PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نرم افزار Hfss

masih65
07-08-2006, 00:30
سلام
از اساتيد محترم مهندسي برق خواهشمندم در مورد نرم افزار hfss توضيحاتي ارايه نمايند.
تا آنجا كه بنده مطلع هستم در مورد طراحي آنتن مي باشد.

mshabani
10-08-2006, 10:46
سلام
نرم افزار hfss یک تحلیلگر الکترومغناطیسی با روش عددی Finite element است. آخرین نسخه ارایه شده نسخه 10 که در 2005 شرکت ansoft بیرون داده. کار با این نرم افزار احتیاج به آشنایی با اصول مایکروویو داره و تجربه می خواد.
تحلیل آنتن یکی از کاربردهای این نرم افزاره اما برای تحلیل هر آنتنی هم مناسب نیست. طراحی آنتن به اون معنی که بشه با پارامترها بازی کرد و به پترن دلخواه رسید با HFSS خیلی سخت و زمانبره. برای همچین کاری من Super NEC رو توصیه می کنم.
HFSS بسیار نرم افزار قدرتمندیه و در صنعت مایکروویو از اون به وفور استفاده میشه. به خصوص در تحلیل ادوات موجبری و بررسی مسائل انتشار در ابعاد کوچک خیلی مفیده. هر چند در تحلیل مدارات مایکرویو (به کمک Ansoft designer) هم خیلی به کار گرفته میشه.

masih65
10-08-2006, 13:21
ممنون از توضيحات خوبتان mshabani جان
براي يادگيري اين دو نرم‌افزار به چه پيش نيازهاي احتياج دارم و از طريق چه كتابهايي يا چه كلاسهايي مي توان آنها را ياد گرفت؟
در ضمن من ترم 4 مهندسي برق- مخابرات هستم .

mshabani
12-08-2006, 10:30
help این نرم افزار ها به شرطی که با اصول اولیه آشنا باشید بسیار گویاست. مباحث دروس میدانها و امواج، مایکروویو 1 و آنتن 1 رو یاد بگیرید تا مسلط بشید. اگه می خواهید سریع پروژه ای انجام بدید سرفصلهای زیر رو مطالعه کنید:
پارامترهای S (پراکندگی)
مفاهیم اولیه آنتن: پترن، بهره، جهت دهی و ...
اصول خطوط انتقال مایکروویو

supernec در محیط MATLAB کار می کنه. فکر کنم تحت عنوان Antenna Modeling using Matlab یا عنوانی مشابه کتاب (لاتین) موجوده.
اصول اولیه روش عددی مومنتم (SuperNEC) و روش عددی اجزای محدود(HFSS) رو می تونید در انتهای کتاب آنتن Stutzman یا به طور تخصصی در کتاب Sadiku دنبال کنید. هر چند خیلی به عنوان یک user عادی لازم نیست.

iranesabz
02-11-2006, 03:40
اينم بگم كه نسخه كرك شده اي كه تو بازاره، نتايج شبيه سازي اون زياد با نتايج نسخه هاي حرفه اي يكي نيستن!!!

omidyari
02-06-2011, 17:12
با سلام خدمت دوستان
لطفا اگر مطالب کامل و یا مراجع جامعی در مورد نرم افزار hfss دارند ارایه نمایند.
با تشکر