PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کنترل دوربین DSLR کانن توسط دستگاه اندروید

hadi h
20-04-2013, 08:04
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ه تازگی شرکت پر آوازه ی Chanfire اقدام به تولید و ساخت برنامه ای با نام DSLR Controller کرده است که توسط این اپلیکیشن شما اجازه پیدا می کنید تا کنترل دوربین دیجیتال اس ال آر کانن خود را توسط گوشی یا تبلتتان به عهده بگیرید!
برای اینکار کافیست دوربین خود را با یک کابل USB به گوشی وصل کنید. اکنون همان تصویری که توسط دوربین دیده میشود بر روی تلفن شما ظاهر میشود و تمام کنترل های دوربین روی صفحۀ گوشی می آید. این برنامۀ جالب به شما حتی اجازه میدهد فکوس دوربین را روی نقطه های مختلف تعیین کنید!

امکاناتی که برای کنترل دوربین بر روی گوشی ظاهر میشوند بسیار متنوع و جالب است. و شما به بیشتر امکانات دوربین DSLR خودتان دسترسی دارید. البته برای این کار نیاز است که یک دوربین کانن DSLR داشته باشید که از این نرم افزار پشتیبانی می کند. اما به هر حال ایده فوق العاده ای است.

برنامۀDSLR Controller ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])با قیمت 8.56$ برای کاربران اندروید در دسترس است. و البته هنوز در نسخه آزمایشی به سر می برد اما می توانید امیدوار باشید تا چند وقت دیگر دوربین های دیجیتال همه قابل کنترل شدن به صورت بی سیم توسط تلفن هوشمند تان باشند.
شروع به کار این برنامه مستلزم داشتن شرایط زیر است:
- داشتن یک تبلت یا گوشی مجهز به سیستم عامل اندروید
- دارا بودن (توسط گوشی یا تبلت) اندروید 2.1 به بالا برای دستگاه های روت شده و 3.2 به بالا برای دستگاه غیر روت شده
- پشتیبانی از انتقال داده ها توسط کابل OTG توسط گوشی یا تبلت
- داشتن نرم افزار DSLR Controller ورژن 0.93 به بالا (به دلیل آپدیت شدن و رفع باگ های برنامه)
- و یک عدد دوبین DSLR شرکت بزرگ Canon
نکته : لازم به ذکر است که دستگاهی برای این کار قرار است مورد استفاده قرار بگیرد ضروری است که دارای پردازنده ی با نسل جدید ARM7 به بالا و سرعت 1 GHz و مقدار حافظه ی رم خالی به میزان 128 مگابایت به بالا باشد.

برای شروع به کار برنامه DSLR Controller رو روی گوشی یا تبلت خود نصب می کنید .
سپس دوربین کانن خود را روشن کرده و آن را روی حالت Live View تنظیم می کنید.
کابل OTG را به گوشی و دوربین متصل می کنید .
و وارد برنامه ی DSLR Controller می شوید.

حال می توانید مشاهده کنید که چطور گوشی یا تبلت اندرویدی شما کنترل یه دوربین DSLR را در اختیار گرفته است.

تحلیل کلی برنامه :

در ابتدا باید ذکر کرد که این برنامه از تمامی حالت های دوربین نظیر حالت الویت شاتر ، الویت دیافراگم ، حالت دستی و ... به خوبی پشتیبانی می کند و تمام اختیاراتی که خود دوربین به شما می دهد را در اختیارتان قرار می دهد.
در مرحله ی دوم نوع فوکوس کردن و محدوده ی انتخابی فوکوس توسط برنامه بسیار جالب است ، در وسط صفحه ی محدوده ای قرار دارد که شما می توانید آن را جابه جا کرده و روی محل مورد نظر قرار دهید و با یک بار لمس کردن صفحه بروی آن نقطه تمرکز کنید.
در پایین صفحه (در حالت دستی) می توان تنظیمات مربوط به سرعت شاتر و دیافراگم (در سمت چپ) و تنظیم ایزو و مقدار حافظه ی خالی دستگاه برای گرفتن عکس (در سمت راست) را مشاهده کرد که با لمس کردن هر کدام از دکمه ها می توان تنظیمات مربوط به آن را مشاهده کرد.

در سمت چپ برنامه نیز می توان حالت های مختلف برای تنظیمات در عکاسی توسط برنامه را مشاهده کرد که تمام قابل تنظیم می باشند. از جمله تنظیم حالت وایت بالانس ، تایمر و سرعت ثبت تصویر در ثانیه می توان نام برد که بسیار کاربردی است . همچنین با فشردن حالت عکاسی در سمت چپ و بالای برنامه که در این تصاویر روی حالت M قرار دارد تنظیمات بیشتری در اختیار قرار می گیرد.

در سمت راست و بالای برنامه ی دکمه ی نمودار هیستوگرام قرار دارد که با فشردن آن به 2 نمودار هیستوگرام با درجه تیرگی و روشانیی و هیستوگرام با نمودار توازن رنگی دست پیدا می کنید. همچنین با فشردن دکمه ی پایین هیستوگرام یعنی Overly می توانید حالت های مختلف تصویر بندی و کادر بندی از جمله : Grid با دو حالت 9 خانه و 24 خانه ، کادر 4:3 ، کادر واید 16:9 ، و کادر فوق واید 2.35:1 را روی تصویر خود بیاندازید.

در سمت راست و پایین برنامه 2 دکمه ی مهم قرار دارند: ابتدا دکمه ی ثبت تصویر و دومی دکمه ی تنظیمات برنامه.
با فشردن دکمه ی شاتر شما تصویر خود را توسط دوربین ثبت می کنید.
دکمه ی تنظیمات دارای حالت های بسیاری است:
که تصاویر زیر می توانید تمامی این تنظیمات را مشاهده کنید.

و انتها دکمه ی دیدن تصاویر که در سمت چپ و پایین برنامه موجود است:
با فشردن این دکمه تمامی تصاویر گرفته شده توسط دوربین که در حافظه ی آن قرار دارند به صورت یک آلبوم ، قابل مشاهده می شود.

در سمت چپ این قسمت از برنامه یک دکمه ی نمودار هیستوگرام قرار دارد که بافشردن آن اطلاعات دقیق و کاملی نسبت به عکس گرفته شده در اختیار شما قرار داده می شود.

اطلاعاتی که در این قسمت در اختیار شما قرار می گیرد شامل موارد زیر است :
- مدل و نوع دوربینی که با آن تصویر برداری شده است.
- سرعت شاتری که با آن تصویر برداری شده است.
- مقدار دیافراگمی که با آن تصویر برداری شده است.
- حساسیت ایزویی که با آن تصویر برداری شده است.
- فاصله ی کانونی که با آن تصویر برداری شده است.
- تاریخ و زمانی که در آن آن تصویر برداری شده است.
- نوع لنزی که با آن آن تصویر برداری شده است.
- نام تصویر و سایز تصویر.
- و 4 نمودار هیستوگرامی مربوط به تصویر.

در آخر :
موارد استفاده از این برنامه :
- عکاسی در اتلیه ها
- عکاسی در شرایط سخت
- دیدن تصاویر بعد از عکاسی (این ویژگی برنامه باعث می شود تا تصویر ثبت شده را در نمایشگری به جز نمایشگر دوربین که دارای کیفیت بسیار بالا می باشد ،تماشا کرد)

تهیه و تنظیم مقاله : سید محمد هادی حسینی
منبع : سایت SeeAks ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Amateِur
21-04-2013, 23:34
عالیه. سریعا برادران ضربتی تیم کرک این برنامه رو مرحمت بفرمایند تا در گوشی نصب کنیم :دی
مرسی هادی جان

hadi h
24-04-2013, 16:04
عالیه. سریعا برادران ضربتی تیم کرک این برنامه رو مرحمت بفرمایند تا در گوشی نصب کنیم :دی
مرسی هادی جان

زیاد لازم نیست دوستان زحمت بکشن :دی
این مقاله رو خودم ساختم و اون اسکرین شات ها هم با تبلت خودم گرفتم ...
پس در نتیجه من این برنامه رو دارم :دی
ولی شما برو بخر از مارکت :))
لینکشو می دم تو همین تاپیک

ELSIN
24-04-2013, 22:22
با اجازه هادی عزیز

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](FarsRoid.Com).apk

Amateِur
25-04-2013, 00:13
من الان نصب کردم فقط گیج شدم با چه کابلی دوربین رو به گوشی وصل کنم؟
اخه دوربین که یو اس بی نمی خوره یا گوشی؟ از این سوکیت ها که معروفه به سامسونگی هست برا گوشیم برا دوربین هم یه چیزی تو همون مایه ها.:n13:

Amateِur
25-04-2013, 20:21
کابل ذکر شده رو خریدم و دوربین رو به گوشیم وصل کردم اما باز هم برنامه گفت دوربینی کانکت نیست. :n03:
گوشیم LG P970 هست و نسخه اندرویدش 4 پردازندش A9 1 گیگاهرتز و دوربینم هم کانن 40دی. مشکل کجاست؟
خواهشا کمک کنید

hadi h
26-04-2013, 19:31
با اجازه هادی عزیز

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](FarsRoid.Com).apk

دست درد نکنه عزیز ...
فقط من تونستم با ورژه ۰.۹۱ وصل کنما ...

کابل ذکر شده رو خریدم و دوربین رو به گوشیم وصل کردم اما باز هم برنامه گفت دوربینی کانکت نیست. :n03:
گوشیم LG P970 هست و نسخه اندرویدش 4 پردازندش A9 1 گیگاهرتز و دوربینم هم کانن 40دی. مشکل کجاست؟
خواهشا کمک کنید
ببین دقت کن مراحل کار اینه ...
کابل otg به کوشیت و کابل معمولی دوربین هم به دوربین وصل باشه (به هم وصلشون نکن)
دوربینرو روشن کن و به حالت live view ببر ...
بعد کابل هارو به هم وصل کن و بلافاصله برنامه رو توی گوشی باز کن...
یکم اذیت می کنه ولی میشه ...
نکته ی قابل توجه اینه که باید گوشیتون قابلیت اینو داشته باشه که بتونی بهش یو اس بی مموری وصل کنی ...
یعنی قابلیت OTG رو داشته باشها

ELSIN
26-04-2013, 23:21
مهدی 970 قابلیت OTG رو نداره جیگر ، یعنی کرنلی براش نیست که اینو داشته باشه

کابل رو نگه دار البته :n06:

Amateِur
27-04-2013, 13:13
خوب راه چاره چیه احسان جان؟

hadi h
27-04-2013, 16:05
خوب راه چاره چیه احسان جان؟

تعویض گوشی :دی
البته شاید بتونی کرنلی پیدا کنی که OTG رو ساپروت کنه (مخصوص گوشیت)

Amateِur
27-04-2013, 19:59
:n14:
اینجوری که نامردیه :دی
باو من رو اکسپریا گو هم تست کردم نشد. اه :دی

ELSIN
28-04-2013, 22:15
تعویض گوشی :دی
البته شاید بتونی کرنلی پیدا کنی که OTG رو ساپروت کنه (مخصوص گوشیت)

گوشی منم همینه ، همچین کرنلی نداره :n15: