PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رویت ماه شوال

sara_program
08-08-2013, 10:47
با سلام
ماه شوال توسط گروه ما رویت شد. اطلاع رسانی نیز کردیم ولی به علت سختی رویت ماه، تنها 15 درصد توانسته اند ماه را رویت کنند. به خاطر همین امروز را عید اعلام نکرده اند.
اگر از لحاظ علمی به قضیه نگاه کنیم، اگر پنج شنبه عید باشد در آنصورت ماه شوال 28 روز خواهد شد. البته عید فطر را از روی رویت هلال ماه اعلام می کنند.
کسی به نوشته های بنده بسنده نکنه و اگر کسی شک داشت که امروز عید است یا خیر، بهترین کار اینه که از شهر خارج بشه و موقع اذان شهر خودش نباشه.
من چون خودم ماه را رویت کردم خواستم اطلاع رسانی کرده باشم

ضمناً امسال ماه و خورشید فاصله بسیار نزدیکی به هم داشتند. و فاصله غروب خورشید تا طلوع ماه تقریبا 2 دقیقه بود و به همین خاطر نور خورشید مانع این بود که بتوانیم ماه را رویت کنیم. اما این در صورتی است که از روبرو نگاه کنیم! از روبرو رصد کردن ماه ، امسال غیر ممکن بود. ما توانستیم ماه را از زاویه کنار رویت کنیم. البته فقط برای چند ثانیه

برای اینکه بفهمیم امروز عید بوده یا نه 3 راه داریم:
1- امشب ماه نباید خیلی بیاد بالا
2- شب 14 ماه شوال باید ماه کامل شده باشه
3- شب 29 ماه را نگاه کنید. نباید اول ماه بعد باشه

havzhini
08-08-2013, 13:31
کسی میتونه مکانیزم دقیقا تایین روزها و ماههای قمری رو توضیح بده؟
یعنی بر چه اساسی در 2شهر با فاصله کم از هم 2تاریخ قمری میتونه وجود داشته باشه؟مثلا همین بحث اعلام روز اول شوال که همیشه دردسر سازه

یعنی واقعا مکانیزم علمی و دقیقی هنوز نمیتونه وجود داشته برای تایین اینکه ماه در چه زمانی میتونه در کجا قرار داشته باشه و حتما احتیاج به رویت با چشم داره

بیشتر بحث اخترشانسی برام مهمه که در سال 2013 هنوز بر سر این مسئله مشکل وجود داره

sara_program
08-08-2013, 13:53
ببینید بدون تلسکوپ و با استفاده از نرم افزار می شه بطور دقیق ماه را تعیین کرد. تلسکوپهای پیشرفته به این نرم افزار کانکت می شند و روی ماه قفل می شوند اما اگر تلسکوپ هم نباشه خیلی زیبا میشه محل ماه را دید. البته کار با اون نرم افزار هم تخصصی است و توی ایران کمتر کسی باهاش کار می کنه

طرز کارش: تاریخ میلادی و ساعت محلی خودتون را بهش می دید . برنامه بصورت آنلاین مکان شما را مشخص می کنه و جای ماه و شکل ماه را براتون میاره. وقتی ماه را پیدا کنه تمام اجرام کشف شده را براتون پیدا می کنه. اگر به تلسکوپ وصلش کنیم ، تلسکوپ روی ماه و هر چی که بخوایم قفل می کنه. به همین راحتی و در کمتر از 5 دقیقه. این برنامه الگوریتم های نجوم را بطور حرفه ای محاسبه می کنه. و یکی از برنامه های مورد استفاده در ناسا بوده. الان که این برنامه بدست ما رسیده دیگه واسه ناسا قدیمی شده!
اگر دقیقا مکانیزم ماه قمری را می خواهید باید تایپیکی برای آموزش نجوم ایجاد کنم و مفصل توضیحش بدم

شما پرسیدید "بر چه اساسی در 2شهر با فاصله کم از هم 2تاریخ قمری میتونه وجود داشته باشه؟" چنین چیزی ممکن نیست مگر اینکه جایی شب باشه و جایی صبح باشه وگرنه تاریخ میلادی همه جای دنیا یکسانه

درباره این دردسر ساز شدن ماه شوال هم باید بگم امسال واقعا رویت هلال ماه کار سختی بود. ما که تجربه توی این کار داریم به زحمت تونستیم رویتش کنیم اون هم برای چند ثانیه که نتونستیم ازش عکس بگیریم

havzhini
08-08-2013, 14:15
ممنون از راهنمایتون
ولی من دقیقا سوالم از همین لحاظ ستاره شناسی هست که چزا نمیشه یه تقویم قمری دقیق مثل تقویم شمسی چه میلادی و هجری نوشت

نرمافزار برای رسد ماه و ستاره شناسی که خیلی زیاد هست و همینطور که گفتین حتی میشه به تلسکوپ متصل کرد

مثلا من دیشب با برنامه Stellarium خواستم همین ماه رو رصد کنم ولی دیر رسیدم و نتونستم ببینم

ولی بحث من اینه ایا واقعا از لحاظ ستاره شناسی و نجوم این امکان نیست که یک تقویم قمری دقیق از قبل نوشته بشه و حتما نیاز به رویت با چشم هست؟
اونم در عصری که حتی با نرمافزار سبک و غیر تخصصی میشه محل ستاره و کهکشانها رو تایین کرد؟

در مورد شهر هم الان شهری با فاصله کم مثل عربستان اروز رو اول شوال اعلام میکنه ولی ایران امروز 30شوال هست

sara_program
08-08-2013, 14:53
گاهی اوقات هم شده که ایران و عربستان با هم عید گرفتند. باید بگم خیلی دقیق می شه تقویم قمری در آورد. اصلا بحث روی دقیق نبودن تقویم قمری نیست.

shabe.saket
08-08-2013, 14:56
یعنی واقعا مکانیزم علمی و دقیقی هنوز نمیتونه وجود داشته برای تایین اینکه ماه در چه زمانی میتونه در کجا قرار داشته باشه و حتما احتیاج به رویت با چشم داره

بیشتر بحث اخترشانسی برام مهمه که در سال 2013 هنوز بر سر این مسئله مشکل وجود داره

کاملآ بر اساس تئوری و محاسبات میشه گفت که کی، کی است.....
ولی این قضیه بنظر میاد در مرز کشورها، باعث این اختلاف میشوه...بگونه ای که در مرز کشورها ممکنه بفاصله اندکی، گاهشماری یک روز تفاوت بده.....

این قضیه در گاهشماری قمری مسئله بغرنجی چون رویت ماه رو بوجود میاره...بگونه ای که همه تلسکوپ بر میدارند تا هلال رو ببینند.....

منتها اصرار بر قضیه رویت همیشه در این قضیه دیده میشود، و منحصر به کشور ایران نیست...

دلیل بغرنج شدن این قضیه، گاهشماری قمری است.....چون مبنای همه چیز بر ماه است.....

ولی من دقیقا سوالم از همین لحاظ ستاره شناسی هست که چزا نمیشه یه تقویم قمری دقیق مثل تقویم شمسی چه میلادی و هجری نوشت

ضعف در این موارد، در تمامی گاهشماری ها دیده میشود و منحصر به مسلمانان نیست.....ولی تقویم قمری وضعیتش بغرنج تر از سایرین است.....بدلیل مناسبت های زیاد نسبت به سایرین،
همچنین کشورهایی مانند ایران که گاهشماری قمری ندارند، بدلیل پیروی دینی، به این مسائل گره میخورند.....

در کل:
استاندارد گاهشماری، یک معضل بین المللی است.....

sara_program
08-08-2013, 15:02
امروزه خسوف بسیار دقیق با تاریخ و ساعت و ثانیه پیش بینی میشه . اصلا فکر نکنید که تقویم قمری دقیق نیست. الان حدود 50 سالیست که عید فطر اینقدر اذیت می کنه. تا اونجا که من می دونم زمان قدیم با امکانات کم خیلی دقیق ماه را استهلال می کردند.

havzhini
08-08-2013, 15:03
من نمیدونم بحث شما چیه
بله گاهی اوقات بوده ایران و عربستان باهم عید گرفتن

ولی من فقط سوالم از جنبه نجومی قضیه بود و هست که این عمل رویت حلال ماه و تایین روزهای قمری ایا فقط یه عمل مذهبی هست یا پایه علمی هم داره؟

فقط سوالم اینکه از نظر نجومی ایا در حال حاظر راه دقیقی و علمی برای مشخص کردن دقیق روزهای قمری وجود داره یا نداره

و سوال دیگه اینکه این اختلاف بین تاریخ قمری در کشورها در علم نجوم درسته یا غلط
یعنی مثلا برمبنای علم نجوم در ایران باید امروز 30شوال باشه یا 1رمضان؟ و در عربستان باید کدوم باشه؟ ایا یکی غلط هست یا هر دو درست

بازم میگم بر منبای علم نجوم دارم سوال میکنم

sara_program
08-08-2013, 15:06
من نمیدونم بحث شما چیه

ولی من فقط سوالم از جنبه نجومی قضیه بود و هست که این عمل رویت حلال ماه و تایین روزهای قمری ایا فقط یه عمل مذهبی هست یا پایه علمی هم داره؟

فقط سوالم اینکه از نظر نجومی ایا در حال حاظر راه دقیقی و علمی برای مشخص کردن دقیق روزهای قمری وجود داره یا نداره

یعنی مثلا برمبنای علم نجوم در ایران باید امروز 30شوال باشه یا 1رمضان؟ و در عربستان باید کدوم باشه؟ ایا یکی غلط هست یا هر دو درست

پاسخ شما پ خ گردید

sara_program
08-08-2013, 15:09
از لحاظ نجومی و علمی ایشالا تا فردا یه آموزش کامل براتون میذارم .

امروزه دقیقا میشه ماه را پیش بینی کرد. ماه که در قبال دیگر اجرام آسمانی چیزی نیست. دیگه الان ماه اصلا برای نجوم یه مسئله حل شدست.

اینکه مثلا امسال عربستان و ایران 1 شوالشان در یک روز بیفته یا نیفته از قبل قابل پیش بینی است.

بله از راه نجون راه حل دقیق وجود داره
اختلاف تاریخ قمری در بین کشورها درسته ولی بعضی از سالها هم منطبق می شوند

amin_g_p
08-08-2013, 15:12
نمی دونم دقت این نرم افزار چقدر هست ولی می گه 8/8/13 می شه دید ولی دیشب نمی شده؟! سایت استهلال خراسان هم از همین نرم افزار در راهنماش استفاده کرده:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

shabe.saket
08-08-2013, 15:12
من نمیدونم بحث شما چیه

ایراد درک این موضوع، نسبت به ناظر هست.....

در یه طرف روسیه 25 جولای در طرف دیگر 24 جولای هست.....اختلاف، مبنای علمی داره.....

sara_program
08-08-2013, 15:13
ولی این قضیه بنظر میاد در مرز کشورها، باعث این اختلاف میشوه...بگونه ای که در مرز کشورها ممکنه بفاصله اندکی، گاهشماری یک روز تفاوت بده.....

این قضیه در گاهشماری قمری مسئله بغرنجی چون رویت ماه رو بوجود میاره...بگونه ای که همه تلسکوپ بر میدارند تا هلال رو ببینند.....

منتها اصرار بر قضیه رویت همیشه در این قضیه دیده میشود، و منحصر به کشور ایران نیست...

دلیل بغرنج شدن این قضیه، گاهشماری قمری است.....چون مبنای همه چیز بر ماه است.....

ضعف در این موارد، در تمامی گاهشماری ها دیده میشود و منحصر به مسلمانان نیست.....ولی تقویم قمری وضعیتش بغرنج تر از سایرین است.....بدلیل مناسبت های زیاد نسبت به سایرین،
همچنین کشورهایی مانند ایران که گاهشماری قمری ندارند، بدلیل پیروی دینی، به این مسائل گره میخورند.....

در کل:

استاندارد گاهشماری کاملا مشخصه. در واقع دو دو تا چهار تاست:n01:

الان نجوم اصلا توی این قضایا گیر نمی زنه. الان توی ایران هم تقویم قمری موجوده ولی دقیق نیست . بهتره از علتش صرف نظر کنیم

نمی دونم دقت این نرم افزار چقدر هست ولی می گه 8/8/13 می شه دید ولی دیشب نمی شده؟! سایت استهلال خراسان هم از همین نرم افزار در راهنماش استفاده کرده:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

بله این نرم افزار هم یکی از نرم افزار های موجود هستش ولی پایگاه دادش کامل نیست. اما برای شروع کار نرم افزار خوبیه

havzhini
08-08-2013, 15:15

در کل:

ممنون از توضیحات
ولی من اصلا کار به کشور یا مذهب خاصی ندارم بهیچ وجه
من سوالم فقط و فقط از لحاظ علم نجوم هست و اتفاقا در انجمن نجوم قرار داره تاپیک

نمیدونم منظورتون از مشکل در تمام گاهشمارها چی هست ولی مثلا تقویم خورشیدی چیزی که من برداشت کردم کاملا دقیق حتی بر روی ثانیه ها دقیقا مشخص هست
مثلا در سال 365 روز با اضافاتی که داره با ذکر ثانیها مشخص شده حالا مثلا گاهشمار میلادی زمستان شروع میشه و هجری در بهار اصلا ربطی به تقویم نداره

حالا من فقط بازم تاکید میکنم سوال من از لحاظ نجومی هست که ایا با فرمول و محاسبات و رصد نمیشه دقیقا فهمید که مثلا فردا ماه چه وضعیتی میتونه داشته باشه و بر مبنای اون گاهشمار قمری(منظور تقومی بر مبنای ماه هست و نه گاهشمار اسلامی) رو تنظیم کرد؟

sara_program
08-08-2013, 15:20
ممنون از توضیحات
ولی من اصلا کار به کشور یا مذهب خاصی ندارم بهیچ وجه
من سوالم فقط و فقط از لحاظ علم نجوم هست و اتفاقا در انجمن نجوم قرار داره تاپیک

نمیدونم منظورتون از مشکل در تمام گاهشمارها چی هست ولی مثلا تقویم خورشیدی چیزی که من برداشت کردم کاملا دقیق حتی بر روی ثانیه ها دقیقا مشخص هست
مثلا در سال 365 روز با اضافاتی که داره با ذکر ثانیها مشخص شده حالا مثلا گاهشمار میلادی زمستان شروع میشه و هجری در بهار اصلا ربطی به تقویم نداره

حالا من فقط بازم تاکید میکنم سوال من از لحاظ نجومی هست که ایا با فرمول و محاسبات و رصد نمیشه دقیقا فهمید که مثلا فردا ماه چه وضعیتی میتونه داشته باشه و بر مبنای اون گاهشمار قمری(منظور تقومی بر مبنای ماه هست و نه گاهشمار اسلامی) رو تنظیم کرد؟

بله می شه و من آموزشش را براتون خواهم گذاشت

havzhini
08-08-2013, 15:35
ایراد درک این موضوع، نسبت به ناظر هست.....

در یه طرف روسیه 25 جولای در طرف دیگر 24 جولای هست.....اختلاف، مبنای علمی داره.....
من تخصصی در نجوم نداره ولی این حرف شما جوابش مشخصه
تقویم میلادی یا شمسی چون در مبنای حرکت زمین به دور خورشید نوشته خب با تغییر موقعیت دقیقا بر مبنای محل قرار گیری ناظر همیشه در حال تغییر هست و همین حرکت باعث اختلاف ساعت و اختلاف تقویم میشه

ولی در تقویم قمری گاهشمار بر منبای محل قرار گیری ماه نوشته شده( البته ساعات بر مبنای خورشید هست و فقط روزها بر مبنای ماه نوشته میشه)

در حال حاظر با مباحثات دقیقی که انجام شده هر تقویم خورشیدی رو با دقت ثانیه ها برای حتی هزارسال بعد هم نوشت بدون هیچ خطایی

ولی سوالی که من دارم این هست چرا هنوز تقویمی دقیق رو نمیشه برای گاهشمار قمری نوشت که برای سالهای بعد دقیقا ایام مشخص باشن ؟و ایا واقعا هنوز روشی کشف نشده یا نه علم نجوم روش رو ارائه داده و فقط عوام و خواص هستن که در مقابل علم مقاومت میکنن

که دوستمون هم دلیل رو فرمودند که چرا هنوز این عمل انجام نشده و هم اینکه کاملا امکان پذیر هست که یک تقویم قمری دقیق رو نوشت که قرار اموزشش رو هم قرار بدن

shabe.saket
08-08-2013, 17:29
من تخصصی در نجوم نداره ولی این حرف شما جوابش مشخصه
تقویم میلادی یا شمسی چون در مبنای حرکت زمین به دور خورشید نوشته خب با تغییر موقعیت دقیقا بر مبنای محل قرار گیری ناظر همیشه در حال تغییر هست و همین حرکت باعث اختلاف ساعت و اختلاف تقویم میشه

ولی در تقویم قمری گاهشمار بر منبای محل قرار گیری ماه نوشته شده( البته ساعات بر مبنای خورشید هست و فقط روزها بر مبنای ماه نوشته میشه)

در حال حاظر با مباحثات دقیقی که انجام شده هر تقویم خورشیدی رو با دقت ثانیه ها برای حتی هزارسال بعد هم نوشت بدون هیچ خطایی

ولی سوالی که من دارم این هست چرا هنوز تقویمی دقیق رو نمیشه برای گاهشمار قمری نوشت که برای سالهای بعد دقیقا ایام مشخص باشن ؟و ایا واقعا هنوز روشی کشف نشده یا نه علم نجوم روش رو ارائه داده و فقط عوام و خواص هستن که در مقابل علم مقاومت میکنن

که دوستمون هم دلیل رو فرمودند که چرا هنوز این عمل انجام نشده و هم اینکه کاملا امکان پذیر هست که یک تقویم قمری دقیق رو نوشت که قرار اموزشش رو هم قرار بدن

دلیل قدرت تقویم شمسی و میلادی، انطباق پذیری این تقویم ها بر روی انقلابات تابستانی و زمستانی هست...
ولی در تقویم قمری، چون انقلاب درجه اهمیت نداشته، بدلیل ماه محوری نه خورشید محوری، تقویم چرخشی جلو اومده.....

این تقویم مانند تمامی تقویم ها بر مبنای علم نجوم پایه گذاری شده و دوره های تکاملی ( 3 تکامل عمده) خود را مانند سایرین گزرانده است.....

دیگه وقتی شما گاهشماریت بر مبنای حرکت ماه قرار میگیره و مناسک نیز روی این تنظیم میشه، نمیتونی تغییرش بدی،
پس این قضیه ربطی به این قضیه که کی جلوی چی وایساده نداره.....

آنگونه هم که فکر میکنید گاهشماری خورشیدی که ایران ازش استفاده میکنه خوب نیست...

این تقویم تر بهتر از قمری هست ولی خودش هم آنچنان خوب نیست...
دلیل این مشکلات قمری همانگونه که گفتم اینه که از اول روی ماه بنا شده بدلیل شرایط...و در مقوله بعد بدلیل مناسک زیادی که بر مبنای ماه است، ایراداش مانند شمسی و میلادی اختفا نمیکنه.....

پس:
تمامی گاهشماری ها روی علم نجوم بنا شده اند،
ولی بدلیل در هم تنیدگی این تقویم ها با اجتماع و رویدادهایش، الان دیگه نمیشه جداشون کرد و استاندارد جهانی داد.....

havzhini
08-08-2013, 18:49
من اصلا متوجه فرمایشات شما نمیشم البته حتما اشکال از من هست

من تاکید میکنم اصلا کاری به مذهب و فرهنگ و مناسک ندارم ولی شما بازم از مناسک صحبت میکیند که برای من قابل هضم نیست

چیزی که من میبینم برای تایین روز اول ماه قمری باید به اسمان نگاه کرد و اگر ماه رو در اسمان دید گفت فردا اول ماه هست اگر ندیدیم این ماه هنوز ادامه داره
حالا دیگه نمیدونم منظور شما از منطبق بودن بر علم نجوم چی هست ولی خب همین نگاه کردن به اسمان رو هم میشه علم نجوم تفسیر کرد

من نفس تقویم نجومی مورد نظرم هست یعنی محاسبات و تحقیقات بر روی سیر حرکت زمان بر مبنای محور خاص و تایین کردن زمان
مثلا تقویم خورشیدی سیر حرکت زمین به دور خورشید و محاسبات این زمان انجام شده هست و یک تقویم 365روزه و اندی رسم شده و یک روز و یک ماه و یک سال بر مبناش نوشته شده
حالا دیگه کار ندارم این تقویم رو کسی تبدیل به گاهشمار هجری یا میلادی یا شاهنشاهی یا مایایی یا کوردی و .... کرده باشه

من سوالم این بود ایا همچین کاری بر روی مسیر و زمان حرکت ماه هم انجام شده تا یک تقویم دقیق بر مبنای حرکت ماه نوشته بشه برای سالیان اینده که فرمودن که بله شده و میشه همچین تقویم دقیقی رو رسم کرد
ولی دلیل اینکه هنوز با نگاه به اسمان و تایین روزهای یوم الشک ایام قمری انجام میشه در کشور ما دلیلش چیز دیگه هست و ربطی به علم نجوم نداره

ولی بدلیل در هم تنیدگی این تقویم ها با اجتماع و رویدادهایش، الان دیگه نمیشه جداشون کرد و استاندارد جهانی داد.....
من دقیق متوجه این مطلب نشدم
اگر منظورتون اینه که مثلا یک گاهشمار میلادی به عنوان استاندارد تعریف و تمام کشورها بر اون اساس تقویم بچینن که اصلا من همچین حرفی نزدم و عقیدم هم این هست اصلا مهم نیست این مطلب و هیچ لزومی نداره

ولی اگر منظور این هست گاهشمارها رو نمیشه اصلاح کرد و معایبش رو بر مبنای یافته هاو علم روز اصلاح کرد کاملا با این حرف مخالفم
مثلا کاری که خیام کرد هم نوع بود که بر مبنای علم معایب و نفصان در تقویم قدیم(دقت کنید تقویم با گاهشمار خیلی فرق داره تقویم یعنی تایین دقیق زمان ولی گاهشمار یعنی گنجاند همون مناسک در این تقویم) رو برطرف کرد با علم نجوم و ریاضات تقویم درستی تعریف کرد

حالا چرا نمیشه تقویم قمری رو هم اصلاح کرد و تقویمی درست نوشت که دیگه لازم به دیدن ماه در اسمان نباشه برای تایین روزهای سال و ماه؟

sara_program
08-08-2013, 18:52
بدلیل در هم تنیدگی این تقویم ها با اجتماع و رویدادهایش، الان دیگه نمیشه جداشون کرد و استاندارد جهانی داد.....

ممنون بابت توضیحات خوبتون. ولی حقیقتش اینه که استانداردها را الگوریتمهای ریاضیاتی می سازند و الگوریتم هایی بسیار قوی نوشته شده اند و امروزه در قالب نرم افزار در حال استفاده هستند.

shabe.saket
08-08-2013, 19:37
تلخیص میکنم:
در تقویم قمری حتمآ باید هلال رویت شود، دلیل این امر ماهیت ماه محوری تقویم است.....

تقویم قمری را میتوان برای گاهشماری طولانی مدت، پیشبینی پذیر کرد...ضریب خطا برای این تقویم بیشتر از شمسی در خواهد آمد.....

حالا چرا نمیشه تقویم قمری رو هم اصلاح کرد و تقویمی درست نوشت که دیگه لازم به دیدن ماه در اسمان نباشه برای تایین روزهای سال و ماه؟
خیر
ماهیت ماه محوری این تقویم این اجازه را نمیدهد
این تقویم درست است، غلط نداریم کلآ.....
زیرا مبنای تقویم بر رویت طلوع خورشید از پشت رشته کوههای کره ماه و تشکیل هلال است.....

آیا استهلال ماه، عملی غیر علمی است؟

خیر
وقتی شما تقویم قمری را قبول کرده اید، حتمآ باید استهلال ماه انجام بدهید.....چون این موضوع را قبول کرده اید.....

آیا تقویم قمری، تقویمی غیر علمی است؟

خیر
این تقویم بر مبنای علم نجوم شکل گرفته است،محاسبات ریاضی و نجومی این تقویم را شکل داده است، همچنین بدلیل ماهیت نجومی، این تقویم مانند تقویهای دیگر پیشبینی پذیر در آینده است... بدلیل ماهیت ماه محور، متفاوت تر از تقویم های خورشید محور است.....

در کل مقایسه بین تقویم ها انجام دهید

گاه شماری قمری، نسبت به گاه شماری جلالی غیر دقیق انقلابی خورشیدی است...

چرا؟
چون ماهیتآ خورشید محور نیست.....

کدام گاهشماری بهترین نوع است؟
بهترین نوع گاهشماری ما نداریم.....هر کشور بهترین نوع گاهشماری را برای خود انتخاب کرده است.....

بهترین گاه شمار در جهان قمری است...برای اعراب
بهترین گاه شمار در جهان شمسی بر پایه جلالی است...برای ایران
بهترین گاه شمار در جهان میلادی بر پایه گریگوری است...برای اروپاییان و بعضی نقاط

پس اینکه بفرمایید بهترین تقویم، صرفآ با علم نجوم کدام است کلمه غلطی است...هر تقویم بنا بر شرایط اجتماعی خود بهترین نوع است.....

هر تقویمی برای خود مزایای خاص برای منطقه مورد استفاده اش را دارد.....

sara_program
08-08-2013, 19:47
خب بریم سراغ آموزش:

حقیقتش خیلی سخته. نمی دونم از کجا شروع کنم. فعلا از ابتدا شروع می کنم:n02:

همانطور که می دانید زمین به دور خورشید می چرخد و ماه هم به دور زمین می چرخد. از چرخش زمین به دور خورشید سال بوجود می آید.

باید توجه داشت ماه هم دور خورشید می چرخد هم دور زمین. پس با توجه به تغییر فصول، ما شاهد تغییراتی در ماه ها هستیم.

اول از خورشید و زمین شروع می کنیم. زمین از ممحور خود به اندازه 23.5 درجه منحرف شده و همین زاویه باعث ایجاد اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی و انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی شده است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اعتدال بهاری: روز 1 فروزدین. زمین 23.5 درجه نسبت به خورشید در یک اعتدال قرار دارد.
اعتدال پاییزی: 1 مهر. زمین 23.5 درجه نسبت به خورشید در یک اعتدال قرار دارد.
انقلاب تابستانی: 1 تیر. زمین 23.5 درجه به سمت خورشید است.
انقلاب زمستانی: ا دی. زمین 23.5 درجه از خورشید منحرف شده است.

تا اینجا سعی کردم خیلی مختصر پیدایش فصول را بگویم. تا مفهوم زاویه در نجوم کمی جا بیفته.

ولی باید در نظر داشت که زمین هم قمری دارد که به دور زمین می چرخد. این یعنی زمین هم دور زمین می چرخد هم دور ماه.
معادله ی ساده ایست:
{ زمین به دور خورشید می چرخد
ماه به دور زمین می چرخد
پس ماه به دور خورشید هم می چرخد }

خب همه می دانیم که زمین سالانه 360 درجه طی می کنه تا دور خورشید بزنه. بطور قراردادی این دایره را 12 قسمت کرده اند. البته می توان 13 قسمتش هم کرد. که در آینده شاید 13 قسمت بشود. این به این بستگی دارد که هر قسمت روبروی یک برج آسمانی است.

تا بحال 12 تای آنها مهمتر از بقیه شناخته شده اند:
حمل - ثور - جوزا - سرطان - اسد - سنبله - میزان - عقرب - قوس - جدی - دلو - حوت

یعنی یه چیزی شبیه شکل زیر می شه:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یعنی زمین توی مسیر حرکت این 12 برج قراردادی حرکت می کند. ولی به توجه به اینکه ماه هم داره به دور زمین می چرخه باید بگم اینطور داریم که:

وقتی در اعتدال بهاری قرار داریم در واقع در نقطه آغاز سال شمسی هستیم و زمین روبروی برج حمل قرار دارد. و تا اواسط برج ثور طول می کشد که ماه یک دور به دور زمین بچرخد. یعنی تا 20 فروردین زمین از مسیر برج حمل خارج شده و تا 21 اردیبهشت هم از برج ثور خارج می شود.

فعلا آموزش را تا اینجا نگاه می دارم. که اگر سوال داشتید بپرسید. ادامه مبحث ماه را در ادامه خواهم گفت.

havzhini
08-08-2013, 21:49
تلخیص میکنم:
در تقویم قمری حتمآ باید هلال رویت شود، دلیل این امر ماهیت ماه محوری تقویم است.....

ببخشید ولی با تاکید چندین و چندباره من بازم شما بحث گاهشماری کشوری و مذهبی فقط انجام میدین ولی اصلا ارزشی نداره واسه من این بعد قضیه
بازم تاکید میکنم شاید متوجه بحث شدین: بنده دارم روی تقویم نجومی بحث میکنم نه گاهشماری مذهبی و سیاسی
تعریف تقویم هم ساده هست یعنی تایین زمان بر مبنای مورد خاصی و یک شرط قراردادی مثل گردش زمین بدور خورشید یا گردش ماه به دور زمین یا هر چیز دیگه
ولی فقط بحث من درستی و دقت این تقومها هست و تا چقدر با نجوم نوین سازگاری دارن(حتما میدونید در گذشته که این تفویمها نوشته شدن هیچکس نه اطلاع داشت زمین بدور خورشید میگرده نه ماه بدور زمین)

خیر
ماهیت ماه محوری این تقویم این اجازه را نمیدهد

دلیل شما برای این مطلب چیه؟
یعنی با تایین موقعیت قرار گیری زمین ، ماه و خورشید نمیشه تایین کرد چه زمانی میتونه ماه در حالت حلال قرار داشته باشه یا نداشته باشه؟
دلیل نجومی مطرح کنید نه دلیل گاهشماری مذهبی

آیا تقویم قمری، تقویمی غیر علمی است؟

خیر
این تقویم بر مبنای علم نجوم شکل گرفته است،محاسبات ریاضی و نجومی این تقویم را شکل داده است، همچنین بدلیل ماهیت نجومی، این تقویم مانند تقویهای دیگر پیشبینی پذیر در آینده است... بدلیل ماهیت ماه محور، متفاوت تر از تقویم های خورشید محور است.....

درسته که بر مبنای نجوم این تقویم شکل گرفته ولی حتما میدونید اون نجوم هیچ منبای علمی و درستی نداشته
در حدی که هیچ اطلاعی از گرد بودن زمین نداشتن یا اینکه ماه بدور زمین گردش میکنه و زمین به دوز خورشید
پس ادعای بدون خطا بودن این تقویم ها برام عجیبه هرچند تقویم خورشیدی رو باخطا میدونین ولی قمری رو بدون خطا خیلی عجیبتره

چرا؟

لطفا مقایسه موردی انجام بدین اگر دلیلی علمی دارین

چون بدون شک تقویم جلالی یکی از کاملترین تقومها هست دلیلش هم اینکه اکثریت جهان از این نوع تقویم استفاده میکنن و فقط یک گروه از تقویم قمری استفاده میکنن

کدام گاهشماری بهترین نوع است؟
بهترین نوع گاهشماری ما نداریم.....هر کشور بهترین نوع گاهشماری را برای خود انتخاب کرده است.....

بهترین گاه شمار در جهان قمری است...برای اعراب
بهترین گاه شمار در جهان شمسی بر پایه جلالی است...برای ایران
بهترین گاه شمار در جهان میلادی بر پایه گریگوری است...برای اروپاییان و بعضی نقاط

پس اینکه بفرمایید بهترین تقویم، صرفآ با علم نجوم کدام است کلمه غلطی است...هر تقویم بنا بر شرایط اجتماعی خود بهترین نوع است.....

من فرق گاهشمار و تقویم رو روشن تعریف کردم
پس بله گاهشمار بر مبنای فرهنگ و اداب و سیاست هر جامعه نگاشته میشه
ولی این گاهشمار بر چه تقویمی منطبق بشه مهم هست

اول از خورشید و زمین شروع می کنیم. زمین از ممحور خود به اندازه 23.5 درجه منحرف شده و همین زاویه باعث ایجاد اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی و انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی شده است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ببخشید ولی فکر میکنم در عکس یک اشتباهی رخ داده
البته این برداشت من هست ولی جای انقلاب تابستانی و زمستانی توی شکل درسته؟

sara_program
08-08-2013, 22:43
ببخشید ولی فکر میکنم در عکس یک اشتباهی رخ داده
البته این برداشت من هست ولی جای انقلاب تابستانی و زمستانی توی شکل درسته؟

جاشون درسته. عمداً این عکس را گذاشتم تا مفهوم زاویه ها جا بیفته.
انقلاب زمستانی در شکلی که من گذاشتم: در قنیمکره جنوبی انقلاب تابستانی است و در نیمکره شمالی انقلاب زمستانی است.
شکلی که من رسم کردم مبنای حرفم روی نیمکره شمالی بوده. وگرنه امکان نداره روی کل کره زمین یک فصل باشه.

نکته: انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی = انقلاب زمستانی در نیمکره جنوبی
اعتدال بهاری در نیمکره شمالی = اعتدال پاییزی در نیمکره جنوبی

البته من شکلم را کامل رسم نکردم
ممنون بابت نکته نگریتون

shabe.saket
09-08-2013, 00:46
من واقعآ نميدونم چرا موضوع اينقدر بغرنج شده...
يا من ميخوام اثباتي انجام بدم که خودم خبر ندارم بگيد لطفآ.....

دوست عزيز من تقويم و گاه شماري براي زندگي انسانها و شرايط اجتماعي بوجود اومده و شما نميتونيد اين موضوع ها رو از هم منفک کنيد...

گاهشماري شمسي بدليل اهميت بيش از حد خورشيد براي ايرانيان ريشه دوانده...
قمري بدليل اهميت ماه در انجام مناسک مذهبي اعراب
گاهشماري مايايي اهميت کشاورزي براي اين قوم...

در کل:
جامعه اي مثل اعراب که کشاورزي انجام نميده زياد، در تقويمش کشاورزي و لحاظ نميکنه
اين جامعه تقويمي بوجود مياره که ماه و رصد کنه تا نماز و روزه اش در مسير درستش باشه، نميتوان بهش ايراد گرفت که چرا اينجوري هستي، تقويمش بر مبناي اعتقادشه، مثل همه جوامع.....
نميتوان به تقويم گريگوري گفت چرا بر مبناي ماه نيستي، چون با روزه و ... بيگانه هست.....

بخاطر همونه من ميگم غلط نداريم بنوعي.....

وگرنه کاملآ مسلم هست که قمري بر اعتدالين منطبق نيست...چون نيازي نداشته منطبق باشه.....

اونجوري که شما فکر ميکنيد کدوم تقويم عاليه، جلالي انطباق پذيري بيشتري داره نسبت به ساير تقويم ها، ولي دليلي بر برتريش نسبت به گرگوري نيست.....

در دقت بلند مدت تقويم، مايايي بنظر مياد بسيار پيشرفته است، و برتري بلند مدت نسبت به بقيه داره، ولي نوع چرخشي اين تقويم بر مبناي کشاورزي هست و انطباق پذيري کمتر اعتدالين نسبت به سايرين.....

دلیل شما برای این مطلب چیه؟
یعنی با تایین موقعیت قرار گیری زمین ، ماه و خورشید نمیشه تایین کرد چه زمانی میتونه ماه در حالت حلال قرار داشته باشه یا نداشته باشه؟
دلیل نجومی مطرح کنید نه دلیل گاهشماری مذهبی
بدلیل قفل شدن ماه توسط زمین، بنوعی همیشه دیده میشه در همه جا، رصد ماه با طلوع خورشید از کرانه های کوه های آن انجام میشه و هلال ماه پدیدار میشه، چون در این گاه شماری رویت هلال اهمیت فراوانی داشته، نمیتوان الگوریتمی ترسیم کرد بصورت کاملآ تئوری در مرز کشورها بگه هلال آیا حتمآ رویت خواهد شد یا نه......

درسته که بر مبنای نجوم این تقویم شکل گرفته ولی حتما میدونید اون نجوم هیچ منبای علمی و درستی نداشته
در حدی که هیچ اطلاعی از گرد بودن زمین نداشتن یا اینکه ماه بدور زمین گردش میکنه و زمین به دوز خورشید
پس ادعای بدون خطا بودن این تقویم ها برام عجیبه هرچند تقویم خورشیدی رو باخطا میدونین ولی قمری رو بدون خطا خیلی عجیبتره

همونجوری که گفتم بدون خطا، از یه جنبه دیگه، نه کاملآ نجومی...من خودم گفتم این گاه شماری دوره تکامل 3 دوره ای رو پشت سر گزاشته تا الان که کاملترین حالتش رو بدست آورده...مثل همه تقویم ها که بنوعی کامل میشن

چرا؟

لطفا مقایسه موردی انجام بدین اگر دلیلی علمی دارین
شاید جمله رو درست نگفتم، حرف من و میزنید.....تقویم جلالی انطباق بهتری نسبت به قمری داره...جمله منو دوباره بخونید.....

چون بدون شک تقویم جلالی یکی از کاملترین تقومها هست دلیلش هم اینکه اکثریت جهان از این نوع تقویم استفاده میکنن و فقط یک گروه از تقویم قمری استفاده میکنن
اشتباه هست
کسی بغیر از ایران و افغانستان از جلالی استفاده نمیکنه

اکثریت جهان از میلادی بر پایه گریگوری ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1%DB%8C_%D9%85%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C) استفاده میکنند.....

من فرق گاهشمار و تقویم رو روشن تعریف کردم
پس بله گاهشمار بر مبنای فرهنگ و اداب و سیاست هر جامعه نگاشته میشه
ولی این گاهشمار بر چه تقویمی منطبق بشه مهم هست

بین گاهشماری و تقویم تفاوتی وجود نداره... گاهشماری لغت فارسی تقویم هست.....

گاهشماری قمری، پیچیدگی های خاص خودش رو داره و علم نجوم پیشرفته ای باید پشت این قضیه باشه تا این گاهشماری شکل بگیره...
این گاهشماری نیز منحصر به اعراب نیست.....باز اگه قانع نمیشید شروع کنم به لینک دادن.....

امروز قبل از صرف نهار، بین انتخاب کوکا و پپسی مردد بودم، در آخر کوکاکولا رو انتخاب کردم.....

sara_program
09-08-2013, 07:34
ای بابا بی خیال:
نظرها فرق داره. ببینید همین الانش بین منجمین اختلاف نظر افتاده اونوقت انتظار دارند ماه شوال را بشه رویت کرد:n02:

نجوم علمیه که قدمتش تقریبا اندازه قدمت حضرت آدمه. تقویم قمری دقیق داشتن نیازمند محاسبات ریاضی است. ولی تقویم قمری ایران همیشه هم دقیق نیست. چون در کل تقویم قمری در آوردنش سخت تر از شمسی است. اما نه اینکه نشه تقویم قمری دقیق در آورد. قصد آموزش من هم تقویم قمری است.

بهترین راه برای تقویم قمری استفاده از نرم افزارهای رصده. مثل این می مونه که کسی بخواد برنامه ماشین حساب را با جاوا بنویسه ولی بلد نباشه از طرفی ماشین حساب توی بازار موجود باشه!

havzhini
09-08-2013, 09:05
شما اصلا متوجه بحث من نمیشید چون کاملا ایدولوژیک با سوال من برخورد میکنید
من چندید بار تکرار کردم ولی بازم شما فقط بر روی گاهشمار هجری و میلادی دارین بحث میکنید
برای اخرین بار سوالم رو تکرار میکنم براتون شاید متوجه شدین که من بحث ایدولوژیک و مذهبی و کشوری انجام نمیدم و بحثم کاملا نجومی هست

توی ویکیپدیا اینطور تقسیم بندی شده که اشکال گاهشمار 3دسته هستن

گاه‌شماری خورشیدی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1%DB%8C_%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%AF%DB%8C )
گاه‌شماری مهی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 1%DB%8C_%D9%82%D9%85%D8%B1%DB%8C)
گاه‌شماری خورشیدی - مهی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C_%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%B4%D B%8C%D8%AF%DB%8C_-_%D9%82%D9%85%D8%B1%DB%8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF)

و انواع گاهشمار فراوان هستن مثل هجری و میلادی و مایایی و چینی و ........

دوست عزیز من دارم از اشکال گاهشمار صحبت میکنم و کاری به انواع گاهشمار ندارم

اتفاقا خیلی از گاهشمارهای باستانی همه یا بر مبنای مهی هستن یا خورشیدی-مهی
مثل تقویم هندی و کره ای که کاملا بر مبنای ماه هستن یا چینی خورشیدی-مهی هست و بودایی خورشیدی هست

پس من هیچکاری با تقویم اسلامی ندارم و اصلا برام مهم نیست و سوالم مربوط به تمام تقویمهایی هست که بر مبنای ماه نوشته شدن
چون انجمن نجوم هست اینجا سوالم کاملا نجومی بود

حالا اگر سوالم رو متوجه شدین تا بیشتر توضیح بدم ولی اگر بازم روی انواع تقویم و بهتر بودن تقویم اعراب از ایرانیان میخواید بحث کنید اصلا هدف من این بحثها نیست

shabe.saket
09-08-2013, 09:59
حالا اگر سوالم رو متوجه شدین تا بیشتر توضیح بدم ولی اگر بازم روی انواع تقویم و بهتر بودن تقویم اعراب از ایرانیان میخواید بحث کنید اصلا هدف من این بحثها نیست

باز که همچین چیزی فرمودید شما...
واقعیتش من دیگه نمیدونم چجوری بگم که تقویم بهتر ما نداریم کلآ.....

در نهایت اگه مسئله دیگری مونده در خدمتیم.....

havzhini
09-08-2013, 10:27
باز که همچین چیزی فرمودید شما...
واقعیتش من دیگه نمیدونم چجوری بگم که تقویم بهتر ما نداریم کلآ.....

در نهایت اگه مسئله دیگری مونده در خدمتیم.....
من نمیدونم کجای حرفام حرفی از تقویم بهتر زدم و واقعا عجیبه برام این برداشت شما از حرفای من

اتفاقا این شما بودین حرف از بهتر و برتر بودن تقویم قمری در مقابل تقویم غیردقیق خورشیدی زدین

هرچند حتما در دقت و انجام محاسبات دقیق و منطبق بر نجوم و ریاضیات و منطق میشه بین تقویمها اختلاف ایجاد کرد ولی بحث من اینجا اصلا اینها نیست

بهرحال فکر میکنم من سوالم کاملا روشن و واضح هست و این بحثهای شما در سوال من جایی نداره
چون من نه دنبال تقویم بهتر هستم نه دنبال بهتر و بدتر دونستن تقویمی بر دیگری نه اصلا هیچ ارزشی برام داره نوشتن تقویمهای مذهبی و سیاسی و کشوری

سوالم کاملا روشن هست و دوستان متخصص دیگه در علم نجوم و ستاره شناسی حتما سوال منو درک میکنن و از دید نجوم و ستاره شناسی شاید تونستن کمک کنن و نه با دید ایدیولوژیک و تعصب مذهبی
وگرنه اینجا من هیچ بحث ایدولوژیک و مذهبی و ملی ندارم و فقط سوالم نجومی هست

منتظر بقیه اموزشهای خوب دوستمون
sara_program ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هستم در این مورد

shabe.saket
09-08-2013, 10:57
من نمیدونم کجای حرفام حرفی از تقویم بهتر زدم و واقعا عجیبه برام این برداشت شما از حرفای من

اتفاقا این شما بودین حرف از بهتر و برتر بودن تقویم قمری در مقابل تقویم غیردقیق خورشیدی زدین

سوالم کاملا روشن هست و دوستان متخصص دیگه در علم نجوم و ستاره شناسی حتما سوال منو درک میکنن و از دید نجوم و ستاره شناسی شاید تونستن کمک کنن و نه با دید ایدیولوژیک و تعصب مذهبی

اگر من از شما بخواهم یک نقل قول از من بیارید که این جمله را

بهتر و برتر بودن تقویم قمری در مقابل تقویم غیردقیق خورشیدی زدین
همچنین اثبات اینکه من گفتم جلالی غیر دقیق است بیارید، نخواهید توانست.....نقل قول نمیتونید بیارید چون همچین حرفی زده نشده است.....

بهرحال فکر میکنم من سوالم کاملا روشن و واضح هست و این بحثهای شما در سوال من جایی نداره
چون من نه دنبال تقویم بهتر هستم نه دنبال بهتر و بدتر دونستن تقویمی بر دیگری نه اصلا هیچ ارزشی برام داره نوشتن تقویمهای مذهبی و سیاسی و کشوری

من جواب این سوال رو دادم.....

اونجوري که شما فکر ميکنيد کدوم تقويم عاليه، جلالي انطباق پذيري بيشتري داره نسبت به ساير تقويم ها، ولي دليلي بر برتريش نسبت به گرگوري نيست.....

در دقت بلند مدت تقويم، مايايي بنظر مياد بسيار پيشرفته است، و برتري بلند مدت نسبت به بقيه داره، ولي نوع چرخشي اين تقويم بر مبناي کشاورزي هست و انطباق پذيري کمتر اعتدالين نسبت به سايرين.....
.[/

:sad:

Saeed Dz
10-08-2013, 00:30
گاهشمار قمری غیر قابل استناد هستش چون ساز و کار مشخصی نداره و اصطلاحن گفته میشه گردان هست و حرکت میکنه و برای همین هم بیشتر کشور ها فقط برای مناسبتهای مذهبی از اون استفاده میکنن. نکته ی دیگه هم اینکه نیازی به رویت کنندگان ماه نیست و از قبل میشه پیشبینی کردی ماه چه زمانی، به چه شکلی، کجا و ... قابل رویت هستش و این رصد ماه رو به نوعی بازار گرمی و عوام فریبی نام میدم؛ در بهترین حالت فقط میشه گفت حفظ سنتها وگرنه هیچ نیازی نیست.

صحبتهای هادی هم جالب بودن و لذت بخش.

sara_program
14-08-2013, 23:42
گاهشمار قمری غیر قابل استناد هستش چون ساز و کار مشخصی نداره و اصطلاحن گفته میشه گردان هست و حرکت میکنه و برای همین هم بیشتر کشور ها فقط برای مناسبتهای مذهبی از اون استفاده میکنن. نکته ی دیگه هم اینکه نیازی به رویت کنندگان ماه نیست و از قبل میشه پیشبینی کردی ماه چه زمانی، به چه شکلی، کجا و ... قابل رویت هستش و این رصد ماه رو به نوعی بازار گرمی و عوام فریبی نام میدم؛ در بهترین حالت فقط میشه گفت حفظ سنتها وگرنه هیچ نیازی نیست.

صحبتهای هادی هم جالب بودن و لذت بخش.

بعضی حرفاتون رو قبول دارم بعضیاشو نه.

اینو قبول ندارم : گاهشمار قمری غیر قابل استناد هستش چون ساز و کار مشخصی نداره و اصطلاحن گفته میشه گردان هست و حرکت میکنه و برای همین هم بیشتر کشور ها فقط برای مناسبتهای مذهبی از اون استفاده میکنن.

اینو قبول دارم: نیازی به رویت کنندگان ماه نیست و از قبل میشه پیشبینی کردی ماه چه زمانی، به چه شکلی، کجا و ... قابل رویت هستش و این رصد ماه رو به نوعی بازار گرمی و عوام فریبی نام میدم؛ در بهترین حالت فقط میشه گفت حفظ سنتها وگرنه هیچ نیازی نیست.

الان برای رصد ماه از نرم افزارهایی استفاده می کنیم که بسیاری از آنها در ناسا تهیه شده اند. منظور اینکه داخل ایران نبودند. اما برای رصد ماه فقط کافیه ساعت محلی و تاریخ میلادی را بدیم تا جای ماه را توسط نرم افزار مشاهده کنیم. پس دیگه اطمینان میدم نگرانی بابت تقویم قمری نیست. نظمی که در آسمان حاکمه تمامش قوانین ریاضیه و قابل محاسبه. و اینکه چرا امروزه از تقویم قمری برای ساز و کار مذهبی استفاده می کنند علت دیگه ای داره. مسلمانان از تقویم قمری استفاده می کنند چون روایات مذهبی که داریم همگی طبق تقویم قمری گفته شده اند.

علت اینکه ما از تقویم شمسی برای تقویم رسمی استفاده می کنیم اینه که تعداد ماه هاش مشخصه و راحت تر میشه برای کارهای اداری و غیره برنامه ریزی کرد نه اینکه تقویم قمری دقیق نباشه

sara_program
14-08-2013, 23:44
ادامه آموزشها هم به زودی...
ببخشید بدقول در اومدم. ولی واقعا سرم شلوغه این مدته
ایشالا ادامه آموزش را هرچه زودتر از سر میگیرم