PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : گرادیانت به سوی بی رنگی

nelahe
06-10-2013, 14:00
سلام

چطور یک گرادیانت به سوی بی رنگی برود

الان مثلاً این عکس چرا قرمز است اما بی رنگ است و رنگ قرمز هیچ جایی نیست

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

sayanermia
06-10-2013, 14:28
روی نوار رنگی که در این کادر هست اگر دقت کنید در دو سمت نوار شما چهارتا فلش دارید! دوتا راست دوتا هم چپ! این فلش ها در اصل کنترل کننده ی رنگ و میزان شفافیت رنگ هستند! فلش های پایینی تعیین کننده ی رنگ هستند. یعنی وقتی روی فلش کلیک می کنید پلت رنگ در زیرش که با عنوان color مشخص شده فعال میشه و میتونید رنگ براش تعریف کنید
فلش های بالایی تعیین کننده ی شفافیت رنگ هستند که اگر روشون کلیک کنید گزینه ی Opacity روشن میشه که همون مقدار شفافیت هست. یعنی الان مقدار opacity فلش بالا سمت راست برابر با 0% هست و فلش بالا سمت چپ opacity اش برابر با 100 درصد هست.
دلیل اینم که اینطوری میکنند بر میگرده به مورد استفاده! مثل زمانی که شما یک shape کشیدید حالا میخواید بهش گرادنیت سایه روشن بدید و میخواید فقط پایینش سایه بخوره و بالاش همون رنگ اصلی شیپ باشه. در وحله ی اول ادم میگه خب میشه گرادینت داد رنگ بالارو رنگ شیپ تعیین میکنیم رنگ پایین هم سایه دار میدیم!
اما برخی ترجیه میدن رنگ روشن رو خالی کنند ( مانند عکسی که گذاشتید ) و فقط رنگ سایه رو با گرادینت بدند! مزایایی داره از جمله اینکه رنگ شیپ رو هر بار بخوان تغییر بدن دیگه نیازی نیست هی برن گرادنیت ادیت کنند! کافیه رنگ اصلی شیپ عوض شه!
البته مورد سایه روشن کردن فقط یک مصداقش بود :)
امیدوارم مفید بوده باشه براتون

nelahe
07-10-2013, 11:49
سلام ممنون واقعا زحمت کشیدید و واقعا دانه دانه گویا توضیحی دادید

من که بخوام بدون عکس توضیح بدهم (اصلا خودم هم متوجه نمی شم file:///E:\DOCUME~1\ADMINI~1\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01 \clip_image001.gif)

یک سوال

ببینید از فلش های سمت پایین

چرا هر دو رنگشون ترنس هست و هیچ رنگی توش نیست ؟؟؟؟

چطور باید این کار را کرد

ببینید یک گرادیانت دیگه انتخاب می کنم

فلش های پایین یکی سبز و دیگری قرمز هست

با اینکه فلش های بالاشون opacity شون صفر هم کنم
اما باز هم فلش های پایین دارای رنگ هستند (درون خود فلش)

nelahe
07-10-2013, 13:40

nelahe
07-10-2013, 13:41
خب ببینید

شماره یک خودم زدم

ببینید فلش پایین سمت راستی رو فلش بالاش را opacity اش را روی صفر گذاشتم
و رنگ خودش را سفید

ببینید آخر گرادیانتم سفید شده و حالت محو ندارد

اما
شماره دو را با گرادیانت آماده زدم

همانطور که در پنجره اش می بینید فلش سمت راستی اش رنگش ترنس است
و نمونه کارش در صفحه است که آخر گرادیانتش محو است کاملاً ؟؟؟؟؟

nelahe
08-10-2013, 12:13
دوستان جواب را می گید ممنونم بسیار

Saeed kmss-D
09-10-2013, 15:10
سلام....

با اینکه درست متوجه پرسشتون نشدم،
اما هیچ تفاوتی بین این دو حالت نیست. یعنی وقتی شما opacity یک طرف رو صفر میکند، به ازای هر رنگی که داشته باشه ، شما اثر اون رو در نیمه گرادیانت می بینید. یعنی رنگِ سمت چپ مستقیا به سمت ترنسپرنت نمیره، بلکه واقعا به سمت رنگ دوم میره.حالا حتما سوال می کنیدپس چرا من اثر رنگ دوم رو در نیمه های راه میبینم !!!
برای توجیه این مطلب، دقت زیادی روی این قسمت از توضیحات کن :

ببینید، در گرادیانت ( پیش فرض دو رنگ، یعنی از رنگ اول به دوم ) دو تا پارامتر تعریف میشه. یکی رنگ و دیگری شفافیت ( Opacity ) . که این دو هیچ ربطی به همدیگه ندارن.
وقتی شما تنظیم می کنی که از یک رنگ به رنگ دیگه بره ، سیستم کاری به شفافیت نداره، یعنی تاثیر شفافیت روی رنگ های ابتدا و انتها نیست. به عبارت دیگه، تنظیم شفافیت برای یک رنگ به این معنی نیست که شما اون رنگ رو از بین بردی و به جاش " بی رنگ" رو گذاشتی. بلکه این دو فاکتور کاملا از هم جدان.
تنظیم شفافیت به این معنا است که گرادیانت، از نقطه ابتدا که Opacity کامل داره، به سمت نقطه پایان که opacity صقر داره حرکت میکنه.
به همین دلیله که شما در نیمه های راه اثر رنگ دوم رو میبینی. چون مثلا در نقطه وسط ، رنگ دقیقا 50 50 هست ( مثلا بین قرمز و آبی، که بنفش هست ) . حالا پارامتر شفافیت اینجا خودشو نشون میده که میگه باید 50 درصد باشه. پس ما تو نقطه وسط، یک رنگ با ترکیب برابر با شفافیت نصف داریم.
و ما هر چی به سمت نقطه دوم حرکت میکنیم، رنگ به سمت رنگ دوم و اپاسیتی به سمت صفر حرکت میکنه، پس در نقطه آخر ما رنگ دوم رو با اپاسیتی صفر داریم.

رنگ2 → رنگ 1
opacity 100 → opacity 0

این دوتا هیچ تاثیری بر هم نمیزارن و مستقل عمل می کنن، یعنی در هر نقطه، رنگشون با توجه به فاصله است و شفافیتش هم با توجه به تغییر خطی بین 0 تا 100

این نهایت توضیحاتی بود که می تونستم بدم،
توضیح آخر اینکه، رنگ سفید هم مثل بقیه رنگ ها هست و هیچ فرقی نمی کنه، برای امتحان می تونید روی یک بک گراند سیاه امتحان کنید تا ببینید مثل رنگ های دیگه اثر داره.
+ برای اینکه شما اثر رنگ دوم رو در حالتی که به سمت Opacity صفر میرید نبینید، باید اون اهرم وسط رو ( همون که به شل یه نقطه تو خالی هست ) کاملا به سمت طرفی که opacity صفر داره منتقل کنید. تا نتیجه ای به صورت ترنپرنت → رنگ داشته باشید.

موفق باشید♥♥♥

nelahe
09-10-2013, 15:49
واقعا ممنون خیلی گویا گفتید

زحمت کشیدید این همه توضیح نوشتید

حالا که دقت می کنم توی عکس اون چیزی که من دنبالشم زیاد معلوم نیست

فکر می کنم تو این عکس بهتر مشخصه

ببنید تو اون گرادیانت آماده که مال خود فتوشاپه
دستگیره دومی (ترنسپرنت هستش)

اما عکس اولی که من خودم گرادیانت ساختم
دستگیره دومی سفید رنگ هستش

Saeed kmss-D
09-10-2013, 16:54
مهم نیست! در عمل هیچ تفاوتی نداره !

موفق باشید♥♥♥

sayanermia
09-10-2013, 19:52
همونطور که مدیر خوبمونم گفتند در عمل فرقی بینشون نیست و در نهایت شما ترنسپرنت دارید...
اون رد سفیدی هم که شما عنوان کردی چیزی نیست جز امتداد محو شدگی رنگ اصلی... یعنی اگر رنگ اصلی شما ابیه و داره به سمت بی رنگی میره و شفاف بشه اون اواسط توناژ رنگ داره مات تر میشه و روی برخی پس زمینه ها ترکیب این رنگ به بیننده این حس رو القا میکنه که انگار داره رد سفیدی می بینه!!

nelahe
10-10-2013, 11:56
ممنون از همه
درسته جزئیه اون رد سفید

ولی خیلی دوست داشتم دستگیره ام مثل اون گرادیانت آماده ترنس بشه

خب از خود اون آماده ها استفاده می کنم

ممنون از همه