کلی پردازده رو نشون میده!(مثلا سری قبل Core 2 بود)
عدد بعد از Core i نشان دههنده یک زیر مجموعه از Core i ها هست!(مثلا Core i3 یا Core i5 و Core i7)
عدد بعدی که 3 یا 4 رقمی هست(نسل اول 3 و نسل های دوم تا چهارم 4 رقمی) نشان دهنده مدل دیق پردازنده هست. مثلا INTEL Core i7-3770
نسل اول مثل intel core i7-920!
نسل های دوم تا چهارم، شماره نسل در اول شماره مدل اومده، مثلا:
Intel Core i7-2600
Intel Core i7-3770
Intel Core i7-4770

اونایی که پسوند M در آخرش دارند، پردازنده لپتاپ هستند.
اونایی که پسوند U دارند، برای مصرف کم انرژی بهینه شدن!
اونایی که پسوند K دارند، مناسب اورکلاک هستند و ضریب این پردازنده ها باز هست.

من چند بار جمله غجیب و غریب این دستمون در مورد GHz رو خوندم، ولی چیزی نفهمیدم!

GHz به مقدار فرکانس هر پردازنده بر حسب نانو محسوب میشه دریچه دهنه پردازندرو برای سرعت کامپیوتر

کلا GHz به فرکانس پردازنده گفته میشه(GHz یعنی "یک میلیارد هرتز")
حالا این چه ربطی به نانو داره، من که خبر ندارم!

afshin b
02-12-2013, 10:08
يهتره آدم چيزي نميدونه جواب نده خب.
واقعا جالب بود، مخصوصا تعريف GHz.

manli7
02-12-2013, 10:36
ممنون دوستان این که میگن سیستم چند هسته ای هست کجا نمایش داده میشه ؟

icore 5

نشونه دهنده هسته نیست ؟

یا 7 و یا 3 ؟

EXTREME
02-12-2013, 10:44
دوستان حالا ایشون اطلاع نداشتن از دستی که اطلاع اشتباه ندادن لازم نبود اینطوری بهشون بگید چیزی رو که درست است رو بهشون بگید
ممنون

EXTREME
02-12-2013, 10:46
ممنون دوستان این که میگن سیستم چند هسته ای هست کجا نمایش داده میشه ؟

icore 5

نشونه دهنده هسته نیست ؟

یا 7 و یا 3 ؟

سلام نه core i5 مدل است سری پردازنده های اینتل
که 4 هسته دارد
تعداد هسته ها را میتوان از نرم افزار cpu-z راحت فهمید که هم تعداد هسته ها را نشان میدهد و هم تعداد تردها را
و corei5 نشان دهنده تعداد هسته نیست

ghz فرکانس پردازنده است مثلا ما میگیم یک پردانده 2 گیگاهرتز است یعنی در هر ثانیه 2 میلیارد بار کلاک میخورد

TREASURES
02-12-2013, 11:13
سلام نه core i5 مدل است سری پردازنده های اینتل
که 4 هسته دارد
تعداد هسته ها را میتوان از نرم افزار cpu-z راحت فهمید که هم تعداد هسته ها را نشان میدهد و هم تعداد تردها را
و corei5 نشان دهنده تعداد هسته نیست

ghz فرکانس پردازنده است مثلا ما میگیم یک پردانده 2 گیگاهرتز است یعنی در هر ثانیه 2 میلیارد بار کلاک میخورد
مهرداد خان توام که داری اشتب میزنی :n02:

همه ی I5 ها 4 هسته نیستند بعضی هاشون هم 2 هسته با 4 رشته پردازشی هستند مثل مثلا I5 480M

EXTREME
02-12-2013, 11:41

همه ی I5 ها 4 هسته نیستند بعضی هاشون هم 2 هسته با 4 رشته پردازشی هستند مثل مثلا I5 480M

بله میدونم تو پست اول هم نوشتم هم 2هسته ای هم 4هسته ای پست اول رو ببین
اینجا یک نمونه مثال زدم

amir200812
02-12-2013, 12:23

بله میدونم تو پست اول هم نوشتم هم 2هسته ای هم 4هسته ای پست اول رو ببین
اینجا یک نمونه مثال زدم

من میخواستم بگم، ولی ترسیدم! یک بار به یکی از مقامات گیر دادم، بهم اخطار داد:n02:
خوب هر کس باید با همقداش بگرده دیگه.(برای ایراد گرفتن از ناظر، حداقل باید کاربر فعال باشی:n06:)

manli7
02-12-2013, 18:22
پردازنده هاى پنتيوم، 2 هسته واقعى دارند.

پردازنده هاى i3 دو هسته واقعى و 2 هسته ى مجازى دارند.

پردازنده هاى i5 چهار هسته ى واقعى دارند.

پردازنده هاى i7 چهار هسته ى واقعى و چهار هسته ى مجازى دارند.

برخى از پردازنده هاى i7 مربوط به برخى سوكت هاى خاص، دارى 6 هسته ى واقعى و 6 هسته ى مجازى هستند.

manli7
02-12-2013, 18:23
دوستان دعوا نکنید : دی

توی پست بالا از یه منبع پیدا کردم

حالا یه سوال دیگه

این اعداد بیشتر باشه بهتره پس

حالا تاثیر این بالا بودن عدد روی چی هست ؟

یعنی این هسته ها دقیقا با بالا بودنشون چه کاری رو انجام میدن..؟

TREASURES
02-12-2013, 19:51
دوستان دعوا نکنید : دی

توی پست بالا از یه منبع پیدا کردم

حالا یه سوال دیگه

این اعداد بیشتر باشه بهتره پس

حالا تاثیر این بالا بودن عدد روی چی هست ؟

یعنی این هسته ها دقیقا با بالا بودنشون چه کاری رو انجام میدن..؟
خب دستورالعمل بیشتری رو انجام میدن و هر چه فرکانس بیشتر باشه دستورالعمل سریعتر انجام میگیره....

خوب هر کس باید با همقداش بگرده دیگه.(برای ایراد گرفتن از ناظر، حداقل باید کاربر فعال باشی:n06:)
من و مهرداد که رفیقیم این حرفا رو نداریم :n02:

فقط خواستیم به قول دوستان استارتر موضوع رو فهمیده باشه

_666_
03-12-2013, 01:15
من این مدلی جواب تو زندگیم ندیده بودم در مورد قسمت اول منظور از شرکت همون کمپانی هستش فکر نکنم زیاد فرقی داشته باشه قسمت دوم core i هستش شاید انگلیسی جدیدی ابداع شده من خبر ندارم در قسمت آخرش هم توضیح دادم مثلا 5 نه همه هسته ها 5 هستن این مدلی نیست من فقط جواب کلی دادم درمورد نانو GHz که یک فرکانس پردازنده رو نشون میده GHz موقعی بوجود میاد که فاصله ی بین پین ها پردازنده که برحسب نانو بدست میاد هرچقدر کمتر باشه قدرت GHZ یا یک میلیارد هرتز از پین ها به چیپ اصلی پردازنده میره و فرکانس پردازنده تنظیم میشه

ess_1362
03-12-2013, 07:53
درمورد نانو GHz که یک فرکانس پردازنده رو نشون میده GHz موقعی بوجود میاد که فاصله ی بین پین ها پردازنده که برحسب نانو بدست میاد هرچقدر کمتر باشه قدرت GHZ یا یک میلیارد هرتز از پین ها به چیپ اصلی پردازنده میره و فرکانس پردازنده تنظیم میشه

من هر چی فکر می کنم متوجه این قسمت نمیشم!:n13:
نانو یک واحد برای بیان فاصله هست و هرتز هم یک واحد برای نمایش نوسان هست
حالا نمی دونم واحد فاصله بر حسب متر چطوری ب ه واحد نوسان بر حسب هرتز مربوط میشه
ضمن اینکه فاصله بین پین های پردازنده را با میلیمتر اندازه می گیرند و اندازه ترانزیستور ها را هم با نانو مشخص می کنند
باز هم تکرار می کنم که هرتز واحد نوسان ترانزیستور ها هست که این نوسان ها باعث بوجود آمدن کد های صفر و یک (binary) میشن که مبنای محاسبات منطقی هست
هر چقدر سرعت این نوسانات بیشتر باشه تعداد 0 و 1 بیشتر هست و در نتیجه سرعت محاسبات بیشتر میشه
مثلا پردازنده i7 4770 از اینتل یک 4 هسته ای با فرکانس 3.4 گیگاهرتز یعنی هر هسته در هر ثانیه 3.4 میلیارد بار نوسان می کنه (در مجموع ترانزیستور ها توانایی نوسان 3.4 میلیارد بار در ثانیه را دارند)
ضمن اینکه این سری از پردازنده N.B یا همو چیپ مادربرد درون خود پردازنده قرار داره و بحثش جدا هست
موفق باشید

amir200812
03-12-2013, 08:06
نانو GHz که یک فرکانس پردازنده رو نشون میده GHz موقعی بوجود میاد که فاصله ی بین پین ها پردازنده که برحسب نانو بدست میاد هرچقدر کمتر باشه قدرت GHZ یا یک میلیارد هرتز از پین ها به چیپ اصلی پردازنده میره و فرکانس پردازنده تنظیم میشه

:n08::n08::n08:
عزیزم، مجبور نیستی چیزی رو که نمیدونی، از خودت ببافی!

درضمن GHz مقدار که فرکانس پردازنده رو نشون میده، سرعت نوسانات کلاک پالس داخل پردازنده هست! و ربطی به فاصله پین و اندازه ترانزیستور و اینحرفا نداره...

EXTREME
03-12-2013, 10:11
من این مدلی جواب تو زندگیم ندیده بودم در مورد قسمت اول منظور از شرکت همون کمپانی هستش فکر نکنم زیاد فرقی داشته باشه قسمت دوم core i هستش شاید انگلیسی جدیدی ابداع شده من خبر ندارم در قسمت آخرش هم توضیح دادم مثلا 5 نه همه هسته ها 5 هستن این مدلی نیست من فقط جواب کلی دادم درمورد نانو GHz که یک فرکانس پردازنده رو نشون میده GHz موقعی بوجود میاد که فاصله ی بین پین ها پردازنده که برحسب نانو بدست میاد هرچقدر کمتر باشه قدرت GHZ یا یک میلیارد هرتز از پین ها به چیپ اصلی پردازنده میره و فرکانس پردازنده تنظیم میشه

تعریفتون از ghz که کاملا اشتباهه اگه حرف مارو قبول ندارید اینترنت است میتونید تو گوگل سرچ کنید الان از نظر شما پردازنده corei7 2600k چند هسته ای است ؟

manli7
03-12-2013, 11:02
تعریفتون از ghz که کاملا اشتباهه اگه حرف مارو قبول ندارید اینترنت است میتونید تو گوگل سرچ کنید الان از نظر شما پردازنده corei7 2600k چند هسته ای است ؟

اینه دیگه

EXTREME
03-12-2013, 11:21

اینه دیگه

اینی که من گفتم 4هسته ای است با 8 ترد

ess_1362
03-12-2013, 12:23
البته یکسری معدود i7 شش هسته ای هم هست مثل 980X یا مثلا 6 هسته ای های سوکت 2011:n01:

_666_
03-12-2013, 13:25
با سلام
موضوعات رو خوندم و دیگه بحث نمی کنم چون این معلومات رو از سرچ گوگل بدست نیاوردم تا بخوام تو یه سایت هم از دست بدم این پست ها رو به یه استاد دانشگاه نشون دادم چیزه زیادی بهم نگفت فقط خندید آخه دوست عزیز بین پین ها رو بر حسب سانتیمتر می گیرند قبلا متر مینداختن دیدن ضایع است سانتیمتر می گیرند شرکت اینتل 3ساله پردازنده های 40 نانومتری عرضه کرده که امسال 32 نانومتری رو عرضه کرده از همون گوگل سرچ کنی متوجه میشی EXTRAME در مورد بحث شما هم درسته Corei7 4 هسته واقعی و 4 هسته مجازی داره

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

EXTREME
03-12-2013, 17:24
با سلام
موضوعات رو خوندم و دیگه بحث نمی کنم چون این معلومات رو از سرچ گوگل بدست نیاوردم تا بخوام تو یه سایت هم از دست بدم این پست ها رو به یه استاد دانشگاه نشون دادم چیزه زیادی بهم نگفت فقط خندید آخه دوست عزیز بین پین ها رو بر حسب سانتیمتر می گیرند قبلا متر مینداختن دیدن ضایع است سانتیمتر می گیرند شرکت اینتل 3ساله پردازنده های 40 نانومتری عرضه کرده که امسال 32 نانومتری رو عرضه کرده از همون گوگل سرچ کنی متوجه میشی EXTRAME در مورد بحث شما هم درسته Corei7 4 هسته واقعی و 4 هسته مجازی داره

اینی که شما میگید تکنولوژی ساخت ترانزیستور است تکنولوژی ساخت که براساس نانو است مربوط به ابعاد ترانزیستور است فاصله بین پین ها نیست هر چه ترانزیستور ابعادش کوچکتر باشد چگالی ترانزیستور روی یک die بیشتره شده و قدرت پردازنده هم بیشتر میشود و این امکان را دارد که فرکانس باالاتری هم داشته باشد

amir200812
03-12-2013, 18:59
با سلام

1:عزیزم، تکنولوژی 32nm مال زمان دایناسور ها بود! حداقل یک و نیم سال هست که پردازنده ها رو با 22nm میسازن!
2:تعداد پین و فاصله پین و ... ربطی به قدرت پردازنده نداره! برای مثال سوکت 1150 جدیدتر و بهتر از سوکت 1155 هست!
3:چیزی به نام هسته مجازی وجود نداره! فقط هر هسته شامل 2 ترد هست!
4:اگه حرف شما درست باشه و مثلا منطور از 22nm فاصله پین ها باشه، یک پردازنده با 1150 پین، باید مساحتش 0.00000058 میلیمتر مربع باشه!
البته من بعید میدونم این ابعاد رو بشه با میکروسکوپ های معمولی هم دید! چه برسه که بخواهید روی مادربورد سوار کنید!
5:کلا بهتره بیخیال شید!