PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کارواش آیا...؟ چه کارواشی؟ آب گرم / سرد؟

Ali_Best
19-06-2013, 10:55
سلام

یه سرچی زدم اما تاپیکی برای کارواش پیدا نکردم

کارواش بیرون چطوره؟
بعضیا با آب سرد شستشو میدن بعضیا هم با آب داغ!
کدوم بهتره؟ و چه نکاتی رو هنگام شستشو باید مدنظر قرار داد؟

مرسی

shadows_funeral
19-06-2013, 21:03
یک نکته در مورد کارواش بگم. به هیچ وجه موتور شویی و شستشوی داخل کابین انجام ندین.
موتورشویی (حتی با بخار) در اکثر موارد به قطعات الکترونیکی داخل موتور آسیب جدی می زنه و احتمالا باعث سوختن کلی از قطعات الکترونیکی و یا نیم سوز شدن اونا می شه. داخل کابین هم باعث اتصالی قطعات الکترونیکی داخل کابین می شه. البته خیلی تبلیغ می کنن کهبا بخار می شورن و ... اما من خودم دودش تو چشمم رفته و بعد از اینکه کلی پول دادم (مثلا پیشرفته ترین کارواش تهران هم بود) چند ماه دنبال قطعات سوخته ماشینم بودم تا گیر بیاد و درستش کنم. کارواشم هیچ مسئولیتی قبول نکرد.

Ali_Best
19-06-2013, 21:59
مرسی
البته منم به این رسیدم !

اما سوال من بیشتر راجع به همون آب گرم و سرده!
نظر شما راجع به این چیه؟!

shabe.saket
19-06-2013, 23:36
یک نکته در مورد کارواش بگم. به هیچ وجه موتور شویی و شستشوی داخل کابین انجام ندین.
موتورشویی (حتی با بخار) در اکثر موارد به قطعات الکترونیکی داخل موتور آسیب جدی می زنه و احتمالا باعث سوختن کلی از قطعات الکترونیکی و یا نیم سوز شدن اونا می شه. داخل کابین هم باعث اتصالی قطعات الکترونیکی داخل کابین می شه. البته خیلی تبلیغ می کنن کهبا بخار می شورن و ... اما من خودم دودش تو چشمم رفته و بعد از اینکه کلی پول دادم (مثلا پیشرفته ترین کارواش تهران هم بود) چند ماه دنبال قطعات سوخته ماشینم بودم تا گیر بیاد و درستش کنم. کارواشم هیچ مسئولیتی قبول نکرد.

دوست عزیز میشه راهنمایی بفرمایید که دلیل بوجود اومدن موتورشویی چیه؟
چون منم زیاد شنیدم که نباید موتورشویی نباید کرد...
پس کاربرد این قضیه چیه؟

shadows_funeral
20-06-2013, 04:26
پس کاربرد این قضیه چیه؟
تمیزی داخل کاپوت. چون معمولا خیلی کثیف هستش و بعضی ها دوست دارن داخل کاپوت ماشینشون مثل داخل کابین تمیز باشه.
البته کسی هم که بخواد ببره ماشینشو بفروشه موتور شویی می کنه که مثلا بگه ماشین کم کارکرد هست یا موتور تر و تمیزی داره.
کلا فایده خاصی نداره.

shadows_funeral
20-06-2013, 04:29
مرسی
البته منم به این رسیدم !

اما سوال من بیشتر راجع به همون آب گرم و سرده!
نظر شما راجع به این چیه؟!

کارواش با آب گرم بدنه ماشین رو بهتر تمیز می کنه. همینطور راحتتر. برخی لکه ها (مخصوصا لکه های دارای چربی) با آب سرد از بین نمیرن.

NorthBridge
20-06-2013, 05:28
7 نکته درباره ی موتورشویی: روش کار، ، زمان و دمای آب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پس کاربرد این قضیه چیه؟
شخصاً تا بحال هر نوع خودرو رو موتورشویی بردم هنوز هیچ مشکلی نه از ناحیه ی ECU و نه از سایر بخشها براشون پیش نیامده . نمیدونم مشکل دوستان از چه بابت بوده
با اینحال اگر بخش الکترونیکی خاصی هم در خودروشون مشکل داشته و یا مستعد آسیب دیدن بوده میتونستن قبلش اون قسمت خاص رو با یک پوشش ضد آب بپوشونند همونطور که در اینجا موتور شویی درست رو با تصویر آموزش داده و اگر قبلاً به مشکل خوردید فکر نکنم هیچکدوم از این نکات رو رعایت کرده باشید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگر از خودروی شخصی خیلی کم استفاده می کنید سالی یکبار (بخصوص بعد از زمستان) زیرشویی و موتورشویی رو با دقت انجام بدید تا از پوسیدگی و زنگ زدگی کف خودرو و بدنه در اثر نفوذ نمک و ... جلوگیری کنید اگر زیاد استفاده می کنید حداقل 6 ماه یکبار . اما قبلش نکاتی که در لینک بالا گفته رو انجام بدید و خودرو رو فی البداهه بدست کارگران کارواش که متأسفانه معمولاً از کمترین سواد علمی و فنی بی بهره اند نسپرید ...

از این گذشته موتور شویی فقط بمنظور حفظ ظاهر هم نیست مزایای خیلی خیلی مهمتری داره از جمله اینکه شما خودتون براحتی و با یک نگاه متوجه کوچکترین عیوب از قبیل شل شدن کانکتور انواع حسگرها، شروع نشت روغن از سرسیلندر و یا کارتل و سایر بخشها، آسیب کاسه نمدها، خوردگی قطعات و خلاصه بسیاری از ایرادات خواهید شد قبل از اینکه بزرگتر بشن و کار به تعمیرات سنگینتر و هزینه بر تر بکشه و بدیهیه این کمک به سلامت و طول عمر خودروی خودتون میکنه

اما امان از وقتیکه محفظه ی موتور آلوده و کثیف باشه اونوقت نه تنها رغبتی به بازرسی خودرو نخواهید داشت بلکه معمولاً بزرگترین علامت های بروز مشکلات رو هم متوجه نخواهید شد تا وقتیکه کار دستتون بده . البته کار تعمیرکار هم برای عیب یابی و تعمیر یک چنین خودروی کثیفی بمراتب سخت تر هست

shadows_funeral
20-06-2013, 06:26
7 نکته درباره ی موتورشویی: روش کار، ، زمان و دمای آب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

شخصاً تا بحال هر نوع خودرو رو موتورشویی بردم هنوز هیچ مشکلی نه از ناحیه ی ECU و نه از سایر بخشها براشون پیش نیامده . نمیدونم مشکل دوستان از چه بابت بوده
با اینحال اگر بخش الکترونیکی خاصی هم در خودروشون مشکل داشته و یا مستعد آسیب دیدن بوده میتونستن قبلش اون قسمت خاص رو با یک پوشش ضد آب بپوشونند همونطور که در اینجا موتور شویی درست رو با تصویر آموزش داده و اگر قبلاً به مشکل خوردید فکر نکنم هیچکدوم از این نکات رو رعایت کرده باشید:

اگر از خودروی شخصی خیلی کم استفاده می کنید سالی یکبار (بخصوص بعد از زمستان) زیرشویی و موتورشویی رو با دقت انجام بدید تا از پوسیدگی و زنگ زدگی کف خودرو و بدنه در اثر نفوذ نمک و ... جلوگیری کنید اگر زیاد استفاده می کنید حداقل 6 ماه یکبار . اما قبلش نکاتی که در لینک بالا گفته رو انجام بدید و خودرو رو فی البداهه بدست کارگران کارواش که متأسفانه معمولاً از کمترین سواد علمی و فنی بی بهره اند نسپرید ...

از این گذشته موتور شویی فقط بمنظور حفظ ظاهر هم نیست مزایای خیلی خیلی مهمتری داره از جمله اینکه شما خودتون براحتی و با یک نگاه متوجه کوچکترین عیوب از قبیل شل شدن کانکتور انواع حسگرها، شروع نشت روغن از سرسیلندر و یا کارتل و سایر بخشها، آسیب کاسه نمدها، خوردگی قطعات و خلاصه بسیاری از ایرادات خواهید شد قبل از اینکه بزرگتر بشن و کار به تعمیرات سنگینتر و هزینه بر تر بکشه و بدیهیه این کمک به سلامت و طول عمر خودروی خودتون میکنه

اما امان از وقتیکه محفظه ی موتور آلوده و کثیف باشه اونوقت نه تنها رغبتی به بازرسی خودرو نخواهید داشت بلکه معمولاً بزرگترین علامت های بروز مشکلات رو هم متوجه نخواهید شد تا وقتیکه کار دستتون بده . البته کار تعمیرکار هم برای عیب یابی و تعمیر یک چنین خودروی کثیفی بمراتب سخت تر هست
در مورد لینکی که گذاشتین : من که تا بحال ندیدم هیچ کدوم از کارواشهای ایران اینطوری موتور شویی انجام بدن. اصلا یا آب رو میگیرن تو موتور یا اینکه نهایتا خیلی بخوان دقیق باشن بخار آب رو میگیرن تو موتور (بعد از اینکه کف آبه رو پاشیدن تو موتور) پس اونچه تو ایران به عنوان موتور شویی اتفاق میوفته با این لینکی که شما دادید زمین تا آسمون تفاوت داره.
دوم اینکه نیم سوز شدن قطعات الکترونیکی و آسیبهایی که بعضا از چشم ما دور می مونه خیلی تو موتور شویی رایجه. و کم شدن عمر قطعات ماشین و مشکلات نا بهنگامی که برای ماشینها بعضا پیش میاد می تونه یکی از عواملش همین مورد باشه.
در مورد زیر شویی حق با شماست. ماشین باید هر از چندی زیر شویی بشه. مخصوصا بعد از فصل برف و باران.
اما در مورد موتور شویی به نظرم فقط بیرون ریختن پول هستش و لا غیر. (البته اگه آسیب نزنه که در اون صورت ضرر مضاعفه)

NorthBridge
20-06-2013, 07:56
در مورد لینکی که گذاشتین : من که تا بحال ندیدم هیچ کدوم از کارواشهای ایران اینطوری موتور شویی انجام بدن. اصلا یا آب رو میگیرن تو موتور یا اینکه نهایتا خیلی بخوان دقیق باشن بخار آب رو میگیرن تو موتور (بعد از اینکه کف آبه رو پاشیدن تو موتور) پس اونچه تو ایران به عنوان موتور شویی اتفاق میوفته با این لینکی که شما دادید زمین تا آسمون تفاوت داره.
دوم اینکه نیم سوز شدن قطعات الکترونیکی و آسیبهایی که بعضا از چشم ما دور می مونه خیلی تو موتور شویی رایجه. و کم شدن عمر قطعات ماشین و مشکلات نا بهنگامی که برای ماشینها بعضا پیش میاد می تونه یکی از عواملش همین مورد باشه.
در مورد زیر شویی حق با شماست. ماشین باید هر از چندی زیر شویی بشه. مخصوصا بعد از فصل برف و باران.
اما در مورد موتور شویی به نظرم فقط بیرون ریختن پول هستش و لا غیر. (البته اگه آسیب نزنه که در اون صورت ضرر مضاعفه)
با تشکر از نظراتتون . اما دوست عزیز چند جای نظرات شخصی شما مبنای علمی نداره

قبل از هر چیز با دلایلی که آوردم باید براتون روشن شده باشه که به تعبیر شما «پول دور ریختن» نیست. کما اینکه همه جای دنیا اینکار رو به روش درستش انجام میدن و پول دور ریختن محسوب نمیکنند! و ده ها و صدها صفحه دستورالعمل براش توی فضای مجازی و یا چاپ شده وجود داره که میتونید خودتون مطالعه کنید

نکته اینجاست که اگر شما خودرو رو میدین به کارواش و دیگه میرین پی کارتون و یا اگرم همونجا حضور دارید قدرت کنترل و نظارت بر اوضاع رو ندارید که هیچ! بحثی نیست و خیلی بهتره شما دور شستشوی موتور رو کلاً خط بگیرید!

چون درستش اینه که خودتون مطابق اون آموزش ها ابتدا و همونطور که قبلاً گفتم بخشهایی که فکر میکنید حساس تره رو بپوشونید و بعد اجازه بدید که شستشوی موتور انجام بشه و در طی مراحل کار باز هم نظارت کامل روی امور داشته باشید. این شیوه رو من سالهاست که با انواع خودروها انجام دادم و دچار هیچ مشکلی نشدم و به دیگرانم همیشه توصیه میکنم

و اما در مورد قطعات الکترونیک و نیمه رساناها ما در الکترونیک بطور کلی چیزی بنام نیم سوز شدن نداریم. قطعاتی که حاوی سیم پیچ هستند مثل دینام و استارتر مستثناست. البته این صحبتم به این معنی نیست که اگر روی سیم پیچ ها آب ریخته بشه سوخته و یا نمیسوز میشن!
شما اگر در خودرو بخشهایی دارای مدارات باز و بدون آب بندی دارید لازمه قبل از شستشو اون بخشها رو پوشش بدید . به همین راحتی .

samir2011
14-05-2014, 11:34
با پوشش موافقم - در ضمن شستشوی موتور سالی یک بار خوبه چرا که باعث تمیز شدن بدنه قطعات شده و در نتیجه موتور ماشین گرم نشده و احتراق بیرونی بهتری پیدا کرده و وزودتر هم خنک میشه چون گرد و خاک مرطوب باعث می شود که گرمای موتور از بدنه خارج نشده و در نتیجه به قطعات آسیب وارد کرده و راندمان کاهش پیدا کنه

Pourya-pc
14-05-2014, 12:38
من پراید دارم و هر 3 ماه یکبار موتورشویی انجام میدم و همیشه موتور ماشینم تمیز است ، یک مورد خیلی خوب در این کار این هست که احتمالا بوی نامطبوع وارد اتاق نمیشه و همیشه هوای سالم و بدون گردو غبار در اتاق دارید .
تا به حال هیچ مشکلی پیدا نکردم فقط هردفه آژیر دزدگیر رو با پلاستیک میپوشونم چون آب واردش میشه و تا خشک بشه دردسر داره . قبل از شستوشو هم وایر شمعا رو حتما چک کنید که محکم سر جاشون باشن .
همین .

رفیق خوب
03-06-2014, 16:22
کارواش خوبه چرا بده؟

toosboiler
25-06-2014, 14:10
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «عصر خودرو» به نقل از سایپانیوز، اگر خودرو به شکل حرفه ای شسته نشود، زنگ زدگی و خوردگی باعث خواهد شد خودرو زودتر از حد معمول ارزش خود را از دست بدهد. سرسرکی شستن خودرو باعث می شود جرم و مواد خورنده در درزها و لابه لای منافذ جا خوش کنند و بر سرعت فرسودگی خودرو بیفزایند. شستن خودرو و واکس زدن آن فقط در جهت ارضای حس زیبایی دوستی نیست بلکه یک توصیه جدی است و عواقب مالی دارد و نباید از آن غفلت شود.
قاعده کلی این است که با عوض شدن هر فصل شست و شوی کامل (روشویی، زیرشویی و موتورشویی) و واکس زدن فراموش نشود. هر فصل هم مشکلات خاص خودش را به وجود می آورد و خودرو نیز مانند پوست نیاز به مراقبت دارد. مولین مک کی صاحب کارواش کویک اند برایت در شهر شارلوت آمریکا می گوید، عدم توجه به شست و شوی به موقع خودرو می تواند هنگام فروش تا 2 هزار دلار روی ارزش خودرو اثر منفی بر جای بگذارد.
در بیشتر کشورها برای یخ زدایی در زمستان از نمک استفاده می شود که اثر خورندگی شدیدی دارد. مدفوع پرندگان و غباری که روی خودرو می نشیند و همچنین شیره درختان بر روی رنگ بدنه اثر خورندگی برجای می گذارند و به تدریج باعث رنگ پریدگی خودرو می شوند. شاون گالیچی صاحب کارواش مایامی اتو اسپا می گوید: در کارواش ها از نوعی صابون ضد غبار و ضد خاک رس یا ضد غبار حاصل از ترمز استفاده می شود که تا مدتی هر چند کوتاه به نوعی روی بدنه خودرو عایق ایجاد می کند.
گالیچی می گوید زندگی در شهر، روستا، مناطق کوهستانی و برف خیز، کنار دریا و مرطوب باعث می شود که مراقبت از خودرو در مناطق مختلف متفاوت باشد. در برخی نقاط نگداری از خودرو نیاز به مراقبت و صرف وقت و انرژی بیشتری دارد. در برخی از نقاط زیرشویی و موتورشویی نیاز به دفعات بیشتری دارد. مک کالی می گوید زیرشویی خودرو دوبار در سال توصیه می شود. در مناطق برف خیز و جایی که زیاد از نمک برای آب شدن برف استفاده می کنند حتی سه تا چهار بار هم توصیه شده است.
در مناطقی همچون فلوریدا که همیشه هوا گرم و آفتابی است، رنگ بدنه بیشتر در معرض است و روشویی خودرو روی حفظ ارزش خودرو مؤثر است. واکس زدن داشبورد و تزئینات داخل خودرو هر سه ماه یک بار توصیه شده است. در حال حاضر یک روشویی ساده در آمریکا حدود 3 دلار هزینه دارد و یک شست و شوی تمام عیار و کامل همراه با واکس حدود 20 دلار آب می خورد.
دارندگان کارواش توصیه می کنند برای شست و شوی خودرو به هیچ وجه از مایع ظرفشویی یا دستشویی استفاده نشود، مواد شوینده خودرو به کلی با مایع ظرفشویی متفاوت است. شما امروز برای شست و شوی خودرو خود پول خرج کنید و مطمئن باشید این پول هنگام فروش خودرو به شما باز می گردد.
اگر علاقمند به آشنایی با انواع پکیج های کارواش بخار هستید این سایتو ببینید.

hossein blak
22-07-2014, 22:35
من فقط این جواب رو در این تاپیک دیدم .......جواب دیگه ای نیست؟!.......با آب گرم شد

کارواش با آب گرم بدنه ماشین رو بهتر تمیز می کنه. همینطور راحتتر. برخی لکه ها (مخصوصا لکه های دارای چربی) با آب سرد از بین نمیرن.