PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مشکل با کابل E-Sata مادربورد Asrock

golmohammadi
06-06-2013, 17:04
سلام
مادر بورد منASROCK 990 FX EXTREM 3 هست
این مادربورد به پورت E-Sata مجهز میباشد
اکنون یه کابل e-sata خرید کرده ام
فقط دیتا داره و برقشو از یه منبع خارجی تهیه میکنم
حالا مادربورد هارد را نمیشناسه از این طریق
مشکل از چیه ؟
نیاز به تنظیم خاصی داره ؟
حتی از برق خود کیس هم کمک کردم بازم نشناخت

NorthBridge
06-06-2013, 17:32
داخل ستاپ بایوس رو چک کن ببین eSATA اگه فعاله، آیا هارد رو هم در همون بایوس شناسایی کرده یا نه؟
ضمناً این لینک هم ممکنه به کارت بیاد:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

absineh
06-06-2013, 22:47
توی ستاپ مادربورد علاوه براینکه e-sata را باید فعال کنید روی سی دی مادربورد درایور مربوط به e-sata هست که باید نصب کنید تا اینکه نتیجه بگیرید .

golmohammadi
07-06-2013, 10:21
داخل ستاپ بایوس رو چک کن ببین eSATA اگه فعاله، آیا هارد رو هم در همون بایوس شناسایی کرده یا نه؟
ضمناً این لینک هم ممکنه به کارت بیاد:
تا بایسو بیشتر از یه گزینه نداره
که طبیعتا اونم فعاله
فقط نیمدونم ide configuration بایستی رو کدوم باشه ؟
میتونه فرقداشته باشه ؟
تو بایوس الان نگاه میکنم میگم که شناسایی شده یا نه

توی ستاپ مادربورد علاوه براینکه e-sata را باید فعال کنید روی سی دی مادربورد درایور مربوط به e-sata هست که باید نصب کنید تا اینکه نتیجه بگیرید .
تو دی وی دی مادربورد فکر نکنم درایوری به این اسم وجود داشته باشه

راستی یه سوال دیگه
مدل مین بورد من اینه (990FX Extreme3)

چند تا اپلیکیشن هست
xlan
xusb
xram
اینا واقعا تو سرعت این موارد تاثیری دارند یا دکوریه ؟

ویرایش :
تو تنظیمات بایوس گزینه ای برای روشن و خاموش کردن e-sata نداره
فقط وقتی sata mode را رو ahci میذارم داخل هر پورت ساتا یه دونه روشن کردن اکسترنال ساتا ظاهر میشه
که اینم تاثیری نداشت
احتمال داره کابل خراب باشه ؟

NorthBridge
07-06-2013, 12:29
اون IDE Configuration/AHCI برای انتخاب حالت شناسایی هارد ساتا هست که روی AHCI باشه کارایی هارد بیشتر میشه
الان فیرمویر مادربورد شما UFEI هست یا Bios قدیمیه؟
اگه UFEI هست داخل بخش Advanced هیچی مربوط به هارد اکسترنال یا eSATA رو ندارید

golmohammadi
07-06-2013, 12:32
اون IDE Configuration/AHCI برای انتخاب حالت شناسایی هارد ساتا هست که روی AHCI باشه کارایی هارد بیشتر میشه
الان فیرمویر مادربورد شما UFEI هست یا Bios قدیمیه؟
اگه UFEI هست داخل بخش Advanced هیچی مربوط به هارد اکسترنال یا eSATA رو ندارید
نسخه رام 1.50 هست که جدیدا اپدیت کردم(آخری بایدب اشه)
دیگه نمیدونم کدومی میشه

NorthBridge
07-06-2013, 12:36
حالت UFEI مثل شکل پایینه. محیطی گرافیکی که موس هم توش کار میکنه

absineh
07-06-2013, 12:52
مادربوردمن ایسوزه asusزمانیکه اسمبل کردم وویندوز را نصب کردم توی سی دی مادربورد درایورمربوط به e-sataداشت آن را نصب کردم کابل وپاور را وصل کردم چک کردم مشکلی نداشت وشناسایی کرد .

golmohammadi
07-06-2013, 13:23
حالت UFEI مثل شکل پایینه. محیطی گرافیکی که موس هم توش کار میکنه
اره بدین شکل هست و موس هم کار میکنه
من تنظیمات ساتا را گذاشتم رو ahci
خب حالا پیشنهاد شما چیه ؟

مادربوردمن ایسوزه asusزمانیکه اسمبل کردم وویندوز را نصب کردم توی سی دی مادربورد درایورمربوط به e-sataداشت آن را نصب کردم کابل وپاور را وصل کردم چک کردم مشکلی نداشت وشناسایی کرد .
پس حتما درایور خاصی لازمه ؟

absineh
07-06-2013, 13:43
یکباربایوس را دیفالت کنید وکابل پاور e-sataرا وصل کنید وازتوی دیوایس منیجر ببینید هست یا خیر یا زمانیکه وصل میکنید ویندوز میشناسد یا خیر اگر نشد باید حتما درایورش را نصب کنید .

absineh
07-06-2013, 13:47
ازتوی سایت asrockمدل مادربورد رابزنید ودرایورش رادانلود کنید وپیشنهاد میکنم یکباردفترچه مادربورد را مطالعه کنید اگرنداشت ازتوی سایت user manual رابگیرد وحتما مطالعه کنید.

golmohammadi
07-06-2013, 19:11
اخه من درایوری نیافتم
این لیست دریاورها برای وین 8 هست

golmohammadi
08-06-2013, 21:55
به نتیجه نرسیدم
موقع وصل کردن هارد معمولی حتی صدای پلاگ شدن هم نمیاد

NorthBridge
08-06-2013, 22:17
ببین من نعجب میکنم که چرا توی بایوس نمیتونید این هارد رو ببینید. چون اگه اینطور باشه اگه فرض غیر فعال بودنش در بایوس رو منتفی بخوایم بدونیم معلوم میشه یک اشکال سخت افزاری برای مین شما وجود داره که اصلاً به ویندوز و درایورها ربطی نداره
چون توی بایوس که به نصب یا عدم نصب درایور مربوط نمیشه!
اگه شما مرحله ی شناسایی در بایوس رو با موفقیت پشت سر گذاشتید اونوقت باید به فکر آپدیت درایو eSATA باشید که البته همونم به هیچوجه ضروری نیست چون خود ویندوز براحتی این کانکتور رو مثل کانکتورهای ساتای داخلی شناسایی میکنه و نیاز به درایور خاصی نداره
من خودم الان داریم با eSATA براحتی کار میکنم البته بایوس من داستانش با مال شما تفاوت بنیادی داره
بعلاوه من به سلامت کابل شما هم یکم مشکوکم چون خودم چوب فروشنده های بیسواد و تولید کننده های نابکار رو چند بار تابحال خوردم.جسارتاً دو سر کابلتون درست مثل تصویر پایینه؟ و صمناً روی یک سیستم یا لپتاپ دیگه هم که eSATA داره تست کنید تا مطمئن بشید کارکردش درسته.

golmohammadi
08-06-2013, 22:47
من خودم یه جورایی به کابل شک دارم
چون وقتی به مادربورد وصل میکنم اصلا دیوایسی شناخته نمیشه
حتی تو دیسک منیجر هم چیز حداقل ناقصی هم ظاهر نمیشه
فکر کنم شما یه چیزیو درست متوجه نشدین
و یا من اشتباهی گفتم
من هارد نرمال را میخوام به e-sata وصل کنم نه هاردی که خودش esata داره

NorthBridge
08-06-2013, 23:04
خب پس بگوووووووووووو
کانکتور eSATA ی مین برد در اصل برای هاردهای اکسترنال مجهز به eSATA ساخته شده البته من فکر کنم یکبار با همین کابلی که یک سرش ساتا و سر دیگش eSATA هست و شما عکسش رو گذاشتید تونستم هارد اینترنال 3.5 اینچی رو با تأکمین برق 12V به لپتاپ وصل کنم پس سازگاری احتمالاً وجود داره
ولی دلیل خاصی هست که این هارد رو به کانکتورهای ساتای داخلی وصل نمی کنید؟

ata.royalfalcon
08-06-2013, 23:10
من خودم به این روش زیر هارد 3.5 اینچی pc یا DVD رایتر رو به پورت esata لپتاپ وصل میکنم و مشکلی هم نداشتم . تست کنید ببینید مشکل برطرف میشه یا خیر .

1. یه کابل esata که کانکتورهای آن نری هستند خریدم (male connector) مثل عکسی که در پست 14 هست .

2. یک عدد براکت sata to esata مثل عکس زیر خریدم . قسمت esata اين براكت بصورت مادگي هست (female connector) .

3. در نهایت قسمت sata این براکت رو به هارد متصل کردم و کابل esata دو سر نری رو از یکطرف به لپتاپ و از طرف دیگر به مادگی کابل esata متصل کردم. یکی از کانکتورهای پاور رو به هارد وصل کردم و خیلی راحت هارد در سیستم شناسایی شد .

golmohammadi
08-06-2013, 23:41
خب پس بگوووووووووووو
کانکتور eSATA ی مین برد در اصل برای هاردهای اکسترنال مجهز به eSATA ساخته شده البته من فکر کنم یکبار با همین کابلی که یک سرش ساتا و سر دیگش eSATA هست و شما عکسش رو گذاشتید تونستم هارد اینترنال 3.5 اینچی رو با تأکمین برق 12V به لپتاپ وصل کنم پس سازگاری احتمالاً وجود داره
ولی دلیل خاصی هست که این هارد رو به کانکتورهای ساتای داخلی وصل نمی کنید؟
من برق هارد را هم از خارجی و هم از پاور خود سیستم تامین کردم ولی فایده ای نداشت
دلیلش اینه که نمیخوام هر لحظه در کیسمو باز کنم و ....
همچنین کابل esata کمی طویل هست و براحتی میشه باهاش کار کرد

من خودم به این روش زیر هارد 3.5 اینچی pc یا DVD رایتر رو به پورت esata لپتاپ وصل میکنم و مشکلی هم نداشتم . تست کنید ببینید مشکل برطرف میشه یا خیر .

1. یه کابل esata که کانکتورهای آن نری هستند خریدم (male connector) مثل عکسی که در پست 14 هست .

2. یک عدد براکت sata to esata مثل عکس زیر خریدم . قسمت esata اين براكت بصورت مادگي هست (female connector) .

3. در نهایت قسمت sata این براکت رو به هارد متصل کردم و کابل esata دو سر نری رو از یکطرف به لپتاپ و از طرف دیگر به مادگی کابل esata متصل کردم. یکی از کانکتورهای پاور رو به هارد وصل کردم و خیلی راحت هارد در سیستم شناسایی شد .

ابتکار خوبی بوده
بایستی دنبال این قطعات باشم ببینم پیدا میشه یا نه
ایراد کار اینجاست که کابل ساتای عادی کوتاه هست
و وقتی این پورت ساخته شده را به پشت کیس نصب میکنیم وصل کردن هارد کمی مصیبت میشه
در حالی که esata بزرگتره و راحت تر
حالا میگم کابل ساتا اگه طویل باشه افت سرعت میتونه داشته باشه ؟
البته منظور از طویل نهایتش 60 سانت

ata.royalfalcon
09-06-2013, 07:46
ابتکار خوبی بوده
بایستی دنبال این قطعات باشم ببینم پیدا میشه یا نه
ایراد کار اینجاست که کابل ساتای عادی کوتاه هست
و وقتی این پورت ساخته شده را به پشت کیس نصب میکنیم وصل کردن هارد کمی مصیبت میشه
در حالی که esata بزرگتره و راحت تر
حالا میگم کابل ساتا اگه طویل باشه افت سرعت میتونه داشته باشه ؟
البته منظور از طویل نهایتش 60 سانت

1. البته اين براكت رو به پشت كيس وصل نكردم ، بلكه به هارد اينترنال وصل كردم (براي اينكه هارد اينترنال صاحب پورت esata شود) ، سپس كابل esata رو از يكطرف هارد (دقيقتر ، براكتي كه به هارد وصل هست) و از يكطرف به كيس (پورت esata مادربرد) وصل كردم .
2. با توجه به اينكه مادربردتان مادربردتان esata داره نيازي نيست كه اين براكت رو به كيس وصل كنيد مگر اينكه پورت esata مادربردتان واقعاً خراب باشه يا اينكه به تعداد بيشتري پورت esata لازم داريد .
3. والا تا يك متر جواب ميده (لينك ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) .

يه پيشنهاد : كلاً سيستم رو خاموش كنيد . اول هارد رو به سيستم متصل كنيد (به روش خودتون ، esata) و هارد رو با يك پاور ديگه غير از پاور سيستم روشن كنيد . سپس سيستم رو روشن كنيد و ببينيد آيا در device manager هارد شناخته شده يا خير ؟