PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : خاموش شدن سیستم با دمای 117 درجه cpu !!!!

kavoshm
11-11-2013, 02:03
با عرض سلام خدمت تمامی دوستان
والا من یه سیستم دارم به این مشخصات:
(M/B: Asus M3A ( AM2+ Quad-Core CPU/AM2 CPU Support
Chipset : AMD 770 / SB600 chipset
+CPU : AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600
RAM : 2 GIG OCZ Gold Edition
این سیستم به خوبی کار میکنه ولی تو بعضی مواقع یه دفعه خاموش میشه و وقتی دوباره روشنش میکنم و میرم تو setup میبینم دمای cpu رفته رو 117 درجه !!!
بعدش خاموش میکنم و بعد چند دقیقه که دوباره روشنش میکنم درست میشه
این قضیه در حین بازی یا در حین convert کردن خیلی بیشتر میشه
البته من از فن اورجینال استفاده میکنم و خمیر هم زدم حتی کیس رو هم بردم واسه شرکت گارانتی کننده cpu و اونام تست کردن ولی وقتی که اونجا بود مشکلی نداشت
و دما نهایتآ میومد رو 70 که طبیعی بود
ورژن Bios مادربرد هم آخرین ورژنه
البته اینو میدونم که واقعآ cpu به این دمای 117 درجه نمیرسه چون اگه اینجوری باشه میسوزه و عملآ دیگه سیستم نباید بالا بیاد ولی بعد چند دقیقه روشن میشه و بالا میاد
خودم فکر میکنم که این مشکل بخاطر سنسور cpu باید باشه که تو یه لحظه قاطی میکنه و دما رو بالا گزارش میکنه و مادربرد هم خاموش میکنه ولی اینکه اینو چجوری
برطرف کنم واسم شده داستان
از دوستان هر کدوم که بتونن راهنمایی کنن ممنون میشم

ess_1362
11-11-2013, 08:05
شما با hw monitor وضعیت دمایی پردازنده زیر نظر بگیرید و در کاربرد های مختلف بررسی کنید
پردازنده که استعداد زیادی برای گرم شدن داره و 117 درجه را من بعید می دونم داشته باشه
به هر حال بررسی کنید و نتیجه را اعلام کنید

vissoto
11-11-2013, 09:01
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
فن را باید تعویض نمایید (بیخیال روغنکاری و گردگیری شوید!همه خمیر قبلی هم باید به صورت کامل و با احتیاط پاک شود!)

amir200812
11-11-2013, 10:45
1:وقتی سیستم خاموش شد! با دست، دمای هیتسینک پردازنده رو کنترل کن! اگه واقعا دماش 117 باشه، باید با دست قابل احساس باشه!

2:این که میگی دمای پردازنده در مواقعی که بازی و کانورت انجام میدی، بیشتر اینطوری میشه، احتمال اینکه مشکل از سنسور باشه رو کمتر میکنه!

3:سیستم رو حداقل 20 30 دقیقه خاموش کن(تا دماش به حالت عادی برگرده).
بعد هم از طریق بایوس و هم از طریق نرم افزار hw monitor دمای پردازنده رو چک کن!(بدون انجام هیچ کار سنگین)
*احتمالا hw monitor هم دمای تک تک هسته ها رو نشون میده و هم دمای مجموعه رو ، همشون رو کنترل کن.(اگه بتونی از hw monitor عکس قرار بدی که عالی میشه)
**سعی کن در عکسی که قرار میدی ، سطح ولتاژ ها هم دیده بشه.

4:سیستم رو 5 دقیقه زیر فشار قرار بده و بعد از hw monitor عکس بگیر (باز سعی کن ولتاژ و دمای پردازنده در عکس دیده بشه)

اینا رو انجام بده تا بشه نظر داد در مورد مشکل!

kavoshm
11-11-2013, 19:36
مرسی از همه دوستان
اول بگم که سیستم از همون موقع که خریدم اینجوری نبود و هر چند وقت یه بار اینجوری میشه و اینکه فکر نمیکنم مشکل از فن باشه چون من بازیهای سنگینی رو هم
باهاش انجام دادم و مشکلی نداشتم و ساعتها سیستم کار کرده بدون مشکلی
وقتی تو اون لحظه به هیتسینک دست میزنم داغ هست ولی نه به اندازه 117 درجه گرماش در حد همون 70 درجه است چون با 117 درجه کاملآ باید دستم بسوزه
وقتی که سیستم رو خاموش میکنم خب دما برمیگرده به حالت عادی و مشکلی نیست مثلآ همین پریشب تو حین وبگردی یه دفعه خاموش شد که دیدیم دما رو 117 درجه هست که البته دوستان میدونن که وبگردی پردازشی از CPU نمیگیره به بخواد دماش بره بالا چون دقیقآ ممکنه با یه ریستارت دما دوباره بیاد رو 70 درجه یعنی تو کمتر از 10 ثانیه دما از 117 میاد رو 70برای همین میگم ممکنه که سنسور قاطی کرده باشه
در ضمن تو توضیحات فایل آپگرید بایوس اینو نوشته:
Fix the issue that it may show abnormal CPU frequency in BIOS که این تاریخش جدید تره
Revise the value range for CPU vcore item in BIOS setup و این قدیمی تر
که من آخرین تاریخ رو همون وقت که اومد زدم (سال 2010) ولی بعضی مواقع همچنان اینجوری میشه
همین الان هم Core Temp و هم HWMonitor تقریبآ یه دما رو نشون میدن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ess_1362
12-11-2013, 08:14
به نظرم دما عادی باشه
البته یک نظر دیگه هم دارم بدین شرح که ممکن هست پردازشی باعث ایجاد فشار 100% روی هسته ها میشه که دما بالا میره
الان با همین شرایط (باز بودن hw monitor) یک تست با prime95 از پردازنده بگیرید ببینید در حین تست دما تا کجا بالا میره و اگر از 90 درجه عبور کرد تس را متوقف کنید

پ.ن : برای متوقف کردن تست از زبانه file اقدام به توقف و خروج از نرم افزار کنید

vissoto
12-11-2013, 09:35
به نظرم دما عادی باشه
البته یک نظر دیگه هم دارم بدین شرح که ممکن هست پردازشی باعث ایجاد فشار 100% روی هسته ها میشه که دما بالا میره
الان با همین شرایط (باز بودن hw monitor) یک تست با prime95 از پردازنده بگیرید ببینید در حین تست دما تا کجا بالا میره و اگر از 90 درجه عبور کرد تس را متوقف کنید

پ.ن : برای متوقف کردن تست از زبانه file اقدام به توقف و خروج از نرم افزار کنیدسلام

دور فن بالا نیست؟5000دور؟

amir200812
12-11-2013, 16:33
1:بنظر من، احتمال اینکه مشکل از سنسور باشه، خیلی کم هست!
چون بدون فشار روی سیستم، دما تا 72 73 بالا رفته! ولی تا جایی که میدونم حداکثر دمای عملیاتی این پردازنده 70 هست!
این یعنی یک مشکلی این وسط هست...

2:پاور شما در وضعیت خوبی قرار نداره، ولتاژ 12 ، تا 11.5 پایین اومده و از 11.7 هم بالاتر نرفته!
مدل پاور شما چی هست؟

3:ولتاژ پردازنده رو دستکاری کردید؟
چون ولتاژ کاری این پردازنده ، اونطوری که در اینترنت دیدم 1.25 تا 1.35 هست! ولی مال شما تا 1.42 بالا رفته و از 1.39 هم پایین نیومده!

این عکس ها رو چه مدت بعد از روشن شدن سیستم گرفتید؟