PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مـشکل دمـای پـردازنده Core 2 Quad Q6600

sajad-tnt
02-05-2013, 16:17
سـلام دوسـتان.
چـندروز پـیش یدونـه پـردازنده Core 2 Quad Q6600 کـارکرده گرفـتم.
بعـد کـه بـا بـرنامه ی [CPUID HWMonitorPro] تسـت زیـر رو انـجام دادم, متوجـه دمـای بسـیار زیـاد و غـیرعـادیش شـدم.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[لود کامل]

حـالا مـیخواستم ببیـنم حـداقل و حـداکثر [عـادی و لود کـامل] دمـای مطـلوب بـرای ایـن پـردازنده [CPU و هـسته ها] چـقدر هـست ؟؟!.
بنظـرتون امـکان داره مـشکل از خـنک کـننده ویـا خـمیر سـیلیکون باشـه ؟؟!.
راسـتی امـکانش هـست Over شـده باشـه ؟؟!.

مـوفق باشـید.

ess_1362
02-05-2013, 17:56
دماش به شدت بالاست(در حد انفجار)
با توجه به 65 نانومتری بودنش بیشینه دمایی بین 70-80 نهایت در فول لود باید داشته باشه
در حالی که بصورت عادی در این شات 85 هست تازه فکر کنم اگر بره زیر بار 100 را هم راحت رد می کنه
شما بررسی کن ببین فن خنک کننده بردستی کار می کنه یا نه؟
سینک را خاک گیری و تمیز کنید باز کنید و خمیر حرارتی قدیمی را پاک کنید و یک خمیر حرارتی مناسب تهیه کنید به سینک و پردازنده بزنید و ببندید و تست کنید
اگر دما باز هم پایین نیامد به فکر خرید یک خنک کننده ارزون قیمت (حدود 30 تا 40 تومن) برای پردازنده باشید

sajad-tnt
02-05-2013, 20:15
دماش به شدت بالاست(در حد انفجار)
با توجه به 65 نانومتری بودنش بیشینه دمایی بین 70-80 نهایت در فول لود باید داشته باشه
در حالی که بصورت عادی در این شات 85 هست تازه فکر کنم اگر بره زیر بار 100 را هم راحت رد می کنه
شما بررسی کن ببین فن خنک کننده بردستی کار می کنه یا نه؟
سینک را خاک گیری و تمیز کنید باز کنید و خمیر حرارتی قدیمی را پاک کنید و یک خمیر حرارتی مناسب تهیه کنید به سینک و پردازنده بزنید و ببندید و تست کنید
اگر دما باز هم پایین نیامد به فکر خرید یک خنک کننده ارزون قیمت (حدود 30 تا 40 تومن) برای پردازنده باشید
مـمنون از پاسـختون دوسـت عـزیزم.
مـادربرد رو از روی کیـس بـاز کـردم و پـشتش رو که دیـدم مـتوجه شـدم یـکی از 4تـا گـیره هـای پـشت فـن بـطور کامـل جـا نـرفته !!!.
امـا بـرای اطـمینان بیشتر, هـیت سـینک رو کامـلا تـمیز و خـمیرش رو هـم عـوض کـردم... .
بـعداز بـستن خـنک کـننده , تسـت زیـر رو بـا تـحت فـشار قـرار دادن پـردازنده و رم [CPU Usage 100% بـه مـدت 15 دقـیقه] انـجام دادم,
کـه نـتیجه ایـن شـد :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

حـالا دوسـت گـلم ,بنظـرتون ایـن دمـا عـادی شـده یـا بازهـم واسـش زیـاده ؟؟!.

Legacy's
02-05-2013, 21:27
منم اضافه کنم:
تا جاییکه یادمه Q6600 بین محصولات اینتل یک پردازنده ی فوق العاده و جاودان هست که زیر بنچهای سنگین هم بزحمت داغ میشد
ضمن اینکه حتی اگر روی مین قبلی اور شده باشه وقتی روی سیستم جدید نصب بشه بطور عادی کار میکنه و پروفایلش رو به سیستم شما منتقل نمیکنه
یک شات از CPU-Z بذارید بد نیست اما محض اطلاع بسته به Revision، حداکثر دمای قابل تحمل قبل از کرش(TCASE) در B3 برابر با 62.2°C و در G0 برابر با 71°C هست
پس اگر دنبال خنکتر کار کردنش مخصوصاً توی شرایط اورکلاک هستید یک Tuniq Tower 120 نصب کنید

EXTREME
02-05-2013, 22:53
مـمنون از پاسـختون دوسـت عـزیزم.
مـادربرد رو از روی کیـس بـاز کـردم و پـشتش رو که دیـدم مـتوجه شـدم یـکی از 4تـا گـیره هـای پـشت فـن بـطور کامـل جـا نـرفته !!!.
امـا بـرای اطـمینان بیشتر, هـیت سـینک رو کامـلا تـمیز و خـمیرش رو هـم عـوض کـردم... .
بـعداز بـستن خـنک کـننده , تسـت زیـر رو بـا تـحت فـشار قـرار دادن پـردازنده و رم [CPU Usage 100% بـه مـدت 15 دقـیقه] انـجام دادم,
کـه نـتیجه ایـن شـد :

حـالا دوسـت گـلم ,بنظـرتون ایـن دمـا عـادی شـده یـا بازهـم واسـش زیـاده ؟؟!.

دما بالاست
ما دور فن سی پی یو تون پایینه
برید تو بایوس و گزینه ی smart fan رو فعال کنید یا غیر فعال کنید و بزارید فن با حداکثر دور بچرخه

کار بعدی هم که دوستان گفتن خاک گیری سیستم و فن و زدن یک خمیر خوب چک کردن تهویه سیستم و دمای محیط و محکم بودن و سالم بودن فن سی پی یو

sajad-tnt
02-05-2013, 23:14
منم اضافه کنم:
تا جاییکه یادمه Q6600 بین محصولات اینتل یک پردازنده ی فوق العاده و جاودان هست که زیر بنچهای سنگین هم بزحمت داغ میشد
ضمن اینکه حتی اگر روی مین قبلی اور شده باشه وقتی روی سیستم جدید نصب بشه بطور عادی کار میکنه و پروفایلش رو به سیستم شما منتقل نمیکنه
یک شات از CPU-Z بذارید بد نیست اما محض اطلاع بسته به Revision، حداکثر دمای قابل تحمل قبل از کرش(TCASE) در B3 برابر با 62.2°C و در G0 برابر با 71°C هست
پس اگر دنبال خنکتر کار کردنش مخصوصاً توی شرایط اورکلاک هستید یک Tuniq Tower 120 نصب کنید

مرسـی واسـه توضـیحاتتون.
شـات زیـر رو بـا نـرم افزار [AIDA64] گـرفتم :
پـس بـا ایـن تـفاسیر یـعنی پـردازنده بـنده مـشکل خـاصی داره که اینـقدر دمـاش زیـاده :( ؟؟!.
والا فـعلا بـودجه ی مـورد نـیاز بـرای تـهیه ی ایـن خـنک کـننده رو نـدارم: دی [اگـه اشـتباه نـکنم قیـمتش بایـد حـدودا 140 تـا 170 باشـه!].

Legacy's
02-05-2013, 23:51
خود CPU مشکلی نداره
اوضاع تهویه ی کیس و دمای محیط(نرمال بین 20-24) و کیفیت خمیر سیلیکن استفاده شده و نکاتی که اساتید فن در پستهای قبل برشمردند همه در دمای کاری/بیکاری موثره
ولی من با جستجویی که توی گوگل درباره ی موارد دمای بالای Q6600 کردم فکر میکنم شما بر اساس دماهای HWMonitor عکس دوم مشکل مهمی ندارید گرچه با تمهیداتی میشه قدری خنکترش هم کرد

sajad-tnt
02-05-2013, 23:52
دما بالاست
ما دور فن سی پی یو تون پایینه
برید تو بایوس و گزینه ی smart fan رو فعال کنید یا غیر فعال کنید و بزارید فن با حداکثر دور بچرخه

کار بعدی هم که دوستان گفتن خاک گیری سیستم و فن و زدن یک خمیر خوب چک کردن تهویه سیستم و دمای محیط و محکم بودن و سالم بودن فن سی پی یو
تسـت فـول لـود [10 دقـیقه] با حـداکثر دورچرخـش خـنک کنـنده :

اتـفاقا هـمین چـندساعت پیـش خـمیر رو عـوض کـردم ... !.
راسـتی همـین تـست بـالارو با نـرم افزار AIDA64 انجـام دادم کـه نـتیجه خـیلی بـا CPUID HWMonitorPro فـرق داره !!.

کـدومشون دمـای واقـعی رو نشـون مـیدن ؟؟!.
خـداشاهده ایـن مـسئله خـیلی اعصـابم رو خـراب کـرده .... دوسـتان چـه کـنم :( ... ؟؟!.

ess_1362
03-05-2013, 08:50
با این تست های آخری که شما انجام دادی دماش به نظرم خیلی خوب شده(بهتر شده)
با این تفاسیر به نظر من یکم هم تهویه کیس را مناسب تر کنید حدود 5 درجه هم افت دما خواهید داشت
با همین شرایط هم فکر می کنم شما از محدوده خطر کاملا دور شدین و مشکل خاصی نخواهید داشت

موفق باشید

asstubirs
03-05-2013, 09:02
برخی از برنامه ها ممکنه مشکل خورده باشند و سی پیو درگیر کنند.

asstubirs
03-05-2013, 09:05
فلش پلیر و گوگل کروم و تمامی مرورگر ها بروز کنید. درایو های گرافیک و سی پیو رو هم همینطور.
کیس در جایی که تبادل هوا بهتری داره قرار بدید. از فن های اضافه هم می تونید استفاده کنید و همچنین خمیر برای سی پی یو.

sajad-tnt
03-05-2013, 19:18
از پاسـخ هـمه ی عـزیزان مـمنونم.
امـروز رفـتم یـدونه خمـیر Z5 گـرفتم و بهـش زدم, بـرای اطـمینان بـیشتر یـدونه خنـک کنـنده 8سـانتی هـم گـرفتم و بـه پـشت کـیس بسـتم.
امــا بـا کـمال تـعجب ,دمـا پـایین نـیومد هـیچ, چند درجـه بـیشتر هـم شـده !!.
الان دمـای حـالت عـادیش 47 تـا 50 هسـت و فـول لـود هـم 78 - 80 !!... .
پـس دیـگه بـا ایـن شـرایط احـتمالا پـردازنده مـشکل داره ؟؟؟! درسـته ؟؟!.
:n27:...

ess_1362
03-05-2013, 22:55
جهت حرکت هوا را چطور تنظیم کردی؟
همیشه باید جهت چرخش هوا بگونه ای باشه که از جبو کیس و بخش جانبی وارد و از فن های پشت کیس خارج بشه
در غیر اینصورت باعث افزایش دمای قطعات خواهد شد

absineh
04-05-2013, 17:47
نرم افزارها معمولا درصدی خطادارند بخاطراینکه کاملا مطمن بشید ازتوی ستاپ مادربورد دمای واقعی را ببینید سیستم را ریستارد کنید با زدن کلید del وارد ستاپ بشید ودر قسمت pc helth دمای سی پی یو را چک کنید .

sajad-tnt
05-05-2013, 13:07
جهت حرکت هوا را چطور تنظیم کردی؟
همیشه باید جهت چرخش هوا بگونه ای باشه که از جبو کیس و بخش جانبی وارد و از فن های پشت کیس خارج بشه
در غیر اینصورت باعث افزایش دمای قطعات خواهد شد
بـله, مـنم دقـیقا هـمینطور تـنظیم کـردم ... امـا اصـلا روی دمـای پـردازنده تاثـیری نـداره وهمچـنان بالاسـت !.
راسـتی ایـن دمـا بـه مـادربرد ربطـی نـداره ؟؟!...
آخـه الان کـه داشـتم جـعبه ی مـین رو نگـاه مـیکردم, جـلوی Processor Support فـقط Core 2 Duo و Celeron نوشـته شـده !.
قـبلا هـم پـشت میـن یـدونه پایـه ی ضـربدری نگـه دارنـده فـن CPU بـود کـه بـا یـک نـوع چـسب خـیلی قـوی و کاغـذی بـهش چسبـانده شـده بـود ... .
بـرای هـمین چـون فـنم پایـه دار نـیست, اون رو بـا دقـت جـدا کـردم تـا بـتونم فـن خـودش رو روش نصـب کـنم!... .
مـدل مادربـرد : Acer Q45T-AM / Chipset: Intel Q45

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]$T2eC16J,!%29sE9swm%28vm4BRMBCZGF1w~~60_1.JPG

Memonex
05-05-2013, 16:44
به نظر من شما یه 80 تومن هزینه کن برای خرید یه فن مثلا Evercool Transformer 3 من خودم همین چند وقت پیش با اینکه رو سیستمم E8400 بود و دما تو حالت لود کامل بالاتر از 45 نمیرفت اما عوض کردم و بشدت متوجه اختلاف دما شدم طوری که الان در حالت بیکاری دما 27 و تو لود صد در صد نهایت به 38 میرسه که کاملا راضی کنندست. ضمنا نحوه زدن خمیر هم خیلی تاثیر داره اولین اشتباه همه این هست که به خیال خودشون برای بهتر شدن نتیجه تا میتونن خمیر خالی میکنن رو سی پی یو که کاملا نادرسته و بجای انتقال گرما خودش لایه ضخیمی میشه بین سی پی یو و صد البته فشار فن باعث میشه خمیر درز کنه به بیرون و حتی به زیر سی پی یو و و لبه هاش بریزه که ممکنه آسیب بزنه. بهترین روش اینه که خمیر بصورت یک خط بسیار نازک یک میلیمتری در جهت قرارگیری هسته های روی سی پی یو زده بشه و در مورد دو هسته ای ها این خط عمودی و برای چهارهسته ای ها این خط افقی هست چون هسته ها رو به روی هم قرار گرفتن. بعد وقتی فن قرار میگیره این لایه خودش با فشار پخش میشه رو همه سطح سی پی یو. اینم شکل برای Core 2 Quad ها:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

همینطور یک نکته مهم هم این که وقتی فن رو میزارید دیگه نباید برش داشت که ببینید آیا درست پخش شده یا نه چون خلا میوفته بین سی پی یو و فن که کارایی خمیر رو تو تبادل گرما رو تا 80 درصد کم میکنه و باید مجددا خمیر جدید زد.