PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تـحریـف

Saeed Dz
25-10-2013, 00:38
با سلام.

مدتی هستش که میخواستم چنین تاپیکی ایجاد کنم اما وقت نمیشد. مطمئن هستم که خیلی از شمام به وجود بعضی از صحبت ها و ... در کتب ترجمه شده ی دانشمندا و بزرگان دنیا شک کردید و متوجه تناقض هایی شدید. مسئله خیلی ساده هست و بعضی از مترجمین و بسیاری از کسانی که گرایشات خاص اعتقادی دارند دست به تحریف مطالبی که از سوی بزرگان علم و هنر و ... ایجاد شده زدند. از جمله ی اون میشه به تحریف کتب گاندی و گنجوندن مطالبی غیر واقعی از تمجید ایشون از شخصیت های اسلامی اشاره کرد و یا تحریف کتب داروین، سخنان ادیسون و انشتین و ... اشاره کرده.

در این تاپیک بناست که این تحریفات اشکار بشه و گامی به سوی حذف دروغ ها برداشته بشه.

Saeed Dz
25-10-2013, 00:48
به گفته چارلز داروین "ایجاد گرامی ترین چیزهایی که میشناسیم، یعنی ایجاد جانداران عالی، مستقیما محصول ستیز طبیعت، قحطی و مرگ است". امروزه دانش زیست شناسی با صراحت اعلام می کند که حیات در عین پیچیدگی، جلوه ای از واکنش های شیمیایی و فیزیکی است.

این جملات مربوط به پاراگراف آخر کتاب داروین می باشند که متاسفانه بسیار مورد تحریف قرار گرفته است.
برای مثال دکتر عبدالکریم سروش در کتاب دانش و ارزش این پاراگراف را اینگونه تحریف کردن.

متن انگلیسی کتاب چارلز داروین:
There is grandeur in this view of life,with the several powers,having been originally breathed into a few forms or into one

و اما ترجمه جناب دکتر سروش:
اینگونه نگرش به حیات توسط " خالق " ، در یک یا چند موجود اولیه دمیده شده است.

لطفا کلمه " خالق " را در متن انگلیسی کتاب پیدا کنید !!!!!!!!!

و اما ترجمه صحیح :
در این نگرش شکوهمند به زندگی، حیات با نیروهای چندگانه اش، در ابتدا در یک یا چند شکل پدیدار گشته است.

Iron
25-10-2013, 04:32
فطعا تحریف در متون با انگیزه هال مذهبی، غیر مذهبی و ضد مذهبی رخ داده و میده.
هرچی گشتم نتونستم اصل متن رو پیدا کنم و فقط همین متنی رو که شما نوشتید در صفحات مختلف دیدم. به هر حال شاید بهتر باشه قبل و بعد اونو هم بزارید تا کل مطلب مورد قضاوت قرار بگیره. کم نبوده مواردی که برای توسل به تحریف با اغراض گوناگون، از جمله زیر سوال بردن مطالب دینی و فعالین مذهبی، یک جمله نقل شده، اما وقتی به متن اصلی مراجعه می کنید می بینید مطلب چیز دیگری بوده. به هر حال قسمتی که شما نقل قول کردین حتی یک جمله مستقل هم نیست و هیچ اسمی از داروین توش نیومده.

Saeed Dz
25-10-2013, 18:06
هرچی گشتم نتونستم اصل متن رو پیدا کنم و فقط همین متنی رو که شما نوشتید در صفحات مختلف دیدم. به هر حال شاید بهتر باشه قبل و بعد اونو هم بزارید تا کل مطلب مورد قضاوت قرار بگیره. کم نبوده مواردی که برای توسل به تحریف با اغراض گوناگون، از جمله زیر سوال بردن مطالب دینی و فعالین مذهبی، یک جمله نقل شده، اما وقتی به متن اصلی مراجعه می کنید می بینید مطلب چیز دیگری بوده. به هر حال قسمتی که شما نقل قول کردین حتی یک جمله مستقل هم نیست و هیچ اسمی از داروین توش نیومده.
فعلن که ایشون اینکار رو کرده و کل پاراگراف رو هم براتون قرار دادم، همینطور اسم کتاب هم قرار دادم که میتونید دانلو یا خرید بکنید اصل کتاب رو و به پاراگراف اخرش مراجعه کنید.
بهتر بود قبل از اینکه زود نتیجه گیری کنید، درست جستجو کنید یا مطلب رو از خودم سوال کنید!

There is grandeur in this view of life, with its several powers, having been originally breathed into a few forms or into one; and that, whilst this planet has gone cycling on according to the fixed law of gravity, from so simple a beginning endless forms most beautiful and most wonderful have been, and are being, evolved.

On the Origin of Species - Charles Darwin

Iron
25-10-2013, 21:57
منظورم اصل متن کتاب آقای کتاب آقای سروش بود، نه داروین :n01:. درضمن توی پست خودم نتیجه گیری نمی بینم که قبلش بخوام از شما سوال کنم:

به هر حال شاید بهتر باشه قبل و بعد اونو هم بزارید تا کل مطلب مورد قضاوت قرار بگیره.

همونطور که در پست قبل اشاره کردم بدنبال این کتاب گشتم و پیدا نکردم (چه برسه که پولی باشه یا مجانی) اما اگر شما لینکی سراغ دارید بهتره اونو بعنوان منبع به مطلبتون اضافه کنید یا اگر به خود کتاب دسترسی دارید، خودتون کل مطلبو نقل قول کنید.
البته بدیهیه که بنده صرفا برای چک کردن یک نقل قول نمیرفتم کتابو بخرم.

Saeed Dz
25-10-2013, 22:18
منظورم اصل متن کتاب آقای کتاب آقای سروش بود، نه داروین :n01:. درضمن توی پست خودم نتیجه گیری نمی بینم که قبلش بخوام از شما سوال کنم:

همونطور که در پست قبل اشاره کردم بدنبال این کتاب گشتم و پیدا نکردم (چه برسه که پولی باشه یا مجانی) اما اگر شما لینکی سراغ دارید بهتره اونو بعنوان منبع به مطلبتون اضافه کنید یا اگر به خود کتاب دسترسی دارید، خودتون کل مطلبو نقل قول کنید.
البته بدیهیه که بنده صرفا برای چک کردن یک نقل قول نمیرفتم کتابو بخرم.
الان منظور شما کتاب داروین هستش یا جناب سروش؟

Iron
25-10-2013, 22:21
منظورم کتاب جناب سروش هست.

V E S T A
25-10-2013, 23:10
کتاب دانش و ارزش به صورت PDF تو نت نیست چه رایگان چه برای خرید (تا جایی که من سرچ کردم)

باید به اصل کتاب دسترسی داشته باشین ..

Saeed Dz
25-10-2013, 23:37
منظورم کتاب جناب سروش هست.
کتاب ماله سال 57 هستش و به نظرم به انتشاراتی که چاپش کرده هم اگه مراجعه کنیم نداشته باشه اما با نیم نگاهی به اثار دیگه ی ایشون میشه نتایجی گرفت که بیشتر اون جمله رو تایید میکنه.

Iron
26-10-2013, 00:21
البته اینکه دلیل مناسبی نیست. ولی پس شما این متنو از کجا آوردین که دارید بهش ایراد وارد می کنید؟

Saeed Dz
26-10-2013, 02:10
البته اینکه دلیل مناسبی نیست. ولی پس شما این متنو از کجا آوردین که دارید بهش ایراد وارد می کنید؟
کتابخانه عمومی، اما میخواستم از نت پیدا کنم که شما و دوستان خودشون درستی مطلب رو ببینن. فکر خوبی هستش اگر به کتابخانه عمومی که در دسترس هست سر بزنی البته اگر عضوی.

بهتره دیگه این بحثو ادامه ندیم و نظر من این بود که این موارد در تاپیک لیست وار ایجاد بشن و راحت قابل دسترسی باشن. بازم میگردم ببینم کتاب پیدا میشه تا بذارم.

Iron
26-10-2013, 03:08
البته لینک کتاب پیدا بشه بهتره و لی اگر خودتونم به اصل متن دسترسی داشته باشید و عین مطلبو بزارید فکر کنم تا حد زیادی برای سایرین قابل اطمینان باشه. (لااقل برای من که هست)