PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک برای مبارزه با "فوبیای اجتماعی" از نوع specific

Mahdi_Co_1368
12-04-2013, 11:02
سلام

اضطراب اجتماعی می‌تواند از نوع خاص یا specific (زمانی که فقط برخی موقعیتهای اجتماعی خاص موجب اضطراب می‌شود. مثل سخنرانی در حضور جمع) یا از نوع فراگیر(Generalized) باشد.
بنده دارای اضطراب اجتماعی از نوع خاص هستم. یعنی فقط در هنگام "صحبت کردن در کنفرانس" ، "صحبت کردن در پشت تریبون" ، "صحبت کردن در میان اجتماع" استرس دارم و علایم زیر در من پدیدار میشه ؛
1- سرخ شدن
2- لرزش دست
3- تپش قلب
4- احساس دل آشوب
5- لرزش صدا

خوشبختانه در دیگر امورات زندگی خودم (تعاملات اجتماعی) موفق هستم و مشکل خاصی ندارم

سوال من اینه ؛
- با چه دارویی میتونم به صورت مقطعی ، با این عیب مبارزه کنم ؟ ( به شرطی که ضریب هوشی منو هنگام کنفرانس و سخنوری ، کاهش نده )

آیا داروبی مناسب تر از پروپونالول 10 هم هست ؟

ممنون میشم راهنماییم کنید.

Drug Man
12-04-2013, 12:18
سلام

اضطراب اجتماعی می‌تواند از نوع خاص یا specific (زمانی که فقط برخی موقعیتهای اجتماعی خاص موجب اضطراب می‌شود. مثل سخنرانی در حضور جمع) یا از نوع فراگیر(Generalized) باشد.
بنده دارای اضطراب اجتماعی از نوع خاص هستم. یعنی فقط در هنگام "صحبت کردن در کنفرانس" ، "صحبت کردن در پشت تریبون" ، "صحبت کردن در میان اجتماع" استرس دارم و علایم زیر در من پدیدار میشه ؛
1- سرخ شدن
2- لرزش دست
3- تپش قلب
4- احساس دل آشوب
5- لرزش صدا

خوشبختانه در دیگر امورات زندگی خودم (تعاملات اجتماعی) موفق هستم و مشکل خاصی ندارم

سوال من اینه ؛
- با چه دارویی میتونم به صورت مقطعی ، با این عیب مبارزه کنم ؟ ( به شرطی که ضریب هوشی منو هنگام کنفرانس و سخنوری ، کاهش نده )

ممنون میشم راهنماییم کنید.

در اکثر نقاط جهان برای درمان فوبیا خط اول درمان رواندرمانی و تلقین درمانی هست بعد دارو درمانی اما در ایران این روند برعکس هست برای درمان فوبیا ابتدا دارو تجویز میشود که به نظر من درمان درستی نیست
داروهای مصرفی در درمان فویبا متوسط و شدید بیشتر از خانواده های SSRI ها هستند و درمواردی از خانواده بنزودیازپانها هم استفاده میشود که این داروها دارای عوارض خاص خودشون هستن

عوارض SSRI :

بروز آريتمي‌ و ايست‌ قلبي‌،يكي‌ از دلايل‌ مرگ‌ ناگهاني‌ بيماران‌ قلبي‌است‌. همچنين‌ اين‌ داروها با كاهش‌ آستانه‌تشنج‌، ممكن‌ است‌ باعث‌ بروز تشنج‌ شوندو به‌ همين‌ دليل‌ در بيماران‌ صرعي‌ بايد بااحتياط فراوان‌ تجويز شوند. عوارض‌ جانبي‌ ديگر اين‌ داروها شامل‌خواب‌آلودگي‌، خشكي‌ دهان‌، تاري‌ ديد،يبوست‌، احتباس‌ ادرار و تعريق‌ است‌.بيمار را بايد تشويق‌ نمود تا درمان‌ را ادامه‌دهد چون‌ بنظر مي‌رسد كه‌ به‌ اين‌ عوارض‌جانبي‌ تا حدي‌ تحمل‌ ايجاد مي‌شود. اگردرمان‌ با مقادير كم‌ شروع‌ و بتدريج‌افزايش‌ يابد، اين‌ اثرات‌ كم‌ مي‌شوند اما درعين‌ حال‌ بايد در نظر داشت‌ كه‌ بايد هر چه‌سريعتر به‌ غلظت‌ پلاسمايي‌ موثر، دست‌يافت‌. افزايش‌ تدريجي‌ مقدار مصرف‌، درسالمندان‌ به‌ اثرات‌ كاهنده‌ فشار خون‌ اين‌داروها حساس‌ بوده‌ و مستعد بروزسرگيجه‌ و حتي‌ سنكوپ‌ هستند و لذاافزايش‌ تدريجي‌ مقدار مصرف‌ در اين‌افراد، داراي‌ اهميت‌ خاصي‌ است‌. عارضه‌جانبي‌ ديگر كه‌ سالمندان‌ به‌ آن‌ حساسيت‌خاصي‌ دارند هيپوناترمي‌ است‌. اين‌عارضه‌ احتمالا ناشي‌ از نامناسب‌ بودن‌ترشح‌ هورمون‌ ضد ادراري‌ است‌ و با همه‌انواع‌ داروهاي‌ ضد افسردگي‌ ممكن‌ است‌رخ‌ دهد و بايد در همه‌ بيماراني‌ كه‌ در آنهاخواب‌آلودگي‌، گيجي‌ يا تشنجات‌ طي‌مصرف‌ يك‌ داروي‌ ضد افسردگي‌ بروزمي‌كند، مورد توجه‌ قرار گيرد. سندرم‌نورولپتيك‌ بدخيم‌، ممكن‌ است‌ به‌ ندرت‌ درطول‌ دوره‌ درمان‌ با داروهاي‌ضدافسردگي‌ بروز كند.

به نظرم شما بهتره روش روان درمانی رو انتخاب کنین
موفق باشین شفا دهنده اصلی خداست:n12:

Mahdi_Co_1368
17-05-2013, 14:37
در اکثر نقاط جهان برای درمان فوبیا خط اول درمان رواندرمانی و تلقین درمانی هست بعد دارو درمانی اما در ایران این روند برعکس هست برای درمان فوبیا ابتدا دارو تجویز میشود که به نظر من درمان درستی نیست
داروهای مصرفی در درمان فویبا متوسط و شدید بیشتر از خانواده های SSRI ها هستند و درمواردی از خانواده بنزودیازپانها هم استفاده میشود که این داروها دارای عوارض خاص خودشون هستن

عوارض SSRI :

به نظرم شما بهتره روش روان درمانی رو انتخاب کنین
موفق باشین شفا دهنده اصلی خداست:n12:

ممنون از پاسخ جامع و کاملی که دادید...
بنده شاید در هر دو سال از زندگیم ، فقط یک قرص نیاز داشته باشم...
آیا در چنین حالتی هم عوارض فوق الذکر شامل حال بنده میشه ؟

Drug Man
17-05-2013, 21:10

بله میشه حتی برای یک بار مصرف هم عوارض دارند

PLAΨMID
19-05-2013, 14:54

روانپزشکها مثل نقل و نبات دارو میدن در اینجور مواقع . من دیدم که سیتالوپرام و پروپرانولول و پاروکستین هم میدن ولی اینها دوره درمانی طولانی (حتی چند سال) دارن و تا ریشه اصلی مشکل برطرف نشه ، علائم فوبیا از بین نمیره . قرص ها رو هم که بیماران مجبورند هر روز بخورند چون دارو چند هفته ای طول میکشه تا اثرش رو نشون بده . تجربه ای که من داشتم بهم نشون داده بهتره اینطور مواقع ریشه اصلی مشکل شناسایی و رفع بشه ( با مشاوره روانشناس و نه روانپزشک !!) . :n05:

سوال من اینه ؛

نه این دارو هایی که میدن هوشیاری رو کم نمیکنه . مشکل اینجاست که دقیقا مقطعی عمل میکنه و به محض قطع دارو علائم بر میگرده . با شروع مصرف دارو تا یکی دوهفته عوارضی مثل دل درد ( از نوع ناجورش) و سرگیجه هم داره . به نظر من ( که خودم سه سال مجبور به مصرف این دارو ها بودم) فایده ی کلی نداره و بهتره که روان درمانی انجام بشه . ولی اگه قصد دارید مقطعی نتیجه بگیرید حتما به پزشک مراجعه کنید و سرخود دارو هایی مثل پروپرانولول رو مصرف نکنید .

s30yavash
26-07-2013, 19:05
سلام ...
من هم همین مشکلو داشتم و دارم ، رفتم روانپزشک بهم فلوکستین و پروپرانولول40 داد ..
گفت پروپرانولول رو نیم ساعت قبل از کنفرانس (ارائه پروژه) بخور . . البته قبل از اینکه برم ارائه بدم خیلی استرس داشتم ! تا اینکه نوبتم شد رفتم و بدون مشکل ارائه دادم ..!
ولی هنوز هم همون هراس و اضطراب رو برای ارائه دارم و حاضر نیستم ارائه بدم

ببخشید شما متولد چه ماهی هستین ؟

havzhini
26-07-2013, 19:43
درصد خیلی کمی از این موارد واقعا مربوط به فوبیا هست و در بیشتر موارد فقط اضطرابهای موقعیتی طبیعی هستن که به اشتباه بیماری تشخیص داده میشن

بهترین روش همون روان درمانی هست که 95درصد اقراد بخوبی بهش جواب مثبت میدن و احتیاجی به دارو اصلا نیست
بهترین روش هم قرارگیری بیشتر و بیشتر در محیط استرس زا هست تا عادت به محیط باعث از بین رفتن استرس بشه

بنظر من اول باید ببینید که واقعا شما دچار بیماری فوبیا هستین یا فقط یک اضطراب طبیعی هست و بعد دنبال درمان باشید
مثلا کسی که 2سال یکبار در محیط استرس زا قرار میگیره خب مصلما دچار استرس میشه و کاملا طبیعیه