PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطور میشه ویندوز 7 را روی لپ تاپی که ویندوز 8 اصل داره نصب کرد؟

Pejvak61
21-06-2013, 00:08
من دیروز برای یکی از همکارانم یک دستگاه لپ تاپ SVE15138CA خریدم. همکارم اصرار داره براش در کنار ویندوز 8 ویندوز7 هم نصب کنم. من هم هر کاری کردم نتونستم کاری کنم که لپ تاپ با CD بوت بشه چون در لیست device های قابل بوت UEFI اثری از CD یا DVD ندیدم.
حالا اصل مشکل من :
1- چطور لپ تاپ را از DVD بوت کنم؟
2- ایا به فرض تنظیم شدن بوت از DVD و نصب ویندوز 7 به راحتی قادر هستم ویندوز 8 را هم در کنار 7 بالا بیارم؟

قبلاً از پاسختون سپاسگزارم.

Pejvak61
21-06-2013, 12:15
این مشکل تا اونجایی که درک کردم مربوط به GPT بودن دیسک هستش و نیازه که نوع دیسک به MBR تبدیل بشه ولی من از ویندوز 8 خوشم اومده و میخوام هر طور شده نگهش دارم و در کنارش 7 را نصب کنم. بنابراین در جاهای دیگه دنبال حل مشکل گشتم

تو یه فروم در پاسخ به سئوال مشابه مراحل زیر را به عنوان راه حل پیشنهاد کرد :

1. Disable Secure boot
2. Enable CSM (BIOS emulation)
3. Boot installation DVD the UEFI way.

من مورد اول و سوم را انجام دادم ولی مورد CSM یعنی Compatibility Support Module را جایی پیدا نکردن که بشه enable یا disable کردش و یه جا خوندم که پیش فرض enable هستش. پس شروع کردم.

بعد از انجام مراحل بالا DVD Windows 7 x64 SP1 را گذاشتم تو درایو DVD و از طریق UEFI دیسک boot را به usb or optical drive تنظیم کردم و ستاپ ویندوز 7 شروع شد.

اما بعد از load کردن های اولیه درپنجره starting windows مونده و ادامه نمیده حتی 10 دقیقه هم صبر کردم ولی باز هم نشد. البته هنگ نکرده و لوگوی ویندوز در حال درخشش هستش.

نمیدونم کجای کار می لنگه؟

Pejvak61
21-06-2013, 12:35
البته فکر میکنم در صورت گذر کردن از این مرحله مشکل دیگری وجود خواهد داشت که اون هم نصب نشدن ویندوز 7 روی درایو GPT هستش.

اونجا هم گفته شده هر وقت به اون مرحله رسیدیم باید دکمه میانبر ترکیبی shift + F10 را بزنیم تا وارد cmd line بشیم و اونجا دستوراتی را اجرا کنیم که کار تبدیل دیسک به MBR را برعهده داره.

حالا سئوال من اینه که آیا با تبدیل دیسک از GPT به MBR ویندوز 8 فعلی قابل استفاده خواهد بود یا نه؟

javane.daneshju
21-06-2013, 18:05
برای یکی از دوستان ما از کشورهای اروپایی یک لب تاب نوع Toshiba satellite c850d-DSK آمده که زبان ویندوز اش که 8 است به احتمال زیاد روسی هست؟ ما هم هرکاری کردیم نتوانستیم بوت اش کنیم تا ویندوز هفت به اش بندازم، شما راه حل این مسئله را میدونید؟ ممنون می شوم اگه منو راهنمایی کنید.

Pejvak61
22-06-2013, 14:52
تقريباً مشكلتون همينه كه من گفتم ولي براي بوت كردن از روي DVD ويندوز 7-X64 ميتونيد از طريق UEFI با dvd بوتش كنيد ولي احتمالاً زماني به مشكل بر ميخوريد كه قصد داريد درايوي كه ميخواهيد ويندوز 7 را آنجا نصب كنيد انتخاب كنيد و اونجاست كه پيغام ميده به دليل GPT بودن درايو مورد نظر امكان نصب سيستم عامل روش وجود نداره.

Pami
22-06-2013, 17:18
تا جایی که من اطلاع دارم ویندوز 7 بطور کامل از GPT پشتیبانی میکنه و نیازی به MBR نیست ، برای نصب هم کافیه با همون دی وی دی ویندوز 7 بوت کنید و وارد مراحل نصب بشید
بوت لودر ویندوز 8 بطور خودکار ویندوز 7 رو شناسایی میکنه و دوال بوت میشه

باز دوباره من روی GPT امتحان میکنم نظرم رو میدم

Pami
22-06-2013, 19:34
تست شد ، روی GPT هم امکان نصب هردوتا وجود داره ، کافیه یک پارتیشن برای 7 درست کنید و با دی وی دی بوت کنید وسیستم عامل رو توی اون پارتیشن نصب کنید

Pejvak61
23-06-2013, 10:09
دوست عزيز از پاسختون متشكرم. ولي من براي حل شدن مشكلم به جزئيات بيشتري نياز دارم.
مثلاً ميخوام بدونم اگر موقع نصب 7 به بخش تعيين پارتيشني كه ويندوز بايد روش نصب بشه برسيم اونجا چكار بايد بكنيم.

مال من اين پيغام را ميده :
the partitions on the disk selected for installation are not in the recommended order و بعد از اينكه
و بعد از اولين restart سيستم پيغام windows boot manager ميده و بعد از اينكه secure boot را در بايوس غير فعال ميكنم اونوقت شروع به ادامه ستاپ ميكنه ولي در همون welcome screen ميمونه و فقط تا درخشش لوگوي ویندوز را ميتونيم ببينيم و ادامه اي در كار نيست.
آيا فكر ميكنيد ايراد از DVD ويندوز 7 هستش؟

Pejvak61
18-08-2013, 08:17
آخرش موفق به نصب ويندوز 7 در كنار 8 نشدم.

danielo
22-06-2016, 18:24
روی یک لبتاب ویندوز 8 نصب شده .البته قبلا 7 بوده و روش ویندوز 8 نصب کردند .حالا من میخوام ویندوز 7 را روش نصب کنم چون نمیتونه با ویندوز 8 کار کنه .چیکار کنم ؟

mamadhox
26-06-2016, 13:23
سلام ، لب تاپ من os free هست ولی سی دی درایوری که باهاشه مال ویندوز ۸ است ، من هر وقت ویندوز ۷ یا ایکس پی رو روش نصب میکنم ویندوز نصب میشه ولی درایور گرافیک رو که نصب میکنم سیستم بعد از نصب درایور بازم مثل سیستم هایی که گرافیکشون نصب نیست اجرا میشه حتی تو دیوایس منیجر هم که میرم درایور نصب نشده نداره ، لطفا اگه میشه منو راهنمایی کنید

Sent from my HTC One_M8 Eye using Tapatalk