PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کاکتوس ساکولنت تراریوم

MoJtaBa.R
30-08-2013, 16:43
با سلام

توی این تاپیک یه سری از کاکتوسا و ساکولنتهام رو میزارم » بعضیاشون قدمت 15 سال به بالا رو دارن

================

اول از همه چنتا نکته که خودم تجربش رو کردم و قابل قبول بوده و توی رشدشون مفید بوده به شرح ذیل میگم :

شرایط آبیاری : توی شهرهای مختلف با توجه به رطوبت و خشکی هوا مهمه که چه قدر بهشون آب بدیم : اونچه که معموله گفته میشه که تا وقتی خاک تراریوم یا کاکتوس یا ساکولنت خشک میشه باید آبیاریش کرد

ما توی رشت معمولا آب باریون زیاد نصیبمون میشه : اگه آب بارون در اختیار ندارین یه دبه 20 لیتری آب رو با دوقاشق غذاخوری سرکه سفید به عنوان منبع آبیاریتون اختیار میکنین - توی فصول گرم با توجه به شرجی بودن اینجا من هفته ای یه بار آب اسیدی یا باران و یک بار آب شهری میدم بهش

شرایط خاک و کود : سالی دوبار یه بار اول بهار یه بار هم آخر تابستون ( که هفته پیش انجام دادم به جای آخر تابستون ) خاک کاکتوس باید عوض بشه . توی پاییز و زمستون به هیچ وجه خاکش رو عوض نباید کرد و بهتره قبل یا بعد از زمان گل دهیشون این کار بشه : به طور مساوی ماسه 06 و کود حیوانی ! سبوس برنج نیاز داریم و سنگریزه و زغال اکتیو
توی تعویض خاک همیشه یه مقوا داشته باشین و دور کاکتوسای خاردارتون بپیچین . برای ساکولنتها هم باید با ظرافت و حساسیت این کار انجام بشه تا برگهای ظریفشون نریزه و جدا نشه
گلدونها هم مهم هستن : پلاستیکی باشه بهتره تا سفالی چون آب کمتر تبخیر میشه توش . تهشون هم طوری سوراخ باشه که وقتی سرریز میشه آب داخل خاک از ته ظرف اضاضفاتش به راحتی بیرن بیاد و حالت گنداب نداشته باشه . بعد از تخلیه کاکتوس یا ساکولنت بشورین و خشک کنین : سنگ ریزه میریزیم توش بعدش یا جوراب زنونه یا زغال اکتیو میزارم روی سنگها بعدش مخلوط کود و سبوس و ماسه رو میریزیم و کاتوس رو اخلش قرار میدیم ( کاری که واسه ساخت تراریوم هم انجام میدیم همین مراحلشه ) بودن زغال داخل خاک باعث میشه که جلوگیری میشه از تولید قارچ توی خاک و اگه آب توی خاک بمونه باعث میشه که متعفن نشه ! شرایط آبدهی برای کاشت باید تقریبا یه هفته بعد تعویض خاک باشه . بهتره شب قبل از شروع تعویض خاک به گلدون آب بدیم
نوردهی : هر چه بیشتر توی معرض آفتاب باشن بهتره ( البته اگه هوای محیط گرم و خشک باشه احتمال داره گیاه بسوزه .

.
.
.

MoJtaBa.R
30-08-2013, 17:17
اپونتیا :

شرایط ایده آل محیطی باعث میشه تا چندبرابر حالتی که توی گلدان باشه رشد کنه : توی دنیا بالای 300 گونش کشت شده و پرورش یافته . تیو ایران و در بوشهر به این کاکتوس انجیر وَلیتی میگن :

قدمت این کاکتوسم تقریبا 13ماه رسیده

متاطفانه توی باغچمون پر شده از سبزیجات و اجازه کاشت توی باغچه فراهم نیست : اگه توی باغچه بود الان تقریبا دوبرابر حالا کنونیش رشد کرده بود : جزء معدو کاکتوسای گلدهنده و میوه دهندست

متاسفاه چند ماه پیش یه گربه روی ایون پرید روش و از کمر شکوندش شماره 1 - جداش کردم و ساقه جدا شده رو مث عکس دوم زدم توی خاک

1

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

2

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

الان اگه نشکسته بود تقریبا به یه متری می رسید ! حیف

MoJtaBa.R
30-08-2013, 17:47
اپونتیا میکرودایسیس آلباتا و چند گونه دیگه اپونتیا

h-blade
30-08-2013, 17:56
دوست عزیر به نظرتون زیباترین نوع گیاه کاکتون چه نوعیه چون بنده میخوام بخرم ولی از انواعش سر در نمیارم؟؟؟؟؟؟؟
:n16:

MoJtaBa.R
30-08-2013, 18:11
دوست عزیر به نظرتون زیباترین نوع گیاه کاکتون چه نوعیه چون بنده میخوام بخرم ولی از انواعش سر در نمیارم؟؟؟؟؟؟؟
:n16:

والله هر نوعش یه زیبایی داره ! سلیفست دیگه . کاکتوس بازی باشین زیاد قیافش مهم نی : خیلی گونه عجیب غریب داره که شاید خیلیا بگن این چیه آخه . وقت کنم کم کم باقی چیزایی که خودم دارم رو با یه سری مشخصات میزارم . من خودم از اپونیتا از بچشگی خوشم میومد : یه جورایی نماد کاکتوسه . ولی الان حتی از ساکولنت هم خوشم میاد

MoJtaBa.R
30-08-2013, 20:27
استاپلیا

گل استاپلیا از انواع گیاهان زینتی زیبا با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است. این گیاه از خانواده گیاهان گوشتی بوده و برای رشد نیازمند محیطی گرم و مرطوب است. برای کاشت گیاه، دمای اتاق را طوری تنظیم کنید که کمتر از هشت درجه سانتیگراد نباشد. برای کاشت گلدانی را در اندازه متوسط ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] tml)انتخاب کرده و آن را از خاک غنی از هوموس، ماسه و بارورکننده های آلی پر کنید. کاشت این گیاه به دو صورت بذر و قلمه امکان پذیر است. گلدان ها را در مکانی نورگیر و در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید اما در ساعات گرم تابستان آنها را در مکانی نیمه سایه قرار دهید. آبیاری گیاه بویژه در روزهای گرم تابستان باید بطور منظم و حداقل سه بار در هفته انجام شود. شکوفه زدن در فصل پائیز یا بهار اتفاق می افتد. توصیه می شود، هر سه هفته یکبار گیاه را با بارورکننده های محلول تقویت کنید. تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن در فصل تابستان امکان پذیر است.

اینم عکس گل دادنش از نت پیدا کردم که هنوز مال من نداده

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MoJtaBa.R
30-08-2013, 21:01
برای چی بوشهریا به میوه اپونتیا میگن انجیر ؟ واقعا شبیه انجیر رسیده و پختست :: بیصبرانه منتظر همچین میوه هایی هستم:دی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %25D8%25A7%25D9%25BE%25D9%2588%25D9%2586%25D8%25AA %25DB%258C%25D8%25A7_%25D8%25BA%25D9%2588%25D9%258 4_%25D9%25BE%25DB%258C%25DA%25A9%25D8%25B1&ei=280gUvOwBIWd0AXV-4CgDg&bvm=bv.51495398,d.d2k&psig=AFQjCNGQUstQpgHfNdJ8zCivy6sMdlThEg&ust=1377957019734779)

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %3Fpageid%3D718%26ArticleID%3D349&ei=Ms8gUoDXKcSk0AXG04D4CA&bvm=bv.51495398,d.d2k&psig=AFQjCNGQUstQpgHfNdJ8zCivy6sMdlThEg&ust=1377957019734779)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %3Fpageid%3D718%26ArticleID%3D349&ei=Ms8gUoDXKcSk0AXG04D4CA&bvm=bv.51495398,d.d2k&psig=AFQjCNGQUstQpgHfNdJ8zCivy6sMdlThEg&ust=1377957019734779)

([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %3Fpageid%3D718%26ArticleID%3D349&ei=Ms8gUoDXKcSk0AXG04D4CA&bvm=bv.51495398,d.d2k&psig=AFQjCNGQUstQpgHfNdJ8zCivy6sMdlThEg&ust=1377957019734779)

MoJtaBa.R
30-08-2013, 21:09
نام علمی : HAWORTHIA ATTENUATA

خانواده : ASPHODELACEAE - سريشيان بومی منطقه : آفریقای جنوبی (کیپ شرقی) نام های دیگر : Haworthia fasciata , Zebra plant , هااورت سیا , آلوئه آتنواتا , هاورتیا , آلوئه گورخری

آلوئه گورخری از گیاهان گلدار چندساله در خانواده سریشیان (Xanthorrhoeaceae) و تیره فرعی Asphodeloideae بومی کشور آفریقای

جنوبی است. آنها گیاهان کوچکی هستند و به طور معمول حدود 20 سانتی متر ارتفاع دارند و به صورت انفرادی و یا انبوه در آفریقای جنوبی

دیده میشوند. بعضی از گونه های این جنس دارای برگ های سفت و محکم به رنگ سبز تیره هستند ولی سایر گونه ها نرم و نیمه شفاف

هستند. گلهای گونه Attenuata بین 6 تا 12 سانتی متر قطر دارند و ارتفاع آن ها به 25 سانتی متر بلندی میرسد و معمولاً تجمعی هستند.

برگ این گونه سبز تیره با خال خال سفید با مقادیر مختلفی از چند رنگ است. برگهای گوشتی و آبدار آلوئه گورخری، در کنار یکدیگر به صورت

به هم چسبیده قرار میگیرند.

Haworthia Attenuata ساقه ندارد و برگهای آن ضخیم و نوک‏ تیز و گلهای آن زنگوله‏ ای ‏شکل به رنگ سفید مایل به سبز و به صورت خوشه

‏ای هستند و عموماً به خاطر شرایط آب و هوایی کشور ما در تابستان ظاهر می‏گردند هرچند ممکن است در هر زمانی به شکوفه بنشینند.

نگهداری:

خاک سبک که شامل دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک تمیز و ضد عفونی شده (خاکبرگ و خاک رس) باشد برای هاورتیا گورخری

مناسب است.

*** گیاه هاورتیا را با کود مایع به میزان دو گرم در لیتر هر چهار هفته یکبار از اردیبهشت تا شهریور ماه تغذیه نمایید.

*** به آب زیاد احتیاج ندارد، اجازه بدهید خاک خشک شود بعد از خشک شدن کاملخاک به آن آب بدهید.

*** روشنایی را بسیار دوست دارد. اگر خانهی شما کم نور است در فصول گرم حداقل برای مدت دو هفته گیاه را به خارج از ساختمان

ببرید تا از نور کافی بهره مند شود سپس آن را به جای خود بازگردانید.

*** اگر نور کافی ندارید با استفاده از چراغهایی که به رنگ مهتابی هستند روشنایی لازم را فراهم سازید.

تکثیر:

بهترین روش برای ازدیاد هاورتیا استفاده از پاجوشهای آن است. در بهار با کاشت مجدد پاجوش در مخلوطی از ماسه و خاک آن را تکثیر کنید.همچنین با کاشت بذر در بهار در دمای 21 درجه سانتیگراد میتوانید این گیاه را تکثیر کنید .
نکته : بر عکس باقی کاکتوسها در سال چند بچه بهش اضافه میشه و اگه پاجوشها یا بچه هار و ازش جدا نکین به خاطر تنگ شدن ظرفی که توش هست به صورت بسته میمونه و خودش رو جمع میکنه : بهتره به محض پژمرده شدن برگهای زیرینش اونارو جدا کرد و پاجوشهارو هم با بزرگ تر شدنشون به ظرف دیگه ای منتقل کرد

MoJtaBa.R
05-10-2013, 02:21
و سر انجام بعد از یک سال و اندی دیروز صبح گل داد "

MoJtaBa.R
15-10-2013, 20:30

MoJtaBa.R
16-10-2013, 22:20
این رو تازه یادم اومد : کسی تجربه نداره؟اوار تابستون میخواستم خاک اپونیامو عوض کنم این ته گلدون بود