PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل در نصب سیستم عامل دوم در لپ تاپ asus x450vc

HEGMATANEH
25-09-2013, 00:25
سلام دوستان عزیز
من وقتی این لپ تاپ رو خریدم ویندوز 8 اصل روش نصب کردم . چون بیشتر کارهام هم رو اوبونتو انجام میدم ، 3 4 روز پیش اومدم کنار ویندوز 8 یه اوبونتو هم نصب کنم . ولی جاتون خالی نمیدونم چرا زد و کل هارد رو فرمت کرد . (البته بگم که در داخل نصب اوبونتو گزینه something else رو زدم و من قبلا هم رو پی سی اینکارو میکردم و بدون مشکل نصب میشد . ) و یک درایور یک ترابایتی تحویلم داد . خوب من گفتم پس اول میام اوبونتو نصب میکنم و بعدش ویندوز . اوبونتو رو نضب کردم و وقتی اومدم ویندوز کنارش نصب کنم دوباره دیدم اینبار ویندوز کل هارد رو فرمت کرد و باقی ماجرا . اینکارو دوبار انجام داد و دیگه اعصابم خرد شده . هر کودوم رو به تنهایی خیلی رووون و شیک و مجلسی نصب میکنه ولی نمیدونم چرا با هم نه .
آخه تازه کارم نیستم که با خودم بگم بلد نیستم سیستم عامل نصب کنم . تا الان بارها اینکارو روی پی سی انجام دادم و همینطور لپ تاپ قبلی . ولی نمیدونم مشکل این از کجاس .
خدا خیرتون بده اگر میتونید مشکلمو حل کنید .
ممنون

Public Enemy
25-09-2013, 02:42
سلام دوستان عزیز
من وقتی این لپ تاپ رو خریدم ویندوز 8 اصل روش نصب کردم . چون بیشتر کارهام هم رو اوبونتو انجام میدم ، 3 4 روز پیش اومدم کنار ویندوز 8 یه اوبونتو هم نصب کنم . ولی جاتون خالی نمیدونم چرا زد و کل هارد رو فرمت کرد . (البته بگم که در داخل نصب اوبونتو گزینه something else رو زدم و من قبلا هم رو پی سی اینکارو میکردم و بدون مشکل نصب میشد . ) و یک درایور یک ترابایتی تحویلم داد . خوب من گفتم پس اول میام اوبونتو نصب میکنم و بعدش ویندوز . اوبونتو رو نضب کردم و وقتی اومدم ویندوز کنارش نصب کنم دوباره دیدم اینبار ویندوز کل هارد رو فرمت کرد و باقی ماجرا . اینکارو دوبار انجام داد و دیگه اعصابم خرد شده . هر کودوم رو به تنهایی خیلی رووون و شیک و مجلسی نصب میکنه ولی نمیدونم چرا با هم نه .
آخه تازه کارم نیستم که با خودم بگم بلد نیستم سیستم عامل نصب کنم . تا الان بارها اینکارو روی پی سی انجام دادم و همینطور لپ تاپ قبلی . ولی نمیدونم مشکل این از کجاس .
خدا خیرتون بده اگر میتونید مشکلمو حل کنید .
ممنون

دوست عزیز سوالات مربوط به لینوکس رو در انجمن خودش مطرح فرمایید .

ولی برای اینکه کارتون راه بیفته توضیح می دم .

دلیل اینکه هی داره فرمت می شه به خاطر UEFI و پارتیشن بندی GPT در ویندوز های OEM ( پیش فرض نصب شده در کارخانه ) هستش .

قبلا سیستم ها به صورت معمولی و تحت بایوس لود می شد که بهش Legacy هم می گفتن . توی این سیستم معمولا پارتیشن بندی به صورت MBR بود .

سیستم های جدید به سیستم UEFI محهز شدند که چک سخت افزار هارو به عهده سیستم عامل می زاره ( در صورتی که در Legacy بر عهده بایوس بود ) که باعث افزایش سرعت بالا اومدن سیستم می شه .
برای مثال من ویندوز 8 رو در حالت UEFI نصب کردم . همون طور که ملاحظه می کنین زمان فشرده شدن دکمه پاور تا شروع لود ویندوز فقط 1.6 ثانیه طول کشیده ( یعنی 1.6 ثانیه طول کشیده تا ویندوز شروع کنه به لود شدن ! )
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در Windows 8 این قابلیت یعنی UEFI در صورتی موجود خواهد بود که با پارتیشن بندی GPT انجام بشه .
نکاتی هست که باید بدونین :

1 - برای تغییر از GPT به MBR باید کل هارد فرمت بشه .
2- ویندوز های قبل از 8 یعنی ویندوز 7 و ماقبل از GPT برای نصب پشتیبانی نمی کنند . لذا نمی تونین ویندوز 7 رو روی سیستمی که پارتیشن بندیش به صورت GPT نصب شده نصب کنین .
3- درایور نوری از UEFI پشتیبانی نمی کنه . لذا فقط در حالت Legacy بوت می شه .
4 - شرکت ها ویندوز 8 اورجینال رو به صورت UEFI و پارتیشن بندی GPT می ریزن
5 - برای تعیین نوع بوت باید از طریق بایوس تنظیم کرد . تو سیستم های جدید UEFI هست ، اگر بخواین سیستم روی Legacy بوت بشه باید از روی گزینه UEFI ورش دارین ( ممکنه ننوشته باشه Legacy )
6 -قابلیت Secureboot در UEFI باعث می شه هر چی که به بوت لودر ویندوز دست بزنه عمل نکنه ! این یه تنظیم امنیتی برای ویندور هستش .لذا موقعی که Secureboot در بایوس فعال باشه شما حتی نمی تونین ویندوز عوض کنین !
7 - برای اینکه ویندوز رو در حالت UEFI نصب کنین باید روی فلش ریخته بشه و توی بایوس تنظیمات انجام بشه تا در حالت UEFI نصب بشه .
8 - Secureboot برای لینوکس دردسر سازه . در هنگام کار با لینوکس باید Secureboot غیر فعال باشه
9 - فعلا Fedora و Ubuntu از UEFI پشتیبانی می کنند . ( تا اونجا که من می دونم ) لذا دقت کنین حداقل ورژن 17 فدورا و 12.04 اوبونتو رو داشته باشین .
10 - UEFI + GPT در ویندوز اجباری هست . همین طور Legacy و MBR در ویندوز اجباریه . لذا شما نمی تونین با دی وی دی لپ تاپ رو در حالت GPT پارتیشن بندی کنین ( اگر موارد رو دقیق خونده باشین می فهمین چرا ! )

مهم : قبل از نصب چک کنین ویندوز داره در حالت Legacy بوت می شه یا UEFI . از طریق System information می شه فهمید .

1 -روش نصب در حالت Legacy و پارتیشن بندی MBR :

هم Ubuntu و هم Windows 8 رو روی DVD رایت کنین ( برای اینکه مطمئن بشیم در حالت Legacy بوت می شه ) . ویندوز رو نصب کنین . سپس روی کامپیوتر کلیک راست کنین و گزینه Manage رو بزنین . سپس از Disk management یه مقدار فضای خالی برای Ubuntu کنار بزارین .

حالا برین سراغ نصب Ubuntu . از سی دی Ubuntu رو نصب کنین . Ubuntu رو توی اون فضای خالی جدا شده نصب کنین. فقط حواستون باشه اونجایی که می زنین Something Else و به قسمت پارتیشن بندی می رین ، یه گزینه پایین هست که می پرسه Grub کجا نصب بشه که نباید توی جای پیش فرضش نصب بشه !!!! در غیر این صورت بوت لودر ویندوز کاملا تخریب می شه . اونو تنظیم کنین روی یه پارتیشن دیگه مثلا همین پارتیشنی که Ubuntu رو نصب می کنین .

پس از نصب اگر درست انجام داده باشین ، باید ویندوز بالا بیاد و خبری از Ubuntu نباشه ! سپس EasyBCD رو دانلود و نصب کنین . بعد از اجرا و انتخاب زبان ، بزنین Add new Entry و گزینه Linux/BSD رو انتخاب کنین . مطمئن بشین Type روی Grub2 هستش . سپس سیو کنین سیستمو ری استارت کنین . موقع بالا اومدن ویندوز 2 تا گزینه جلوتون میاد که گرینه دوم رو بزنین می رین توی سیستم عامل جدید

2 - روش نصب در حالت UEFI و پارتیشن بندی GPT

این روش برای اونایی خوبه که ویندوز 8 اورجینال شرکت روشه و نمی خوان دست بزنن به درایو ریکاوری و ...

اول از همه توی بایوس Secureboot رو غیر فعال کنین . سپس مطمئن بشین سیستم داره در حالت UEFI بوت می شه . ( من فرض کردم ویندوز 8 اورجینال شرکتی نصبه هنوز . اگر نصب نیست با Poweriso یا UltraIso ایمیح ویندوز رو رایت کنین روی فلش نصب کنین . برای بوت از طریق UEFI حتما باید از روی هارد یا فلش مموری رایت بشه )

با Disk Management همون طور که در روش بالا گفته شد فضای خالی برای لینوکس ایجاد کنین .
سپس با Poweriso یا Ultraiso لینوکس رو روی فلش رایت کنین . سپس به لپ تاپ وصل کنین .
سپس برین توی ویندوز توی قسمت Settings .
گزینه General رو بزنین .
گزینه Advanced Startup و Restart Now رو بزنین .
سیستم ری استارت می شه . گزینه Use A Device و سپس EFI usb device رو بزنین . سیستم ری استارت می شه و اوبونتو در حالت UEFI بوت می شه . نشونش هم اینه که اولش چند لحظه می نویسه Secureboot is disabled .

مراحل نصب رو طی کنین . مثل حالت بالا بعد از اینکه زدین Something Else ، حواستون باشه اون گزینه نصب Grub توی یه درایو دیگه غیر از گزینه پیش فرض خودش تنظیم کنین . در غیر اینصورت حرابیش بدتر از حالت Legacy هستش !!!

بعد از نصب و ری استارت دیگه نیازی به EasyBCD مثل روش اول نیست . فقط کافیه در حالتی که Secureboot عیر فعاله ، توی ویندوز مراحل زیر رو طی کنین تا وارد Ubuntu بشین :

Settings > General < Advanced StartUo > Restart now > Use Another Device > Ubuntu

HEGMATANEH
25-09-2013, 02:57
دوست عزیز فوق العاده ممنونم . یعنی کلی حال دادی بهم . :n19::n19::n19::n19::n19::n19::n19::n19:

Public Enemy
25-09-2013, 03:10
دوست عزیز فوق العاده ممنونم . یعنی کلی حال دادی بهم . :n19::n19::n19::n19::n19::n19::n19::n19:

داداش هنوز نخوابیدی ؟ :n02: یعنی به این زودی کل مطلبو خوندی ؟ :n13::n04:

shad0ws
15-04-2015, 11:45
سلام کسی هست جواب منو بده؟
لپ تاپ من asus n550jv روش ویندوز 8.1 دارم میخام ابونتو 14 نصب کنم موفق نمیشم
بارتیشن جدا کردم و از easybcd هم استفاده کردم ارور میده نمیشه
بوت دوگانه درست میشه وقتی لینوکس رو انتخاب میکنم وارد نمیشه
source boot رو غیر فعال کردم نشد واردش نمیشه