PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل اساسی یا لپتاپ lenovo y560

psp2004
13-09-2013, 11:14
با نام خدا وسلام

دوستان لپتاپ بنده در حین کار یه دفعه همه چیش قفل میشه و صفحه هم مثه یه عکش میشه و یاباید با فشار دادن دکمه پاور به صورت دستی خاموشش کنم یا خودش بعد از چند دقیق با افزایش سرعت فن ی دفه خاموش میشه.این قفل شدن و از کار افتادن همه چیز از ‌شروع صفح داس تا انتخاب ویندوز و یا درون ویندوز هم رخ میده.شانسیه.یه دفه همون داس قفل میشه یه دفه میبینی نیم ساع دووم میاره.حدس میزنم مشکل از گرافیک باشه.ولی میخوام بدونم نظر شا اساتید چیه؟

با سپاس

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk 2

دوستان قبلا این تاپیگ رو واسه مشکلی که در بالا نقل قول کردم زده بودم که خب با کمک دوستان متوجه شدم مشکل از رم بود و درستش کردم
خمیر سیلیکون رو هم عوض کردم که خب درجه حرارت اومد پایین

ولی حالا مشکل جدید اینه که در حالت عادی کارکرد cpu روی 40 درصد هستش ... در صورتی که قبلا روی 4 درصد بود و تا یه برنامه وا کنم میره روی 60 درصد و زود هنگ میکنه !!

سرویس ها رو هم چک کردم که خب فقط رویس های اساسی stated بود ..

نمیدونم چشه :(

نرم افزاری یا راهی واسه تست کردن cpu نیست که ببینم در چه وضعیه ؟؟؟

775e
13-09-2013, 11:23
این مشکل فکر کنم سخت افزاری باشه
هاردتون رو چک کنید

psp2004
13-09-2013, 11:39
من که فکر کنم صد در صد سخت افزاری باشه... آخه موقع استارت آپ لپتاپ که اصن سیستم عامل بالا نیومده هم یه دفه میبینی هگ و خاموش میشه. و خدا کنه از هارد باشه... فقط هارد از کجا گیر بیارم واسه تست :-D
امکانش هست هارد خودش رو در بیارم و با هارد اکستنرنال بوتش کرد؟

hasanoooooooo
13-09-2013, 15:25
منم لپتاپ خودتو دارم... پشت لپتاپ رو باز میکنی... همون قمستی که 4 تا پیچ داره .... یکی از رمها رو در بیار ببین بازم سیستم همونجور میشه یا نه... این مورد رو درباره هر 2 تا رم انجام بده... معمولا این مشکل از رم هست... چرا که در صفحه bios اصلا هارد مهم نیست... سیستم بدون هارد هم روشن میشه... یا از مادربرد . یا از گرمای قطعات که باید خمیر سیلیکون عوض بشه... من فکر میکنم از این حالات خارج نیست! از اونجایی که میگی خودش بعد از چند لحظه سرعت فن زیاد میشه . من مطعنم از خمیر سیلیکون هست... اگه خواستی میتونم دقیق راهناییت کنم که تعویض کنی خمیر رو.... یکی از نشانه هایی هم که میتونی مطمعن بشی اینه که وقتی لپتاپ خنک هست و روشنش میکنی نسبت به قبلش میتونی پیشروی بیشتری از فرایند بوت رو ببینی... خواستی بهم پیام بده

psp2004
13-09-2013, 15:55
منم لپتاپ خودتو دارم... پشت لپتاپ رو باز میکنی... همون قمستی که 4 تا پیچ داره .... یکی از رمها رو در بیار ببین بازم سیستم همونجور میشه یا نه... این مورد رو درباره هر 2 تا رم انجام بده... معمولا این مشکل از رم هست... چرا که در صفحه bios اصلا هارد مهم نیست... سیستم بدون هارد هم روشن میشه... یا از مادربرد . یا از گرمای قطعات که باید خمیر سیلیکون عوض بشه... من فکر میکنم از این حالات خارج نیست! از اونجایی که میگی خودش بعد از چند لحظه سرعت فن زیاد میشه . من مطعنم از خمیر سیلیکون هست... اگه خواستی میتونم دقیق راهناییت کنم که تعویض کنی خمیر رو.... یکی از نشانه هایی هم که میتونی مطمعن بشی اینه که وقتی لپتاپ خنک هست و روشنش میکنی نسبت به قبلش میتونی پیشروی بیشتری از فرایند بوت رو ببینی... خواستی بهم پیام بده

اول از همه تشکر بابت جوابتون

خدا کنه یکی از این دو حالت باشه :)

الان با یه رم لپتاپ رو آوردم بالا تاببینم چی میشه

البته من خودم احساس میکنم اگه محیط خنک باشه سیستم بیشتر بالا میمونه ولی خب البته شده یه دفه شانسی سیستم بیاد بالا و چند ساعتی هم کار کنه و خب داغم کرده و هنگ و خاموش نشده

کلن این y560 هم که گرما تولید میکنه :دی قشنگ کنار فنش دست رو میسوزونه :n04:

در مورد خمیر سیلیکون فقط واسه cpu هست دیگه ! اصن فکر کنم لازم باشه حتمن عوضش کنم الان 3 سال تمامه لپتاپ داره کار میکنه ... اگه فقط cpu باشه باید اون فن و این ها رو کلن باز کنم و روی cpu خمیر سیلسکون بزنم درسته ؟؟!!

hasanoooooooo
13-09-2013, 16:13
نه داداش خمیر سیلیکون روی چیپ گرافیک هم هست . اصلا اینجوری که میگی نیست! i7 هست مال من ولی دماش در حالت معمولی و وبگردی عمرا بالای 53 بیاد! دست رو هم اصلا نمیسوزه! میتونی اگه اومد داخل ویندوز با hw monitor دما رو چک کنی....

اون 4 تا پیچ پشن ف رو که باز کنی پیچ های دور فن که 3 تا باشه رو باز میکنی. 4 تا هم دور cpu هست. اونو هم باز میکنی . 2 تا هم روی چیپ گرافیک هست. اونو هم از میکنی . کل سیستم کولینگ (فن + هیت سینک ) رو بر میداری...یه چیزی بزار لای فن خوب تمیزش کن همینجور هم هیت سینک رو تمام سیلیکون های خشک شده رو از روی چیپ و هیت سینک پاک کن... روی هر 2 تا چیپ یک قسمتی داره که مثل اهن میمونه... تص.یر خودتو داخلش میبینی فقط روی اون قسمتها خمیر رو میزنی.... و دیگه تموم.... مطمعن باش که کول ترین دستگاه هست این لنوو!! من n61 داشتم. سیستمی از sony زیر دستم بود... دمای لنوو خیلی کمتر بوده... نهایت دما در حالت balance و وبگردی نباید برای cpu و gpu بالای 55 باشه! فکر میکنم که علاوه در این سیلیکون فن و هیت سینک باید گرد و غبار گرفته باشه... نمیتونه گرما رو بدرستی خارج کنه... پرز قالی و موکت دقیقا اینکارو میکنه... من که 4 5 روز پیش عوضش کردم این سیلیکون رو . با اینکه جنش خوبی گیرم نیومد از این 1000 تومانی های یک بار مصرف گرفتم زدم خیلی تاثیر داره... خوبی این لپتاپ اینه که لازم نیست کل لپ باز بشه تا به چیپها رسید.... خیلی از لپتاپها دهن ادمو سرویس میکنن.. موفق باشی

psp2004
13-09-2013, 16:33
نه داداش خمیر سیلیکون روی چیپ گرافیک هم هست . اصلا اینجوری که میگی نیست! i7 هست مال من ولی دماش در حالت معمولی و وبگردی عمرا بالای 53 بیاد! دست رو هم اصلا نمیسوزه! میتونی اگه اومد داخل ویندوز با hw monitor دما رو چک کنی....

اون 4 تا پیچ پشن ف رو که باز کنی پیچ های دور فن که 3 تا باشه رو باز میکنی. 4 تا هم دور cpu هست. اونو هم باز میکنی . 2 تا هم روی چیپ گرافیک هست. اونو هم از میکنی . کل سیستم کولینگ (فن + هیت سینک ) رو بر میداری...یه چیزی بزار لای فن خوب تمیزش کن همینجور هم هیت سینک رو تمام سیلیکون های خشک شده رو از روی چیپ و هیت سینک پاک کن... روی هر 2 تا چیپ یک قسمتی داره که مثل اهن میمونه... تص.یر خودتو داخلش میبینی فقط روی اون قسمتها خمیر رو میزنی.... و دیگه تموم.... مطمعن باش که کول ترین دستگاه هست این لنوو!! من n61 داشتم. سیستمی از sony زیر دستم بود... دمای لنوو خیلی کمتر بوده... نهایت دما در حالت balance و وبگردی نباید برای cpu و gpu بالای 55 باشه! فکر میکنم که علاوه در این سیلیکون فن و هیت سینک باید گرد و غبار گرفته باشه... نمیتونه گرما رو بدرستی خارج کنه... پرز قالی و موکت دقیقا اینکارو میکنه... من که 4 5 روز پیش عوضش کردم این سیلیکون رو . با اینکه جنش خوبی گیرم نیومد از این 1000 تومانی های یک بار مصرف گرفتم زدم خیلی تاثیر داره... خوبی این لپتاپ اینه که لازم نیست کل لپ باز بشه تا به چیپها رسید.... خیلی از لپتاپها دهن ادمو سرویس میکنن.. موفق باشی

بازم ممنون داداشی :)

الان با hw monitor چک کردم
الان من فقط مرورگرم بازه و کار دیگه ای نمیکنم (البته سرویس های running دارم ولی الان اصن باشون کار نمیکنم) دمای cpu روی 79 درجس !!
فکر کنم خمیر سیلیکون اجباری شد :)

psp2004
13-09-2013, 16:42
داداشی الان همش رو در آوردم.خمیر سیلیکون داشت البته زیاد نبود دور اون قسمت های براقم کلی بود که خشکیده بودند.میشه لطف کنی بگی تقریبا چقدر خمیر سیلیکون بزنم؟فقط یه لایه در حد پوشش اون قسمت ها؟

hasanoooooooo
13-09-2013, 16:53
تقریبا اندازه یک نخود بزرگ بزن وسط اون جنس براق چند تا تقطه نسبتا متوسط هم یزن 4 گوششون... جوری کار کن که وقتی اون هیت سینک میاد روش خمیر پخش بشه و اگه شد زیاد نریزه دورو برش... نمیخود خیلی دقیق بشی.... پهنشم نکن... خودش پهن میشه... حواست هم باشه وقتی هیت سینک رو گذاشتی سریع پیچهارو سفت میکنی و دیگه هیت سینک رو بر نداری.... روی چیپ ها قشنک بزن سیلیکون رو... اگه از دورو برش یکم هم اومد بیرون اشکالی نداره...فن رو تمیز کردی؟ هیت سینک پرز نداشت؟ حواست باشه فقط رو جنس براق بزن سیلیکون رو و نتیجشو بگو

psp2004
13-09-2013, 17:07
فن و هیت سینک رو تمیز کردم فن که زیاد کثیف نبود یعنی یه مقدار گرد و خاک سطحی داشت.هیت سینک م فقط کناره هاش یکم پرز جمع شده بود.

بازم سپاس فراوان

hasanoooooooo
13-09-2013, 17:12
خب دما درست شد؟

psp2004
14-09-2013, 10:15
خب دما درست شد؟

الان بعد از تجدید سیلیکون دما روی 76 درجه هست ...

دیگه مشکل دما از کجا میتونه باشه !؟؟؟

hasanoooooooo
14-09-2013, 11:30
الان روی چه power option ی هستی؟ بزارش رو balance... لپتاپت کول پد هم داره؟ یا همنیجوری رو میز هست؟

psp2004
14-09-2013, 11:39
رو high performance بود الان گذاشتم رو بالانس ... کول پد هم از این کول پد های سولفات تارگوس ( [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ) دارم که خب واقعا نمیدونم تاثیر داره یا نه!!!

hasanoooooooo
14-09-2013, 13:29
الان وضعیت دما جوریاست روی این plan?
high performance رو فقط برا کارای سنگین مثل بازی و نرم افزارهایی که قدرت بیشتری میخوان بزار....
ببین داداش یه پیشنهاد دارم... ببین زیر هر 4 پایه لپتاپ 4 یک چیزی بزار که لپتاپ حدود 2 سانت کلا بالا بیاد از سطح میز... اون موقع هم دما رو چک کن

شما بایاس رو اپدیت کردی؟ اگر نکردی حتما اپدیت کن.

مشکل دما کلا یا از برنامه هایی هست که در حال اجراست ... یا مشکل از کار کرد فن هست. یا همین سیلیکون که میمونه 2 مورد اول..

وقتی ویندوز بالا میاد هیچ برنامه ای رو باز نکن و همه برنامه های باز رو هم ببند. اون وقت دما نباید بالای 55 باشه. اگه بود میتونی safe boot رو اعمال کنی داخل گوگل تایپ کن با عکس توضیح داده... اونوقت مطمعن میشی از عملرکرد فن هست یا نه...

psp2004
14-09-2013, 18:26
الان وضعیت دما جوریاست روی این plan?
high performance رو فقط برا کارای سنگین مثل بازی و نرم افزارهایی که قدرت بیشتری میخوان بزار....
ببین داداش یه پیشنهاد دارم... ببین زیر هر 4 پایه لپتاپ 4 یک چیزی بزار که لپتاپ حدود 2 سانت کلا بالا بیاد از سطح میز... اون موقع هم دما رو چک کن

شما بایاس رو اپدیت کردی؟ اگر نکردی حتما اپدیت کن.

مشکل دما کلا یا از برنامه هایی هست که در حال اجراست ... یا مشکل از کار کرد فن هست. یا همین سیلیکون که میمونه 2 مورد اول..

وقتی ویندوز بالا میاد هیچ برنامه ای رو باز نکن و همه برنامه های باز رو هم ببند. اون وقت دما نباید بالای 55 باشه. اگه بود میتونی safe boot رو اعمال کنی داخل گوگل تایپ کن با عکس توضیح داده... اونوقت مطمعن میشی از عملرکرد فن هست یا نه...

بایاس رو آپدین نکردم ... یعنی تو فروم های خارحی که میخوندم میگفتند همین ورژن 51 ای که رو لپتاپم هست بهتر از ورژن 71 (از نظر دما و تولید حرارت)

رفتم توی StartUp های ویندوز و برنامه های کم نیازم رو غیر فعال کردم

الان دما رو 65 اومده که خب خیلی خوبه :)

:n01:

hasanoooooooo
14-09-2013, 19:55
اتفاقا 71 خیلی از نظر گرما بهتر هست... من خودمم 1 سال رو 51 بودم گرمای 51 بیشتر بود... ولی هر جور مایلی......
65 خیلی بهتر هست.. ولی هنوزم بالاست.... پایه گذاشتی زیر لپتاپ؟اینکار هم خیلی تاثیر داره

psp2004
14-09-2013, 20:46
اتفاقا 71 خیلی از نظر گرما بهتر هست... من خودمم 1 سال رو 51 بودم گرمای 51 بیشتر بود... ولی هر جور مایلی......
65 خیلی بهتر هست.. ولی هنوزم بالاست.... پایه گذاشتی زیر لپتاپ؟اینکار هم خیلی تاثیر داره

پایه هنوز نزاشتم (دنبال یه چیز درست حسابیم :) )... فقط واسه آپدیت بایوس شنیدم امکان بالا نیومدن لپتاپ و گند زدن زیاده (اگه دردسرش زیاد نیس آپدیتش کنم ) ...

بازم ممنون بابت کمک و راهنماییت :n16:

hasanoooooooo
14-09-2013, 21:17
ببین داداش من برای هر پایه از ترکیب چند واشر پلاستکی با سایز نسبتا متوسط استفاده کردم... بطوری که هر پایه 2 سانت بالاتر اومده از سطح زمین...و امکان سرخردن لپتاپ هم نیست.... چرا که پایه های پلاستیکی لپتاپ درون واشر ها قرار گرفته...
در مورد بایاس هم والا تا لازم نباشه که اپدیت بایاس رو سایت قرار نمیگیره... من خودمم خیلی میترسیدم... ولی اگه ویندوزت مشکلی نداشته باشه و انتی ویروس هم غیر فعال باشه کلا 1 دقیقه هم طول نمیکشه . ولی بودن افرادی هم که با اپدیت بایاس به مشکل خوردن.... این دیگه نظر خودته ولی برای من که خیلی تو دما تاثیر داشت.... شاید 6 درجه!

شما فعلا پایه بزار زیرش برا تست اگه جواب داد به فکر یه چیز تر و تمیز باش.

psp2004
15-11-2013, 17:14
دوستان قبلا این تاپیگ رو واسه مشکلی که در بالا نقل قول کردم زده بودم که خب با کمک دوستان متوجه شدم مشکل از رم بود و درستش کردم
خمیر سیلیکون رو هم عوض کردم که خب درجه حرارت اومد پایین

ولی حالا مشکل جدید اینه که در حالت عادی کارکرد cpu روی 40 درصد هستش ... در صورتی که قبلا روی 4 درصد بود و تا یه برنامه وا کنم میره روی 60 درصد و زود هنگ میکنه !!

سرویس ها رو هم چک کردم که خب فقط رویس های اساسی stated بود ..

نمیدونم چشه :(

نرم افزاری یا راهی واسه تست کردن cpu نیست که ببینم در چه وضعیه ؟؟؟