PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اینده نگری در مورد تکنولوژی گرافیک ها

pharm
16-11-2013, 19:28
سلام به همه
من 1 سال پیش میخواستم کارت گرافیک بخرم ولی دیدم به مرور زمان کمی کارت های گرافیک واقعا قدرتمندی داره تولید میشه که همون قیمت های گرافیک های 1 سال پیشو دارن با performance واقعا قوی تر و ساپروت 4K و ....
من برام مصرف برق خیلییییییییییی مهمه خیلی مهمه برا همین اصلا وقتی مصرف برق این گرافیکارو میدیدم سرم سوت میکشید مثلا 7990 نزدیک به 650 وات برق مصرف میکنه
حالا من میخوام بدونم روند تولید این چیپ های گرافیکی چجوریه میره به سمت مصرف کمتر یا قدرت بیشتر یا اندازه ی چیپ کوچکتر یا همه اینا
میخواستم به صورت قطعی وقتی 780 TI اومد ایران بخرم ولی میبینم مصرف این کارت هم خیلی بالاس .میشه مصرف کارت ها در اینده با قدرت high end و مصرف برق خیلی کم وارد بازار بشن؟؟

soroosh_cz
16-11-2013, 20:00
چیزی که من فهمیدم این بوده که انویدیا برنامه اش برای نسل 600 و 700 افزایش Performance/Watt بوده که اینکار رو هم کرده. ولی AMD برنامه اش هنوز مشخص نیست.
حالا شما میگی یه گرافیک High End با مصرف کم میخوای... باید یه نقطه ی مشخص رو تعیین کنید که مثلا به ازای چه مصرف برق کمتری حاضرید کارایی کمتری هم بگیرید... مثل اینه که شما ماشین یا شتاب زیاد و مصرف کم بخواید...

فعلا بین تعادل مصرف برق و قدرت، گرافیک های پایین خوب هستن:
GTX 780 ، GTX 770 و Radeon 280X و Radeon 290 گرافیک هایی مثل GTX Titan یا GTX 780Ti یا Radeon 290X چون برای قدرت نمایی بودن، از حداکثر توان استفاده شده و گرما و مصرف برق بیشتری دارن...
حالا انتخاب با خودتون... نسبت به پول و پاور و ... میتونید انتخاب کنید.

برنامه ی نسل 800 انویدیا هم اینه که بیاد یه CPU که گفتن ARM هست، بذارن همکار GPU، بنابراین فکر نمیکنم که تفاوت Performance/Watt خیلی محسوسی نسبت به گرافیک های فعلی داشته باشه.

اینم خوبه:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

pharm
16-11-2013, 20:16
حیلی ممنون به نظرم همون انتخاب 780ti مدل غیر رفرنس عالی هست مثل msi lightining
بعد شما خبری در مورد چیپ های گرافیکی 20 نانومتری شنیدید؟
بعد به نظرتون چه گرافیکی را الان یا در اینده منتظرش باشم که اگه خریدم 5 تا 6 سال یا بیشتر بتونم تمام بازی هارو رو ultra و msaa بالا ولی رزولیشن زیاد مد نظرم نیست همون 1920*1080 اجرا کنم؟

soroosh_cz
16-11-2013, 21:14
حیلی ممنون به نظرم همون انتخاب 780ti مدل غیر رفرنس عالی هست مثل msi lightining
بعد شما خبری در مورد چیپ های گرافیکی 20 نانومتری شنیدید؟
بعد به نظرتون چه گرافیکی را الان یا در اینده منتظرش باشم که اگه خریدم 5 تا 6 سال یا بیشتر بتونم تمام بازی هارو رو ultra و msaa بالا ولی رزولیشن زیاد مد نظرم نیست همون 1920*1080 اجرا کنم؟

شما به سایت TechpowerUP یه سر بزن. یه مدل غیررفرنس EVGA هست تو ریویوها، خیلی بهتر از رفرنسه اگر واردکننده بتونه وارد کنه.
من که فکر نمیکنم هیچ گرافیکی به عمرش تونسته باشه بازی های ۶ سال بعد از نسل خودش رو راحت اجرا کنه، فوقش سه سال... البته بستگی داره. چون پردازش های گرافیکی و موازی دارن شدیدا پیشرفت میکنن. معلوم نیست که مثلا بازی های آینده، با گرافیک بالاتر، پردازنده های گرافیکی قوی تری میخوان به نسبت یا نه با پیشرفت انجن ها و API ها، پردازش بهبود پیدا میکنه...
مثلا شما بازی کرایسیز ۲ رو ببینید، با گرافیک بالا، نسبتا سیستم خیلی قوی نمیخواست... برعکسش تکنولوژی های جدید بازی Tomb Raider که وقتی فعالشون کنی، گرافیک زغال میشه...

به نظر من که گرافیکی بخر که اگر لازم شد ۲ سال دیگه بتونی راحت لنگش رو پیدا کنی واسه SLI ... ترجیحا GTX 780 که ارزونتره.

Sent from my ST15i using Tapatalk 4

TREASURES
16-11-2013, 21:26
نظر من در مورد افرادی که گرافیکشون چند سال بعد نتونه بازی های جدید رو روون اجرا کنه اینه که بجای خرید گرافیک های گرون قیمت از کنسول های بازی مثل XBOX و PS3 استفاده کنن و نسل جدیدشون( XBOX ONE و PS4) هم ارزون تر از یک سیستم گیم میشه هم دیگه نگران نیستید.....

amir200812
16-11-2013, 21:38
برنامه ی نسل 800 انویدیا هم اینه که بیاد یه CPU که گفتن ARM هست، بذارن همکار

دوست عزیز میشه در مورد این کمی بیشتر توضیح بدید؟

soroosh_cz
16-11-2013, 22:29
نظر من در مورد افرادی که گرافیکشون چند سال بعد نتونه بازی های جدید رو روون اجرا کنه اینه که بجای خرید گرافیک های گرون قیمت از کنسول های بازی مثل XBOX و PS3 استفاده کنن و نسل جدیدشون( XBOX ONE و PS4) هم ارزون تر از یک سیستم گیم میشه هم دیگه نگران نیستید.....
دقیقا من خودم هم به همین نتیجه رسیدم... یه کنسول و یه لپتاپ سبک.

دوست عزیز میشه در مورد این کمی بیشتر توضیح بدید؟
من خودم هم چیزای زیادی نشنیدم. از ویکی پدیا( سری ۸۰۰) فهمیدم و چند وقت بعدش هم که زیاد ازش نگذشته به نقل از MSI فهمیدم که سری ۸۰۰ با سی پی یو های ARM همراهن و زمستان میان و شگفتی ایجاد میکنن. خودم که فکر میکنم این پردازنده برای تسریع هماهنگی سازی و سینک بین سی پی یو و جی پی یو هست.
نوشته شده تا اواخر ۲۰۱۵ هم تو نسل ولتا، میخوان امکانی فراهم کنن که جی پی یو بتونه مستقل از سی پی یو عمل کنه. البته فکر کنم اوایل در حد صنعتی باشه نه خانگی.

حالا بیان ببینیم چجوریان.

pharm
17-11-2013, 14:45
Amd چند وقت پیشتر اعلام کرد که گرافیک ps4 درست 4 برابر ضعیف تر از 7970ه

pharm
17-11-2013, 15:09
به نظرتون بین 780 ti و R9 290 یا 290X کدومو شما انتخاب میکنید؟
یه نفر نوشته بود شما یه 290 بخرید با یه کولر حرفه و کمی اور ساده به 780 ti میرسید
البته یکی از مشکلات بزرک amd نداشتن phyisx هست که خیلی مشکل سازه
یه سوال داشتم مهم داشتم توی رندر تصاویر amd و nivda فرقی هم وجود داره؟ مثلا nvidia با جزییات بیشتر باشه

amir200812
17-11-2013, 15:50
یه نفر نوشته بود شما یه 290 بخرید با یه کولر حرفه و کمی اور ساده به 780 ti میرسید
یه سوال داشتم مهم داشتم توی رندر تصاویر amd و nivda فرقی هم وجود داره؟ مثلا nvidia با جزییات بیشتر باشه

نیود phyisx مشکل آنچنانی هم نیست!
میتونید یک کارت گرافیک 200 تومنی، مثل GT630 یا کارت 300 تومنی مثلا GT640 بگیرید و کنار کارت AMD ازش بعنان پردازشگر phyisx استفاده کنید!

soroosh_cz
17-11-2013, 17:34
Amd چند وقت پیشتر اعلام کرد که گرافیک ps4 درست 4 برابر ضعیف تر از 7970ه
تا جایی که یادمه GPUـی استفاده شده تواین کنسول از نسل 5000 ATI هست...درسته ضعیفتره، ولی به دلیل تفاوت کاربری و چگونگی کاربری GPU، براحتی از تمام توان GPU و با کمترین اعمال احیانا تکراری، یه کار رو انجام میدن، ولی تو PC ویندوز طوری عمل میکنه که دست یوزر باز باشه، بنابراین مقدار زیادی از قدرت واقعی CPU و GPU حروم میشه، فقط بخاطر اینکه یوزر راحت باشه!
البته نباید وجود رابط های گرافیکی رو هم بی تاثیر دونست تو کاهش کارایی...
بحث خیلی زیادی هست توی بهینه استقاده کردن از منابع سیستم توسط سیستم عامل ها...

والا من خودم بودم، یه GTX 780Ti میخریدم، ولی R 290 CF خیلی خفن تره.
توی گرافیک که نه ولی توی تصویر، فرق دارن، تجربه ی شخصیمه. از لحاظ گرافیکی میشه گفت تصویر انویدیا کمی وضوح بیشتری داره... البته بهتره شخصا یه بازی رو تست کنید که متوجه بشید.

نیود phyisx مشکل آنچنانی هم نیست!
میتونید یک کارت گرافیک 200 تومنی، مثل GT630 یا کارت 300 تومنی مثلا GT640 بگیرید و کنار کارت AMD ازش بعنان پردازشگر phyisx استفاده کنید!

یادمه قبلا این مورد قابل انجام بود، الان فکر نمیکنم بشه دیگه.
تو سری 4000 میشد چنین کاری کرد باش... الان سراغ ندارم کسی گفته باشه که چنین کاری کرده.
مطمئنی؟:n13:

amir200812
17-11-2013, 20:23
یادمه قبلا این مورد قابل انجام بود، الان فکر نمیکنم بشه دیگه.
تو سری 4000 میشد چنین کاری کرد باش... الان سراغ ندارم کسی گفته باشه که چنین کاری کرده.
مطمئنی؟:n13:

من خودم فقط روی پلتفرم انویدیا این کار رو کردم!
GPU اصلی GTX650ti Boost بود و پردازنده فیزیک هم GT630 که خوب جواب میداد!(روی بازی بتمن ازخام سیتی تست کرده بودم)
همون موقع هم یه چرخی تو اینترنت زدم و دیدم که این کار رو چند نفری انجام دادن! ولی مطمعن نیستم:n02:
*فکر کنم تو سایت tomshardware بود که یکی سوال کرده بود که کارتش رادئون هست و برای داشتن فیزیک چکار باید بکنه!؟
که در جواب بهش گفته بودن یه کارت انویدیا بگیر و بعنوان پردازشگر فیزیک ازش استفاده کن.

pharm
18-11-2013, 01:16
تو کنسول های قدرتش به متچ بودنش هم هست همه قطعات متچ هستن مثلا همین Gta V واقعا رو xbox 360 از نظر گرافیکی عالیییی بود همه جزییات تصاویر عالی بودن
با این که گرافیک 360 اگه درست بدونم 256 ه مموریش :D
تو سیستم هم متچ بودن خیلی مهمه من یه جا خوندم I7 3770 K با 7970 بهترین ترکیبه خیلی متچن
این اضافه کردن PHYSIX هم مثلا اضافه کردن یه چیزی به قطعه ای که ماله خودش نیست 100% nivida تکنولوژی هاش خیلی بهتر بهینه شدن
همه چیزی تو nvidia بهتره D:
یه چیز خیلی مهم هم که تو nvidia هست افت فریم بسیار کمی داره مثلا یه جا دیدم ati یه قسمتی 40 50 فریم افت کرده بود ولی nvidia فقط 10 فریم

soroosh_cz
18-11-2013, 04:52
من خودم فقط روی پلتفرم انویدیا این کار رو کردم!
GPU اصلی GTX650ti Boost بود و پردازنده فیزیک هم GT630 که خوب جواب میداد!(روی بازی بتمن ازخام سیتی تست کرده بودم)
همون موقع هم یه چرخی تو اینترنت زدم و دیدم که این کار رو چند نفری انجام دادن! ولی مطمعن نیستم:n02:
*فکر کنم تو سایت tomshardware بود که یکی سوال کرده بود که کارتش رادئون هست و برای داشتن فیزیک چکار باید بکنه!؟
که در جواب بهش گفته بودن یه کارت انویدیا بگیر و بعنوان پردازشگر فیزیک ازش استفاده کن.
برای انویدیا که تابلووه میشه و اسمش هست Dedicated PhysX تو کنترل پنل انویدیا، از قسمت SLI، پردازش PhysX رو میذارید رو یه جی پی یو دیگه...
ولی AMD که اصلا نمیشه، تو سری 4000 یه بار انویدیا این قابلیت رو فراهم کرد برای ATI و همه این کار رو کردن و لذت بردن... ولی انویدیا وقتی فهیمد که واقعا چه چیز بزرگی رو آزاد گذاشته، دوباره این قابلیت رو برداشت.... الان فقط nVidia

پردازش فیزیکی که انجام میشه ولی قابلیت های PhysX رو اگر بخواد GPU اجرا کنه، حتما باید nVidia باشه، در غیر اینصورت CPU موظف هست این پردازش ها رو انجام بده که واقعا سنگینه براش...
من تست کردم دیدم وقتی پردازش فیزیک به عهده ی گرافیک باشه، یه بازی تو یه رخداد فیزیکی خاص که مثلا 5 فریم افت داره، اگر CPU پردازشگر فیزیک باشه، میتونه تا 15 فریم کم بشه...
حالا GTX 780Ti هم از نسل جدید پردازش های فیزیک پشتبانی میکنه، نمیدونم ویدیوهاش رو دیدید یا نه، ولی فوق العاده اس Nvidia FLEX اگر شنیده باشید...خواستید ویدیوش رو میذارم.

تو کنسول های قدرتش به متچ بودنش هم هست همه قطعات متچ هستن مثلا همین Gta V واقعا رو xbox 360 از نظر گرافیکی عالیییی بود همه جزییات تصاویر عالی بودن
با این که گرافیک 360 اگه درست بدونم 256 ه مموریش :D
تو سیستم هم متچ بودن خیلی مهمه من یه جا خوندم I7 3770 K با 7970 بهترین ترکیبه خیلی متچن
این اضافه کردن PHYSIX هم مثلا اضافه کردن یه چیزی به قطعه ای که ماله خودش نیست 100% nivida تکنولوژی هاش خیلی بهتر بهینه شدن
همه چیزی تو nvidia بهتره D:
یه چیز خیلی مهم هم که تو nvidia هست افت فریم بسیار کمی داره مثلا یه جا دیدم ati یه قسمتی 40 50 فریم افت کرده بود ولی nvidia فقط 10 فریم

کلا PC به دلیل کلی تر بودن، خیلی چیزا توش حروم میشه... وگرنه بقول شما xbox اونطور و PS3 هم در کل 256مگ رم و حافظه ی گرافیکی 256MB GDDR3 داره... و یه CPU 3.2GHz تک هسته... ولی ببینید چی اجرا میکنه.

راستی یه نکته ی مهم که خوندم، گرافیکی مثل R9 290X نوشته بودن که چون زیاد داغ میکنه، اتوماتیک فرکانس هسته کاهش پیدا میکنه، یعنی اگر نوشتن 1000MHz وقتی داغ شد، میکشونش 800MHz که تاثیر خیلی بدی داره... ولی تو تست ها، با اینکه گفته بودن 900 و خورده ای مگاهرتز، با Turbo اکثرا بالای 1GHz میده، و هیچوقت کم نمیکنه کلاک رو چون خیلی داغ نمیشه.

pharm
19-11-2013, 00:50
نسل جدید nvidia البته بعد از maxwell میشه VOLTA یعنی همون پرفرمنس بالا با مصرف برق کمتر همینطور که از اسمش پیداست ما باید تا این volta صبر کنیم وگرنه سیستم دیگه اسمش نیست یخچاله یا کولر گازی

soroosh_cz
19-11-2013, 03:35
نسل جدید nvidia البته بعد از maxwell میشه VOLTA یعنی همون پرفرمنس بالا با مصرف برق کمتر همینطور که از اسمش پیداست ما باید تا این volta صبر کنیم وگرنه سیستم دیگه اسمش نیست یخچاله یا کولر گازی

یه سر به ویکی پدیا و سری ۶۰۰ و ۷۰۰ که کدشون کپلر هست بزن، قرار افزایش کارایی به مصرف تو این نسل بوده و خیلی عالی انجام شده نسبت به نسل های قبل.
تا جایی که یادمه تو ولتا میخواستن کاری کنن که جی پی یو بتونه مستقل از سی پی یو هم بطور مستقیم پردازش داشته باشه.

pharm
21-11-2013, 00:52
R9 290x معرکه ست فقط مشکل دما داره وگرنه با قیمت 780 یکیه 10 تا 20 fps قویتره تازه 4k هم ساپورت میکنه
دوستان میتونید بگید تکنولوژی هایی که در nvidia و amd وجود داره چیه؟ مثلا amd فیزیک نداره به جاش چیز دیگه نداره؟