PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درد زانو در اثر فشار شدید

jamshidjap
05-05-2013, 13:54
سلام
یکسال پیش زانو راستم در قسمت زیر کشکک در اثر فوتبال (موقع شوت کردن سایه توپ رو زدم ) درد میکرد . مدتی دوچرخه سواری میکردم که باعث شد دردش کم بشه اما یکبار مسافت خیلی زیادی رکاب زدم و دردش دوباره زیاد شد. به ارتوپد مراجعه کردم و عکس ام ار آی گرفت و گفت که فواصل مفصلی در زانو ها کاهش یافته و زانو غضروف آورده ولی مشکل رباط و مینیسک وجود نداره... یه حرکت صاف نگه داشتن زانو بهم توصیه کرد که روزی صدبار انجام بدم و قرص سلککسیب و پیاسکلیدین رو تجویز کرد ... فردای اون روز یه اشتباهی کردم و رفتم پاراگلایدر :n27:... موقع فرود یکم سفت فرود اومدم و احساس کردم به زانو هام فشار اومد ... البته اون موقع زیاد دردی نداشتم ولی وقتی اومدم خونه دردش شروع شد... حتی زانوی چپم هم که سالم بود اونم به درد افتاده:n27: ... وقتی روی پام میچرخم و یا به سمت جلو متمایل میشم جفت زانوهام درد میگیره ... مخصوصا توی سرپایینی ها توی زانو هام احساس ضعف میکنم ... زانو بند از نوع کشی هم میبندم و به پایداری زانوهام کمک میکنه ...الان باشگاه بدنسازی هم میرم ولی جرات نمیکنم حرکات پا بزنم ... من نگرانم که اون فرود سنگین به رباط و مینیسکها آسیب زده باشه با توجه به اینکه زانو چپم هم درد گرفته نگرانیم بیشتر شده به نظر شما الان صبر کنم و روند درمانی قبلی رو ادامه بدم و یا اینکه دوباره به ارتوپد مراجعه کنم ؟

raana
05-05-2013, 17:44
سلام دوست عزیز.........

معمولا تو مواردی مثل حالتی که تو خط اول نام بردید...تاندونی که از کشکک به ساق پا متصل هست آسیب میبینه....

پشت یا اطراف زانو دچار تورم شده؟

شما مشکل زانو ضربدری یا پرانتزی ندارین؟

به نظرم مشکل زانو درد به همین خاطر هست....چون وقتی دچار یکی از دو حالت بالا بشه باشه در حالت عادی دردی نداره...

ولی وقتی فشار زیادی رو متحمل بشه.....درد شدیدی میگیره...و باید یک یا چند دوره درمان کامل انجام داد....

شما در حال حاضر نباید به زانوهاتون فشار بیارین....پیاده روی در مسیر سربالایی و سر پایینی و استفاده از پله که باعث
میشه فشار زیادی به زانو بیاد رو انجام ندید.....

به هیچ وجه حرکات پا رو تو باشگاه انجام ندید..فقط در صورتی میتونید این حرکات رو انجام بدید که زانو خم نشه...باید صاف باشه...
چون خم شدن زانو باعث آسیب بیشتر میشه.....

چهار سر ران رو باید قوی کنید.......برای کاهش درد همونطور که دکتر تجویز کرده قرص ملوکسیکام رو استفاده کنید....

شما حتما به متخصص زانو مراجعه کنید......که براتون کشکک بند مخصوص تجویز بشه....که به مرور باعث کاهش درد و اصلاح حالت زانو میشه...

jamshidjap
05-05-2013, 21:31
تورم توی زانو ندارم و پاهام پرانتزی نیست ...

توی باشگاه یه سری حرکات هست که به پا ربطی نداره ولی وزن به پا منتقل میشه .. مثلا جلو بازو سیمکش و... و یا حتی قراردادن وزنه روی هالتر ... آیا اینا ضرر داره یا نه ؟

به نظر شما بهتر نیست یه مدت بدنسازی رو بزارم کنار و برم سمت شنا و استخر و پیاده رو ی در آب ؟

raana
05-05-2013, 23:11
به احتمال زیاد مشکل ضربدری بودن زانو رو داری.......

فقط باید سعی کنی...عضلات پا...مخصوصا چهارسر رو قوی کنی.....با یه سری حرکات......

بهتره تا قبل از اینکه توسط پزشک متخصص معاینه نشدی.....کارای سنگین..از جمله همین بدن سازی رو کنار بزاری....

دوست عزیز پیاده روی در آب بهترین و موثرترین درمان هست....و همین طور باعث تقویت عضلات پا میشه.....

ولی شنا رو بهتون توصیه نمی کنم....مخصوصا شنا ی قورباغه که برای زانو شدیدن ضرر داره......

دوست عزیز اگر آدرس متخصص زانو خواستین...بهم پ.خ بدید........
هر چه سریعتر پیش متخصص برید......

raana
07-05-2013, 16:55
و در ضمن دوست عزیز...سرما درمانی رو فراموش نکنین...چون سرما باعث کاهش درد و التهاب میشه.........

jamshidjap
16-05-2013, 18:58
دوباره به پزشک ارتوپد مراجعه کردم و ایشان ام ار آی هر دو زانو و رادیگرافی تری جوینت رو تجویز کردند ... نتیجه تری جوینت زاویه زانوی راست رو بصورت 178/2 درجه و زانوی چپ رو 175/5 درجه نشون میداد ... و جواب رادیولوژی مشکل خاصی رو نمی گفت ... اما نتیجه ام ار آی برای هر دو زانو این بود :
There is grade 2 tear in posterior horn of medial meniscus ...
دکتر هم گفت پارگی درجه 2 مینیسک دارم و یک سری حرکات تقویت کنننده عضلات ران توصیه کرد و دو تا آمپول بتامتازون نوشت ... و گفت فعلا این حرکات رو انجام بده تا در نهایت ببینیم چی میشه ممکنه احتیاج به عمل داشته باشه ...
سوال من اینه که آیا این پارگی درجه 2 با حرکات ورزشی ترمیم میشه ؟ یعنی یه غضروف پاره شده دوباره اصلاح میشه ؟ من چند وقت باید این حرکات رو انجام بدم ؟ نظر شما چیه ؟

raana
16-05-2013, 23:06
تا جایی که یادمه گفتین مشکل تورم رو ناحیه زانو رو ندارین....

مشکل قفل شدن زانو چی؟....یا مثلا وقتی راه میرید زانوتون خالی میشه؟

jamshidjap
17-05-2013, 10:58
نه تا حالا نه قفل کرده و نه زانوم خالی کرده ...

پارگی درجه 2 مینیسک با تمرینات عضلات پا ترمیم میشه؟

raana
17-05-2013, 15:51
دوست عزیز در صورتی که دو مشکل قفل شدن و خالی شدن زانو رو نداشته باشی......

میشه با درمان های غیر جراحی مشکل رو حل کرد.....

بهترین درمان تقویت عضلات چهارسر هست.........

چند ماه باید این تمرینات رو انجام بدی.......و داروهات رو مصرف کنی(البته جز بتامتازون که یه داروی کورتونی برای کاهش التهاب هست چیزه دیگه ای نداده).........

و دوباره به پزشک مراجعه کنی......اون موقع میشه حرف نهایی رو زد و فهمید که نیاز به جراحی هست یا نه......
تو این مدت علاوه بر انجام حرکات فوق......فشار رو باید از روی زانوی آسیب دیده کم کنی.....پیاده روی در سربالایی و سر پایینی انجام ندی....
کمتر از پله ها رفت و آمد کنی.....

از کفش و کفی طبی متناسب با پا برای کاهش فشار استفاده کنی......