PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نگهداری از دو گوسفند چه چیزهایی نیاز داره؟

pashangparsi6
18-06-2013, 14:32
با درود پیش از هر چیزی باید ببخشید چون بخش تخصصی این پرسش رو پیدا نکردم ناچار شدم اینجا این پرسش رو مطرح کنم دوستان من اگر بخوام دوتا گوسفند + بچشون! رو نگه داری کنم روزانه چند کیلو علوفه نیاز دارن؟ برای نمونه اگر بخوام بخشی از زمین خودمو که 1000 متر هست یونجه بکارم آیا برای خوراک این دو گوسفند بسنده (کافی) هست؟ همچنین هر گوسفند روزانه چند کیلو شیر می ده؟ و اینکه چه زمان هایی باید گوسفند رو دوشید؟ گویا باید صبح زود باشه ولی صبح های زود امکانش نیست. آیا می شه شب یا نیمه شب دوشید و ... با سپاس

Amin-Nasim
18-06-2013, 16:20
سلام
فک کنم جای این سوال توی بخش متفرقه بود!!!!!
شما چه مدل گوسفندی مد نظرتون هست ؟؟؟؟ میش یا بز ؟؟؟؟؟:n02:
نمیشه دقیق گفت چند کیلو علف میخورن ، اینا دائما در حال خوردن هستن یعنی اگه اب و علف باشه 24ساعت میخورن
هرچی هم بیشتر علف و اب بخورن هم بیشتر شیر میدن هم بیشتر بزرگ میشن
این مقدار زمین والا دقیق نمیدونم ولی فکر میکنم کافی باشه ولی خب باید منبع دیگه ای هم کنارشون باشه مثلا بیابونی خیابونی پارکی زمین چمنی :n02:

میزان شیر هم بستگی داره گوسفند میشه یا بز ؟:n02:

اگه زیاد شیر بدن باید دو وعده دوشیده بشن ، اگه شیرشون کمه باید یه وعده دوشید
زمانش فک نکنم مهم باشه فقط باید با فواصل زمانی یکسان دوشید

کلا اگه یه فرد با تجربه کنارتون باشه و بهتون کمک کنه میتونید موفق بشید وگرنه :n03:

pashangparsi6
18-06-2013, 16:26
سلام فک کنم جای این سوال توی بخش متفرقه بود!!!!! شما چه مدل گوسفندی مد نظرتون هست ؟؟؟؟ میش یا بز ؟؟؟؟؟:n02: نمیشه دقیق گفت چند کیلو علف میخورن ، اینا دائما در حال خوردن هستن یعنی اگه اب و علف باشه 24ساعت میخورن هرچی هم بیشتر علف و اب بخورن هم بیشتر شیر میدن هم بیشتر بزرگ میشن این مقدار زمین والا دقیق نمیدونم ولی فکر میکنم کافی باشه ولی خب باید منبع دیگه ای هم کنارشون باشه مثلا بیابونی خیابونی پارکی زمین چمنی :n02: میزان شیر هم بستگی داره گوسفند میشه یا بز ؟:n02: اگه زیاد شیر بدن باید دو وعده دوشیده بشن ، اگه شیرشون کمه باید یه وعده دوشید زمانش فک نکنم مهم باشه فقط باید با فواصل زمانی یکسان دوشید کلا اگه یه فرد با تجربه کنارتون باشه و بهتون کمک کنه میتونید موفق بشید وگرنه :n03: والا پیش تر شنیده بودم بز بهتر هست ولی گویا چون این زمین من باغ هست و درخت میوه داره بز گزینه ی خوبی نیست چون برگ های درخت ها رو می خوره پس در نتیجه باید میش بگیرم حدودی نمی شه گفت روزانه چند کیلو علوفه نیاز دارن؟ شیر بز چند کیلو هست روزانه (حدودا) شیر میش چند کیلو هست/ باز هم سپاس

Amin-Nasim
18-06-2013, 22:37
والا پیش تر شنیده بودم بز بهتر هست ولی گویا چون این زمین من باغ هست و درخت میوه داره بز گزینه ی خوبی نیست چون برگ های درخت ها رو می خوره پس در نتیجه باید میش بگیرم حدودی نمی شه گفت روزانه چند کیلو علوفه نیاز دارن؟ شیر بز چند کیلو هست روزانه (حدودا) شیر میش چند کیلو هست/ باز هم سپاس

اره اگه باغ دارین کلا بز رو بیخیال بشین که درخت سالم براتون نمیذاره:n02:
والا تا حالا وزن نکردم که چقدر علف میخورن :n02: علف داریم تا علف ، فرق میکنه :n02:
نمیدونم دقیق چقدر شیر میدن ، اونم بستگی به اب و علفش داره
مثلا حدود یک کیلو باید باشه
شیر بز از شیر میش بیشتره
شیر میش چرب تره ظاهرا

A M ! N
19-06-2013, 01:11
اگه از نظر اقتصادی و سود بخوایم نگاه کنیم به نظر من گوساله خیلی سود بیشتری داره ، البته تعداد زیاد. منتها نگه داری گوساله خب طبعا یکم سخت تره.
هزینه ی نگه داریشون شامل آب ، یونجه ، نان خشک ، دوا ، واکسن و همچنین حق کارگر هم جزئی از هزینه هستش که باید از سود پایانی کسر بشــــــه.
اگه کسی در این راه استقامت به خرج بده و تجربه اش زیاد باشه سود خوبی عایدش میشه.

V E S T A
19-06-2013, 01:30
یه نکته هم بهتر هست بدونین .. علف هرز های باغتون می تونه کیفیت شیر دام رو پایین بیاره بهتره از علف هرز باغ برای تغذیه دام استفاده نکیند..

pashangparsi6
19-06-2013, 14:07
یه نکته هم بهتر هست بدونین .. علف هرز های باغتون می تونه کیفیت شیر دام رو پایین بیاره بهتره از علف هرز باغ برای تغذیه دام استفاده نکیند.. پس چطور هست که چوپان ها دام های خودشون رو به کوه و دشت می برن و دام ها علف های هرز رو می خورن و ../ من گمون می کردم در کنار علوفه عادی اگر علف های طبیعی رو بخورن شیر کیفیت بهتری پیدا می کنه؟!؟!

pashangparsi6
19-06-2013, 14:10
اگه از نظر اقتصادی و سود بخوایم نگاه کنیم به نظر من گوساله خیلی سود بیشتری داره ، البته تعداد زیاد. منتها نگه داری گوساله خب طبعا یکم سخت تره. هزینه ی نگه داریشون شامل آب ، یونجه ، نان خشک ، دوا ، واکسن و همچنین حق کارگر هم جزئی از هزینه هستش که باید از سود پایانی کسر بشــــــه. اگه کسی در این راه استقامت به خرج بده و تجربه اش زیاد باشه سود خوبی عایدش میشه. بله دوست گرامی از نظر اقتصادی که گوساله و گاو خیلی بهتر هست و البته خیلی خرج و دردسر بیشتری داره. من بیش تر مد نظرم این هست که بتونم لبنیات خودمو خودم تهیه کنم که گمون کنم دوتا گوسفند برای یک یا چند تَن بسنده (کافی) باشه

V E S T A
19-06-2013, 15:12
پس چطور هست که چوپان ها دام های خودشون رو به کوه و دشت می برن و دام ها علف های هرز رو می خورن و ../ من گمون می کردم در کنار علوفه عادی اگر علف های طبیعی رو بخورن شیر کیفیت بهتری پیدا می کنه؟!؟!

بعضی علف های هرز هم باعث کاهش کیفیت و کمیت شیر دام و هم باعث مسمومیـت دام میـشه این مختـص هر دامـی میشه اینو همه دامـداران می دونـن

حتی چوپانی که دامش رو برای چـرا به دشـت می بره . مثلا یونجـه ای که در کنارش علـف های هرزی مثل ماشک وحشـی و سِس وجود داره کیـفیت علوفـه

برداشت شـده رو کاهـش میده عـلاوه بر این تغذیه از انـدام های هوایی علـف هـرزهایی مثل آلیسوم، نیـاله،درمنـه، خردل وحشـی و بو مادران، کاسنی،

تلخ بیان، بابونه عطر، مزه و طعم طبیعی شیر دام رو تغییر میده..بعضـی علـف هرزها که دندانه و ریشک دارن مثل توق ارزش پشم گوسفند رو کاهـش میدن

دام هم ممکنه مثل انسان به دانه گرده بعضی علف های هرز حساسیت داشته باشه مثل علف هرز درمنـه کبیـر. تغذیـه از فرفیـون باعـث اختـلالات هضمـی و

عدم تعادل دام مبشه.بعضی علف های هرز که رگه های سیلیس بالایی دارن و برگ و ساقشـون حالت برنده پیدا کردن دام رغبتی به خوردنشـون نداره مثل نـی

علف هرز خاکشیر تلخ به علت تلخ بودنش دام رغبتی به خوردنش نداره . دام بعد از تغذیه ار خردل وحشی دل درد و اختـلالات تنفسـی پیدا میکنه و شـیر دام

هم بدطعم میشه.در علف هرز چَچَم وجود تمولین اسید و یکی از گلوکوزیدها به نام ساپونین باعث مسمومیت دام و انسان میـشه و برای انسان و دام خطرناکه

علـف هرز تـاج خـروس مقـدار زیـادی نیتـرات یا اکسـالات داره که باعـث مـرگ دام میشه. علـف هرز سلـمه تره یا سلمـک مقـادیر زیـادی گلوکوزیدسیانوژنیـک

تولیـد میکنه که باعث مسمومیت دام میشه. توق ماده Hydroquinone تولید میکنه و باعث تورم کبد در دام میشه..

بعضی از علف های هرز خوش خوراک فقط در مواقع خشکسالی و زمانی که علوفه در دسترس نیست میشه مورد استفاده قرار بگیره

شنگ مرتعی هست و میشه دام ازش استفاده کنه همچنین پنیرک هم مورد چرای دام هست .قیاق علـف هـرزی هسـت که به علـت تراکـم هیدروسیانیـک

اسید در برگهاش سمی هست ولی به علت ارزش غذایی که داره دام ازش تغذیه میکنه...

در کنار همه این ضرر ها بذر علف های هرز هضم نمیشه و کود دام در برگیرنده مقدار زیـادی بذر علف هرز هست که این باعث افزایش علف هرز های باغ و زمین

زراعی میشه