PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخواست اطلاعاتی درباره الیاف کربن

alireza crs
13-07-2013, 10:12
با عرض سلام.من به یکم اطلاعات در باره الیاف کربن احتیاج دارم ممنون میشم اگه کسی به این سولام جواب بده
1-اصلا الیاف کربن چیه؟آیا مثل الیاف پارچه هست و میشه باهاش لباس دوخت ؟:n02:
2-الیاف کربن رو چطوری میسازن و چطور میشه اونو تهیه کرد؟

ممنون

NorthBridge
16-07-2013, 18:01
1.کامپوزیتِ کربن بسیار سخت و مقاوم هست و چند برابر فولاد قابلیت مقاومت در برابر فشار و ضربه رو داره در عین حال بسیار هم سبکه . پس خود فیبر کربن آماده رو نمیشه دوخت ..
2.فرایند ساختش هم فوق العاده پیچیده ، دقیق و زمان بر هست و نیاز به مصرف انرژی بسیار بالایی هم داره بهمین علت تعداد معدودی کشورهای پیشرفته توانایی ساخت کامپوزیت فیبر کربن رو دارند .
ساختار فیبر کربن رو میشه به بتون مسلح تشبیه کرد (خود همین بتون مسلح رو هم میشه نوعی کامپوزیت محسوب کرد) . دلیل این تشبیه اینه که خود الیاف کربن مشابه میلگرد و رزین همون نقش سیمان رو ایفا میکنه

مراحل ساخت بطور خیلی خلاصه و ساده : ابتدا الیاف پلی آکریلونیتریل که مشابه همین الیاف آکریلیک فرش و لباس هستند رو در کوره هایی بطول 20-30 متر در دمای چند صد درجه و ساعتها تحت فشار بسیار بالای دستگاهههای خاصی قرار میدن تا الیاف کربنی اولیه ی طولانی تولید بشه . به این مرحله Oxidation (اکسیداسیون) گفته میشه
مرحله ی دوم Carbonization نام داره که کوره های اون کوتاهتره ولی دمای شروع کوره 1000 درجه سلسیوس هست که تا انتها به چند هزار درجه هم میرسه !
قبلاً گفتم که این دو فرایند علاوه بر مصرف انرژی بسیار بالا زمان زیادی رو هم می طلبند و دور ریز خط تولید هم بالاست چون باید الیافی بسیار سالم و دقیق تهیه کرد ضمناً طی این مراحل گازهای بسیار سمی هم تولید میشه ...

پس از تولید الیاف کربنی، اونها رو در رزین مخصوص قرار میدن تا مشابه بتون مسلح سفت و محکم بشه . البته خود این رزین هم دو نوعه : نوع اول گرماسخت هست که دیگه امکان تغییر شکل نداره . نوع دوم گرما نرم هست که بعد از یکساعت گرما به روش مخصوص دادن میشه تغییر شکلش داد و در خودرو یا ساخت لوازم دیگه ازش استفاده کرد .