PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل قطع اتصال هارد اینترنال

romantic
15-08-2013, 22:28
سلام
من دوتا هارد روی PC دارم یه 160گیگ و یه 500گیگ. ویندوزم روی 160گیگی نصبه
الان چند روزه هارد 500گیگ این مشکل رو پیدا کرده که وقتی وارد یکی از درایوهاش میشم و مثلا یه ویدیو پلی میکنم بعد از چند دقیقه، اتصال هارد انگار قطع میشه و سیستم هم هنگ میکنه. بعدش هم که با Task Manager پروسس مشکل دار رو میبندم، فقط درایوهای هارد 160گیگی میاد. هر بار هم که سیستم رو خاموش کنم باید سیم دیتا رو در بیارم و دوباره وصل کنم تا دوباره بشناسه وگرنه با ریبوت خالی درست نمیشه. به همین دلیل گفتم شاید به خاطر کابل دیتا باشه اما با تعویض اون هم مشکل برقراره.
یه موردی هم پیش اومد که بد نیست بگم. اولین بار بعد از این مشکل کابل دوتا هارد رو تعویض کردم و بعد از ریبوت، سیستم بالا اومد. اما تو ریبوت بعدی بعد از نمایش بایوس یه پیغام اومد که Operating System Missing که مطمئن شدم مشکل از کابله. اما بعد از خاموش کردن و تعویض دوباره کابلها باز هم همون پیغام ظاهر شد. این بار کلا کابل دیتای هارد 500 رو کندم و ویندوز بالا اومد. حالا دوباره امروز هارد 500 رو با کابل جدیدی که خریدم وصل کردم اما باز هم وسط پلی کردن یه فیلم قطع شد.
به نظر شما مشکلش چیه و تا چه حد جدیه؟ منظورم اینه که میشه امیدی به درست شدنش داشت یا باید فاتحه هارد رو خوند؟

romantic
17-08-2013, 18:35
دوستان کسی نظری در این مورد نداره؟ راستش میخوام قبل از بردن پیش یه تعمیرکار بدونم میشه جور دیگه ای مشکل رو حل کرد یا نه

romantic
20-09-2013, 14:43
دفعه قبل که کسی مارو قابل جواب دادن ندونست. شاید این دفعه جواب گرفتیم از دوستان

راستش هارد رو دادم به یکی از آشناها که تو کار نصب کامپیوتره و البته تعمیرات جزئی هم انجام میده. به من گقت بردش ایراد نداره و سعی کرد با چندتا نرم افزار تو محیط داس هارد رو ترمیم کنه که نشد. الان هم میگه هارد "بد سکتور غیر قابل بازگشت" داره و چاره ای نیست. تنها راهی هم که به من گفته اینه که با یک نرم افزار دیگه اونم تو محیط داس هارد رو Low Level Format کنم (این اصطلاحی بود که اون گفت) شاید حجم هارد دوباره برگرده و قابل استفاده بشه. البته دیگه اطلاعاتش میپره

اولش که هارد دچار مشکل شد میشد تا حدودی به اطلاعاتش دسترسی داشت و حتی یکی از درایوها رو کپی کرده بودم. ولی الان دیگه فقط درایوهاش رو ویندوز نشون میده و بعد از اینکه رو کی دابل کلیک کنم سیستم هنگ میکنه

حالا 3تا سوال دارم
1) کاری هست که من خودم بتونم انجام بدم (مثلا با یک نرم افزار خارج از محیط ویندوز) که بشه اطلاعات رو بازیابی کرد؟
2) یه سری شرکت ها هستن که با استفاده از سخت افزارهای خاص و در اتاقک تمیز میگن هر هاردی رو دوباره احیا میکنن. هزینه این کارها چقدره و اصلا واسه کاربر خونگی به صرفه است یا هزینه بالایی داره و برای شرکت ها با اطلاعات مهم تر در نظر گرفته شدن؟
3) این Low Level Format میتونه واسه من کاری انجام بده که حداقل هاردم دوباره قابل استفاده بشه؟