PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند مشکل برای مادربرد

sadegh571
07-08-2013, 08:55
سلام
چند وقت پیش یه مادربرد P8B75-V خریدم که با چند مشکل مواجه شدم.
1- اولین و مهم ترین مشکل اینه که وقتی یه رم دوال چنل 4 گیگ رو کنار یه رم سینگل 4 گیگ قرار میدم هنگام کار در محیط ویندوز با صفحه آبی مواجه میشم. :n14:
مدل رمها: G.SKILL PI 4GB 2 x 2GB 1600 CL6 و Patriot Singel 4GB 1600 CL11
سریال رمهای G.SKILL پشت سر هم نیست و از پکهای جداگانه برداشته شدن و تایمینگ اونها CL6-8-6-20 و CL6-8-6-24 هست و در ویندوز به صورت دوال چنل شناخته میشن. البته وقتی 3 تا رم رو با هم انداختم پروفایل xmp رو فعال نکرده بودم و در حالت Auto تنظیم کرده بودم.
تایمینگ رم پاتریوت هم فکر کنم CL11-11-11-27 باشه.
لازم به ذکره که رم ها به صورت جداگانه به خوبی کار میکنن و مشکلی ندارن.

2- مشکل بعدی اینکه وقتی اسپیکر یا هدفون رو به خروجی صدای جلوی کیس وصل میکنم یه صدای نویزی در محیط ویندوز شنیده میشه که در خروجی صدای پشت مادربرد همچین صدایی شنیده نمیشه.
این نویز وقتی ویندوز شروع به کار نکرده یا وقتی کارت صدا رو غیر فعال میکنم وجود نداره.

فعلا همینا رو جواب بدید تا باقیشو بپرسم :n01: ممنون

EXTREME
07-08-2013, 09:39
سلام
چند وقت پیش یه مادربرد P8B75-V خریدم که با چند مشکل مواجه شدم.
1- اولین و مهم ترین مشکل اینه که وقتی یه رم دوال چنل 4 گیگ رو کنار یه رم سینگل 4 گیگ قرار میدم هنگام کار در محیط ویندوز با صفحه آبی مواجه میشم. :n14:
مدل رمها: G.SKILL PI 4GB 2 x 2GB 1600 CL6 و Patriot Singel 4GB 1600 CL11
سریال رمهای G.SKILL پشت سر هم نیست و از پکهای جداگانه برداشته شدن و تایمینگ اونها CL6-8-6-20 و CL6-8-6-24 هست و در ویندوز به صورت دوال چنل شناخته میشن. البته وقتی 3 تا رم رو با هم انداختم پروفایل xmp رو فعال نکرده بودم و در حالت Auto تنظیم کرده بودم.
تایمینگ رم پاتریوت هم فکر کنم CL11-11-11-27 باشه.
لازم به ذکره که رم ها به صورت جداگانه به خوبی کار میکنن و مشکلی ندارن.

2- مشکل بعدی اینکه وقتی اسپیکر یا هدفون رو به خروجی صدای جلوی کیس وصل میکنم یه صدای نویزی در محیط ویندوز شنیده میشه که در خروجی صدای پشت مادربرد همچین صدایی شنیده نمیشه.
این نویز وقتی ویندوز شروع به کار نکرده یا وقتی کارت صدا رو غیر فعال میکنم وجود نداره.

فعلا همینا رو جواب بدید تا باقیشو بپرسم :n01: ممنون

اون مشکل اولیتون که احتمالا به دلیل سازگار نبودن رم ها با هم است دو رم که به صورت دوال کنار هم قرار میگیرند باید فرکانس و تایمینگ یکسان داشته باشند مگر اینکه تایمینگ رم دیگرو دستکاری کنید تا بشه یک کاری کرد

دومی هم بایوس مین رو آپدیت کنید ببینید مشکل حل میشه یا نه

ess_1362
07-08-2013, 11:06
به پست بالا اضافه می کنم احتمالا ولتاژ ماژول ها با هم متفاوت هست و اکثر مادربردها متاسفانه گزینه تنظیم ولتاژ جداگانه برای هر ماژول را ندارند
میشه تایمینگ ها را درست از طریق بایاس البته خود مادربرد هم این کار را انجام میده ولی در شرایطی که ولتاژ یکسان باشه ولی تایمینگ متفاوت و ارور وجود داشته باشه با تایمینگ دستی مورد حل میشه
اما اگر ولتاژ ها متفاوت باشه این قضیه فرق می کنه چون مادربرد پایین ترین ولتاژ را انتخاب می کنه برای همه ماژول ها که ماژول با ولتاژ بالاتر دیگه استیبل نخواهد بود.
من میگم شما ماژول هار بصورتی که ارور نمیده و تکی روی سیستم بذاری و شات از تب های مموری و spd برنامه cpuz بذارید تا وضعیت ولتاژ و تایمینگ بررسی بشه
راهکاری که به شما ارایه میدم این هست که ماژولی که ولتاژ بیشتری داره فرکانسش دستی پایین بیاد و تایمینگ افزایش پیدا کنه تا با ولتاژ ماژول دیگر هماهنگ بشه

sadegh571
07-08-2013, 12:09
اون مشکل اولیتون که احتمالا به دلیل سازگار نبودن رم ها با هم است دو رم که به صورت دوال کنار هم قرار میگیرند باید فرکانس و تایمینگ یکسان داشته باشند مگر اینکه تایمینگ رم دیگرو دستکاری کنید تا بشه یک کاری کرد

دومی هم بایوس مین رو آپدیت کنید ببینید مشکل حل میشه یا نه

ممنون از پاسختون
فکر نمیکنم از رم های دوال باشه چون وقتی رم سینگل (پاتریوت) رو در آوردم اون دوتا بدون مشکل (هم در حالت Auto و هم xmp) بدون مشکل کار میکنن. رم پاتریوت هم تکی خوب کار میکنه
فقط وقتی سه تاشو با هم می اندازم اونطوری میشه!!! به نظر شما طبیعیه؟ به نظر شما اگه فرکانس و تایمینگ سه تاشونو به صورت 1333 ، CL9-9-9-24 بذارم مشکل حل میشه؟

بایوس مادربرد رو چند روز پیش به آخرین ورژن آپدیت کردم. مشکل از ویندوز یا درایور کارت صدا میتونه باشه؟

TREASURES
07-08-2013, 12:38
سلام
راهکار آقا احسان هوشمندانه هست .....
احتمالش زیاده که ولتاژ ها یکی نباشه
ما که امکان تغییر ولتاژ نداریم ولی اگه فرکانس و تایمینگ رو طوری مچ کنیم که احسان جان گفتن خب 100 درصد مشکل حل میشه......

EXTREME
07-08-2013, 12:47
ممنون از پاسختون
فکر نمیکنم از رم های دوال باشه چون وقتی رم سینگل (پاتریوت) رو در آوردم اون دوتا بدون مشکل (هم در حالت Auto و هم xmp) بدون مشکل کار میکنن. رم پاتریوت هم تکی خوب کار میکنه
فقط وقتی سه تاشو با هم می اندازم اونطوری میشه!!! به نظر شما طبیعیه؟ به نظر شما اگه فرکانس و تایمینگ سه تاشونو به صورت 1333 ، CL9-9-9-24 بذارم مشکل حل میشه؟

بایوس مادربرد رو چند روز پیش به آخرین ورژن آپدیت کردم. مشکل از ویندوز یا درایور کارت صدا میتونه باشه؟

بله اگه ولتاژ و پارامترهای دیگه تنظیم بشه مشکل به احتمال زیاد حل میشه
برای مشکل دوم برای امتحان ویندوز رو عوض کنید و درایورهای سیستم رو هم به روز کنید
اگه کارت صدا ایراد داشته باشه به پنل عقب هم بزنید باز هم مشکل است اگه بازم مشکل بود بگین

sadegh571
07-08-2013, 14:18
به پست بالا اضافه می کنم احتمالا ولتاژ ماژول ها با هم متفاوت هست و اکثر مادربردها متاسفانه گزینه تنظیم ولتاژ جداگانه برای هر ماژول را ندارند
میشه تایمینگ ها را درست از طریق بایاس البته خود مادربرد هم این کار را انجام میده ولی در شرایطی که ولتاژ یکسان باشه ولی تایمینگ متفاوت و ارور وجود داشته باشه با تایمینگ دستی مورد حل میشه
اما اگر ولتاژ ها متفاوت باشه این قضیه فرق می کنه چون مادربرد پایین ترین ولتاژ را انتخاب می کنه برای همه ماژول ها که ماژول با ولتاژ بالاتر دیگه استیبل نخواهد بود.
من میگم شما ماژول هار بصورتی که ارور نمیده و تکی روی سیستم بذاری و شات از تب های مموری و spd برنامه cpuz بذارید تا وضعیت ولتاژ و تایمینگ بررسی بشه
راهکاری که به شما ارایه میدم این هست که ماژولی که ولتاژ بیشتری داره فرکانسش دستی پایین بیاد و تایمینگ افزایش پیدا کنه تا با ولتاژ ماژول دیگر هماهنگ بشه
دوستان ممنون از راهنمایی تون

اینم عکس از CPU-Z که خواسته بودید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
البته الان تایمینگ ها و فرکانس رو خودم دستکاری کردم ولی فعلا که تنیجه نگرفتم.

بله اگه ولتاژ و پارامترهای دیگه تنظیم بشه مشکل به احتمال زیاد حل میشه
برای مشکل دوم برای امتحان ویندوز رو عوض کنید و درایورهای سیستم رو هم به روز کنید
اگه کارت صدا ایراد داشته باشه به پنل عقب هم بزنید باز هم مشکل است اگه بازم مشکل بود بگین

مشکل دوم رو حل کردم :n19:
از اونجایی که اندک اطلاعاتی که از دوران دیبرستان به خاطرم مونده بود حدس زدم این نویز به خاطر میدان الکتریکی مربوط به یک قطعه هست که روی صدا اثر میذاره، بنابراین سیم رابط صدا که از روی برد کارت گرافیک رد میشد رو از یه جای دیگه عبور دادم و مشکل صدا برطرف شد :)

EXTREME
07-08-2013, 14:32
دوستان ممنون از راهنمایی تون

اینم عکس از CPU-Z که خواسته بودید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
البته الان تایمینگ ها و فرکانس رو خودم دستکاری کردم ولی فعلا که تنیجه نگرفتم.

مشکل دوم رو حل کردم :n19:
از اونجایی که اندک اطلاعاتی که از دوران دیبرستان به خاطرم مونده بود حدس زدم این نویز به خاطر میدان الکتریکی مربوط به یک قطعه هست که روی صدا اثر میذاره، بنابراین سیم رابط صدا که از روی برد کارت گرافیک رد میشد رو از یه جای دیگه عبور دادم و مشکل صدا برطرف شد :)

چک کنید ببینید گرافیک مجتمع یعنی igpu در بایوس فعال است یا نه

sadegh571
07-08-2013, 15:17
چک کنید ببینید گرافیک مجتمع یعنی igpu در بایوس فعال است یا نه

بله مربوط به همون قسمت بود، فعال کردم تصویر اومد، تشکر :rolleye:
فقط مشکل اول هنوز باقی مونده که هنوز حل نشده.

EXTREME
07-08-2013, 22:32
بله مربوط به همون قسمت بود، فعال کردم تصویر اومد، تشکر :rolleye:
فقط مشکل اول هنوز باقی مونده که هنوز حل نشده.

با دستکاری ولتاز تایمینگ و فرکانس به جایی نرسید ؟

ess_1362
08-08-2013, 08:07
پروفایل xmp را غیر فعال کنید
از درون بایاس ولتاژ رم را بذارید روی 1.6
فرکانس رم را بصورت دستی روی 1333(ضریب 1/2 که همون 667 هست) ست کنید
وارد زیر مجموعه تنظیمات تایمینگ بشید
برای هر سه قسمت پارامتر های زیر دستی وارد کنید
cas : 9
ras : 9
ras precharge : 9
tras : 25
trc : 34
موارد بالا را تنظیم کنید و یک تست کنید ولی من ایراد را متوجه ماژول پاتریوت می دونم

sadegh571
08-08-2013, 17:28
پروفایل xmp را غیر فعال کنید
از درون بایاس ولتاژ رم را بذارید روی 1.6
فرکانس رم را بصورت دستی روی 1333(ضریب 1/2 که همون 667 هست) ست کنید
وارد زیر مجموعه تنظیمات تایمینگ بشید
برای هر سه قسمت پارامتر های زیر دستی وارد کنید
cas : 9
ras : 9
ras precharge : 9
tras : 25
trc : 34
موارد بالا را تنظیم کنید و یک تست کنید ولی من ایراد را متوجه ماژول پاتریوت می دونم

بله با این تنظیمات که شما فرمودید جواب داد و پایدار شد.
البته بعدش من ولتاژ رو به 1.55 کاهش دادم که تو این حالت هم تا حالا مشکلی نداشتم :)

دوستان ممنون از همفکری و کمکتون
براتون آرزوی موفقیت میکنم
بدرود :n16:

haghshenasmahdi
08-08-2013, 21:26
مشکل با مادربرد P8B75-V
سلام دوستان من این مادربرد رو چند روز پیش بستم با رم کرسیر باس 1600 دو تا 4 گیگ البته تو یه پک نبودند و جدا از هم بود و سی پی یو i3 3220؟ و به خوبی سیستم کار میکرد تا دیشب که سیستم رو خاموش کردم . الان روشن که میکنم پس از 4 ثانیه خاموش میشه و مجددا روشن میشه و مرتب خاموش روشن میشه نه تصویر داره و نه بوق میزنه . امروز کلا قطعات دیگه روش گذاشتم ولی متاسفانه درست نشد ؟ چیکارش کنم آیا بفرستم گارانتی ؟؟ البته بدون رم روشن میمونه و بوق رم رو هم میزنه ؟

TREASURES
08-08-2013, 21:28
سلام
تاپیک جدا بزنید

EXTREME
09-08-2013, 00:27
مشکل با مادربرد P8B75-V
سلام دوستان من این مادربرد رو چند روز پیش بستم با رم کرسیر باس 1600 دو تا 4 گیگ البته تو یه پک نبودند و جدا از هم بود و سی پی یو i3 3220؟ و به خوبی سیستم کار میکرد تا دیشب که سیستم رو خاموش کردم . الان روشن که میکنم پس از 4 ثانیه خاموش میشه و مجددا روشن میشه و مرتب خاموش روشن میشه نه تصویر داره و نه بوق میزنه . امروز کلا قطعات دیگه روش گذاشتم ولی متاسفانه درست نشد ؟ چیکارش کنم آیا بفرستم گارانتی ؟؟ البته بدون رم روشن میمونه و بوق رم رو هم میزنه ؟

بهتره تاپیک جدید بزنید ولی جوابتون رو میدم
باید با برداشتن باتری مین بایوس مین رو دیفالت کنید و با یک باتری دیگه تست کنید
دمای قطعات مثل سی پی یو و گرافیک رو بررسی کنید
کابل هارد رو بکشین دوباره تست کنید
گرافیک رو دربیارین دوباره تست کنید
با یک پاور دیگه سیستم رو چک کنید درست نشد رم ها رو تکی رو همه اسلات ها تست کنید و با یک رم دیگه تست کنید در آخر مشکل از مین و بایوس مین میتونه باشه

یا شما این موارد رو تست کنید با یک قطعه دیگه یا اینکه دیباگر داشته باشین که زودتر بفهمید
در هر دو صورت شما نمیتونید بفهمید مشکل از کجاست و بهتره ببرید به یک خدمات کامپیوتری مشکل رو بفهمید از کدوم قطعه است که اگه از مین بود بفرستین گارانتی

haghshenasmahdi
09-08-2013, 19:33
تمام مواردی که میگین رو انجام دادم ولی نشد که نشد ؟ با دیباگر هم زدم کد ها به درستی میان و رد میشن تا به کد "9A72" که میرسه سریعا خاموش میشه . و خودش روش میشه !! مرتب خاموش روشن میشه و دقیقا به همین کد که میرسه این اتفاق میفته

EXTREME
09-08-2013, 21:08
تمام مواردی که میگین رو انجام دادم ولی نشد که نشد ؟ با دیباگر هم زدم کد ها به درستی میان و رد میشن تا به کد "9A72" که میرسه سریعا خاموش میشه . و خودش روش میشه !! مرتب خاموش روشن میشه و دقیقا به همین کد که میرسه این اتفاق میفته

پس کدهای مربوط به رم و گرافیک همه رد میشه
کابل هارد رو بکشین ببینید بازم سیستم ریست میشه یا نه

دمای سی پی یو و مین هم میتونه باعث این مشکل میشه
یک بار سیتسم رو به صورت open air اسمبل کنید و دوباره تست کنید
در آخر سیستم رو با یک پاور دیگه چک کنید بعد مین بررسی بشه

haghshenasmahdi
10-08-2013, 12:39
مین رو از کیس بیرون اوردم و بدون هارد خارج از کیس بستم . ولی متاسفانه درست نشد . نه تنها پاور بلکه هرچی قطعه داشت حتی فن سی پی یو رو هم تعویض کردم درست نشد . فردا بایستی بفرستمش گارانتی . راستی گارانتی الماس ایران تعویض میکنه یا تعمیر ؟ اصلا چطور گارانتیه ؟؟

EXTREME
10-08-2013, 12:45
گارانتی الماس رو من خبر ندارم چطوری است