PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تراژدی بازی سازهای بی پول و بی امکانات! ( مبارزه با نسل جدید بازیها! )

anti-military
01-07-2013, 04:05
امشب دچار بی خوابی شدم گفتم بیام یه تاپیک بزنم و به یاد گذشته دوباره درباره بازی سازی چرت و پرت بنویسم .

اول یه بیوگرافی از خودم بگم
من از 13-14 سالگی به بعد و اون زمانی که هیچ ابزار درست و حسابی برای بازی سازی وجود نداشت سعی میکردم بازی بسازم و تو گروه های مختلفی عضو میشدم و خیلی زود شکست میخوردیم و بیش از 20 بار هم خودم به صورت جدی یه پروژه رو شروع کردم اما به خاطر دست تنها بودن سریع خسته میشدم و بی خیال میشدم! خلاصه سالها همینجوری گذشت و من در آرزوی بازی ساز شدن صبح تا شب. البته شب تا صبح! پست کامپیوتر بودم و اولین آسیبی که از بازی سازی خوردم سال اول دبیرستان مردود شدم و مجبور شدم به مدرسه شبانه برم و به همین خاطر هم دوران دیپلم گرفتنم طولانی شد و مشکل سربازی جلوی پام قرار گرفت و بعد از مشکل سربازی هم کاملا دست و پا بسته شدم و خلاصه آسیب های بدی زد به من

اما من بی خیال نشدم و وحشتناک ترین شکستی که خوردم همین چندسال پیش و کار کردن با UDK بود که بدون هیچ تجربه ای از قسمت کد نویسی این انجین کارهای گرافیکی باهاش شروع کردم و چند نفر از بچه های خوب همین انجمن هم به صورت جدی کمک میکردن اما متاسفانه بعد از 2 سال شبانه روزی کار کردن روی موتور UDK و تحقیق و صحنه سازی و ... به خاطر نبودن امکانات و نبودن هماهنگی و کم کاری بعضی اعضای گروه کار شکست خورد و 2 سال از عمرم بدون هیچ پیشرفتی از بین رفت. یعنی 2 سال شب و روز و روز و شب بیدار موندن و کار کردن شکست خورد و تاحالا هیچ وقت تجربه ای به این بدی نداشتم. البته دلیل شکست ما یکی اراده نداشتن افرادی مثل کد نویس گروه! بود و یکی هم به کلی اشتباه رفتن مسیر کار

خلاصه بعد از این شکست و بعد از تلف شدن 2 سال شب تا صبح پشت سیستم نشستن و کار با 30 تا نرم افزار مختلف بازی سازی مجبور شدم کلا بازی سازی رو تا زمانی که به پول و امکانات نرسیدم ادامه ندم و تصمیم گرفتم وارد کار ساختمون سازی بشم کاری که اصلا هیچی ازش نمیدونستم اما همین تصمیم باعث شد پیشرفتهای خوبی کنم

تا این روز یعنی روزی که به شهرستان رفتم و کار بنایی رو شروع کردم یکی از بدبخت ترین انسانهای کره خاکی بودم اما بعد از این کار وضعیتم بهتر شد و به پولی که میخواستم رسیدم! اما چه اتفاقی افتاد ؟ رئیس جمهور گند زد به همه چی

هدف ما این بود که بعد از رسیدن به مبلیغ 250 میلیون تومن یه شرکت بزرگ! و خوب! بزنیم. اولین مشکلی که پیش اومد طولانی شدن زمان بدست آوردن این پول شد و به خاطر صبور بودن بیش از حد پدرم و بی تجربه بودن خودم کار خیلی طولانی شد. یعنی من حساب کرده بودم در طول کمتر از 2 سال این 250 میلیون رو بدست بیارم اما متاسفانه محاسباتم یکم جا به جا شد و زمانی به این پول رسیدم که ارزشش خیلی کمتر شده بود (البته 50 میلیون هم کمتر از 250 تومن)

حسابی که من کرده بودم این بود که این 250 میلیون تومن رو توی بانک بذاریم و ماهیانه 5 میلیون تومن سودش رو بین کسایی که قراره تو شرکت کار کنن تقسیم کنیم اما مشکلات اقتصادیی و تحریم باعث شد نشه اینجوری بی گدار به آب زد و تصمیم من رو عوض کرد که تو ایران نمیشه تمام پولی که داری رو واسه یه بازی خرج کنی. و تصمیم گرفتم پولی که جمع کردم رو بیشتر کنم و دیگه مجبور نشم فقط یه کارو انجام بدم بلکه بتونم هم بازی سازی و هم ساخت و ساز رو باهم انجام بدم و داشتم پول لازم برای اینکارو تهیه میکردم که ناگهان قیمت زمین در تهران به صورت باور نکردنی بالا رفت و دوباره تمام سناریویی که کشیده بودم رو نابود کرد.

البته من هنوز تمام تلاشی که دارم اینه که کار ساخت و ساز فعلی که درگیرش هستم رو به تهران بیارم که در کنارش بتونم یه شرکت بازی سازی هم بزنم و از سودی که از ساختمون سازی میبرم تو بازی سازی خرج کنم اما خوب هنوز پول خرید زمین خوب توی تهران هم جمع نشده

شاید بگید خوب اینها چه ربطی به ما داره؟ اینا یه سری درد دل بود دیگه اینجا تنهای تنها هستم و این حرفهارو فقط تو اینترنت میتونتم بنویسم چون هیچ بشری اینجا نیست که بتونم یه کلمه باهاش حرف بزنم

ولی یه چیزی اینجا حتمیه و اونم اینه که من بالاخره بزرگ ترین شرکت بازی سازی ایران رو تشکیل میدم حتی اگه سالها طول بکشه پس همینجا به همتون هشدار میدم اگه تصمیم دارید شرکت بازی سازی بزنید پاتون رو از کفش من بکشید بیرون :n02: هر شرکتی که تاسیس کنید در برابر گروهی که من در آینده راه میندازم هیچ حرفی برای گفتن نخواهد داشت :n02:

اما هرکسی فکر میکنه میتونه تو اینکار شراکت کنه یعنی هرکسی میتونه بالای 100 میلیون یا ماهی 2 میلیون هزینه کنه اعلام کنه شاید بتونیم به زودی با هم همکاری کنیم تو تاسیس یه همچین شرکتی

--------------
-----------------

مبارزه با نسل جدید بازیها :

با اومدن کنسولهای مثل PS4 و Xbox one کار رقابت با شرکت های غولی که بازار رو قبضه کردن کار وحشتناکی و در حال حاضر غیر ممکنی هست اما میشه امیدوار بود با گذشتن زمان ابزارهای قوی تر در اختیار بازی سازهای بی امکانات قرار بگیره و جوری که امکان مقابله با شرکت های بزرگ هم ممکن بشه

اول من بگم که شرکت بازی سازی که بخواد واقعا بازی خوب و با ارزش بسازه تعداد نفراتش نباید کمتر از 40 نفر باشه وگرنه هیچ شانسی در برابر بازیهای AAA نداره. اما با 40 نفر نیروی کار و امید به داشتن یه موتور بازی سازی قوی هنوز هم امیدی هست که بشه با بازیهای کنسول های نسل بعد رقابت کرد!

الان دیگه مثل اون زمان نیست که با 2 تا کاراکتر و چندتا مدل انداختن تو محیط بازی و یه سری انیمیشن بشه بازی خوب ساخت. الان دیگه بازی سازی حرفه ای رقابتش شده ساخت گیم پلی و صحنه های عجیب سینمایی که گیمرها و حتی بازی سازهارو متعجب میکنه! کلی نابغه تو شرکت های پولدار بازی سازی خارجی هست که رقابت باهاشون چند برابر نسل قبل سخت تر میشه. اگه قبلا یه شرکت کوچیک میتونست بازیهای قابل مقایسه با کنسولهای نسل فعلی بسازه اما دیگه به راحتی نمیتونه بازیهای قابل مقایسه با کنسول های نسل بعدی بسازه. واسه همین تو نسل بعدی خیلی از شرکت های کوچیک بازی سازی حذف میشن

من دیگه مثل قبل آدم رویایی نیستم اما اینبار همه این مسائل رو برسی کردم و میدونم رقابت تو نسل بعد برای یه شرکت ایرانی چقدر میتونه غیر ممکن باشه اما یه سری ایدها و کارهایی آماده کردم که میتونه باعث بشه تو آینده بتونم در برابر بازیهای عظیم نسل بعد دووم بیارم

حالا کسی ایده ای هم داره واسه مقابله در برابر حذف نشدن بازی سازهای کوچیک یا مستقل در نسل بعد اینجا بگه...

ehsan_wwe
02-07-2013, 07:52
ایول خیلی دلم برات تنگ شده
جای اینا شمارتو بده بحرفیم با هم

ایده می خوای بازی مو بایل :دی

بابا تو هم مثل منی هرچی میری جلو هدفتم همون قد با تو میره جلو

منم معمار شدم تا اومدم زمین بخرم قیمتش 12 برابر شد :دی

هرچی پول جمع میکنی همونقدرم ازت دور میشه
توف تو زندگیم

parvizamd
02-07-2013, 14:45
بابا من همیشه دوست داشتم بازی بسازم نه الان بازی نه ساخته باشم اما بازی هم در حد دمو هم نیست .

با این حال برنامه نویس حسابداری و اتوماسیون که اصلا ربطی به بازی سازی نداره هی select بنویس هی insert بنویس کارداکس و سود و زیان حساب کن....

گزارش کارآموزش همش شد حسابداری!!!:n02:

M0hsen3D
02-07-2013, 16:43
خوب کردی اومدی اینجا پست دادی هر از چند گاهی اینجور حرفا لازمه : دی
راستی میگم مشکل سربازیت حل شد یا مث ما سرباز غائبی؟ :دی

من میگم چه نیازه که حتما با بازی های AAA نسل بعد رقابت کنی؟؟؟ خب بازی های مستقل کوچیک هم واسه کنسول ها و پی سی ساخته میشن و قصدشون هم رقابت با بازی های بزرگ نیست و فروش خوبی هم دارن کلا گیمرها که تو جهان فقظ مخاطب بازی های AAA نیستن که مثلا احسان هم اشاره کرد میتونه سرمایه گذاریت رو بازی های موبایل و تبلت هم باشه که داره همینجور فرارگیر میشه.

mohammd1
02-07-2013, 17:12
سلام عزیز
در حق جماعت بازیساز خیلی اجهاف شده
ببین نظر من: خودت بالا و پایین شدن بازار و تحریم و... رو دیدی. میتونی بری خارج(!) به جای شرکت یه استودیو کوچیک و دانشجویی راه بندازی(چون این پولی که داری برای یکی از دستگاه های یه استودیو واقعی کم میاد) اینطوری خیالت از تحریم و ... راحت میشه و میتونی پیشرفت کنی البته باید آشنا داشته باشی.
فکر رقابت با AAA ـها رو هم نکن. یه بازی مثه انگری برد ببین چقدر طرفدار داره؛ یه مشت نوب حاظرن براش بمیرن!!

anti-military
02-07-2013, 21:29
ایول خیلی دلم برات تنگ شده
جای اینا شمارتو بده بحرفیم با هم

ایده می خوای بازی مو بایل :دی

بابا تو هم مثل منی هرچی میری جلو هدفتم همون قد با تو میره جلو

منم معمار شدم تا اومدم زمین بخرم قیمتش 12 برابر شد :دی

هرچی پول جمع میکنی همونقدرم ازت دور میشه
توف تو زندگیم

قربانت بابا من گفتم الان به دلیل انتشار اکاذیب تاپیکو قفل میکنی انتظار استقبال گرمو نداشتم :n02:
شمارم همون رونده بود دیگه

بازیهای آرکید نمیدونم چرا اصلا خوشم نمیاد همین پرنده های عصبانی رو بازی میکردم بیشتر از 10 دقیقه نمی تونسم ادامه بدم

ولی واسه زمین حتما اینکارو بکن حتی اگه مثل من مجبور بشی تنها بری شهرستان. البته الان زمین تو شهرستان های کوچیکم خیلی گرون شده
ولی بازم اگه بتونی حتی تو یه شهر کوچیک یه زمین بخری و بسازی بازم پول خوبی توش هست. یعنی بهترین کار واسه رسیدن به پول زیاد همین کاره
الان حتی مسکن مهر اینجا که خارج از محدوده هم هستش واحدی 70 میلیون می فروشن و آپارتمان های معمولی که دیگه رفته بالای 100 میلیون
واقعا وضعیتش خیلی خرابه

واسه کارهای عمرانیش هم خیالت راحت باشه من دیگه انقدر حرفه ای شدم تو این قسمت بهت مشاوره میدم :n02:
تو زمین جدید که همین چند روز پیش شروع کردم به ساخت عکس های مراحل مختلف کار + توضیحاتش رو تو میذارم تو سایت ایرانسازه

پولت به 150 میلیون رسید حتما اینکارو شروع کن جدیدا دارن وام 50 میلیونی هم میدن رو هر واحد

من یه عنوان یه تازه کار تو این کار واقعا دلم میسوزه واسه اونهایی که بعد 16 سال درس خوندن و سربازی رفتن و خوش شانس بودن و کار پیدا
کردن و ماهی 1 میلیون یا 1 میلیون و 500 گرفتن چطوری میخوان حتی تو یه شهرستان کوچیک که حداقل قیمت هر آپارتمان کوچیکیش 90 میلیونه
چطوری میخوان خونه بخرن. مثلا همین بازی سازهای اینجا که پول یه کیسه سیمانم ندارن :n02:
البته 40% تقصیر سازنده ها و بنگاه دارهاست اما 60% تقصیر قیمت مصالحه و میلگرده

بابا من همیشه دوست داشتم بازی بسازم نه الان بازی نه ساخته باشم اما بازی هم در حد دمو هم نیست .

با این حال برنامه نویس حسابداری و اتوماسیون که اصلا ربطی به بازی سازی نداره هی select بنویس هی insert بنویس کارداکس و سود و زیان حساب کن....

گزارش کارآموزش همش شد حسابداری!!!:n02:

پرویز بابا تو که اراده ات زیاده و به بازی آرکید هم علاقه داری و کد نویسی یونیدی هم خوب بلدی یه بازی آرکید بساز بفروش دیگه
یه ایده بده شاید گرفت و ملت مثل پرنده های خشمگین خریدنش. من دیپلمم برنامه نویسی و ویژوال بیسیک بود که 3 ساله طول کشید بگیرمش :n02:
چون اصلا خوشم نمی یومد کد نویسی کنم. اما عاشق کد نویسی تو Unity شدم . واقعا کد نویسی فقط واسه بازی سازی حال میده

خوب کردی اومدی اینجا پست دادی هر از چند گاهی اینجور حرفا لازمه : دی
راستی میگم مشکل سربازیت حل شد یا مث ما سرباز غائبی؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من میگم چه نیازه که حتما با بازی های AAA نسل بعد رقابت کنی؟؟؟ خب بازی های مستقل کوچیک هم واسه کنسول ها و پی سی ساخته میشن و قصدشون هم رقابت با بازی های بزرگ نیست و فروش خوبی هم دارن کلا گیمرها که تو جهان فقظ مخاطب بازی های AAA نیستن که مثلا احسان هم اشاره کرد میتونه سرمایه گذاریت رو بازی های موبایل و تبلت هم باشه که داره همینجور فرارگیر میشه.

کدوم جور حرفها؟ تو هم قبول داری حرفهام چرت و پرته؟ :n02:
منم هنوز مشکل سربازی دارم اما من همیشه یه راهی واسه دور زدنش دارم اما درکل واقعا دست و پا گیره و تو آینده واسم
مشکل ساز میشه. به امید اینکه محسن رضایی بیاد و سربازی رو حذف کنه بهش رای دادم و کلی تبلیغ کردم به دیگران هم که بهش رای بدید
اما بدبختی چهارم شد. این سربازهای عقده ای که خودشون خدمتشون تموم شده بود به رضایی رای ندادن که ما رو ببرن خدمت :n02:

نمیدونم چرا اما فقط به بازیهای بزرگ و گرافیکی با یه داستان قوی علاقه دارم چون بازی آرکید نمیشه داستان گذاشت و منم بازی رو فقط واسه
داستانش بازی میکنم

سلام عزیز
در حق جماعت بازیساز خیلی اجهاف شده
ببین نظر من: خودت بالا و پایین شدن بازار و تحریم و... رو دیدی. میتونی بری خارج(!) به جای شرکت یه استودیو کوچیک و دانشجویی راه بندازی(چون این پولی که داری برای یکی از دستگاه های یه استودیو واقعی کم میاد) اینطوری خیالت از تحریم و ... راحت میشه و میتونی پیشرفت کنی البته باید آشنا داشته باشی.
فکر رقابت با AAA ـها رو هم نکن. یه بازی مثه انگری برد ببین چقدر طرفدار داره؛ یه مشت نوب حاظرن براش بمیرن!!

سلام. ولی نه من قبول ندارم که دولت باید به بازی سازها کمک کنه چون بازی سازی کار خصوصی حساب میشه و تو هیچ کشوری فکر نکنم دولت بخواد حمایت کنه از بازی ساز
البته تحریم ها خودش باعث میشه هیچ شرکت ایرانی نتونه بازی سازی کنه چون نمیتونه بفروشه

من حاضر بودم برم افغانستان شرکت بازی سازی بزنم اما بازم مشکل سربازی دارم و ارزش پول ایران هم به قدری پایین اومده که اونجا نمیشه کاری کرد
یه مشکل دیگه هم هست که اینجا کلی بازی ساز خوب میشناسم اما اونجا با افراد طالبان باید بازی بسازم

ehsan_wwe
02-07-2013, 22:22
مشاوره ساختو بیا از خودم بگیر
بنده خدا با بساز بندازایی کار کردم کف میکنی

یارو می رفت سه تا کامیون آجر دسته دوم می خرید 200 هزارتومن :)) بغد لاشخوری خونه رو تموم میکرد

من خونه ای که می خوام بسازم برای زندگیه الان ارزون ترین زمین زمینای نزدیک زندان قزلحساره که متری 100 هزار تومنه اونجا نمیشه خونه رویاییمو بسازم

احتمالا برم کاشان خونه رویاییمو بسازمو زندگگیمو تشکیل بدم تا وضعم بهتر بشه

ما بازی سازا نمی تونیم اجاره بدیم چون درر امدمون معلوم نیست اصلا پس هممون باید خونه از خودمون داشته باشیم شده تو دغوز اباد صفلی

:n02:
دلتم نسوزه نگا به خودمو خودت نکن رو پای خودممونیم حالا تو کمتر یکم بابات کمکت کرد اولش

بقیه بابا هاشون مایه داره می خرن براشون

داداش خوش حال شدم موفق باشی

anti-military
09-07-2013, 16:39
مشاوره ساختو بیا از خودم بگیر
بنده خدا با بساز بندازایی کار کردم کف میکنی

یارو می رفت سه تا کامیون آجر دسته دوم می خرید 200 هزارتومن :)) بغد لاشخوری خونه رو تموم میکرد

من خونه ای که می خوام بسازم برای زندگیه الان ارزون ترین زمین زمینای نزدیک زندان قزلحساره که متری 100 هزار تومنه اونجا نمیشه خونه رویاییمو بسازم

احتمالا برم کاشان خونه رویاییمو بسازمو زندگگیمو تشکیل بدم تا وضعم بهتر بشه

ما بازی سازا نمی تونیم اجاره بدیم چون درر امدمون معلوم نیست اصلا پس هممون باید خونه از خودمون داشته باشیم شده تو دغوز اباد صفلی

:n02:
دلتم نسوزه نگا به خودمو خودت نکن رو پای خودممونیم حالا تو کمتر یکم بابات کمکت کرد اولش

بقیه بابا هاشون مایه داره می خرن براشون

داداش خوش حال شدم موفق باشی

آجر چیه یه بتونیر بگیرن و خودشون بلوک سیمانی بزنن خیلی راحت و ارزون در میاد من تو کار جدیدم احتمالا فقط تیغه هارو با آجر میکشم حتی قالب فونداسیون هم با این بلوک سیمانی ها میزنم. بخواهی بخری دونه 600 تومنه اما یه کارگر بگیر خودت با بتونیر بسازی خیلی ارزون درمیاد. یه کیسه سیمان 6.500 تومن میشه کلی باهاش بلوک ساخت

اصلا ماشینتو بفروش بزن تو کار ساخت تیرچه و بلوک :n02: کارگاه ساخت تیرچه بلوک قدیما خیلی درآمد داشت اما الان دست زیاد شده و خریدار پیدا کردن هم سخت شده

ehsan_wwe
09-07-2013, 17:59
بلوکای قدیمو تو با الان مقایسه نکن اون موقع ها بلوک معروف بود به اینکه دریل توش نمیره :)) اما الان با انگشت شصتت میتونی بشکونیشون انقدر کم سیمان شدن
ماشینو میترسم بفروشم راستشو بخوای
ترجیع میدم هنوزم پول جمع کنم یه زنگ بهم بزن میگم شمارتو ندارم ببین چطوری چی کار میکنی و...

AMIR REZAs
10-07-2013, 23:17
خب اینکار هم نیاز به صبر داره .
اگر قرار باشه موفق بشید باید کار بزرگی انجام بشه . نمیشه با این وضعی که الان تو بازیهای ایرانی داریم کلمه موفقیت رو به حتی یکیشون نسبت بدیم چون اون کار بزرگی که باید انجام نشده .
این صنعت نوپا هست الان نگاه کن صنایعی که خیلی قدیمی هستن هم مشکل پیشرفت خوبی دارن پس نمیشه انتظار داشت به همین راحتی جلو بریم.

اما بنظر من این راهی که الان بازیساز های ایرانی میرن کاملا اشتباهه .
اگر قراره تحول بزرگی صورت بگیره و واسه پیشرفت بازیسازی ایران کاری کنیم باید بیشتر متحد شیم باید بیشتر سختی بکشیم اینطوری حداقل در آینده بچه هامون حسرت نمیخورن چرا ایرانیها یه بازی درست درمون نمیتونن بسازن.

الان هنوز وقت رقابت داخلی نشده چون بهرحال درجا میزنیم ( این حرفو نمیدونم درسته یا نه اما شاید باشه)

Homunculus
11-07-2013, 14:58
ولی یه چیزی اینجا حتمیه و اونم اینه که من بالاخره بزرگ ترین شرکت بازی سازی ایران رو تشکیل میدم حتی اگه سالها طول بکشه پس همینجا به همتون هشدار میدم اگه تصمیم دارید شرکت بازی سازی بزنید پاتون رو از کفش من بکشید بیرون :n02: هر شرکتی که تاسیس کنید در برابر گروهی که من در آینده راه میندازم هیچ حرفی برای گفتن نخواهد داشت :n02:

شاید اینو به شوخی گفته باشین اما اگه کسی آرزو های بزرگی رو مثل این حرف تو زندگیش دنبال نکنه به هیچ عنوان نمی تونه کار بزرگی تو زندگیش انجام بده. حتی اگه رقابت با شرکتای بزرگ محال به نظر برسه همینکه فکرشو تو ذهن داشته باشین و با خودتون بگین که:

از همین امروز می خوام با فلان شرکت رقابت کنم.

همین که قصدشو در پیش گرفتین و با این هدف پیش رفتین مطمئن باشین که به اون هدف و موفقیت میرسین و یا شاید فراتر از اون پیش برین. (به طوری که ناخوداگاه 100 نفر آدم خبره رو تو این زمینه پیدا می کنین (البته به صورت مرحله به مرحله و با گذشت زمان و صبر و پشتکار بالا) )

فقط مهم اینه که هدف انتخاب بشه و رینج کوچیکی و بزرگی این هدف هم آرزوی کوچیک و بزرگ رو در پی داره.

با اومدن کنسولهای مثل PS4 و Xbox one کار رقابت با شرکت های غولی که بازار رو قبضه کردن کار وحشتناکی و در حال حاضر غیر ممکنی هست اما میشه امیدوار بود با گذشتن زمان ابزارهای قوی تر در اختیار بازی سازهای بی امکانات قرار بگیره و جوری که امکان مقابله با شرکت های بزرگ هم ممکن بشه
دقیقا...

اول من بگم که شرکت بازی سازی که بخواد واقعا بازی خوب و با ارزش بسازه تعداد نفراتش نباید کمتر از 40 نفر باشه وگرنه هیچ شانسی در برابر بازیهای AAA نداره. اما با 40 نفر نیروی کار و امید به داشتن یه موتور بازی سازی قوی هنوز هم امیدی هست که بشه با بازیهای کنسول های نسل بعد رقابت کرد!
با این مورد موافق نیستم چون توانایی فردی هر کسی با کس دیگه فرق می کنه. ممکنه یه شخصی کاری که ارائه میده 5 نفر از اعضای تیم با کمک هم، هم نتونن کار اونو ارائه بدن. پس توانایی ها فرق می کنه.

الان دیگه مثل اون زمان نیست که با 2 تا کاراکتر و چندتا مدل انداختن تو محیط بازی و یه سری انیمیشن بشه بازی خوب ساخت. الان دیگه بازی سازی حرفه ای رقابتش شده ساخت گیم پلی و صحنه های عجیب سینمایی که گیمرها و حتی بازی سازهارو متعجب میکنه! کلی نابغه تو شرکت های پولدار بازی سازی خارجی هست که رقابت باهاشون چند برابر نسل قبل سخت تر میشه. اگه قبلا یه شرکت کوچیک میتونست بازیهای قابل مقایسه با کنسولهای نسل فعلی بسازه اما دیگه به راحتی نمیتونه بازیهای قابل مقایسه با کنسول های نسل بعدی بسازه. واسه همین تو نسل بعدی خیلی از شرکت های کوچیک بازی سازی حذف میشن

اگه بازم بحث گرافیکه اینبار دیگه می خوام یک بار برای همیشه تو مثال زیر ثابت کنم که اشتباه می کنین:

بگین ببینم بچه ها. کسی اینجا می دونه چرا رزیدنت اویل تا ورژن 3 محبوب ترین بود و هست و ورژن های بعدی نتونستن محبوبیت قبلی رو یدک بکشن با اینکه از گرافیک ایده آلی هم برخوردار نبودن ؟

من جواب این سوالو نمیدم چون می خوام اولش تحقیق کنم ببینم با این همه توانایی تو زمینه بازی سازی، چقدر قدرت شناسایی نقاط ضعف و قوت رو دارین.

parvizamd
11-07-2013, 17:40
بنینید call of duty حدود 100 نفر ساختنش کل گیم پلی به سختی به یک روز می کشه. مطممن باشید مهارت و توانایی هاشون و تجربه شون و امکاناتشون خیلی بیشتره ما هاست .

اما بازی آرکید می تونه پر طرفدار باشن و هزینه زمان خیلی کمتر هم بگیرند . من هرچقدر توانایی تو اسکرپیت نویسی یونتی خوب باشه همیشه تو بازی هام تو سرگرافیک بازی ام خورده میشه!!!.
چون بازی های AAA هم گیم پلی می خوان هم گرافیک هم صدا...

من خودم دیگه به بازی سازی برای درآمد نگاه نمی کنم بلکه فقط برای سرگرمی .

Homunculus
11-07-2013, 21:59
بنینید call of duty حدود 100 نفر ساختنش کل گیم پلی به سختی به یک روز می کشه. مطممن باشید مهارت و توانایی هاشون و تجربه شون و امکاناتشون خیلی بیشتره ما هاست .
کاملا اما شما دارین بازی رو از سبکی مثال میزنین که بهترینه و سالها ورژن های مختلفی رو ازش ارائه دادن و توش تجربه کافی و وافی دارن و به طبع رقابت با همچین بازی و یا بازی هایی تو این سبک کاملا اشتباه س. حتی شرکت های حرفه ای دیگه هم نمی تونن تو این سبک باهاشون رقابت کنن چه برسه به ما.

تمام چیزایی که دارم میگم اینه که ما به جای این نوع رقابت باس نوآوری جدید رو تو سبک FP و TP ارائه بدیم که شروع کننده سبک جدیدی تو عرصه بازی سازی باشه. به عنوان مثال Resident Evil 4 شروع کننده سبک دوربین Over Shoulder بود به نظر من و بعد از اون دیدیم که سیل زیادی از بازی ها از این سبک دوربین الهام گرفتن.
از طرف دیگه Resident Evil شروع کننده سبک منحصر به فرد زامبی بود و محبوبیت بازیشم به همین خاطر بود چون تا اون زمان همچین سبکی ارائه نشده بود و نهایتا مابقی هم از این سبک بهره گرفتن و الان دیگه قضیه زامبی داستان و سبک جدیدی به حساب نمیاد.

پس به نظر من ما باید تعریف درستی از رقابت داشته باشیم. اگه واقعا درآمدی دارین و می خواین تو این عرصه شروع به کار کنین پیشنهاد می کنم که چندین مغز متفکر بازی رو به کار ببرین (از همین آدمای خوره بازی کوچه و بازار) و طی جلسه ای نکات و معیارهاتونو باهاشون در میون بذارین تا بتونین به سبک و داستان موردنظرتون با شیوه های یاد شده برسین. به نظر من این قسمت پایه و شالوده کاره و اگه تونستیم تو این زمینه به موفقیت برسیم اونوقت مابقی کار، تلاش برای رسیدن به هدف مورد نظره.

اما از اونجایی که کسی جوابی واسه سوالم نداشت خودم جواب سوالمو میدم.

بازی Resident Evil جدا از سبک جدید داستانیش یه نقطه قوت بی نهایت بزرگ داشت که کمتر کسی به اون پی برده و اونم استفاده از دوربین ثابت بود.

استفاده از دوربین ثابت تو سبک ترسناک دو مزیت بزرگ داره.

1. استفاده از عکس
2. انتقال حس ترس

1. استفاده از عکس خوبیش اینه که دیگه نیازی به مدل سازی های پیچیده نیست و شاید بشه خیلی راحت از محیط های مختلف عکس گرفت و با ابزارای مخصوص Cartoonize شون کرد.

2. وقتی دوربین شما ثابته و محدود به فضای دید همون زاویه س اونوقت زمانی که صدای زامبی رو از گوشه ای از اتاق می شنوین مطمئنا جرات نمی کنین که به سمتش حرکت کنین و صبر می کنین که زامبی بیاد سمتتون در حالی که تفنگ رو هم سمت اون قسمت نشونه رفتین.
اما وقتی زاویه دیدتون 360 درجه س خو مسلما به راحتی به همه چیز اشراف دارین و با دیدن زامبی به سمتش حرکت می کنین و بهش شلیک می کنین.

به همین خاطر ورژن های بعدیش نتونستن به هیچ عنوان حس ترس رو منتقل کنن و بیشتر شبیه یه بازی اکشن بود. حتی Resident Evil : Revalation که مثلا به قول خودشون flashback ی بود به راکون سیتی ساعت ها منو خندوند.

حالا این تو ژانر Survival Horror بود. و مطمئنا نکات فوق العاده پیچیده ای وجود داره که کارشناسی خاص خودشو نسبت به سبک مورد نظر داره. شما اگه بهترین بای رو هم ارائه بدین و حتی از بهترین کمپانی های غربی هم فراتر برین (از لحاظ گرافیک)، اگه نوآوری و سبک درستی رو اختیار نکنین به راحتی شکست می خورین و کلی هم هزینه و انرژی تو این راه از دست می دین.

mohammd1
11-07-2013, 22:30
اگه بازم بحث گرافیکه اینبار دیگه می خوام یک بار برای همیشه تو مثال زیر ثابت کنم که اشتباه می کنین:

بگین ببینم بچه ها. کسی اینجا می دونه چرا رزیدنت اویل تا ورژن 3 محبوب ترین بود و هست و ورژن های بعدی نتونستن محبوبیت قبلی رو یدک بکشن با اینکه از گرافیک ایده آلی هم برخوردار نبودن ؟

من جواب این سوالو نمیدم چون می خوام اولش تحقیق کنم ببینم با این همه توانایی تو زمینه بازی سازی، چقدر قدرت شناسایی نقاط ضعف و قوت رو دارین.
دوست عزیز بازی های سه بعدی تاریخ مصرف دارن. این که این سری قدیمی هاش برای ما لذت بخشه بخش عمدش بابت نوستالژی هست وگرنه همین الان یه بازی در حد رزیدنت ایول 3 (مخصوصا گرافیک) بسازن بدن به شما حتی حاضر نیستید دانلود کنید.

parvizamd
12-07-2013, 10:24
alone in dark که پلی استیشن اینطوری بود بازی های ادنوجور معمولا اینطورین.

Homunculus
12-07-2013, 11:50
دوست عزیز بازی های سه بعدی تاریخ مصرف دارن.
:n04:

این که این سری قدیمی هاش برای ما لذت بخشه بخش عمدش بابت نوستالژی هست وگرنه همین الان یه بازی در حد رزیدنت ایول 3 (مخصوصا گرافیک) بسازن بدن به شما حتی حاضر نیستید دانلود کنید.

Combined sales of the original Resident Evil and the Director's Cut for PlayStation 1 total almost 2 million units in the US alone. The follow-up, Resident Evil 2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]), sold 1.7 million copies in America. Even Resident Evil 3: Nemesis ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) sold more than 1 million copies on the system.

Resident Evil remake on GameCube sold 445,000 units in the US through the end of November 2003 It sold more than 300,000 units in Japan through 2002.

Resident Evil 0 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) tallied 350,000 units in the US through November 2003. It did a little more than 360,000 units in Japan through 2002.

منبع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

با اینکه نسخه remake واسه کنسول گیم کیوب حدود 7 سال بعد ارائه شد اما فروشش بیشتر از resident evil 0 بود. حتی آمار فروشش نزدیک به resident evil 3 بود. اینو هم نباس فراموش کنیم که گیم کیوب نسبت به پلی استیشن کنسول محبوب و فراگیری نبود.

اگه یه سرچ کوچیک هم بزنین می بینین که خیلیا petition های مختلفی رو ارائه دادن برای ساخت دوباره resident evil 2. از طرف دیگه بازی ای حس نوستالژیک رو القاء می کنه که بتونه با مخاطب ارتباط قطعی برقرار کنه و الا هر بازی قدیمی که حس نوستالژیک رو انتقال نمیده. یه بازی منحصر به فرد دیگه هم مال SEGA بودش که تو کنسول های نسل بعد هرگز تجربه ش نکردیم به نام Streets of Rage یا همون شورش در شهر که خیلی هاتون میشناسینش.

بر اساس گفته شما Resident Evil 6 هم 6 سال آینده واسمون نوستالژی میشه ؟ عمرا...از نسخه 3 به بعد نه تنها هیچکدومشون نتونستن سبک زامبی با ساختار گذشته رو حفظ کنن بلکه فیلم های ساخته شده بر همین اساس هم با حضور Milla Jovovich "ستاره شورش در شهر با زامبی ها" به گند کشیده شد. (یارو فکر می کرد شورش در شهره. همه ش با مشت و لگد و عملیات ژانگولر میرفت جلو. البته فقط شماره 1 ش موفق بود)

پس اونطوری هم نیست که شما فکر می کنین.

alone in dark که پلی استیشن اینطوری بود بازی های ادنوجور معمولا اینطورین.
مثال خوب دیگه ای از Alone in the Dark زدین. می بینین ؟ این سبک هم کاملا موفق بود بیشتر شم به خاطر دوربین ثابت بود. (البته داستانشم فوق العاده خوب عمل کرد)

البته همه بازی ها با دوربین ثابت موفق ظاهر نشدن چون نه داستان خوبی داشتن و نه گیم پلی خوب.

اما... یه امای دیگه هم وجود داره و اونم اینکه فقط شاید یه بازی تونست تو سبک Third Person با دوربین 360 درجه موفق ظاهر شه و اونم بازی نبود جز Silent Hilll. این بازی منحصر به فرد ترین بازی تو ژانر ترسناک با دوربین 360 درجه س. عامل موفقیتشم وجود داستانی پرقدرت، استفاده از مخلوقاتی خیالی و ترکیبی، محیط کاملا چندش آور و هزاران عامل دیگه س که واقعا اونو تبدیل به اسطوره کرد.البته از ورژن 3 به بعدش خوب عمل نکرد.

ویرایش:

راستی یه مورد دیگه رو هم یادم رفت که اضافه کنم. پیشنهاد می کنم بازی Resident Evil 1 Remake رو واسه گیم کیوب دانلود کنین و تو شبیه ساز مربوطه بازیش کنین اونوقت تفاوت رو کاملا حس می کنین. یادمه دو بار تمومش کردم و کاملا هم لذت بردم. شبیه ساز شم بدون نقص اجراش می کنه.

این شبیه سازش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اینم لینک مستقیم دانلودش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Homunculus
12-07-2013, 13:40
چند تا شات از دو شبیه ساز مربوطه گرفتم و تفاوت گرافیکی رو ببینین و حالشو ببرین. اونوقت خود شما هم نه تنها حاضر میشن دانلودش کنین بلکه شاید 3-4 بار هم تمومش کنین:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Prince_ of _Persia
12-07-2013, 14:54
اخ آخ مصطفی جان یادش بخیر گذشته ها اومد جلو چشمم. کربلا گفتی و کردی کبابم. خیلی دلم برات تنگ شده خوب شد که یه سر زدی.
ولی جدا اخه پسر این چه کاریه می خوای بکنی بازی سازی هم شد اخه کار عزیز الان اون دو سه سالی هم که تو ساخت و ساز رفتی تو کار ساخت بازی بودی هیچ پیشرفتی نداشتی الان . مخصوصا در حال حاضر که شرکت های بازی سازی هم اکثرا وضعیتشون افتضاحه . اصلا در واقع کسایی که شرکت بازی سازی راه انداختن واسه این بوده یک پولی بگیرن سرمایه زندگیشون کنند برای بقیه کارها نه اینکه بیان یه بازی بسازن .
اون اولا هم که بنیاد وضعش خوب بود همینجوری ردیفی به این شرکتها حمایت میلیونی می داد و آخرش بازیها با یک قیمت چند صد میلیونی فروخته می شدند در حالی که نهایت فروششون تو بازار زیر صد میلیون بود .

خلاصه عزیز بچسب به کسب و کارت و زندگیت رو بکن . یعنی ببینم باز زدی تو فاز گیم خودم میام با بیل و کلنگ دنبالت می افتم :n02::n24:. همه ما بخاطر این بازی سازی عمر و جوونیم رو هدر دادیم دیگه بسه تورو خدا هر کی موقعیت کاری بهتری مثل تو داره به نظرم فقط باید بچسبه به اون بعد هم تو اوقات فراغت وقت داشته یه بازی کوجک با سرمایه گذاری محدود بکن اونم در صورتی که دیگه خیلی علاقه به بازی سازی دارید.

parvizamd
12-07-2013, 15:00
مهدیار ما که رفتم تو کار حسابداری چقدر تراز مالی و انبار داری فاز میده خدا میدونه.

Prince_ of _Persia
12-07-2013, 15:25
مهدیار ما که رفتم تو کار حسابداری چقدر تراز مالی و انبار داری فاز میده خدا میدونه.

خوب کاری کردی عزیز . تو و مصطفی ادم شدید باید حالا ببینم بقیه هم درست می شن یا نه ؟ :D . به خدا خیلی ناراحتم وقتی می بینم بعضی بچه ها اینقدر به خاطر بازی سازی عقب افتادند از زندگی .
اقا همه برید بچسبید به یک کاری که حقوق بهتون بدن یا کاری که براتون درآمد خوبی داره این بازی سازی رو بزارن برای وقت های فراغتتون

عادل سلیمی 20
12-07-2013, 16:25
خوب کاری کردی عزیز . تو و مصطفی ادم شدید باید حالا ببینم بقیه هم درست می شن یا نه ؟ :D . به خدا خیلی ناراحتم وقتی می بینم بعضی بچه ها اینقدر به خاطر بازی سازی عقب افتادند از زندگی .
اقا همه برید بچسبید به یک کاری که حقوق بهتون بدن یا کاری که براتون درآمد خوبی داره این بازی سازی رو بزارن برای وقت های فراغتتون
آقا مهدیار پاک امیدمون رو ترکوندی رفت :n29::n30:
من به خاطر این بازیسازی میخوام برم نرم افزار بخونم
یعنی هیشکی با بازیسازی به جایی نرسیده (تو ایران)
البته بازیسازی درست درمون
با ایده های نو و خلاقیت
تو که همیشه یه کمی ما رو امیدوار میکردی

Homunculus
12-07-2013, 16:30

از Game Over شدن خوشم نمیاد :n28:

راستی.. همین الان یه داستان منحصر به فرد به ذهنم خطور کرد. بیایم یه بازی بسازیم بر اساس مشکلات و سختی های بازی سازای ایرانی. مطمئنا می ترکونه و کلی هم فروش می کنه (حداقل تو ایران) چون تراژدی خوبی از آب درمیاد. :n02:

عادل سلیمی 20
12-07-2013, 17:10
از Game Over شدن خوشم نمیاد :n28:

راستی.. همین الان یه داستان منحصر به فرد به ذهنم خطور کرد. بیایم یه بازی بسازیم بر اساس مشکلات و سختی های بازی سازای ایرانی. مطمئنا می ترکونه و کلی هم فروش می کنه (حداقل تو ایران) چون تراژدی خوبی از آب درمیاد. :n02:
ازش فکر نکنم بشه بازی ساخت
بیشتر میشه یه فیلم ساخت
اونم باید بدیم هدنی ها برامون درستش کنن:n02:

Homunculus
12-07-2013, 17:27
ازش فکر نکنم بشه بازی ساخت
بیشتر میشه یه فیلم ساخت
اونم باید بدیم هدنی ها برامون درستش کنن:n02:

آره با فیلمش موافق تر ترم :n02:

Prince_ of _Persia
13-07-2013, 00:42
آقا مهدیار پاک امیدمون رو ترکوندی رفت
با ایده های نو و خلاقیت

عزیز جان من که نگفتم که کلا ببوسینش بزارینش کنار . گفتم فقط به عنوان شغل اصلیتون بهش نگاه نکنن فعلا . مگه اینکه یک کار تو بازی سازی گیر بیارید و حقوقش راضیتون کنه.
ولی اگر شرایط بهتری براتون هست مثل همین مصطفی جان همینو بچسبید . چه اشکال داره هم در امدتون رو دارید هم تو بقیه وقتتون می تونید به بازی سازی برسید .
چرا یک سری تو ایران با بازی سازی به همه چی ، خونه و ماشین رسیدن ولی تعدادشون از تعداد انگشتهای دست هم کمتره و البته بعدش هم بازیسازی رو گذاشتن کنار با پولهاشون رو کارهای دیگه سرمایه گذاری کردند.
در ضمن عزیز نرم افزار رشته خوبی هست ولی انتظار یادگیری برنامه نویسی جدید و برنامه های جدید و موارد خیلی کاربردی و.. رو نداشته باش رشته نرم افزار تو ایران 25 سال عقبه .

Hotsun
13-07-2013, 23:27
تا وقتی که فکر میکنی میتونی با بازیای خارجی رقابت کنی هیچی نمیشی :n15:
اینم بازیه جدید Ubisoft اسمش هم The Division هست و این عکس هم از وسط تریلر گیمپلی بازی گرفته شده اگه خواستی میتونی بری با کیفیت 1080 حجم 300 مگی هست تریلرش...
فقط این رو بگم که فکر رقابت رو از سرت بیرون کن,بزرگ ترین شرکت های ایرانی اندازه یه استودیوی 20 نفره ی ژاپنی نمیتونن کار کنن,ضعف مدیریتی هم از اصلی ترین مشکلاتشه.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] h15pmpt.jpg

حالا فکر انجین و جمع کردن آدم باش تا اموراتت بگذره :n30:
یه مستند هم ساختن از معروف ترین بازی ساز های مستقل دنیا,توش با سازنده FEZ و Super Meat Boy و غیره مصاحبه میکنن,فقط برو ببین چجور دهنشون موقع ساخت بازی سرویس شده تا تونستن به چنین فروش هایی برسن,یکیشون موقع ساخت بازی انگار رسماً خمپاره خورده تو صورتش از بس کد زده..... :n29:
Indie Game The Movie 2012

anti-military
14-07-2013, 00:11
اخ آخ مصطفی جان یادش بخیر گذشته ها اومد جلو چشمم. کربلا گفتی و کردی کبابم. خیلی دلم برات تنگ شده خوب شد که یه سر زدی.
ولی جدا اخه پسر این چه کاریه می خوای بکنی بازی سازی هم شد اخه کار عزیز الان اون دو سه سالی هم که تو ساخت و ساز رفتی تو کار ساخت بازی بودی هیچ پیشرفتی نداشتی الان . مخصوصا در حال حاضر که شرکت های بازی سازی هم اکثرا وضعیتشون افتضاحه . اصلا در واقع کسایی که شرکت بازی سازی راه انداختن واسه این بوده یک پولی بگیرن سرمایه زندگیشون کنند برای بقیه کارها نه اینکه بیان یه بازی بسازن .
اون اولا هم که بنیاد وضعش خوب بود همینجوری ردیفی به این شرکتها حمایت میلیونی می داد و آخرش بازیها با یک قیمت چند صد میلیونی فروخته می شدند در حالی که نهایت فروششون تو بازار زیر صد میلیون بود .

خلاصه عزیز بچسب به کسب و کارت و زندگیت رو بکن . یعنی ببینم باز زدی تو فاز گیم خودم میام با بیل و کلنگ دنبالت می افتم :n02::n24:. همه ما بخاطر این بازی سازی عمر و جوونیم رو هدر دادیم دیگه بسه تورو خدا هر کی موقعیت کاری بهتری مثل تو داره به نظرم فقط باید بچسبه به اون بعد هم تو اوقات فراغت وقت داشته یه بازی کوجک با سرمایه گذاری محدود بکن اونم در صورتی که دیگه خیلی علاقه به بازی سازی دارید.

ممنون مهدیار جان. من تا حالا چندبار تا یک قدمی اجاره شرکت رفتم اما باز گفتم بذار پول یکم بیشتر بشه که بعدا همین یه مقدار سرمایه ای هم که دارم از بین نره
ولی در کل پول به چه درد میخوره اگه نشه باهاش به خواستمون برسیم؟ ملت بازی میسازن که پول دربیارن من پول درمیارم که بازی بسازیم (به من میگن یه بازی ساز واقعی):n02:
چند سال پیش که اون همه باهم دیگه کار کردیم فقط شما و امین و امیررضا و ... بودید که واقعا میشد روشون حساب کرد و آخرش هم به خاطر اشتباه رفتن مسیر کار متوقف شد
اون موقع هم یادمه شما زیاد تذکر میدادی که چرا رو کد نویسی و گیم پلی کار نمی کنیم منم که تحت تاثیر گرافیک خوب UDK قرار گرفته بودم هی مخالفت میکردم :n02:
حالا باز شما که وضعیتت خیلی بهتره حداقل دانشجو هستی مشکل سربازی نداری و ...

ولی خیالت راحت من اینکارو ادامه میدم مگر اینکه بلایی نازل بشه. اگه تو تهران زمین پیدا بشه که میام تهران در کنار همین کار فعلیم بازی سازی هم میکنم اما
اگه هم نتونستم بیام تهران زمین بگیرم همینجا چندتا کار خوب دیگه راه میندازم حداقل ماهی 10 میلیون درآمد داشته باشه و بدش میام تهران کارو ادامه میدم خلاصه
دیر و زود داره سوخت و سوز نداره

تا وقتی که فکر میکنی میتونی با بازیای خارجی رقابت کنی هیچی نمیشی :n15:
اینم بازیه جدید Ubisoft اسمش هم The Division هست و این عکس هم از وسط تریلر گیمپلی بازی گرفته شده اگه خواستی میتونی بری با کیفیت 1080 حجم 300 مگی هست تریلرش...
فقط این رو بگم که فکر رقابت رو از سرت بیرون کن,بزرگ ترین شرکت های ایرانی اندازه یه استودیوی 20 نفره ی ژاپنی نمیتونن کار کنن,ضعف مدیریتی هم از اصلی ترین مشکلاتشه.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] h15pmpt.jpg

حالا فکر انجین و جمع کردن آدم باش تا اموراتت بگذره :n30:
یه مستند هم ساختن از معروف ترین بازی ساز های مستقل دنیا,توش با سازنده FEZ و Super Meat Boy و غیره مصاحبه میکنن,فقط برو ببین چجور دهنشون موقع ساخت بازی سرویس شده تا تونستن به چنین فروش هایی برسن,یکیشون موقع ساخت بازی انگار رسماً خمپاره خورده تو صورتش از بس کد زده..... :n29:

حرفت درسته اما منکه نگفتم میخوام با گرافیکی ترین بازیهای دنیا رقابت کنم. هدف من یه سناریو خیلی عالی با یه گیم پلی عالی + یه گرافیک قابل قبوله که گیمر بتونه تحملش کنه
با همین یونیدی هم میشه گرافیک قابل قبول ایجاد کرد اما تو نسل بعد واسه یه گرافیک قابل قبول نیاز به یه موتور قوی تره اومدیم و همین سال بعد یه موتور بهتر اومد...

در مورد The Division هم مثال های بهتر هم هست مثل همین GTA V که از هر نظر نگاهی کنی فوق العادست و حتی کوجیما رو هم از بازیسازی ناامید کرده چه برسه ما
ولی همیشه یه فرصتی این وسط به وجود میاد که بشه پیش رفت مثل همین The Walking Dead که توسط یه تیم کوچیک ساخته شده اما از نظر من با بهترین بازیها میتونه رقابت کنه
بازی سال هم که شد

در مورد اون طرف هم اگه اون خمپاره خورده تو صورتش من بمب اتم خورده تو صورتم. اون اگه صبح تا شب کد میزده من شب تا صبح با 20 تا نرم افزار و پلاگین مختلف کار میکردم

ehsan_wwe
14-07-2013, 00:24
ولی در کل پول به چه درد میخوره اگه نشه باهاش به خواستمون برسیم؟ ملت بازی میسازن که پول دربیارن من پول درمیارم که بازی بسازیم (به من میگن یه بازی ساز واقعی):n02:
بی پول نبودی
وقتی عابر بانک که آخرین امیدت باشه رو بزنی به ATM ببینی توش پول هست اما نمیده بهت چون موجودیت کمه فوشو بدی به ...... پیاده راه نیوفتادی از آریاشهر تا ولیعصر بری که به جلسه برسی کار بگیری
موقع برگشت انقد خسته باشی و گشته که چشمت بجا اینکه جلورو نگا کنه فقط به سمبوسه و ساندوچو خردنی های دست مردم باشه

anti-military
14-07-2013, 03:10
بی پول نبودی
وقتی عابر بانک که آخرین امیدت باشه رو بزنی به ATM ببینی توش پول هست اما نمیده بهت چون موجودیت کمه فوشو بدی به ...... پیاده راه نیوفتادی از آریاشهر تا ولیعصر بری که به جلسه برسی کار بگیری
موقع برگشت انقد خسته باشی و گشته که چشمت بجا اینکه جلورو نگا کنه فقط به سمبوسه و ساندوچو خردنی های دست مردم باشه

اشکمو در آوردی :n02:

Prince_ of _Persia
14-07-2013, 10:46
حالا فکر انجین و جمع کردن آدم باش تا اموراتت بگذره
یه مستند هم ساختن از معروف ترین بازی ساز های مستقل دنیا,توش با سازنده FEZ و Super Meat Boy و غیره مصاحبه میکنن,فقط برو ببین چجور دهنشون موقع ساخت بازی سرویس شده تا تونستن به چنین فروش هایی برسن,یکیشون موقع ساخت بازی انگار رسماً خمپاره خورده تو صورتش از بس کد زده.....

حق با تو هست پیام جان منم اون فیلم رو دیدم . ولی اونا باز جا دارن واسه دهن سرویس شدن .چونکه فکرشون راحته در امدشون رو دارن که یکی 2 سال بشینن یه کله بازی مستقل بسازن و پول خرج آرت و آهنگ و غیره اش کن و اینکه اکثرا 2 نفره بودن که نفر دوم هم چون رفاهه پا به پاشون می یاد. سیستم و امکانات و اتاق هر کودومشون رو هم که دیدی چه وضعیته و امکاناتشون چه جوری هست . کاملا معلومه فکرشون از همه چی راحته و با خیال راحت و فکر باز فقط می شینن تمرکز می کنن رو کارشون تنها دغدغه شون می شه همون کارشون .

اینجا اما مشکلات و ... که ماشالا بیداد می کنه . برای اکثریت مشکل سربازی ، فشار خونواده ، بی پولی ، بی نظمی و بی قانونی و هرج مرج که کلی شده تو زندگی هممون الان . بعد اینه حتی ساخته هم بشه که هفت خان رستمه به فروش رسوندنش و اگه بخواد برای خارج بسازه که تحریم ها و چگونه بستن قرارداد و پول گرفتن و واویلا . طرف اینقدر صنم داره که یاسمن توش گمه . اینقدر دغدغه تو زندگی هست که مشکلات بازی سازی می شه کمترینش .واسه همین توصیه من به بچه ها اینه که حداقل سعی کنین یه آرامش فکری نسبی با پیدا کردن یه کار دفتری ، شرکتی چیزی پیدا کنید تا در امدتون رو داشته باشید بعد بیاید شروع کنید به بازی سازی

ممنون مهدیار جان. من تا حالا چندبار تا یک قدمی اجاره شرکت رفتم اما باز گفتم بذار پول یکم بیشتر بشه که بعدا همین یه مقدار سرمایه ای هم که دارم از بین نره
ولی در کل پول به چه درد میخوره اگه نشه باهاش به خواستمون برسیم؟ ملت بازی میسازن که پول دربیارن من پول درمیارم که بازی بسازیم (به من میگن یه بازی ساز واقعی)
چند سال پیش که اون همه باهم دیگه کار کردیم فقط شما و امین و امیررضا و ... بودید که واقعا میشد روشون حساب کرد و آخرش هم به خاطر اشتباه رفتن مسیر کار متوقف شد
اون موقع هم یادمه شما زیاد تذکر میدادی که چرا رو کد نویسی و گیم پلی کار نمی کنیم منم که تحت تاثیر گرافیک خوب UDK قرار گرفته بودم هی مخالفت میکردم
حالا باز شما که وضعیتت خیلی بهتره حداقل دانشجو هستی مشکل سربازی نداری و ...

عزیز جان اگه خواستی هم پولتو بیاری تو بازی سازی زیاد تو فکر ریخت و پاش و شرکت انچنانی نباش با یه تیم 5-6 نفره شروع کن بیشتر از 50-60 تومن هم نباید سرمایه کنی . خواستی بهت میگم چه طوری میشه با این مبلغ یه بازی خوب و قابل قبول جمع کرد ( تناسب مقدار هزینه ای که تو بخش های مختلف می کنی خیلی مهمه . الان اکثر شرکت های بزرگترین اشتباهشون تو همین نسبت نذاشتن درست هست .مثل همون قضیه ای که من اونموقع هی بهت می گفتم بعدا ممکنه رو کد نویسی به مشکل بخوریم و گوش نمی دادی :n02:)

منم با مشکل سربازی قبل اینکه بیام دانشگاه دست و پنجه نرم کردم و دوسالی برام آب خورد تا این مشکل حل بشه پس می دونم چی می گی . خلاصه عزیز اول پشت خودتو محکم کن و بعد بچسب به علاقت اگه بتونی به قول خودت همون در آمد ماهیانه رو داشته باشی که خیالت راحت باشه بعد بیای بازی بسازی واقعا خیلی خوبه . ایشالا که موفق می شی بچه های اینجا هم هواتو دارن.

کدوم جور حرفها؟ تو هم قبول داری حرفهام چرت و پرته؟
منم هنوز مشکل سربازی دارم اما من همیشه یه راهی واسه دور زدنش دارم اما درکل واقعا دست و پا گیره و تو آینده واسم
مشکل ساز میشه. به امید اینکه محسن رضایی بیاد و سربازی رو حذف کنه بهش رای دادم و کلی تبلیغ کردم به دیگران هم که بهش رای بدید
اما بدبختی چهارم شد. این سربازهای عقده ای که خودشون خدمتشون تموم شده بود به رضایی رای ندادن که ما رو ببرن خدمت

نمیدونم چرا اما فقط به بازیهای بزرگ و گرافیکی با یه داستان قوی علاقه دارم چون بازی آرکید نمیشه داستان گذاشت و منم بازی رو فقط واسه
داستانش بازی میکنم

اینو الان دیدم . پس تو هم به رضایی رای دادی ؟ من و یکی از دوستان هم ستاد رضایی رو داشتیم .برای همین طرحهای سربازیش و طرحهای اقتصادیش که قول وام های مختلف داده بود. خدا کنه حالا روحانی حداقل به عنوان وزیر اقتصاد انتخابش کنه بازم طرحهاش رو اجرا می کنه . فقط به خاطر همین طرحهاش دوس داشتم رای بیاره

M0hsen3D
14-07-2013, 11:06
اینجا اما مشکلات و ... که ماشالا بیداد می کنه . برای اکثریت مشکل سربازی ، فشار خونواده ، بی پولی ، بی نظمی و بی قانونی و هرج مرج که کلی شده تو زندگی هممون الان . بعد اینه حتی ساخته هم بشه که هفت خان رستمه به فروش رسوندنش و اگه بخواد برای خارج بسازه که تحریم ها و چگونه بستن قرارداد و پول گرفتن و واویلا . طرف اینقدر صنم داره که یاسمن توش گمه . اینقدر دغدغه تو زندگی هست که مشکلات بازی سازی می شه کمترینش .واسه همین توصیه من به بچه ها اینه که حداقل سعی کنین یه آرامش فکری نسبی با پیدا کردن یه کار دفتری ، شرکتی چیزی پیدا کنید تا در امدتون رو داشته باشید بعد بیاید شروع کنید به بازی سازی

مهدیار جان اگه همون کار دفتری شرکتی که میگی هم به اسونی پیدا میشد که الان چند میلیون بیکار تحصیل کرده نبود تو این مملکت : (

Hotsun
14-07-2013, 21:26
من به اونایی که پول ندارن برای چرخوندن زندگی کار ندارم, ولی اونایی که دارن و بهونه میارن مشکل از خودشونه....
من بیشتر از یک سال و نیم هستش که هیچ نمونه کاری از خودم نشون ندادم و فقط گفتم صبر کنید بعداً نشون میدم,قول نمیدم ولی احتمالاً تا 1 یا 2 ماه یک لول که ذره ای از دست آوردهای این چند سال من هست رو نشون میدم,تو این مدت هم هیچ کس نمیدونه چه سختیایی کشیدم,چه مشکلاتی برام به وجود اومد و اینکه با چه شدتی کار کردم؛فقط در این حد بدونید که حتی وقت نکردم برم سلمونی موهام رو بزنم,تا وسطای کمرم میاد الان....
در ضمن کسانی که با من تو این پروژه کار میکنن همه کارشون فوق العاده هست,داستان و گیم پلی بازی رو بخوام مثال بزنم واقعاً انقدر قوی نوشته شدن که خیلی مواقع من به نوسنده اش میگم یه همچین چیزایی کلاً امکان پذیر نیست سطح رو بیار پایین :n04:

هدف من یه سناریو خیلی عالی با یه گیم پلی عالی + یه گرافیک قابل قبوله که گیمر بتونه تحملش کنه
چنین گرافیکی که راحت قابل دستیابی هست ولی گیم پلی و سناریو بخواد خوب در بیاد اولاً هزینه میره بالا,بخوای گیم پلی تو چشم باشه فقط المان های فیزیکی و هوش مصنوعی و این جور چیزا مهم نیست,باید بدی موزیک های خیلی خوب درست کنن که به حال و هوای بازی بخوره که هزینه داره,بازی بخواد خاص باشه باید از صداهای خاص استفاده کنی که دیگه دانلود نمیشه کرد و ساختش هزینه داره,بخوای کاراکترها حرف بزنن باید اولاً کاراکترها خوش ساخت باشن که آدم حال کنه گوش بده به حرف هاشون که هزینه داره,بخوای سناریو به بازیکن حال بده باید دوبله قوی باشه که اونم هزینه داره,کلاً همه چیز هزینه داره,راحت نمیشه کار انجام داد,در ضمن خیلی چیزا هست فقط هزینه مالی توشون مطرح نیست,هزینه زمانی هم مهم هست که برای همین چیزاش هم بوده که گفتم خیلی چیزا رو داستان نویسمون تغییر داده؛پروژه بیش از حد طول بکشه دیگه گند زده میشه به همه چیز و باید بیخیالش شد یا بازسازیش کرد :n15:

A.M.D.D.E.V.I.L
14-07-2013, 21:52
سلام ، من یه سوال دارم ، شما زمانی که بازیسازی رو شروعیدید چه امیدی داشتید؟ یعنی یادتون رفته بود اینجا ایرانه؟ از ایران کسی رو میشناختید که داخل ایران 200 میلیون گیمشو بفروشه؟

من چون خودم تو کار media هستم ، یه توصیه ای بکنم
این که کیفیت کارتون چطور باشه اصلا مهم نیست ، فقط سعی کنید یه ایده ی جدید پیدا کنید، رزیدنت اویل ها و جی تی ای ها رو کپ کام ها و راک استار ها خودشون بلدن بسازن
یه کار تازه باید انجام بدید از هر جنبه تازه باشه ، معمولا وقتی یه ایده ی جدید به سراغتون میاد شاید فکر کنید احمقانه هست ولی بهتره همونو بسازید
وقتی یه ایده ی جدید به نظرتون رسید قبل از این که 1000000 ساعت بذارید روش یه مدل ساده ازش بسازید و پخشش کنید بین کسایی که میدونید ایده تون رو نمیدزدن (مثل داستان فیسبوک)
اگه اونا خوششون اومد دس به کار بشید دمو هاتونو آپگرید کنید ، بتا بسازید ریلیز کنید از یوتیوب برای تبلیغات خودتون استفاده کنید ، از فیس بوک همچنین . شما در واقع مجبورید واسه خودتون شغل درست کنید ، اینو قبول کنید فعلا هیچکس نمیخواد از ایران گیمساز ببره به راک استار . چند تا کتاب در مورد تجارت بخونید
امیدتونو از دست ندید ، توانایی بازی سازی فقط 20 درصد از کار هست ، درسته که 20 درصد اساسی کار هست ولی 80 درصد کار مطرح کردن خودتونه

اینایی که با گیم سازی رسیدن به جاهایی ، نگفتن حیف تو ایران ارزش نمیدن به کار ما
رفتن شبا بیدار موندن ببینن کجای کارشون مانع رشدشون میشه تا آخرین نفس مبارزه میکنن

وقتی که دیدن نشد ، ارزو هاشونو رها میکنن و تسلیم یه زندگی معمولی میشن و اون موقع هست که معجزه اتفاق میفته ...

راستی ، یادتون نره ، بازی سازی رو به هدف بازی سازی انجام بدین ، نه به هدف پول ، البته پول رو هم در نظر بگیرید و مشتری پسند تفکر کنید

ehsan_wwe
14-07-2013, 22:43
سلام ، من یه سوال دارم ، شما زمانی که بازیسازی رو شروعیدید چه امیدی داشتید؟ یعنی یادتون رفته بود اینجا ایرانه؟ از ایران کسی رو میشناختید که داخل ایران 200 میلیون گیمشو بفروشه؟

من چون خودم تو کار media هستم ، یه توصیه ای بکنم
این که کیفیت کارتون چطور باشه اصلا مهم نیست ، فقط سعی کنید یه ایده ی جدید پیدا کنید، رزیدنت اویل ها و جی تی ای ها رو کپ کام ها و راک استار ها خودشون بلدن بسازن
یه کار تازه باید انجام بدید از هر جنبه تازه باشه ، معمولا وقتی یه ایده ی جدید به سراغتون میاد شاید فکر کنید احمقانه هست ولی بهتره همونو بسازید
وقتی یه ایده ی جدید به نظرتون رسید قبل از این که 1000000 ساعت بذارید روش یه مدل ساده ازش بسازید و پخشش کنید بین کسایی که میدونید ایده تون رو نمیدزدن (مثل داستان فیسبوک)
اگه اونا خوششون اومد دس به کار بشید دمو هاتونو آپگرید کنید ، بتا بسازید ریلیز کنید از یوتیوب برای تبلیغات خودتون استفاده کنید ، از فیس بوک همچنین . شما در واقع مجبورید واسه خودتون شغل درست کنید ، اینو قبول کنید فعلا هیچکس نمیخواد از ایران گیمساز ببره به راک استار . چند تا کتاب در مورد تجارت بخونید
امیدتونو از دست ندید ، توانایی بازی سازی فقط 20 درصد از کار هست ، درسته که 20 درصد اساسی کار هست ولی 80 درصد کار مطرح کردن خودتونه

اینایی که با گیم سازی رسیدن به جاهایی ، نگفتن حیف تو ایران ارزش نمیدن به کار ما
رفتن شبا بیدار موندن ببینن کجای کارشون مانع رشدشون میشه تا آخرین نفس مبارزه میکنن

وقتی که دیدن نشد ، ارزو هاشونو رها میکنن و تسلیم یه زندگی معمولی میشن و اون موقع هست که معجزه اتفاق میفته ...

راستی ، یادتون نره ، بازی سازی رو به هدف بازی سازی انجام بدین ، نه به هدف پول ، البته پول رو هم در نظر بگیرید و مشتری پسند تفکر کنید

ممنونم از پیشنهادت
ولی هم طولانی بود
هم تخصصی نبود
اگه از بازار یا حد اغقل از یه قصمت مشکل خبر داشتی
می تونستم نظرتو قبول کنم
ممنون که نظر دادی بازم
قبلا تا اینجا نوشته بودم ------------------------------------------------------
داداش شرمنده خیلی بد گفتم
بزار کامل تر توضیح بدم
اینایی که تو میگی بهتره در حد یه سوال باشه نه پیشنهاد
کی گفته 200 ملیون پول زیادیه ؟
بیشتر از اینا هم آبکی در میاد من عدد های که نوشتم تو راهو چاه واقعیه
فکر نکن فقط به ذهن خود شما خطور کرده که ایده جدید میگیره - کلیشه ای ترین حرف همینیه که شما گفتی

مشکل بازار ما اینا نیست
مشکل بازار ما اینه که مجوز نمیدن
مشکل بازار اینه که پخش رسما وجود نداره
مشکل بازر اینه که کارای آبکی که 200 ملیون فروخته با یه ماه کار کردن ناشرو به ضرر رسونده پس رو کار حرفه ای سرمایه گذاری نمیکنه

تو از بازی سازی میتونی تا سقف های بالا تری هم در بیاری قیمتایی که تو مغزت نگنجه

در آخر شما که میگید مگه اولش ( این حزفت اعصابمو خورد کرد ) مگه تازه بیدارت کردن ؟ ددیروز نون نخریده بودی پارسال دلار این بود ؟
اونموقع این مشکلایی که نوشتم نبود
الان هست
فرقش اینه
موفق باشی
بازم شرمنده برا جسارتم:n16:

ehsan_wwe
14-07-2013, 23:14
آقا مهدیار پاک امیدمون رو ترکوندی رفت
:n29::n30:

با ایده های نو و خلاقیت

عادل جان پسرم
شما که دم از ایده میزنی خیلی هم بهت افتخوار میکنم که ایده داری اما رو چه حسابی فکر کردی که ایده رو فقط خودت داری ؟ یا رو چه حسابی میگی که ایده جدید بدید مگه ایده جدید چی داره در انتها
حرفت مثل این میمونه که به کسی که پول نداره به تاکسی بده بگی که بنز خیلی ماشین خوبیه ( خو مرد مومن همه میدونن اینو )
اگه حدف داری بگو یه نقشه بده مثلا ایده جدید خوبه چون فلان ناشر دنبالشه خوبه چون مردم پول براش میدن اخه دلیلت چیه ؟

به واقعیتیو باید بهت بگم
اون بازیت بود که ایده یی بود تو حموم ایدش به ذهنت ریسیدو ...
شاید باورت نشه ولی من با بچه ها هماهنگ کردم که شده الکی ازت تعریف کنن تشویق بشی رشد کنی
هیچ وقت فکر نمیکردم برا من کلاس بزاری ( که دو سه مورد ازت دیدم ) الان در آمد ماهانه ات چقدره ؟ پارسال و امسال راستشو بگو چقدر در آوردی ؟

بازم میگم که کارت خوبه در حد یه کار آماتور خوبه اما نه برای فروش
ایده خالی به درد بازار ایران نمی خوره

شرمنده انقدر با سراحت گفتم
به خودم گفتم همه واقعیت هارو به همه بگم

عادل سلیمی 20
16-07-2013, 14:33
عادل جان پسرم
شما که دم از ایده میزنی خیلی هم بهت افتخوار میکنم که ایده داری اما رو چه حسابی فکر کردی که ایده رو فقط خودت داری ؟ یا رو چه حسابی میگی که ایده جدید بدید مگه ایده جدید چی داره در انتها
حرفت مثل این میمونه که به کسی که پول نداره به تاکسی بده بگی که بنز خیلی ماشین خوبیه ( خو مرد مومن همه میدونن اینو )
اگه حدف داری بگو یه نقشه بده مثلا ایده جدید خوبه چون فلان ناشر دنبالشه خوبه چون مردم پول براش میدن اخه دلیلت چیه ؟

به واقعیتیو باید بهت بگم
اون بازیت بود که ایده یی بود تو حموم ایدش به ذهنت ریسیدو ...
شاید باورت نشه ولی من با بچه ها هماهنگ کردم که شده الکی ازت تعریف کنن تشویق بشی رشد کنی
هیچ وقت فکر نمیکردم برا من کلاس بزاری ( که دو سه مورد ازت دیدم ) الان در آمد ماهانه ات چقدره ؟ پارسال و امسال راستشو بگو چقدر در آوردی ؟

بازم میگم که کارت خوبه در حد یه کار آماتور خوبه اما نه برای فروش
ایده خالی به درد بازار ایران نمی خوره

شرمنده انقدر با سراحت گفتم
به خودم گفتم همه واقعیت هارو به همه بگم

من گفتم فقط خودم ایده دارم؟!!!!!
آقا من متوجه شدم تو چند تا انجمن تا میگی مثلا مثلا من ایده دارم یا خیلی زحمت کشیدم رو کاری بقیه میگن واااای یعنی تو فکر میکنی ما از این کارا نمیکنیم؟!
من اصلا در مورد بقیه حرفی زدم؟!
تازه من یه جمله نوشتم ایده جدید بسازیم
شما ها همه استاد منین
من کی واسه تو کلاس گذاشتم آقا احسان
داری بی انصافی میکنی
واقعا واقعا ازت انتظار این یه دونه جمله رو نداشتم
من امسال کنکور دادم
یه سال باور کن اصلا بیرون و مسافرت اینام تعطیل بود . داشتم افسردگی میگرفتم (این کنکور لعنتی)
تنها فعالیتم تو بازیسازی همون دو مسابقه بود و همون بازی
اون بازی رو برا فروش نساخته بودم
اگه قرار به فروش باشه مطمئنا فرم بازی اون جوری نمی بود.
من تا الآن هیچ پولی از بازی در نیاوردم . (فقط جایزه های اون مسابقه ها)
فعالیتمم تا الآن فقط به خاطر علاقه بوده
درسته که من خیلی از ایده گفتم ولی هر کسی یه چیزی براش بیشتر مهمه
باید همه ی جوانب رو در نظر گرفت (گفتم در این موارد شما استاد مایید)

ehsan_wwe
16-07-2013, 14:46
عادل جان ممنون که جواب دادی

به مشکلی که الان پیش اومده اینه که یه سرا زیریه بد بخت شدن و ماها داریم با فرم حرف زدنمون حاظر میکنیم
کسی که میاد می خونه که ایده داشته باشی حله اگه ایده تو ذهنش باشه میره میوفته تو سرازیریه بد بخت شدن

کلا هممون باید سعی کنیم قبل از هر پیشنهاد بگیم که بازار نداریه بازی سازی - فعلا با این اوضا هیچ پولی توش نیست

حتی مسابقه هاشم اکثرا کشکه

من یه بازی فیزیکی ساختم که انجین فیزیکشم خودم نوشتم تو مسابقه ارشاد شرکت دادم
تو مسابقه نشستم شانسی کنار داوری که بازی منو نمره داده بود
بهم دلگرمی داد که بازی تو بهترین بازی از لحاظ فنی شده و تو برنده ای
اما وقتی اسمارو خوندن من توش نبودم :n03: خود داوره کف کرده بود میگفت چرا پس ماهارو الاف کردن اینا ( وضغ مملکت الان به این حد رسیده )

کلا ههمون سعی کنیم دیگه کسی رو تو این گودال بدبختی راه ندیم:n28:

anti-military
16-07-2013, 15:17
همینه دیگه کسی که چشش دنبال پول بازی سازی باشه وقتی بهش نرسه ناامید میشه اما کسی که به بازی سازی علاقه داشته باشه اصلا پولش مهم نیست واسش
البته چون بازی سازی کلا 24 ساعته وقت آدم رو میگیره حتما باید پول توش باشه که کسی بتونه ادامه بده اما کسی که از نظر مالی خیلی زیاد مشکل نداشته باشه میتونه بشینه تو خونه و
پیتزا بخوره و بازی بسازه :n02: (شاید هم به احتمال 10-20 درصد به پول بازی سازی رسید. شاید هم نرسید پس عقل حکم میکنه خیلی رو پول بازی سازی نباید حساب کرد)

اون روزهایی که من اندازه 1 کارگر و حتی بعضی وقت ها اندازه 2 تا کارگر کار میکردم هدفم فقط این بود که یه روزی بتونم بازی بسازم تو آفتاب نزدیک 40 درجه من یه انباری
6 متری رو تقریبا خودم تنهایی تو حیاط ساختم. قبلا حتی خانواده مسخره میکردن که تو اینکار نیستی و یه آجر بلند کنی نفست میگیره و ... ولی من نشون دادم که اگه بخوام میتونم
مطمئن هستم سختی بازی سازی رو هم میتونم تحمل کنم

دیگه تو احمقانه ترین پروژه بازی سازی که چندسال پیش شروع کردیم با توجه به افتضاح پیش رفتن کار ولی حداقل 2 سال دوام آوردم تا شکست رو قبول کردم

عادل سلیمی 20
16-07-2013, 15:17
من یه سوالی دارم؟
تا به الآن از بچه های این انجمن کسی نبوده که بازیش رو روی سایتای اپ ستور اپل و گوگل پلی به فروش برسونه؟
شاید بشه اونجا یه کارایی کرد
وضع ایران که خرابه
ولی آقا احسان کاش همون موقع نمیگفتی الکی ازم تعریف کنن
تا ارزش واقعی کار رو آدم بدونه
نه امید کاذب به آدم بدین
یه جور دیگه تو ذهنم بودی
نمیدونم
حالا فقط این انجمن بوده که باهاش هماهنگ کردی یا جاهای دیگه هم بوده
اینم بگم
اگه من دنبال پول بودم تا الآن یه کاری یه عملی که مربوط به پول درآوردن از این حرفه باشه رو انجام میدادم
ولی هیچی
چون من فقط به خاطر علاقم بوده که فعالیت کردم
باور کنید شده 3 روز پشت سر هم نخوابیدم (کارش هم به خاطر پول نبوده)
ولی خب باید توی یه چیزی با خودمون رو راست باشیم (تایید حرفای آقا مهدیار)
اگه بازیسازی رو قبول کنم واسه آیندم باید پول رو در نظر بگیرم وگرنه ....

parvizamd
16-07-2013, 15:32
DOSTANE SAKT NAGRID BAZISAZI HAMINE DAROAMD KO.
RASITE SORUCE MIFORSAM KASI NAMKAREH ?:n02:

ehsan_wwe
16-07-2013, 16:43
من یه سوالی دارم؟
تا به الآن از بچه های این انجمن کسی نبوده که بازیش رو روی سایتای اپ ستور اپل و گوگل پلی به فروش برسونه؟
شاید بشه اونجا یه کارایی کرد
وضع ایران که خرابه
ولی آقا احسان کاش همون موقع نمیگفتی الکی ازم تعریف کنن
تا ارزش واقعی کار رو آدم بدونه
نه امید کاذب به آدم بدین
یه جور دیگه تو ذهنم بودی
نمیدونم
حالا فقط این انجمن بوده که باهاش هماهنگ کردی یا جاهای دیگه هم بوده
اینم بگم
اگه من دنبال پول بودم تا الآن یه کاری یه عملی که مربوط به پول درآوردن از این حرفه باشه رو انجام میدادم
ولی هیچی
چون من فقط به خاطر علاقم بوده که فعالیت کردم
باور کنید شده 3 روز پشت سر هم نخوابیدم (کارش هم به خاطر پول نبوده)
ولی خب باید توی یه چیزی با خودمون رو راست باشیم (تایید حرفای آقا مهدیار)
اگه بازیسازی رو قبول کنم واسه آیندم باید پول رو در نظر بگیرم وگرنه ....
چرا من بازی رو استور گذاشتم
دوستمم گذاشته این یارو صادق بی معرفتم گذاشته
مشکلی که اکثر ما داریم نداشتن فامیل تو خارجه پس اونم منتفی میشه

من نگفتم الکی ازت تعریف کنن لینک پستتو دادم گفتم خیلی باحاله خدایی قشنگه دو سه نفر هم بشتر نبودن ( فقط هم همین فروم بود )
بعد یه مدت دیدم فقط تو پشتیبانی گیم میکر فعالیت داشتی و وقتی هم میومدی تو تاپیکای دیگه مثل قبل شوخ نبودی خیلی کارشناسانه صحبت میکردی بگذریم ( یادم نمیاد درست )

کار علمی تا دولت و دولت مردی پشتت نباشه پولی توش نیست
من موس و کیبرد بی سیم رو 12 سال پیش اختراع کردم ولی...
من موتور کم هزینه توربو جت ساختم ولی....
من یه طرح جدید تو زیور آلات دخترونه تولید کردم ولی..
من دستگاه تصفیه هوایی ساختم که با یک چهارم قیمت خارجی با کیفیت بالا تربود ولی..
و ....
برای اینه که میگم کلا کامپیوتر آدم خوش شانس می خواد و پشت کلفت میخواد ( که میتونه هم آشنا باشه - هم مشوق - هم پول . فرقی نداره کدومش ) وقتی نداریش مثل من و بقیه بچه ها الکی امید وار نشین

بزنین به یه کار دیگه ای

anti-military
16-07-2013, 17:03
کار علمی تا دولت و دولت مردی پشتت نباشه پولی توش نیست
من موس و کیبرد بی سیم رو 12 سال پیش اختراع کردم ولی...
من موتور کم هزینه توربو جت ساختم ولی....
من دستگاه تصفیه هوایی ساختم که با یک چهارم قیمت خارجی با کیفیت بالا تربود ولی..
و ....

ولی چی؟ هر کدوم از اینها رو خودت میتونستی تولید کنی و طرح هاتو معروف کنی تو دنیا. تا معروف نشی کسی حمایت نمیکنه
من اگه جات بودم همون وقت که یه چیزی اختراع میکردم یه کارگاه کوچیک هم میزدم و اختراعم رو ثبت و تولید میکردم تو تلوزیون و ... هم یه
چندتا تبلیغ میکردم دیگه نیازی هم به حمایت دولت هم نبود

عادل سلیمی 20
16-07-2013, 18:15
بعد یه مدت دیدم فقط تو پشتیبانی گیم میکر فعالیت داشتی و وقتی هم میومدی تو تاپیکای دیگه مثل قبل شوخ نبودی خیلی کارشناسانه صحبت میکردی بگذریم ( یادم نمیاد درست )

با این کنکور لعنتی مگه شوخ طبعی واسه آدم میموند
اون شوخطبعی مال دوران قبل از پیش دانشگاهی بود
شاید بگم باور نکنی ولی من هفته ای 2 یا 3 روز پدر مادرم رو میدیدم(تو خونه درس نمیخوندم)(نوروز هم که کلا تنها بودم - همه رفتن مسافرت)
همین 2 3 روز بود که من کامپیوتر و تلوزیون و ... رو در اختیار داشتم
اونجایی که من درس میخوندم غیر از کتاب چیز دیگه ای نبود.
بعد از کنکور اون قدر از اونجا زده شده بودم بقیه گیر داده بودن برو وسایلتو جمع کن من نمیرفتم
اینا رو گفتم نگی این کیفش کوک بوده
------
من جز گیم میکر با نرم افزار بازیسازی دیگه ای کار نکردم(یه ذرده کوچولو UDK هم کار کردم که به حساب نمیاد این قدر کمه)

حالا واسه اینکه از بحث تاپیک خارج نشم یه تیکه بپرونم
چه طوره بحث ایده کنیم ؟(شوخی کردم آقا احسان شاکی نشی:n02:)

با این وضعیتی که بودجه ی بازیسازی دولت فرت شد رفت
این که هیچ سرمایه داری ریسک نمیکنه پولشو بذاره تو بازیسازی - به جاش میرن تو ساخت و ساز و ...
این که ایران قانون کپی رایت نداره
این که خیلی از افراد (یه غیر از بازیسازان) ارزش و زحمت این کار رو به خوبی نمیدونن و بها بهش نمیدن (البته تو ایران)
و....و .... و
رو بازیسازی حساب باز نکنیم:25:

ehsan_wwe
16-07-2013, 18:17
ولی چی؟ هر کدوم از اینها رو خودت میتونستی تولید کنی و طرح هاتو معروف کنی تو دنیا. تا معروف نشی کسی حمایت نمیکنه
من اگه جات بودم همون وقت که یه چیزی اختراع میکردم یه کارگاه کوچیک هم میزدم و اختراعم رو ثبت و تولید میکردم تو تلوزیون و ... هم یه
چندتا تبلیغ میکردم دیگه نیازی هم به حمایت دولت هم نبو

موصی خوشی زیر دلت زده ها کارگاه پول می خواد این مملکت هم باند بازیه نگا نکن دوتا رفیق پیدا کردی تو شهرداری

توضیح ولی ها ( تو روحت وقتمو داری میگیری :دی )
من وقتی این موس و کیبرد رو بردم شرکت دادم جشن واره خارزمی
یارو برگشت بهم گفت که هه هه آخه پس خوب نمی خوام ضایعت کنم ولی موس و کیبرد جاش رو میزه کنار کامپیوتر چه احتیاجی به بی سیمش هست ( منو حتی قابل ندونستن راه بدن تو مسابقه - چند وقت بعد دنیا نیازشو حس کرد اختراع شد توسط یکی دیگه تولید شد و...)
قضیه فیزیک انجینی هم که نوشتمم که بالا توضیح دادم چطوری حقمو خوردن یکی از باند خودشونو اول کردن
دستگاه تصفیه هوا هنوزم بخواطرش دارم دادگاه میرم . من رفتم اول بهداشت گفت به ما ربطی نداره برای مجوز برو صنایع رفتم صنایع گفت اینجا چرا اومدی برو بهداشت رفتم و برگشتم و رفتمو نامه زدم به رئیس جمهورو ...... دیدم فایده نداره
اولین آزمایشیو که زدم به عنوان نمونه کار بردم نمایشگاه ازم گرفتن گفتن این چیه جعبه نداره دزدیه
ثابت که کردم دزدی نیست خودم ساختم پروندا کشید به دادگاه که تو با این از کجا معلوم مردمو مسموم نکنی و ... برام 18 ملیون جریمه بریدن که با کلی کلنجار کردمش به شرطی که ازمایشگاه وزارت بهداشت تاییدش کنه حالا ازمایشگاه استاندارد برای آزمایش 190 ملیون میگیره
فعلا خدا بخیر کرده تا اینجا هی پیچی میدم
قضیه زیور آلات دخترونه ای که ساختم صنایع دستی عوض کمک به کار گاهم اومد فعالیتمو بدون مجوز اعلام کرد کلا همه چیو قهوه ای کرد

هزارتا دیگه هم دارم

تاحالا هرچی در آوردم دادم پول کار گاه
تو هم زیادی خوشی بابا مشکل نمی فهمی چیه چون از صفر پول در نیاوردی
یه مشوق داشتی
یه کسی بوده که force کنه به سمت جلو تورو

راستی ثبت اختراع هم هرچی ببری پیششون ارزش داشته باشه میگه قبلا از دانشگاه امام صادق ثبت شده
بعد یه بار که گفتم شما دارید دروغ میگید (نه به این تابلویی) اگه راس میگین آدرس و ... این بابارو بدید من می خوام اصلا برم باحاش هم کاری کنم دیگه وقتی هست
یارو زنگ زد حراست اومدن منو بردن کلانتری :دی

Expert32
16-07-2013, 18:37
من آدم معتمد میشناسم برای حساب بانکی اونورآبی. بجز هزینه های کارمزدی بانکها که مربوط به حساب میشه هیچ هزینه دیگه ایی هم نمیگیره چون من قبلا باهاش صحبت کردم. از بچه های همین انجمن هم هست.
فقط باید حساب ارضی داشته باشید و مشکل تحریم نباید داشته باشید یعنی اون طرف باید بتونه پولتونو مستقیم بریزه به حساب ایران شما که من شنیدم تحریم برداشته شده.

ehsan_wwe
16-07-2013, 19:00
من آدم معتمد میشناسم برای حساب بانکی اونورآبی. بجز هزینه های کارمزدی بانکها که مربوط به حساب میشه هیچ هزینه دیگه ایی هم نمیگیره چون من قبلا باهاش صحبت کردم. از بچه های همین انجمن هم هست.
فقط باید حساب ارضی داشته باشید و مشکل تحریم نباید داشته باشید یعنی اون طرف باید بتونه پولتونو مستقیم بریزه به حساب ایران شما که من شنیدم تحریم برداشته شده.
من یکی از دوستای بازی سازم الان المانه و داره بازی به گوگل میفرسته ولی مشکل بجز اعتماد تو دردسر انداختن ملته دل من یکی که نمیاد
راستی اینکه تحریم ها برداشته شده حالا بانکا دارن مسخره بازی در میارن
و سو استفاده میکنن برگشته ملت بهم میگه فقط پول های بالای 80 هزار دلار
اونیکی یه قیمت اسمونی دیگه و....
راستی همیشه بهترین پست ها و بدرد بخور ترین پست هارو داری و سعی کردی کمک کنه به چه ها خلی آقایی

danielo
16-07-2013, 19:06
شما عرضه داشته باشید .بازی باری اندروید درست کنید بقیه پیشکش.
مگه بازی بزرگی مثل plants vs zombie چقدر ساختنش سخت بود .؟؟

ehsan_wwe
16-07-2013, 19:11
=)) شما که کوری ندیدی چرا میای نظر میدی ؟
باز یه کسی که سوادی نداره از بازی سازی اومد چلو
خود من که کوچیکشم سه تا بازی اندروید دارم
تو عمرت پول دادی برای یه بازی
احتمالا خیلی بچه سال باشی
به نظر من اینجا نباش اگه قراره حرفای بزرگونه بزنی
اینجا یا تخصص داری که نظر میدی و همفکری می کنی که به روند تاپیک کمک می کنی و به شرکت کننده هاش یا از هیچی خبر نداری سوال میکنی تا خبر دار بشی و به خودت کمک می کنی تا از گنگی در بیای
مرسی که خودتو ضایع کردی کلی خندیدییم بهت

Prince_ of _Persia
16-07-2013, 21:33
همینه دیگه کسی که چشش دنبال پول بازی سازی باشه وقتی بهش نرسه ناامید میشه اما کسی که به بازی سازی علاقه داشته باشه اصلا پولش مهم نیست واسش
البته چون بازی سازی کلا 24 ساعته وقت آدم رو میگیره حتما باید پول توش باشه که کسی بتونه ادامه بده اما کسی که از نظر مالی خیلی زیاد مشکل نداشته باشه میتونه بشینه تو خونه و
پیتزا بخوره و بازی بسازه (شاید هم به احتمال 10-20 درصد به پول بازی سازی رسید. شاید هم نرسید پس عقل حکم میکنه خیلی رو پول بازی سازی نباید حساب کرد)

همین اگه کسی می شینه تو خونه پیتزا می خوره و بازی میسازه و فعلا به فکر آیندش نیست و یا اینکه هنوز خیلی جوونه و مونده تا بخواد به فکر کار و شغل و زن و زندگی مستقل باشه می تونه حسابی وقت بزاره و پیش بره
هم علاقه است هم ممکنه به قول شما به یه پول و در آمد و آینده خفنی هم برسه .

هر چند من خودم تا 2 سال پیش وضعیتم همینطور بود و پشت سیستمم مینشستم و پیتزا می خوردم و بازی می ساختم و هر روز چیزهای تازه ای یاد می گرفتم و فکر در آمد از بازی سازی نبودم تا اینکه بابام ورشکست کرد و خونه رفت ، ماشین رفت، خونوادم هم رفتن شهرستان حتی چون دیگه نمی تونستن تهران باشن و بدشون اومده بود از همه چی و من موندم تهران و باید روی پای خودم وایمیستادم. امضام هم بخاطر همین موضوعه برگشت به صفر هست. تازه اونموقع فهمیدم چقدر خوبه که این چیزی که اینهمه سال روش وقت گذاشتم بتونه تو این وضعیت به دادم برسه و آیندم رو بسازه که نرسید با کارهای دیگه خودمم بالا کشیدم ولی در کنارشم بازی سازی می کردم ولی بازی سازی به تنهایی نمی تونست مخارج منو تامین کنه . خلاصه اینکه همیشه ممکنه اوضاع به نفعتون نباشه و قدر لحظه ها و جوونی عمرتون رو بدونید

ن گفتم فقط خودم ایده دارم؟!!!!!
آقا من متوجه شدم تو چند تا انجمن تا میگی مثلا مثلا من ایده دارم یا خیلی زحمت کشیدم رو کاری بقیه میگن واااای یعنی تو فکر میکنی ما از این کارا نمیکنیم؟!
من اصلا در مورد بقیه حرفی زدم؟!
تازه من یه جمله نوشتم ایده جدید بسازیم
شما ها همه استاد منین
من کی واسه تو کلاس گذاشتم آقا احسان
داری بی انصافی میکنی
واقعا واقعا ازت انتظار این یه دونه جمله رو نداشتم
من امسال کنکور دادم
یه سال باور کن اصلا بیرون و مسافرت اینام تعطیل بود . داشتم افسردگی میگرفتم (این کنکور لعنتی)
تنها فعالیتم تو بازیسازی همون دو مسابقه بود و همون بازی

احسان چرا بچه مردم رو دپرس می کنی ؟ دهههه خجالت بکش :n02:
نه عزیز بازیت جدا بازی خوش ساخت و خوش دست و با ایده قشنگی بود که کمترین باگ رو هم داشت که باعث سرگرمی مخاطب می شد.
منظور احسان این بود موقعی که بخوای یک بازی رو تجاری کنی ایده ای خوبه که بازار پسند و مخاطب جذب کن باشه و هر ایده ای و بازی قشنگی به راحتی نمی تونه بیاد بالا مگه اینکه خودشو با سلیقه مخاطب تنظیم کنه
شما هم هنوز جوونی تازه می خوای بری دانشگاه و لازم نیست فعلا نگران شغل و آیندت باشی بعد دانشگاه کم کم باید شروع کنی .

منظور من رو ولی خوب گرفتی می گم اگه برای آیندتون و به عنوان شغل اصلی دارید رو بازی سازی حساب می کنید بدونید که ریسک سنگینی رو دارید میکنید و بهتره به یک گزینه دیگه هم فکر کنید و در کنارش بازی سازی رو بزارید.

M-Gamer
16-07-2013, 21:54
تمام متنتو خودندم، درکت می کنم و خیلی خوبه که تونستی یه همچین پولی گیر بیاری. اما بهتره اول با یه گروه شروع کنی که اینترنتی نباشه و تو یه دفتر زیر نظر خودت باشه که بتونید بازی های خوبی بسازید و ناشرش هم با من. :n06:

Expert32
17-07-2013, 01:12
من کوچیک همه بچه های اینجا هم هستم. آدم واسه پیشرفت دوست و هموطنش قدم ور نداره دیگه به چه دردی میخوره. بعدشم کاری نکردیم که.

lord arthas
17-07-2013, 05:11
من میترسم چیزی نگم احسان گیر بده :31: البته من تاحالا کاری نکردم که پول بگیرم فقط 3 تا مار بوده که 2 تاش پایان نامه بوده رفاقتی و یکیش فقط کار بوده که با محسن ( Mohsen3D ) رفتیم که طرف خودش نمیدونست چیمیخواست و فقط یک پولی دستش رسیده بودو میخواستزود تند سریع یک بازی بسازه که تا الان اگه همینجوری رفته باشه فک کنم هنوز منو رو هم نزده :31: از تجربیاتم براتون بگم که هیچوقت خر نشین یعنی طرف بگه شما کارو بزن بده من اگه خوشم اومد استخدامی پولتو میدم نه همچی کاری نکنین ، سعی کنین پروژه ای کار کنین و برای هر کاری که میزنین یک مقداری مشخص کنین و وقتی پولو گرفتین برین سراغ بعدی ماهیانه اصن توسیه نمیکنم :31: مثلا من خودم نشستم با هزار بدبختی یک لول ادیتور برای XNA نوشتم اقا گرفت فرداش زنگ زد گفت کار طعتیله تا شهریور راه میوفته بهت زنگ میرنم ( قزیه ماله پارساله ) و تا الان هنوز شهریور نشده و لول ادیتور من بدون دریافت 1000 تومن اونجاس !

پ.ن : احسانو پیام خبر دارن از این قزیه :n26:

parvizamd
18-07-2013, 08:56
دوستان خدا بزرگه

فعلا اوضاع خوب نیست . درآمد هم که از بازی هیچ بود پیشنهاد من اینکه به فکر شغل باشید .

من میگم شما به فکر ارایه بازیهان روی سایت دانلود باشید فکر کنم بتونه کمکی کنه.

Hotsun
18-07-2013, 17:59
فعلاً اوضاع خوبه.درآمد هم که از بازی بسیار زیاده,پیشنهاد من اینکه به فکر بازی سازی باشید :n02:

بازی کامل ساختن هزینه میخواد و کلی مشکل هم وسطاش پیش میاد ولی اگه یه نمونه کار شیک و درست حسابی بزنید میتونید برید شرکت های مختلف راحت استخدام شید :n06:

parvizamd
18-07-2013, 18:23
بحث سر اینکه شرکت های بازی سازی هم اوضاع خوبی اونچنان ندارند...

M0hsen3D
18-07-2013, 19:46
فعلاً اوضاع خوبه.درآمد هم که از بازی بسیار زیاده
اینجا ایرانه , وضعیت کلی مشاغل خراب , چه برسه به بازیسازی که بودجه بنیاد حمایتی این صنعت هم فعلا قطع شده شرکتا هم که خودت بهتر میدونی!:n15:

Hotsun
18-07-2013, 20:14
بحث سر اینکه شرکت های بازی سازی هم اوضاع خوبی اونچنان ندارند...

خیلی هم اوضاعشون خوبه,بگرد پیدا میکنی.

اینجا ایرانه , وضعیت کلی مشاغل خراب , چه برسه به بازیسازی که بودجه بنیاد حمایتی این صنعت هم فعلا قطع شده شرکتا هم که خودت بهتر میدونی!:n15:
از همون اول که فکر بنیاد بخوای باشی که هیچی کلاً بازی سازی رو بذار کنار,ولی اگر بتونی بگردی 4 تا استودیو خوب پیدا کنی اون موقع ردیف میشه $$$
در ضمن اینجا ایرانه و باید خوشحال باشی,برای اینکه داری با ریال زندگی میکنی,با ریال کار میکنی,حالا پروژه بزنی برای خارج میتونی دلار بگیری که کلی سود محسوب میشه :n26:

M0hsen3D
18-07-2013, 20:29
از همون اول که فکر بنیاد بخوای باشی که هیچی کلاً بازی سازی رو بذار کنار,ولی اگر بتونی بگردی 4 تا استودیو خوب پیدا کنی اون موقع ردیف میشه $$$
در ضمن اینجا ایرانه و باید خوشحال باشی,برای اینکه داری با ریال زندگی میکنی,با ریال کار میکنی,حالا پروژه بزنی برای خارج میتونی دلار بگیری که کلی سود محسوب میشه :n26:
نه به فکر بنیاد نیستم کلی دارم میگم , بنیاد حداقل یه نمایشگاهی چیزی واسه دل خوشی میتونست برگزار کنه که البته امسالم برگزار میکنه.

خب چطوری میخوای دلار رو وارد کشور کنی؟ چون من فعلا راهی پیدا نکردم جز اینکه طرف اونور اب پول از بانک بکشه بیرون بزار تو کیفش بیاره ایران!:n23:
4 تا استدیو از کجا پیدا کنم؟ تازه شرکتش هم نمیتونه پول بده میدونی که... اونوقت استدیو نمیدونم چی چیک : دی میتونه پول بده؟ تازه اگه از هم نپاشه تو نیمه پروژه نرن پی کارشون.

پ.ن:
راستی پیام باز امروز فک کنم شنگول شدی مثل قبلنا حرف های انرژی زا میزنی :دی

Hotsun
19-07-2013, 12:20
پس همینجوری بشین ببین آیا پول خودش میاد بره تو جیبت یا نه :n07:

parvizamd
19-07-2013, 12:43
آخه پیام ما همین طوری نه نشستیم بگیم بابا پول بده من سرکارم البته کارم به بازی ساختن ربطی نداره بازیم دیگه واسه دل خودم میزنم.خیلی ها دیگه همین طورین .

ehsan_wwe
19-07-2013, 13:10
پیام موافقم باهات هیچکس نباید بشینه تا وضع عوض شه
اما شرکتایی که من میش ناسم هیچ کدومشون از لحاظ مالی مرفح نیستنو مشکل دارن

M0hsen3D
19-07-2013, 13:46
پس همینجوری بشین ببین آیا پول خودش میاد بره تو جیبت یا نه :n07:
من نگفتم میشینم وضع عوض شه , اما شرکتا الان وضع مالیشون خوب نیس الان روشن هست این قضیه!
در ضمن پول که میاد و میره اما مهم اینه از همین کار پول بیاد تو جیب:n07:

anti-military
19-07-2013, 14:55
من یه چیزی بگم فکر نکنید منم وضعیتم خیلی خوبه و پدرم خیلی کمک میکنه من بابام یکی از بی معرفت ترین آدم هاست و تو این
چند وقتی که باهاش کار کردم واقعا اذیت کرد و به سرعت لاکپشت پیش میرفت و فقط هم حرف حرفه خودش بود و حتی یکبار هم به حرف
و پیشنهاد من گوش نکرد. الان هم تو پروژه جدید بازی داره درمیاره

من تو شهرستان تک و تنها نشسته بودم و منتظر پول بودم که ادامه کارو انجام بدم اما می رفت 5 میلیون به داداش و همکارش قرض میداد درحالی که
من واسه 10 میلیون وسط کار لنگ مونده بودم. به هرحال با هر سختی بود کار تقریبا تموم شد اما تو پروژه جدید باز داره اذیت میکنه

تمام ساختمون هم به اسم خودشه و میگم بذار سهم منو بفروشیم من میخوام بزنم تو کار گلخونه و کشاورزی میگه فعلا نه میگم بذار حداقل بفروشیم یه
زمین خیلی با ارزش تر بخریم و اونو بسازیم میگه نه. رو دروایسی هم دارم باهاش روم نمیشه اعتراض کنم به کاراش

اینهارو گفتم که فکر نکنید من بابام کمکم میکنه و خیلی بهم میرسه و ... که پس فردا خدایی نکرده با باباتون لج بیوفتید که چرا فلانی باباش کمکش میکنه اما
ما اینجوری...