PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در رابطه با بالا بودن آنزیم های کبدی

AMIR MOHAMMAD . M
17-09-2013, 10:17
سلام
من یه آزمایش کامل دادم که توش مشخص شد که آنزیم های کبدم یه کم بالاست ( باقی چیزا طبیعی هست ) که با مراجعه به پزشک ایشون سونوگرافی تجویز کردن که من نرفتم حالا میخواستم بدونم آیا پیگیری نکردن مشکلی ایجاد میکنه.:n13:
در کل بالا بودن آنزیم های کبدی چه مشکلاتی رو ایجاد میکنه؟:n28:

:n16:

raana
17-09-2013, 17:57
سلام دوست عزیز........

حتما سونوگرافی رو انجام بدید.....بهتره کاملا پیگیری کنید قضیه رو.....ممکنه بالا بودن آنزیم کبدی به خاطر یکی از علل زیر باشه...که در صورت پیگیری نکردن....مشکلات بیشتری رو به وجود میاره.....

بالا بودن آنزیم های کبدی
بالا رفتن آنزیم های کبدی می تواند نشان دهنده التهاب یا آسیب سلول های کبدی باشد. که در اثر آن مواد شیمیایی خاص مثل آنزیم های کبدی وارد جریان خون می شوند و میزان آنها در آزمایش خون، بالا نشان داده می شود.

آنزیم های کبدی که اغلب بررسی می شوند عبارتند از :
آلانین ترنس آمیناز(ALT)
آسپارتات ترنس آمیناز(AST)

ممکن است در طول یک آزمایش خون روتین به بالا بودن این آنزیم ها پی برده شود. در اغلب موارد سطح آنزیم های کبدی به صورت موقت بالا می رود و نشان دهنده مشکل جدی و مزمن کبدی نیست.

علت
بسیاری از بیماری ها می توانند موجب بالا رفتن آنزیم های کبدی شوند. پزشک دلیل اصلی آن را با بررسی داروهای مصرفی، علائم و در بعضی موارد تست های آزمایشگاهی مشخص می کند.

بعضی از دلایل معمول عبارتند از :
مصرف بعضی از داروها مثل استاتین ها که برای کنترل کلسترول استفاده می شود
مصرف الکل
نارسایی قلبی
هپاتیت A, B ,C
بیماری کبد چرب غیر الکلی
چاقی
داروهای مسکن بدون نسخه مثل استامینوفن
سایر علل می توانند شامل موارد زیر باشند:
هپاتیت الکلی(التهاب کبدی ناشی از مصرف الکل)
هپاتیت خود ایمنی( التهاب کبدی ناشی از اختلال خود ایمنی)

بیماری سلیاک(آسیب روده کوچک در اثر گلوتن)
سیروز
عفونت سیتومگالوویروس
درماتومیوزیت(بیماری التهابی که سبب ضعف عضلات و خارش پوستی می شود)
ویروس Epstein-Barr
التهاب کیسه صفرا
حمله قلبی
هموکروماتوز(ذخیره بیش از حد آهن در بدن)
کم کاری تیروئید
سرطان کبد
مونونوکلئوز
دیستروفی عضلانی(بیماری التهابی که باعث ضعف عضلات می شود)
هپاتیت ویروسی(التهاب کبدی ناشی از داروها و سموم)
بیماری ویلسون(ذخیره بیش از حد مس در بدن)

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
چنانچه تست عملکرد کبدی نشان دهنده بالا بودن آنزیم ها باشد، نتیجه آزمایش را به پزشک خود نشان دهید. ممکن است پزشک تست های دیگر را نیز برای تعیین علت بالا رفتن آنزیم های کبدی توصیه کند.

AMIR MOHAMMAD . M
18-09-2013, 09:29
ممنون دوست عزیز من یه سرچی زده بودم ولی این مطالب رو بدست نیاوردم :n01:
دکتره هم که عین خیالش نبود فقط نسخه سونو نوشت گفت برو ...:n19: منم گفتم حتما مثل همیشه یه آزمایش الکی نوشته الاف کنه . آخه قبلا میرفتم میگفتم کف پام درد میکنه ، نوار مغزی مینوشت :n04: بعدا که بعد از کلی الافی برای نوبت آزمایش میدادم میگفت اصلا به این ربطی نداشته سالمی برو و ما موندیمو درد کف پا...:n13:

AMIR MOHAMMAD . M
13-10-2013, 15:57
دوباره سلام
من رفتم سنو رو انجام دادم و مشخص شد که کبد چرب نوع 2 دارم
حالا میخواستم بدون که کبد چرب نوع 2 چی هست و پرهیز غذاییش چیه

نسیم.مجد
13-10-2013, 19:35
دوباره سلام
من رفتم سنو رو انجام دادم و مشخص شد که کبد چرب نوع 2 دارم
حالا میخواستم بدون که کبد چرب نوع 2 چی هست و پرهیز غذاییش چیه

چند سالتون هست؟

raana
14-10-2013, 17:09
کبد چرب چند نوع است؟
کبد چرب را می‌توان به سه نوع تقسیم کرد:
نوع اول این بیماری، "کبد چرب ساده" است که علامتی ندارد و اغلب اوقات بیمار متوجه آن نمی‌شود. بیمار مبتلا به کبد چرب ساده فقط با تجمع چربی در کبد مواجه است و هنوز اختلالی در عملکرد این عضو وجود ندارد.
وقتی چربی کبد از حدی بیشتر می‌شود، بیمار به اختلال "کبد چرب ملتهب" و حتی هپاتیت مبتلا می‌شود و پس از مدتی امکان دارد دچار نارسایی کبد گردد که به آن "سیروز کبدی" می‌گویند و علت اصلی آن کبد چرب ساده است.

رژیم غذایی کبد چرب: کاهش وزن تدریجی با یک رژیم غذایی مناسب بسیار موثر است ولی در صورتی که کاهش وزن سریع داشته باشید بیماری پیشرفت می نماید لذا برای کاهش وزن از پزشک کمک بگیرید. اگر چربی خون دارید در کاهش آن اقدام نمایید. غذا های غنی از آنتی اکسیدان مصرف نمایید. ویتامین E در بهبود کبد چرب موثر ولی به خاطر عوارض آن طولانی مدت مصرف نکنید.

ویتامین c هم در پیشگیری از بیماری موثر است. پروتئین زیادی مصرف نکنید بیشتر از مرغ و ماهی و پروتئین های گیاهی مصرف کنید. میوه و سبزی به وفور مصرف نمایید. از مصرف غذاهای چرب ( چربی اشباع ) پرهیز کنید و به جای آن از چربیهای غیر اشباع مصرف نمایید. نان سبوس دار، غلات و برنج قهوه ای منابع خوب کربو هیدرات پر فیبر هستند.

از این غذاها و فیبر ها به وفور مصرف نمایید. برخی از میوه ها ( آلو، کشمش، پرتغال، تمشک، گریپ فروت خونی رنگ، سیب، طالبی و گرمک ، شاه توت ) به خاطر فیبر و آنتی اکسیدان بالا برای کبد چرب موثر است. در کل رژیم غذایی برای کبد چرب با یک فرد سالم تفاوت زیادی ندارد.
.................................................. .................................
مبتلایان چه کنند؟
بیماری کبد چرب کاملا قابل برگشت و قابل درمان است. اگر کبد چرب ساده دیر شناخته شود، آن وقت درمانش بسیار دشوار یا غیر‌ممکن می‌شود.
متاسفانه وقتی به کسی گفته می‌شود دچار کبد چرب شده‌ است، تصور می‌کند باید دیگر چربی نخورد، در حالی که ما بیشتر انرژی‌مان را از کربوهیدرات‌هایی مثل نان، سیب زمینی ، شکر و قند می‌گیریم و اگر این مواد بیش از حد مصرف شوند، مازاد آنها در بدن به چربی تبدیل خواهد شد. بنابراین نه ‌تنها باید مصرف چربی‌ها در برنامه غذایی کنترل شود، بلکه خوردن موادی مانندنان، سیب‌زمینی، ماکارونی و برنج بخصوص در شام باید کمتر گردد.
ورزش منظم داشته باشید و اگر قصد لاغر شدن دارید، مراقب باشید کاهش وزن‌تان در ماه بیش از سه کیلو نباشد. همچنین این باور که لبنیات پرچرب خاصیت بیشتری دارند درست نیست و مبتلایان به کبد چرب باید از لبنیات کم‌چرب استفاده کنند.

خوردن ماهی ، میوه‌ها و سبزی‌های تازه هم به سلامتی کبد کمک می‌کند. اما مبتلایان و حتی آنهایی که در معرض خطر قرار دارند باید از خوردن گوشت‌های پرچرب و غذاهای آماده‌ای مانند سوسیس و کالباس پرهیز کنند و سالاد را هم در وعده‌های غذایی خود بگنجانند.
اگر اصرار دارید همراه با چای از مواد شیرین استفاده کنید، خرما و کشمش را جایگزین قند کنید، زیرا خطر این مواد برای کبد کمتر است.

البته دوست عزیز..موارد بالا در حد توصیه معمولی هست....شما بهتره به متخصص تغذیه مراجعه کنید...تا طبق یه رژیم اصولی پیش برید...که در این صورت خیلی بهتر و سریعتر نتیجه میگیرید....

AMIR MOHAMMAD . M
14-10-2013, 19:52
کبد چرب چند نوع است؟
کبد چرب را می‌توان به سه نوع تقسیم کرد:
نوع اول این بیماری، "کبد چرب ساده" است که علامتی ندارد و اغلب اوقات بیمار متوجه آن نمی‌شود. بیمار مبتلا به کبد چرب ساده فقط با تجمع چربی در کبد مواجه است و هنوز اختلالی در عملکرد این عضو وجود ندارد.
وقتی چربی کبد از حدی بیشتر می‌شود، بیمار به اختلال "کبد چرب ملتهب" و حتی هپاتیت مبتلا می‌شود و پس از مدتی امکان دارد دچار نارسایی کبد گردد که به آن "سیروز کبدی" می‌گویند و علت اصلی آن کبد چرب ساده است.

رژیم غذایی کبد چرب: کاهش وزن تدریجی با یک رژیم غذایی مناسب بسیار موثر است ولی در صورتی که کاهش وزن سریع داشته باشید بیماری پیشرفت می نماید لذا برای کاهش وزن از پزشک کمک بگیرید. اگر چربی خون دارید در کاهش آن اقدام نمایید. غذا های غنی از آنتی اکسیدان مصرف نمایید. ویتامین E در بهبود کبد چرب موثر ولی به خاطر عوارض آن طولانی مدت مصرف نکنید.

ویتامین c هم در پیشگیری از بیماری موثر است. پروتئین زیادی مصرف نکنید بیشتر از مرغ و ماهی و پروتئین های گیاهی مصرف کنید. میوه و سبزی به وفور مصرف نمایید. از مصرف غذاهای چرب ( چربی اشباع ) پرهیز کنید و به جای آن از چربیهای غیر اشباع مصرف نمایید. نان سبوس دار، غلات و برنج قهوه ای منابع خوب کربو هیدرات پر فیبر هستند.

از این غذاها و فیبر ها به وفور مصرف نمایید. برخی از میوه ها ( آلو، کشمش، پرتغال، تمشک، گریپ فروت خونی رنگ، سیب، طالبی و گرمک ، شاه توت ) به خاطر فیبر و آنتی اکسیدان بالا برای کبد چرب موثر است. در کل رژیم غذایی برای کبد چرب با یک فرد سالم تفاوت زیادی ندارد.
.................................................. .................................
مبتلایان چه کنند؟
بیماری کبد چرب کاملا قابل برگشت و قابل درمان است. اگر کبد چرب ساده دیر شناخته شود، آن وقت درمانش بسیار دشوار یا غیر‌ممکن می‌شود.
متاسفانه وقتی به کسی گفته می‌شود دچار کبد چرب شده‌ است، تصور می‌کند باید دیگر چربی نخورد، در حالی که ما بیشتر انرژی‌مان را از کربوهیدرات‌هایی مثل نان، سیب زمینی ، شکر و قند می‌گیریم و اگر این مواد بیش از حد مصرف شوند، مازاد آنها در بدن به چربی تبدیل خواهد شد. بنابراین نه ‌تنها باید مصرف چربی‌ها در برنامه غذایی کنترل شود، بلکه خوردن موادی مانندنان، سیب‌زمینی، ماکارونی و برنج بخصوص در شام باید کمتر گردد.
ورزش منظم داشته باشید و اگر قصد لاغر شدن دارید، مراقب باشید کاهش وزن‌تان در ماه بیش از سه کیلو نباشد. همچنین این باور که لبنیات پرچرب خاصیت بیشتری دارند درست نیست و مبتلایان به کبد چرب باید از لبنیات کم‌چرب استفاده کنند.

خوردن ماهی ، میوه‌ها و سبزی‌های تازه هم به سلامتی کبد کمک می‌کند. اما مبتلایان و حتی آنهایی که در معرض خطر قرار دارند باید از خوردن گوشت‌های پرچرب و غذاهای آماده‌ای مانند سوسیس و کالباس پرهیز کنند و سالاد را هم در وعده‌های غذایی خود بگنجانند.
اگر اصرار دارید همراه با چای از مواد شیرین استفاده کنید، خرما و کشمش را جایگزین قند کنید، زیرا خطر این مواد برای کبد کمتر است.

البته دوست عزیز..موارد بالا در حد توصیه معمولی هست....شما بهتره به متخصص تغذیه مراجعه کنید...تا طبق یه رژیم اصولی پیش برید...که در این صورت خیلی بهتر و سریعتر نتیجه میگیرید....

نوع 2 چه تفاوتی با نوع یک داره؟ مثلا شدید تره یا ضعیف تر + توضیحات بیشتر

raana
15-10-2013, 22:51
دوست عزیز..این لینک ها رو مطالعه کنید.....امیدوارم مفید باشه...

لینک 1
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])لینک 2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

:SAEED:
16-10-2013, 00:42
ممنون دوست عزیز من یه سرچی زده بودم ولی این مطالب رو بدست نیاوردم :n01:
دکتره هم که عین خیالش نبود فقط نسخه سونو نوشت گفت برو ...:n19: منم گفتم حتما مثل همیشه یه آزمایش الکی نوشته الاف کنه . آخه قبلا میرفتم میگفتم کف پام درد میکنه ، نوار مغزی مینوشت :n04: بعدا که بعد از کلی الافی برای نوبت آزمایش میدادم میگفت اصلا به این ربطی نداشته سالمی برو و ما موندیمو درد کف پا...:n13:

پا درد داری? آزمایش اسید اوریک دادی؟

Sent from my X10i using Tapatalk 2

PLAΨMID
19-10-2013, 20:33
نوع 2 چه تفاوتی با نوع یک داره؟ مثلا شدید تره یا ضعیف تر + توضیحات بیشتر

برادر من توی 6 ماه تونست کبد چرب نوع 3 رو به نوع 1 تبدیل کنه . درمانش بیشتر با رژیم غذایی صحیح و ورزش هستش . البته مکمل های غذایی حاوی " خارمریم" هم به بهبود کبد کمک می کنند . این عارضه متاسفانه جدیدا خیلی خیلی شایع شده و بیشتر بخاطر مصرف بالای فست فود و روغن های بی کیفیت و بی تحرکی بوجود میاد .

AMIR MOHAMMAD . M
20-10-2013, 18:41
پا درد داری? آزمایش اسید اوریک دادی؟

Sent from my X10i using Tapatalk 2

پاهام زیاد درد میگیره ولی فکر کنم به خاطر اینه که گاهی اوقات خیلی تحرک دارم.

برادر من توی 6 ماه تونست کبد چرب نوع 3 رو به نوع 1 تبدیل کنه . درمانش بیشتر با رژیم غذایی صحیح و ورزش هستش . البته مکمل های غذایی حاوی " خارمریم" هم به بهبود کبد کمک می کنند . این عارضه متاسفانه جدیدا خیلی خیلی شایع شده و بیشتر بخاطر مصرف بالای فست فود و روغن های بی کیفیت و بی تحرکی بوجود میاد .
فست فود و غذای بیرون خیلی خیلی کم میخورم و تحرکم هم میشه گفت نه زیاده نه کم

:SAEED:
20-10-2013, 20:44
پاهام زیاد درد میگیره ولی فکر کنم به خاطر اینه که گاهی اوقات خیلی تحرک دارم.

فست فود و غذای بیرون خیلی خیلی کم میخورم و تحرکم هم میشه گفت نه زیاده نه کم

ولی بد نیست اگه ایندفعه خواستی آزمایش خون بدی اسید اوریک هم چک بشه , (تجربه شخصی هست) البته اگر قبلا چک نشده ....:n01:

raana
20-10-2013, 23:07
علت درد پا علاوه بر موردی که در پست قبل دوستمون اشاره کردن....به علت بالا بودن چربی خون هم هست.............

AMIR MOHAMMAD . M
21-10-2013, 10:42
علت درد پا علاوه بر موردی که در پست قبل دوستمون اشاره کردن....به علت بالا بودن چربی خون هم هست.............
آزمایشی که دادم کامل بود و چیزی به جز آنزیم بالای کبد نشون نداد و همه چیزم طبیعی بود

mahmod a
23-02-2017, 21:05
با سلام
من هر 3 ماه ازمایش کامل میدم خون برای غلظت خونم ولی دفعه قبلsgpt alt 38 و sgot ast23 ولی بعد3 ماه دیگه ک الان باشه ازمایش ک دادم sgpt alt42 اون یکی 22 شده میخواستم ببینم کبدم دارای مشکله؟؟

M.R.S.
26-02-2017, 00:51
با سلام
من هر 3 ماه ازمایش کامل میدم خون برای غلظت خونم ولی دفعه قبلsgpt alt 38 و sgot ast23 ولی بعد3 ماه دیگه ک الان باشه ازمایش ک دادم sgpt alt42 اون یکی 22 شده میخواستم ببینم کبدم دارای مشکله؟؟
در مورد شما اول باید نگاهی به رنج نرمال ازمایشگاه انداخت؛بعضی تا ۵۵ هم نرمال ذکر میکنند هرچند عدد مورد قبول برای ALT در منابع ۳۳ مد نظر قرار گرفته

افرایش خفیف علل زیادی داره،از هپاتیت های ویروسی تا مصرف دارو و الکل و گیاهان دارویی تا کبد چرب غیر الکلی
پس پیشنهاد من به شما تکرار مجدد در ازمایشگاه معتبر هست

Sent from my E5823 using Tapatalk

brad pitt
06-03-2017, 23:11
من 3 سال اخیر 3 بار آزمایش دادم هر سال
هر بار هم 2 مورد مربوط به آزمایشهای کبدی 3 برابر بالاتر از میانگین هست
نمیدونم باید چکار کنم . با عرق کاسنی خوب میشه ؟

M.R.S.
06-03-2017, 23:36
من 3 سال اخیر 3 بار آزمایش دادم هر سال
هر بار هم 2 مورد مربوط به آزمایشهای کبدی 3 برابر بالاتر از میانگین هست
نمیدونم باید چکار کنم . با عرق کاسنی خوب میشه ؟
عرق کاسنی خیر
اول باید علت اون مشخص بشه؛دارو های مصرفی شما باید بررسی بشن،مصرف الکل و ازمایش تکمیلی برای رد برخی‌ بیماری ها و درنهایت یک سونوگرافی

saeed bhz
02-05-2017, 04:04
سلام.وقت بخیر،چند روز پیش آزمایش خون دادم،sgot=122 و sgpt=64 بود،دکتر گفت حتما با به هپاتیت یا hiv مبتلا شدی.آزمایش دادم همشون منفی بودن،میشه بیشتر راهنماییم کنید

M.R.S.
03-05-2017, 09:41
سلام.وقت بخیر،چند روز پیش آزمایش خون دادم،sgot=122 و sgpt=64 بود،دکتر گفت حتما با به هپاتیت یا hiv مبتلا شدی.آزمایش دادم همشون منفی بودن،میشه بیشتر راهنماییم کنید

افزایش مختصر انزیم های کبدی یکی از شایع ترین مراجعات هست اما برخورد با این مشکل اسان نیست
خیلی چیزها میتواند انزیم را بالا برد
داروها و گیاهان دارویی
بررسی هپاتیت قدم اول هست
اگه طبیعی بود توصیه میشه یک سونوگرافی کبد هم انجام بشه تا از نظر کبد چرب مطمئن بشیم

Rhodes
03-05-2017, 10:03
متاسفانه غلظت خون شدید و آهن بالا دارم.نه دودی نه هیچی ... رفتم متخصص خون.
سونوگرافی و آزمایش گازهای خون و مولکولار ( مغز استخوان ) و ... انجام داد چیزی نبود.
گفت فقط باید آسپرین بخوری و خون بدی.
الان که آسپرین خوردم آنزیم کبد رفته بالا ! جایگزینی نداره آسپرین ؟

jjefri
01-08-2017, 08:11
سلام دوستان.
من چند وقت پیش چکاپ دادن که گزینه alt واسه من ۱۵۸ بود که دکتر گفت کبدت چربه و برام سونو نوشت،ولی الان که سونو دادم گفت اصلا کبدت چرب نیست!!!!!
الان مشکل دقیقا چی میتونه باشه؟
البته اینم بگم که کیسه صفرا ندارم و ۷-۸ سالی میسه عملش کردم

M.R.S.
13-08-2017, 19:02
سلام دوستان.
من چند وقت پیش چکاپ دادن که گزینه alt واسه من ۱۵۸ بود که دکتر گفت کبدت چربه و برام سونو نوشت،ولی الان که سونو دادم گفت اصلا کبدت چرب نیست!!!!!
الان مشکل دقیقا چی میتونه باشه؟
البته اینم بگم که کیسه صفرا ندارم و ۷-۸ سالی میسه عملش کردم

کبد چرب فقط یکی از دلایل افزایش انزیم کبدی هست(که حتی بدون وجود افزایش انزیم هم رخ میده)
مصرف دارو ها مواد گیاهی،هپاتیت ها اورلود اهن و ... هم از تشخیص های خط اول هست