PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تعادل بین بارها

baby_1
02-06-2013, 20:10
سلام
همیشه سوالات این گونه (که در پایین اشاره می کنم) حل می کردیم اما حالا که به مفهموش فکر می کنم کمی عجیب به نظر می رسن
1-تعادل بین بار دقیقا یعنی چی؟چه موقع بین بارها تعادل به وجود می یاد؟
2-مگه نیروی بین دو بار امکانش هست در فاصله کمی مثل 2-3 متر صفر می شه که بتونیم فرض کنیم که دو بار در حالت تعادل هستن؟

پیشاپیش از پاسختون ممنونم

danial_848
02-06-2013, 21:02
سلام.سوال رو خیلی بد و ناقص مطرح کردید. اگه درست متوجه شده باشم: تعادل بین بارها کلا وقتی مطرح میشه که یا چند بار رو از قبل ثابت نگه داریم، که بحثمون میشه روی بارهای غیر ثابت دیگه ی دستگاه، یا اینکه بیش از دوبار داشته باشیم (مثل سه تا بار در حالتی که بار یکی متفاوت با دوتای دیگه باشه) که در وضعیتهای خاصی بینشون تعادله (=نیروی برایند وارد بر هر بار صفره).

baby_1
02-06-2013, 21:39
سلام و ممنونم از پاسخگوییتون
1-پس عملا دو بار هیچگاه به تعادل نمی رسن و تنها ما در مکانی خاصی ثابت فرضشون می کنیم؟
2-حال اگر بین دو بار هم علامت و غیر هم علاومت باشیم چگونه می تونیم برآیند نیرو بر هر ذره را با افزودن یک بار (حالا علامت آن چگونه به دست می آید) صفر کنیم
3-حال اگر بین دو بار هم علامت و غیر هم علاومت باشیم چگونه می تونیم مکانی که برآیند میدان صفر می شه رو حدس بزنیم؟(چون می توان با محاسبه میدان در آن نقطه و برابر قرار دادن ان با صفر بار مجهول را پیدا کرد اما می خوام بدانم که بدون محاسبه امکان علامت و قرار گیری ذره سوم (مثلا در بین دو بار در بیرون فاصله دو بار یا نزدیک و دور بودن نسبت به یکبار را حدس زد؟))حالا با افزودن ذره جدید در مکانی دیگر چطور؟

شرمنده اگر بد سوالاتم رو مطرح می کنم

mad86
04-06-2013, 20:14
سلام ، خوب وقتي بد سوالاتون مطرح ميكنيد بدون هيچ تصوير و...پاسخ مناسب هم نميگيريد

سوال كرديد كه اگر دوبار غير هم علامت هست چطور نيرو رو صفر كرديم...ببينيد اون رابطه كه شما از نيرو تو ذهنتون هست يك رابطه ماكروسكوپيك هست و در نتيجه تعامل اين بارها با هم كليت رفتار رو حدس ميزند ... كه رياضي اون با انتگرال گيري رو يك سطح يا مسير يا حجم مياد با استفاده از قوانين ماكسول و..برايند نيروها رو و رفتار كلي يك سيستم رو ارزيابي ميكنيد ،
اما در نگاه ميكروسكوپيك ممكنه برايند كل در يك جا طبق روابط صفر باشه اما ممكنه در نقطه اي خاص كاملا عكس اين ماجرا ، ممكنه شما يك جايي بخاطر نوك تيز بودن يا فرم شكل جسمتون تعداد بار بيشتر جمع شده باشه و نيرو در اون نقطه متفاوت باشه...

من منظور شما از اين سوالات مبهم متوجه نشدم اما اين مباحث كاملا در فيزيك مدرن و كوانتوم...برا تك تك ذرات بررسي شده و شما با مطالعه اين مباحث براحتي به پاسختون خواهيد رسيد