PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد ساپرت فرکانس رم توسط مین بورد asus m5a97 pro

hamedheidary
06-11-2013, 23:25
دوستان بنده یک مین بورد asus m5a97 pro دارم که تو دفترچه مین بورد نوشته تا فرکانس 2133 برای رم ساپرت میشه ولی تو بایوس تو تنظیمات فرکانس رم تا 2400 میشه انتخاب کرد.البته دفترچه برای سال 2011 هست و بنده بایوس رو به اخرین ورژن اپدیت کردم.ایا الان میتونم از رمهای با فرکانس 2400 بدون مشکل استفاده بکنم؟

amir200812
07-11-2013, 00:33
دوستان بنده یک مین بورد asus m5a97 pro دارم که تو دفترچه مین بورد نوشته تا فرکانس 2133 برای رم ساپرت میشه ولی تو بایوس تو تنظیمات فرکانس رم تا 2400 میشه انتخاب کرد.البته دفترچه برای سال 2011 هست و بنده بایوس رو به اخرین ورژن اپدیت کردم.ایا الان میتونم از رمهای با فرکانس 2400 بدون مشکل استفاده بکنم؟

اخرین فرکانسی که مادربورد شما، در شرایط نرمال، ساپورت میکنه 1866 هست!
بیشتر از این نیاز به اورکلاک داره...

hamedheidary
07-11-2013, 08:58
اخرین فرکانسی که مادربورد شما، در شرایط نرمال، ساپورت میکنه 1866 هست!
بیشتر از این نیاز به اورکلاک داره...

دوست عزیز ممنون از پاسختون.
بله اینو میدونم هم تو دفترچه مین هم تو سایت asus به این نکته اشاره کرده اما چند تا قضیه برام مبهمه.مثلا تو دفترچه صحبتی از فرکانس 2000 نشده ولی تو لیست qualified vendor list فرکانس 2000 هم پشتیبانی شده ویا تو دفترچه بالاترین فرکانس 2133 در حالت اور کلاک هست حال اینکه تو بایوس تا 2400 ساپورت میشه.حالا من میخوام بدونم ایا با اپدیتی که برای بایوس انجام شده این مین تا فرکانس 2400 ساپورت میکنه یا قضیه چیز دیگه ای هست؟

یه سوال دیگه هم دارم و اون اینکه چه رابطه ای بین سرعت رم با فرکانس و زمان تاخیر هست؟
مثلا یک رم باس 2000 با زمان تاخیر 9 سریعتره یا یک رم باس 1600 با زمان تاخیر 7 ؟و کدام یک برای استفاده در سیستمی که هر دو را پشتیبانی میکنه بهتره؟
ببخشید که سوالات زیاد شد.ممنون میشم اساتید پاسخ بدن.

amir200812
07-11-2013, 11:17
دوست عزیز ممنون از پاسختون.
بله اینو میدونم هم تو دفترچه مین هم تو سایت asus به این نکته اشاره کرده اما چند تا قضیه برام مبهمه.مثلا تو دفترچه صحبتی از فرکانس 2000 نشده ولی تو لیست qualified vendor list فرکانس 2000 هم پشتیبانی شده ویا تو دفترچه بالاترین فرکانس 2133 در حالت اور کلاک هست حال اینکه تو بایوس تا 2400 ساپورت میشه.حالا من میخوام بدونم ایا با اپدیتی که برای بایوس انجام شده این مین تا فرکانس 2400 ساپورت میکنه یا قضیه چیز دیگه ای هست؟

یه سوال دیگه هم دارم و اون اینکه چه رابطه ای بین سرعت رم با فرکانس و زمان تاخیر هست؟
مثلا یک رم باس 2000 با زمان تاخیر 9 سریعتره یا یک رم باس 1600 با زمان تاخیر 7 ؟و کدام یک برای استفاده در سیستمی که هر دو را پشتیبانی میکنه بهتره؟
ببخشید که سوالات زیاد شد.ممنون میشم اساتید پاسخ بدن.

در مورد مادربورد:
من با طرز کار برد های AMD زیاد آشنا نیستم!
ولی امکان ساپورت فرکانس های بالاتر با آپدیت وجود داره!

در مورد سوال دوم:
کلا زمان تاخیر و فرکانس رابطه مستقیم دارند! یعنی یکی بالا بره، اون یکی هم بالا میره!
برای مثال، رم های من 1600 هست با زمان تاخیر 8!
احتمالا اگه فرکانس رو ببرم روی 1800 ، با زمان تاخیر 8 پایدار نمیشه و باید اونم ببرم روی 9!

ولی در مورد سرعت:
2 نوع سرعت داریم که در 2 حالت مختلف مطرح میشن.

سرعت اول اونی هست که در هر ثانیه، چند مگابایت داده رو میتونه دریافت یا ارسال کنه!
این رابطه مستقیم به فرکانس داره، یعنی هر چه فرکانس بالاتر بره، این سرعتم بیشتر میشه!
برای مثال برای رمی با باس 1600 این سرعت حدود 12800MB/S هست!(در سیستم های 64 بیتی که از گذرگاه داده 64 بیتی استفاده میکند)
یا برای رمی با فرکانس 2000 حدود 16000MB/s هست!
فرکانس بیشتر بهتر هست!
این مثل حداکثر سرعتی هست که یک ماشین میتونه بهش برسه!

نوع سرعت دوم این هست که این رم، بعد از دریافت درخواست داده، چقدر طول میکشه تا اولین سری از داده ها رو ارسال کنه!
اینم همون زمان تاخیر هست!
یعنی رمی با زمان تاخیر 6 حدودا 50% سریعتر شروع به ارسال داده میکنه در مقایسه با رمی با زمان تاخیر 9!
زمان تاخیر کم بهتر هست!
این مثل شتاب یک ماشین هست!

از اونجایی که این دو مشخصه رابطه مستقیم دارند، اگه یکی به سمت شرایط ایده آل نزدیک بشه، اونیکی از شرایط ایده آل دور میشه!
پس باید بین این دو، حالت وسطی پیدا کنیم تا فاصله تا شرایط ایده آل از هر دو سمت به یک اندازه باشه!

بنظر من برای یک سیستم خانگی که هر کاری باهاش انجام میشه!(وبگردی/گیم/ویرایش عکس/تدوین ویدئو/پخش موزیک/...) بهترین شرایط همون فرکانس 1600 و زمان تاخیر 7 یا 8 هست!
ولی اگه در سیستمی یکی از کاربرد ها، بیشتر استفاده بشه، باید اون حالت وسط رو به یکی از 2 سمت نزدیک تر کنیم تا کارایی بهتری به ما بده!
برای مثال اگه شما کارتون کانورت و میکس و تدوین ویدئو هست، بنظر من رم با فرکانس 2000 و زمان تاخیر 9 و حتی 10 بهتر از 1600 با زمان تاخیر 7 یا 8 هست!
*البته اگه پردازنده توان استفاده از این پهنای باند رو داشته باشه...